tf c o Kerknieuws. Sdiooiiiieuws. Gemengde Berichten. h°t beperkte iodivHualislirche kiesrecht nog minder dan het algeineene. Het algemeen kiesrecht geeft althans aan allemaatschappelijke lage.D medezeg genschap hij de samenstelling der volks vertegenwoordiging, al houdt het met de verschillende kringen waarin die lagen zijn gegroepeerd en onderling ineenge strengeld, geen rekening. Het beperkte kiesrecht doet het laatste evenmin, maar het begaat daarbij nog de, vooral in de organische staatsleer, onvergetlhjke fout, dat hst bepaalde deelen van het maat schappelijke organisme van de vertegen- wojrdigiug uitsluit en dusdoende het spiegelbeeld van de man'sohappij dat de vertegenwoordiging zou moeten geven, moedwillig nog meer vervalseht dan bij het atomistisch karakter van het anorga nisch kiesrecht onvermijdelijk is. Het huismanskiesrecht werd hier te lande aanfcdiend, eerst gecombineerd met meer voud kiesrecht, later in den vorm van enkelvoudig gezinshoofdenkiesreoht als een product van de organische staatsleer. Doch wat is hierin het organisch element Daarbij stel ik voorop.dat men den grond slag zijner staatsleer niet in de Heiüge Schrift behoeft te zoeken, om tot de er kentenis te komen, dat de hedendaagsche maatsohappij zich historisch uit 't gezins verband heeft ontwikkeld, dat abnor male gevallen uitgezonderdde voort- zetliugder maatschappij in het huwelijk geschiedt en dat de maatsohappij hare nieuwe levenssappen altijd door Irekt uit het gezinsleven. Maar met dat al, is onze maatschappij heel wat meer en heel wat anders dan 'n verzameling van gezinnen. Die voorstel ir,g kon passen voir toestan den die eeuwen achter ons liggen, voor lu-1 heden past zij al even weinig als de voi.rs.eilicg dat de maatschappij een ver zameling zou zijn van individuen. Wie de organische staatsleer aanhangt, wil niet alleen rekening gehouden hebben niet de oer-groep waaruit 't inge wikkeld geheel onzer maatschappij is ontstaan en zioh voortdurend verjongt, maar met elke groep die in haar leeft en werk', en haar het karakler geeft dat zij in werkelijkheid heeft. Al die andere groepepringen met godsdienstig, huma nitair, wetenschappelijk, artistiek, staat kundig of stoffelijk doel gaat 't huismans- kiesreoht evenzeer voorbij als het indi vidualistisch kiesrecht. Voorts zegt hij In combinatie van het individualis- tisen of ten hoogste kleine gezins- of caastenkriagen vertegenwoordigende algemeen kiesrecht met een stelsel vau vertegenwoordiging van maatschappe lijke bevolkingskringen ligt voorshands de weg om tot een organische vertegen woordiging te koinen. Beide deze wijzen van vertegenwoor diging aan te wenden tot samenstelling vau 'tzeifde vertegenwoordigend lichaam zou intusschen weinig aanbevelenswaar dig zijn. Mon zou dan leden Jkriigen van verschillend allooi, wat niet zou nalaten aanleiding te geven tot wrijving inj en inwendige verzwakking van het ver tegenwoordigend lichaam. De beide wjjzen van samenstelling der volksver tegenwoordiging moeten elk worden toegej ast bij een verschillenden tak der volksvertegenwoordiging. Zoodoende kunnen beide takken tezamen, voor zoo ver dit thans bereikbaar is, tot een orga nische vertegenwoordiging voeren. Ba3t men dit toe op onze toestanden, dan komt men er vanzelf toe, voor de samenstelling van de Tweede Kamer het algemeen kiesrecht (of het daarmede in beginsel gelijk maar in uitwerking ach ter te stellen huismanskiesrecht) als het vooreerst eenig passende middel te aan vaarden. Wel niemand is er, die in ernst voor de samenstelling der 2de Kamer het bestaande kiesstelsel voor een princi pieel afwijkend cor poratief vertegen woordigend stelsel zou willen doen plaats maken. Met de samenstelling der Eerste Kamer staat 't andera. De tegenwoordige toestand te dion aanzien wordt door niemand meer in bescherming genomen Meu handhaaft dien, niet