rrrïiE pe m. Bij wet van 15 Juli 1904, S. 157, werden met. kaukzu.nigengestichten geli. k geBteld woningenwaarin ten hoogste drie krankzin nigen, die gedurende ten minste 30 achtereen volgende dagen in een krankzinnigengesticht zijn opgenomen geiveest, krachtens overeen komst met, cn on ter verantwoordelijkheid van h t bestuur ran dat gesticht, ook ivat de ge neeskundige verzorging betreft worden ver pleegd. üerkssieuws. Sciiooiuieuws. UIT DE PROVINCIE. Gemengde Berichten. H t vierde bedoelt g est ich Is ver pit gng met daarbij gezinsverpleging in de gezinnen van verplegers die in verband met de stieh- 1iog staan. De toepassing van dit stelsel, zoo gaat de schrijver voort, is in ons land mogelijk ge worden door den ook cp dit gebied baau- brekenden arbeid van den ex-minister Kuyper. By besluit van 25 April 1905 S. 129, werd deza wjize van gezinsverpleging nader ge regeld. Dit stelsel van gezinsverpleging biedt ongetwijfeld groots vourdeelen aan. Het opent voor chronische krankzinnigen den weg om opgenomen te worden in ge zinnen, waarin zy op oordeelkundige wijze worden behandeld en voortdurend onder geneeskundig toezicht blijven. De voor- daelen van het gezinsleven, en het voort durend geneeskundig toezicht zijn in het stelsel vereenigd. Vervolgens biedt dit stalsel aan het ver- p'pgend persansel een goede toekomst. Tot hiertoe lieten de vooruitzichten van verplegers en verpleegsters zeer veel te wenschen over. Het werd voor onze Chris telijke gestichten dan ook steeds moeilijker om goed verplegend personetl te krijgen. De Wiirlerfrage is door de wet-Kuyper een schrede nader tot hare oplossing ge bracht. Vaar vervolgens opende deze wet ook de mogelijkheid voor gezinsverpleging buiten direct verband met eenig geslicht Dit soort van gezinsverpleging is even wel nog niet nader.geregeld. Do groots stagnatie op wetgevend ge bied doet ook hier zyn uiterst nadeeligen invloed gevoelen. Toch is het van zeer groot belang, dat ook deze wjjze van gezinsverpleging spoe dig worde geregeld, met het oog op de volwassen idioten. Wanneer idioten op 's Heeren Loo ont slagen worden, zijn zij nog geen normale menschen, en hebben zy vaak nog bescher ming en verzorging van noode. Worden zij ouderloos, sterft hun vader, die voor hen werkt, wordt hun de moeder ontnomen, wier hart niet 't minst over haar ongelukkig kind vol ontfermen rommelt, dan staat de ongelukkige idioot tamelijk onbeschermd en onverzorgd in de wereld. De óiacouieën met hun ongeregelde in komsten en uitgaven kunnen zich maar zelden met de geheele geregelde verzorging van idioten belasten. Werd vaD Rijkswege subsidie gegeven, gelijk dit voor ontouderde kinderen ge schiedt, dan ware het voor de diaconieën mogelijk aan de goede verzorging van vol wassen en ouderlooze idioten in daarvoor geschikte gezinnen te zorgen. W at is er nog veel te doen op allerlei gebied 1 Zoo eindigt ds R. zijn belangrijke mede- d9e)ingen. Hoe roept alles om een vaste hand, die vele goede dingen tot stand biengt, waar voor alle partyen dankbaar zullen zyn. Men klaagt over den kouden winter van 1908 hoewel 't anders tegenwoordig nogal schikt. Maar de winter van 1435 ,wa-> anders ook niet malsch. Een „ohronyok'' vau dit jaar geeft 't vol gende ie leien In 't jaar onzes Heeren, toen men schreef 1435, was de wind omtrent half Februari veel Oost ofte Noord-Oost en 's nachts was 't klaar weder, tot 's morgens 6 of 7 uur toe, des daags was 't donker grauw weder tot's avonds toe en zeer koud tot zes of seeven uuren en het regende nog het dauwde niet in de maanden Maart, April noch in Mey. En op St. Pancrasdag (12 