TELËGRAHHËïr li^rküieuws. $c!iooS nieuws. v i s s~c~he r ij. RËCLAIIEST Bergen-op-Zoom en Goes, Gemengde Berichten. in de Lange Kerkstraat en op het Kerkhof. Spr. vraagt om op dockere avonden als de tegenwoordige de lantaarns wat hooger te laten branden, ook in de Lange Kerkstraat, waar het verkeer druk is, vooral op Zon dagavond. De voorzitter zegt er met den directeur o"er te zullen spreken. De politie hbeft het recht bij uitzondering de lichten hooger te doen branden. De heer v. d. Ven vraagt naar aanleiding van het typbusgeval in 't hotel Korenbeurs waarbij lijder niet vervoerd kon worden, of de toestand van de barak van dien aard is, dat er dergelijke lijders behoorlijk in kunnen worden opgenomen. De burgemeester antwoordt bevestigend. De heer Hollmann wijst nog op de slechte bestrating van het voetpad tot aan den weg naar Klein Frankrijk. De voorzitter zegt er juist over gesproken te hebben, zooiat bij de eerstvolgende be strating deze buurt de eerste beurt krijgt. Hierna sluiting. Ned. Here. Kerk. Aangenomen naar Giethoorn door T. J. Jansen Schoonhoven te Sluipwijk. Bedankt voor Donkerbroek door P. Niermeijer te Bakkeveen voor Hasselt door C. B. Holland te Den Ham voor Bus'una door dr. J. D. de L'nd v. Wijn gaarden te Renkum. Geref. Kerken. Beroepen te Pernis H. H. Sohoemakers te Workum. Oud Geref. Kerk. Bedankt voor Amsterdam door W. Hen- driksen te Den Helder. Vrije Evangelische Kerk. Aangenomen naar Bergumerheide door H. Visser te Vriesoheloo. Evang. Luthersohe Kerk. Aangenomen naar Groningen door A. C. Schade van Westrum te Beverwijk. Doopsgezinde Gemeenten. Beroepen te St. Anna Parochie J. E. van Brakel oand. te Haarlem. Geslaagd aan de hoogeschool te Leiden voor het caudidaats-examen rechten de heer A. J. Sauer. Geslaagd voor het stuurlieden-examen te 's-Gravenhage2e stuurman J. M. Stamperius, 3e stuurman A. de Haan, W. Hamakers, U. H. Hommes. Ea te Rot terdam volgens programma B voor maohi- nisten dhr. J. F. v. d. Wetering, A. F. Freni en F. A. Hooykaa9. Geslaagd te 'a Gravenhage voor het examen apothekersbediende mej. G. L Broere te Middelburg. UIT DE PROVINCIE. Goes. De feestavond der bouwvereeni- ging „Help U Zeiven", herdenkende het 40 jarig bestaan der vereeniging, had Dins dagavond in de schouwburgzaal der socië teit „V. O. V." plaats. De deelneming was algemeen, er waren pl m. 250 feestvieren den aanwezig. Met een hartelijke toespraak door den voorzitter dhr. P. Nonnekes, werd het feest geopend. Deze herdacht de stich ters, wijlen A. de Beste en M. J. v. Houte de laatste thans in Amsterdam. Voorts wat de vereeniging in die 40 jaren tot stand bracht. Het ledental is gestegen tot 15G. Daarna werd er muziek gemaakt door een orkest uit Vlissingen en trad de heer M. Reijngouit van Ierseke op met voordrach ten, o a. met «Dat hebben wij", „Ik heet Mjancke" en „Liefde eu Huwelijk'', waar mede de voordrager kort geleden bekroond werd. Een tombola bezorgde ieder een prijsje. Te ruim 1 ure was het programma afgeloopen eu sloot de voorzitter m6t een waardeereud woord aan de leden voor de ordelijke en gepaste vroolrjkheid die er heerschle. Namens de leden dankte de heer J. Blackstone het be3tuur en de commissie voor het goed georganiseerde feest. Ten slotte werden de volksliederen gezongen. Lmand te Goes bad heel dikwijls last van Kiespijn, telkens aan denzelfden tand. Telkens ook kwam er naast dien tand een