Laatste Berichten Deze kwam, aldus dhr. Pos, met voorstellen toen er geen geld was, adres lager onder wijswet, subsidieering bijzondere gym nasia, veranderingen by de technische hoogeschool. Ja, zegt dhr. Talma, minister Knyper was zeker niet schraal in admini- s ratieve zaken, maar de verhoogingen toon w*ron het gevolg van veranderingen in •ttze we'geving. Eierkmeinvs. Miooiiiiensws. UIT DE PROVINCIE. LANDBOUW. Gemengde Berichten. Maar deze minister zoekt het in kleine z ken. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Berguna D. J. v. Krevelen te OoHterhesselen te Egmond-Binnen G. M Bosch, cand. te Limmeu. IJzendijke. Zondag nam ds. Zillinger Molenaar afscheid van de gemeente met een prodicatis naar 3 Thees. 1 68. De ge meente zong hem na afloop der predicatie toe Gezang 226 4. 's Gravenpolder. Tot notabele alhier is benoemd dhr. C. de Schipper in de plaats van dhr. C. Kosten (aftr.) Geref. Kerken. Door Deputaten tot de Zending is een schrijven van Zendeling Wielenga van Soemba ontvangen, waarin hij o.a. schrijft 'tHui3 te Pajeti is door ons betrokken. Maandag 30 Sept. kwamen vrouw en kinderen van Java terug. Dezelfde dag zag ons binnentrekken in de nieuwe Zendings- post". Verder schrijft hij van zijn wedervaren te Pajeti„De eerste dagen hadden wij veel aanloop van de Soembaneezen. En Zondag 6 Oct. na eerst met do kinderen, die wij in huis hebben, in het Maleisob godsdienstoefening te bebbeu gehouden, verzamelden zich een 20 Soembaneezen in mijn voorgalerij en mocht ik hen in hun eigen taal het Evangelie brengen". Oud Geref. kerk. Beroepen te Amsterdam W. Hendriksen te Den Helder. Geslaagd te Utrecht aan de univer- sileit voor het candidaats-examen theologie le gedeelte de heer A. de Voogd. Goes. Donderdagavond (zie de adver tentie) treedt hier in «De Prins v. Oranje" de heer Wielinga op om de belangen van Boaz toe te lichten en de verschillende be- zwar.n in de vergadering van Maandag avond uitgesproken, op te lossen. Wij hopen dat er een flinke opkomst, ook van onze vrienden uit de buitenge meenten, wezen mag. Lei wel: in „De Prins van Oranje'. Goes. Gisterenavond had in de Melk- salon een vergadering plaats tot definitieve oplichting van een comité tot onderzoek naar de Huisindustrie. Tegenwoordig waren 2 afgev. van den Bond v. Ned. Ond., dhrn v. Strien en Butler 2 der S. D. A. P. dhrn. Jonker en Kloos, 1 der K. 8. A. dhr. Kösters, en een der St. Jozefszereeniging, dhr. Fagel. De twee laatsten wenschten niet in 't Comité zitting te nemen. Verder werden uit de belangstellenden aan 't co- mi'toegevoegd dhrn. Claessen en Thiery. Uit deze zes beeren werd een bestuur gekozeD, bestaande uit dhrn. Claessen, voorzitter, Jonker, secretaris, en v. Strien, penningmeester. Paarsgewijze zal morgen begonnen wor den met een onderzoek naar bet erwten lazen bier ter plaatse. 's Heerenhoek. In de gemeenteraads vergadering van Maandag waren alle leden tegenwoordig, behalve F. B. Thoioaes wegens ongesteldheid. Door den Raad werd het verzoekschrift ingewilligd van L. de Visser, die plan heeft een schuurtje te bouwen, en geen ruimte binnen de rooi lijn hebbende, verzoekt daar buiten te bouwen. Nog werd besloten cm eene Nióuwgjaars en Kerstbedeeling te doen, na eerst de zaak besproken te hebben, dat het toeh zoo een lustig en ondankl aar oollec- teeren is, als men ziet dat er van de ge goeden zoo weinig wordt bijgedragen, door sommige geheel niets. In de cornmiesie voor de. NieuwjoarsbedeeHög zijn benoemd P. van Stee en C P