Kerknieuws. $chooimeuw$. Gemengde Berichten. nu en ste>b> tot de regeeringstaak zullen geroepen worden. En wat de antirevolutionairen inengeren zin aangaat Ee Rotterdammer herinnerde er dezer dagen terecht nog aan zij erkennen met Groen van Prinsterer Eene, naar de omstandigheden gewijzigde, toe passing van het Christelijke staatsrecht is de ware behoefte "an oneen tijd." En met /,Ons Program" belijden zij „op staatkundig terrein de eeuwige beginselen van Cods Woord". Waarmede z j wensohen te staan of te vallen. De oul-minieter Van Houten heeft in zijn jongst en Staatkundigen Brief een soherp oordeel uitgesproken over onze hedendaagsche Staatswetten. Wie, die 'rer niet mee eens is? Hij schrijft »AUes zucht onder de gevolgen van bemoei zieke, plagerige, onnoodige lasten opleggende wetten van den laatsten tijd, als woningwet,leer plichtwet, drankwet en onder de slechte techniek van militiewet en onge vallenwet. Hoe raken wij daar uit Hoe voorkomen wij nog ter laatster ure de invoe ring van de monsterwet omtrent het arbeids contract, voordat althans de grofste fouten er uit verwijderd zijn Wooingwet, Leerplichtwet, Drankwet, Militiewet, Ongevallenwet. Op een na altegaar van liberale minis- teis afkomstig. Men heefi nogal eens geklaagd over de technische fouten ia de wetten en wets ontwerpen van 't mioisterie-Kuyper. Maar deze dan nu f Iedereen klaagt er over. Viaagt 't maar aan eigenaars van wonin gen, aan ouders van schoolgaande kinde ren, aan onderwijzers, aan werkgevers. Lut ziju altegaar „hinderwetten''. Nog iets over weervoorspellingen. Menig plattelandsbewoner zal onder de genoemde uitdrukkingen over het weer (zie Zeeuw No. 81) enkele bekenda hebben aai.gatroffen er waren echter niet veel bij dieiu Zeeland gebezigd worden. Wy zullen die Zueuwsche gezegden nu niet op een ry beginnen op te noemen, maar toch zullen wij er een paar aanstippen, die in de laatste dagen bevestigd zyn. Zoo is de uitdruk king „Sneeuw op slik, vorst is zekerlik'' bewaarheidwant na het sneeuwbuitje hebben de schaatsenrijders weer hus hartje kunnen ophalen. Ook ia bevestigd het meer slgemeen bekende „Op oud ijs vriest het licht''. Velen zullen zich verblijd hebben, dat „een kouwe dooi, een trouwe dooi" is geweest. Nu zullen wy afwachten of het gezegde Mist heeft vorst in de kist" be waarheid zal worden. Genoeg echter over dergelijke weer voorspellingen. Ook zonder die meenen vele menschen te kunnen zeggen, dat er verandering van weer te wachten is. Hun arm, been of eksteroog zegt 't hun genoeg. En voorspelt jeukte op Let hoofd ook geen regen Ho bakers en de huismoeders weten eveneens te vertellen, dat hare kleintjes „van liet weer wetenOok aan het spel der straatjeugd is het soms merkbaar, dat er „iets in de lucht zit". Hoevele menschen slam ook den almanak niet op om te weten, welk weer te wachten is. Dat boek is echter wel de minst vertrouwbare bron voor dit doelstel u voor dat men soms een ander- h dfjaar van te voren de weersgesteldheid van eiken dag afzonderlijk voorspelt. De volksmond zegt dan ook terecht„Alma nak-Leugenzak". Maar de dieren dan, kannen die niet met meer zekerheid als weervoorspellers op treden Zou men uit hun doen en laten iets over 't toekoms'iga weer kunnen afleiden Het wordt maar al te veel gedaan, luister maar Zegt men niet, dat er een zachte win ter te wachten is, als de mollen nog laat in het naj «ar wroeten Verlaten ons vroeg de trekvogels, zoo zal de winter vroeg intre den en het spoedig wederkceron dier ge vleugelde dieren voorspelt een vroege lente, meent