omdat men er vredo mede heeft maar oaidat men niets betera er voor weet in de plaats testelleD De oplossing zon, volgens Mr. Trenb, ge zocht moeten worden in het volledig los maken van den baud tusachen Provinciale Staten en Eerste Kaauer. Ik ga ervan uit, dat het vervormen van welke publiekrechtelijk georganiseerde corporatii's ook tot kiescolleges voor de Eerste Kamer zulke overwegende na doelen heeft, dat in die richting naar een praeüsch bruikbare toep*3fing van de i iee dor organische vertegenwoordiging niet behoefc te worden gezocht. Maar daa bh ft alleen over de vertegenwoor- ■Mgere der maatschappelijke groepen niet te doen a n wij zen door die groepen zei- ven, maar door de individuen, welke dii grotpen samenstellen. Dit heeft ook het groota voordeel dat dan de eisch der pub'i rkrechtelijke organisatie der greep, welko Sobiiffle niet loslaten kon, wegvalt en d-iarmclo ook het verwijt der bevoor rechting van een mindarhsid van maat- schappelijke groepeeringen, welke aan di9n eisch voldoet. Eenmaal in dezen ge dachteding gekomen, wordt men er als het wire van z^'f toe geleid, zijn grond- Bhg 'oo:- do prac'i ohe toepassing van de id o d?r orronieche vertegenwoordiging te zoeken in de uitkomsten der oftiiceele beroepstellingen, waarbjj de groepeering der bevolking naar beroep en betrekking periodiek aan 't licht komt en onder cijfers wordt gebracht. Volgens onze beroepstellingen isde be volking naar beroep.bedrijf of betrekking in 5 hoofdgroepen in te deelen I nijver heid, II landbouw en visteherij, III warenhandel, IV verkeers-, orediet en verzekeringswezen, V vrije beroepeD, onderwijs, kerkelijke diensten, staats ambten cnz.(met uitzondering van dienst boden en losse werklieden). Er kan wel licht aanleiding zijo deze groepen, vooral de vijfde, voor de regeling der organische vertegenwoordiging nader te verdeelen. Misschien ook verdient het de voorkeur althans aanvankelijk groep III niet van groep IV te soheiden. Dat zijn détail vragen die hier, waar br.t om de hoofd trekken te doen is, kunnen worden voor bijgegaan. Ieder, die in een bepaalde groep thuis behoort zou alleen te kiezen hebben ter aanduiding van de vertegenwoordigers van zijn groep. Zij die geen beroep of betrek king hebben noch gehad hebben, zijn van het kiesrecht, op dezen grondslag geregeld, uitgesloten, hetgeen niet onbillijk is, daar de organische vertegenwoordiging door de Eerste Kamer niet meer is dan een aan vulling van de door a!g. kiesrecht gekozen vertegenwoordiging door de Tweede Voor zoover in een en dezelfde greep werkgevers en arbeiders te zomen zijn gebracht, moet het organisch kiesrecht rekening houden met 't groote belangen- verschil dat tussehen deze beide onder- deelen van de groep bestaat. Dit geschiedt het meest in overeenstemming met de in de maatsohappij bestaande toestanden, door van het aantal vertegenwoordigers de helft te doen kiezen door de werk gevers de andere helft door de arbeiders. Direotburen van maatschappijen of vennootschappen behooren bij deze in deeling, natuurlijk tot de werkgevers. Het opzicht hebbend personeel zou men kunnen vrijlaten zioh naar eigen ver kiezing onder de eece of de andere categorie te rangschikken. Ondernemers zonder hulppersoneel deelt men het best in bij de arbeiders, en dat zoowel op theoretisohe als op praotisohe gronden. Theoretisch is dit 't meest aan gewezen, omdat hoewel deze miuia- tuur-ODdernemers evenals de werkgevers ondernemersbelangen hebben zij toch maatschappelijk in den regel met de arbeiders op ééu lijn slaan en de meeste sociale belangen met de arbeiders ge meen hebben. Practiseh verdient dit aan beveling, omdat het vooral ten platten lande voorkomt dat de arbeider in dienst van anderen tevens voor zioh een eigen bedrijfje heeft. Tegenover deze toevoeging aan het arbeiders-kiezerscorps in elke groep zou in aanmerking kunnen