TELEGRAMMEN. Aanbestedingen. ÜM&sre YerteopUflea marktberichten. Marktprijzen van Tarwe en Meel, Maandag 16 December. VERBETERING. Telegrafisch Weerbericht LEESTAFEL. gemeente aan de Goudschestraat te Rot terdam vermist een 17-jarig weesmeisje. Alle nasporingen waren vruchteloos. Zater dagmiddag twijfelde een logementhondster te 's-Gravenhage of van twee jongelui, welke in haar logement verblijf hielden, een niet een meisje kon zijn. De aandacht van de politie werd erop gevestigd, welke toen beide jongelui medenam naar het politie-bureau, waar toen spoedig bleek dat de een was een 18-jarige sohippersjongen en de andere de verdwenen 17-jarige wees, die haar haren afgeknipt en zieh in een jongenspak gestoken had. Zij werd toen weer van v rouwenkleederen voorzien en begeleid door drie Haagsohe rechercheurs werden de beide jongelui naar Botterdam gebracht. Zaterdagavond half tien kwamen zij daar aan. Op het Haagsohe veer ge komen ter hoogte van de Delftschepoort, wisten beiden aan de waakzaamheid der drie Haagsohe reoheroheurs te ontsnappen en sprongen gelijktijdig in het water. Schippers kwamen met baken en touwen toeloopen en zoo slaagde men er in hen aan de overzijde uit het water te halen. Zij werden nu naar den politiepost aan het Hofplein gebracht, om daar van droge kleederen voorzien te worden. Vrouwen- kleeren waren daar echter niet voorhanden, zoodat men van den nood een deugd maakte en ook het meisje maar weer in hetjongens- pak stak, dat de rechercheurs hadden mee gebracht. Van daar ging het nu naar het hoofdbureau aan het Haagsohe veer, waar het meisje weesmeisjeskleeren aankreeg en eindelijk naar het politie-bureau aan de Meermansstraat, waar men den jongen liet vertrekken en het meisje aan het weeshuis afleverde. (Hbld.) Bij gelegenheid van zijn bezoek aan de Koningin te Amsterdam, heeft de Duitsclie Keizer den Prins der Nederlanden k Ia suite benoemd bij de Duitsche marine. Ten gevolge dezer benoeming zal Z. K. H. bij de Duitsche zeemacht denzelfden rang bekletden als de Prins bij de Kon. Ned. zeemacht bezit, nl. dien van vioe-aamiraal, gelijk de Prins reeds krachtens een vroegere benoeming,ook luitenant-generaal k la suite is bij het Duitsohe leger. In den ouderdom van 74 jaren is te 's-Gravenhage overleden de heer H. D. Roskes, oud-dirigeerend officier van gezondheid le klasse bij het Ned -Indische leger. De heer Roskes werdinl856benoemd tot offioier vau gezondheid 3e klasse bij de zeemacht. Het volgende jaar ging hij als zoodanig over naar het leger in Ned.-Indië, waarbij hij in 1882 den rang bereikte van dirigeerend offioier van gezondheid le klasse. Als offioier van gezondheid 2e klasse verwierf de heer Roskes in 1870 wegens zijn flink gedrag bij gevechten in de Passumahlanden de militaire Willemsorde 4e kl., nadat hij een jaar te voren reeds eervol was vermeld. De griffiersbenoeming in Overijsél Zooals men zieh zal herinneren besloten Provinoiale Staten in Overijsel in hun vergadering van 20 November j.l. met 25 tegen 17 stemmen het voorstel van Gedeputeerde Staten tot benoeming van een griffier der Staten te renvoieeren, nadat de voorzitter der vergadering op een tot hem gerichte vraag had geantwoord, dat bij renvooi de meerderheid van Gedeputeerden vermoedelijk de voordracht niet zou hand haven. Thans is, naar de N. G. mededeelt, door een zestal leden der Overijselsehe Staten, de heeren mr. J. van Satten, H. Löhnis, F. de Herder, alten te Zwolle, J. A. van der Sanden, te Ambt Hardenberg, P. Stoffel te Deventer en J. H. Tromp Meesters, te Steenwijk, een adres gerioht aan H. M. de Koningin, waarin zij te kennen geven, dat het hun