Mei) had het hard ijs gemaakt, dat er een krauy op staan kondeen daar wies Lover, noch Gras, noch Ivooren, de Pruimeboomen bloeiden niet, noch de Kersen, noch Appelen, noch Pt-cren, noch geen Wijngaard was ont- laaten. En daar waren menschen, die geen ver trouwen op God hadden en keerden hun land anderwerf om, en die hadden geen vruchten. En andere luiden zeiden met Job God gaf, God nam, en daar zij anders een hoed tarwe af plegen te hebben, daar kregen zij dien zomer vier hoedt af. En op St. Jan Baptistdag (2+ Juny) zaten de oude vrouwen met groote kool potten voor de kerken en de menschen konden zich niet verwarmen, die bij de straat gingen. En het begon warm te worden des daags na Sl. Picter en Paulus ,3o Juni) in die Octave van St. Jan, en des daags scheen de zon helderen klaar en des nachts regende het soetelijk, zoodat alle de vruchten op het veld wiessen en men kogt na dien tijd een achtste tarwe om 8 groot en een achtste rogge om 6 groot en een achtste gerste om 4 groot en een achtste haver om 10 dui ten. Item 'n achtste guldehnk appelen om 3 groot en een achtste schijners om een braspenning, een achtste Gys-Jans om 6 duiten en alle ooit 11a rato. Item een achtste Peeren om 2 stuivers enz. f'em een koeyheoy om 18 stuivers van het allerbeste. Item een varken, dat het allerbeste was 't geen op de mark kwam om drie pond hollands (45 stuivers). Item een rund, dat 120 pond smeer in had kogt men om 9 Rijnlands® guldens (8 gulden en 2 stuivers) en alle beesten daarnaar lager. r Crisis overpeinzingen. Il=>t oui-Iib ;rale Utrechtsch Dagblad vaogl ?eu artikel aldus aan Met eenstemmige gelatenheid ziet men het scheidende ministerie vet trekken. Eenerzijds ligt dit aan de weinige sympathie, die dit Kabinet vermocht te wekken er is geen persoon in, die imponeert en altijd weer wordt men herinnerd aan het etiket, door een blad der linkerzijde er bij zijn optreden opge plakt »negen gewone menschen". Anderzijds is deze stemming eer. symptoom van diepere roerselen in de volkszielmen begint er in Nederland van doordrongen te worden, dat het met het parlementaire stelsel niet langer gaat. Wat dit eerste punt betreft, gelooven we inderdaad, dat het Kabinet-de Meester zal aftreden zonder dal er één traan wordt gelaten. Alleen het oog van Mr. Borgesius wordt misschien wat voehtig. Wat evenwel het tweede punt aanbelftagl, oordeelt weliioht het Utrechtsch Dagblad wel wat optimistisch. De vrijzinnigen hebben du eenmaal het revolutionaire individualistische kiesrecht ingevoerd, en we zjjn voorloopig nog niet af van alles wat het gebrnoht heeft. Groen van Prtnsterer sprak op blz. 899 van zijne Vaderl. Geschiedenis over „cle volksoppermagt met haar verderfelijk en onzin1'. Wij willen hopen, dat we van de „zegeningen'1 dier „volksoppermagt1' ver schoond blijven. Maar zeker zijn wij er niet van. Steeds meer sturen immersde vrijzinnigen over het algemeen in radioalistisehe rich ting. Rotterdammer. Brief van Dr. Otte. Onderstaand schrijven van dr. Otte, uit Amoy, 20 Aug. 1907, ontleent De Neder- lander aan De Chinabode Ik kom daar juist terug van mijn be zoeken aaD patiënten buiten het hospitaal. De eerste dien ik heden morgen bezocht, was een aardige kleine jongen van vier jaar, lijdende aan koorts. Ik weet zeker, dat als gij dat huis met mij hadt kunnen bezoeken, gij u ten zeerste zoudt verwon derd heL! e dat die koorts niet erger wa°, want in zulk een vuile woning zoudt gij moeten verwachten, dat ziekte spoedig door dood gevolgd moest worden. De inga g was door een smal slob van twee en een half voet breed, tevens die nende tot afvoerkanaal van de