knobbel']*, dat, na veel pijn veroor zaakt te hebben, eindelijk onder etteruit- storting openbrak, waarna do pijn voor een poosje verdween. Daar zich dat meermalen herhaalde, werd ten laatste besloten de kies te doen trekken. En toen bleek, dat in een holte daarvan de afgebroken punt van een naald zat Da persoon had n.l. de ge vaarlijke gewoonte om nasiden en spelden als tandenstokers te gebruiken. Bergsche Crt. Vlissingen De vier geredden van de Engelsohe driemastsohoener Doris" zijn Dinsdagavond per rijtuig naar de haven gebracht en met de nachtboot van de Maatschappij Zeeland naar bun woonplaats vertrokken. Zij zegen er allen tamelijk goed uit, alleen den kapitein was het nog goed aan te zien dat hij geleden had. Vlissingen, Van bevoegde zijde wordt de Vlies. Crt. verzocht er op te wijzen dat de redding van den matroos Johnson van den gestranden schoener //Doris" is te danken aau deu reuzenarbeid van de be manning der reddingsboot „Koning Wil lem III". Van den onlangs opgerichten Zeeuw- sehen Scbi tbond. van Weerbaarheidsver- eenigiug'jn zija respectievelijk tot voorzitter en seereiaiis benoemd de heeren J. Labriju en P. G. Laernoes, beiden te Vlissingen, eu tot penningmeester de heer J. Hekker te Tholen. Bij kon. besluit zijn benoemd tot lid van het bestuur der waterkeering van het calamiteuse waterschap Seherpenisse, P. Noordijke Cz., te Soheftrpenissetot dijk graaf van het watersohap Ooster- en Sir Jansland, J. C. van der Have, te Ooster. land tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van den oalaroiteuzen Zim- mermanpolder, A Buteijn, te Rilland-Bath; tot gezworene vau den Nieuw Olzende- polder, M. Mol, te Ierseke. Iteeds in een groot deel onzer vorige oplaag vermeld). Waarde. Wegens vertrek van dhr. J. Yerbrugge, is door burgemeester en wet houders in diens plaats tot onderbrand meester benoemd dhr. A. Wondergem. Aan de suikerfabrieken te Bergen op Zoom is gedurende de nu geëindigde campagne 99 millioon K.G. beetwortelen verwerkt. O.- en W.-Souburg. Raadsvergade ring. Tegenwoordig alle leden. De voorz. opent de vergadering en verzoekt volgens genomen besluit der laatste vergadering, een der antirev. leden voor te gaan in gebed. Dhr. Arendse wenscht hierop terug te komen,eerstens de vraagstellende of het besluit niet in strijd is met de wet, vooral daar by afwezigheid der antirev. dit niet wordt uitgevoerd, meenende dat dit alzoo toch een mal figuur wordt, aeht Spr. het thans beter hier alsnog niet op door te gaan, en voorloopig dit alzoo te laten. De voorz. antwoordt hierop dat in sttyd der wet, in dezen niet is gehandeld, wat naar zijne meening dan ook geen bezwaar geeft. Notulen worden gelezen en goedgekeurd. Een dankbetuiging van het H. d. B. mr. v. Weele,voor een toelage wegens verkleining van zyn tuin wordt voor kennisgeving aan genomen. Een verzoek van dhr. Steketee verhooging salaris, wordt toegestaan, en dit bedrag strekkende als vergoeding, on derhoud der schoollokalen met 8 gld ver hoogd. Ter benoeming van een gemeente- bouwkundige hadden zich aangemeld 9 personen, waarvaD 1 briefje als ongezegeld werd ter Zjde gelegd. Benoemd werd als zoodanig dhr. J. v. Hbkken, timmerman, alhier, op een salaris van f 100 's jaars. De voorz. deelde verder mede dat 't verzoek Joziaase, betere straatverlichting, bij den wissel nieuwe weg, geadviseerd wordt, deze lantaarn te verplaatsen, wat wordt goedgekeurd. Ook wordt