No, 76. 1907. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. Bienwejaarswenscien. 22e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK 1 Wed. S j. DE ÏDNGE-VERWEST te F. P. D'HUJJ, te Middelburg. Goes PRIJS DER ADVERTENTIËN 1 e) «4> IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers 0,02'. UITGAVE DER FIRMA EK VAK van 1—5 regeis 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regei meer 10 cent. 23iaifflnraiS5!iHBa0s5iH!®«amssH3S3EasKSSB!$EE2r;jraznsBET^saBssasaaBBSiar Weder stellen wij, en wel in 't no. van Woensdag 1 Januari* a.s. voor belang stellenden de gelegenheid open om tegen den pry's van 25 cent, (mits niet grooter dan 6 regels druks) hun Nieuwjaarswensch aan Familie, Vrienden of Begunstigers, enz. als advertentie te doen opnemen. Verder zal, evenals andere jaren, in hetzelfde no. van 1 Januari een algemeene advertentie voorkomen van den volgenden inhoud Bij den aanvang van het jaar 1908 wenschen ondergeteekenden hun ge- achten Vrienden, Bekenden of Be gunstigers en Begunstigsters Gods besten zegen. De gelegenheid wordt geopend om daar onder de namen van personen, firma's, 6dz. te doen plaatsen tegen betaling van 10 cent per naam en per regei h contant. Opgaven èn van genoemde advertentiën èa van namen worden liefst een paar dagen te voren ingewacht en moeten in elk geval uiterlijk Dinsdag 31 December, des voormiddags te ELF uur, aan ons Bureau bezorgd zijn. By inzendingen rechtstreeks aan ons Bureau moet 't verschuldigde in postzegels of postwissel bijgevoegd zijn. MidGo1ebsUrg' Dec-1907- DE UITGEVERS. MISLUKT. Wie tegen een begrooting stemt doet dit ter wille van 't landsbelang, niet om de kiezers te behagen. Wie voor een begrooting stemt doet dit ter wille van het landsbelang, niet om een bevriend kabinet te sparen. Deze gulden regel diende in 'n beschaafd land, waar de waarheid nog een eereplaats heeft in 's Lands vergadering, onder alle partijen vast te staan. Stond dit vast bjj de jongste stemming voor de oorlogsbegrooting De vrjjzinnig-democraten hebben 't er niet naar gemaakt om de vraag onvoor- 3) FEUILLETON. XD^wasillIclrteii. Een verhaal van N- Fries. W ie weet, misschien gaan wij nog wel eens samen naar Amerikadaar kotioen de meisjes vooruit, en die er goed uitzien vooral, daar trouw je dan een rijken, een bovenst rijken man, en dan is het me een leventje van vroolijk FransjeEn dan sprong hij op, greep zijn stoeltje bij den eenen poot, zwaaide het lustig over zijn hoofd en danste de kamer rond. En Lotje zoog het gift in, en het smaakte haar zoo zoet, als honingzeem zoo zoet het bedwelmde haar jonge hart, dat hare oogen er van fonkelden en hare wangen gloeiden en bij haaTs vaders dansen zong zij een polkawijsje, dat zij had afgeluisterd van de dansmuziek in de herberg, die haar Zondagsavond aantrok als de bloemengeur de bijen. Toob was er ook voor deze twee door moeder en vader zoo slecht verzorgde kinderzielen nog een betere hoede en zorg. Hoe kon het ook anders «hunne egge- len zien immers het aangezicht des hemel- schen Vaders" en dat moet W6l ook hier op aarde te bespeuren zijn tot in 't kleinste dorp, tot in het donkerste hoekje De heilige bewakende en bescbermende levensmachten, die hier heersohten, waren voorzeker in der mensohen oog weinig geacht of geroemd, het was de oude school meester en zijn doohter Martha. Beiden waren niet jong meer, ook Martha niet. De vader liep reeds hard naar de zeventigzij konden zioh in de nieuwe wereld en de nieuwe modes niet thuis vinden,maar hielden zioh aan 'toude woord. waardelijk bevestigend te beantwoorden. Wij hebben altyd gevreesd dat 'tby deze