komen, bij on evenheid van het aantal vertegenwoordi gers eener groep, aan de arbeiders eü alleenwerkende ondernemers één ver tegenwoordiger meer te geven dan aan de werkgevers. Bij eene dergelijke regeling beteekent de stem der werkgevers in zoover meer daD die der arbeiders, dat zij met hun kleiner aantal een gelijk of ongeveer gelijk getal vertegenwoordigers aan wijzen als de hen in getalsterkte over treffende arbeiders. Mij dunkt dat dit voor een organisch kiesrecht, dat met de bestaande toestanden rekening houdt, geen bezwaar is, maar eene aanbeveling. Daarin toch komt het onloochenbare feit tot uitdrukking dat de sociale betee- kenis van den bedrijfsleider, als eenling genomen, groo.ter is dan die van den iadividueelen arbeider. Maar ook de werkgevers onderling staan in sociale beieekenis niet gelijk. Naar gelang de onderneming grooter is, is de beteekenÏ8 van de leiding belaug- rijker en de sociale task des leiders van meer gewicht. Vandaar dat het in dit stelsel rationeel is, verband te leggen tussehen het aantal uit te brengen stem men en de grootte der onderneming. Dit zou bijv. kuDnen geschieden door toe ie kennen aan werkgevers mot 15 arbei ders 1 stem, met 620 arbeiders 2 stem men, met 21-50 arbeiders 3 stemmen, met 51—"!00 arbeiders 4 stemmeD, met 101 200 arbeiders 5 stemmen, met meer dan 200 arbeiders 6 stemmen. Ten einde een zoo zuiver mogelijke vertegenwoordiging te krijgen van elke groep of van elke afzonderlijke categorie in een groep, heeft de verkiezing in elke groep plaats volgens een stelsel van evenredige vertegenwoordiging. Ter bepaling van het aantal vertegen woordigers van elke groep houde men zoo getrouw mogelijk rekening met de relatieve sociale beteekenis der groepen onderliDg. Deze zou niet tot haar recht komen door aan elke groep een aantal vertegenwoordigers te geven in verhou ding tot het getal der daartoe behoorecde persoseD. Op deze wijze zou men zonder twijfel de maatschappelijke beteekenis der vijfde groep (vrije beroepen, kerke lijke diensten, staatsambten enz.) veei te laag aanslaan. Men zal zeker veel dichter bij eene af spiegeling der werkelijkheid komen, deor het aantal vertegenwoordigers voor de groepen I tot IV te doen bepalen naar STATISTIEKE OPGA Bevolking der onderstaande gemeenten in Zeeland. VEN. GEMEENTE. Westkapelle. Wolfaartsdjjk Wissenkerke Bevolking Januari 1907. Geboren. Ovorleden. ra. vr. m. vr. ca "o in. vr. 2? '3 S P In de gemeente ge komen. m. vr. Uit de gemeente vertrokkon. Bevolking Januari 1908. 1018 935 1948 37 1107 1U7 2i24 26 1625 1632: 3257 51 27 64 40 66 47 98 19 15 31 12 31 19 23 38 15 23 51 27 10 9 48 44 65 42 totaal 1 vr. Itotaal B vr. totaal 1 19 19 17 36 1022 942 1964 92 56 43 99 U10 1135 2245 107 71 58 129 1639 1640 3279 het aantal bedrijfshoofden in elke groep boven de leefiijdsgrens voor het kies- reobt, in groep V naar het aantal daar onder vallende personen boven die leef tijdsgrens. Indien de beroepstelling daarvoor de noodige gegevens inhield, zou het, dunkt mij, nog juister zijn in de groepen I tot IV, het aantal vertegenwoordigers niet te doon bepalen naar'tgetal bedrijfs hoofden, doch naar h«t getal werkgevers. Nu de gegevens mü daarvoor ontbreken, houd ik mij aan 't aantal bedrijfshoofden. Houdt men nu vast aan het bestaande getal leden der Eerste Kamer van vijftig en verdeelt men dit getal met inacht neming der hier ontwikkelde maatstaven over vijf groepen volgens de gegevens der beroepstelling van 1899, dan ver krijgt men i- fl O d bC Groep G O» ^3 3J| I Nyverheid- 13 Il Landbouw en Visscherij 15 III Warenhandel 9 IV Verkeerswezen enz. 4 V Vrye beroepen enz. 9 bc o <D G bfl {/j QJ £.3 S 3 N O) M tC ri O 5 s-*!s-3i=r *8 re V C bc 3 M De vijfde groep zou voor nadere onder- verdeeling in aanmerking komen, üm de verdeeling over de groepen met de veran deringen in de maatschappelijke toestan- dea in verband te laten blijven, zou een herziening moeten plaats hebben telkens nadat de uitkometen eener nieuwe beroep stelling bekend zijn geworden. Mr. Treub eindigde, zijn artikel met de zelfde waarsohuwiDg, waarmede hij het inleidde Ik geef haar niet als een kant en klaar voorstel, maar als een plan dat, hoe ge brekkig wellicht ook in menig onderdeel althans deze verdienste heeft, dat het een concreten vorm geeft aan het hier te lande nog steeds aan vaagheid en wazig heid lijdende denkbeeld van het orga nisch kiesrecht. Rotterdammer.) Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Nieuwland doorJ. J. Wielenga Bzn., cand. te Delftshaven naar Ejjerland op Texel door D. E. Boeke, Gand. te Alkmaar; naar Westeremden door dr. F. J. Fokkema te Westergeest. Geref. Kerken. Bedankt voorjLeksmond door A. Mulder te Strijen. Ev. Luth. Kerk. Beroepen te Nijmegen en te Grobde J. C. Schroder te Culemborg. Gisteren had in het gebouw der Theo logische School te Kampen de officieele overdracht van het Gereformeerd Gymna sium plaats door het College van Curatoren der Theol. School aan hst bestuur van de Nationale Vereeniging. Daartoe waren in de Aulo der inrichting vereenigd behalve de leerrren, en de leerlingen van het gym nasium, de curatoren en hoogleeraren der Tbeologische school, ds. Elzenga met esn deputatie, vertegenwoordigden den kerke- raad der Gereformeerde gemeente, en eenige belangstellenden. Achtereenvolgens werd het woord gevoerd door ds. Noorde wier van Meppel, die als president-curator der Theol. School de inrichting overdroeg aan de nieuwe vereeniging, prof Noordzij, als voorzitter van de nu opgeheven Com missie vau Toezicht en prof. Honig als lid van da Commissie welke de onderhande lingen gevoerd heeft. Namens de Nationale Vereeaiging werd de overdracht aanvaard bij monde van prof. Lindeboom, voorzitter van het bestuur der hier zetelende vereeni ging. Vervolgens werd gesproken door de gymnasie-rector, dr. Esser namens de do centen der inrichting, terwijl ten slotte ds. Elzenga het woord voerde voor den kerke- raad der Gereformeerde gemeente, onder welks toezicht het gymnasium door de Nat. Vereeniging gesteld is. Tot tijdelijk leeraar in de Fransche taai [aan de hoogere burgerschool te Zaan dam is benoemd de heer H. J. Minderhout), te Den Bosch. UIT DE PROVINCIE. Middelburg. De Kolonel G. A. Bulh- man, commandant van het 3o Regiment Infanterie, bezocht heden, Donderdag, de tactische oefeningen op de kaart in het garnizoen alhier. Middelburg. In eene Maandagavond alhier gehouden bijeenkomst van genoo- digden i3 eindelijk eon oommissie gevormd, die, uitsluitend ten bate der familie Schroe- vers te Vlissingen, wil trachten gelden te verzamelen oni die, als hulde voor hare bekende onverschrokkenheid, haar aan te bieden. Dieoommissie bestaat uit de heeren: L. K. van der Harst J.Jz voorzitter, J. F. Fak Brouwer Mz secretaris, P. W. H. de Kan, penningmeester, Fred. Boasson, Ditk L. Broeder, P. J. de Broekert, J. C. M Dhont, Jacq Frank, C. A. Goethals, G. J Krijger Pzu. en C. Verhage, die daartoe aan de huizen der ingezetene een huscol- leote zullen houden op Maandag 13 Januari a. s. 's namiddags te 12 uur. Vlissingen. Het stoomschip „Kratos" is zonder assistentie weer vlot gekomen. Vlissingen. Hoe nuttig de inrichting der drsadiooze telegrafie aan boord van stoomschepen is, bleek vaDmorgen weer eens. Tengevolge van vliegend stormweer op zee, moest de Dinsdagnacht van bier vertrokken nachtboot Koningin Regentes" op een goed uur afstand van Qaeensboro even ten anker komen. Per radio-telegram werd daarvan keunis gegeven. Zoo heel leuk werd vanmorgen aan boord van de hier aan de ponton liggende dagboot met de opvarenden dier nachtboot een gesprek gevoerd. Kan 't nog mooier t M. C. Ter Neuzen. Het Duitsche stoomschip //Marianne" van Liban, geladen met hout, bestemd