Serrarecs, leden van den raad, en P. A. Remijnen W. Wester- weele, respectievelijk, leden van het R. K. Armbestuur en de Herv. Diakonie. Nog werd besloten de politie eene graf fieatie toe te kennen. Vlissingen De vrouw van P. S. alhier is betrapt op het stelen van een ham by den Blaeer V. De zaak is reeds in handen der politie. Vlissingen. Wegens uitbreiding van personeel is albier aan het rijkstelegraaf kantoor aangesteld en reeds in functie go- treden tot teiegramjongen H B. Woltering. Vlissingen Gisterenmorgen hoorden de buren op het Oude Gasthuis gekerm uit de woning van de wed. Wink. Bij het open breken der deur lag de 78-jarige weduwe dubbel in elkaar gezakt op den grond, met gebroken been, om 11 uur werd de ongelukkige naar bet Gasthuis vervoerd. Men schrijft ons uit Rilland-Bath In den derden weg waaide een boom om. Nu is dit op zich zelf zoo heel erg niet. B.kecd evenwel is het 'dat al de bcomen dia ter weerszijden van dien weg stanu ziek zijn en mettertijd dood zullen gem. Als rucn den omgevallen boom be ziet blijkt duidelijk dat de hoofdoorzaak van het omvallen niet de wind riooh de ziekte is. Ais men nagaat dat hier dage lijks schoolkinderen passeeren, dat er van uit den Bathpolder enz nog al veel vervoer over dien- weg plaats heeft vraagt men zich af mag die gevaarlijke toestaud oo langer blijven bestaan Oudelande. Eenige werklieden, werk zaam aan hst boefje in Tolhoeli alhier, maandag-houders hebben Maandagavond de baldadigheid gehad dhr. T. v- d. Maas van Driewegen, zoo ernstig te mishandelen dat hy het bed moest houden. Deze was naar Baarland geweest en was op zijn terugreis. Proces-verbaal is opgemaakt en men is de daders op het spoor. Een woord van dank mag niet onthouden worden aan de gemeente-politie van beide gemeenten, den brigadier van Ellewouds- dijk en den eigenaar van bedoeld gebouw voor hun krachtig optreden en bemoeienis sen in dezen waardoor men de daders al thans een drietal hunner spoedig op het spoor was. Westkapelle. Heden Woensdag viert de oudste inwoner dezer gemeente Apolo- nia Faasse, wod. van Stefanus Gabriëlse, haar 96e verjaardag. De oude vrouw mag zich nog in een goede gezondheid verheu gen en ook hare zintuigen mogen nog zeer goed genoemd wordeD, alleen het gehoor is wat vervallen. Dit bericht ontvingen wij een halven dag te laat, zoodat t slechts in een deel onzer op laag kan worden opgenomen. Red.) Uitslag der door de landbouw vereeniging «Grijpskerke'' over 1907 aangelegde proef velden witteboonen. Proefveld van D. Midavaine, groot 31 a. 40 o.a. in 4 per- oeelen. Voor vrucht tarwe, bemest met stalmest. Grondstof, lichte opoue grond met zavelbodem. le perceel bemest met 65 kilo Thomas- phospbaat den 15 Februari2e perceel bemest met 35 kilo Patentkali den 19 Maart; 3e peroeel bemest met 35 kilo Ammoniak- superphosphaat den 24 April4e peroeel bleef onbemest. Geoogst pero. 1 en 2 den 12 Oct., 3 en 4 den 17 October d. a. v. De opbrengst berekend per 39 a. 24 o.a. als volgtpere. 1, 9.25 II L.pere. 2, 10 75 HL.; pero. 3, 11.25 H L pero. 4, 9.50 H.L. Prijs der wittebooneD gesteld op f 14,50 den H.L. wordt voor pero. 1 ver kregen f 134,12®, voor pero. 2 f 155,87®, voor pere. 3 1163,12®, en voor pero. 4 f 137,75, trek af kosten meststoffen en zuiver wordt pero. 1 f 127,30, pero. 2 f144,93®, pero. 3 f 150,38®, terwijl pero. 4 blijft f 137,75. Op deze grondstof bracht Thomasphos- phaat geen voordeel, het leverde iu geld f 10.45 miuder op dan het onbemeste. Met patentkali werd tegenover het onbemeste