men. Het duifje vliegt gestadig in ziju kooi heen en wear, zeker verandering van klimaat. De poes waseht aiob, ongetwijfeld regen de kikvorschen kwakeD, er ia mooi weer te wachten; da bijer, die vernufiige diertjes, vliegen met het mooie weer wei nig of uiel uit, zeker vertrouwen zij het ni t en ziet eens, hoe zij de vlieggaten vernauwen, dat voorspelt een slrengen winter. Alius red?neert men. Zoo zou er nog heel wat van de ganzeD, de spinnen, de pauwen en van andere dieren te zeggen zijn met het oog op het toekomstig weer. Da menaohen hebben ten allen tij Je in het doen en laten van som mig? dieren ee i v lorspelling gezien aan gaande ie's, dat iedereen interesseert, n.l. de komende weersgesteldheid. Dc dieren zijn als weel-profeten echter nog minder geloofwaardig dan de menschen, hoe de volksmond eouu er o >k vol van is. Bij het aandachtig gadeslaan van bovenge noemde dieren, komt men tot de slotsom, dat zjj slechts insti ïetmatig bandelen naar de otns'endigheden van het oogenblik. B j een zachte herfst zal de mol zijn jachtveld dicht bij de oppervlakte hebben, dsv do lórwcn, engerlingen en wormen met het zachte weer nog niet diep in den gr ;nd gedrongen zijn. De trekvogels, door de vroege koude genoodzaakt, vetlalen noode hun geboorte grond eo «Is in 't. voorjaar do temperatuar het m vor een weia'g toelaat, hoe spoedig is dan de zoogm. Lentebode niet te zien. I 'der weel echter wel, dat „één zwaluw nog geen Zomer maakt" en sneeuw en hagel in April niet zeldzaam zijn. Menig trekvogel heeft zijn heimwee naar het oude nest dan ook met den dood moeten bekoopen. Zou het duifje zijn zuoht naar verloren vrijheid niet voelen opkomen, als het in de kooi zoo heen en weer vliegtMij dunkt van wel. En het niet uitvliegen der bijen ondanks het goede weer is meestal een teeken, dat er niet veel honig te halen is, of dat de bevolking in den korf door honger of ziekte verzwakt, ook kan de temperatuur te laag zijn.De ijmker of bijen houder, die zoo graag met het oog op de komende weergesteldheid zijne bijen raad pleegt, onderzoeke dat maar eensvoor vertrouwbare weerprofeten behoeft hij die diertjes niet aan te zien. Dit geldt ook van alle andere dieren. De meest vertrouwbare weervoorepelier is een goede barometer. Zij, die belangstellen in de komende weers gesteldheid en dat zijn wij allen raad plegen maar het telegrafisch weerbericht, dat naar waarnemingen over ons wereld deel medegedeeld wordt door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. In vele bladen is dat te lezen, ook in De Zeeuw. Onder de werkeloozen, in dit jaargetijde zoo velen, trekken de diamantwerkers, oaa hwn groot getal alleen in Amsterdam 4500 de aandacht. Onlangs hebben we gemeld dat hun weerstandskas gespekt was met meer dan een millioen gulden, maar dat die weer standskas onaangesproken moest blijven om als strijdkas bij mogelijke stoornissen in h6t vak dienst te doen. Nu is er niet zonder protest besloten om twee ton van dit geld aftenemen om te voorzien in den tijdelijken nood. Het schijnt ons een bekrompen opvatting (oe een krijgskas alleen te bestemmen tegen Concurrenten en deze te laten staan waar stilstand of slapte in zaken even groote zooal niet grootere ellende breDgt in vele gezinnen. Schade blijft schade, hetzij die veroorzaakt wordt door anderen oftewel doorniemands toedoen. En het is een goede regel dat eerst de nabestaanden en daarna de vreemden tot lenigiDg of herstel van schade aange sproken worden Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nes op Ameland, H. J. Meuter