medegedeeld dat de ontsmettingsmachine in orde is bevon den, en de prijs f 135 bedraagt. Door dhr. Jobse wordt gevraagd of het geschreeuw van „Leest De Baanbrekerenz., dat weke- lyksch ten genoegen van misschien een 12-tal socialisten in onze gemeente ge schiedt, niet door inlassching van 'n nieuw artikel in onze verordening kan worden ge stuit. Besloten werd dit aan te houden tot een volgende vergadering, waarop de ver gadering uiteen gaat. Helnkenszand. Burgemeester en Wet houders benoemden tot brandmeester dhr. J. Dekker. Helnkenszand. De arbeider C. H. had deze week een sommetje geld gehaald en ontving daarbij een muntbiljet van f 10. Thuisgekomen legt hy het geld neer en gelast zyn zoontje het geld aan zy'n moeder te brengen. De jangen overhandigde het zilvergeld aan zjjn moeder, en gooit het muBtbiljet, niet wetende dat het geld was, op de kachel, waar het zoover verzeng was, dat er slechts 2 nummers behouden bleven. Voor de redders van Arnemuiden heeft de Nieuwe Crt. een inschrijving geopend waarop bereids uit Haarlem f 40 is inge komen. Het blad schrijft ter toelichting van zijn flinke plan Zoo'n visscher, die op de Noordzeeboule- vard te Vlissingen tot laat in den avond staat te kijken naar een wrak met vijf man in de mast vastgesjord (vijf man, Engelschen, niet zijn verwanten of dorpsgenooten, maar schip breukelingen, menschen) en die het niet verdragen kan, dat de reddingsboot na her haalde vruchtelooze pogingen het opgeeft. Die dan zwijgend en met de gedachte al maar vaster in zijn kop, dat hij ze er vandaan halen zal, aan zijn vijf zoons, jonge mannen van 30 tot 17 jaar, eenvoudig vraagt of ze meegaan op de biazer. En z'n kleinzoon, Jacob, wil ook mee, dertien jaareenmaal in den langen, bangen stormnacht, toen de zeeën telkens opnieuw op de kleine schuit beukten en twee van de zes man pardoes tegen het dak kwakten, éénmaal heeft hij geroepengrootvader, we verdrinkenhet dappere, taaie kereltje van nobelen komaf. Als ze twee uur rondom het wrak gezwalkt hebben, telkens teruggeslagen, onmiddellijk nabij den dood, zien ze dat het niet gaat. Dan blijven ze vier uur dobberen op zee, wach tend tot de dag aanbreekt en in de ochtend schemering halen ze diie uitgeputte wezens van het wrakde reddingboot zorgt voor den vierden, de vijfde heeft zich uit de mast laten vallen en verdronk. Zoo varen ze terug naar den Vlissingschen wal, grootvader Schroevers rechtop aan het roer, de vijf zoons en de jongen aan de riemen, de boot half vol water maar de schip breukelingen gered en de Hollandsche vlag in top Men meldt uit Zeeland aan de N. R. C. Het getal zeehonden in de Zeeuwsche Slroomen blijft steeds sterk verminderen, dank zij bet voortdurend jacht maken op deze dieren om de daarop gestelde premies te bemachtigen. Een enkele jager is het te doen om 'de dieren levend te krijgen voor verkoop naar het buitenland, voor deze jaoht is groote ervarenheid noodig en dient men kennis te hebben van ge woonten en levenswijze dezer dieren, die uiterst slim en voorzichtig zijn, vooral wanneer zij aan vervolging blootstaan. Opgemerkt is, dat zij zich in de laatste jaren meer en meer buitengaats verplaatsen, waar nóch de vangst met het geweer, nè li die met netten van wege veel „zee" gemakkelijk is; eea en ander zou het gevolg zijn van de opruiming onder de jongere generatie, die zich eerder laat versohalken dan de oudere exemplaren. De