f 7.18® en met Ammoniak-superph. f 12.63® voordeel behaald. Proefveld van J. den Hollander, groot 15 a. 70 c.a. in 4 perceelen. Voorvrucht aardapelen niet bemest. Grondstof zwart- aardige grond met zavelaohtigen bodem, le peroeel bemest met 35 kilo Thomas- phosphaat den 18 Februari2e onbemest; 3a bemest met 18 kilo Amoniak-superph. den 23 April; 4e met 17® kilo Patentkali, den 16 Maart. De witteboonan uitgezaaid den 9 Mei en geoogst 24 September. Opbrengt pere. 1 1.17 H.L. pero. 2 1.11 H.L. 3 1.27 H.L. en 4 1.14 H.L. wordt per hectare voor 1 30 H.L. voor 2 28.27 H.L. voor 3 32.34 H L. en voor 4 28.78 H L. Per hectare naar dien uitslag berekend a f 14 15 pr. H.L. een geldelijke opbrengst, na aftrek der kosten van meststoffan voor 1 f416 28 voor 2 f 409 91® voor 3 f435.56 en voor 4 f389,45®. Tegenover onbemeste alhier met Thomasphoaphaat f6 363 en met Ammoniak-superph. f 25.64' meer, met Patentkali f20.46 minder in geldelijke opbrengst, Proefveld van C. Stroo Sz., groot 26 a. 16 o.a. in 4 peroeelen. Voorvrucht tarwe onbemest. Grondstof, roode rooielaohtige klei. Pero. 1, bemest met 25 kilo ammo niak superph. den 22 Aprilpero. 2, onbe mest pero. 3, bemest met 30 kilo Patent kali den 21 Maartpere. 4, bemest met 60 kilo Thomasphosph. den 15 Februari. De boonen uitgezaaid 10 en 11 Mei, geoogst 1924 September. De opbrengst berekend over 39 a. 24 o.a. was el zoo, voor pero. 1, 7,44 K L voor 2, 6,84 H.L., voor 3, 7,38 H.L. en voor 4,10,32 H.L. Tegen over onbemeste gaf Ammoniak f2.52 en Paientkali 1 3 69 minder, doch Thomas- phospbaat f41.16 meer in geldelijke op brengst. Uit deze proefnemingen blijkt dat er grondige kennis wordt vereisobt om aan elke grondstof, die hulpmestsloffen toe te brengen waaraan zij behoefte heeft. Geeft voor de eeDe grondstof Thomasphospbaat verlies, op een snderen bodem wordt groot voordeel verkregen. Zoo ook met andere meststoffen. De vereeniging heeft het voornemen het volgend jaar de proeven door te zetten. Bij een overweg onder Hilversum is een onbekende man door den trein over reden en gedood. Het hoofd en den arm werden van de romp gescheiden. Te Culemborg bekwam eene vrouw eene wonde aan haar vinger, waarop zij groene zeep deed. Er openbaarde zich bloedver giftiging; na hevige pijnen is de ongeluk kige binnen een paar dagen overleden. Op het terrein der katoeufabriek te Haar lem is een 16-jarige jongen in een der aanwezige putten gevallenen verdronken. Te Eygelshoven is in een mijn een mijnwerker-onder afvallend gesteente be dolven en gedood. Hij was gehuwd en vader van drie jeugdige kinderen.— Iemand te Zwolle kwam Maandagavond van het snoekvissohen thuis en w;lde, daar zijn vrouw uit werken was, gauw de kaehfi aanleggen. Doordat hij schijnbaar wat te roijaal met de petroleum heeft omgespron gen, raakte de geheele boel in brand. Hij wilde nu de kachel naar buiten brengen, doch verbrandde hierbij zijn geheelen lin kervoet ea hand eD liep tevens aan den reohter nog eenige kwetsuren op, zoodat direct geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Door den heer C. Hoffmans te Ber- gen-op-Zoom, ridder M. W. O. 4e kl., die onlangs vernomen had. dat een mooi taxkondje van H. M. de Koningin door een harer paarden bij ongeluk was doodgetrapt, heeft aau H. M. een jongen taxhond ten geschenke gezonden. Namens H. M. ont ving hij bericht dat dit geschenk door Haar bij hooge uitzondering is aanvaard. Te Rotterdam zijn een aantal Nieuwediepers, sinds de staking in dienst van de ikma P. Thomson Co. en