NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND UET KiMlropptls No, 82. 1908, Dinsdag 7 Januari, 22e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISCH D te koop, koop, iensMe. >11 Dienst stbode )8 ordeeligste en I v Jar iaarop. rsknechts TBODE, stbode. !ei r-Ocljflbe VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed S..J. DE JONGE VERWEST, te Goes. f. P, D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERÏENTIËN UIT m PMIS. UIT DE PROVINCIE. UeclitSZiiEiOil. S VMQ. - van alle be- loorten. Iedere jovenstaand ge- rk. het handelsmerk knot voorzien is. H. BOASSON ars. waarin ht worden, staat dan ling, te Koudekerks. i, bij P. REIJ- Westhoek. 1.3. iiieclit rd kan beslaan, 3GT, Smid, Colyjnsplaat. i.s. M. STEKETEE a.s. C. LANSEN, 5 e 1 i n g e. ;andigheden snoods voor kost Biggekerke. L £©ïd. SE, Chr. onderw., N, Molenwater, jens huweljjk der ei kokenen tegen u!p. hofstede „Mon vraagt tegen Pastorie, Nieuw- gt tegen I Mei d. DUWXOT— e of Spoortijd. 3,2351 6,15, d) >,50 i) 6,45c) 4,45c) 5,25c)/) h) aa het vertrek van Nemen vm.8,30 en», Borsselen en oogste 20 minuten )ndags ten hoogste e 15 min. wachten. IJStiHI 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers0,02'. UITGAVE DER FIRMA EM VAK 6 Januari 1908. De Middelburgsche Courant borduurt nog maar steeds voort op het stramien van „er in geloopen". j „Die booze Rechtsche partijen", zegt I Torenwachter, „hebben de vrijzinnig-demo- craten verschalkt en „den ouden heer" Lohman heelemaal buiten het bedrijf ge houden". Tegenover deze zware beschuldiging staat de positieve verzekering van Rechts dat er ook maar niet aan gedacht is eenig opzet te plegen en dat geenerlei afspraak de stem tegen de oorlogsbegrooting heeft bepaald. Waarbij nog komt dat de waarschuwing door een lid der Rechterzij de gegeven aan de leiders der unionisten, niet die kracht had welke men aan die zyde er aan tracht te geven. Immers Land en Volk het blad van vrijzinnig-democratische Kamerleden heeft rondweg verklaard dat een derge lijke waarschuwing ook den leiders der vrijzinnig-democraten was verstrekt, doch in «en vorm en op een wijze dat aan ernstig opvatten niet mocht gedacht worden. Een los gezsgde dat, nu de ramp heeft plaats gehad, daarmee in verband gebracht tot een ernstige waarschuwing gepromo veerd werd. „Torenwachter" zegt heel stichtelijk dat zulk een bedrijf geen geluk aanbrengt. Indien het waar is, dan zijn wij het met hem eens doch wij meenden alsnog grond te hebben dat geschrijf als 6en verlegen heidsrelletje te moeten opvatten. Hot rechtsche kabinet is er nogniet eens, en zie, daar begint de verdeel- en heersch- politiek van de Middelburgsche reeds weer al te werken. Torenwachter" schrijft Men denke slechts even na over het feit, dat iemand als de heer Lohman samen moet werken met heeren, die zulke unfaire strijdmiddelen bezigen Want al tracht men nu in zekere kringen onder de rechterzijde de meening ingang te doen vinden, dat de heer Lohman een oude man is, die voor het drijven van «praktische politiek" eerder een beletsel dan een steun is, de heer Lohman is nog zoo «oud" niet om te begrijpen, dat wat deze heeren nu met de linkerzijde hebben uitgehaald, zij morgen met hem zullan doen- Misschien dat deze overweging de gedach ten van het «bejaard worden" van den leider der Christelijk-historischen in de oogen van «partflgenooten" niet weinig bevordert. Indien men