voor hior, is in 't Kaiser Wilhelm kanaal aangevaren door 't Noorsche stoom schip „Jelo'\ De schade wordt te Bruns- buttel hersteld. By kon. besl. is toestemming verleend aan S. W. Weisfeit,burgemeester en secre taris der gemeente St Kruis, om tot 1 Januari 1911 te Aardenburg te bljjven wonen. In den naeht van Zaterdag op Zondag werd de waker van een blok in aanbouw zijnde huizen in de Kuiperstraat te Am sterdam gewaarschuwd, dat er zioh een man op een der bovenhuizen bevond. Deze kwam niet naar beneden op bevel van den waker, maar voegde hem (oe, dat, ais hij alarm maakte, hij hem den hals zou afsnijden. De waker riep de hulp der politie in, waarna de man door een raam naar heneden sprong en vluchtte. In de Hemo- nystraat werd hij door twee politieagenten gegrepen en naarhetpolitiebureaugebraohl. Daar gaf hij op onderbaas van het in aanbouw zijnd werk te zijn en slechts den waker op de proef te hebben gesteld,of deze goed wacht hield. Toen de eigenaar op't bureau kwam en dit bevestigde, werd de onderbaas weer vrijgelaten. Men seint uit Den Haag aan de N. Tilb. Ctwaarvan het Tweede Kamerlid Arts uitgever is, dat het berioht over de bijeenkomst van vijfKatholiekeKamerleden met mr. Heemskerk en Kuyper alleen in zooverre juist is, dat in het Hotel de Twee Sleden in Den Haag een bijeenkomst is van den voorzitter der antirevolutionaire Kamerclu'o, mr. Heemskerk, met eene commissie uit de Katholieke Kamerolub, beslaande uit de heeren mr. Kolkman, voorzitter, en de heeren mr. Loeff. mr. Van Nispen en dr. Nolens. De bijeenkomst had ten doel de kiesrechtkwestie te bespreken en dr. Kuyper was daarbij uitgenoodigd. Maar met de vorming van een nieuw ministerie stond deze bijeenkomst in geen verband hoegenaamd. Schijndood. Een arm, oud mannetje van 91 jaar te Harkema-Opeinde was overleden. De buren deden hem de lijk- kleeding aan. Dat geschiedt in den regel vóór 't lichaam koud is, wijl de ledematen dan Bog buigzaam zijn. Nu stond men voor de deur der sobere woning om te beraad slagen, wie de kist zou bestellen en halen, want ook dat behoort tot de burenpliohten. Een der mannen meent iets te hooren, doet ile kamerdeur open en ziet de korte bed- deurtjes opengaan. De doode, die siechts schijndood was, komt eraf en trekt zijn gewone kleederen aan en thans wandelt hij weer met een stokje naar buiten. Dinsdagnacht is door de politie te Sassenheim een Leidsch student aange houden, die geheel in nachtgewaad en bar revoets rondliep. De student gaf verwardo antwoorden, zoodat men het beter achtte hem in bewaring te houden en de familie vau het geval in kennis te stellen. Ook de stationchef te Leiden maakte melding van een persoon, die in nachtgewaad op bet station Leiden rondliep. De machinisten E. Maas, G. R. h op- ma, E. M. Busser en J. Zijlstra zijn be vorderd tot hoofdmachinist. Krommenie. Nu by de firma Verwer en anderenruiten zijn ingegooid en de opstootjes eer toe- dan afnemen heeft de burgemeester samen scholingen verboden, en is de politie met 10 man versterkt. Het ongeluk te Leer (zie ons vorig no is, schoon zeer erg, niet zoo erg als wy meldden. Er zijn geen 5 menschen ver dronken. maar 3, namelijk de (joDge) land bouwer St6ur, zyn vrouw en zijn zuster. Een gemoedelijke boel. Toen onlangs raadsvergadering zou worden gehouden in de gemeente Echteld, nabij Tiel, waren er slechts drie van de zevon raadsleden aan wezig. De voorzitter, de burgemeester, opent de vergadering. De drie aanwezige raadsleden zwijgen De secretaris maakt den voorzitter attent op het bepaalde bij art. 48 der Gemeentewet, n.l. dat de Raad niet mag beraadslagen of besluiten, zoo niet de grootste helft van het by art. 4 Ier zelfde wet) bepaald getal leden tegenwoor dig is. De voorzitter//Dat is niets, dan laten we er naderhand nog maar een by- teekenen op de presentielijst". In deze vergadering werd een voordracht