dozijnen huizeD, die daarachter staan. Door een zeer smalle deur komt men van dit slob- op een zeer klein binnenplaatsje, geplaveid met vuil en het verblijf uitmakende van een groot zwart varken. Van dit plaatsje komt men in de keuken, die nog vuiler en viezer is dan een varkenshok; vandaar leidt een smalle steile trap naar de woonverblijven boven. Al die vertrekken zijn benauwd en heet en veel te klein voor het groote aantal bewoners de vloer vau de huiskamer was cog nooit gedweild, hoewel die tevens diende alsgemeenschappelijkekwispeldoor, alleen juist nu ik kwam was men bezig dien te vsgen. Het hoofd-ameubleoneat bestond uit het familie-altaar met zijn afgodsbeelden, kandelaars en wierookvat twee inderdaad mooie stoelen en een kleine tafel stonden aan beide zijden vaü de kamer. Twee aardige jonge vrouwen (die de muren als handdoeken gebruikten) ont vingen mij terwijl de oude grootmoeder het zieke kind van de aangrenzende slaap kamer binnen braoht. Nu zult go misschien denken dat dit zeker heel arme menschen waren, maar dan z-uit ge u zaer vergissen; zij betaalden mij (dat is voor het hospitaal) vijf dollars voor myn visite dat gelijk staat mettwintig dollars in Amerika, en dit met blijdschap en zonder moeite ze hebben dit vroeger al meermalen gedaan trouwens dit is de ge wone prijs voor mijn visites voor hen die het batalen kunnen, en op die wijze komt nog sar lig wat geld voor het hospitaal binnen. Toen ik weer in het hospitaal kwam, zag ik daar een zeer aardig tafereeleen kleine blinde jongen, dien ik helaas niet meer ge nezen kon, was zoolang hier onder mijn Imede tot ik 'n Christelijk tehuis voor hem kon vinden. Toen ik nu kwam zag ik hem zitten in een ho6k van een der zalen en op 't bed naaat hem zat onze blinde hospitaal prediker hem leerende lezen met behulp van een blinden-alphabet. By iedere letter, dia het kleine baasje leerde begrypeu, zag hij er gelukkiger uit, dan ik, toen myn ouden meester, toen ik nog in Nederland woonde,voor mii stond met een stok om het ABC daarmee by mij te helpeninstampen. Niet zeer lang geleien bracht een zeer nette Cbioees in het hospitaal 'n inderdaad zeer aardig meisje van omstreeks 12 jaar om behandeld te worden zij was keurig gekleed in een Maleisch gewaad, omdat haar moeder tot dat volk behoorde. Stel u voor mijn schrik, toen bj het onderzoek bleek dat het arme kind melaatsch wss, en da ontzetting van den armen vader toen ik hem dat moest meedeelen Denk u zelf eens in haar plaats en in de zijDe Spoedig zal ook dit nu nog zoo lieve gelaat afschrikkend worden weldra zal de keel aangedaan zyn en haar heldere kinder stem rauw en heesch worden. Terwijl de tranen langs des vaders gelaat stroomden, vertelde ik hem van de liefde van Christus en van „dat huis ver van hier1'waar ook geen melaatachheid meer zal zijn. Een paar weken gelsden bezocht ik een kleine baby ia het huis van een mijner patiënten. Den vorigen dag had ik nog haar lange zwarte haar bewonderd, maar nu was er geen spoor van haar meer op het hoofd te zien, 't kind was juist één maand oud en volgens de ge woonte was haar hoofdje voor't eerat ge schoren, en in haar beste kleertjes gesto ken, dat is in mooie zijden kleertjes in al'e kleuren van den regenboog. Als mijn vrou w hier was, zou ik hsar vragen voor nieuws gierige moeders ten nwent die kleeren eens piecies te beschrijven, maar ik zie daar waarlijk geeu kans toe, neetn het dus voor lief met mijne mededeeling dat bet heusch heel mooi was. In dat zelfde huis vond ik bij die visite een nieuw slavinnetje van omstreeks tien jaar oud, gekocht voor zes dollars, een bui