Schoolnieuws. Gemengde Berichten. g| Daar er ook l ier in Nederland nog altijd angstise en wantrouwige mensohen zijn die de Comnissie meteen sehuin oog aanzien, achten wij het niet ondienstig op deze stellige woorden van een lid der Cim- urssie (dat in c'e vaderlandsohe politiek tot de rechterzijde behoori) nog eens de aan dacht te vestigen. Herv. Kerk. Colijnsplaat Tot ouderlingen zjjn ge kozen in de opengevallen plaatsen dhrn. S. v. d. Peijl en L. Pouwer, en de aftreden de leden z'jn herkozen. Overleden te 's-Gravenhage de emeritus-predikant W. Klarcq, 73 jaar, vroeger predikant te Engwierum, Hijkers- milde en Koudekerk a/d Rjjn. Naar we vernemen, zal het weekblad De School met den Bijbeldank zij den alge- meenen steun der Christel. Schoolwereld, te beginnen met Januari a s. twee maal per week verschenen. De abonnementsprijs blijft dezelfde. Een zeeofficier rechtsgeleerde. Hedenmiddag i3 aan de Amsterdamsche Universiteit bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op Stellingen de heer J. de Jager, luitenant ter zee 2e kl., geboren te Naarden. De plechtigheid werd bijge woond doer een groot aantal belangstel lenden, onder wie vele hoofd- en subalterne officieren ODzer zesmacht. Aan het slot van de promotie, toen de pedel het „hoera'' reeds had doen hooren, sprak professor Van Hamel den heer Da Jager toe en herinnerde en aan dit zeer bijzondere feit, dat wel bil lijkt een uitzondering op den regel om by promotie niet het woord te voeren. Hy be wonderde den 4j ver, waarmede de heer De Jager zich in zijn vrijen tyd op studie der rechtswetenschap had toegelegd en sprak de lioop uit, dat deze combinatie van juri dische kennis eu militaire opleiding zoowel leger en vloot als deu nieuw gepromo veerde zelf ten goede zal komen. In verband met deze medadeeling, door ons aan het Handelsblad ontleend, merken wij op dat ook de heer mr. J. O. E. baron v. Wassenaar v. Catwijck, lid der Tweede Kamer voor Katwijk, zeeofficier, luitenant ter zee 2e klasse is, en tevens, na zich op de rechtsgeleerde studie te hebben toege legd, als rechtsgeleerde is gepromoveerd aan de Leidsche hoogeschool. JU A. W O 13 O U W. Proefvelden. Vil. Proefnemer, de heer G. van de Putte te Vlissingeu. Het proefveld, lichte kleigrond, is hooggelegen, koud en pannig en laat het water slecht door. De bemestingstoestand was goed. Voorvruoht was gerst, terwijl op hst proefveld verbouwd werden Zeeuw- sche Bonten. Het poten geschiedde den 27/29 Maart. Het proefveld werd verdeeld in 3 perceelen. Pero. 1, groot 4 A., bleef onbemestpero. 2, groot 8 A., werd bemest met 40 K G. Ammoniak-superphosphaat en 32 K.G patentkalipero. 3, groot 8 A kreeg 40 K.G. ammouiak-superphosphaat en bovendien nog 40 K G. superphosphaaf. De aardappels hadden zeer veel te lijden van de kroesziekte. Pero. 1 bracht op 505 K.G. groote, 56 K G. poters, 36 K G. kriel pero. 21350 K G. groote, 75 K G. poters, 105 K.G. kriel pero. 31435 K G. groote, 160 K.G. poters, 75 K G. kriel. Met het oog op het nadeel door de kroeezieate berokkeud, gaat het moeilijk uit deze proefneming een bepaalde con clusie te trekken. Vergelijken wij de per ceelen 2 en 3 met elkaar, dan blijkt dat de superphospbaat beter heeft gewerkt dan de pateuikali. De proefnemer verklaarde dan ook, dat hij op dit land met eeDe phosphor- zuurbemesting steeds goedoresuttaten heeft; zoodat dit proefveld blijkbaar meer be hoefte heeft aan phosphorzuur dan aaukali. Proefnemer de heer J. Vader te Seroos- kerke (W Het proefveld, bestaande uit zandigeklei, goed waterdoorlatend, en hooggelegen, ver keerde in een goeden bemestingstoestand. Voorvruoht waren witte boonen op het proefveld werden verbouwd Zeeuwsobe bonte aardappelen. Het proefveld werd verdeeld in 3 perceelen. Perceel 1, groot 7 Aren, werd bemest met 35 K G. araraoniak-superpbosphaat en 28 K.G. patentkalipero. 