lit m pkhs. UIT DE PROVINCIE. Gemengde Berichten. joden heriers en landbouwers, maar in Europa mochten zij geen grondbezit heb ben. Uit de gilden der industrie werden zy ook verwijderd gehouden. Het woekerverbod der Kerk maakte voor Christenen den geldhandel vrijwel on mogelijk, en toen hebben de joden zich met alle kracht goworpen op het eenige terrein dat hun overbleef Toch zijn er onder de joden naar verhou ding ook zeer veel arme. De lange onder- dmkkirg heeft de ontplooiing dei welvaart tegengehouden. De groote fortuinen zijn in han lea van enkelen en de groote massa der joden is gshsel onbemiddeld. Op godsdienstig gebied hebben de joden vooral beteekenis als de belijders van het monotheïsme. Dat is hun groote kracht, terwijl het Tal- mudisuie dat zich niet leent tolverdere ont wikkeling, veeleer een oorzaakis van zwak heid. Ook oirder de jcden zyn er secten, maar op het punt van het monotheïsme zijn allen één. Hier voelen de joden nog, dat z'j een hoogo en heilige historische roeping te ver vullen hebben, en zoo iets ooit weer het joodsche volk kan verheffen, zal het de godsdienstige gedachte zyn, die ook vroe ger h t geheim was van zyn kracht. Ta'ryb, en van velerlei aardzijn de maat regelen geweest, waardoor de christenvol ken hebben getracht de joden te onder drukken. Opsluiting in bepaalde wijken (Ghetto's) of intorneering in bepaalde grondgebieden, eigen kleeding, verbod van grondeigen dom, uitsluiting uit de meeste beroepen en bedry ven, wering van het platteland, pxtra belastingen, min of meer gedwongen be- keeriDg, uitplunderingen en moorden op groote schaal, dat alles heeft het joodsche volk door do bracht van zijn godsdienstig leven kunnen doorstaan, en daarom zien vele echte Israëlieten de verzwakking van 't godsdienstig leven in bepaalde joodsche kringen met greote bezorgdheid aan, omdat daarmee ook de toekomst van hot joodsche volk en de kracht van 't spec'fiek joodsche Staat of valt. Nog op twee verschijnselen wyst dr. Kuyper met byzonderen nadrukop het antisemitisme en op het Zionisme. Wy willen dus ten slotte ook op die twee punten de aandacht vestigen. Het antisemitisme is eigonlyk reeds heel oud, maar in zyn tegenwoordigen vorm werd het geboren, toen onder den invloed van Napoleon III en anderen, de nationali teitsidee op den voorgrond trad. Het werd toen niet alleen een verzet tegen de geldmacht der joden, maar ook een stryd tusschen Indogermanen en Se- mie'en, ofschoon de joden niet van zuiver Semitischen oorsprong zijn. H>t Zionisme ten slotte, grootendeels door het antisemitisme tot ontwikkeling gebracht en grootendeels als een reactie daartegen te beschouwen, is eigeniyk uit dezelfde bron als het antisemitisme, uit de nationaliteitsidee voortgekomen. De joden werden zich, evengoed als de christenen, hunner nationaliteit bewust en bezield door de gedachte haar tot meer zuivere ontwik keling te brengen. Er zijn verschillende soorten van Zio nisten. De eene categorie gaat veel verder dan de andere. SommigeD willen een specifiek joodschen staat stichten in Palestina, anderen des noods in Argentinië of Afrika, waar maar een gesch kt terrein ts vinden is. Weer anderen z in tevreden met de handhaving van het Hebreeuwech en het specifiek jojiscbe tegenover de neiging van vele joden om zich met de Christenen te ver mengen. By twisten op Zionisten-congres sen komt dat verschil in ideaal duidelijk uit. Herzi, de Weener journalist, die de vader is van het eerste plan