traankokerij, die voorheen den zoehon- denvaDgers ook heel wat voordeel gaf, schijnt niet veel meer in zwang. Iu den ioop vsn dit najaar vertoonden zieh een aar.tal exemplaren van uit de Grevelingen hooger op, zoodat ze zelfs werden waar genomen tot bij de Willemstad, wat toe geschreven werd aan den lagen stand van het rivierwater. GARNIZOENEN. Het voornemen bestaat om in 1908 de volgende lichtingen onder de wapenen te roepen Lichting 1901 van 3 of 10 Aug.22 Aug. 1903 1 7 Sept —26 Sept. v 1905 24 Aug. of 7—26 Sept. In 1908 zullen alleen het 2e en 4e bat. van het regiment aan de schietoefe ningen in Harskamp deelnemen. Van 10—24 Sept. 1908 zullen regi- ments-oefeningen plaats hebbeD, waartoe dan weder als in vroeger jaren het 2e en 4e bat. van het regiment in Bergen op Zoom zullen kampeeren. Waar onze buren te Bergen-op-Zoom belaDg in stellen, interesseert ook ons wat meer is, het heeft waarde voor ons, wanneer het een bericht is gelijk het vol gende, dat ons nieuws geeft, dat heilzaam voor menigeen hier ter stede zal zijn. Mejuffrouw M. de Jong, woonachtig Dubbelstraat 100 te Bergen-op-Zoom,meldt ons: Voordat ik gebruik maakte van Uw Pillen ben ik zes maanden lang het slacht offer geweest van een onophoudelijke, slepende pijn in de lendenen, die mij bij mijn werk zeer hinderlijk was. Waoneer ik op mijn stoel zat, kon ik mij haast niet meer oprichten, de pijn liet mij nooit met rust, 's nachts sliep ik er onrustig door en 's morgens bij het opstaan, gevoelde ik mij allerellendigst en in plaats van uitgerust, was ik dan nog meer vermoeid dan bij het naar bed gaan. Ik was ten einde raad toen men mij tot mijn groot geluk sprak van Uw Foster's Rugpijn Nierenpillen. Onmiddellijk nam ik hier een proef mee en ik moet zeggeD, dat deze mij uitstekend geholpen hebbeD, één doos was reeds vol doende om mij een ernorme verlichting te geven. Van mijn vroegere pijn kan ik bijna niets meer bemerken en ik reken het mij een plicht tegenover andere lijders, dit uitmuntende geneesmiddel ter alge- meene kennis te brengen. Ik ondergeteekende verklaar dat het bovenstaande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Rugpijn duidt aan dat er een overmatige hoeveelheid urinezuur in het lichaam is. Dit vergif veroorzaakt de urine-ongesteld- heden want het verstopt niet alleen de nieren, doch belemmert tevens de kaDalen welke van de nieren naar de blaas gaan en tegelijkertijd brengt het de prikkeling en ontsteking der blaas met zieh mede. Het urinezuur is de hoofdoorzaak der blaas ontsteking, van stoornis der urine, van het verlies van eiwitstoffen, enz. Foster's Rugpijn Nierenpillen lossen hst urinezuur op en helpen de nieren om het op natuur lijke wijze af te voeren. Verzeker U dat men U de echte Fos ter's Rugpijn Nierenpillen geeft, dezelfde die Mejuffr. de Jong gehad heeft. Wy waarschuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voor komt. Za zijn te Goes verkrijgbaar bij de firma Nathan Emanuel, en te Middelburg bij den heer Joh.de Roos,Ylasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één- of f 10 voor zes doozen. Bij een twist tussehen een eohtpaar te Groningen dronk de vrouw eergis- terennacht uit een vergififlesoh. Zij stierf aan de gevolgen. Een 20-jarig meisje zonder vaste woonplaats te Rotterdam deed gister aldaar aangifte dat een reiziger door haar genoemd haar kind onder Schie dam vermoord had. Te Winterack (Limburg) is