2, groot 7 A., verkreeg alleen 35 K.G. ammoniak-super- phospbaat, terwijl pero. 3, groot 4 A. onbemest bleef. Tegelijk met het poten, op 5 April, wer den de meststallen in den grond gebracht. Pero. 1 wss voortourenden de beide andere perceelen vooruit, het loof en de stengels waren veel weelderiger en kloeker dan die vaa ppro. 2. Op perceel 1 bleven de aardappelen ook langer groen dan op de andere perceelen. Perc. 1 braeht op 1690 K.G. eetaardap- pelen, 393 KG. poters en 72 KG. kriel; pero. 2 1350 K G eetaardappeleu, 286 K G. poters en 107 K G. krielpere. 3 462 K G. eetaardappeleo, 143 K G. poters en 82 K.G. kriel. Door de bemesting met patentkali werd dus een ineerderopbrengst verkregen van 310 K.G eetaardappeleu en 107 K.G. poters en minder 35 K.G. kriel. Geldswaarde dermeerderopbreogtt i 1,59s, hier gaat af de bemestingskoslen van 28 KG. patentkali ad f 1,75, blijft dus over aan wiDst f9,845; per H.A. f140 65. Proefnemer de heer P. Boone te Vrouwe polder. Het proefveld was hooggelegen, en bestond uit goed het water doorlatende lichte kleihet verkeerde in een goeden bemestingstoestand. De voorvrucht waren witte boonen, terwijl op het proefveld werden verbouwd Zeeuwsehe Bonten. Het proefveld werd verdeeld in 3 pero. Perc. 1, groot 2 Ableef onbemest, perc. 2, groot 7 A, kreeg 35 KG. Ammoniak- superphosphaat, pero. 3, eveneens 7 A. eroot, werd bemest als no. 2 eu kreeg bovendien nog 28 K.G. Patentkali Deze mestsUffen werden tegelijk methetpoteu der aardappels, den 3 April, in den grond gebracht. Alle perc. hadden te lijden van de kroesziekte, liet pere. met Patentkali bemest minder dan de andere. Pero. 1 bracht op 160 K G groote, 5.4 K G, poters, 30 K G. kriel pero. 2980 K.G. groote, 240 K.G. poters, 72 K.G. kriel pero. 31310 K.G. groote, 190 K G. poters, 50 K.G. kriel. Pero. 3 leverde dus meer op 330 K.G. eetaardappels en minder 50 K G. poters en 22 K.G. kriel. Geldswaarde der meerdere opbrengst f 9.02, per H.A. 1129. Hiervau gaat af f25 voor de kosten der Patentkali, zoodat er overblijft een winst van f 104 per H.A., verkregen door de bemesting met Patentkali. i (Slot volgt.) Uit de Tweede Kamer. Het „Brabantsche weggeld" is voorloo- pig van de baar.. Die „onwettige" en ook „ongewenschte" betasting zooals de heor Patyn ze noemde, is door een motie van den heer Arts, niet minder tegenstander van zulk eene belasting als de afgevaardigde van Zierikzee, buiten bespreking gesteld. Later duikt ze weer op als de bedoelde motie wordt behandeld. De historie van don Haagschen burgemeester, die naar sommiger msening zijn boekje was te bui ten gegaan door aan militairen in uniform te verbieden deel te nemen aan een kies- reclitbetcogiDg, en daarover zou zijn onder houden door den minister, hield de Kamer langer bezig dan wellicht wel noodig was. Minister Kink verdedigde ziah opdeaauval- len, die hij deswege te verduren had. Van ia- menging der regeeringisgeensprakegeweeat Het was een quaestie van de handhaving der orde en di6 is van den burgemeester toe- betrouwd. Dit is trouwens ook medegedeeld aan de Haagsohe betoogingsoommissie, die zich over 's burgemeesters houding kwaoi beklagen. Bij monde van den minister van (inanliën is haar toea gezegd, dat de regee ring hier niet kon ingrijpen, omdat in deze de burgemeester verantwoordelijk was. Wel heeft minister Rink en dit is zijn recht in een vriendschappelijk ge sprek met den Haagschen burgervader inlichtingen ingewonnen