die in middels hun gezinnen hadden laten over komen met het doel zich te Rotterdam als bootwerker te vestigen, met pak en zak weer naar hun vroegere woonplaats terug gekeerd, omdat zy zichaelf en hun familie niet meer veilig achten. Ook andere per sonen, die werk hadden gevonden, durven zich niet langer te blyven blootstellen daar zij overdag op straat en des nachts zelfs in hun woningen worden lastig gevallen zon der dat de politie er blijkbaar iets aan kan doen. Het bestuur der bootwerkers, op die houding attent gemaakt, heeft overigens opgemerkt dat men alloen was overeenge komen dat in vrede zou worden geleefd met alle werklieden vanwege de ontvangers der lading aan boord gezonden. Daaronder waren de bootwerkers van de Calandstraat dus niet begrepen. Zondagavond ongeveer 10 uur wer den de bewoners van het Klein Heiligland te Haarlem ontsteld door een bezoek van twee kinderen uit Amsterdam. Op de vraag wat zij daar doen moesteD, was het ant woord van den jougen 14 jaar ongeveer was hij werk zoeken. En dan je zusje f Die is met mij meegegaan. Op de vraag aan de kleine meid of zij wel wist wat zy deed door zoo te handelen, werd overvrymoedig gezegd: Ik ben toch al ll'/j jaar. Besloten werd spoedig dit jeugdige tweetal aan de zorg der politie toe te vertrouwen. Een kleine ondervraging in het politiebureau bracht aan 't licht dat de jongen Zaterdag middag om tweo uur met f 2.50 aan ont vangen weekloon toch gonoeg voor een jongen van veertien jaar, zou men zoo zeg gen en nog eenige centen van verkochte sigaren, met zyn zusje naar Hilversum was getogen, daar 's nachts had gelogeerd en Zondag een enkele reis naar Haarlem had genomen om beter werk te zoeken. De politie heeft het tweetal naar de ouders teruggestuurd. O. II. Ct. Het onderzoek der j ustitie naar den vermoedelijken dader van den twee jaar geleden gepleegden moord op den beruch- ten strooper Van den Brink te Dieren is weder geopend. Aanleiding daartoe was een twist tnsschen twee vrouwen op „De Heide" te Dieren, die elkaar hevige ver wijten deden. De politie te Dieren, heeft daarin aanleiding gevonden tot een onder zoek. De strooper v. d. Brink werd destijds door een schot hagel in den buik gedood gevonden met een mes, waarmede hij zich den hals zou hebben afgesneden, by zich. Te Baflo (Gr.) werden Maandag avond landerijen van wijlen den heer P. H. Meephof Doornbosch verkocht, te zanten voor f 176,800. Daaronder behoorde de boerderij «Meima", groot 60 H.A. 4 A., welke de heer C. Doornbosch kocht voor 1 108,050, terwijl uit deze boerderij boven dien moet worden betaald een jaarlijksche huur van f 359. Per hectare komt deze boerderij dus op ongeveer f2000. Het verhaal in De Amsterdammer over Bertha von Suttner en den haar kappenden grenadier wordt in de Nieuwe Courant door haar eigen (ongehuwden) kapper, wiens vrouw dan de gelukkige gedachte zou ge had hebben cm dien grenadier te halen, tegengesproken. Te Amsterdam is de kas der werk- Ioozen in „De Geelvinck", inhoudende f 134,46'/3, gestolen. Vrijdagavond had het bestnur van den werkloozenbond de kas op da gewone plaats gebracht. Edoch, den volgenden dag vond men het slot der kast verwrongen,terwijl do kist verdwenen was. Aanstonds heeft het geheele bestuur zich ter beschikking der justitie gesteld en is op eigen verzoek in hun respectievelijke wo ningen huiszoeking gedaan. Weerzinwekkend schouwspel. Hadenmorgen schrijft het Utr. Dgbl. waren wij op het Centraalstation te Utrecht getuige van een weerzinwekkend sahouwspel. Met den trein van 10.40 van Amsterdam kwam een gezelschap mede van ongeveer 100 mannen en vrouwen, die te 10.51 doorgingen naar Bergen op Zoom. Deze lieden hadden te Halfweg op het land gewerkt en gingen nu weder naar hun woonplaats terug. Ze waren bijna allen be schonken, eenige vrouwen konden niet op haar beenen staan en moesten van het 2de naar het 3de perron gedragen worden, zelfs merkten we een jongen van ongev. 