hoeren altijd is geweest een hooger opbieden dan eon ander, een grooten mond opzetten bij sommige gelegenheden, een soort gewichtig doen, een steeple chase met de sociaal-democraten, teneinde in kie zers-vergaderingen te kunnen poneeren als de volksvrienden. Dit leugenachtig gedoe behoeft natuur lijk geen gevolg to zijn van zucht naar volksmisleiding. Voor zoo slecht zien wij niemand aan. Maar het is zoo aangenaam t8gen een on-populairen maatregel te kunnen stem men, met de wetenschap dat die toch niet verworpen wordt, om dan later, in een kie zersvergadering, waar men over den aange nomen maatregel klaagt, te kunnen zeggen: ja, daar hebben die anderen voor gestemd, doch wij stemden tegsn. Sinds jaren was dit da taktiek der vrijzinnig-democraten. Toen in 1905 het kabinet optrad, ba- groetten zij 't met gereserveerdheid zij wilden zich hun recht van //zelfstandig op treden" voorbehouden. Hetgeen zeggen wilals wij ergens tegen zijn, willen wij dat ook door afstemming of verwerping van uw voorstellen toonen. En dat toonden zij eok in alle ge vallen waarin 't bleek dat hun tegenstem men geen kwaad zou doen. Zoo ook nu bij de stemming over de Oorlogsbegrooting. De vrijzinnig-democraten zijn tegen hooge oorlogsuitgaven daarom stemmen zij altijd tegen de Vestingbegrooting, en in den regel tegen de begrooting voor Oorlog, wat te gereeder kan, dewijl zij maar met hun elven zijn. Zoo waren zy ook nu op twee afwezi gen na van plan tegen de oorlogsbegroo ting te stemmen. De rechterzijde had immers nu al zooveel jaren in haar groote meerderheid telkens weer door voor te stemmen gezorgd dat hun stemmen tegen geen kwaad konden, dus stilzwijgend of afgesproken, wij laten dat in 't midden was 't ook nu Allemaal tegen rechts is toch voor. En dit nu is eenen keer mis geloopen. Uit de stemlijst op 21 Dec. blykt dat Als de oude man Zondagsavonds met zijn ealotje op en zijn pijpje in den mond zoo recht gezellig in zijn leuningstoel zat, de zondagsrust en zijn kopje koffie ge nietende, dan wist hij zoo allerlei wijze woorden te spreken ais een huisvader, die oude eu nieuwe zaken uit zijn schatkamer te voorschijn brengt. «Martha, mijn kind", kon hij dan zeggen, «de wereld is tegenwoordig als een hoog gewassen stroom, wanneer de sneeuw op de bergen gesmolten is en al de woeste wateren naar beneden moeten. Datsohiel en dat schuimt, dat rolt en dat stroomt, de eene golf stoot over de andere heen, de eene verzwelgt de andere. Ea er drijft zooveel puin voorbij, zooveel van den oever losgescheurde boomen, zooveel geliefd en geëerd huisraad, wiegen en zerken, kruisen en kronen Martha, mijn kind, wij beiden staan aan den oever als in een welbesehut hoekje, met lange haken en dreggen wij visaohen en vaDgen, halen en grijpen, wat wij met onze zwakke armen maar bereiken kunnen, en sjorren en trekken tot wij het naar ons toe gehaald hebben in ons veilig hoekje Martha, kindlief, begrijpt ge, wat ik bedoel En Martha, die aan het venster zit te breien, bij haar goudsbloemen en resida, knikt haar vader verstandig toe, terwijl haar breinaalden wat deftiger bewogen worden. Soms doen die vaderlijke woorden een steek valleD, en dan moet de bril er bij te pas komen, want met zien vlot het niet best meer, vooral niet bij lamplicht. «Martha, mijn kind", zoo begint de oude op nieuw, «ik ben oud en ga spoedig de rust in, maar gij zijt nog jong, nog geen vijftig, gij kunt nog veel beleven. Van het godsdienstig onderwijs hebben zij ons (Thomson), Ketelaar en v. Deventer tot de eersten behoorden die stemmen moesten eu dat op hen, na verschillende leden van Rechts, Drucker volgde, die