en het eigeniyk Zionisme, staat daarbij scherp tegenover Zangwil. het Dnitsche Rabbinaal en ande ren, en de uitkomst sohynt hem niet in het gelyk te stellen. Zoolang Turki.ie geen onafhankelijkheid van Palestina wil toestaan, is zyn geheele plan onuitvoerbaar. Palestina bovendien kan hoogstens een millioen joodsche land bouwers en wijnboeren bevatten, daar het land veel minder vruchtbaar is dan vroeger en ook da niet joodsche, inheemsche be volking moet worden gerekend, die zich niet zoo mairlaatverdringen. Daarby komt, dat het zeer da vraag is, of de massa der joden nu nog tot landbouwers is te vormen, terwijl er in een land, zonder voldoende havens en onder Turksch wanbsheer ge steld, van ontwikkeling van handel en nijverheid geen sprak9 kan zyn. Rerzl zal zyn ideaal das wel niet ver wezenlijkt zioD, maai ah middel om de ver watering van hst joodsche ras tegen te hou den en verder afglijden te voo komen ban het Zionisme nog groote diensten bewijzen, gelyk het d e reeds bewezen heeft. In dat opzicht mag de beweging ten deele ge slaagd hseten. Doorzichtige toeleg. Mot instemming iezea wy in De Stand. Na het uitbreken der orisis liet de Libe rale pers niet alleen terstond het Kabinet lo», maar sprak tegelijk onverholen uit, dat do verantwoordelijkheid voor de ont- i Uoe crisis op de Ri-.unterz'jde rustte, en oat zij thans gehouden was het bewind o.tr te DtmeD. Ju üe»tieden we. Plicht tot oonein'Dg van het bewind kan all'en rusten op een meerderheid in de Tweede Kaait r. Die meerderheid, gelijk ze in het votum van 21 December uitkwam, werd eerst door de 12 stemmen van Links tot meerderheid gemaakt. Zonder die 12 stemmen van Links zou de begrooting van oorlog niet verworpen en geen erisis ontstaan zijn. Juist door deze heterogene samenstelling vormde die meerderheid van 53 leden geen geheel, nooh ook was ze uitdrukking van eea positief gegeveD. En daar nu zulk een meerderheid, gevormd door mannen van Rechts en Links, zonder eenheid op een positief gegeven, geen Kabinet vormen kan, kan er evenmin sprake van zijn, om aan ren deel dier 53 leden de verantwoordelijk heid op te leggente minder daar de Rechterzijde zelve verdeeld was, en voor toeleg om het Kabinet te doen valleD,elk bewijs ontbreekt. Hieruit vloeit de noodzakelijkheid voort om terug te gaan op 1905, en op den toe stand die op de toenmalige stembusaotie geboren is. Die stembus leverde een meerderheid voor Links van 52 stemmen, die sinds wel op 51 slonk, maar toeh altoos nog meer derheid bleef. Van daar dat, naar consiitutioneclen eisoh, die meerderheid voor het voeren van het bewind nog steed3 verantwoorde lijk blijft tot tijd en wijle ze, zonde1-om wegen, haar onmacht erkent, en hiermede haar louter negatieve eenheid van 1905 zelve veroordeelt. Dit nu acht men in de liberale pers voor Links hoogst bedenkelijk, en daarom stuurt men er op aan, dat Rechts de verantwoor delijkheid op zich Deme, onderwijl men met zijn 51 stemmen een alzoo tot stand gekomen bewind altoos in zijn inaoht zal hebben, het van maand tot maand kan verzwakken, en, komt het tot ontbindiDg, het eonfl ct zoo kan stellen, dat Rechts aan het kortste einde trekt. Twee vliegen alzoo in één klap. Van dit doorzichtig spel wensehen we geen dupe te worden. Ook niet, al poogt men de discussie van wat de pers, krachtens het oonetitutioneele recht, ais gebiedenden eiseh van den toe stand stelt, over te leiden Daar wat aan de Kroon te doen staat. Van de Kroon is in dit