No. 96. 1908. NIEUWSBLAD ÏOOB ZEELAND, Donderdag 23 Januari. 22e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed,. S/J DE JGNGEWERWEST, ie Goes P. D'HUiJ, is Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTSËN Snippers uit de oude doos. UIT m PKIW. TWEEDE KAMER. Inkomstenbelasting. IHIIHiiuiniiaairo»» 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco-p. p. f 1,25. Enkele nummers0,02'. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 5 cenr. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 22 Januari 1908. Mr. Heemskerk heoft de opdracht tot formeering van een kabinet aanvaard. Wij zullen ons nu verder over deze quaestie niet uitlaten, en den heer Heems kerk rustig laten zoeken. Geve de Heers, van wien elke goede gave i°, hem ean zoodanige uitkomst, dat Zyn Naam er door verheerlijkt, de Koningin er het best door gediend, en Land en Volk er door gezegend worden Wy hebben 't wel gezegd dat „Toren wachter" in de Midd. Crt. omtrent dr. Kny- per wel een en ander zeggen zou dat geen geloof verdiende. Wat hij vertelde als zou dr. Kuyper een contract hebben met Holkema en Waren- dorff om voor 1 Oct. a. klaar te zijn met het boek //Om de oude wereldzee" wordt thans door genoemdo uitgeversfirma zelve tegen gesproken. Daaruit volgt dat als dr. Kuyper niet in een ministerie plaats neemt dit niet zal zijn om de door Torenwachter uit den duim ge zogen reden. Wij moeten nu, alvorens do crisis zal zijn opgelost, alle kletsmajoors hunne vertel seltjes en verzinseltjes maar laten uitzeg gen. Dat wint plaatsruimte uit voor wat anders en dege lijkers. Bijterige snoeken. De vereeniging tot vestiging van bijzon dere leerstoelen, ter bevordering van Gere formeerd hooger onderwijs aan de Neder- landsche Rijks Universiteiten,verzond deze week 'n circulaire, waardoorjzij poogt haar ledental uit te breiden. Zoo men weet, zyn deze bijzondere leer stoelen door de herziening van de Hooger Onderwijswet onder het ministerie-Kuyper mogelijk geworden. ~In liet Volk kon men nu lezen, dat de op richters van deze genoemde vereeniging, o. a. het anti-revolutionairs Kamerlid mr. Van de Velde, zich niet konden vereenigen met de Vrije Universiteit. Dit is verre van juist. In de ook door ons ontvangen circulaire staat, dat de oprichters „hoezeer waardee- 248) FEUILLETON. DOOK SOALDIS. Schore en Vlake. I. Ons naar de O.zjjde vau Zuid-Beveland begevende, bezoeken wij thans het be scheiden dorpje Schore met het daarbij behoorende gehucht Vlake. Beide deze plaatseD, ofschoon vroeger afzonderlijke heerlijkheden uitmakende, worden sedert lang als in één adem ver noemd, en liggen nog geen half uur van elkander verwijderd. Zooals bij alles, wat uit den gryzen voortijd dagteekent, blijven de namen wij hebben het al zoo vaak gezien, ook hier duister, en kunnen wij naar de naams afleiding slechts gissen. Schore zouden we als verbastering kunnen beschouwen van het woord schorre, of afleiden van een misschien eens gemaakten schoordijk en Vlake kunnen begrijpen als de vlakke zee. Hoe dan ook de oorspronkelijke betee- kenis zij, de namen pleiten voor oudheid. Het waren twee eilanden, zijdelings om geven door de aanwassen van het riviertje de Ierseke, die ze afscheidde van het Oos telijk liggende en veel grootere eiland Kruiningen. De Kruiningsche Vliet houdt men voor een overblijfsel vau de Ierseke. Schore lag eertijds aan den weg naar het OostenVlake' niet; vandaar dat het eerste iets grooter is geworden dau het andere nu scheidt het kanaal ze van één. De parochie Schore wordt, volgens Kluit, reeds in 1252 vermeld in een charter van JVillem, Roomsch Koning, waarbij hij de rende, hetgeen reeds door de Vrije Univer siteit in hst belang van 't Hooger Onderwijs naar