een 2-jarig knaapje in een gierput achter zijn vaders schuur ver dronken. Te Barenclrecht is een schipper aan boord van zijn schip met het hoofd op een jjzeren bout gevallen, hij bleef op de plaats dood. Te Wamel is een 80-jarige kindsche vrouw in een sloot ge raakt en verdronken. In de Hervormde kerk te Papen- drecht is Zondagavond 10 uur braud ontdekt. Het bleek dat eenige banken in brand waren geraaktmen vermoedt door het achteloos wegwerpen van een lucifer des avonds na den dienst. Gelukkig konden de vlammen spoedig geblusoht en verder onheil voorkomen worden. In de fonds veiling van den Boekhandel v/h Hiiveker en Wormser te Amsterdam gehouden zijn de volgende werken 0. m. verkochtde werken van Dr. A. Kuyper te zamen voor f11843, aan den heer J. H. Kok te Kampen, behalve nog het werk van Dr. K. over de Catechismus (E Voto), dit werd nog afzonderlijk verkocht aan den heer Kok voor f7185. Rangenstelsel. Als de chef niest zegt de jongste klerk „Gezondheid, mynheer Niest een zijner collega's, dan „Proost Niest de loopjongen, dan schreeuwt fay: „Houdt toch op met dat spektakel 1" Te Roermond is thans een bewe ging gaande tegen de melkslijtera Voor eecigen tyd werden vanwege de plaatse lijke gezondheidscommissie monsters ge nomen van melk, welke aan de huizen der ingezetenen verkocht wordt. Dit eenige malen op opgezette tijden herhaald onder zoek had tot resultaat, dat het grootste ge deelte der melk waarvan monsters genomen en onderzocht werden, als vervalscht, d.i. met water vermengd, kon aangemerkt wer den. De gezondheidscommissie maakte be kend, dat zy het onderzoek op onbepaalde tyden zou voortzetten. Wat W88 nu hiervan het gevolg P Alle melkleveranciers besloten eenparig in een daartoe gehouden vergade ring, den prijs met 1 «ent te verhoogen en te stellen op 10 cent per liter. Doch de burgerij, niet gediend van een dergelijke handelwyze der melkleveranciers, sloot zich aaneen on hield gisterenavond een druk bezochte vergadering. Er werd, een vereeniging van burgers (melkverbruibers) en tevens een commissie benoemd, die zal trachten langs coöperatieven weg de stad van de noodige melk te voorzien. Kapitein Gerritsen. Te Assen werd dit slachtoffer van de ramp met de Schelde- stroom gisteren ten grave gebracht: Aan de groeve werd het woord gevoerd door dr. Kan, voorganger der Vereeniging voor geref. belangen en door da. Smitt, predi kant bjj de geref. kerk. Ean vriend van den overledene, ds. Strating, hervormd pred. te Gasselter Njjeveen dankte voor de eer aaD den gestorvene bewezen. Een groote menigte woonde de plechtigheid bij.Van de schepen waaide de vlag halfstoks. Op de dekenfabriek te Maastricht van Jules Ragout A Co. hebben 50 arbei ders het werk gestaakt, wyl de patroon de organisatie weigert te erkennen, niettegen staande de eerw. heer Souren zich aan hun zijde schaart. De patroon heeft, ook na een langdurig vriendschappelijk gesprek met zijn werklieden, volhard by zijn besluit met 30 dezer de fabriek voor goed stop te zetten. Trouwens de zaken gaan te slap om zooveel werklieden (hun aantal be draagt 70) in het werk te houden. Tweemaal geschaakt. Het 17j*rig wees meisje dat dezer dagen het Gereformeerd weeshuis te Rotterdam heeft verlaten met den 19-jarigen schippersknecht J. IJ uit Den Haag. heeft al een niet minder roman tisch verleden achter den rug. Een jaar ge leden heeft zij hetzelfde uitgehaald en is toen te