gesobil geen sprake. Het punt in geschil is uitsluitend, wat de liberale pers, en wat onze pers, als con- stitutioneelen eiseh van den toestand aan wijst. En dan zeggen wij, de verantwoordelijk heid blijft rusten op de 100/2 1, terwijl de liberale pers die verantwoordelijkheid op de I00/2 1 sohuift. Hier mag nooh de bevoegdheid noeh de roeping der Kroon tussohen in geschoven. Over die bevoegdheid en roeping der Kroon is geen verschil aan de orde. De eenige prinoipieele vraag, die de positie beheerscht, is deze, of een coalitie, die in het bezit van de meerderheid is, zeggen mag tot een coalitie die minderheid bleef: Gij zijt voor de opneming van het bewind aansprakelijk. Wat Reohts tenslotte doen zal, blijft bier buiten. Maar afgeweerd moet met alle kracht de waan-voorstelling, alsof aan een minderheid in de Tweede Kamer door haar meerderheid ooit de plieht tot op- tieden kon worden opgelegd. Ostende-Dover. De dienst Oatende Da ver werd Zaterdag middag wegens het slechte weer gestaakt. Wij vragen ons af of dit mat den dienst der Maatschappij Zeeland (Vlissingen Queensborough) ooit is voorgekomen hetgeen voor zoover wij weten niet het ge val is en of de Duitsche postadministratie gisteren niet eventjes berouw zal hebben gevoeld over het ontnemen van een deel der post aan laatstgenoemde lyn. Nieuwe Crt.) De mlnisterieeie crisis. Wit lezen in De Rotterdammer van de be kende bekwame hand In 1905 heb ik mjj veroorloofd de stelling te bepleiten, dat er voor aftreden van het Ministerie-Kuyper eigenlijk geene reden bestond. Het Haagsche Weekblad schreef dezer dagen„Tot nu toe was het steeds goed c institutioneel gebruik, dat een regeering werd geformeerd, nadat de kiezers zich t adden uitgesproken over de richting van het te vormen Kabinet" (zie de N. R. Ct. van 29 Dec. 1.1., 2de blad). Resds dat het „steeds" een „gebruik" was, kan moeilyk worden gezegd. Vóór 1888 ia het nooit voorgekomen. Eu allerminst acht ik toe te juichen wat in lateren tyd werd gezien. Het is een verkeerd insluipsel, een af buigen van den goeden weg, aat een Mini- niïterie eenvoudig henen gaat op grond van den uitslag van verkiezingen, zonder dat eenige botsing met de Staten-Generaal plaats had Als had de Regeoring in gemeen overleg met de kiezers te handelen, als moest by de stembus oier een Kabinet gestreden en be slist worden als ging d 1 taak der kiezers verder dan net aanwyzen van een I'd der Tweede Kamerals ware een kiezer, ook in die hoedanigheid, nog iets meer dan kiezer. Zeker, er moet gemeen overleg met de Staten-Ganeraai zijn. In het algemeen, op den duur, is het zelfs moeilijk denkbaar, dat een Kabinet de taak, waartoe het ge roepen i", vervult zonder een meerderheid die het steunt. Maar juist daarom is het in den regel te meer gewenscht de ontmeeting met de Staten-Generaal af te wachten. Niet altijd is met volkomen nauwkeurigheid alleen op grond van den uitslag der verkiezingen te be palen, hoe zicb de verhoudingen in de Ka- mer zullen ontwikkelen. En liefst moet in eene botsing, die tot aftreden noopt, tevens de aanwijzing liggen voor de te volgen gedragslijn bij de vor ming van een nieuw Kabinet. Sl-chts was er éóoe bijzondere reden waarom verzoek otn ontslag voor het Kabinel-Kuyper in 1905 raadzaam was. En wel <e verkeerde praktik van deD laat sten tijd, dat een Kabinet alleen om bet resultaat der stembus de portefeuilles ter beschikking bood. Was het toenmalige Kabinet, tegen den zin der vrijzinnigen, tot de