te Waterland kerk je te Poort vliet J. H. Gunning E.Bz. te Rijssen. Ds. W. J. Rosoana Abbing, van Wijckel, hoopt op 23 Febr. a s. zijn intrede te doen te Cverschle, na bevestigd te zijn door dr. E. J. W. Posthumus Meijjes Iiu., van 's-Gravenhage. Geref. Kerken. Ds. fl. Mulder, van Zaamslag (B), hoopt op Zondag 16 Febr. a.s. zijn intrede te doen te Harderwijk, na bevestigd te zijn door zijn vader ds. R. Muller van Haarlem. Aan de hoogesehool te Groningen slaagde voor 't candidaats-examen godge leerdheid de heer J. M. Doorenbos. Gisteren promoveerde aan de Vrije Universiteit tot Doctor in de Rechtsge leerdheid de heer Arnout Jacob van Schel ven, geboren te Haarlem, zoon van ds. B. van Schelven te Amsterdam, op academisch proefschrift getiteld: „De Naamlooze Ven nootschap als corporatie. De Unie-collecte. De laatste lijst van de 29e jaaroolleote voor de Soholen met den Bijbel is heden in De Standaard op- goDomen. De collecte heeft bet vorig jaar opgebiaeht f89,499,295, tegen f90,600,913 in het jaar 1906. Da secretaris der Unie, de heer R. Derksen, spreekt zijn leedwezen er over uit, dat de 90,000 gulden niet zijn bijeengekomen. Hij schrijft dit hieraan toe, dat er 16 looale oomilé's zijn geweest, bij wie geen Uoie-oolleote is gehouden. De lijst vermeldt o. a. nog een gift uit Nieuw- en St. Joosland van f2,50 en een nagift uit Goes van f 1. IJIT DE PROVINCIE. Vrouwepolder. De christelijke zang- vereeniging „Hosanna" gaf Woensdag avond hare eerste openbare uitvoering in het goed verlichte kerkgebouw der Gsre- f smeerden, dat niettegenstaande de dikke mist geheel gevuld was. Precies op het aan- gekondigie uur verschenen de zangers en zangeressen op het podium. De voorzitter, de heer S. Francke opende de vergadering met het laten zingen van Ps. 951 en 4 en door voor te gaan in gebed. Na lezing van enkele ingekomen stukken gaf hy het woord aan den weloerw. heer ds. Wolf, die bereidwillig op zich bad genomen een kort inleidend woord te spreken die daaraan op waardige wijze voldeed. Nu werd een aanvang gemaakt met het zingen der liederen, op het programma aangegeven. Vrijgoed en zeer vlug werd de eerste helft afgewerkt. In de pauze werd door den directeur, dhr. J. Schout, eeu door hem zelf vervaardigd gedicht voorgedragen waarin hij de aanwezigen bepaalde bij het christelijk lied in zijb verheven oorsprong, groote waarde,heerlijk doel, machtigen .invloed en rijke vrucht. On Ier diepe stilte werd dit aangehoord en door daverend applaus gevolgd. Hierna werd het zingen voortgezet van de overige stukken die met nog grooter succes dan de vorige werden voorgedragenover enkele nummers spraken allen na afloop roet den meesten lof. Geen wonder dat de directeur dan ook als om strijd gefelici teerd werd roet zijne nog zoo jeugdige maar veel belovende vereenigiDg, die pas 13 Maart 1907 is opgericht. Na afwerking van het programma stelde de voorzitter ieder in de gelegenheid die nog een enkel woord wensohte te spre ken waaraan gevolg werd gegeven eerst door ds. Wolf, die namens allen zijninnigen dank uitsprak voor het genot, door „Hosanua" hun bereid, daaraan vas'knoo- pende de beste wenschea voor de ver- eeniging. Daarna werd het woord gevraagd door den heer J. Versluijs, voorzitter der Christelijke zsngverecnigiDg „Soli Deo Gloria" te Serooskerke, die in hartelijke bewoordingen de groete dier zustervereni ging overbraoht en de hoop uitsprak dat deze avond er zou toe bijdragen om elkander steeds meer te leeren waar- deeren en met eikander in de aange naamste verhouding te tnogeD