Ilerkitietiws. Gemengde Berichten. Zlerikzee. Door den mist geraakte Dundardag do spojrboot van Middelburg komende by Cortgene aan den grond. Na ruim 4 uren aldaar gezeten te hebben, kwam de boot vlot en werd besloten naar Cat8che veer te vertrekken en aldaar de post en de passagiers over te geven aan de van Zierikzee kemende boot. De reis werd tof.f voortgezet. Ook Vrydag geraakte d6 en Middelburg komende spoorboot in de Z indkreek vaat. ra eon uur raakte zij vlot er. koerde naar Middelburg terug. D stoomboot Schelde II, van Dordt tei uggekomen,is beden Zaterdag weer naar R .tterdam afgevaren; of zij er komen zal i >11 tweede vraag. De dieast wordt, be houd ns mist, geregeld hervat. Da burgemeester, da heer Vermeys, is mat eenige weken varlof op reis, wegens z.v^kko gezondheid. Veere Een der spoorbooten, Zierikzee- Middelba.-g is op 't einde van het Veerache gat, do or den dikken mist,op een der schor- ien, buiten het vaarwater omhoog gevaren, da passagiers zijn aan wal gebracht en de bemanning hier aan wal geweest, om pro visie. Men zegt dat wegens de z.g.n. doode tj en zij wel enkele dagen zal zitten. Zjjpe. Het s s. „v. d. Heijden'' heeft al eenige dagen wegens don mist niet geva ren Ook Vrijdag en heden. De goederen worden van de boot gekaald en op het s s. „Z pe" overgeladen om verder over Steen- borgen vervoerd te worden. Het s.s. „Zijpe" vaart steeds op Anna Jaeoba en onderhoudt den dienst op Stavenisse, hoe wel gebrekkig. Oad Vossemeer. Aan het gemeente bestuur is kennis gegeven dat het bedrag van ruim f 3i00 'tweik is besteed voor werkzaamheden in 't beiang der voJksge- zondueid, enz. na den watervloed van 1906, door 't Rijk zal teruggegeven worden Hoedekenskerke. De betrekking van bode bij hst waterschap Hoedekenskerke ontstaau door het overijlden van den titu laris, zal niet meer vervuld worden, terwjjl met deze werkzaamheden de kantonnier zal worden belast. Aangezien aan deze betrek king 6en jaarwedde van 1 50 was verbon- deti, wareu daarvoor heel wat liefhebbers. Biezelinge. Het gedeeltelijk amoveeren van de oude en het bouwen van eena nieu we kerk sluier is door kerkvoogden ge gund aan den laagsten iDschryver M Allewjjn te Waarde. G. Crt. lerseke. In de Vrijdagavond gehoulen raadsvergadering, waarin 9 leden tegen woordig waren en do bu gemeestor het voorzitterschap waarnam, werd melding gemaakt van verschillende raadsbesluiten o. a. van de vaststelling der salarissen van deu burgemeester, den secretaris en den ontvanger respectievelijk op f 1000, f 1000 en föiO. Vervolgens werd de begrooting 1907 gewijzigd iu dien zin dat een post voor aankoop van een straat verplaatst werd van koofdst. 10 naar hoofdst. 5. Als lid van 't Burg. Armbest. werd met algem, stemmen herbonoemd dhr. A v. d. Burght. Aan 5 adressanten werd afschrijving van schoolgeld verleend, samen i 3,65. Op een verzoek van het f&nfarangezalsehap Mozart om voor zyn oefeningen gebruik te mogen maken van een lokaal van school 2, werd gunstig beschikt. Als vergoeding voor licht en vuur moet f 5 betaald worden. Het R.-K. kerkbestuur, dat voornemens is eea nieuwe pastorie te h auwen verzocht, dat do rooiljjn voor dat gebouw zou bepaald worden in de richting van de kerk. Dit werd toegestaan. Ten slotte kwam aau de orde een voorstel van B en W. tot opheffing van een onder wijzersplaats aan ieder der openbare scho len en dienvolgens aan de onderwijzeres nu*j Huibregtse en deu onderwijzer dhr. Ossewaarde tegen 1 April a s. eer/ol ont slag te verleenen. Het voorstel was gegrond op de sterke daling van 't aantal leerlingen dat plaatsing vraagt, en de hooge waar schijnlijkheid, dat deze daling iu de eerst volgende jaren za! voortgaan, zoodat in het volgende jaa. reeds weor een paar onder wijzers overcompleet zullen zjjn. Niet min der dan 7 adressen warea ingekomen om den raad de aanneming van dit voorstel te ontradsn, doch het word zonder discussie met algemeene stemmen aangenomen. Daarna werd de vergadering gesloten. Nleuwerkerk. Voor de a.