tengewoon geringen prijs. In dit huisgezin worden de slavinnetjes zelden slecht be handeld maar in andere gezinuen is bet vaak zeer treurig met hen gesteld ik heb altijd zulk een medelijden met dia arme schepseltje en tooa het dikwijls door ze eens op myn schoot te nemen eavrierdelyk met hen te praten. Niet lang geieden moest ik een van mijn bedienden wegsturen, omdat hy een van zijn kleine meisjes verkocht had; hoewel dit in de oogen van de Cbineezen niet erg slecht is, begrijpt gij dat ik zoo iets niet duld en zoo iemand niet in mijn dienstwil hcuden. Nu hier nog eeuige cijfers betreffende het aantal patiënten. In de eerste C maan den van 1907 tot op den laatstee Jnniwaren er in het Wilbelmina-hospitaal 315 patiën ten behandeld, in het Hope hospitaal 676, dus te zamen 991 de patiënten buiten de hospitalen en op da poliklinieken waren te samen in ds e ers'e helft van dit jaar 4918. Alle rekeningen zijn betaald, dus geen schuld wij hebben in alles rijkelijk Gods zegen ondervondan. Ned. Herv. Kerk. Beroepen teVelp P. Heimens Visser te IJlstte Hoorn op Terschelling H. Witkop te Noord-Scharwoude. Geref. Kerken. Door de classis 's-Gravenhage werd in haar vergadering van Dinsdag de heer A. Merkelyn, cand. in de Theologie aan de Vrije Universiteit, praeparatoir geëxami neerd en met algemeens stemmen toege laten tot den Dienst des Woord3 en der Sacramenten. Geslaagd voor 't propaodeutisch examen geneeskunde aan de gemeentelijke univer siteit te Amsterdam de heer C. v. Proosdy. Goes. Gisterenavond werden op het „Slot" door het comité voor het IJsfeest, de arme kinderen die deelgenomen hadden, onthaald. Hierbij werd de behulpzame hand geboden door de dames Massee, Van Strien en Den Boer, terwijl de voorzitter van het Comité dhr. S. v. d. Peyl, vooraf een korte toespraak hield. Er hadden 87 meisjes meegedosgen voor 't schaatsen rijden van welke twee een len en 2en prijs ontvingen, de overigen hadden deelgeno men aan het ringryden. Er hadden 38 jocgens deelgenomen aaD het schaatsen rijden, 124 aan het loopen, ook van dezen hadden twee den len en 2en prijs behaaldde overigen deden mee aan tonrollen, prikslee rijden en dergelijke vermaken. In het geheel werden 191) klee- dingstukken uitgedeeld. Jammer dat de commissie zich moest beperken, want de burgerij had niet zooveel als anders finan cieel gesteund. Goes. GistereD en eergister had alhier het exameo plaats van de deelnemers aan de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel. Geslaagd zijnVoor militaire bekwaamheid en lichamelijke geoefendheie beide: J. M. Steketee en J. de Gelleke van GoesC van Nieuwenhuijze van KruiningenD. Joziasse en K. Kribbe van 's Gravenpolder. Voor militaire bekwaamheid A. N. ter Haar en J. H. Nonnekes van Goes; J. Ossewaarde van Kapelle.J. Houtman, H. van de Vrede, P. Brand en C. Witte vsd Kru ningen G. L. van de Linde, J. Akker man, A. Augusleijn en J. van Baale van Rilland-Baih I. de Mey van Borsele C. Westdorp ran HoedekenskerkeS. van Koeveringen van Waarde; J. de Wee van Ierseke eu A Slabbekoorn van Krabben- dijke. Voor lichamelijke geoefendheid P. Veihage van Kruiningen A. de Regt van Wissekerke en C. J. Smit vau Krabben- dijke. Een getuigschrift voor het reserve kader verkreeg C. G. van der Heyde van Goes. Een oandidaat werd voor alles afge wezen. Goesche Crt. Goes. Benoemd tot agent der Rijks verzekeringsbank in Drenthe de heer P. Kievijt alhier. Vlisslngen. De aanbeveling voor tijde lijk kommies bij de plaatselijke belastingen alhier bestaat uit de heeren E van Bel en M. Krijger. Vlisslngen. De Koningin heefi aan den eervol ontslagen sluiskneoht bij het kanaal door Walcheren J. W. van den Berg een jaarlijksch pensioen van f315 verleend. Hoedekenskerke. De in de Bieza- lingtche ham behoorendo zwarte bakenton is door het ijs met steen en ketting weg gedrukt en aan het drijven gegaau. De oorzaak van deze verschuiving moet gezocht worden in den glibberigen bodem aldaar. 