NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 94. 1908 Dinsdag 21 Januari, 22e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J- DE JON GE-VERWEST te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN 19) FEUILLETON. Wat is er treurig en wat is verblijdend? UIT DE PROVINCIE. jaaa IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p.1,25. Enkele nummers0,02'. UITGAVE DER FIRMA Eft VAK van 5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Gevraagd een berichtgever voor ons blad te Bruinisse. 20 Januari 1908. De Kabinetscrisis. Volgens den Haagsehen Torenwachter van de Middb. Ct. zal dr. Kuypor buiten het reehtsohe kabinet blijven, over welk prog'am de leiders thans oonlereeren, om dat dit hem te veel geld zou kosten. Deze quaestie, zegt Torenwachter, zit zoo /,Dr. Kuyper is n.l,, volgens contract met de ürma Hoikema en WaTendorfï, verplicht om het tweede deel van zijn werk Om de Oude Wereldzee af te maken vóór 1 Octo ber a.s. Nu is wel, en dal is een ander feit, de mogelijkheid overwogen om Ter- andering in het contract te brengen, maar de uitgevers hebben hun medewerking hiertoe geweigerd. En wel om de zeer plausibele reden, dat dit een schade van dui zenden guldens voor hen zou beteekenen", Hoe nu op het oogenblik de stand van zaken is daarover zegt Torenwachter uit zeer goede bron het volgende vernomen te hebben »De leiders der rechterzijd# zijn thans druk bezig om tot overeenstemming te komen ten opzichte van het program, waarmede een kabi net der rechterzijde zou kunnen optreden. Daarbij is het oog in de eerste plaats gericht op een oplossing der kiesrecht-quaestie, ook in verband met de mogelijkheid van een con flict met de Kamer. In dat geval zou het zit tend kabinet tot ontbinding moeten adviseeren en is het dus een absolute vereischte, dat er eerst eenstemmigheid aan de rechterzijde be staat omtrent de oplossing van het kiesrecht- vraagstuk. Vandaar de jongste vergadering der roomsch-katholieke Kamerclub, waar, zooals volkomen terecht door de bladen der rechter zijde is gezegd, met geen woord over de crisis is gesproken vandaar de herhaalde conferen ties van de heeren Kolkman, Kuyper, Heems kerk en Talma, welke conferenties in hoofd zaak ook dienden om de vereischte eenheid op dat punt te verkrijgen. Een dezer dagen zal ook met den heer Lohman over hetzelfde onderwerp worden beraadslaagd. Verder ligt het in het voornemen der con- fereerende leiders om de grondwetsherziening niet tot de kiesrecht-paragrafen te beperken, maar haar ook uit te strekken tot andere hoofdstukken. Zoo werd nog genoemd de troonopvolging. Het is echter de vraag of H.M. aan dit ver- Een verhaal van N. Fries (S1 o t.) Frans verzocht het boek bij zich te mogen houden, en daarna is de tijd hem nooit meer lang gevallen. W el werd hij zwakker en zwakker maar zonder hevige benauwdheden als een licht, dat uit gebrek aan voedsel langzamerhand duisterder brandt en ten laatste uitgaat. Van zijn dood sprak hij niet, maardaoht er wel aan, dat was hem duidelijk aan te zien doodgedaohten hadden haar ernstig schrift op zijn voorhoofd geschreven. Eens op zekeren dag h ad hij den ouden man verzocht hem toch eens dat kapittel voor te lezen, dat hij hem destijds bij zijn ontslag uit zijn dienst voorgelezen had. Dit deed de oude man gaarne, en weder was het even plechtig en stil toen het vau zijne lippen klonk„En tot zioh zeiven gekomen zijnde", en bij het slot„Deze mijn zoon was dood en is weder levend geworden, hij was verloren en is weder- gevonden". Den volgenden dag was Frans kalm en in stillen vrede ontslapen. VI. GEVOUWEN