zoo de zaken eens bekijkt, moet men toch zeggen, dat daar bij de rechterzijde fraaie toestanden aan den dag komen. Het gebeurde is echter wel een harde les óók voor den heer Lohman, die steeds zoo weinig wilde weten van een vast partijverband en nu heeft bevonden, dat zijn eigen partij- genooten hem met opzet buiten hun plan nen hielden; iets wat nog heel iets anders is dan dat men onwillekeurig in een val loopt, door een tegenstander opgezet. Wat den heer Lohman overkwam, is heel wat erger, en in heele hooge kringen, waar men met dezen stand van zaken óók bekend is, heeft het ge beurde niet precies een aangenamen indruk gemaakt. Tegen deze bedekte beschuldiging als zouden de anti-revolutionairen 't den heer Lohman als grief aanrekenen dat hy oud wordt en practische politiek in den weg staat, moeten wij uitdrukkelijk protes teeren. Wy hebben tot nog toe God gedankt voor 't bezit van dezen nobelen eerlyken staats man en bidden hem nog vele jaren van vruchtbare werkzaamheid in de Kamer toe. Het ia nog nooit bij iemand opgekomen, ter wille van de verrassingen die deze christen-staatsman ons wel eens bereidt, hem van het staatkundig erf weg te wenschen. Integendeel, wanneer hy spreekt, houdt men wel eens den adem in met de gedachte, wat zal dit weer worden. Maar deze andere gedachte predomineert dan daarbij dat Lohman 't recht, de eere CrpdSj't belang van gansch een volk bedoelt en steeds bedoeld heeft, en daarom wat hij zegt, al kunnen wy 't niet terstond in zijn gasschen omvang en strekking vatten of beamen, ernstige overweging verdient. Van al dat gepraat over „mef opzet buiten hun plannen houden" en het bejaard wor den van hun leider is dan ook niets waar. En wy kennen den heer Lohman te goed, dan dat hij dat ook maar ésn oogen- blik zou denken. Dat wij er de aandacht op vestigen is alleen, opdat deze leugen niet post vatte onder onze tegenstanders. Wy gaan niet door dik sn dun met onze leiders, maar wij zetten ze ook niet aan den dyk, omdat zij oud worden. En vooral niet wanneer dat een ouderdom is die in wijsheid en doorzicht en zeggings kracht de jonkheid, zoo van deu eigen vriend als van dan tegenstander in de schaduw stelt. Mr. Heemskerk. Het Handelsblad zegt van dezen kabinets formeerder het volgende Mr. Heemskerk is rechtsgeleerde, staats man, partij-aanvoerder, bewindvoerder, advocaat en van goeden naam. Zijn doopceelGeboren in 1852, ais derde zoon van den groeten mr. J. Heemskerk Azn., te Amsterdam, aan de Keizersgracht 207gestudeerd te Leiden waar hij eorpspraeses was bij het 60a lustrum en daar gepromoveerd op proef schrift „Over huwelijken buitenslands" Sinds advocaat in Amsterdam, waar hij to de aati-revolutinnaire partij overging Kamerlid ven 1888 af, behalve de vier jaren na 1897, toen in Saeek eerst Wybe Cnossen, en later in Amsterdam VI een onbekende thuisblijver hem alsdeamindere in jaren tegen zijn tegeneandidatea, die een gelijk aantal stemmen haalden, maar eerder geboren waren, deden vallen. Na deze ballingsehap, trad hij in de Kamer op als aanvoerder der anti-revo lutionairen. In Amsterdam behartigde hij de staddinacoitSn en bedrijven. Dan is hij sinds 1891 eurator der Vrije Universiteit sinds haar oprichting lid der Commissie voor Internationaal Privaatreoht en sedert meer dan 25 jaar de secretaris en de ziel van den Raad van Tucht. Als hij naar Den Haag mocht gaan, verliezen wij uit onze Raadszaal