omtrent deze zaak. Eb dit is alles. De heer Talma was met die verklaring allerminst tevreden. Dat was ook gisteren rcods gebleken, toen de minister reeds van het inwinnen van in lichtingen" bad gesproken. De afgevaar digde van Tietjerksteradeel hield daar niet van. Zoo gemakkelijk komt men er dan toe om een eindje verder te gaau en zoo geen pressie dan toch aandrang te gaan uitoefenen. Dhr. Heemskerk denkt over zulke zaken cohter heel anders, zooals blijkt uit de treurige kermisbewegiDg te Araeide, waar volgens den afgevaardigde vau Sliedreoht de burgemeester wel dege lijk ondervraagd moest worden, hoe de vork tooh eigenlijk in de steel zat. Zooata gezegd is was dhr. Talma niet best te spreken over die ernstige fout van minister Rink. Het was een „ontzettend gebrek aan beleid", een gemis aan tact. Op den voorgrond in de heele geschiedenis staat volgens dhr. Talma niet de uitvoering van de gemeentewet, maar de politieke verhouding van dit kabinet tot de vrienden van algemeen kiesrecht. Nu is hij er, riepen sommigen. Ja, het hooge woord was er uit en dhr. Talma ging op dat chapiter door. Maar een motie was vau den afgevaardigde van Tietjerk steradeel niet te wachten. Ea dat waarom Dist Omdat deze de meerderheid der Kamer niet. in de gelegenheid wil stellen door een volum vau politieke strekking de blaam af te wentelen, die de minister door deze zaak tegenover het volk op z eh heeft geladen. Krasse beschuldiging voorzeker Verder kwamen als naar gewoonte ver schillende opmerkingen wensehen aan de orde bij meer dau een artikel. Bij de af deeiing volksgezondheid en volkshuisves ting drukle dhr. Schaper den wensoh uit om gemeentebesturen te verplichten tot woningbouw, indien het particulier initia tief te kort schiet. Verder werd er nog discussie gevoerd door de heeren Sohaper, Traub en Goeman Borgesius aan de eene en dhr. Pierson aan de audere zijde over de zgo. ,/huurdwaDgelausu'e", met audere woorden over den eisch, dat volgens de woningwet, vereenigiDgen, die aanspraak willen maken op rijksvoorsehotten, zich verbieden, om nooit- binnen den markt prijs de woningen te verhuren. De heeren Treub en Borgesius waren fel tegen dien „onzinnigen" eiseb. De Woningwet wordt er door mishandeld en de gopde werkitig er van tegengestaan. Van tegengestelde opinie is dhr. Pierson. En de Minister Deze maakte or zich eigen lijk met een Jantje van Leiden af. Z Exo. kan zoo maar op eigen houtje die zaak veranderen. Hij is alleen geen baas. De miuister van Finanfiën heeft een stem in dit kapittel. Allicht hoort men er dus later meer van. Van daag voortzetting der be- groo'i ig. Woensdagavond is een begiD I gemaakt met Finantiën, welke begrooting i Maandagavond zal voortgezel worden. I IT DE PROVINCIE. Goes. In de heden Donderdag onder voorzitterschap van den heer L. J. Dorst van Stavenisse, vice-presgehouden alg. vergadering der vereeniging „Stamboek van het Zeeuwsch-Belgisch trekpaard", waren tegenwoordig 30 leden. Er werd 6en veiling gehouden van dekens, halsters, gebitten enzgebruikt op de Hasgsche Tentoonstelling- Voorts werd de rekening over 1906 vastgesteld in ontvang op f 1477,565 en iu uitgaaf op f 407,96", saldo fit 69,60- De aftredende bestuursleden de heeren L. J Roggeband, Groode, H A. Harken, Wilbelminadorp en Johs. de Fey- ter, Zaamslag, werden herkozen. Een voorstel van dhr. Ph. J. v. D'xboorn om pogingen aan te wenden om verandering te brengen in de wijze van oornagekeuriog lokle nogal bespreking uit. Sommigen meenden dat er te streng, anderen dat er niet streng genoeg gekeurd werd. De zware paarden moeten ook door het zand kuonen draven. Men wilde niet vooruit loopen