leven, tevens wenschende dat de vereenigiug mocht groeien en bloeien, werkzaam mocht zijn tot Gods eer, maar ook tot sieraad zou zijn der burgerlijke gemeente. Hierna werd door don voorzitter dank gebracht aan al de aanwezigen voor kun belangstelling, eendacht,voorbeeldige orde en waardeerende woorden en na bet zingen van Ps. 118 1, sloot ds Wolf deze verga ring met dankzegging. Dankbaar gingen allen huiswaarts behalve de ledenen enkele begunstigers en afgevaardigden dia order bet genot van eenige verversohingen nog een poosje in gezelligan vriendenkring bijeen bleveD. Moge verder des Heeren zegen op „Hosanna" blijven rusten. Bruinisse- Gisterenavond trad in de christelijke school op uitnoodiging der a.-r. kiesvereeniging op, mr. J. A. de Wilde van Goes. De vergadering die alleen voor geest verwanten toegankelijk en zeer goed be zocht was, werd door den voorzitter, dhr. La'-imeijer met gebed geopend. Dhr. De Wilde zeide te zullen spreken over „De strijd onzer dagen", niet over de strijd van deze dagen, nl. over de crisis, want daarover kon men weinig met zeker heid zeggen, maar over de groote worste ling op politiek terrein. Daarbij werd gelet op1. het sociale vraagstuk, 2. invloed die de Godsdienst moet hebben op het staatkundig terrein. Spreker ging na hoe vroeger ten tijde van de Gilden de arbeid en het leerlingstelsel waren georganiseerd, dat er ook een ver band bestond tussohen patroon en arbeiders, hoe de Gilden oonservatief geworden door de Fransche revolutie zijn verdreven en de arbeid daardoor geheel vrij maar ook geheel ongeorganiseerd geworden is. Uit de revolutie is voortgekomen de „liberale school", die gebracht heeft de ijzeren loonwet, die op haar beurt ge- moedsvrede heeft geroofd en wanhoop in de plaats gebracht, doch da kwestie is niet louter stoffelijk maar heeft ook een geestelijke zijde en het ministerie Kuyper heeft getoond daarvoor een open oog ge had te hebben, geiuige de ingediende wets ontwerpen, die op het sociale vraagstuk betrekking hebben. In verband met de finanoiëele orisis in ons land toonde spreker aan dat er niet alleen ellende heersoht in de kringen der arbeiders maar ook in die van het kapitaal. De liberale partij verstaat weinig van onze beginselen, z»i spreker. Veelal wordt het gewone volk gehouden voor domme menschen, die niet met hun tijd meegaan, en ais men onze tegenstanders wijst op mannen van naam in onze partij dan ge looft meH niet dat die nu werkelijk wel meenen wat ze voorstaan. Spreker wyt deze verkeerde beschouwing van onzo tegenstanders aan het feit dat zo weinig of niets dosn aan de bsstudeering der christelijke beginselen. Hiervan komt dan misschien ook dat onze nuancen nooit tot voorname batrekkingen werden geroe pen, omdat het eece deel niet bekwaam en het andere deel aiet oprecht was. Spreker komt op tegen de bewering als zouden wij het voorstellen dat 't land moet worden geregeerd door predikanten en pas toors, maar wel moet in de wetgeving een chr. beginsel merkbaar zijn. In de Staat kunde moot ten zeerste met den Godsdienst rekening gehou-lca worden, daar ze ia het cement der samenleving. Ieder christen heeft te dezen opzichte een roepingieder kan invloed uitoefenen op den gang van 's lands zaken, en spreker vertrouwt dat de broeders, hunne roeping getrouw, zullen handelen. Spreker lichtte zijn maening met ver schillende voorbeelden uit de gewyde en ongewijde geschiedenis helder toe. Van de gelegenheid tot hot stellan van vragen werd gebruik gemaakt door dhrn. S. Hage, G. Bnlier en J. Bal. De eerste