NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND, No, 65. 1907 Zaterdag 14 December. 22e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISCH HOOG BEZOEK. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed, S. .1 DE JONGE-VERtyEST, te Goes F. P. D'BUU, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Gemengde Berichten, IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers0,026. a UITGAVE DER FIRMA EK' VAK van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meet 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regei meer fO cent. ^«issmmaBssmv^sssfeiBmKsemt Zij die zich met 1 Jan. a. s. op ons biad abonneeren, ontvangen 't gedu rende de maand December gratis. Onze hoofdstad wacht deze week een hco;; bezoek. Niemand minder dan Wilhelm II de Duitfiche Keizer zal intrek nemen in het Paleis op den Dam en daar gedurende één etmaal verblijven. Onwillekeurig worden, bij dit hoog en zeldzaam bezoek van een der machtigste en zeker eender krachtigste souvereinen der wereld onzs gedachten be paald bij de nieuwste geschiedenis, waarin Duitschland een zoo groot aandeel heeft. Toen Wilhelm I, de eerste Duitsche Keizer overleed, was op aller lippen de vraag welke toekomst gaat hot jeugdige Duitsche Keizerrijk tegemoet. Slechts een der grondvesters van het Duitsche ryk was nog in leven en arbeid. Het was de welbekende vorst Bismarck. Hjj was de man die met zijn ouden Keizer, eertijds Koning van Pruisen, en develd- heeren die deoverwinnendeDuitschelegers aanvoerden, de opperste leiding der Euro- peescke politiek had zien overgaan van Frankrijk op Duitschland. Napoleon 1 die eenmaal Duitschland had doen bukken onder zijn ijzeren schepter was opge volgd door Napoleon III en deze was op zijn beurt als krijgsgevangene naar Wilhelmshöhe geleid, om van uit de sohoone Duitsche wouden en vanaf de sohoone Duitsche bergen te zien hoe mach tig en bloeiend, na de doorgestane weeën van den geweldigen oorlog, een nieuw Duitsoh Keizerrijk zou te voorschijn treden. Zijn zoon en opvolger „OnzeFrits11 had zieh in den Fransoh-Duitsohen oorlog de liefde en toegenegenheid van het heele leger verworven, hem zag men gaarne, maar met bange zorg den Duitsohen troon bestijgen, want een droeve, in stilte voortwoekerende kwaal, sleepte hem, nauwelijks gekroond ten grave, en zijn zoon de jeugdige Wil helm II, esn jonge man aan wien haast niemand gedacht had werd plotseling tot den troon geroepen. En toen, nog meer dan bij het sterven van Wilhelm I kwam de vraag op aller lippen welke zal de toekomst van het jonge Duitsohe Keizerrijk zijn Natuurlijk profeteerde de een dit en de ander wat anders. De meest tegenstrijdige gevolgtrekkingen werden uit zijn daden en woorden gemaakt. Maar als nu, de Duit sche Keizer, na twintig jaren het Duitsche 'volk, niet in naam maar in werkelijkheid, geleid te hebbeD, op zijn vele reizen ditmaal ook Amsterdam bezoekt, dan is hij geen vreemde meer, wiens figuur aan profeten stof levert of wiens politieke horoscoop te trekken dankbare arbeid is. Keizer Wilhelm II toch onderscheidt zich toch in 't bijzonder van schier alle oonstitutioneele vorsten van den uien weren tijd dat hij zieh zelf geeft, durft optreden, van zijn hart geen moordkuil maakt, maar sympathien en antipathiën kraohtig durft uitspreken. Hij zendt een telegram van sympathie aan de Boeren van Zuid-Afriks, maar spreekt ook onverholen zijne af keuring uit over het woelen van een deel zijner onderdanen de socialisten, en laat niemand in het duister omtrent zijne mee ning in belangrijke vraagstukken. Het is ook daardoor dat we hem hebben leeren kennen als een Vorsï (b'^ .zijn wijze zich geroepen acht om J T'.ijn volk, op oud-Duiische wijze trouw te blij ven aan de christelijke waarheid eh de christelijke belijdenis, en met ridderlijken moed daarvoor pal te