HANDEN. Eeuwige liefde, mijn ziele waagt thans een stouten blik. In de diepte uwer goedheid zendt Gij mij een blik terug, een blik vol vroolijkheid, die de duisternis verdrijft, die 't beneveld oog be zwaart, als het op uw lichtglans staart. J. J. Rambach. langen haar goedkeuring zal willen hechten. Aan de rechterzijde zou men daartoe, gaarne overgaan, maar de bezwaren, hierbij te over winnen, moeten niet gering zijn. Om juist op dit oogenbiik dit vraagstuk tot oplossing te brengen, waarmede men ook op het terrein der internationale politiek kan komen, wordt van meer dan eene zijde niet wenschelijk geacht. Ook omdat, vóór de Kamer hier formeelingrijpt, vriendschappelijke besprekingen over de gren zen noodig kunnen zijn. Het is mij niet toe gestaan hieromtrent meer te zeggen. Vast staat echter, dat dit punt uitbreiding van' grondwetsherziening ernstig in overweging is. Als tweede punt op het program staat de militaire quaestie. Hiervoor zal een Staats commissie worden benoemd. Men verheelt zich ter rechterzijde echter volstrekt niet de moei lijkheid, welke deze oplossing medebrengt omdat hiermede de door alle partijen ge- wenschte definitieve legerhervorming niet wordt bereikt. De bedoeling is evenwel om door deze commissie voornamelijk de leger-administratie te doen onderzoeken. De kern der quaestie in welke richting onze leger-organisatie zich zal bewegen, zal niet door deze commissie worden bestudeerd." Onnoodig te herinneren dat men al der gelijke mededeelingen niet verder behoelt te gelooven dan men ze ziet. Ook al blijkt er later iets van aan te zijn, zelf» dan nog is 'tniet zeker dat de eerste verteller het preoies geweten dan we! uit den duim gezogen heeft. De weldaden van het Anarchisme. Zooala men weet, zijn de anarchisten tegen alle gezag hoe ook genaamd. Hoever ze dit trekken, bleek deze week op een hunner vergaderingen te Amsterdam. Van 'tgeen een „Kameraad" daar ze', lazen we in de bladen onderstaand veTsiag »De anarchisten hadden het niet tegen een Keizer of een Koningin, betoogde hij, maar tegen het gezag. Die gezags-idee zit er nog veel te veel bij de menschen in. Was hij nog niet dezer dagen in een gezin van een kameraad notabene getuige geweest, hoe de ouders een kind hadden gedwongen om zoet te zijn Hij had dat ernstig afgekeurd, want alle dwang komt voort uit de gezags-idee, en alle gezag is uit den booze". 't Is wel gezellig zoo Als de anarchisten op zoo'n „huishouden van Jan Steen" gesteld zijn een meneeh z'n zin een menseh z'n levea Daarover hebben wij arme kortzichtige menschen dikwijls gansch andeje gedach tes dan onze hemelsehe Vader. Dat kan ook wel niet anders, want Hij woont in de hoogste hemeleD, en wij op de lage aarde. Daarom kan Hij overal heenzien, en wij zien niet verder dan wat ons zwak brandend nachtlichtje beschijnt. Ook heeft Hij andere oogen dan wij, want Hij ziet de fijnste vezelen, waaraan het bont en verward gewoel van elk mensohenleven zioh voortspint, terwijl het voor ons wel zoo dik als een kabeltouw dient te zijn, eer wij het bemerken Twee beelden moet dit laatste hoofdstuk van onze ge schiedenis u nog onder de oogen brengen, en dan moogt gij zei ven beslissen, welk het droevige en welk het vroolijke beeld is. Dit is het eerste beeld Iu ziju enge kist ligt een jeugdig lijk, zorgvuldig ter neer gestrekt, het donkere haar glad wegge streken van het bleeke voorhoofd, met het witte doodshemd om de leden. Wel is het gelaat zeer vermagerd en zijn wangen diep ingevallen maar tooh ligt er een kalme vrede over uitgebreid, en een vriendelijke, bijna blijde trek speelt om den mond. De stille doode ligt daar met gevouwen handen, Kom kleine Lotje, zeg nu uw spreuk je, zoo vermaande Martha het in zoet gepeins verzonken kind. Toen klonk er een zachte toonvolle stem van uit de roozelipjes Zacht en stil Naar Gods wil, Brengt de slaap ons zoete rust; Goeden nacht, De Eng'lenwacht Sluit deuren kalm en zacht! Afgezien natuurlijk vau de omstandigheid, dat ze zioh grootelijks bezondigen tegen God. Laten wij echter onverbeterlijk ouder- weteeh als we zijn, omar baas blij ven over onze kinderen. 