-r. kiesver- eeuigiüg alhier trad eergisteren op rar. ,T. A. de Wilde, tot het houden eener politieke red) voor een talrijk aandachtig gehoor. De ruime zaai van öhr. Lievense was overvol. Op ernstige en pakkende wiize bepaalde spr. zijne hoorders bij den stryl onzer dagendaarbij handelend over di sieiate kwestie eu het streien om de sUotkuode los te makeu van den godsdienst. B .ov. ulig «m duidelijk schetste bijdenood- zokeUjkheid vooreen ieder,die den Christus beiijut, op alle terreiu des levens, ook op dat \au deu burgerstaat, om mede te doen aa-i den s'rijd onzer dagen. Er zijn men- scheo, die s ggen, dat Christenen mannen des vredes moeten zijn en niet mogen strijden. Ook onze tegenstanders willen dat goaroe beweren. Wanneer de maooen van de overzijde ons liever als een lam zieu li .treden is dat niet, omdat zij meenen dat het E-angdie schade zal lijden, maar omdat eea lam gemakkelijker te over winnen is dan een leeuw. Dat is een see ale kwestie, bewijs werkstakingen eo uitsluitingen Liet gansehe leven vau den arbeid is gedesorganiseerd. Vroeger de gil den, maar de Fracsohe revolutie decre teerde, dat die gilden opgehouden hadden >e bestaan Toen ie gekomen de oud-liberale 'Manchester-schol met haar ,,'eder zoekt zjn eigen belang'" eo haar n ijzeren loonwet Spreker toont aan, dat wij met de sooiale kwestie Diet mogen blijven staan bij den arbeid, maar op elk terrein is een sooiale kwestiewant deze zaak is niet alleen stoffdijk, maar ook geestelijk. Het vorige ministerie heeft dat begrepeD, Let geestelijke bovenal. Spr. wyst in de tweede plaats op 't weg doen van den godsdienst ven het terrein van hot staatkundige leven. Hij herinnerde aen 't bekende woord van prof. v. d. Vlugt „de godsdienst in de binnenkamer", en daar tegenover het woord van dr. Kuyper tot bovengenoemdan professorIndien onze voorvaderen er zoo over gedacht had den in de 16e en 17e eeuw, zouden wij hier niet zitten als vrije mannen, maar waren wij nog een wingewest van Spanje. Op boeiende wijze, met voorbeelden aau het practische leven ontleend, stelde spreker duidelijk in het licht eenerzijds het ver keerde beginseldon godsdienst los van de politiek, en anderzijds de politiek, de over heid geleid d#or de beginselen van Co is Woord In een krachtig slotwoord riep Spr. allen tot den strijd voor onze zoo heilige be ginselen. Debat werd niet gegeven, niet omdat dhr. De Wilde het debat schuwt. De verkiezingscampagne in den zomer van 1905 heeft dat op het eiland Tholen wel anders bewezen, maar omdat het debat dik wijls tot verwarring eu tot het wegnemen van een goeden indruk, door de rede zelf gewerkt, leidt. Er werd echter wei gelegen heid gegeven tot het stellen van vragen, waarvan een drietal heeron gebruik maak ten, n. 1. dhrn. Uyl ea Vogelaar van Zierik zee en Haga van Bminisse. Spreker beant woordde de vragen op bevredigende wijze. Ds. de Jager, die de vergadering met gebed had geopend, bedankte den spreker voor zjn degelijk en leerrijk woord, de vragers voor hun vragen, de talrijk opgekomenen voor hunne belangstelling. Het was aan onze mannen te Ni«*nwerkerk te zien dat zij genoten hadden Na dankgebed van Ds. Siaal van Costerland werd de vergadering in de beste orde gesloten. Benoemd by het reserve-psrsoneel der landmacht tot, reserve le luitenant by hun tegenwoordig korps de reserve 2e luitenants D. J. Peneock en L. J. E. Assel- bargs beiden van het 3a regiment. Rijp. Men hoort vrij algemeen van telograaf- en telefoondraden die van wege de zwaarte van de rijp afknappen. Gister kwam geen telegram met weerbericht in, dewijl op vele plaatsen de verbieding met het meteorolo gisch instituut verbrokeo was. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Amsterdam (vacature Van der Dussen) W. Hellemans te Bodegraven, M. M. den Hertog te Hillegom en G A. Slag- molen te Dordrecht. Beroepen te O.-en N.-Wetering C. v. d. Ende eand. te Nootdorp. Goes. Ds. P. J- Steinz, die 29 Maart a s. te Stavenisse zijn afscheid preekt, hoopt 5 April d a.v. hier intrede te doen, na bevestigd te zijn door ds. P. J. Hage van Doeveren. Ev. Luth. Kerk. Bedankt voor Groede door J. C.Sehröier to Culemborg. PREDIKBEURTEN. Zondag 26 januari. Goes, vm. ds. v. Koetsveld, nam. ds. Boersma, 's avonds ds. Boissevain. Ramp Harwichboot. Men sohryft uit Hoek van Holland De 28 opvarenden in de sloep van de „Amsterdam" hebb9n slechts een uur op zee doorgebracht, zoodat de raatroos Jac. Upson nog langer rond gezwalkt heeft dan deze geredden, aan wier behoud men wan hoopte. Door den stroom meegesleept, kwam hun sloep, waarin, behalve de ste ward, de drie stewardessen en ééa matroos, 'n Bogelsche dame en haar driejarig kindje en verder mannelijke passagiers waren.Tot deze bshoorden twee Hollandsche heeren Salomcnsky uit Nijmegen en De Jong, theo logisch student te Utrecht. Zij kwamen reeds spoedig bij de „Songa", oen Zweeasche kolenboot, die ten noorden van den W aterweg-ingang eveneens op het optrekken van den mist lag te wachten. Zij werden op zeemanswijze ontvangen. Aangezien de toestand hoegenaamd niets tragisch had, nam men het geval op zooals het was. Zoo goed mogel ik werden de pas sagiers, van wie d9 meesten inderhaast zich aangekleed hadden, van kleeren en schoei sel voorzien. Levensmiddelen waren vol doende aanboord. Het was dus nu wachten op het op trekken van den mist, die echter even dicht bleef. Angstig heeft men zich aau boord geen oogenblik gemaakt, daar was geen redeB toe. Wel werd het betreurd dat men geen gemeenschap met den wal kon krijgen, doch de kapitein van de Songa wist zijn onvrijwillige, alhoewel innig dankbare passagiers spoedig aan het verstand te brengen hoe onverantwoorde lijk het ware, onder deze omstandigheden een berieht vani boord te willen zenden. Toen gisterenmorgen verschillende boo ten weder naar buiten gingen om het hopelooze gezoek opnieuw te beginnen, was de Gouwzee zoo gelukkig bij het praaien van de Songa het antwoord te krijgen: All well l De passagiers werden dadelijk overgenomen en tegen het uur van twaalven zetten zij den voet op den steiger voor het station, Op dat oogenblik brak juist de*OD, die het laatste uur reeds telkens pogingen had gedaan den mist te doorboren, met kraoht door het dichte pak. Het werd helder. Men kon zelfs aan den overkant de Am sterdam zien liggen. Prins Hendrik, hier aan den Hoek reeds terecht zoo populair geworden, was kort te voren aaugekomen per auto. Hij vertrok weer, juist even voor de ge redden onder gejuich der belangstellenden aan wal stapten. Gevraagd naar huune avoniureu, gaven de geredden, sohier verwonderd, geen ant woord. Zij hadden geen avonturen gehad en alleen het wachten hadkunlanggeduurd. Te 12 42 vertrokken de meeste hunner in de riohung Rotterdam met et-o speoiaien trein, welken de directie der fl. IJ. S. M. reeds in gereedheid had gehouden. De Prins, die per automobiel deu fooht uit de residentie had gemaakt, is, nadat hij de „Amsterdam'' bezocht had, véir twaalf uur naar Den Haag teruggekeerd