's Heer Abtskerke. Gisterenavond hield de ehr. meisjesvereeuiging „Zaait aan alle wateren" haar eerste jaarfeest in tegenwoordigheid van begunstigers en ge- noodigden. De predikant, daartoe aange zocht, opende't feest met een korte toespraak. Daarna brachten secretaresse en penning- meeateresse hare verslagen uit, waarbij bleek dat de vereeniging in ledental met 2 was vermeerderd en een 15-tal begun- «tigers de vereeDiging steunden, zooiat er een goed slot van ruim f 20 aanwezig was. Ook werd medegedeeld dat heel wat kle dingstukken voor KinderzorgteMiddelburg warden vervaardigd. Afwisselend werd daarna gezor gen (begeleid met orgel) en voordrachten gehouden, welke zeer in den smaak vielen en in hooge mate de lachlust opwekten. De. inweudtge uaensch werd terdege gesteikt. Te middernacht sloot ds. van de Piasscbe met een lo?passelijk woord de vergadering. Goesche Crt Wolfaartsdijk. Woensdagmiddag werd alhier met de schoolkinderen ijsfeest ge houden, hetwelk opgeluisterd werd door het muïiekgezelsehap Wolferts-Fanfare". Nadat te ongeveer ééa uur het muziek het Volkslied gespeeld had, ging het, de kin deren en het muziek voorop naar het feest terrein. Nadat de kinderen cm het hardst g reien en geloopen hadden, werden ze getraoteerd op chocolademelk en werd aan elk hunner een prijsje uitgedeeld. Boven dien werd aan de minvermogenden nog sprk en worst uitgereikt. Te ongeveer half vijf trok men wcêr onder de heerlijke tonen der muziek zeer voldaan huiswaarts. Krabbendijke. Woensdagavond ver gaderde in een der lokalen der School met den Bijbel de Vereeniging tot stichting en instandhouding eener Christeljke school op gereformeerden grondslag te Krabbendjke onder voorts,ttersohap van dhr A.A. Aliaart. Na gezang en gebed werd een gedeelte van Psalsu 103 gelezeD. De nolulen der vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd. Bij monde van B. Klap werd verslag uitgebracht over de rekening over 1907 en medegedeeld, dat deze in orde was bevonden. Aisnu braeht de secretaris penningmeester verslag uiteerst als secre taris dearna als penningmeester. Dhr. C. P. Vogelaar is sedert de oprichting secre taris en daar de vereeniging 9 Deo. 1897 werd opgericht, achtte hij het. goed ditmaal eens de geschiedenis dier 10 jaren na te gaan. Het woord van den toen jeugdigen broe der, nu wijlen ds. C. Oranje, was het middel, dat toen de hand aan den ploeg werd geslagen en dat de arbeid van nu wijlen ds. J. de Koning, die steeds voor het ohristeiijk onderwijs had gebeden en op de noodzakelijkheid van ohristel. onder wijs had gewezen, vrucht ging dragen. 19 December 1898 was weer een ge wichtiger datum, toen tot aankoop van een huis werd besloten. Toen gingen velen, hun eerste liefde verloochenende, bloode en versaagd terug, begrijpende, dal er nu offers zouden moeien gebracht worden. Het ledental ging in den loop der lijden wat achteruit en daalde tot 45, maar het nieuwe tijdperk dat werd in getreden, waarin bepaaid werd, dat niet- ieden dubbel moeten betalen voor hun kinderen, deed het getal leden nu tot 72 stygen. J. van Liere, die in 1907 bedankte on vanaf de oprichting der vereeniging bestuurslid was, werd vervangen door A. Vette. Uit het varslag van den penning meester bleek, dat er bijna f 3000 in 1908 werd uitgegeven