voorkomt dat dit besluit der Staten strijdig is zoowel met de wet als met het algemeen belang en daarom de vernietiging ervan aan H. M. verzoeken. Engeland is Zaterdag door een ster ken storm bezoeht, vooral in het Zuiden, Op de kust heeft hij twee droevige onge lukken veroorzaakt. Op Soilly is de Law- son, een sehoener van 4900 ton met zeven masten, op de klippen vergaan, en zestien man zijn er bij omgekomen. Slechts de kapitein en nog drie man behielden er het leven bij. Het groote Amerikaansohe schip had een stoommachine aan boord voor het hijsehen van de zeilen enz. en kon daardoor met een kleine bemanning uitzeilen. Mstar misschien is die kleine bemanning zijn ongeluk geweest. Niet glang geleden is het sohip nog eens in een storm erg gehavend. Het was nu van Philadelphia met een lading petroleum op reis naar Londen. Te Sheer- ness is een stoombarkas, die matrozen van een oorlogsschip naar land bracht ze gingen met Kerstverlof naar huis vlak bij den wal omgeslagen. Acht man ver dronken er bjj. De storm heeft ook in België veel kwaad gedaan. Telegraaf en telefoon heb ben erg geleden, op meoige eleetrisohe tramlijn is het verkeer gestoord geweest. De Sambre, Senne en Maas zijn hier en daar buiten hun oevers getreden. Te Won- deigem is een huis, dat in aanbouw was, ingestort. Elf metselaars werden onder het puin bedolven en driehunnerstierveneraan. Ook in Frankrijk heeft't Vrijdagnacht en Zaterdagmorgen zwaar gestormd. Er heeft een hevige sneeuwstorm boven Parijs gewoed. Er werd vrij wat schade aan gericht. Vele telephoongeleidingen werden verbroken. Ook andere streken in Frank rijk werden duchtig geteisterd. Vooral aan de kust van Normandië en in het oosten was het zwaar weer. In Noorwegen ligt de sneeuw op het hooge berggedeélte van den Bergen-spoor- weg zoo hoog op sommige punten van vijf tot zeven meter dat er geen denken aan is nog van 'tjaar den spoorweg te openen. Vrijdag was men, van het station Aal westwaarts gaande, met een trein tot ToDga, 13 K.M. ten W. van Haugastol, gekomen, maar tot Finse was de weg door de sneeuw geheel versperd. De sneeuw is ook in andere deelen van Noorwegen zoo onverwachts en in zoo groote hoeveelheid gekomen, dat er veel graan, vooral haver, te velde bedolven is. Te Venetië zijn er gisterenochtend geen kranten verschenen. De zetters staakten. Men zegt, dat koning Leopold, die te Parijs voor zijn jicht behandeld wordt door dr. Conreli, aan het been een ern stige brandwond gekregen heeft. Dr.Conrell behandelt hem n.T. met heete luoht van zeer hooge temperatuur. Te Toulon heeft een jaloersehe min naar, een slager, zijn meisje, toen zij nil de gevangenis kwam, den neus afgebeten en dien neus ingeslikt. Iu ToDjrefail in Zuid-Wales is Zater dagmiddag een ontploffing in een kolen mijn geweest, waarschijnlijk van dynamiet, waarmede een ploeg mijnwerkers bezig was. Zes lijken werden later uit de mijn gehaald en vijf mannen, die nog leefdeD maar bewusteloos waven, 's Avonds ver miste men nog een drie of vier man. Koningin Carols van Saksen (kociDgin- weduwel is gisterennacht te Dresden over leden. Geboren 5 Augustus 1833, was zij de weduwe van koniDg Albert van Saksen (18281902). Zij was de dochter van prins Gustaaf Wasa en van prinses Louise van Baden. In 1853 was zij toen met den toenmaligen kroonprins van Saksen in het huwelijk getreden, welk huwelijk kinder loos gebleven is. Uit ParijsHoeden nemen met de week in omvang toe. Hoeden, die eigenlijk wel wat al te kolossaal schenen, toen zij thuis bezorgd werden, vindt men middel matig. Men zendt ze terug om ze te lateD vergrooten. Uit Rusland. Tot de oud-Doema- afgevaardigden, die