iuTknieiiws. L A r* O O u w Uit de Tweede Kamer. Zoo beeft de Kamer tegen hun zin het artikel betreffende de alcoholbelastiDg los gemaakt uit de middelenwet, en eenige voorstellen van den minister van financiën, strekkende om het tekort, groot 7 miljoen, van de b8grooting voor 1908 weg te wer ken, verworpen. Minister Caillaux had voorgesteld het zegel voor handelspapier van minder dan 10U te verhoogen doch dit voorstel kelderde De regeering stelde toen voor een belasting op piano's. Da socialist Carnaud kwam echter met een voorstel tot verhooging van de belasing op beursspel ea strekkende, om de termijnzaken te tref fan mot proportioneels rechten. Minister Caillaux verklaarde, dat hij in beginsel niet tegen dezen maatregel gekant was, maar hij vond het niet geschikt er op dit oogenblib mee aan te vangen, omdat zmlk een maatregel by den stand van de geldmarkt wel eens een crisis zou kunnen teweeg brengen op de Parijsche beurs. Hij verlangde dat 't amendement van Carnaud zou worden losgemaakt van de middelen wet. Hst daartoe strekkend voorstel werd echter verworpen met 397 tegen 173 stem men. Na de verwerping ging er applaus op aan de linkerzyde. Het amendement Car naud werd hierop met een groote meerder heid aangenomen. Zweden. Koning Oscar II is Zondagochtend om kwart over negenen overleden. Oscar II Frederik word den 21 en Januari 1829 te Stockholm geboren. Hij was de zoon van koning Oscar I Jozef Frans en de kleinzoon van generaal Barnadotte, die als Karei XfV Johan ia 1818 konlDg van Zwe den en Noorwegen werd, nadat de Zweed- scli9 Staten hem reeds in 1810 tot prins hadden verheven. Oscar II was de derde zoon van Osoar I en scheen dus niet voor dea troon bestemd. Maar zijn oudste broeder, die in 1859 Oscar I als Karei XV opvolgde en getrouwd was met prinses Louise der Nederlanden, een dochter vaa prins Frederik, broeder van Willem II, stierf in 1872 zonder zonen, hy had slechts een dochter die met den kroon prins van Denemarken getrouwd was. Dus als do oudste overgebleven zoon werd hij toen koning. Een oudere broeder, prins Gustaaf geboren in 1827, was in 1852 over leden. De moeder van Oscar II was een prinses van Leuchtenburg. Uit het huwelyk van Oscar II en prinses Sofia van Nassau zyn vier zonen geboren. De oudste, Oscar Gustaaf Adolf, hertog van Vermland, geboren in 1558 en getreuwd in 1881 met prinses Victoria van Baden, is zijn vader opgevolgd onder den naam van Gustaaf V. Diens oudste zoon Gustaaf Adolf, getrouwd met prinses Margaretha van Connaught,is nu kroonprins geworden. Verder heeft koning Gustaaf nog twee zoons. De tweede zoon van den gestorven koning is Osoar, die na zijn morganatisch huwelijk met Ebba Munok afstand gedaan heeft van zijn rechten op den troon en den naam van prins Bernadotte aannam de groothertog van Luxemburg, zijn oom, maakte hem in 1892 tot graaf van Wisborg. De derde zoon is Karei, getrouwd met prinses Ingeborg van Denemarken. Dien hadden de Noren als ko ning willen hebben, maar toen Osoar II dat afgewezen had, richtten zij zich tot prins Karei van Denemarken, dis nu als koning Haakom op den Noorsohen troon zit. Later veranderde koning O.