daar er een herziening in Den Haag aan hangig is. De regelingseommissie werd op gedragen naar het beste weten te handelen. Het voorstel van dhr. Vorstermau van Oyen om in 't vervolg de keuringen voor het stamboek te laten voorafgaan aan de premiekeuringen werd aangenomen, om reden dezelfde keurmeesters niet meer èn voor het stamboek èn voor de premie- keuringen mogen optreden, zoodat twee afzonderlijke oommissies voor 't vervolg moeten optreden. Voor beide stamboeken wordt dit toegepast. Over Je wijze van opneming van paarden in het stamboek, de benoeming van keurmeesters eu plaats vervangers moest een kleine wijziging in het reglement worden aangebracht. Het belangrijkste dezer wijziging is Hengsten door de algemeene keuringsoom- missie goedgekeurd en door haar aangewe zen als behoorende tot het ras van het Zeeuwsoh Belgisoh trekpaard kunnen zoh- Ier nadere goedkeuring in het Stamboek worden opgenomen. Dit besluit lokte nogal discussie uit. Tot de Januari-vergaderiog werden ver daagd le. de begrooting 19082e. voor stel tot het houden van driejaarlijksohe tentoonstellingen van premie-paarden eD 3e. het verslag betreffende de kosten der Haagsohe tentoonstelling. Vergoeding voor niet-bekroocde paarden in Den Haag werd niet toegestaan voorzooverre dat een eige naar nog bekroning voor één paard had. De anderen komen dus niet voor vergoe ding in aanmerking. Wel eigenaars die heel geen bekroning kregen. Het verslag over den toestand der ver eeniging werd ook verdaagd tot Januari. Klachten werden ingediend over het late uur (half 2) van vergaddring. Het bestuur deed toezegging voor't vervolg een betere regeling te treffen. Goes. Woensdagavond was het aan melding by de „Werkverschaffing voor huisvaders en kostwinnende zonen. Het aantal bedroeg 43. Het vorige jaar was het cijfer 45. De collecte voor die instelling aan de huizen gehouden bedraagt f 748. Koewacht Door den raad dezer ge meente is in zijn zitting van gisteren beslo ten een adres te zenden naar de Tweede Kamer met verzoek het daarheen willen leiden, dat de ontworpen stoomtram Hon- tenisse—Belgische grens, loopt via Zuid dorp naar Selzaete en niet Drie Schouwen- Westdorpe-Sas van Gent. Na gereedma- king der bruggen kan later altyd nog een zijlijn van Zuiddorpe naar S&a van Gent gelegd worden. Door den raad van Zuid dorpe zal een d6rgelyk adres verzonden worden. Middelburg De eerste-luitenant J. C. M. Simon Thomas van het 2e bat. 3e reg. infanterie alhier, is met ingang van 2 Jan. a s. op zijn verzoek overgeplaatst bij het 4e reg. infanterie. VHssingen. Met ingang van 14 dezer is bevordord tot milicien-sergeant de milicien korporaal Ds Joode en overgeplaatst van de le naar de 4e comp. Vlisaingen. Door den krijgsraad te '8 Gravenbage, is de milicien P. C. Kole van de la comp. 4e bat. 3e reg. inf. alhier, beschuldigd van dienstweigeringen desertie, gestraft met resp. 2 maanden gevangenis en 6 weken detentie. Vlissingen. Van de 25 aspirant-con- duofeurs der brievenmalen, welke dezen zomer aan den cursus hebben deelgenomen te Utrecht, zijn er 24 op het laatstgehouden examen geslaagd, waaronder ook 2 uit Vlissingen, zijnde de heeren A. C. de Jooge en A. de Vries, die nu voorloopig geplaatst zijn, respectievelijk te Rotterdam en te Antwerpen, om drie maanden praotisoh werkzaam te zijn voor zij defiai'ief wor den aangesteld. Ter Neuzen. De politie heeft twee Belgen gearresteerd, die verdaoht worden zieh te hebben schuldig gemaakt aan dief stal van een groote partij piekijzer dat aan de opslagplaatsen aan het kanaal was opgestapeld. Scherpenisse. In de Maandag gehou den vergadering van den dijkraad van het calamiteuze