tot dwangarbeid zijn veroordeeld, behoorde ook de leider der sooiaal-demoeratisohe partij, Zeretelli. Hij kreeg vijf jaar dwangarbeid. Al weer een geval van treinroof, althans een poging daartoe. Bij Tifbs (Rus sisch Polen) heeft een bende roovers, 60 man sterk, een trein laten ontsporen. De postwagen en twee goederenwagens wer den vernield. De roovers slingerden aoht bommen naar den trein, waarvan vijf ont ploften. De roovers werden na een hevig gevecht: door militairen verdreven. Vier man van het treinpersoneel en een soldaat werden gewond. Een stoomschip vermist. De /Astoria" van de Anchor-Stoomvaartmaatschappij had reeds 8 dagen geleden te New-York moeten aankomen. Er waren 500 passa giers aan boord en niemand heeft de boot hier of daar gepraaid. Een Amerikaansch bericht meldt, dat er niet ver van Seattle, in een afgrond van de Cascadebsrgen de verpletterende lyken van elf duizend schapen zijn gevonden. Men kan het ongeluk niet andera verkla ren, dan dat de belhamel in de diepte viel en, toen dit eerste schaap om zoo te zeggen over de brug was, al de andere het volgden. De hongerkunstenaar Ricardo Saeoo, wiens ware naam Gustav Naujock is en die vrosger letterzetter te Elberfeld was, was onlangs in zyn geboorteplaats een hon- gerkuur van 47 dagen begonnen. Maar zo hebben hem gesnapt, terwijl hjj fcoabons at, hem door zjjn bewaker verschaft. Do worstjes van Papuss waren voedzamer. Een dure reclame De Jamestown-ten toonstelling, in het voorjaar pompeus (doch met half-voltooide gebouwen) geopend, is financieel op een fiasco uitgeloopen. De schuldenlast badraagt 2'/a mülioen dollars en alle aandeelhouders „zitten er in", Ame rika zelf voor 1,450,000 voorschot plus de onkosten. Overigens schijnen de Amerika nen al even weinig militairen iD hart te zijn als wij. De bedoeling toch van de tentoonstelling was ook zee- en landmacht tentoonstelling er van te maken. Vleot- schouwen werd gehouden, vlootoefeningen, landmanoeuvres hadden plaats, geweldig veel kruit werd er verschoten, maar er kwam betrekkelijk niemand (d. w. z. 4000 menschen daags) naar kijken en dan nog wel meestal personen uit de onmiddelijke nabijheid de menschen hadden klaarblij kelijk hun ooren te lief. (Jf. Crt.) In de ParijsohearbeiderswijkBelleville is een ernstig schandaal aan het licht ge komen. Men heeft er een Spaanseh fotograaf, zekeren Gillet, in hechtenis genomen, die sedert 3 jaren daar was gevestigd. Het is nu uitgekomen, dat hij jongens en meisjes naar zijne inrichting meetroonde, om ze in onfatsoenlijke houdingen te fotografeeren. Er moeten wel honderd kinderen geregeld op hst atelier zijn gekomen. Men vertelt er bij, dat Gillet zijne modellen ook aan handelaars uitleverde. Tezelfdertijd is een vervolging ingesteld tegen zekere vrouw Linkenkelly, de houdster van een winkel van kunstbloemen, die verdaoht wordt misdrijven met minderjarige meisjes in de hand gewerkt te hebben. Zij zou tot Gillet in betrekking gestaan hebben. In de zaak van Gillet zijn dertig meisjes door den rechter van instructie gehoord. Zij hebben hun wedervaren bij den fotograaf verteld en de adressen van zes Parijsohe handelaars in blanke slavinnen medegedeeld. Er zijn nieuwe inhechtenisnemingen op handen. Te Cetticje (Montenegro) duren de arrestaties nog maar steeds voortAlle ge vangenissen zy'n overvuld. Onder de arres tanten bevinden zich ook vrouwen uit de aanzienlijkste families des lauds. Dinsdag 24 Deo. Goes, voor 't Burgerlijk Armbestuur levering gort, rijst, zout en zeep voor 1908 en vleeseh rund, kalfs en inlandsoh var kens over 't le kwartaal 1908. Biljet met opschrift voor 4 uur bij dhr. A. Dekker Jz. Vrijdag 27 Dec. Goes, 10 uur aan de stoomhoutzagerij „La Vitesse" door not. Pilaar gewaterde olmen-, esschen- en beukenstammen. En olmen-, esschen-, beuken- en eikenplaten. 