en was dus niet getuige van den behouden terugkeer. Eigenaardig trekje, dat den aard van deze scheepsramp kenmerktde Ejgelsche dame redde zioh met haar duejarige baby in de boot. Daarbij verloor baar kindje een der schoentjes. Zoo kalm verliep hel ongeval, dat men het verloren schoentje aau dek van de Amsterdam" terugvond. En daar waren nu en met reoht tal van booten voor iu de weer geweest I Onder anderen de „Lauwerzee", het zus terschip van de „Gouwzee", die de gered den vond. De verslaggever van de „Lauwerzee" ichryft onder meer Terwijl ik 'het bovenstaande schreef en nog even aan het dek ben gaan kijken, is het plotseling weer veel liehter geworden. De nevelsluiers rondom trekken op. Blauwe luoht wordt zichtbaar en plotseling breekt de zon door den mist met een breeden stroom van gouden lioht. Nu blijkt het ook dat wij vJak bij het uiteinde van den noorderdam gelegen hebben waarop heel wat mensohen staan te kijken. Haastig lichten wij 't anker, wenden den steven en stoomen naar buiten. Wel twiDtig stoomschepen van allerlei grootte en versohillende nationaliteit haas ten zioh ons tegemoet op den mond van den Waterweg aau en nog meer komen er zwaar toeterende uit den mistheuvei, die naar het westen wegschuift, te voorschijn. Daar zien we ook de „Gouwzee", die bijdraait eu ons praait. Zij hebben daar aan boord 23 schepen aangeroepen en van een er van hebben zij vernomen dat gister avond omstreeks 6 uur lang op het water geroep is gehoord. Van een roeiboot is echter niets gezien We spreken nu af, dat de „Gouwzee" om den Noord zal varen, terwijl wij eerst tot aan het lichtschip en dan om de Zuid de zee zullen afzoeken. Dit doen we nu. Gekuifde golfjes wijzen er op dat een bries komt opzetten en de laatste mistwolken waaien in stukken weg. De zon lacht van een helderen hemel, maar de kim blyft heilig en wa hebben geen wy- den horizon. Alles aan boord kijkt uitde kapitein en zyn bemanning, jhr. E. B. J. Elias, de chef van het Great Eastern-bureau hieaan den Hoek, da. J. H. Ruys van Dug- teren en dr. D. H van der Goot, van hot di- akonessenhuis in Den Haag, welke laatste uitgezonden ia door de Nationalelleddings- brigade, die sedert de „Berlin"-ramp door de diakoneesenstichtingen te Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Arnhem en Utrecht is gevormd en in de hoofdstad baar centrum heeft. Dr. Van der Goot, die, wanneer wij het geluk mochten hebbsn de schipbreuke lingen te vinden, de noodige hulp zal ver leenen, heeft als adsisteatie zuster Mooy uit Den Haag en broader H. Bouman, den geleider van dr. Esser's transportautomo biel, bij zich aan boord. Van den voormast klappert dan ook een gei aapro viseerde roode kruis vlag gemaakt van het witte schort van zuster Mooy, waarop met menie het inter nationale hoapitaal-teeken ia geverfd. Uren lang v. ren wij. Eerst westelijk, eenige mylen voorbij 't vuurschip „Maas", dan zuidelijk tot voor de kust van Goede reede, maar hoe wy ook met kijkers en niet het bloote oog speursn, er is nu geen boot meer te zien. De vl rat van voor den water weg wachtende stoomschepen hebben wij allang achter dsn rug en nu vertoont zich geen stoompyp.snast of scheepsromp heinde of ver. Zoo keeren wij dan eindelijk otu 2 uur moedeloos terug eu leggen om half 4 aan bjj de rijkshaven waar een drom roeDBchen ons opwacht met de tijding dat alle ver misten gered ziju. Een der opv arenden de heer Salomonsky fabrikant te Nijmegen, vertelt o. a. Toen ik yoor de tweede maal aan dek kwam, werd den paesagiers bevolen iu de uitgelaten sloepen plaats te nemen. Eerlijk gezegd kwam dit mij overdreven voor, ik waohtfe dan ook zoo lang mogelijk, het water steeg niet