de ohar- mantsohe figuur, en ontvalt den burge meester zijn krachtigste steun in het ooi lege van B. en W. Mr. Adriaan Heemskerk, de oudste zoon, was oud-lid vau het Gemengde Gerechtshof in Egyptehij heeft zich, na lid van de Amster- damsche Rechtbank te zijn geweest, als particu lier in Den Haag gevestigd. Abraham Heemskerk, de tweede zoon, kwam reeds op jeugdigen leeftijd, als student te Leiden, te overlijden; hij was een zeer begaafde jonge man. De 3 maal f 32000, die zoek zijn. „De Staten-Generaal hebban in 1905 f32.055 76 toegestaan voor verhoogde sol dijen wegens :t verleenen van den effectie ven rang van sergeant-majoor(opperwacht.- meester) aan sergeanten (wachtmeesters) sergeanten-majoor en opperwachtmeestere- titu!air),die zijn aangewezen om zoo noodig de plaats van een luitenant te vervullen. „Diozelfde som is voor hetzelfde dool voor het jaar 1906 toegestaan en voor 1907 uitgetrokken, maar belanghebbenden hebben het geld, hun door de Staten-Gene- raal toegedacht, niet ontvangen. „De heer Duymaer van Twist heeft met Minister Rappard over deze zaak een on derhoud ia zyn Kabinet gehad, waarby de chef der afd&eiing aanwezig was. Ook daar kon de zaak niet tot klaarheid komen. Men kon niet nagaan voor welke doeleinden het geld besteed tvas. „Ous dunkt iedere commentaar bij deze zaak overbodig." Zoo schrijft, blykens de Midd. Crt., De Vaderlandereen vryzinnig democratisch blad. van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cenr. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere rege! meer 10 cent. Wij vinden het mooi dat het blad deze omissie of wat, is hot vermeldt. Maar zou, indien de in verzuim gebleven mi nister nu eens niet Staal gehasten had maar, bijvoorbeeld, v. Vlijmen, of Duymaar van Twist, de mededeeling mef het even zacht moedige als niets zeggende „commentaar overbodig'' besloten zyn Maatschappelijke crisis. Volgens den bekenden Fransohen oeoo- noom Paul Leroy Beaulieu komt de tegen woordige maatschappelijke crisis daaruit voort, dat in Amerika grooter zaken zijn gedreven dan er kapitaal is. „Er is een wet", zoo zegt hij, „waaraan „niemand zieh kan onttrekken, en die wet „luidt: het kapitaal stelt aan de industrie grenzen". Gelijk iemand geen zaken kan drijven zonder bedrijfskapitaal, en geen grooter zaken kan doen, dan hij kapitaal bezit, aizoo is 't Gok in de industrie. Amerika geeft grosso modo een bedrijfs kapitaal van 12 milliard. Evenwel zijn in dit land zaken gedaan, alsof men 16 milli ard bezat. Natuurlijk moeetgeleend worden. En de gevolgen bleven niet uit. Leere men hieruit in ons land, wat minder voorbarig te zijn in het steken van kapi taal in buitenlanaseh bedrijf! Hollanders, die soliede zaken drijven, klagen, dat ze geen kapitaal kunnen krijgen. Men ver trouwt hun zaken niet. En in buitenlandsohe bedrijven, dia vaak onsoliede zijn, steekt men zijn geld. Waaneer zal men ten onzent eens door sehade wijs worden Rotterdammer. Over drinkebroers, heksen en bijgeloof. Onder den titel „Fin de sièale" heeft mr. S. Muller ia Onze Eeuw een artike! geschreven, waarin hij verschillende eigen aardigheden van het Hollandsohe vo'k ge durende de middeleeuwen opsomt, waarin hij vertelt over drankverslaafdheid, hekseD, bijgeloof enz. We nemen er het een en ander uit over In de 16e eeuw, zegt mr. Muller, was reeds de drank onze nationale zonde alleen de Duitsohers overtroffen ons. De staaltjes van