-oar op dit punt, maar toen achten de NoreD hst te laat; zij hadden al te Kopenhagen stappen gedaaD. De vierde zoon is prinsEugenius,die als schildemaam he«Jt gemaakt De nieuwe kroonprins, gehuwd 1905 met Margaretha van Connaught, heeft ook reeds esc zoon. De koning is gestorven aan verkalking der bloedvaten in hersenen eD hart. De nieuwe koning heeft de ministers ont vangen en opnieuw aau zyn Huis en zijn Rijk verbonden en aan het volk een pro- clsmatio gericht, waarin hy den overleden vorst prijst, en een beroep doet op de saam werking van alle Zweden in'sjands belang. Engeland-Duitschland. Dat de Engelscho reis den Duitschen Keizer, ook lichamelijk, goeddoet, mag met blijdschap worden vastgesteld. Hij is van zijq verblijf in 't land naar de stad (Londen) teruggekeerd met groote opgewektheid. Hij moet zelfs gezegd heb ben, lever nog landheer ia Engeland, dan Keizer te willen zij o, waaneer hij 't voov 't zeggen had. Maar een Keizer heeft zijn „beroep" ook niet zelf uitgekozendus ksn men dergelijke uitspraken laten voor wat zij zijnal teekenen zij de keurige verandering welke ontstaan is in de ver houding fussohen deze twee vorsten. Gister heeft de Keizer in Buckingham Palace de lunch gebruikt met Koning Edward en Koning Hakon. Deze laatste, sohoonzoon des Koaings van Engeland, is Koning van Noorwegen. De Keiz8r verblijft nu incognito nog een poor dagen te Londen, en reist deze week o-er Nederland naar zyn heimath terug. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar N.-Pekela door W. J. J. Jenny eand. te Almelo. Bedankt voor Dokkum door J. M. Nat zijl ie B-reen; voor O. Pekela (benoe ming godsdienst-onderwijzer) door J. H. Elbreeht te Grijpskerk voor Arne- m ui den door P v. Toorn eand. te Over- sehio Potior dammer)voor Tzum door A. Jellema le 0..penhuizen. CGcvvoudsdijk Gvki'sen tot ouderling dhr. Adr. Lamper, inplaatg van dbr. 0. van Baren, die niet meer in aanmerking wenschte te komen. Herkozen tot diaken dhr. M. van Wingen, beide namen hunne benoemingen aan. In de vacature van diaken werd gekozen dhr. Jae. Looij Az die het op beraad nam. Wemeldlnge. Door de notabelen werd bij herstemming met 4: van de 7 geldige stemmen (1 stem van onwaarde) lot kerk voogd gekozen dhr. Chr. van Dijl, ter voor ziening in de periodieke aftrediDg van dhr. M. Houtekamer, die telkens 3 stemmen verkreeg. Nog nimmer was de Martinikerk te Groningen zoo vol als Zondagavond teen ds. M. ten Broek van 's-Heerenhcek, zijn intrede deed als predikant bij de Ned. Herv. gem. aldaar, predikende naar aan leiding van Joh. 9 4. Des morgens werd ds. Teg Broek bevestigd door ds. A. de Visser met een rede naar aanleiding van Handel. 20 28. Geen moderne prediking meer gewild Ds. H. Blankstein te Ham en Frausum (in .Groningen) is thans reeds twee achter een volgende keeren, naar de N. Provinciale meldt, dat daar dienst zou gehouden wor den, onverrichter zake teruggekeerd, daar de opkomst beide keeren zoo miniem klein was dat de godsdienstoefening niet kon gehouden worden. Het schijnt daar in het Noorden waar men niet voor „halfnatjes'' is, al meer te worden niet meer steenen met brood, maar steenen of brood, dat wil zeggen een sociaal-demooratisoh moderne of een ortho dox reohtzinnige prediking. Geref. Kerken. Beroepen te Enumatil U. Ubbens te Silvolde. Chr. Geref. Kerk. Aangenomen naar Sneek door M. Koomau8 te Zwolle. Remocstrantsehe Broederschap. Beroepen te Frederikstad aan den Eider (Sleeswijk-Holstein) F. Pont te Edam. Aan onze landbouwers ter overweging gegeven Als er één gewas is, dat in de laatste jaren in deze streken geen reden tot tevredenheid heeft gegeven, dan ii 't voor zeker de aardappel-variëteit die aangeduid wordt onder den naam van watjes of jammen. Vooral dit jaar zijn de