snel in het schip en met de kalme zee zoo dicht bij de kust leek er geen gevaar. Hoe gaat 't echter De vijf eerste booten waren al weg, er was nog één boot over en men riep naar mij „Come along, we must go off!" Ik moest beslissen en stapte met de laatslen in. In onze boot zaten eenige dames, dan drie stewardessen, de steward en nog vier van de bemanning. Dat waren een matroos en de anderen denk ik stokers. Een matroos zat aan het roer en had het bevel, de drie anderen zaten aan de riemen. Spoedig gingen nog twee van onze passa giers aan de riemen, ik beo te oud, zestig jaar, doch een Duitsoher, die warm gekleed was, trok er zyn jas zelfs voor uit en een ander, die bet wat kil had, zou zich warm roeien. Er was geen sprake van onrust of angst. We trokken, hopende op de Noor- derpier te zullen belanden. Juist had een der manschappen nog een baarslucifer ont dekt, welke wij nog ontstaken om't kompas te raadplegen, toen, vlak bij ons, een bel ging, die voortdurend luidde Op 't gehoor af naderden wij de boot, die, volgens de voorschriften, voor anker liggend, voort durend moet bellen, vooral bij mist. Wij begonnen met ons allen te schreeuwen en te blerren, zagen niets in den mist, hoorden alleen het ballen. Daar aan boord hadden ze ons gehoord, dat bleek, w-tut ook zy riepen te: ug. Een gegeten oogenblik viel in onze boot een kanasl-lyntje, dat weer even spoedig ver dwenen was. We dreven af. De vloed trok ons mee Door de hevige kou was alles iu de boot ijs geworden an onze handen waren verstyfd, totdat gelukkig een tweede touw uitgoworpeD, dat ditmaal door een onzer gevat werd en daarmee kwamen we naast de Songa te liggen, een Noorsch schip, met erts geladen en bestemd voor Maassluis. Da beklimming uit een zoo laag liggende sloep viel niet moe. Ook omdat alleen van de loodsladier gebruik kon wordeo ge maakt. Eerst ging een mannetje, daarop volgden dames, toen de heeren. de steward, de stewardessen en eindelijk de 3 man der equipage. De dames hielden zich kranig en ondanks de kou en den natten mist, hielden zy hun zenuwen in bedwang, alhoe wel de zes vrjj ruw was. De ontvangst aan boord was allerharte lijkst. We voelden toen pas dat we wat boud waren geworden, maar een warme groc, wat whiskey, spoedig daari a een kop thee, had ons al dadelijk weer opgeknapt. De kapitein heette John Erland. Hij was een prachtige kerel, die ons dadelijk van alles wat we noodig hadden voorzag 'sMor- gens om tien uur kregen we ons ontbijt, warm met volop vleesch. Zoo hebben we het die twee en een halve dag opperbest gehad, 's Nachts was het wat behelpen. Do dames kregen de beschikbare cabines- Wij heeren sliepen op de eenige canapé en in de beste hoekjes, de rest op den grond. Wy wisselden eerlijk van plaats af.Degenen die niet slapen wilden speelden kaart en andere spelletjes. Meestal hadden we heel veel pleizier. Alleen als we dachten aan de onrust van degenen die zich aan den wal 6n thuis over ons lot ongerust maakten sloeg onze pret in eens ter neer. Gister waren er een paar van de beman ning die wilden probearen gemeenschap te krygen met het land. Wij loofden dadelijk 10 pond sterling uit als 't hun gelukte onze telegrammen en onze brieven over te bren gen, maar jawel 't was zwart op zee en de flinke kerels moesten hun pogiugen opge ven. Dus speelden we maar weer skat en verdeelden de winst eerlijk onder kok on bakker. Eindelijk vanochtend seheen het weer wat te zulleD opklaren. „Als de zon maar wil", zei kapitein Erland, „dan breng ik het gezelschap wel binnen". We hadden al stoom op, maar dan kwam de mist weer opzetten. We dachten dat we er weer vandaag zouden zitteB, namen al maatregelen om