het gulzig drinken, zelfs van voorname lieden, zijn dan ook waarlijk weer zinwekkend. Een Hollander is bereid een wed denschap aan le gaan, dat hij een vaatje bier in één teug zal uitdrinkenvroeger had hij reeds eenmaal drie groote drinkhorens achter elkaar geledigd. Een andermaal had déze kunstenaar in de haast eenige hazelnoten, die in zijn beker gevallen waren, mede opgedronken, en als zegeteelren droeg hij op zijn borst een zeshoe- kigen daalder, dien hij eens (in het bijzijn nog wel van den prins van Oranjein een beker wijn naar binnen had gezwolgen. De heer Van Boxtel, die bij dit verhaal tegenwoordig was, liet zich echter niet uit het veld slaanhij wist een paar even sterke stukken te verhalen, een zijner boeren had eenmaal een kurk mede ver zwolgen, en hem zelf was het overkomen, dat hij een levend vischje in een beker wijn had opgedronken Waar de heeren zóó voorgingen, kan men nagaan, dat de boeren zich nog geheel anders te buiten gingen. En toch waren deze lieden, hoe ruw ook, nog niet de meest ongewenschte bewoners van het platteland. Buitengewoon talrijk waren de bedelaars en vagebouden, die daar altijd rondzwierven. Onder hen waren tal van gezonde, krachtige mannen, die zich als gebrekkige voordeden, dieven veelal en moor denaars, in 1589 werd te Schoonhoven een landlooper geëxecuteerd, die, toen een boere- vrouw hem niet had willen binnenlaten, aan haar kind, dat buiten rondliep, de handen en voeten had afgesneden en die door het venster naar binnen geworpen had. Nog erger gaat het, wanneer hij ons den geestelijken toestand der natie schetst. Een schrijver uit den tijd, als hij verhaalt van de witte wijven, die de zuigelingen uit de wieg medenemen, vankaboutermannetjes,die,s nachts het werk verrichten, dan voegt hij er uitdrukke lijk bij»Dit zijn geene fabeltjes, het is het werk der heksenIeder oogenblik voert hij spoken ten tooneele. Ten huize van een zekeren Wtte- neng te Utrecht verschijnt op klaarlichten dag in een groot gezelschap een spook, dat verklaart gezonden te zijn, om de aanwezigen te vermanen over hunnen trots. En bij een apotheker op het Janskerkhof spookt het in de keukenals de duivel vertrokken is, stroomt de wijn en het bier door den kelder, de boter is met zeep vermengd, kleeren zijn stukgesneden, alles door hekserij van de keukenmeid. In de Ambachtsstraat sterft een oude vrouw, die een zwarten kater had, aan een beroerte, de kater maakt verdachte geluiden. De buurvrouwen beweren verstaan te hebben, dat hu riep »'t is all te lvet", en loopen naar den substituut-schout, om te vertellen, dat de vrouw blijkbaar een heks geweest is en nu in de ge daante van een kat is teruggekomen. De zonder lingste praktijken worden ons in het voorbijgaan medegedeeldUtrechtsche meisjes leggen, om de toekomst te vernemen, twee varkensborstels bij het vuur, als die, door de warmte krimpend, zich naar elkaar toebuigen, dan zal het meisje trouwen, wenden zij zich af, dan blijft zij on gehuwd. Het is waarlijk ongelooflijk, wat de menschen destijds al niet geloofdenEene vrouw te Utrecht had appelen in een pot op het vuur gezet, maar het water wilde niet aan de kook komen. Zij ligt het deksel op de appelen zijn verdwenen en veranderd in haren ballen In de Stroosteeg woont een Waal, die kikkers, padden, haarnaalden en stukken laken uit spuwt. De predikant wordt er bij geroepen en doet een gebed op Goeden Vrijdag is de