Christelijke beginselen isverricht'', toch //daarnaast de Rijks Universiteit niet weDschen los te laten noch over te laten aan de richting,welke er thans overhoerschende is". Dat is dus eon andera voorstellling dan de berichtgever van Het Volk ten beste gaf Wij onzerzijds zien met belangstelling, wat de vereeniging tot vestiging van Geref. Hooger Onderwijs zal uitwerken. Allicht zal dit iets meer zijn dan het Utrechtsch Dagblad indertijd zich van de bijzondere leerstoelen voorstelde. Dit liberale orgaan juichte met „groote warmte" de toekomstige bijzondere leer stoelen toe. Waarom Dc bijzondere professoren zouden, mits goed gekozen, aan de openbare universi teiten kunnen werken //als de snoeken in den karperplas". Het blad schreef „De officieele karpers krijgen op den duur zoo licht neiging tot gemakzucht en neiging tot vervettinghos goed, als een bijterige snoek er frissche be weging in houdt 1" Laten we nu maar eens afwachten, of de //bijterige snoeken" spoedig zullen komen. Misschien praeeteeren ze meer dan het Utrechtsch Dagblad kon vermoeden 1 Snoeken zijn niet alleen bijtérig, maar zyn ook nog al gulzig. Misschien wordt door zoo'n //bijzonderen professor" wel een heele „openbare profes sor" verzwolgen Wat zou dan het Utrechtsch Dagblad zeg gen, ab op zekeren dag 'n complete liberale professor zoek bleek 1 Rotterdammer Dr, Kuyper een tweede maal minister? Onder dit opschrift schrijft de Tijd: Zooals niet anders dan van zelf-sprekend moet genoemd worden, komt de naam van dr. Kuyper in deze crisis telkens naar voren. De inderdaad eenige plaats, welke dr. Kuyper èn door zijn geheel bijzondere persoonlijke begaafdheden èn als de erkende leider van een der drie groote fractiën van de Rechterzijde inneemt, maakt wel niet anders mogelijk. goederen van het St. Bernhardsblooatev sohotvrijdom schenkt. De heerlijkheid Vlake nog vroeger, 1246, vernoemd had eertijds afzonderlijke Heeren, terwijl een adellijk geslaoht dien naam droeg. In 1612 staat het ambacht Schore, in het leenregis- ter, ten name van Jacques Saudelin. In de laatste steenrol staan versoheidene eige naars genoemd, waarvan Johannes Stokman het grootste aaudeel had. Vau het gemeene ambacht Schore en Vlake was iu 1875 eigenaar dhr. J. P. Reede te Colijnsplaat. Bezoeken wij de beide plaatsjes, die door eene nijvere plattelandsbevolking be woond worden, dan vinden wij er niet veel voor ons opmerkenswaardig. Op het kleine Vlake komende, ofsohoon het vroeger een flink kerkdorpje was, zien wij dat het nu maar een baseheiden ge huchtje is, met weinig huizen. Het kerkgebouw, 'i weik tneu vroeger te dezer plaatse vond is in 1802 voor afbraak verkocht, nadat de klok uit de toren reeds in 1740 aan de Herv. gemoeDfe te Oost burg was verkocht. De nog in goeden staat zijnde doopvont uit dit kerkje, die langen tijd in de kerk te Schore is bewaard gebleveD, werd later, voor eene som van tien gulden aangekocht door den heer Christiaan Qlerum die ze, als bloempot in zijn tuin bezigde, en alzoo bewaard werd voor directen ondergang. Van dit kerkje zegt Smallegange in zijn kroniek„In üe kerk te Vlake piacht oudtijds aan den wand een duivel geschil derd te zijn, met pen en inktkoker, als zittende om te schrijven, waarnevens men in 't Latijn la3//«Fragmina verbar.um Tuevulus Colligit borum"", te kennen gevende dat de Satan de misslagen der woorden alhier gesproken, opteekende om ze voor God in 't oordeel te brengen. Doch Nu worden er echter personen en bladen gevonden niet slechts aan de politieke Lin kerzijde (dat is in zekeren zin natuurlijk) doch ook aan de Rechterzijde die, zoodra de naam van dr. Kuyper als toekomstig Minister genoemd wordt, een keel openzetten, als kon ons land en bepaaldelijk