't Zal er hun niet slechter om gaan En wc blijven er mee in deu weg des Heeren. LANDBO CT W. Zure humus. De stalmest, de plantenmassa, door groenbemesting verkregen, de stoppels, de loofresten en de onkruiden gaan, in dea grond gebracht, met de in dien grond achtergebleven plantenwortels langzamer hand in een donkergekleurde weinigsatnen- hang bezittende stof over, die aangeduid wordt met den naam humus. Bij de vorming van humus zijn verschillende factoren werkzaam, en wol vooreerst uiterste kleine, levende organismen, die men den naam ge geven heeft van rottingsbacteriën, en dan verder lucht, water en warmte. Ieder dezer factoren speelt bij de humus- vorming zijn eigenaardige, karakteristieke rol. Waar b.v. de luohï in voldoende hoe veelheid in den grond kan dringen, heeft, bij aanwezigheid dar andere factoren, de humusvorming op de rechte wijze plaats en ontstaat de z.g. wilde humus, die voor de vruchtbaarheid, vooral van lichte gron den ea van kalkarme kleigronden van zoo groole beteekcnis is. Is evenwel de toetreding der lucht in den grond niet voldoende, en dat zal het geval zijn in grondeD, wier poriën met water geyuld zijn, dus in laas; gelegen, nattige gronden, dan vormt zioh (ie zure humus, die zoo genoemd wordt omdat hij vrije, d. i. niet met andere stoffen verbonden zuren bevat. Omdat die zuren sleohts in humus kunnen ontstaan, heeft men ze den naam gegeven van humuszuren. Ten aanzien van de gronden, die zure humus bevatten,heeft men bij d8 bemesting het volgende in acht te nemen le. De salpeterzure gisting, d.w.z. de om zettingvan ammoniak tot salpeterzure stik stof, (de vorm waarin de planten de stikstof Daar omhoog, Wil mijn oog Lieuve Jezus, U steeds zien, Maak Gij mij Goed als Gij Dan ontwaak ik vroom en blij En daarbij klonken de diepe,volle slagen van de kerklok. Nu, waarde lezer Spreek uw hart eens uit, welk beeld ishierdröefen welk vroolijk? Ik denk dat wij niet weten te kiezen, en ook maar stil onze handen vouwen want gevouwen handen hebben ecne dubbele beteekenis. Vooreerst duiden zij ootmoed aan, ais wilden wij daarrnedo voor Gods aangezicht te kennen geven: Gij liefderijke Heeren God weet alles beter dan wij Gij maakt ook alles beter dan wij hel zouden kunnen maken! Uw wi! geschiede. En ten tweede duiden zij vertrouwen aan, als spraken wij daarmede voor God uitGij, liefderijke God, hebt het aan dezen doode, zoowel als aan dit biddende kindje en hare moeder heerlijk betoond, dat dwaallichten wel in 't verderf voeren, maar dat uwe hand daaruit weet op te heffen. Dat zien wij hier. Maar meestal zien wij het niet, en blijft het voor onze oogen verborgen. Doeh vouwen wij dan onze handen en getuigen »Wat zijne liefde wil bewerken, Ontzegt Hem zijn vermogen niet die handen zijn waskleurig en men kan er eiken knokkel in zien, maar toch zij zijn saam gevouwen. Dioht genaderd bij deze kist slaan twee oude menschen, aan de rechterzij een man, aan de andere zijde een vrouw, die beiden ook met gevouwen handen neerblikken in het kalme gelaat van dien vredigontslapene. opnemen en verwerken kunnen) lean er