vannacht op bossen stroo te gaan slapen, maar te ongeveer half elf kwam er in eens een boot door de mist. De loods, daohten we, maar 't was de „Gouwzee", die ons zooht. Eerst verdeelde ik een oolleota van 10 p.st. onder de flinke bemanning, die ons ia elk opzicht zoo aardig had geholpen. Voor den kapitein zal ik, in opdracht van de andere passa giers voor eenzelfde bedrag, een mooi theeservies koopen met inschrift. Dadelijk na ons is de „Sonja" den Waterweg ingevaren. Het was ook zijn haven om binnen te komen, want de mist kwam ai weer zwaar opzetten van het land. Precies om twaalf uur stapten we op deu steiger aan land en geen stuk van mijn bagage miste ik. Mijn koffer, mijn hooge hoed, zelfs een ham die ik uit En geland had meegebracht voor (huis. Ja, mijn indruk was dus juist dat we oDDOodig de „Amsterdam" hebben verlaten. Men meldt uit Hilversum In verband met een inbraak in de nikkel- warenfabriek van den hf er Wentzel alhier, was deze week een zekere M. de J. gearres teerd. Hij ontkende bij verschillende vor- hooren hardnekkig, doch gisteravond werd hij door den waarnemend commissaris zoo in het nauw gebracht, dat hij bekende op den avond van den inbraak op het erf van den heer Wentzel te zijn geweest. Meer was er niet uit hem te krijgen, en hy zou daarom weer door een rechercheur naar zijne cel worden teruggebracht. In de gang van het politiebureau rukte J. zich los, nam een sprong en holde naar buiten, wat hem mogelijk was doordat de deur open stond. De rechercheur holde den vluchteling ach terna, doch deze wist te ontkomen. Twee agenten per rijwiel, die werden uitgezon den om De J. op te spureD, slaagden hierin evenmin. Tot ieders verbazing meldde de verdachte zieh hedennacht om half een weer aan het politiebureau. Hjj had een bezoek afgelegd bij zijn broeder, die van medeplichtigheid wordt verdacht. Met dezen had hij kalm besproken, wat hij verder zou verklaren. Hedenmorgen kwam hij terug op zijn verklaring van gisteravond en disohte een prachtige vertelling op, die zijn onsohuld moest bewijzen. De ver klaring van zijn broer luidde precies eender. Te Gouda is gistermiddag door het geweldig gewioht van den ijzel op de telefoondraden de groote telefoonpaal op den hoek der Turfmarkt bij den grond afgebroken. Het heele gevaarte is op het sohip van den aardappelhandelaar J. P. Mul terecht gekomen, die daardoor aan zienlijke schade heeft. Juffrouw Catharina Taillie, weduwe du Mez, te Rotterdam, is gisteren hon derd en één jaar oud ge worden. Geboortig uit het land van Cadzand, woont zij da laatste jaren hier in bij haar doohter, de vrouw van S. R. Sohuitemaker op d j eerste verdieping vau pand no. 36 in de D listraat, waar de vlag uitstak. De oude vrouw is nog helder ven hoofd, maar erg doof en zij helpt zichzelf nog in alles zonder hulp. Zij wordt geheel onderhonden door haar bijna 70-jarige doohter, wier man, Sohuitemaker, al twee jaar hulpbehoevend is en thuis zit. Door bet houden van kostgangers tracht men in het gezin in de allernoodzakelijkste behoeften te voorzien. Uit Schoonhoven Al weder heeft het ijs iu de Lek bij deze gemeente zich vastgezet. Waar men fMaandag en Dinsdag nog booten zag varen, is nu reeds weder een pad over de rivier. Op Urk kan zelfs de oudste bewoner zioh niet herinneren, dat het ijsvermaak er een offer geëisoht heeft, hoewel er, als de vissehersvloof inbevroren ligt gelijk thans, druk gereden wordt in de haven kommen en op de zee daarbuiten, en er meermalen zijn te water geraakt,doch tijdig gered. Woensdagmiddag waagden zich een zestal jongelui, in weerwil van den dikken mist op zee, toen ze op een kwartier afstands van het eiland door het