de Rechterzijde niets ergers overkomen, dan dr. Kuyper een tweede maal lid van een Kabinet te zien. Dit nu achten wij zeer beslist te misprijzen. Als hoofd van het Kabinet van 1901 1905 heeft dr. Kuyper aan het geheele land en bij zonder aan het christelijk deel der bevolking vele en zeer gewichtige diensten bewezen diensten, welke door ons steeds in dankbare herinnering dienen gehouden. Juist daardoor heeft dr. Kuyper zich vele en bittere vijanden gemaakt. Waar is bet, dat er ook aan de Rechterzijde gevonden worden, die door sommige eigenaardigheden van zijn karakter worden algestooten of om andere, zeer uiteenloopende redenen (wij denken hier in 't bijzonder aan de wrijving tusschen anti revolutionairen en christelijk-historischen bij verkiezingen enz.) als zijn persoonlijke tegen standers zijn te beschouwen. Politieke verkiezingen met een nieuwe Kuyper-aera in uitzicht zoo heet het zouden noodwendigerwijze voor de Rechterzijde een treurigen afloop hebben aan een nieuw Kabinet-Knyper zou 'n kortstondig en jammer vol bestaan met zekerheiden voorspellen zijn. Wij achten het, hoe treurig ook, volstrekt niet onmogelijk, dat zij, die zóó spreken, door de uitkomst in 't gelijk zouden gesteld worden verondersteld, dat de proef met een tweede Ministerie-Kuyper genomen werd. Optimisten daarentegen kunnen van gevoelen zijn, dat de even bedoelde sombere voorspellingen zouden te niet gedaan worden door het krachtig élan, hetwelk zou uitgaan van de vele persoonlijke vrienden en vereerders van dr. Kuyper, van het talrijk ieger van voorstanders der christelijke staatkunde, door niemand in lateren tijd krach tiger, consequenter en met meer gevolg ver- dedigd en voorgestaan dan door den eminen- ten leider van het jongste christelijk ministerie. Heeft niemand in het land misschien zóóveel bittere politieke vijanden als dr. Kuyper, geen naam ook wekt bij duizenden, in dagen van politieke verkiezingen vooral, meer geest drift dan dc zijne. Men kan erover strijden, welke van de tegen strijdige invloeden de sterkste moet geacht wor den of in hoeverre zij elkander min of meer neutraliseeren. Wij wenschen hier geen uitspraak te doen, geen meening zelfs uit te spreken. voor zeventig of tachtig jaren is die schil derij weggenomen en 't Houtwerk door den Koster verbrand." Zuike schilderijen kwamen meer voor en dienden om de geestelijken aan huu plicht te herinneren. De parochie-kerk te Schore was in de Roomsche tijden onderworpen aan en werd de pastoor benoemd door de geeste lijkheid van het klooster Jeruzalem te Bie- selinge, ons reeds bekend. Er was ook eene viearie in gevestigd aan St. Nicolaas gewijd. Nadat in 1809 de kerk door een brand vrij wat beschadigd wa3 en ook door het inslaan van den bliksem in den toren op 5 Juli 1819, werd een en ander opnieuw hersteld en in dien staat gebracht, zooals wij kerk en toren nu nog zien. In Nov. 1880 werd er een groot kabinet orgel in de kerk aangebracht, welk in strument den lOen van die maand werd ingewijd door ds. Hengeveld met Ps. 150. 't Werd bij die gelegenheid bespeeld door dhr. Klein, org. te Middelburg. Den 81 Deo. 1874 werd de kerk voor het eerst verlicht door petroleumlampen, met fraaie kroon in 't midden en losse lampen in de rondte. De plechtigheid werd opgeluisterd door vierstemmig koraalgezang, van 't alhier, toen nog niet iang geleden opgerichte mannenkoor, onder leiding van den hoofd onderwijzer P. Jansehet motto voerende 11 Al wat lieflijk is, en welluidt". De betrekkelijk nieuwe en doelmatige predikanlswoning, welke wij hier aars- treffan werd gebouwd iu 1879; Den 28 Juli van dat jaar werd aanbesteed het afbreken van hot oude gebouw en het optrekken van het nieuwe, welk werk werd aangenomen door