waterschap Scherpenisse werden vastgesteld de uit te voeren gewone onderhoudswerken, gedurende 1908/09 en werd besloteö tot uitvoering van dijksverbeteringen tasschen dijkpaal 7 en dijkpaal 21, 'Tuberculine-Inspuiting. In het nummer vau 27 November 1.1. der Nieuwe Rotterdamsche Courant kwp.m onder de rubriek Wetenschappelijke Berichten een aardig artikel voor, naar aanleiding van de verschijning van het werkje over de „Tuberouline-in- spuiting vid Denys door dr. A O. A. Hoffman. Aangezien het onzen lezers zeker interessecren zal, wensehen wij dit artikel hier te laten volgen „Of de isopathie, de leer die, in 'l kort gezegd, besmettelijke ziekten wil genez' n of voorkomen door d* kiemen dier ziekten of de door ben in het lichaam afgeseheid n vergiften in het lichaam te brecgeD, cog eens de brug zal vormeD, waarop houioe- opathie en allopathie elkander de verzoen de hand zullen reiken, zoudeD wij niet durven voorspelleu. Behring, de groote isopaath, heeft het beginsel van de homoe opathic, „naar den tegenwoordigen stand onzer kennis," „og zoo kwaad niet" ge noemd, mits onbevoegden er niet race kwakzalven; Lombrose heeft bij de ope ning van een homoeopathisoh ziekenhuis de meeDing uitgesproken, dat de homoeo- pathie „de kiemen vau de geneeskunde der toekomst in zich bevatte"aan de Parijsohe hoogeschool zijn twee hoogleer- aren openlijk tot de homoepathisobe ge neeswijze overgegaan.... Misschien mag men echter verwachten, dat het tusschen allo- en homoepatben tot grooter waar deering over en weer zal komen. De homoeopathie wendt zieh althans niet af van de nieuwe geneeswijzen, die de offioi- ele geneeskunde haar aan de hand doet. Het boekje, dat voor ons ligt, bevat er het bewijs van. Het beschrijft na een inleiding, die meer een propaganda voor het homoeopalhisohe beginsel lijkt, de ervaringen, die de schrijver mei de bekende bouillon van den Levenschen hoogleeraar Denys bij de bestrijding van tering heeft opgedaan. Schr. stelt voorop, dat de isopathisehe geneeswijze voor een homoeopaath veel aantrekkelijks heeii, daar z.i. de verwant schap tussehen de twee richtingen te vin den islo. in het meer speoitieke der geneesmiddelen 2o. in den eisch, dat het geneesmiddel op dezelfde organen en weef sels in overeenstemmenden nin moet in werken als de ziekte-oorzaak3o. in de klaarblijkelijkheid, dat wel degelijk kun nen werken de hooge verdunningen zoowel van horna? apathische middelen als van doode- stol wisselingsproduoten-be vattende serums en andere inentings- en inspuitings- vloeistoffen der isopathieen 4o. in de enkelvoudigheid van de middelen der beide nieuwere geneeswijzen. Dr. Hoffman heeft de bouillon van Denys in den aanvang io hooger verdunning toe gepast dan voorgeschreven werd. Zoo doende heeft hij nooit een op een ontsteking gelijkende reactie van het bindweefsel rondom de plaats van inspuiting gezien, welke bij de gewoDe behandeling pleegt voor te komen. De algerrieene verschijn selen, die zieh bij sterke doses in den bloedsomloop, de spijsvertering, de urine wegen, op de huid en in het zenuwstelsel kunnen voordoen, bleven daarbij, op een enkele uitzondering na, ook uit. Sohr. heeft de behandeling nog sleehts ia weinige ge vallen toegepast, maar het eerste geval al dadelijk met zóó goeden uitslag, dat hij de kuur ia vele gevallen als veelbelovend beschouwt. Of zij de voorkeur verdient boven de inspuitingen naar de methode van Marmorek, waarmede de artsen Hijmans eu Polak-Daniëls in Den Haag zulke be moedigende proeven hebben genomen, laat bij in het midden. Uit het overzicht, dat DeDjs van zjjn eigen waarnemingen, tot September 1905 heeft gegeven, zou