patiënt genezen. Dat in Kempenland allerlei soorten van graan uit den hemel geregend zijn, vond ook geloof. Een werkman, die weegschalen en gewichten vervaardig!, verklaart, dat alles wat hij aanraakt, in drek verandert. Het kwaad was niet tegen te spreken iedereen kon het zien. Er werd veel over gesprokende man scheen betooverd. Gelukkig bleek het echter niet overerfelijk op de huisgenooten. Maar enkelen fluisterden, dat alles een list was van den patiënt, die hoopte aldus aan zijne schuld- eischers te ontkomen. Hoe het zij, hij nam eerlang de vlucht, en gelukkig bleek het huis toen van den boozen geest bevrijd te zijn. Dan gaat mr. Muller de onlz.-tteude ge volgen van dit bijgeloof na, uaensehen, die men bezeten en betooverd waande, werden op de meest gruwelijks wijze omgebracht. Hij deelt daar verschillende feiten vaa mede en zegt dar, In 1593 wordt eene heks gevangen en voor het Hof gebracht. Zij wil niet bekennen en wordt driemaal aan de waterproef onderworpen, de derde maal schijnt zij te blijven drijven. Dan wordt zij op de pijnbank gelegd, de haren worden haar afgesneden, ze wordt gegeeseld eindelijk bekent de rampzalige. Maar 's nachts verhangt zij zich in hare cel, en den volgenden dag wordt het lijk naar het Paardenveld ge sleept en verbrand. Omstreeks denzelfden lijd staan twee heksen, vrouwen van boven de 5o jaar, terecht voor de schepenbank. Zij worden veroordeeld en op de Neude verbrand. De eene toont berouw en beveelt hare ziel aan God, maar de andere, ofschoon half gestikt, verklaart geen berouw te gevoelen. En het volk merkt op, dat de beul het vuur in het ingewand van deze laatste niet blusschen kan. Eene der vrouwen heeft ook vier buren van tooverij beschuldigd, op het punt van te sterven herroept zij dit ge tuigenis. Maar toch worden de vier ongeluk- kigen gepijnigd en gegeeseld, en eene van haar, die de pijn moedig verdraagt, blijft juist daar door verdacht. Eene maand later (het was destijds bijna dagelijksch werk wordt een boer van 40 jaar, die er fatsoenlijk uitziet, voor het Kof gebracht, men beschuldigt hem, dat hij zich aan den duivel verkocht en, in den vorm van een wolf of een kater, het vee zijner buren gewond heeft. Het geval, ingewikkeld en gevaarlijk, brengt de raadsheeren in verlegenheid, zij verontschul digen zich, bewerend, dat 't geen rechtskwestie is maar een geval voor theologen en medici. Evenwel, in den laatsten tijd waren een paar malen hc-ksen losgelaten, die 't nu haren buren lastig maken, als zoenoffer wordt de arme kerel dus geworgd en verbrand. Nog erger, ook zijn oude vader wordt van tooverij beschuldigt en vlucht, men verbant hem en stelt een prijs op zijn hoofd. Gelukkig wordt de grijsaard niet gevat, maar natuurlijk wordt zijne redding toe geschreven aan de hulp van den duivelimmars men had toch duidelijk gezien, dat hij ontvlucht was als een wolf of een ooievaar De schrijver verhaalt zelfs sen gsval van excecutie van een gebeele familie, die van too very werd beschuldigd Arme goede, oude tijd De calamiteit aan de buis der duin waterleiding onder Serooskerke was Vrijdagavond to hall elf hersteldtoen echter sprong de buis een eind verder. De herstelling daarvan duurde tot heden nacht te half vijf. Het werk ging zeer moeilijk tengevolge van de hardheid vaa dan grond, die met vuur moest ontdooid worden. C.) Axel. Zaterdagmiddag zakte een jon getje van v. D. alhier plotseling