het sein gaf om de afspraak te verbreken door luid voor te stemmen. Op hem volgden Limburg, v. d. Berg en Boa die zijn voorbeeld volgden doch Treub en NoltiDg die toen volgden, weigerden blijkbaar met deze volte face mee te doen, cn stemden tegen. Volgens de vryz. dem. bladen was dit omdat zy in dit korte tijdsbestek hun stem niet zoo gemak kelijk konden veranderen. Wij laten het in 't midden. Wy wyzsn er alleen op dat nu de vryzinnig democraten schreeuwen dat zy verraden zijn, misleid, in da val gelokt, en dergelijke. Nu de gansehe pers van rechts, van Ne derlander tot Gentrum dit ontkent, hebben wij geen enkele reden om da beschuldiging ernstig te nemen een beschuldiging trou wens, waarmee de vryz. democraten hun eigen vertegenwoordigers in de kou zetten. Stel u toch voorde slimme Treub, de «vrymoedige" Nolting, de wakkere Kete laar «in een val gelokt". Het vermoeden is al beleedigena voor hen. Doch gelijk wy zien, wy hebben roden om de beschuldiging af te wijzen. Niemand voorzag dien uitslag. Afzonderlijk noch gezamenlijk hebben de partijen beraadslaagd. Daarom verstaan wij niet wat in een der Rechtsche bladen bedoeld wordt met minder bewonderens waardige wijze van voorbereiding. Doch mot genoegen zien wy dat uioer dan éen blad de vrijzinnig-democraten esr.s even onder handen neemt over 't mislei dende in hun eigen optreden. Zoo schrijft Be Nederlander Maar van misleiding gesproken mag toch de vraag gesteld, wat het anders dan mis leiding der kiezers is, wanneer de uiterste linkerzijde in defensiezaken telkens anders stemt dan zij hoopt dat de afloop der stemming zal wezen. Een gulden parlementaire regel schijnt ons, dat ieder lid aldus moet stemmen als hij hoopt dat ook alle andere leden stemmen zullen. Handelt men anders, dan stemt men voor de tribune. Spreken voor de tribune is verkeerd, maar stemmen voor de tribune is nog bedenkelijker. Daarom zit in dit incident leering. De vrijzin- al ontslagen, maar daarentegen een lucht pomp en zoo al wat op school gebracht; ja, ja, zij pompen ons de rechte levens lust uit de school. Zij zullen nog zoo lang pompen, tot de arme, jonge zielen gansch leeg raken. Men bemerkt het ook reeds, het is alsof dat jonge goed een anderen geest medebrengt dan in vroegeren tijd. Voorheen waren zij ais een akker onder den voorjaarsregen, wanneer men dien uit den sehoonen, zaligeu hemel op hen liet nederdalen, in heilige verhalen ea liefelijke woorden,en al die onschuldige oogen hingen aan onze lippen als wilden zij het inzuigen. Thans ziet men nu hier, dan daar een jongen of esn meisje, die er zoo lusteloos en vervelend bijzitten als stond er op hun voorhoofd te lezen wal hebben wij daar mee noodig waar dient het voor wat kan men daarvoor koopen Dat is de booze wereldgeest, dien zij uit hun huis medebrengen. Martha, wij moeten trouw en vlijtig met onze dreggen en haken trachten te visschen en te vangeD, opdat wij nog enkelen hunner uit dien wilden stroom aan land halen, want zijn zij eens van school af, dan voert hij hen reddeloos mee Martha had de meisjes nog op een hand- werksohooltje Woensdag- en Zaterdags avonds, en dan zorgde zij er niet alleen voor, dat die kleine dingen behoorlijk een kous leerden breien en de hiel zetten, en dat de grooteren het zoover brachten een manshemd te kunnen naaien met drie hoekjes en spinnetjes, maar zij liet er zioh ook aan gelegen liggen, allerlei goed en heilzaam zaad in de jonge zielen uit te strooien. Het laat zioh denken, dat vader en doohter reeds lang onzen Frans en Lotje nig-democraten schijnen nu en dan zóó te stemmen, dat zij, als alle andere leden óók aldus