opge maakt, bedoeld bij art. 7 der Zetterswet, een onderwijzeres ontslag verleend, enz. V. De vermenging van het zeewater met de groote hoeveelheden petroleum, afkom stig van het verongelukt© stoomschip „Tur bo heeft belangrijke schade berokkend aan de Tesselsche garnalenvisschers. Bij het ophalen der netten, moesten deze door de potroleumlaag worden getrokken. Toch werden da garnalen nog gekookt, doch bij het proeven van het artikel bleek dat de petroleum ze ongeschikt had gemaakt voor de verzending. Het Amsterdamsche Trio te Utrecht. Het beruchte Amsterdamsche trio, dat thans achter slot en grendel zit, heeft ook nog een bezoek gebracht aan Utrecht. Daar kwamen de gebroeders R. in den morgen van den 21 December by den logementhou der Wolffenbuttel in de Elisabethstraat aan, met de bedoeling om logies te verkrij gen. De oudste voerde het woord en ver zocht een kamer met twee bedden in ge reedheid te willen makeD, opdat zij zich dadelijk ter ruste zouden kunnen leggen. Als voorwendsel daarvoor werdaangevoerd dat zy zoo juist van Hamburg waren aange komen en vermoeid waren van de lange reis. Natuurlijk werd een verkeerde naam opgegeven. Beiden waren in splinternieuwe pakken gestoken en een hunner droeg bovendien een overjas. Gelyk later geble ken is, hebben zij zich deze kleedingstuk- ken aangeschaft by dea heer M. in de Lyn- uiarkt, alwaar zy zich tegelijkertijd ver kleed hebben. Zij zagen er fatsoenlijk ge kleed uit en de heer W. kreeg den indruk met een paar aangekleede boerenjongens te doen te hebben. Hoewel voorgegeven werd dadelijk naar bed te gaan, begaf de jongste zich in stede daarvan opnieuw op pad en wel naar Amsterdam. Hij keerde niet terug en na den volgenden dag op hem te hebben gewacht en zelfs een brief te hebben ge schreven, volgde de oudste het voorbeeld en ging den ander achterna. Hoewel hy 's nachts derhalve in het logement vertoefd had, word niets bijzonders opgemerkt. Het ergste zou echter nog komen. In den mid dag van den 25, d. i, op den len Kerstdag, keerden beiden terug. Zij maakten het zich recht op hun gemak,verkochten des avonds kwinkslagen in het café, luisterden naar de muziek en de voordrachten, speelden een party biljart, enfin uit niets viel op te ma ken, dat men hier met een paar nietsont ziende boosdoeners te doen had. Des avonds begaven zy zich op den gewonen tyd naar bed en stonden den volgenden morgen den 2en Kerstdag laat op. In den loop van den middag zijn zy daarop aan den „arbeid"' gegaan. Het trok de aandacht en vooral bij de vrouw van W. wekte dit arg waan, dat beiden zich weinig in de gelag kamer ophielden en voortdurend boven aan het scharrelen waren. De juffrouw gaf zelfs eenige malen uiting aan haar argwaan. Ten slotte deelden zij mede even weg te gaan om straks te zulien terugkeeren, uiaar men heeft ze niet meer gezien. Toen zij heenge gaan waren, kwam pas goed brd het licht, wat bovenuitgevoerdwas.V ei schillendekas- ten waren opengebroken, sloten geforceerd zonder dat het hun evenwel gelukte veel van hun gading te vinden. Op het meiden kamertje werd een vliegeükaslje openge broken en daaiuit een portemonnaie met f 28'2 weggehaald. De portemonnaie moet later in hel Merwedekanaal weggeworpen zyn. Overigens werd in het huis van \V. niets van waarde vermist, hoewel er een goede slag was te slaan geweest, ioen uet tweetal niet in alle opzichten succes zijn zij op rooftocht gegaan en hebben een bezoek afgelegd bij dea slager an u., cie naast de deur wooni. Over de daken kwamen zij hier cp zolder rinsen en haalden alles overhoop. yzon ye troffen zij echter ook hier nie aan en en slotte schijnen zij maar heengegaan te zyn, zonder iets van waarde le tprlie" medenemen. Later in de gel»g gekeerö, h.dd.n .«G het buffet het van de dieuatmua gerooide geld broederlijk te deelen,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 2