Gebr. Sterk alhier voor de som van 8900 gulden met het Te minder, wijl wij gelooven (gelijk wij reeds zeer kort na het uitbieken van de crisis ver klaard hebben), dat men over de mogelijke gevolgen van de aanvaarding eener portefeuille door dr. Kuyper geheel onnoodig drukfe maakt. Wi-j achten het beslist onwaarschijnlijk, dat dr. Kuyper in de combinatie van het nieuwe Kabinet zal worden opgenomen. De redeneering, welke ons tot deze conclusie brengt, is zeer eenvoudig. Zooals reeds langer werd vermoed en thans wel als vaststaande mag worden aangenomen, heeft mr. Heemskerk de opdracht tot vorming van een Kabinet aanvaard. De mogelijkheid, dat de nieuwe Kabinetsformateur het voorbeeld van mr. Borgesius zal volgen en niet zelf in het door hem gevormd Kabinet zal zitting nemen, mag, na al hetgeen over dergelijke houding, vooral van Rechts, werd gesproken en gesehreven, veilig als uitgesloten worden beschouwd. Wij hebben dus te wachten een Kabinet-Heemskerk Jr. Nu dunkt ons echter geheel onaannemelijk, dat dr. Kuyper, zijn geheele persoonlijkheid en de positie onder de zijnen in aanmerking ge nomen, na de eerste maal als premier te zijn opgetreden, een tweede plaats in eenig Kabinet kan vervullen. Van hem geldt zeer beslistAut Caesar a u t nihil (öf Caesar óf niets). De tegen standers hebben zich dus, naar onze vaste over tuiging, voor een optreden van dr. Kuyper niet bevreesd te maken, zijn vrienden zich daarmede niet te vleien. De eenige reden, die ons ertoe noopte, om trent dit punt een woord in 't midden te brengen, hetwelk anders ongesproken had kunnen blij ven, is deze Wij achtten het jegens een groot man, aan wien wij, Katholieken, als religieuze en staat kundige groep in den lande ernstige verplich tingen hebben als zoodanig toch staat de figuur van dr. Kuyper voor ons volstrekt onbillijk, dat ook van onze zijde om opportuni- teitsredenen zou worden ingestemd met het To 11e, (weg met dezen) hetwelk bij alle liberale en socialistische groepen, bij allen, die aan den christennaam vijandig zijn, eenstemmig tegen hem opgaat. Versohenen is de Memorie van Ant woord zonder de bijlagen 86 bladzijden groot op het Voorioopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot heffing eener inkomstenbelasting. recht de oude en bruikbare materialen te bezigen voor den nieuwen bouw. Als kerkelijke bijzonderheden vinden wij nog geboekt dat Schore de laatste plaats in Zeeland was, waar de nieuwe Psalmberij ming werd ingevoerd de plechtigheid had plaats den 22 Januari 1775, (e gelijk met de bevestiging van ds. Hofflusen ook nog het zeldzame geval dat er hier den 27 Maart 1892, door ds. Meloeneene Jodin werd gedoopt, dia sinds jaren gehuwd was met een hervormd man. Toen de Hervorming zich meer en meer in Z.-Beveland uitbreidde, duurde het nog tot 1598 eer er werk van gemaakt werd, 021 ook hier geregeld godsdienstoefening te kunnen houden. Wei werd er af en toe eene predikatie gedaan door oen der pre dikanten uit de omgeving, maar men kon er voorioopig nog niet toe overgaan een eigen dienaar te beroepen. Ambs. Heeren en ingezetenen verzochten eindelijk een eigen predikant, welk verzoek de Cl. van Z.-Beveland den 6 Juli 1698 nog drie maanden opschortte, om het aan Geo mm. Raden voor to dragen. De Ambs. Heeren hierop D3der aan dringende, besloot de O). 