niet of slechts zwak in plaats hebben. Immers de bscteriesoort, welke die omzetting teweeg brengt, kan in een zure omgeving niet oï slecht tieren. Dat kan ze eerst behoorlijk by aanwezigheid van stoffen, die in eigen schappen lijnrecht tegenover de zuren staaD. Een zoodanige stof is b.v. kalk. 2e. Bemesting met, meststoffen, die zelf zuur reageeren, doet feitelijk den zuurheids- graad dier gronden toenemon en veroorzaakt in alle geval dat die meststoffen in dien zuren toestand blijven, in een toestand dos, waarin ze volstrekt niet geschikt zijn om door de plantenwortels te worden opgenomen. 8e. Banische stoff-in en wel met naroe die, welke tevens plantenvoedende stoffen zijn, als kali en kalk zijn in zure gronden, ten minste wanneer die niet geregeld met kali- of kalkhoudende meststoffen bemest, worden, steeds in te gerin;e hoeveelheden aanwezig. Uit deze drie punten laten zich de vol gende practische voorschriften voor het be mesten van zure gronden afleiden a. Men wende bij voorkeur die siikstof- houdende meststoffen aan, die de stikstof in zoodanigen vorm bevatten, dat deze voedingstof in den grond geen enkele ver andering weer behoeft te ondergaan, doch direct door de plantenwortels ban worden opgenomen. M. a. w. voor de gelijke gronden zijn de chilisalpeter en de kalksalpeter de meest ge schikte stikstofaoudende meststoffan. b. Een zuur reageerande meststof is da bakende suparphosphaat. Deze is derhalve voor zure gronden niet geschikt. In zijne plaats wende men thomasmeel (slakken- meel) aan. c. Geregelde bemesting van zure gron den met kali- en kalkhoudende meststoffen is gebiedend noodig, zal men van die gron den de hoogst mogelijke opbrengsten kunnen bekomen. Met kaiiniet en kalle zij men op die gronden, ten minste wanneer die tot hiertoe nog niet met die meststoffen bemost zijn geworden, niet zuinig. De Minister v. Landbouw heeft goed gevonden met intrekking van de beschik king d.d. 6 September 1805, te bepalen het geen volgtDoor den directeur-generaal van den landbouw zal kunnen worden toe gestaan voor een door hem te bepalen Zij spreken geen van beiden, want hunne bewogen harten zijn in een diep gebed verzonken zij houden een stillen dooden- dienst. Toen zij daarmede klaar waren, zeida Hans Kasper tot zijn Breohlje„Zie zoo, moeder, nu zullen wij hem toedekken'1 toen namen de oude lieden den op zij gezetten deksel, en legden dien over den doode, o, zoo stil, zoo zacht, zoo voor zichtig, ais vreesden zij den ingeslapene te wekken. Nu nam vrouw Breohlje een fraaien groenen krans van deunen- e.u levensgroen en legde dien zorgvuldig op het deksel. En nu het tweede, beeld In raamsel Martha's school zijn al de kin deren bijeen.Zij hebben streepjes en punljes groote en kleiue A's, B's en Cs op kun leien geschreven. Do schooltijd is eb voorbij, en juist luidt het biaklokje van den toren, Eerst komen de kinderen een voor een bij de schooljuffrouw en zeggen een heel kort spreukje of versje op daarbij vouwen de kinderen hun handjes op Martha's knieën, en Martha vouwt hare magere vingers boveu de blonde en bruine kinderhoofdjes. Nu is een klein ding aan de beurt met prachtige donkerblauwe oogjes en een recht kersenmomdje met die oogen kijkt het pittige kind langs naamsel Martha Daar buiten ia het uitbottende groen van boomen en struiken in den tuin, waar juist een slag- vogelije zioh op een dun takje wiegt en zijn vroolijk lb>d laat weerklinken, ea de kinderoogen turen zoo starend en dvoo- mend naar buiten in die ontkiemende lentewereld, als daohlen zij aan niets dan aan de vreugd, die haar daarbuiten waohtte. termijn en