staan te midden van den afval die ook zijn land en volk niet onaangetast heeft gelaten. Keizer Wilhelm, zeker intellectueel eeD der meest, begaafde vorsten van onzen tijd is nog ouderwetsch genoeg om te gelooven dat hij regeert „by Gods genaderen zich van Gods wege geroepen acht zijn volk voor te gaan jn het goede, en het bij ieder keerpunt op den weg met zijn Keizerlijk woord op te roepen en aan te moedigen in den strijd tegen al wat Duitschland zou kunnen ont zenuwen of verzwakken. Keizer Wilhelm is eerst en bovenal chris ten en Duitscher. Duitscher van top tot teen. Da vertegenwoordiger van Duitsch land, de meest bereisde vorst van Europa treedt allerwege op als de Germaan. De Germaan die evenmin behoefte heeft naar Engelands pijpen te dansen als aan de luchthartige Fransche beschaving, maar de zichtbare vertegenwoordiger van Duitsche tradities. En omdat bij Duitschland boven alles lief heeft en zijn hooge roeping tegenover dit krachtige volk verstaat, voelt hij wat het noodig heeft en zoekt dat naar z;jn beste weten te verkrijgen. Duitschland's handel en industrie, zijn kunst en zijn wetenschap, zjjn landbouw sn veeteelt lei den een bloeiend leven. Kon onlangs een burgemeester van een onzer groote steden niet zeggen tot werk- loozen gaat naar Duitschland, daar zult ge werk en een goed stuk brood vinden De stoffelijke belangen van zijn volk zijn aan keizer Wilhelm's handen goed toever trouwd en degeestelijke belangen bevordert hij naar zijn inzien met alle macht. Dat getuigt, na twintig jaren de hoogste plaats onder zijn volk te hebben ingenomen de geschiedenis van hem. Voor ons, buiten zjjn rijksgebied wo nende, voor Europa, tresdt de Duitsche Keizer, hoe militair ook in zijn wisselende wapenrusting, op als een man des vredes. Reeds bij zijn optreden van den,Keizers troon heeft hij gezegd den vrede te willen en hij heeft het steeds door daden getoond. Dat is van beteekenis in onze dagen van reuzonvloten en gansohe bevolkingen omvattende legers, van beteekenis voor den man die aan het hoofd staat van hst best georganiseerde leger en het meest ver sterkte land van Europa. De opperste krijgsheer van het machtige leger van het vereeDigd Duitschland, in wiens herinne ring de lauweren van den krijg in de laatste helft der 19a eeuw, door zijn volk behaald, nog voortleven heeft de zelfver loochening Conflicten te vermijden of als ze opkomen de oplossing op vredeiievenden weg te zoeken. Wij, Nederlanders, eeren in Keizer Wilhelm een behoudend Vorst die voort bouwen wil op de grondslagen van het Christendom, een bekwaam vorst, die ge neigd en in staat is het goede, ook in stoffelijke» zin voor zijn volk te zoeken en een vredelievend vorst die de evenaar van het politiek Europa poogt recht te houden. Wij, Nederlanders, eeren in den Duit sohen Keizer, vorstelijken moed en man nelijke kracht, die zijn land tracht te doen zijn een voormuur tegen revolutio naire woelingen. Niet naar Duitschland zou da Costa, als hij nog leefde, den vinger opheffen en zeggen De vuurberg roolct en ronkt, en dreigt weer uit te stroomen. UIT DE PROVINCIE. Boaz. Ouder voorzitterschap van mr. P. Dieleman, kwamen te Middelburg op Dinsdag 10 December een vijftigtal aldaar wonende Christelijke patroons bijeen. De heer P. Wielinga »it Ass6n, de ijverige se cretaris van het bureau der Christelijke Pairoonsvereeniging „Boaz", trad als spre ker op om het hooge belang van de samen werking van Chr. Patroons aan te toonen. Op sohoone wijze zette de spreker zijne denkbeelden uiteen over dsn socialen strijd onzer dagen en de positie, die de Christen- Patroon daarbij heeft in te nemen. Na de belangwekkende rede ontstond een levendige gedachten wisseling, die tot resultaat had de oprichting eener afdeeling der voornoemde vereeniging, waartoe aan stonds een 30-tal personen