goede lijn terug gekeerd door eerst eenvoudig to blijven, zoo ware dit wellicht aan belustheid op do macht toegeschreven, en hieraan zich bloot te stellau was bedenkelijk. Het volgen van de gezonde praktijk is Dauwelijks anders d ukbaar, dan op aan drang juist van hen, die bij de stembus de overwinning behaalden. En van vrijzinnigen kant openbaarde zich die aandrang in 1905 niet. Neen, allerminst. Gelijk de gansrho campagne gericht was op een ten ial b en gen van het Kabinet; ja op de verovering van de ministerieeie zetels. Overigens echter was er in 1905 te meer reden voor het Kabinet om te blij ven, wijl het al bijster moeieiijk "iel te zeggen welk Kabinet beier bij de Kamer passen zoude, gelijk dit dan ook uit de langdurigheid der erisi» aanstonds bleek. Maar er moest nu eeumaal een vrijzinnig Kabinet komen „52 tegen 48", wat wilde men nog aarzelen De zaak was beslist. Niets zoo natuurlijkalseen vrijzinnig Ministerie. A'aar dat standpunt is dan ook volkomen juist de opmerking van organen der rechterzijde, dat er, gaat het Ministerie-De Meester heen, eigenlijk een nieuw vrijzinnig Kabinet gevormd zou moeten worden. Eq de vrijzinnige organen, die thans aandringen op een Kabinet der rechterzijde, veroordeelen daarmee ten stelligste hunne houding van 1905, voor zoover zij toen het optreden van eeD vrijzinnig Kabinet als van zelf sprekend beschouwden. Het moge nu zijn 51 tegen 49, dat kleine verschil kan weinig invloed oefenen; althans niet medebrengen, dat zij, die toen een Kabinet der linkerzijde bepleitten op grond der meerdtrheid, nu een Kabinet der rechterzijde aanbevelen, zonder iD strijd te geraken met eigen antecedenten. Inlussohen ligt het minder in mijne bedoeling van die gewijzigde houding een verwijt te maken. Maar wel om in het lieht te stellen hoe oppervlakkig in 1905 gehandeld is dat de moeilijke problemen van Kabinets formatie in ons verbrokkelde, verwarde, politieke leven waarlijk niet zoo eenvou dig met het „52 legen 48" van het jaar 1905 worden opgelost. In zekeren zin zijn we thans op het zelfde punt als in dat jaar. Immers is ook de eigenlijke oorzaak van deD val van dit Kabinet niet de verwerping van de oorlogsbegrootiDg. Terecht wees daarop, naar ik meen, liet Centrum. De toestand van het Kabinet in het geheel was zóó zwak geworden, dat het geenen stoot meer velen kon- Ware Minister Van Rappard de eerste Minister van Oorlog geweest, en zijne begrooting een jaar geieden verworpen geworden, waarschijnlijk had 't Kabinet aan aan aftreden niet gedaehf, en zoude eenvoudig naar een plaatsvervanger voor dien Minister zijn gezocht. De voorstelling van vrijzinnigen kant, alsof nu eigenlijk antirevolutionairen, Roomschen en sociaal-demoeraten moeten optreden, toont opuieuw hoe umeielijk het voor velen is om zelfs in ernstige omstan digheden serieus te zijn. De Maasbode antwoordde terecht, dat dan veeleer sprake had moeten zijn van een vereenigd optreden der geheele linkerzijde in 1905, van Mr. van Karnebeek af tot Mr. Troelstra toe. Bovendien i3 aan het votum over de oor- logsbegrooting ook meegewerkt van Unie- liberale en van vrijzinnig-democratische zijde. En in de derde plaats is hot kortzichtig de eigenlijke oorzaak van den val van dit Kabinet in dat votum te zoeken. Het voornaamste wat deze crisis te zeg gen heeft, is dan ook dit, dat de vrijzin nigen in 1005 eene fout hebben begaan met toen de ministerieeie portefeuilles op teeischen voor een Kabinet hunner richting