Hendrik-Ido-Ambacht aangehou den. Zy is thans uit het weeshuis wegge stuurd. Uit het Handelsblad van Antwerpen Op de grens van Laeken en Jette staat een kleine woning met een hofke, bewoond door twee 70-jarige oudjes, zekere X en ziine zuster. Hun kleine eigendom valt ge deeltelijk in de lynrichting der nieuwe De Smet de Naeyerlaan en moest dus onteigend worden. Zij weigerden echter te verhuizeij en beweerden dat niemand het recht had, de woning waar zij geboren waren en die bon door hunne ouders nagelaten was, te schenden. En elke maal dat werklieden verschenen om door den hof de straatlyn te trekken, werde* zy door de oudjes met sehup en riek gewapend, verjaagd. Dat speelde hen zoodanig in de hersenen, dat zy zelfs gevaarlijk werden voor de personen, die langs hunnen hof passeerden, zoodat de politie oordeelde, dat het noodig was maat regelen te nemen. Dokters werden met een onderzoek gelast en toen deze de arme lieden eindelijk totaal zinneloos hadden verklaard, kwamen agenten om hen naar een gesticht te brengen. Dat ging echter zoo gemakkelijk niet. Zy vonden het huis gebarricadeerd en moesten des anderen daags terugkeeren. Toen hebben zij zich bij verrassing van deongelukkigen meester moeten maken om hen in een rijtuig naar een zinneloozengesticht te brengen. Arme sukkelaars 1 Te Londen is overleden William Thomson, Lord Keivin, een zeer bekend Engelseh natuurkundige. Hij werd den 26 Juni 1824 te Belfast geboren eD reeds in 1846 fót professor in de natuurkunde aan de Hoogeschool te Glasgow benoemd. Iu den Hunsrfcck heeft een hevige storm groote verwoestingen aangericht. Een groot dennenwoud bij Pluwigisgeheel en al vernield. Bij hoopen vielen de st. na men op de rails van het bergspoor, waar door het verkeer voor geruimen tyd ver broken werd. Het reusachtige zaadpakhuis van de wereldbekende bloemistenfirma I. C. Schmidt to Erfurt, is uit wraak in brand gesloken en werd geheel en al een prooi der vlammen. De nu overleden Koningin Carola van Saksen was de laatste telg van het oude dappere Zweedsche Koningsgeslacht Wa- sawns, vau welk geslacht zoo velen door oprechte godsvrucht hebben uitgeblonken en hun leven veil hadden voor de vrijheid om God naar zijn Woord te dienen. Zondagavond zouden ta Triest 300 landverhuizers in een liehterschip naar de landverhuizersboot worden gebracht. Even voor de aankomst, toen een groot gedeelte der passagiers op het dek stond, stortte dit in en werden 3 personen zwaar en 21 licht gewond. Maandag werd het geheele personeel van radactie en administratie vau het radicale Petersburgsohe blad „Sewodnja", ten getale van 93 personeri, in hechtenis genomen. Bovendien bezette de politie de particuliere woningen van alle gearres teerden, waar zij aan de huisgenooten een verhoor afnam. Aanleiding tot deze maat regelen was de ontdekking van revoluti- onnaire broehuren en proclamaties, dio in de drukkerij van genoemd blad waren gereed gemaakt. De dezer dageD overleden Koning van Zweden Osoar II, een Bernadotte, had als prins, vijftig jaar geleden, eens de volgende ontmoeting Hij bevond zich in cognito aaa boord van een passagiersboot te Marseille. De kapitein voerde het vol gende gesprek met hem. „Heb ik u gistereD Diet in Marseille in uniform gezien „Dat komt uit." „Was het geen admiraals-uniform, die u droeg „Ja." „Dan beüt u zeker een buitengewoon zeeman, want u ziet er niet ouder uit dau 25 jaar." „Ik