vroeg of onder het vorig minis terie de vrijheid in gevaar is geweest, naar aanleiding van wat door sprekers der lin kerzijde in 1901 is verkondigd. De heer Bolier besprak het tekort van landerijen en pleitte voor de droogmaking der Zuiderzee dit zou veel werk verschaf fen en voorkomen dat de pachten der lande rijen zoo hoog worden opgedreven. Ook stelde hij de vraag of de regeering hier niet handelend moest optreden. Da heer Bal stelde de vraag „waar de arbeiders beter mee waren, met 'n domme regeering van rechts dan wel een wijze van links, zooals wy er nu een gehad hebben Spreker antwoorddeAls de liberalen beweren dat de vrijheid by de chr. partijen niet veilig is, dan verwijt de pot den ketel dat hy zwart is. Op schoolgebied hebben zij de vrijheid steeds aan banden gelegd. Het ministerie-Knyper beeft in 1903 ge toond te waken voor de vrijheid van den arbeiddit werd zelfs door de liberalen toegegeven. De klassieke oorden der vrijheid zijn die waar het Calvinisme in eers wordt gehou den, niet die der revolutie. Als voorbeelden worden genoemd, Holland, Engeland en Amerika. De droogmaking der Zuiderzee zou mis schien voor een oogenblik helpen, maar de sociale kwestie zou er geen stap mee voor uit zijn ouidat de arbeid niet georganiseerd is. Tegen het opdryvenkanvan Staatswege niet worden ingegrepen, hiortegen moet de organisatie opkomen. Aan dbi'. Bal antwoordde spreker dat de arbeiders meer haddon aan het domme ministerie-Kuyper dan aan het wijze dat thans demissionair is, getuige de sociale wetsontwerpen die het vorige indiende, terwijl het huidige nog niets tot stand bracht. Dhr. Bastmeyer dankte den spreker voor zijn leerrijke rede on riep ham een totweer- ziens toe- De vergadering werd hierna ge sloten spreker ging voor in dankgebed. Vlissingen. De mailboot houdt het prachtig vol. Hoewel de mist schier on doordringbaar is.koinen de booten geregeld aan, wal reet vertraging dat spreekt van zelf doch in ieder geval is de dienst niet gestopt. Vlissingen Omtrent Let ongeluk van gisteren, nog in een deel onzer oplaag opgenomen, vernemen wij uitdeplaatselijke bladen het volgende: Tussohen Souburg en Keersluis liepen hedenmiddig twee jongens tusschen de tramrails, toen de 11,50 van hier vertrokken stoomtram kwam aangereden. De machinist die de jongens zag waarschuwde hen door middel van de stoomfluit. Juist toen zij de rails wilden oversteken kwam een hunner, een zoontje van den heer K. alhier, doordat hij wegens den mist de tram niet zag, in aanraking met de locomotief. De jongen kwam hierdoor onder de tram mot het noodlottig gevolg dat zijn rechterbeen werd afgereden, terwijl het audere zeer ernstig werd gekneusd en hij bovendien nog kwetsuren aan het hoofd opliep. In de tram, die dadelijk stopte, bevond zieh dr. Tempelmans Plat, die de eerste hulp verleende, terwijl ook weldra dr. Plugge uit Souburg ter plaatse was. De joDgen werd tijdelijk in een nabijgelegen woniDg van Brielsman gebracht en met de van Middelburg gekomen tram naar hier ver voerd en dadelijk in het R. kath. weeshuis opgenomen. De toestand van den jongen is zeer ernstig. Een der reizigers deelde ons mede dat toen hij passeerde nog tussohen de rails lag het afgesneden been van den overreden knaap en dat dit door iemand van het machine-personeel werd opgeraapt, in een zak. gepakt en zoo verder pertram vervoerd. Volgens nadere ophelderingen was door de consternatie van het oogenblik en door het pogen om den knaap zeiven zoo spoedig mogelijk te helpen op het afgereden liohaarosdeel niet gelet, te