dahet politieke leven ietwat meer samengesteld minder eenvoudig is, dan bij het rekensom metje van 52 tegen 48 werti gedacht. Van Mr. Goeman Borgesius wordt ge zegd, dat hij wel niet een staatsman is, maar toch een bijzonder taktibus. Ik weet het niet. O veiigena is natuurlijk met d1 bewering, dat de vrijzinnigen in 1905 hadden moeten aandringen op een voorloopig blijven van het Kabioet, niet gezegd, dat daarom thans eeu Ministerie der rechterzijde zoude moe ten optreden, alsof men eenvoudig wat daartusscheir ligt zoude kunnen voorbij zien, en liefst alles zooveel mogelijk over eind had te zetten als het stond in 1905. Maar evenmin is ontkend, dat onder de oplossingen, waarover na het ineenstorten van het Ministerie de Meester te denken valt, ook de Jormatie van een Kabinet der rechter zijde behoort. D. P. D. EABIUS. lieikiiieüWfe. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Putten op de Veluwe (toez.) H. J. W. Kalkman te Hilversum. Geref. Kerken. Bedankt voor Waarder door A. Middel koop te Nykerk. Geref. Gemeente. Beroepen te Ryssen, A. Janse te Rarnc- veld. Middelburg. Gedeputeerde Staten hebben op zijn verzoek eervol ontslag ver leend aan L Ooderdijk als plaatsvervan gend lid-werkman van den Beroepsraad te Middelburg. Middelburg, B,j de naamlooze vennoot schap Houthandel, vooiheen G. Alberts Lzn. Co ziju, wegens den geringen voor raad hout, 25 losse werklieden bedankt moeten wordeD. Axel. Tijdens de paardenmarkt had alhier nog een ongeluk plaats. Een zekere L. de G. bracht 3 paarden naar de markt. De beesten sloegen op hol, waardoor ge noemde persoon ze niet meer houden kon. Hij viel, en kreeg van een der paarden een trap op de borst. De iu allerijl ont boden arts constateerde dat er een paar ribben gebroken waren. Zijn toestand is bevredigend. Vlissingen. Zaterdagmiddag is ten raad- huize alhier aan Jacob Schroevers, die met zijn vijf zoons drie der ^vier schipbreuke lingen van den Engelschen schoener Doris heeft gered, een zilveren herinnerings- modalje aangeboden, hem geschonken door 't departement Vlissingen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De uitreiking ge schiedde door dhr. H. C. Beyerman. Ook de vijf zoons en de kleinzoon van Schroevers waren er bij tegenwoordig. De medalje be vat aan de eene zijde de volgende inscriptie „De Maatschappij Nut van 't Algemeen, Dep. Vlissingen, aan Jacob Schroevers,voor betoonden moed en zelfopoffering 14/15 December 1907". Aan den anderen kant vertoont de medalje een engel, die twee in eenzaamheid ronddolende kinderen be- sohermt en met een fakkel hun eenzaam pad verlicht. Bij bon. besluit zijn benoemd tot ge zworene van 't waterschap Nieuw Bomme- nede, J. Berman en J. Verseput, beiden te Zonnemaire tot voorzitter van het bestuur der waterbeering van den calamiteuzen Burgh- en Westlundpolder, M. Bolle te Haamstedetot plaatsvervangend dijk graaf van den Stroodorpepolder, J. van Gorsel te Krabbendijke in het bestuur van den Kanaalpolder, tot dijkgraaf E. C. Du- moleyn te Sas van Gent, en tot plaatsver vangend dijkgraaf, J. van Cadaand te Ter Neuzen. (Reeds in een groot deel onzer vorige oplaag vermeld). Colijnsplaat. Het eerste dijfijs ver toonde zieh heden op de Oosterschelde, eerst aan den Schouwschen en nu aan den Noord Bevel. wal. By de Katsche schorren ligt het wat vastgevroren. In de Zand- kreek bjj Cortgene was Zaterdag ook al veel ijs te zien. De spoorboot bon slechts met moeite passeeren. De vaart is nu bijna