13 jaar op, die al zwaaiende in den trein ging. De ontdekkingsreiziger Felix Dubois moet te Gao, aan den Oost-Niger omstr. 400 K.M. van Timboktoe, de sporen van een zeer oude stad met schilderingen en op- schriften ontdekt hebben. Vlaumsch Kazernebloempje. Op de revue De sergeant, die veur Cies van Nukerke over de koer van de kazerne wandelt, zegi tegen Cies Wat dede gij, eer gij hier kwamt, jongen Stalknecht, te Ronsse, sergeant. Zijde gij naar de sohole geweest P Zeker, sergeant. Hebde frausch geleerd Een beetje, sergeant. Keunde gij vertalen «Je suis un üoe Ja, sergeant: «Ik volge n'en ezel!" En Cies kreeg drie dagen politiekamer. De moord op den Berlijnschen koopman Max Lehmann. Wij hebben meldiüg ge maakt van den moord op den kooproe» Max L kmann, wonende Oud-Moabit 116 te Berlijn. Max Lehmann, die in Mei 1871 geboren werd en dus 36 jaar oud was, bewoonde een kleine woning op de derde étage, bestaande uit een groote, een kleine kamer en een keuken. Hij liet zijn huis houding besturen door een in de buurt wonende vrouw maar meestal was bij alleen tehuis, kookte zelf zijn eten en deed zelf de noodzakelijke boodschappen voor zijn kleine huishouding. Hij deed eenige handelszaken. Nu en dan kreeg hij her bergiers op bezoek, aan wie hij ongeveer veertig automateD verhuurd had, en ook kwamen andere zakenmenschen bij hein aan, wie bij geld leende tot bedragen vaa 3000 mark en eveneens soldaten en ma trozen, die geld van hem leenden. Hij hield nauwkeurig boek en in zijn woning werd een uitgebreide zaken-correspondentie ge vonden. Toen nu Zondag de huisbaas, die al eenige dagen niets van Lehman gemerkt had en de huur wilde halen, op herhaald schellen en kloppen geen antwoord kreeg, ging hij de politie halen. De politie liet de deur door een sloten maker opensteken en toen vondmen Max Lehmann in een bloedplas op den vloer liggen, het aehterhoofd door een slag met een zwaar voorwerp verbrijzeld, met een schotwond door de kaak en met verschei den steekwonden. Sedert 30 November is Lehmann niet meer door de buren gezien en voor de deur van zijn woning lagen de kranten vau 2 Deo. af, zoodat de misdaad langer dan een week verborgen is gebleven. Door deze omstandigheid zal het moeilijk zijn den moordenaar te vinden. De fiets en de Koe. Boer Pimpe kwam in een ijzermagazijn om eene zeis te koopen. Bij die gelegenheid vroeg de winkelLr hem, of bij een flets wilde koopen. En wat kost zoo'n ding V vroeg de boer. Drie honderd taohtig frank. Drie honderd taohtig irauk 1 Wel voor dien prijs kan ik een koe koopen. Ja, maar de mensohen zouden u voor zot houden als ze u op een koe door de stad zagen rijden. Dat kan wel, maar ze zouden me voor nog zotter houden, als ik probeerde een iiets te melken. Ongeveer twintig roovers hebben dezer dagen een inval gedaan in een mon nikenklooster, nabij Fleskan. De monniken stonden vrijwel machteloos tegenover de tot de tanden gewapende bandieten. Zes monniken werden gedood en verscheidene ernst'g gewond. Politie schoot, bij 't hooren van de alarmklok, te hulp. De bandieten gingen er toen met