's Gravenhage. Benoemd tot dijkgraaf van 'fc waterschap Ooster- en St. Jansland J. v. d. Have te Oosterland en tot voorzitter van den Zimmermanpolder A. Butijn te Rilland-Bath. 's-Gravenhage. Tweede Kamer. Do heer Bos heeft bij de begrooÜDg voor Binnenlandsohe Zaken, afdeeling Mid- delbaarOnderwijs,ingetrokken een amende ment van subsidie le verleecen van patroons die leeroontracten aangaan voor de op leiding van leerlingen, doordat dhr. Rink, minister, zieh met 't beginsel van 't amen dement verlangde en de begrootiag wij zigde in dien zin dBt f 1000 subsidie zal worden verleend ten behoeve van het leerlingwezen. Den heer Reyne die verlangde dat in de oommissies voor de examens niet meer benoemd zouden worden opleiders of liever africhters bij 'fc examen werd geantwoord dat zoodra er meerdere examinatoren bui ten dit species gevonden kunnen worden, de minister daarmee zal rekenen. Bij do afdeeling Lager Onderwijs prees de heer Lohman het standpunt van den minister in zake de neutraliteit der open bare school, die meent dat ook in de open bare school christelijk onderwijs mogelijk is. Dit denkbeeld moge, zegt Spr., ruimer ingang vinden,en in een wettelijke regeling worden belichaamd, wat op enkele plaatsen du reeds mogelijk is, zal dan mogelijk blij ken over het geheele land. De heer Ter Laan wraakt het eervfl ontslag door dezea minister verleend aan sooiaal-demoeratisohe onderwijzers, waar door de soeiaal-demoeraten buiten het onderwijs gedrongen worden. Hij komt op tegen den aandrang van liberale zijde en ook van die van moderne predikanten om de openbare school voor een seofe-sohool te doen doorgaan. Daardoor wordt de eenheid van het staatsonderwijs in gevaar gebracht. Tegen over de bestrijding der soc.-dem. openbare onderwijzers door de voorstanders der vrjje school stelt spreker het ruime standpunt der sociaal democraten die de vrijheid voor allen verlangen. Spr. critiseert dat sedert 1878 zeo weinig voor het lager onderwijs gedaan is. De heer Lieftinck spreekt zijn blijdschap uit over de kentering in de denkwijze der rechterzijda ten aanzien der openbare school, die blijkeES de rede van den heer Lohman niet meer als godsdienstloos wordt aangemerkt. Hij doet een beroep op de ehr. Pers, om gelijk zij vroeger do openbare school aanviel, nu het tegendeel te doen. Do heer Borgesius sluit zich hierbij aan, en constateert de erkenning dat een gods dienst boven geloofsverdeeldheid nog zoo kwaad niet is. Na de pauze besluit de Kamer dat in de secties zal worden onderzocht hot Suiker- tractaat te Brusselechter onder protest van den heer v. Nispen wegens te late in diening, waardoor de Kamer voor een vol dongen feit wordt gesteld, met de bedoe ling om debat af te snijden- Een protest, waarbij de heer Lohman zich krachtig aan-' sloot. Do spr. zei nog nooit zoo iets te heb ben bijgewoond. De ambtenaren die deze wijze van doen hebben in de hand gewerkt, hebben daardoor de St&ten-Generaal ter zijde gesteld en onverantwoordelijk ge handeld. Londen, 17 Dec. Het Canadeesche Lagerhuis behandelde heden een motie van Relle Smith, lid der werkliedenpartij in Britsch Columbia, uitsprekende dat de regeering van Canada de toelating van alle Aziaten moet weren. Londen, 17 Deo. Uit Tokio verneemt de Daily Telegraph dat de Japansehe regee- ring weer een treffend blijk van haar vrede lievende gezindheid heeft gegeven door te besluiten gedurende zes jaar de oorlogsbe- grooting elk jaar met 20 