geheel gestremd. Da post kwam meer dan een uur later over dan gewoonlijk. Ook waren er hedenmorgen passagiers onder weg die met de veerpont in het ijs vastbe- kneld raakten en niet dan na lang wachten de plaats van hun bestemming konden be reiken. Men meldt uit Maassluis: Het stoom schip Sindoro is hedenavond met den vloed niet vlot gekomen. De sleepbooten Poolzep, Lauwerzee, Gouwzee, Atlas en Rozenburg hebben tevergeefs getrokken. Men gaat voort met het lichten. Een Haarlemmer is het slachtoffer geworden van een brutaal en handig op lichter. De heer W. zou per eleetr. tram naar Amsterdam vertrekken, en had zijn woning eenige oogenblikken verlaten, toeD een net gekleed heer aanschelde, en aan mevrouw W. meedeelde, dat haar man, die aan de tram stond te wachten, verzuimd had geld roede te nemen. Hij liet vragen of mevrouw even een rijksdaalder wilde meegeven. Mevrouw W. aarzelde geen oogenblik en gal het geld mee. De heer W. wist echter van de geschiedenis niets af. Belangrijke arrestatie. Uit Amster dam meldt men: De verdachte E. en een tweede arrestant zijn thans weder op vrije voeten gesteld, daar overtuigend gebleken is dat beiden vèl in relatie stonden met het beruchte trio, de gebroeders R. en d. G maar niet medeplichtig waren aan de reeks van inbraken; d. G. blijft hardnekkig ont kennen, maar de broers vallen kl meer door de mand, en leggen ook bezwarende getuigenissen voor d, G. sf. Ook twee vriendinnen van het gevaarlijke broeder paar bevindeD zich in verzekerde bewaring. De luitenant-kolonel E. H. Liebert is op zijn verzoek op nonactiviteit gesteld. De f90.000 van „Oorlog". Het Haagsch Correspondentie-bureau meldt Naar aanleiding van een bericht, als zon niet minder dan f 96,000, aangevraagd en toegestaan op de begrooting voor 't depar tement van Oorlog, niet voor het gevraagde doel zyn aangewend, maar „zoek geraakt zijn", wordt van wel ingelichte zijde het volgende gemeld Op 1 Juli 1905 werd aan de vroegere „sergeanten, bestemd om zoo noodig de plaats van luitenant te vervullen", de zoo genaamde „kwartjessergeanten" de effec tieve rang en de aanvangssoldy van serge- ant-mojoor toegekend. Die sergeanten genoten tot dusver gemakshalve alleen het wapen der infanterie beschouwende bij aanstelling f 0,82 per dag; na 3 jaar dienst f 0,92 per dagna 6 jaar dienst f 1,22 per dag. Van 1 Juli 1905 af kregen zij allen de aanvangssoldy van sergeant-majoor, zijnde f 122 per dag. Nu spreekt het van zelf, dat personen, die reeds vóór huune bevorde ring in de hoogst betaalde categorie waren, van de f 32,000 niets hebben ontvangen. Maar er ziin anderen die sedert genoemden datum f 0,39 en weer anderen die f 0,40 per dag zyn vooruitgegaan. net kan dus alleeu de vraag zyn of het totaal van het aan elk drr beide laatste categoriën uitbetaalde f 32,000 of minder bedraagt. In het laatste geval is er geld overgebleven, dat meu echter niet kan „zoek geraakt" zyn, omdat er hier te lande de „Rekenkamer" bestaat, die zoodanig „zoek raken" onmogelijk maakt. Dr. A. Kui/per. Naar wij vernemen, is dr. Kuyper gisterochtend voor eenigen tijd op reis gegaan. (N. C.) Te Griendsveen werden in 'n schip twee jongens bedwelmd van kolendamp gevonden de oudste overleed spoedig, de jongste is heratellende. Te Edam is door een val op het ijs een 18-jarig meisje bewusteloos gewordeuen daarna overleden. Te iJselmuiden zijn een man en een jongen die een tochtje per schaats deden door het ijs gezakt en verdronken. Te Putten