blijken, dat met behulp van zijn bouillon van 442 longlijders 314 in meedere of mindere mate verbeterden, 19 stationair bleven en 109 achteruitgingen of stierven, la elk geval meent de schrijver de geneeswijze van Denys als „een der ernstigste en geluk kigste pogingen van een even ernstig en gelukkig streven van vele moderne geleer den om de lijdende mensehkeid tegenover den volksgeesel der tering te kunnen zijn" te mogen kenschetsen Op de Mersvede kwamen nabij Gie- sendam twee broers, visschers, met hun vaartuig in i.anvarirg met den staaldraad van een sleepboot. Ofschoon de kapitein hiervan, toen hij het gevaar zag waarin de tweo personen verkeerden, onmiddellijk het sein tot stoppen gaf. kantelde het vaar tuig, waarby een hunner in de diepte ver dween. De oudere broer werd gered. Te Hendrik ido Ambacht is aan de soheeps- slooperjj een werkman van een. gesloopt wordend schip te water gevallen en ver dronken. Te Makkum viel hier een werkman bij het opzetten van het zeil op de kleipraam buiten boord. Hoewel zjjn maat direct allo pogingen in het werk stelde om hem te redden, mocht het eerst na een uur gelukken zyn lijk te vinden. In de Drentsche Hoofdvaart te Assen is opgevischt het in staat van ontbinding ve£".- keerende lijk van een handelsreiziger die sedert 6 November vermist werd. De man had nog ruim f74 aan geld by zieh. la een fabriek te Glanerbrug heeft heden nacht een gehuwde smid, die bezig was den stoomketel te reinigen en abusievelijk de kraan opende waarmee de koude ketel in verbinding stond met dien waarop stoom stond, zoodanige brandwonden bekomen, dat hij aan de gevolgeD is overleden. Keizer Wilhelm is gisteravond om half 9 uit Londen vertrokken. Na zijn inscheping aan boord var, de Hohenzollera ging het jaoht naar de haven van Skeerness, vanwaar het hedenochtend naar IJ muiden stevende. Hedenavond is het jacht aldaar aangekomen. Maandagochtend 10 uur ver trekt H. M. naar Amsterdam, waar vier anderen, na ontvangst door de Koningin en gevolg, en bezoek zal gebracht worden aan het rijksmuseum, de verzameling Six en het burgerweeshuis. Des avonds half 8 galatafel; te 10,15 vertrpk Daar Berlijn. H. M. de Koningin-Moeder zal wegens het oierüjden van haar oom, den Koning vau Zweden, niet aan de feestelijkheden deel nemen, dooh reeds te half 5's avonds van Amsterdam naar D»n Haag terugkeercu. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins verlaten Zaterdagochtend weer de hoofd rad om tegen 1 uur te's-Gravenhage aan te komen. De minister van marine zal bij de ontvangst te Amsterdam tegenwoordig zijn. Men naeldt uit Dieren Het ver nieuwde onderzoek door de justitie inge- Bteld naar den dader van den moord op den strooper van den Brink, heeft geen resultaat opgeleverd. Men meldt ons uit Nleuwediep Gisterenmorgen is het stoffelijk overschot van. den heer Riemens, in leven magazijn meester bij de marine, per spoor van Helder naar Amsterdam vervoerd, aan het station uitgeleid door vele autoriteiten en vrienden. De sohout by nacht Van den Bosch en de heer Korver brachten hulde aan de nagedachtenis van den overledene. De H. IJ. S. M. heeft de weduwe Visser te Hilversum, wier man bij het spoorwegongeluk in November omkwam, een som van f10,300 toegezegd. S. Visser verdiende op de fabriek der lirma Jaarsma f 15 per week. (Tel.) Men schrijft uit Kr«mmenieDe Woensdag heeft geen verandering gebracht in den toestand alhier. Alles wijst erop, dat een gedeelte van het personeel Don derdag het werk aan de Ve-ais- en Meiaal- drukkerij der Vennootsohap-Verver zal hervatten. De stakers verspraidden'weder- om een manifest en zijn beslist overtuigd, dat het werk niet