stemmen, zich niet verheugen maar zich in een hinderlaag gevallen achtenHet wötird ^hinderlaag" in dit verband is niet van ons, maar staat nota bene in Land en Volk. De heeren hadden besloten gezamenlijk tegen te stemmen, maar toen bleek dat de rechter zijde hen daarin steunde, riepen zij o wee, wij zijn in een hinderlaag gevallen Misschien hebben de socialisten, althans sommige hun ner, wel hetzelfde gedacht. Het feit van Zaterdag legt daarom een wonde- plek bloot. De heeren veroorloven zich bij defensiestemmingen, de mooie rol tegenover hun antimilitaristisch publiek te vervullen, vertrou wende dat anderen wel voor de afdoening van zaken zullen zorgen. Zij rekenen er op over stemd fe zullen worden. Ook sommige Unie liberalen hebben daar een hand van. Eenige Uniemannen, die altijd tegen de vestingbegroo ting stemden, stemden onlangs vóór het fonds- ontwerp, omdat dit gevaar liep, maar stemden niettemin Zaterdag weder trouw tegen de ves tingbegrooting (d. w. z. vóór het afbrekend amendement-Limburg), daar de ininisterieele overwinning hier van tevoren vaststond. Wanneer bij iedere stemming in de Kamer elk lid zijn stem aldus uitbracht, dat zij in overeenstemming is met wat hij omtrent den afloop der stemming in 's lands belang wenscht, en dat is toch wel een eisch van de meest gewone moraliteit, daar in het tegenovergesteld geval de uitgebrachte stem feitelijk een o n- waarheid is, dan zou van een «over rompeling", als waarover nu geklaagd wordt, geen sprake kunnen zijn. Een blad dat na deze ontkenning en afstraffing nog van «sanaenzwering" blijft spreken, doet der waarheid geweld aan. Overigens biijveu wij bij onze raeening, en die berust op wettelijken plicht, en constitutioneel gebruik, niet Reekts te aar Links behoort da nieuwe kabinetsformatie gezooht te worden. Daar zit de meerderheid, en daar zijn de Treubs cn Thomsons wier stem naar vrijzinnig-democratische op vatting tegen het Kabinet gericht was, (immers waarom wel de Rechtsohe stemmen en niet de hunne en die, zeer zeker, zoo straks de Koningin hen tot het formeeren van het Kabinet, oproept, Biet tot Haar zullen kunnen of willen zeggen Majes teit wij hebben wel tegen gestemd, maar wij zijn er in ge vlogen 28 December 1907. Het Ministerie heeft het advies van de j ininisterieele Pers gevolgd, en besloten heen te gaan. Dat het Kabinet, gelijk in j de Staai-orisis, straks op dit besluit zal j terugkomen, ia thans niet waarschijnlijk. I Do crisis, thans geopend, draagt een alles- 1 zins serieus karakter. Er zal een ander Kabinet te zoeken zijn. Begeerlijk zijn de negen portefeuilles op dit oogen blik zeker niet. Van Links zal men aarzelen, en, al is men, met het oog op de samenstelling der Kamer, het eerst aan het bod, zich door de pijnlijke ervaring van het nu aftredend Kabinet, eer afge schrikt gevoelen. En .van Rechts stuit men op eeia Kamermeerderheid, die, krachtens de stembus i an 1905, nog altoos een scherp tegen Reohls gekeerd karekter vertoont. In Spanje legde het Kabinet-Maura bin nen het etmaal na het ontstaau der crisis den ambtseed af. Ook ditmaal zal het ten onzent we.1 langer duren. Vooral de zes laatste dagen van het jaar zijn allerminst geschikt om veler aandacht op de politiek ss&tn te trekken. Maar, ook al komt men in Januari ge reed, dan nog kan men bij de Eerste Kamer reeds einde Januari in moeilijkheden geraken met een of meer Begrootingen. Er is heel wat in de Begrootings-ont- werpen, dat steliig niet in den smaak van de Eerste Kamer valt. Wilde au het ge val, dal ook de nieuw-opgetreden Ministers gelijksoortige bedenkingen hadden, dan zou of introkking van een