ijs zakten. Vijf hunner wisten zich te reddeo, maar de bijna 20-jarige Jao. Meun verdronk voor hun oogen. Zijn lijk is daarna door een ijsvlet opgevisoht. Te Hardenberg zakte een zestienjarige jongeling, terwijl hij bezig was met schaatsenrijden, door het ijs. Zijne moeder, die dit zae, sproog te water om hem te redden, doeh mooht daarin niet slageD. Zij zelf werd na veel moeite gered, dooh de zoon is verdronken. In de toelichting van het vonnis in het geding tegen Moheaau en Lynar ver klaarde de krijgsraad, dat hij graaf Hohenau vrijsprak, omdat zijne schuld niet bewezen was, Diet eohter omdat zijne onsohuld bewezen was. Ten aanzien van het aan graaf Lynar ten laste gelegde, werd het bewijs geleverd geaoht. De voorloopige hechtenis wordt niet in aftrek gebracht, omdat hij zelf schuld is geweest van de vertraging in de behandeling van de zaak. De verdere toelichting van het vonnis is alleen bij gesloten deuren bekend gemaakt. (Ten opzichte dezer twee heeft Harden derhalve wel gelijk gehad Red.) Er is gisteren te Londen een verga dering geweest van aandeelhouders in de Chartered Company. Alle sprekers beweer den, dat het nu in Rhodezië goed gaat. Bedrijf eo landbouw nemen gestadig toe. De zaken staan er, volgens een spreker, beter voor dan in eenige andere Zuid- Afrikaansohe kolonie. Gisteren verscheen te Londen voor het faillissemeatshof iemand, wiens bezit 'n passief van eenige tienduizenden ponden aanwees en een actief van 10 pond 10 shilling. Onder dit bedrag was begrepen voor 100,000 pd. st. aandeelen in de Druoe- vonnootsohap. Do rechter van instructie heeftontdekt, dat Lemoine in 189s door zijne vrouw bij Boudier, een koopman in diamant, 25,000 frs. ru we steensn heeft laten koopen. Dat bljjkt uit de boeken van Boudier. Lemoine beweert, dat hij die gekooht heeft, om ze te vergelijken met die van zijn makelij. Hij biedt nog altijd aan, om, als men hem vrij laat, zijne zwarte kunst in het bijzijn van der zake kundige mannen te vertoooea. De rechter eohijnt daar maar aan te willen. Eea telegram uit Mexico zegt, dat drie guauo-eilanden op de kust van Yueatan verdwenen zyn. Er waren geen mensohen op, maar voor de eigenaars is er voor duizenden aan guano verloren gegaan. Te Victoria in Engelsoh-Columbië is een stoomschip uit Mexioo aangekomen met 31 Japanners aan boord. Ze mochten echter niet landen. Dit zijn de eerste Japan ners, op wie de bepaling, dat Japanners, in Canada willende landen, rechtstreeks uit Japan moeten komen, wordt toegepast. Te Lahore, in Eegplseh-lndië, hebben Mohsmedanen een vergadering gehouden om te protesteeren tegen de behandeling, die de Indiërs iu Transvaal ondervinden. Bij Johannesburg daarentegen is een ver gadering van blanken gehouden om de regeeriDg aan te zotten tot volhouden. Polloodcrisie. Onder de vele crisissen, die tegenwoordig aan de orde zijn, is er ook een potloodcrisis. Da cederboom geeft, zooals men weet, het hout voor de goede potlooden. Het is voornamelijk hierom bij uitstek voor dit doel geschikt, omdat het zich laat snijden zonder te splijten. En nu begint er langzamerhand gebrek te komen. De oude boomen zijn geveld, en de nieuwe aanplanting is niet voldoende om in de behoeften te voorzien. Gelukkig iaat het mensobelijk vernuft ons hier weer niet in den steek. Er is reeds een Duitsche maat schappij opgericht, die potlooden in den handel brengt, waarbij het hout vervangen is door saamgeperst aardappelmeel Zo moeten zeer goed voldoen; alleen zij i zo iets zwaarder dan de houten potlooden. De koning van Spanje heeft opzijn naamdag vijf ter dood veroordeelde per* sonen begenadigd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 2