en het tekort slechts iets grooter werd, hoewel aan mej.Kolemeer dad f 300 aan tractemant werd uitbetaald, De penningmeester toonde met cijfers aan dat de vereeniging sedert de oprichting f 2300 is vooruitgegaan. De secretaris en penningmeeeter van het snpplatiefonds, G. van Ham en P. van flarn, brachten hun verslagen over 1907 uit, waaruit bleek, dat alles gewoon zijn gang ging en de nieuwe regeling maakte dat er over 1907 een klein batig slot is. Als vertegenwoordiger der ouders werd J. Moerland aangewezen. Een voorstel van een 10-tal leden tot vergrooting der school en bijbouwiog eener overdekte speelplaats kwam ter tafel en in beginsel werd tot vergrooting besloten. De salarisseu werden naar aanleidiag van het wetje-Rink nader geregeld en wel voor het hoofd het aanvangssalaris met f50 ver hoogd en mej. Hendriksef 50 1 oor de akte nuttige handwerken toegekend. Bij monde van ds. 8ybrandy werd de vergadering eb psalmgezang met dankgebed gesloten. JL, «A. PN BOÜ YV Een gesprek. Bram. Buurman, ik kom je eens eventjes wat vragen. Simon. Dat is goed, ik wil als ik kan, je gaarne antwoorden. Bram. Ik kwaui je eens vrageD, of ja voor mij de noodige vooijaarsmeststcften wilt aankoopen, want ik nen geen lid van de iandbouwvereeniging zooals je weet. SimoD. Met alle plezier, als je mij maar zeggen wilt, wat je noodig hebt. Bram. Ja, dat weet ik zelf niet goed ik wou daarover ook wel eens met je praten. Simon. Best, ik ben tot je dienst. Vertel mij maar eens, voor welke vruchten, je kunstmest noodig hebt. Bram, Voor aardappels, gerst, vlas en mangels. Voor de laatste heb ik in het najaar reeds het land bemest niet kaïniet en slakkeumeel. Ik was eerst tatt plan het land voor de aardappels ook ruetkaïntet te bemesten, maar ik las onlangs dat dit niet geed was. Simon. Voor je mangels moetje, nu nog wat ohilisalpeter gebruiken ik zou je aan raden ongeveer 250 K.G. per H.A. te ge bruiken, dit is voor jouw land ruim vol doende. Strooi de helft uit bij het verdunnen en de rest een week of vier later. Verleden jaar heb ik ook mijn jaapjespeen bemest met slakkenmeel, kaïoiet en ohilisalpeler en ik was over den uitslag zeer tevreden. Je weet wel, het was op het stuk aohter mijn schuur, lichte kleigrond, ongeveer dezelfde grond, als waarop jij nu mangels wilt zetten. Biaro. Ja ik weet het zeer goed, ik had nie.t gedacht, dat uw jaapjespeen op dien grond kaïoiet noodig hadden, omdat ik meeDde, dat zij genoeg hadden aan de kali, die iu den grond zat. Simon. Ja, wat zal ik je zeggen, ik bad dezelfde meening als jij maar mijn broer Kees zeide mij, dat ik het gerust probeeren kon. Voor de aardigheid gaf ik een klein lapje geen kaïoiet, maar jocgeD, ik was wat blij, dat ik daartoe geen grooter lap genomen had, want de kaïoiet heeft lieh dubbel en dwars betaald. Msar nu je aardappels, is je land nogal in goeden doei? Bram. Neen, dat is het niethet heeft in langen tijd geen sla!mest gehad en je weet met kunstmest, ben ik zuinig. Simon. Nu, dan zou ik dsarvocr ammo- niak-superphosphaat en patentkali ge bruiken ik heb verledeD jaar daar zeer gunstige resultaten m«e gehad Men kan voor aardappels ook wel kaïoiet gebruiken, als men die in het najaar uitstrooit, maar ik geef toch de voorkeur aan patentkali. Voor kaïniet op aardappels is nu de tijd voorbij. Bram. Eo wat raad je me aan voor vlas en gerst Mij a land is nog al mager, zooals je weet, ik kom er pas aan en mijn voor ganger mestte nooit sterk. Simon. Voor de gerst zou ik ohilisal peter, superphoephaat en patentkali ge bruiken, velen nemen in plaats van chili- saipeter en superphosphaat, ammoniak- superphoephaat