ontwerp, óf ver werping ervan volgen kunnen, en de zaak naar de Tweede Kamer terug moeten. Door de actie vaa 1905 zijn we tot over de knieën in het moeras gegleden, eu uit dit moeras kan eerst 1909 ons uithelpen. Van zijn standpunt ongetwijfeld met de beste bedoelingon,h»eftdetoenma!igeGVfl/«Z électeur en Kabinetsformeerderbeide èn iu zijn diagnose ea in zijn dedicatie op onherstelbare wijze gefaald. Vandaar de machteloosheid van het Ka binet, de onbeholpenheid van de Kamer, en de politieke vertroebeling in heel het land. (Standaard.) Bedoeld is hier mr. Goeman Borgesius. ia 'toog hadden, als strandgoed, waarnaar wel eens vlijtig gevisoht en gevaandeld mocht worden. Vooral nu het de laatste winter was, dat de beide kinderen nog school kwamen, werd hun geen vermaning of waarschuwing gespaard. Frans was op school een aroomer en Lotje een babbelaarsteren als de meester van Gods wonderen verhaalde uit zijn heerlijken hemel, dan zat de jongen daar met droomerige oogen bij, en dacht nu eens aan de bosohbessen in het woud, dan san de vette pannekoeken bij de boeren, of ook aan het geld of goed, dat hij bejagen wilde, als hij van de harde schoolbanken af was. Ea het meisje draaide heen en weer alsof zij op een spijker zat, terwijl toch van al haar gesohuivel de bank al spiegel glad geworden was zij fluisterde en ginne gapte nu naar de rechter-, dan naar de linkerzijde, of liet ter sluik hier een rood lintje, daar een wit knoopje zien. Èn zoo waren die arme kinderzielen dan reed3 ais de weg, waarop het goede zaad gezaaid werd, maar bovenop liggen bleef, zoodat de vogelen des hemels kwamen en het wegpikten. De oude, trouwe schoolmeester zag dat terecht goed in, en hei deed zijn ziel pijnlijk aan. Hoe dikwijls had hij hen toegeroepen Frans, waar ben je met je gedachten Hee dikwijls had hij hen gestraft, en hoe veel meer nog hen toegesproken methuilige, ernstige liefde, het had maar niet wilien aanslaan. En Martha, die trouwe ziel, die over elk^ breikous in de kinderhanden eer. wakend oog hield, en elke naad steek voor steek met en zonder bril nakeek, alsot zij voor elke brei- en naaisteek verantwoordelijk wasciaar tooh ook met en zonder bril de meisjes door de oogen heen en in het hart keek en daarin lezen kon als had zij 't van God zelf geleerd wal heeft zij een moeite met dat kleine ding, met dat Lotje gehad hoe onvermoeibaar is haar geduld geweest, bij al die gevallen steken die in elk uur op te rapen waren, over het slordige naaiwerk, waar de vuile steek jes heen en weer sprongen, zonder zioh aan regel cf orde te stooren, als kleine lammertjes, die Daar de weide gedreven werden. Maar wat van nog meer belang was, Martha had ook Diet geschroomd de hand te steken ia de brandnetels, die in dat kinderhart ontkiemden zij trok en haalde aan al dat onkruid, en echoot het telkens uit den wortel op nieuw op, zij werd het wieden niet moede. Toen nu de laatste schoolwinter daar was, sprak zij «Wel, waar gaan wij nu heeD, Lrije? Wat zijn je plannen?' Het kind wiide niet reeht met het antwoord voor den dag komen, went zij wist wel, wat de klok sloeg. Juffrouw Martha bad al over haar gesproken met de wakkere flinke bonthakkersvrouw, en voor haar aidaar een dienstje als boodschappenmeisje besproken, waar zij dapp r werken moest, maar ook goed loon en knappe kleeding kreeg, ea ook vlas om fe spinnen en ook wol orn te breien, en waar zij vooral onder een waarlijk moederlijke fuoht en verple ging zou zijn, heilzaam en kostelijk voor liokaam- en zielMaar Lotje had gansch andere gedachten. Wordt vervolgd)*

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1