miljoen yen te ver minderen. Voor Marine zal zij gedurende dienzelfden termijn lager uitgaven doen lot een totaal bedrag van 53 miljoen in 5 jaar. Door dezen maatregel zal een bezuiniging van 40 miljoen yen per jaar worden be werkstelligd. Voorts zullen nieuwe belastingen worden geheven, en wel op alcoholische dranken, tabak, suiker en petroleum, tot een ge zamenlijk bedrag van 30 miljoen. Deze voorstellen zijn ontstaan uit de actie van den oud-minister Kspsoera, die daarbij groote tegenwerking ondervond in oorlogs- en marine-kringen. Lissabon 17 Deo. Bij den terugkeer uit Oost-Afrika van 'n deel der troepen uitte Ko ning Carlos tot hen 'n toespraak, waarin hij hun roemrijke wapenfeiten pree". Alle Portugeezen, zoo zei de Koning, hebben hun bijzondere meening op zij gezet om u toe te juichen; alien moeten zieh ver eenigen onder de leus voor het Vaderlaud. De bladen Mundo en Notitia de Lisboa zijn vrijgesproken van de aanklacht van las ter, nadat de verdediger van de Mundo'totde orde geroepen was, en naar de criroincele rechtbank verwezen wegens 't houden van een ongepaste toespraak tegen 't Hoofd van den Staat. In de Newlande Kolenmijnen zijn óoot een ontploffing 70 werklieden gedood. Er zijn reeds 35 lijken opgehaald. Goes, 17 December I907. Er ging ter beurze weinig om, de prijzen waren iets flauwer. Oude Tarwe fo,a f o,Nieuwe Tarwe f7.75 a f8.25, Nieuwe Rogge f6.50 a 16.8o; Wintergerst f9.a f9.25 Zomergerst f8 75 a f9,Haver fo.a fo.Kookerwten f 9.25 a f 9.75 Kroonerwten f 11.af 11.60Bruine- boonen f7.a f 10.50, Maanzaad fa fMosterdzaad fKarwijzaad f Opgaaf der marktzetters van de gemeente. Versche Boter per K.G. f r.io fl.22; middenprijs {0.58 part. f0,625 per pond. Versche Eieren per 100 stuks f 5.60 a f 6.24, middenprijs f 1.50, part. f 1.60 per 25 stuks. De aanvoer van beide artikelen was tamelijk. Opgaaf van de Landbouwmaatschappij. Boter f 1,10 a f 1,22 per K.G., rekenprijs f 1,16 per K.G. De vraag naar boter overtrof het aanbod. Eieren f6 a f6.24 per 10O stuks. Rekenprijs f610 per 1O0 stuks. Niet-versche eieren werden verkocht a f 5.60 de 100 stuks. Veilingsveresniging „Z.- Beveland GOES, i7 Dec. 1907 Goud Reinet f 2.60 a f 2.Co, Zure Bellefleurs f 1.80 a f2.30, Zoete Bellefleurs f 1.40 a f160, Groene Ghamontbef f1.50 a f 1.60, Stoofperen 80 a 140 ct. alles per kin; Roode Kool \2 a 1 ct., Hazen fi.50 a f 1.80, beiden per stuk; Mandarijnen 0.30 per kistje. Veilingsvereeniging Walcheren. MIDDELBURG, 16 December 1907. Uien f 1 a f 1.60, Bergamotten f 1.60, Grouw- zuie f4 Zure Bellefleurs 2e soort f4.60, Zoete Bellefleurs 2e soort f2.70, Grouwzoet f4, Winter Hondsmuil f 5, alles per H.L.Curé 40 ct., Meloenpeer 50 a 65 ct., Princessenoble 45 ct., alles per 5 liter; Sinaasappe'en 80 a 120 ct., Andijvie 40 a 150 ct., beiden per too stuksBloemkool 4 a 8 ct., Roode 2 a 3 ct., Savoye 1 a 4 ct., Boerenkool 1 a i6 ct., alles per stuk; Molsla 33 ei-, Spinazie 20 a 25 ct., Spruiten 50 a 80 ct., Peen 20 a 25 ct., Karoten 3o a 35 ct.. alles per ben; Peen 1 a 2 ct., Rapen 2 ct., Karoten 2 a 25 ct., Prei 3 a 4 ct., Seldery 1 a 2 ct., Pieterselie 1 ct., alles per bosEieren f 5.54 a f 6, Eendeneieren t 5 beiden per 100 stuks. VLISSINGEN, 17 Dec. Boter per halve kilo f0.625, Eieren f7 per 1O0 stuks. ROTTERDAM, 16 December. Binnenlandsche granen. Tarwe, waarvan de aanvoer zeer ruim was, moest in de beste kwaliteit iets, en in de overige soorten veel lager worden afgegeven, om te kunnen verkoopen. Per ioo kilo f9 a f 10 en puike Essex daarboven. Rogge flauw en onveranderd. Per heet. fó'So a f7. Gerst. Winter- en Zomer niet ter markt. Chevalier- onveranderd. Per 100 