op de Veluwe geraakten Zondag middag twee schaatsenrijders op de Zui derzee door het ijs te water. De een kon met de voelen den bodem raken en hoewel tot den hals in het koude water, het hoofd boven houden. Het hulpgeroep baatte niet, daar niemand in de nabijheid was. Eerst nadat bijna twee uren in baDge vertwij feling waren doorgebracht, werden de drenkelingen opgemerkt en kwamen per sonen met een slede en ander gereedschap ter hulpe. E'e een, die geen water had ingekregen, koD, na van kleeren verwisseld ta hebbeD, met het rijtuig van zijn hospes naar huis worden gebraoht. De ander, een 15-jarige kDaap, wiens ouders in 's Gra- venhage wonen, werd levenloos opgehaald. Hij was de oudste zoon van een hoogge plaatst Indisch ambtenaar, die dezer dagen weer naar Indië zou terugkeeren, zijn zoon zou geplaatst worden als leerling op de landbouwschool te Wageningen. Zijn hospita, was den vorigen dag achterhaar huis uitgegleden, waarbij zij ernstige in wendige kwetsuren opliep. Men kan zioh den loestand van een ea ander indenken. Te Hoofdplaat vielen Zaterdagvoor middag drie kinderen door het ijs in de kreek, die achter de hoeve van den heer Dhaelman loopt. Toen de kinderen uit het moeilijk te naderen wak waren gehaald, waren reeds twee bezweken en gelukte 't slechts bij een der drie de levensgeesten weder op jte wekken. Zoowel de vader van den eeneD, als de moeder, een weduwe, der beide andere zoontjes, waarvan maar één in leven bleef, waren uit de gemeente. De moeder was ter begrafenis van een familielid in België. M.Ct. Te Hoeve laken is een 18-jarige koeherder dioht bij de ouderlijke woning dood gevondeD. Hij had den nacht buiten doorgebraoht in kennelijken staat en is dus waarsonijnlijk dood gevroren. Te Amsterdam ontstond gisterenmorgen brand in een schip schipper en vrouw waren afwezig. Toen voorbijgangers den brand hadden gebluscbt, vonden zij het half verkoolde lijkje van eea tweejarig kind in de wieg. De brand was vermoedelijk ontstaan doordat beddegoed bij een kachel te drogen gehangen vuur heeft gevat. Te Rijssen is een kind in de wieg Zondag nacht van koude bezwekendrankmis bruik was oerzaak der ouderlijke achte loosheid. Gisteren zijn op de Zuiderzee bij Harderwijk zeventien mensohen op hst ijs, dat losgeraakt is, afgedreven. De men sohen behoorden tot den armen vissohers- stand. Zij waren des morgens over het ijs een eind weegs zee ingegaan om spiering te vaDgen, het ijs liet los en op scholieu dreven de mensehen weg. Een kotter be schikbaar gesteld voor de icddiog, bad zeer veel moeite om door het ijs tekomen.de schotsen omringden de boot voortdurend. Na inspanaenden arbeid mocht't gelukken 15 mensehen te bereiken, die behouden aan wal werden gebracht De kotter voer toen opnieuw uit, om twee èt drie anderen te gaan zoeken, die de eerste maal niet konden worden bereikt Ook deze w erden gevonden en meegebracht. Postzegels. Op de vraag: „van welk jaar dateeren de postzegels?" zal men ook van den deskundigen philatelist tot antwoord krij gen, dat 1840 hun geboortejaar, Engeland kun vaderland en Rowlai d Hill hun vadfcc is. Nu is hei waar, dat de postzegel zooals wij dien kenneD, een knappe grijsaard is van vrijwel 67 jaar. Maar dat bij, zooals ieder grijsaard, ook voorvaderen heeft ge had, vertelt ons de secretaris van het bureau der wereldpostvereenigiDg in zijn voor korten tijd verschenen werk „1' Union Postale Universellt

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 2