op na te melden voorwaarden dat, by verpakking van boter, afkomstig van aangeslotenen bij een onder BJjkstoe- zicht staand boter controlestation, in wik- kelpnpier, voor alle hoeveelheden van 1 kilogram of minder, met in 1 der boven aangehaalde beschikking, d.d. 3 Juli 1905, voorgeschreven merk zal zijn gedrukt van Rijkswege en op kosten van den be langhebbende op dat wikkelpapier. In dat geval zal alleen formaat A zijn te bezi gen. De vorenbedoelde voorwaarden zijn cla navolgendeo. indien de waar is be stemd voor het buitenland, moet het inwik- kelpapier voorzien zijn van het in Neder land gedeponeerde fabrieks- of handels merk. Daarnaast mag de naam van den aangeslotene voorkomen b. indien de waar is bestemd voor het buitenland, moeten de inwikkelpapieren, buiten en behalve het in Nederland gedeponeerde fabrieks- of han delsmerk, tevens den naam van den aan geslotene dragen. Nevens dat gedrukte merk zullen, overeenkomstig door den directeur-generaal van den landbouw te geven voorschriften, eenige aanwijzingen worden aangebracht, noodig voor de uit te oefenen controle. De gewone Rijks-voorjaarskeuringen van tot dekking bestemde hengsten zullen gehouden worden te Wilhslminadorp 10 Febr. en te Hulst 11 Febr. Vrijdagavond ongeveer zeven uur was er een zeer mooi luchtverschijnsel waar te nemen. Om de maan bevond zich een groote kring, waarin duidelijk de kleuren van den regenboog waren te onderscheiden, een in aan regenboog dus. By kon. besluit is aan W. van Dyk verleend een eervol ontslag uit zijn betrek king van commissaris van rijkspolitieis, met ingang van 1 Febr. 1908 benoemd tot burgemeester der gemeente Middelburg jhr. M. van den Brandelar, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burge meester der gemeente Maassluis. Middelburg. In het droogdok alhier zijn Zaterdag opgenomen drielichters,komende van Hamburg, die door de sleepboot „Lau werzee'' naar Zuid Amerika zouden wor den gesleept. Deze lichters zijn onderweg door 't ijs lek geworden en zullen nu alhier gerepareerd worden. Daarna zullen zij door de sleepboot „Pooizae" naar hun bestem ming worden gesleept. Vrouwepolder. De sehietveveeniging Wilhelmina", alhier, die zich in een voort- durenden bloei mag verheugen, heeft zich aangesloten bij den schistbond. Baarland. Nrar wij vernamen, hebben eenige porsonen in onze gemeente, besloten aan den gemeenteraad een verzoek te rich ten orn een lijkwagen aantekoopen. Aan alle ingezetenen zal de gelegenheid aange boden worden dit adres te onderteekenen. Kruidingen. In de Vrijdag gehouden raadsvergadering werd, wijl do heer M. Frarpoys zijn benoeming als lid van het algemeen armbestuur nist had aangenomen tot een Dieuwa benoeming overgegaan. Ge kozen werd de heer B. Ltndenbergh Verder werd besloten eon oproeping te doen voor onderwijzer met, verplichte hoofdakte aan do school te Hansweert en wel op een sala ris van f 100 boven het wettelijk mieimum. Het bezit van akte Fransch zal tot aanbeve ling strekken. Het salaris van de tijdelijk aangestelde onderwijzeres, mej. Wabeke, werd op f 50 per maand bepaald, indien zij tenminste. de betrekking blijft waarnemen. Nog kwam in behandeling een schrijven van dea districtsschoolopziener, die de aan dacht van den raad vestigde op de schooi te Bansweert, welke te klein is voor het getal leerlingen. De raad machtigde B. en W. de noodïge plannen te maken en de kosten er van na to gaan. Ten slotte sprak de voor zitter nog evnige woorden vau w aar da er in g tot den heer Der Weduwen, die voor het laatst tegenwoordig was.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1