kilo f 9.50 a fio. Haver iets lager. Per loo kilo f 7.25 a f 7.75 en puike blanke daarboven. Witte boonen wederom lager. Per heet. f8.50 a fll naar kwaliteit. Bruine boonen lager. Per heet. in blanke droge soort 110.75 a f 11.50, enkele uit gezochte partijtjes daarboven. Onvoldoend droge en wakke soort f 5.50 a f 9 per heet. B 1 ajj w e erwten lager met weinig vraag. Per heet. f8.50 a f9.75, enkele puike partijtjes daarboven. Buitenlandsche Granen, op de conditiën van de Rotterdamsche Graanbeurs, gezond boordvrij tweemaands bij minstens 5 last. Stemming iets vaster. Rogge per 21O0 kg. 74/75 kg. Helena f212, 74/75 kg. Nicolajeff 1210, 70/71 kg. Donau November all. f 202. Gerst per 2000 kg. 60/61 kg. Zwarte Zee, uit zeeboot f I55, 59/60 kg. dito dag. gewacht f 154 a f156, 6o,6i kg. blanke Donau uitzee- boot fiöl, 59.6o kg. Zwarte zee, stoomend contant fx55, 60/6I kg. dito Januari/April f 159, 60/61 kg. dito April/Juni f 159. Haver per 100 kg., 50 E.g. Libau, contant f 7-75, 50/51 kg. dito ailadingJanuari/April f7.45. Voererwten per 80 kg. Libau uit zee boot f7.75, dito stoomend f7.40, gele Odessa stoomend f 7.22s. Mais per 2000 kg. Amerik. Mixed f155 a f157, dito dito uit zeeboot gestort f152.50 a f154, dito dito gewacht f 153 a H52, dito dito nieuwe oogst pas gestoomd f 145, dito dito oude oogst le helft Dec. afl. f151,50 a f152, dito dito Dec. afl. f150.50, grove Donau f 147, Odessa, uit zeeboot f 147, grove Donau, stoo mend, f 145.50 a f 146, Donau Bulgaar per Dubac gewacht f 142 a f 143.50. Zeeuwse he ajuin. Aanvoer c.a. 10.000 bn. van alle soorten. Groote bruine werden verhandeld voor f o 80, stroogele voor fo.75, kleine bruine voor f 1.40, alles per 60 kilo voor prima kwaliteit. Handel blijft traag. ROTTERDAM, 17 December. Ter veemarkt van heden (Dinsdag) waren aangevoerd61 paarden, S97 magere runderen, 495 vette run deren, 220 vette kalveren, 114 nuchtere kal veren, 360 graskalveren, o schapen, O varkens, 147 biggen, 0 bokken, of gelten o runderen o ossen, o stieren. Prijzen runderen 33 a 38 c., ossen 33 a 38 c., stieren 29 a 34 c. kalveren 45 a 55 c., scha pen 1— a flammeren faf Melkkoeien f 150 a f250, kalf koeien f165 k f290, stieren f9oafi7o, pinken f80 a f135, graskalveren 40 a 70 vaarzen f90 a f175, vette- foo a foo, biggen f 0,05 a f o, 13, Hitten f o a f 00. Paarden f 00 a f 00, slacht- f 40 a f 100. Nuchtere kalveren fok- f 13 a f 18 id. slacht- f 5,00 a f n,00. Biggen per week fo,9o a ft,Jo. Handel vrij goed. Het aanbod was veel groota dan de vraag. ANTWERPEN. Tarwe prijshoudend. Kan sas onderweg fr. 2l'/4. PARIJS. Tarwe prijshoudend. Per Dec. fr. 22.40 betaald. BERLIJN. Granen. Behalve uit Noord- Amerika, werden ook van de overige toonge vende markten willige telegrammen ontvangen, waarvan de invloed heden op onze markt buitengewoon groot was. Tegenover levendiger kooplust voor Tarwe en Rogge stond gering aanbod, waardoor de vraag slechts tot snel stijgende prijzen kon worden bevredigd. BUDA PEST. Tarwe prijshoudend. Per April 13.10 kr. Vorige 13.06 kr. NEW-YORK. De termijnmaikt van T ar we opende willig en l3/4 ct. hooger, fluctueerde verder om dezelfde oorzaken als te Chicago en sloot vast. In loco willig. CHICAGO. Tarwe. Tengevolge van gering aanbod uit Argentinië en betere telegrammen willig en 1 ct. hooger geopend, steeg de ter- mijnmarkt verder op ongunstige oogstberichten uit Argentinië en contramine-dekkingen. Nadat dringend aanbod door Armoer eu realisation de prijzen hadden doen dalen, werd de rijzing voortgezet onder dc-n invloed van levendiger vraag voor uitvoer, goede loco vraag en op berichten dat van den oogst in Canada