meen zelf, dat ik mijn rang meer aan mijn naam dan aau mijn zeeniaDskennis te danken heb." „Wie is u dan?'' „Bernadotte." „Is u dan familie van maarschalk Ber nadotte „Dat was mijn grootvader". „Werd die niet later koning van Zweden „Ja, ik ben prins Oskar, een broer van den tegenwoordigen koning". „Dan is er in uw buurt nog een blced- verwant van u". „Wie dan. Ik ken hem niet, zoover ik weet". „Ik zal hem dadelijk aan u voorstellen". „Gaarne". De kapitein ging naar zijn spreekbuis en risp omlaag nsar de machinekamer „Bernadotte 1" Daarop verscheen uit het kolenruira een roetzwarte kerel, naakt tot zijn middel. De kapitein maakte een hoffelijk handgebaar: „Ik heb de eer Uw Koninklijke Hoog heid uw neef Bernadotte voor te stellen". 's Gravenhage.-Tweede Kamer. De heer Rugs de Beerenbrouck bestreed den post voor een nieuweRijksk weeksohool die door dhr. Ketelaar, Ter Laan en den minister werd verdedigd. Ten slotte werd 't amendement Ruys totschrapping vandieu post verworpen met, 39 tegen 33 (links tegen rechte, alleen dr. De Visser stemde met de linkerzijde.) Do heer v. Wijnbergen stelde een amen dement voor om niet over te gasn tot oprichting van normaallessen althans vaste te Tiel, Assen en Rhenen. De heer Roodhugzen stelde voor den post met f 60.009 te verhoogen om de bestaande rijksnormaallessen te verbeteren. Na een uitvoerig debat, waarbij de mi nister den heer Roodhuyzen zei niet te weten wat hij met die 60 mille zou moeten beginnen en aan dhr. De Visser had toege zegd eveneens een hooger subsidie te zullen verleenen aan gecontreerde normaallfssen werden do ainendementen-Roodhuyzen en v. Wijnbergen ingetrokken. By de afdeeiing Kunsten en Wetenschap pen werd behandeld het ontwerp om 71/, ton toe te stsan voor de overneming van de collectie-Six. l)e heer De Ridder verdedigde die voorcracnt, Het Melkmeisje alleen was dien prijs waard. De heer Troelstra be streed haar, als zijnde niet gemotiveerd door do verklaring der regeering dat de nationale eer en waardigheid de aanneming vorderde. Er zyn nog vele andere kunstwerken die naar het buitenland gaaner zyn nog te veel andere dingen waarvoor geld noodig is, en wy hebben nog te veel te concnrree- ren mot buitenlandsche geldvorsten. Ten slotte is 't ontwerp aangenomen met 67 tegen 17 stemmen. 's-Gravenhage. De Raad van State behandelde het beroep van Glerum &Co.to Viake tegen het besluit van B. en W. te Schore van 10 Aug. 1907, waarbij is inge trokken de vergunning van 11 Jan. 1907 aan de firma ter vergrooticg barer fabriek, en de vergunning van 31 Maart 1898 aan v. Arentbals en Glerum tot oprichting der fabriek van kunstmeststoffen. Staatsraad mr. Huber bracht rapport uit. De autori teiten waren gehoord doch zijn verdeeld. De intrekking had plaats op grond van de vele gassen en dampendienadeeligzijn voor de gezondheid der bewoners en schadelijk voor de vruchten en landerijen. De land- bouwleeraar te Goes verklaarde dat ver leden jaar de schade nogal groot was, doch dit jaar niet. De inspecteur vau de Gezondheid zag geen nadeel en geen termen voor de in trekking. De Inspecteur van den |Arbeid juichte de intrekking toe. Ook Gedep. Staten achten het verzet der firma ongegrond. Het verzet werd toegelicht door een der firmantenen de intrekking verdedigd door den burgemeester van Sekore. De koninklijke beslissing volgt later.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 2