een vaartjo vandoor. Agenten achtervolgden hen op de hielen. Ten einde raad verschansten zich de roo vers, waarvan enkelen reeds onderweg neergeschoten waren, in een leegstaande villa. De gerechtsdienaren omsingelden zorgvuldig 't huis. Geweerschoten werden gewisseld. Eindelijk, na enkele vergeefsche bestormingen, besloten de belegeraars de villa in brand te steken. Verschrikt yloden toen de bandieten 't huis uit en hun be wakers tegemoet. Hevige worstelingen. Drie roovers werden overmand. Stevig gekneveld en daarop onder gewapend ge leide weggevoerd. De anderen vonden hun dood in de vlammen. In Opper-Silezië hebben sneeuwstor men gewoed. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw een meter hoog. Te Napels zullen 4800 arme gezinnen uit hun woning gezet worden. Zij hebben in vijf maanden geen huur betaald, om verzet aan te teekenen tegen de verhooging vaD de huur, die da maatschappij aau welke de huizen behooren, van hen eischt. Er zullen behalve het garnizoen 10,000 man samengetrokken worden, om het ver zet te breken. In het geheel zijn 50,000 mensohen bij de uitzetting betrokken. De parlementsgebouwen te Wel lington (Nieuw-Zeeland) zijn door brand vernield. Te Lausaane is een in aanbouw zijnd huis ingestort7 menschen werden gedood. Te Tabriz (Perzië) is Maandag het hoofd der politie vermoord. De oorzaak schijnt te zijn dal bij den Ruasischen consul had toegegeven, dre gestrenge bestraffing eischte tegen een paar Perzen die in dron kenschap een Rus gewond hadden. Deze toegeefelijkheid wekte grooie onrust onder de bevolking, zoodat 't voor de hand ligt dat men hier met wraakneming te doen heef'. De kindermoord te Brussel Een bericht uit Gent aan het llbl. v. Antw. meldt de aanhouding van twee personen, wier sig nalement eenigszins overeen schijnt te komen met dat van den vermoedelijken moordenaar van Annette Bellot. Een hun- rer kon zijn alibi bewijzen, maar de ander, een persoon van Hollandsohe afkomst, was tijdens de misdaad te Brussel, en heeft een paar dagen nadien in 't geheim de stad ver laten, Hij werd in hechtenis gehouden. Het hof va» appel te Brussel heeft geweigerd een uitstel van den verkoop der eigendommen, van prinses Louise van Ko- burg toe te staan, op grond, dat daardoor de belangen van de sohuldeisehers worden geschaad. Ook het verzoek, de juweelen het laatst onder den hamer te doen bren gen. werd vau de hand gewezen. De „Matin" heeft een "«Reis-om-de- wereld-per-automobiel-beker-prijs"gestioht, toe te kennen aan het land, welks wageu in den kortsten tijd den weg New-York Parijs, via de Bering-straat zal hebben af gelegd reizen om de wereld zullen alzoo op het gebied der gewone sportmanifesta ties gaan tehuis behooren. Te Christiania is op 50-jarigen leef tijd overleden mevr. Eva Nansen, ecbfge- nooto van den bekenden poolreiziger dr. F. Nansen, thans vertegenwoordiger van Noorwegen in Groot-Brittanniö. De over ledene, die vroeger een goeden naam had als zangeres, had zich ook door hare per soonlijke eigenschappen aigemeene sym pathie weten te verwerven. Goes. Hedenmiddag te even 3 uur kwam do trein hier aan, die het stoffelijk over- Echot van den heer J. J. Ramondt uit Baarn, aanbracht. De kist door drie immortellentakken gedekt, werd in de lijkkoets gezet, daarna werd de droeve tocht aanvaard naar de begraafplaats, waar te ongeveer 4 uur een talrijke schare, rjjken en armen, ouden en jongen, vrienden en tegenstanders, rond de groeve geschaard stond, benevens tal van oud-oollega's en vrienden, en