toetraden. Er werd pen voorloopig comité verkozen, het welk na eenige voorbereidende maatrege len te hebben genomen, de jeugdige afdee ling bijeen zal roepen ter verkiezing van een bestuur. Middelburg. Hadenmorgen kwamen in het-Schuttershof ruina 150 afgevaardigden van de verschillende afdeelingen der ver eeniging tot christelijke verzorging van krankzinnigen uit heel Zeeland bijeen. Deze vereeniging werd als gewoonlijk voor afgegaan door een bidstond waarbij de heeren Laman van Zierikzee en Voorhoeve van Vlissingen voorgingen. De heer Laman sprak naar aanleiding V8D Hebr. 10 36 Over de lijdzaamheid noodig tot christelijken arbeid. Gediend te worden om te dienen. Wij vermogen alle dingen, maar alleen in Christus krscht. Ds. Voorhoeve sprak over het woord van Ps. 68 Heere, bij U zijn uitkomsten tegen den dood, en wees op de roeping tot arbeid en den troost te vinden in deze belofte. De vergadering zal dezen middag voort gezet worden. Wolïaartsdijk. Donderdag hield de vereeniging „Landbouw en veeteelt" alhier een vergadering in de zaal van dhr. Bsrre- voet. Herkozen werden drie aftredende bestuursleden K. v. d. Slikke met 16, P. Koeman met 17 en W. Polderman met 14 van de 21 uitgebrachte stemmen. Herkozen werd het aftredend lid der commissie van aankoop van kunstmeststoffen A. C. J. Noteboom met 23 stommen. Het salaris van den secretaris en penningmeester werd vastgesteld evenals in 1906 op f60. Mede- deeling van dhr. J. Linienberg van den uitslag eener proef met het besproeien van aardappelen. Opbrengstoc. besproeid 90 H.L. groote, 33 H.L, kleine; besproeid 1021/2 H.L. groote on 32V2 H.L. kleine, be rekent a f2 per H.L. Debesprooiagkost f 8 per gemet. Besloten werd tot aanschaf fing van een brandkast. De kosten daarvoor zullen gedekt worden door de verbruikers der kunstmest, berekend per baal. Met hst aankoopen der brandkast is belast de com missie van aankoop van kunstmeststoffen. Met ingang van 1 Januari p908 treedt als bibliothecaris op dhr. Iz. van Boven. Na de pauze hield dhr. C. Zwagerman een lezing over „De gemeenschappelijke ver betering van den veestapel". Na de lezing werd nog eenige oogenblikken met elkan der van gedachten gewisseld over het ge sprokene. Met een woord van dank aan den heer Zwagerman werd de vergadering door den voorzitter gesloten. VInke. Bij het Woensdag te Utrecht gehouden examen voor klerk-telegrafist bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen slaagde 0 a. de heer C. Korteweg, surnumerair aan het station alhier. Kruisilngen. In do Woensdag gehouden raadsvergadering deelde de voorzitter mede dat Ged. Staten de beslissing over de onderwijsregeling hebben aangehouden. In plaats van den heer Ph. Cok werd als lid van het Algemeen Armbestuur benoemd de heer M. A. Francoya. Besloten werd een nieuw reglement voor het Armbestuur te ontwerpien, daar het thans geldende ver ouderd is. Op voorstel van burg. en weth. en ingekomen advies van de gezondheids commissie werd een woning te Hanswe<.rt onbewoonbaar verklaard In plaats van den heer C. der Weduwen werd benoemd tot ambtenaar van den burgerlijken stand de heer J. H. O. Dominicus. In de week van 4 tot en met 10 December 1907 zijn in Zeeland voorge komen 3 gevallen van tjphus en febris typhoïdea; 7 van roodvonk en 11 van diphtheritic te weten, van typhus en febris typhoïdea 1 geval te Groede, en 2 te Poort vliet van roodvonk 1 geval te Groede, 1 te Kortgene, 3 te O. en W. Souburg, en 2 te Vlissingenvan diphfheritis 1 geval te Axel, 1 te Dreischov, 2 te Goes, 2 te St. Jansteen, 2 te Kerkwevve, 1 te Koude- kerke, 1 te Zierikzee en 1 te Zuiddorpe. Op zijn aanvraag is eervol ontslagen uit den militairen dienst, met toekenning van| IpensioeD, de kapitein A. C. Couvee, van het 3e regiment infanterie, met de verplichting nog eenige jaren voor het reserve-personeel beschikbaar te blijven. Sluis. Onder leiding van den burge meester hield de Gemeenteraad heden een zitting. Tegenwoordig waren alle leden. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen is de goedkeuring van Ged. Staten van *t suppl. kohier van den Hoofd. Omslag. Na voor lezing van het adres van P. J. de Lobel om vermindering van pacht voor het z, g. paardenkerkhof wordt nadat de billijk heid om hem eenige vergoeding te schen ken uiteengezet was op voorstel van B. en W. besloten een nummer van dit per ceel uit de pacht te onttrekken en zijn pachtsom van f 41 op f 35 terug te brengen Vervolgens wordt 't raadsbesluit, waarbij bepaald was aan de onderwijzeres to Heille eene jaarwedde toe te kennen van f 550 in dier voege nader aangevuld, dat de verhoo ging harer wedde eerst na tien dienstjaren zal ingaan. Naar aanleiding van een ontvangen schrijven van den minister vanBinn.Zaken, stellen B. en W. eene wijziging voor, nl. om eene aanvulling aan te breDgen in de verordening op de heffing van hei haven geld, in diervoege, dat voor vaartuigen, uitsluitend dienende voor vervoer van passagiers, het verschuldigde havengeld aanvankelijk zal worden geïnd, doeh veor zoover de schepen zijn vrijgesteld, zal worden terugbetaald. Nog werd besloten tot het verleenen v»d de gewone gratificatie van f 100 aan mej. Duriea, onderwijzeres aan school A, voor verleende diensten bij het hand wei konder wijs over 1907. Na de gebruikelijke rondvraag wordt de zitting gesloten. Vlissingen. Heden.morgen werd de Belgische loods J. F. Felies van zijn schip, dat kjj geloodst had, bier aan het hoofd aan wal gebracht, hij was op do brug in elkaar gezakt en had spoedig den geest gegeven, men zegt hartverlamming, hij is hier woon achtig, en heeft vrouw en kinderen. Do le luitenant A. J. H. Brandt van het 2e bat. 3e reg. inf. i3 met ingang van 2 Jan. 1908 overgeplaatst bij het le reg. te Assen. B. C. O. en W.-Souburg. Heden mocht de afd. v. Patrimonium haar 5-jarig bestaan herdenken. De voorzitter dhr. M. Dorleijn spreekt de aanwezigen het hartelijk wel kom toe, verzoekt Ps. 81 1 en 12 te zingen, leest Lue. 12 15—40 en gaat voor in gebed hierop ua een kort ope ningswoord de seer. J. Suurmonb Pz. het woord gevende, deze brengt verslag uit van den toestand en verhouding harerwerk- zaamheden, waarop de penningm. dhr. J. Sturm de stand der kas mededeelt, deze sluit met een batig saldo van f 17,65. Z.E.W. ds.Kerkhof treedt hierop naar voren en feliciteert „Patrimonium" hartelijk dat ze haar kwijnend bes'aan tot 5-jarig heeft kunnen bereiken. Patrimonium, d.w.z. va derlijk erfdeel, spr. zet nader het art uiteen, wat de grondslag van Patrimonium be schrijft, 'tgaat niet gelijk bij velen ge meend woTdt enkel om het stoffelijke, voorop moet gesteld worden bij Patrimo nium de geestelijke belangen, die geeste lijke dingen zoekende eerst het koning rijk Gods en alle dingen zullen u toegeworpen worden, 't doel is dan ook het volk terug te trekken van de revolutie en te brengen op 't goede spoor, doel is te zien waar de trein vau 't sociale ioven uil de wissels is geloopen, tegen de Revolutie het Evangelie, evenwel meent spr. datdegroote vruehten van Patrimonium pas zullen ge oogst worden in het komende geslacht, al hoewel we ze nu reeds al in 't klein mogen zien. Met de psalmdichter van ps.60kunnen wij dan ook zeggen Gij Heere enz. Stelle de Heere Patrimonium voor Sou burg tot een rijken zegen, is dan ook spr. laatste wensob. Verschillende deputaties spraken hunne wensehe uit, terwijl deze werden afgewisseld door gezang met orgel begeleiding, eenige verversehingen werden toegediend, zoodat deze feestavond een ge zellig samenzijn gaf. Bij het einde dankte de voorz. de aanwezigen voor de medewer king, en na het zingen van ps, 72 vers 11 eindigde ds. Kerkhof met