en het Noordwesten reeds 70 pet. aan de markt is gebracht. Hierop volgde eene reactie, teweeg gebracht door den toegenomen zichtbaren voorraad, waarna de markt andermaal opliep wegens contramine-dekkingen en ongunstige oogstberichten uit Illinois, om vast te sluiten. BRIEFWISSELING. Heeran Berichtgevers wordt beleefd ver zocht wanneer zij geen kans zien van een vergadering, bevestiging, e. d. ons verslag te doen, dit ons tijdig te doen weten, op dat wij maatregelen kunnen nemen om alsdan langs anderen weg te worden ge holpen. Red. In ons no. van 10 en 11 Deo. staan twee fouten in 't verslag der lezing van den heer Zwagerman te Middelburg voor de afd. //Walcheren" der Zeeuwsche Landbouw maatschappij gehouden. In dat van 10 Deo. 3e kolom regels 17-20 staat van de even oude koeien kan de een b.v. 5500 K.G. meik opbrengen, terwijl de andere het brengt tot 6000 K.G. en nseer. Moet zijn 2500 K.G. eu 6000 K.G. Ia dat van Woensdag 11 Deo. staat: 4e kolom regel 4Spr. aoht het feit dat een z. i. te groot aantal stieren gehouden wordt en 'tdekgeld te hoog is; moet zijn te laag. naar waarnemingen in den morgen van 17 December, medegedeeld door het Kon. Ned'. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 779.5 te Hapa- randa en 778,9 te Munchen, .745,1 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 18 Deo. meest zwakke Zuid-Westelijke wind, ver anderlijke bewolking, droog weer. Weinig verandering van temperatuur. Oes Tijdschrift, onder redactie van L. Buckmann, A. J. Hoogenbirk, J. Leas, G. Schrijver en dr. J. v. d.Valk 12-3 jaarg. afl. 9. Prijs der jaargang f 4,50. Uitgegeven te Rotterdam door D. A. Daamon, 1907. Wij schrijven dezen haaien titel nog eens over, om opnieuw op deze uitgaaf de aandacht te vestigen. Zoo menig tijdschrift verliest na 98üige jarsa zyn waarde, omdat het enkel voorbijgaande dingen behandelt. Doch Ons Tijdschrift spreekt van quaestiën dia nog na jaren, misschiea na eeuwen nog de gedachten zuilen bezig houden, de men schen in twee groepen zuilen doen uiteen gaan. Zeo behandelt Enka wat zij noemt „de fouten van jhr. de Geer". Zij bedoelt te zeggen dat haar galante bestry der haar mis verstaan heeft, en zij gaat voort te po neeren als de christen-socialist, die o, zoo roerend, de noodan der volksklasse be schrijft, doch 0, zoo weinig de nocden van een andere klas3e, waartoe zij zelve be hoort, begrijptdie do klassenstrijdleer verwerpt, doch de klassenstrijdwerkelijk heid aanvaardt, en o. a. daarmede haar so cialist zijn motiveert. Zoo critiseert dr. Rullmana het Engelsch NederiandEehe, door dr. Bavinck ingeleide werk van dr. de Moor„Het oude Testament beschouwd met betrekking tot de nieuwere kritiek", met welke uitgaaf ,,aan de Theologische Facul teit derVrije Universiteit op dit gebied een brevet van armoede" is uitgereikt, een cri- tiek die blijkbaar door dr. Bavinck zeiven wordt beaamd. Zio wordt inde Terugblik heel wat aan het adres van Standaard en antirec. partij verweten in zake de quaes tiën dia onze pers in de laatste aageu heb ben bozig gehouden, terwijl ook de rubriek Van Boeken heel wat bevat, dat van nuch tere studie getuigt. Natuurlijk behouden wij de vrijheid sommige dingen anders te bezien, maar dit behoeft niets af te doen aan het genot, waarmede de lezer de be schouwingen dezer critici volgt. Met ge nos gen lazen wij do waardeerende beoor- deeliog van Om de oude wereldzee, een werk, dat hoe meer er door „kleine menschen" aan gepeuterd wordt, des te zekerder in nieuwe drukkeD, zeker meest tot voordeel en genoegen der uitgevers, verspreid 6R gelezen zal worden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 3