zal kunnen worden hervat bij gebrek aan een voldoend aantal drukkers en lithografen. Dat nu wijlen koning Oscar ook een gemoedelijk man was bewijzen de vele aneodoteo, die omtrent hem in omloop zijn. Een er van is deze, uit den tijd, toen de strijd tussohen Noorwegen en Zweden op het punt stond uit te barsten De koning bezocht een museum en vond een der zalen door een boom van meer dan anderhalven meter hoogte voor het publiek afgesloten. De suppoosten maakten haastigaacstalten de barrière weg te nemen maar de koning sprak lachend O, maak geen moeite En met een tiksehen aanloop sprong bij over den paal heen. Dat is nu het resultaat van een beoefe ning der Zweedsohe gymnastiek, zei hij lachend. Eens bezocht de koning een sohool. Een der kleine meisjes bracht hem de gebruike lijke groeten. Weet je wel, hoe ik heet, vroeg hij vriendelijk aan het kind. Ja, majesteit En wanneer ik op den troon gekomen ben f Ja, majesteit I Welnu, als je dat alles weet, kan je me ook wel zeggen, wat ik gewichtigs gi daan heb gedurende mijn regeeriog. De kleine dacht na, maar kon het ant woord niet vinden en begon te huilen. Ik weet het niet stamelde zij. O, huil dan maar niet, liefje, zei de koning lachend want ik weet het óók Diet Niets is onmogelijk De AmerikaaDsohe generaal Graat was reeds als schooljongen ongemeen eergierig. EeDs had hij een som te makeD, waarvan hij de oplossing niet kon vindeD. Een schoolkameraad zeide tot hem: „Dat kan je Diet!" „Kan ik het niet?" vroeg Grant, „wat beduidt dat „Nu, heel eenvoudig dat je het niet kuntGrant haalde een oud woordenboek voor den dag en zooht daarin 't woord „can 't" (kan niet), maar kon het niet vinden. Ten slofte wist hij niet beter te doen, dan naar den onder wijzer te gaan, wien bij de beteekenis van het woord „ean 't" vroeg, en voegde er aan toe: „Dat woord staat niet in mijn woorden boek". De onderwijzer verklaarde hem nu, dat het woord „ean 't" ontstaan was, door dat men de woorden „eau" en „col" te zamen had gevoegd en dat het beduidde „Ik kan Diet." Dit voorval is op Grant's latere leven van groeten invloed geweest en wanneer iemand dan zeide „Ik kan niet" dan schudde de generaal het hoofd en voegde hem toe „KudI ge niet Dat woord moest niet in uw woordenboek staan 1" Iu een dorpje in het kiesdistrict An- gerburg was, bij de laatste verkiezing voor den Duitsohen Rijksdag, de dorpsschool meester een huis binnengeslopen, had zieh daar een pak sooiaal-deraoorahscbe strooi biljetten toegeëigend en dat aan'n koopman overhandigd, die het fluks vertyandde. De sehepenreohtbank te Aogerburg ver oordeelde beideD, wegens diefstal en beliog, tot een week gevangenisstraf. De straf kamer te Lyok, voor welke de zaak in hooger aanleg behandeld is, heeft nu echter beslist, dat de twee beklaagden zieh enkel aan beschadiging haddea schuldig of mede plichtig gemaakt en hun een boete van 5 mk. opgelegd. De verdenking inzake den rneord op het meisje Bellot te Brussel is au op ce« vermoed Daarna overgebl gereohtfj van opij te Nonf hij das K.M. oi bespanr het ons] oude zl pleizieri uit de met he eerste er wasl den na. Natalsel Dinizoell door de Zij md iuheohti ring brJ dat kol| andere ren. AiJ komt, thuis zij in het trein beal gewond! de lijkd precies en long Stevensl praktijt gezien, was he(| weieens eene tv wanneel nieuw li den IialJ den is wordend e.r-tram\ Berlijnsl schimmf dat zijc kon rijl zoo ma ait zijn I dighedel onaangeT paard jJ keldrai L zieh zel| ophief, niet aal Op zekJ kinderel de soho| op en. vastgeni het dorj begrijpe dien dal dorp er| trampas stil te dit min! vader n| rijden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 2