gebed. Krabfcendijke. Maandagavond spreekt om half 7 in de Geref.Kerk dhr. J. Huizinga, ambtenaar-propagandist van Patrimonium. Het conflict te Krommenie. Dit oonlliot was aangekomen op de fabriek van Verver, waar een honderd man werkzaam zijn, welke allen staakten uit solidariteit met den knecht Buneudtjk, een sociaal-democraat, die. wegens opruiing ontslagen was. Thans hebben enkelen het werk hervat, en nu is Krommenie in roere. liet Handelsblad schrijft Het begint in de gemeente rumoeriger te worden, doch voor het oogenblik alleen maar voor het uit- en aangaan der fabriek, wanneer de drukkers van of naar hun woning gaan. Alleen zij worden als «onderkruiper" beschouwd en vooral diegenen onder hen, die van de snel pers- naar de handpersdrukkerij zijn overge bracht. Alle andere werkenden worden onge moeid gelaten. Zocdra deze-drukkers de poort door zijn gegaan en onder geleide van de politie naar hun woning worden gebracht, stijgt uit de verzamelde menigte een gejuich op, aanstonds gevolgd door het uitroepen van «onderkruiper" enz., terwijl dan de geheele menigte, die wel op 5 a 600 is te schatten, de drukkers volgt, onder het zingen van het vrijheidslied en andere socia listische liederen. Zoo ging het 's morgens met den schafttijd, 's middags om 12 uur en 's avonds om 6 uur bij het uitgaan van de fabriek. De omstandigheid, dat kort in den omtrek vijf groote fabrieken zich bevinden met te zamen meer dan 500 werklieden (jongens en meisjes inbegrepen) welke fabrieken alle op denzelfden tijd uit- en aangaan, waarbij nog te voegen zijn een 150 werklieden van de Vennootschap Verver, die om verschillende redenen nog niet aan den arbeid zijn, geeft een verklaring voor een zoo groot aantal nieuwsgierigen en belangstellenden in een betrekkelijk kleine gemeente als Krom menie. Ten einde te beletten dat de menigte de drukkers tot aan hun woning kon volgen, werd gisteravond de brug over de H. D. Arir.k- pleir. door de politie afgezet. Dit gaf aanleiding tot een incident. Velen van de betoogers werden door deze daad verrast en verkeerden blijkbaar in den waan, dat een charge gemaakt werd, waarvan een overhaaste vlucht het gevolg was, waarbij er enkelen onder den voet kwamen en sommigen hun hoofddeksels kwijt raakten. Nadat door de politie ruim baan was gemaakt, ver spreidde de menigte zich en had spoedig de dorpsstraat haas gewone aanzien wesr terugge kregen. Hél systeem van de politie om de stakers op de hielen te volgen, schijnt te zijn opgegeven. Verschillende van hen hadden zich, toen zij zich gevolgd zagen, bediend van een rijwiel, om op die wij-»e aan de vervolging te ontkomen. De bijna Si-jarige, oudste wethouder der gemeente Amelde a, d. Lek, tevens oudste lid der Provinciale Staten van Zuid- Holland, de heer Swets, is gedagvaard als beklaagde voor de rechtbank te Dordrecht, wegens het opzettelijk stuksnijden van een marktlijn bij gelegenheid van da paarden markt ie die gemeente in October jl. De twee jongelieden aldaar, die bij de jongste onlusten wegens de afschaffing van dc ker mis op heeterdaad betrapt werden by het vernielen van ruiten, zijn veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf. De sergeant-majoor E. Kroes van het Instructie-Bataljon te Kampen is benoemd tot huismeester-adsniniBtraf'; nr aan 't chr. sanatorium van zenuwlijders te Zeist. Naar aan de Resb. wordt gemeld is te Apeldoorn gearresteerd een stationsassis tent, verdacht van verduistering van een portefeuille met f5600, verloren in een spoorwegcoupé. De terpaarde van deD „berg Sion", bij Dokkum, is te Leeuwarden in 't open baar verkocht voor f 30,272. De „berg" beslaat een oppervlakte van ruim 4 HA. Met deze zal weder esn der weinige in do provincie nog aanwezige terpen, van Frjeg- lands bodem verdwijnen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1