minder daar de knaap niet bloedde. Naar wij vernemen is 't kind gisteren avond reeds overleden, na eerst nog uit voerig te hebben verteld, hoe het ongeluk zich had toegedragen. De beide beenen waren eerst afgezet. Zaamslag. In een behoeftig gezin van de vrachtrijder M. W. alhier, is de vrouw heden morgen bevallen van 2 meisjes en 1 zoontje. Zaamslag. Gisterenmorgen heeft C. v. d. V. door de gladheid der stoep haar been gebroken. Tholen. Donderdag 6 Februari hoopt voor de Chr. Jongelingsvereeniging „Met Gods Hulpe" alhier op te treden d6. De Jager van Bruinisse. Scherpenisse. In do Woens lag onder voorzitterschap van den burgemeester ge houden raadsvergadering was o.a. inge komen een missive van dsn Commissaris der Koningin betreffende verleend eervol ontslag aan G. Bolier Gz. als lid der ge zondheidscommissie te Tholen; adres van gebr. Van der Have e.a. inzake veront reiniging straatgoot in de Kerkstraat, welk adres in handen van B. en W. werd gesteld ter fine van onderzoek. Aan de vergadering wordt overgelegd het berede neerd verslag van hetgeen met betrekking tot verbetering der volkshuisvesting in de gemeente gedurende 1907 is verricht opgemaakt door B. en W. ingevolge art. 52 der woningwet. Herbenoemd werd in de commissie tot wering van schoolverzuim dhr. D. J. Har- tog Az. Msde was aanbevolen dhr. D. J. Duyuhouwer. Goedgekeurd werd een be sluit van het burgerlijk armbestuur tot wij ziging der begroeting voor 1907. Aan be doeld armbestuur werd voor den dienst 1907 eon verhoogd subsidie vanfll'2,445 uit de gemedntefondsen toegekend' Be sloten werd voor 1908 een 50 M3. ender- boudsgrint aan te schaffen. Vastgesteld werd het kohier van den hoof ielijken om slag voor 1908 op 'n bedrag van f 2802,02s, met 262 aangeslagenen en het kohier van de belasting op do honden voor 1908 op een bedrag van f67,50, loopende over 27 hon den le klasse. De aanvaring. Gisteren hebben wy een en ander gemeld, in onze Telegrammen, in een deel onzer oplaag over de aanvaring der Harwiehteot „Amsterdam" aan den Ho8k. Het is bnmen het jaar nu de derde maal dat de Harwich- lijn door een or geluk wordt getroffen. (21 Febr. 1907 verging de „Berlin" en eenieo dagen geleden strandde de „Vienna", welk laatste ongeluk gelukkig nog goed afliep Menschelyk geredeneerd weten wy niet waai' de oorzaak zit. Men praat wel van snelvaren en verplicht binnenkomen en concurrentie doch hiervan laten wy de be oordeeling aan meer bevoegden over. Aan leiding dar ramp van gisteren was zeker wel de dikke mist, en misschien ook de vrees van den gezagvoerder voor de Noor- dorpier, waarop de „Berlijn" verging. Deze vrees schy'nt de gezagvoerders in den laat sten tijd nog al zuidelijk ta doei: aanhou den. De „Vienna" strandde zelfs bezuiden het Zuiderhoofd. Waarbij nog komt dat wegens den mist tien stoombooten buiten gaats voor anker op beter weer lagan te wachter. De „Amsterdam" van de Harwich-lijn zocht te ongeveer 5 uur Woensdagmorgen den weg naar de haven tusschen de sche pen door en 6tootte toen, waarschynlyk door plotseling omgooien van het roer met het voorschip op de „Axminster", een Eogelsch stoomschip, dat voor den Water weg voor anker lag. lie voorpiek liep dade lijk vol en slechts door snel sluiten der waterdichte schotten kon de kapitein der Amsteidam, L Richmond, het zinken van zijn dadelyk slagzyde krygend schip voor komen, Toen moe*, er eenigen tyd, zoo ver klaarde mij een ooggetuige, 'n ontzettende angst onder de passagiers hebben ge- hcerscht, want het water liep al dadelyk tot aan de enkels maar de