verschillende autoriteiten, onder welke wy denburge meester, den secretaris, den gemeente bode, de ambtenaren der gemeente-griffie, overige gemeente-ambt., dhr. weth. mr. De De Witt Hamer, de oud-wethouders Ocht- man en Lenshoek verscheidene leden en oud-leden van den gemeenteraad, een der Goesche predikanten, enz. opmerkten. Toen de kist boven de groeve was neer gezet, trad de burgemeester naar voren die een woord van dankbare hulde uamens de Goesche burgerij wijdde aaa de na gedachtenis van dezen doode, met wien hij en zijn vele vrienden zoo aangenamen om gang badden gehad die in verschillende betrekkingen, het meest en het langst als raadslid en wethouder de belangen van Goes had gediend en voor iedereen een zoo gewaardeerd raadsman en steun was geweest. Spr. persoonlijk bracht aan dit graf de erkentenis voor 't geen dhr. Ra- mondt voor hem burgem. geweest was, toen bij jeugdig en onervaren alhier in functie getreden, 't eerst door den overledene was tegemoetgetreden met aanbieding van steun en vriendschap. De burgemeester eindigde zijn toespraak met een woord van troost tot de betrek kingen en de verzekering dat de Goesche burgerij, Ramondt nooit zal vergeten. De heer v. d. Pauwert uit Middelburg sloot zich hierbij aau, dankte den burge meester voor zijn lof en riep den overledene een hartelijke hulde toe voor zyn groote verdraagzaamheid ook jegens andersden kenden, en zyn minzamen, welwillendou omgang, dien ook Spr., zij het ,ook korte jaren, genoten had. Ramondt 1 zoo eindigde hy waren er veten gelijk gij, hoe veel beter, zou't in de wereld zyn De heer M. A. Ramondt, aoonde3over- lodenoD, dankte, diep aangedaan, voor de hulde aan de nagedachtenis zijns vaders bewezen. De heer dr. Hocke Hoogenboorr, schoon zoon van den overledene, voegde daaraan eenige woorden toe, er op wijzende dat, wijl hun vader zijne vaderstad zoo lief had gehad, de familie uit piëteit jegens hem gemeend had dat zijn overschot in deze gemeente zou rusten. De vele vrienden, hier tegenwoordig, mochten dit beschouwen als een blijk van dank voor de groote achting die de heer Ramondt hier genoot, on spreker zou dan ook do betuigingen daarvan straks bij de bedroefde vrou w en dochters en aan den zoon in Indië overbrengen. Hiermede was deze aangrijpende plech tigheid afgeloopen. 's-Gravenhage - T weede Kamer. De heer De Vries heeft heden zitting genomen. Minister Rink antwoordt den heer Talma inzake de quaestie burgemeester Den Haag die een kiosrechtmeeting heeft verboden. De minister zegt dat in da eerste plaats de burgemeester is bestuursorgaan en daar naast uitvoerder van het staatsgezag. De burgemeester heeft in eerstgenoemde qualiteit gehandeld, en als zoodanig kon hij naar eigen overtuiging optreden door te waken voor do naleving dsr politieverorde ning, met name van het artikel betreffende de handhaving der openbare orde. In dat opzicht treedt de burgemeester zelfstandig op. Maai' uit die zelfstandigheid van de burgemeesters do conclusie te trek ken vau deu heer Talma dat de regee- ring den burgemeester niet om inlich tingen mag verzoeken, die oousekwentie aanvaardt de minister niet, en het recht om te doen gelijk hij deed laat hij zioh niet ontnemen. Dat is geen pressie uitoefenen maar dergelijke inlichtingen zyn noodig ter be- oordeeling of in eenig geval een gebiedende inmenging der regeering noodzakelyk is De minister deelt voorts de feiten mede. Het kiesrecht comité is by minister De

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 2