5 Oct. 1598, dat tivee predikanten de zaak bij den Rentmeester zouden aandienen en bevorderen Dit verzoek had, om de eanecf andere reden, geen gunstig resultaat, want het bleef hangende tot 1618, toen het op nieuw bij de Cl. inkwam. Het d. a. v. jaar werd er door gecomm. Raden van Zeeland gunstig op beschikt. Dan 13 Aug. 16!9 verkresg men haodopeuing om een beroep uit te brengen, nadat te voren door drie gede- puteeiden der Cl. in overleg met Ambs. Heeren een kerkeraad was benoemd. Als eersten dienaar, werd nu, en met gunstigen uitslag een beroep uitgebracht op De minister van financiën verdedigt zeer breedvoerig de noodzakelijkheid van nieuwe, belastingen met het oog op de in voering v&n sociale maatregelen en even zeer dus de versterking der middelen en laat er den nadiuk op vallen, dat, indien men thans den voor belastingherziening beschikbaren tijd voorbij laat gaan en haar uitstelt totdat dc Kamer in beslag is ge nomen door de behandeling der soeiale wetgeving, er dan bij den stroeven gang der wetgeving ten onzent nog in geen jaren a&u de invoering der door velen uit ver schillende partijen geweneehte soeiale wetgeving te denken is. Dacht de minister bij de indiening der belastingwetten daaruit 8 millioen te putten, door thans aange brachte wijzigingen wordt dat bedrag thans voorioopig teruggebracht tot 6 millioen. Op de vraag of de regeering, na de reeds verstrekte 40 millioen aan Indië, nog verder wil gaan, antwoordt de regeering ontkennend. Behalve met den gunstigen loop der middelen moest de minister, nader becij ferende met welk bedrag de middelen zullen zijn te versterken, onder meer ook rekening houden met do voorstellen van de staats commissie voor de gemeeïitertnano'ën. Het eenstemmig door de commissie voorge stane denkbeeld 01a het belastinggebied der gemeenten te verruimen, komt ook de regeering alleszins aanbevelenswaardig voordaarbij zal dan kunnen worden afgezien van het vroeger meermalen aan bevolen denkbeeld om do grondbelasting aan de gemeenten over te dragen. Intussehen zal voorshands deuitkeerings- wet vao 1897 onveranderd moeten worden gelaten. De gemeenten zuilen eenigermata zijn te ontlasten, hetzij op de door do commissie aangegeven, hetzij op andere wijze. De minister rekent daarr oor op een jaarlijksoh bedrag van li millioen. De minister blijft f11,900,000 voor de sociale maatregelen noodig achten, doeh komt tot de slotsom dat dit bedrag voor bijna de helft zal kunnen worden gevonden zonder belaslingverhooging, weshalve gelijk boven is gezegd de middelen met ruim 6 millioen zullen zijn te versterken. Het reeds in gereedheid gebraohte wets- JOHANNES DAMBRINUS, de jonge. Hij was een zoon van Johannes D., de oude (pred. geweest te Kapelle van 1596 tot aan zijn dood in 1627) eu van Stizattna van Eede. Te dezer plaatse beroepen den 7 Oct. 1619, voldeed hij by zijn praep. ex. niet aan de eisohen, en moest om die reden den 28 Oct. opnieuw onderzocht worden. Dit on derzoek slasgde wel b6ter, maar hem werd op !t hart gedrukt, zich nog ij vorig te oefe nen. Hij werd nu 15 Dec. d. a. v. bevestigd en diende de gemeente tot aan zijn dood in 1638. Uit de class, acta vau Zuid-Beveland blijkt ons dat hy te Vlake woonde toen aldaar de el. vergadering gehouden werd den 1 Juli 1630. Slaan wij de acta van genoemde cl. ver der op, dan vinden wij opnieuw een voor beeld op hoe lageu trap van ontwikkeling destijds hst onderwijs stond. Het geldt hier hot aanstellen van een schoolmeester voor de Parochie Schore, tijdens de dienst van ds Dambrinus. Zoodra deze dienaar hier ter plaatse be vestigd was, zond hij 29 Oct. van het vol gende jaar aan de cl. een verzoek in tot medewerking voor het bekomen van een schoolmeester, voorzanger onz. Dit was van gewensoht gevolg, naardien de Stat. van Zeeland daarvoor een tractemant van 100 gld. toestonden, zoodat door schout en schepenen met den kerkeraad, in 1620 be noemd werd Samuel de la Val,die na spprob en examen door de cl. in 1621 zijne functie aanvaardde. Wat hem verder wedervoer hopen wij een volgenden keer te vernemen. Slot volgt.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1