en hebben dan goede resultateD, maar toch is voor gerst de eerste handelwyze beter, want gerst heeft liever ohilisalpeter dan ammoniak. Voor je vlas moet ge ammoniak-super- pkosphaat nemen en ktïiiet of patent-kali het eerste komt voordeeligerliit. Bram. Zou ik nu nog kaïniet durven ge bruiken voor vlas' zou ik geen nadeel heb ben van de chloor, want daar ben ik bang voor Simon. Wees maar gerust buurman, dat chloorgevaar is by lange zoo groot niet, als sommigen wel me9nen en vooral niet voor vlas, dit gewas ondervindt daarveen geen nadeel' Verleden jaar heeft een kennis van mij, zijn vlasland nog in 't begin van Maart met ksïaiet bemest'en volstrekt geen na- deelige gevolgen ondervonden. Voor de klavers, welke je in het vlas zaaien wilt is de kaïoiet ook goed. Bram. Ik wil gaarne je raad opvolgen buurman, maar ik bemerk, dat het aardig mijn beurs gelden zal. Simon. Ja, dat is waar, maar je weet, dat alleen hij van zijn land trekken kan, die begint met geven om een kwartje Ie winnen, moot men een dubbeltje uit durven geven, en ik weet uit jarenlange onder vinding, dat een juist gebruik van kunst mest zeer voordeelig is. Terwijl de moeder even afwezig was, is het tweejarig zoontje van een arbeider te Zutfen in een tobbe gevallen, waarin nog geen decimeter water stond, en verdronken. In het circus-Carré te Amsterdam heeft een olifant in een aanval van kwaad heid zyn 27-jarigen oppasser, terwyl deza zijn hok schoonmaakte met een stevigen zat tegen den muur gedrukt en hem zoo danige kwetsuren toegebracht dat de man aan de gevolgen is overleden. Twee broeders uit Amsterdam die uit Monni kendam over het ya naar de Gouwzee reden, om er de kermis by te wonen, zakten onderweg door het yseen hunner ver dronk de ander wist zich uit de byt op te werken, waarby hy zich aan polsen en knieën verwondde. Het lijk van den 18-ja- rigen jongeling werd naar Amsterdam in de ouderlijke woning gebracht, waar zoo kort geleden nog twee zoons waren over leden.Naby De Leek is een 6 jarig knaapje tegen den avond in een bijt ge loopen en verdronken.—Te Oude Pekela geraekte in een cartonfabriek een werkman tusschen het drijfwerk. Met gescheurden schedel opgenomen, is hy aan de gevolgen bezweken. Te Amsterdam had gister ten huize van den advocaat Vroesom de Haan een samenspreking plaats tusschen dezen en den winkelier Beekman in wiens faillissement (waarin mr. V. d. H. curator was) de homologatie van het akkoord door de rechtbank geweigerd was, om middelen te beramen op welke wy ze de liquidatie van den boedel zou geschieden. Na eenige oogenbiikken trad een zwager van den ge failleerde, zekere Richter, de kamer bin nen. Mr. V. de H. gelastte dezen heen te gaan, doch in plaats daarvan schoot hij vier schoten uit een revolver op genoemden ad vocaat, waardoor deze getroffen werd in de pols en in de lendenen. Dhr. Beekman legde hierop den gewonde op diens canapé, terwyl de huishoudster de politie riep, welke den inmiddels gevluchten dader wist te grypbn en den gewonde naar het zie kenhuis bracht. De wonden zyn niet ge vaarlijk de dader heeft bekend, en had spyt, zei hy, niet beter geraakt te hebben. Te Hazerswoude is een vrouw aan slaapziekte gestorven. Zy had 9 dagen slapende gelegen. In het Duinlustpark by Bloemen- daal vloog eeD zwaan tegen de draden der electrische verlichting, en wei met zoo een vaart dat oen der draden brak en da vlam van den stroom over den weg sloeg doch het dier bekwam geen letsel. Door een politieman werd het beest opgenomen en in bewaring gehouden. Des morgens kwam

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 2