door het ys op de groote kreek. Hoewel dadelijk po gingen in het werk gesteld werden om hot knaapje te reddert, mocht dit niet gelukken omdat hij onder bet ys geschsten was. Schore. Niet te vreden met eeu kruik- bare baan waagden Zaterdagavond twee knapen van Iarseke en een van hier zich op onbruikbaar ijs op hot spoorgat te Vlake, wat zy moesten bekoopsn met or dsor te zakken Gelukkig dat rappe handen in den omtrek waren, die mat touwen en ladders beiden met zeer veel moeite op het droge brachten. Zondagnamiddag waagde 'n jongmenseh zich ondsr een heul op dezelfde plaats. Ook hij zakte er door en werd met vereende krachten van een wissen docd gered. Hoofdplaat Aihiar zijn drie kinderen door hst ijs gezaktslechts ésn kon gered worden. Te Biervliet is een man dood gevroren. 's-Heer Arendskerke. Bij het lossen van rails had de sooorsvegwerker P. den Engelsman alhier, het ongeluk dat een dier voorwerpen op zijn been viel, waardoor dit lichaamsdeel brak. Nadat door dr. Van Iwaarden de eerste geneeskundige hulp ■was verleend, is d. E. naar zijne woning, halte Noord-Kraaijerl, vervoerd. Bij de dir. bel., enz. zijn bevorderd, ingang 1 dezertot kommies 2e kl. de kommiezen Se kl.A. Augusteiju te de KempenA. van Dijk te Beek E. de Guehleneire te HulstA. Verdouw te Axel; G. Acda te EehlerbosehL, Tromp te Aardenburg; K. de Jonge te Coevorden en D. du Pree (e Ter Neuzen. Hoedekenskerke. Voor de 2e maal in dezou winter bemachtigde do visseher J. V. alhier een zwarte bakcüton. Daar even wel het tuig en steen er nog aan bevestigd waren, gelukte het hem niet deze op te bergen. De ryksbstonningsdienst haalde haar hedencamiddag weer af. Te Bruinisïe is de straatveger der gemeen'e W. Bal, loen hij zijn paard dat op hol sloeg tot staan wilde brengen, ge struikeld. Kar en paard gingen over hera heen en hij werd zoo ernstig gek wetst dat hij weldra overleed. Do oppassende man laat een weduwe en drie kinderen na. Kantongerecht te Middelburg. Zaterdag is veroordeeld wegens het, als eige naar van eene openbare straat, niet voldoen aan zijne veiplichtingenlo daarin de noodige straatsyphons aan te brengen, 20 die straat le voorzien van middelen tot aanvoer van water bij brand en van gasleiding, 30 van straat lantaarns: A. J., Middelburg, tot f 10 b. s. 2 d. h. Hij werd ontslagen van rechtsvervolging wegens het niet aanbrengen van eene bestra ting en van aan beide zijden dier straat van een verhoogd voetpad ter breedte van een meter. Kantongerecht Goes. In de zitting van 6 Januari t9o8 zijn veroor deeld wegens op bankbiljetten gelijkende druk werken verspreiden W. E., Goes,! 1 b. s. d.h.; openbare weg niet onderhouden J. P. en J. K., Hoedekenskerke, ieder f 1 b. s. I d. h.overtre ding leerplichtwetE. B., Heinkenszand, f 0,50 b. s. 1 d. h., J. A. V. de J., Heinkenszand, f 1 b. s. I d. h., A. G., Borssele, 2 maal f 1.50 b. s. 2 maal I d. h., A. H.,'s-Hcer Arendskerke, C. M., 's-Gra- venpolder, J.S., Hoedekenskerke, A.H., Borssele, ieder f 2 b. s 2d. h., P. L P. R., Goes, ieder f 3 b. s. 2 d. h„ J. v. d. P., Kloetinge, C. G., Heinkens zand, G.N., Hoedekenskerke, ieder f 4 b. s. 3 d.h.; jagen zonder acle \V. B., Hansvveerd, 2 maal f 1 b. s. 2 maal 1 d. h., uitl. geweer cf f I b. s. i d. h. niet beletten dat bond wild opspoortI. S., Hein kenszand, f 2 b. s. 2w. UishtscN, P, Y, d, H., A.N.,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1908 | | pagina 1