gezagvoerder wist den toestand te behaerschen door te verzekeren, dat er geen onmiddellijk ge vaar dreigde. De passagiers voorzagen zich van red dinggordels. Ieder nam er maar een ze werden niet uitgereikt Sommigen deden den gordel verkeerd omde bemannirg verleende daarbij geen hulp. De zeelui waren naar de sloepen gevlogen, 't Neer laten van de sloepen duurde betrekkelijk lang en scheen niet naar een commando te gaan. Onder de 56, meerendeels half gekleede, passagiers waren 20 dames, die het eerst in de sloepen mochten gaan. Daar was cok een moeder met een zuigeling by. Deze kleine werd van hand tot hand in de boot gelaten. De sloepen roeiden by kalme zee naar de Axminster, die bestemd was voor Rotter dam. Ongeveer half zes waren de passa giers op de Axminster gebracht. Daarna werden met de sloepen de maüzakken van de Amsterdam gehaald. Deze zyn dan ook dadelyk verzonden. De Axminster, waarin het. water tot het eerste beschot stond, bleef eerst liggen. De Amsterdam, waarop o.a. de kapitein en de loods gebleven waren, stoomde weg om te trachten binnen te komen. Toen de passagiers al geruimen tyd aan boord van do Axminster waren geweest, waar een nurse en een kok voor thee zorg den, werd hun gezegd, dat zyi de redding- gordels bij de hand moesten houden. De Axminster was toen ook gaan varen. Een loods was er niet aan boord. Langzaam werd verder gevaren, onder het geven van hot noodsignaal. Dat is gehoord door den stoomloodskotter Jan Spanjaard, die met stoom-op voor anker lag. De Jan Spanjaard kwam langs zij van de Axminster, de loods van den kotter kwam aan boord en zei„Geen gevaar We zyn dicht bij de kust." Dat was een heele geruststelling De passagiers giogen over op den loods- kotter. De kapitein daarvan, de heer J. Goos van Hellevoetsluis, en z'jn mannen, onder wie Klaas Ree, waren allen flink in de weer maar bleven daarbij bewonderenswaardig kalm. Ongeveer 10 uur zette de Jan Spanjaard, die heel kalmpjes had gevaren, de passa giers aan den Hoek aan wal. Toch waren niet allen op de Axminster aangekomen. Dit wist men wel niet van de passagierslijst, want die gaf, evenals bij de ramp met de „Berlin", 't juiste getal opva renden niet aan, maar men zag liet aan de overtollige bagage. Nader bleek dat één sloep, toen er een ge deelte bagage ingeladen was, met den len stuurman Jao.Upson losgeraakt is. Hij heeft lang rond gezworven, maar is eindelijk ge lukkig eao de Noorderpier geland. Hij had achteruit eenwrikgat in de boot gemaakt en haar zoo bestuurd. Hij liep langs de pier naar den wal. Later heeft de loodsboot Hellevoetsluis nog een zwervende sloep met 7 personen van de bemanning opgepikt. Doch nog een sloep met opvarenden werd vermist. De Amsterdam is eerst naar den steiger doorgevaren, maar toen zij zooveel water maakte is zij aan den Zuid wal tegenover 't station op den grond gezet. Inmiddels heeft Sperling een der vermaarde redders van de schipbreukelingen der Berlro in de Amsterdam gedoken cm de schade fa bepa len. Met het dichten is 'n aanvang gemaakt. Da Axminster is nog steeds buitengaats. De Gouwzee, de loods- en reddingbooten bleven alle zoekende op zee het was zoo dik,dat men geen hand voor oogen zieDknn. Toch slaagde de stoomloodsboot Rotter dam er in de vermiste boot te vinden cn met de bemanning behouden te Maassluis te landen. Ten slotte verneemt men dat nog een boot wordt vermist, met 6 man van de rquipago en 21 passagiers, onder wie een darr e. Ia de boot bevindt zich een voldoende water-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 2