resultaten, met het verbouwen ervan verkregen, ongun3lig geweest. Men wijt dit aan het koude, natte weer, dat geheerscht heeft gedurende het tijdperk, dat de aardappelknollen nog niet waren opgekomen, tengevolge waarvan vele aardappelen in den grond verrot en een aanzienlijk deel van die opkwamen later in hevige mate door de kroesziekte aangetast zouden zijn. Dat er tussehen den tijd, dat de aard appelen gepoot werden en dien, waarop ze boven den grond kwamen, een periode van kouden regen heeft geheerscht en deze een ongunsligen invloed heeft uitgeoefend op de uilgezette poters en op de planten, die zich daaruit later ontwikkelden, durven wij niet ontkennen. Doch als dit ongunstig weer in zeer vele gevallen zoo uiterst nadeelig op de watjes heeft gewerkt, hoe komt het dan, dat audere variëteiten daar zooveel minder door geleden hebben, zoo dat b v. de opkomst der „rijselaars" vol doende was en deze door de kroesziekte sleohts in geringe mate werden besohadigd? Hoe is dat Naar onze bescheiden meeniDg zit de oorzaak van de slechte uitkomsten met den verbouw van watjes dit jaar en ook de laatste drie daaraan voorafgaande jaren, dieper en moet die hoofdzakelijk gezooht worden, in de omstandigheid, dat deze aardappelverscheidenheid afgeleefd, uit geput, „versleten" is, zoodat het o.i. tijd wordt, ze door een audere, meer voordeel opleverende, als eonsumptie-aardappel eveneens geschikte variëteit te vervangen. Dat we in deze meening niet alleen staan, blijkt hieruit dat verscheid ene landbouwers van plan zijn voor het vervolg geen watjes meer uit te poten, doch zich op den verbouw van „Rijselaars" te gaan toeleggen. Of deze nu de meest geschikte plaats vervanger voor de watjes zyn, betwijfelen wij, en wel otndatlo. de Rijselaars" voor onzen tyd eene te kleine opbrengst geven 2o. zy te gevoelig zijn voor de aardappel ziekte. Of we dan een meer geschikten plaatsvervanger kennen Wo meenen ja. In 1906 werden in't arrondissement Aal3t (België) onder toezicht van de bekende landbouwkundigen Versniek en Van Over- straeten een keele reeks, n.l. 26 proefvelden aangelegd, mede met het doel de inheem- sche aardappelvarïëteit Mechelsche roode te vergelijken met de nog weinig bekende verscheidenheden Keizerskroonen Presi dent Kruger (niet Paul Kruger). Hiervan bleek de Keizerskroon meer vroeg te zyn, de President Kruger laat. Deze laatste bleek goed tegen de aardappelziekte bestand ie zijn. Volgens een onzer vrienden, die deze va riëteit reeds sedert enkele jaren geregeld uitpeo", zou ze een veel opbrengende ver scheideaheid wezen, wier knollen van even goede hoedanigheid zyn ais de watjes. En nu de opbrengst De proefvelden werden tevens zoodanig ingericht, dat ze antwoord zouden kunnen geven op de vraag Ia hoeverre is een gift Peruguano in toenemende boeveelheid van invloed op de opbrengst? Daartoe werd het perceel voor elke varië teit nader onderzocht in vier kleinere per- ceelen, die bemest werden als volgt Pore. I on bemest; pero. II stalmest; ^ero. III stalmest 400 K.G.opgelost Peruguano per H.A.pero. IV stalmest 600 K.G. dier kunstmeststof, per H.A. De gemiddelde opbrengsten der 26 proef velden waren in K.G. en berekend per H.A. als volgt Mechelsche Keizers- President roode. kroon. Kruger. Perc. 1, 21016, 20248, 27162 II 28143 26^83 34406 III 32324 30598 37531 IV 34273 33138 41300 Wanneer we in aanmerking nemen, dat bovenstaande getallen de gemiddelde zijn van de opbrengsten, op niet minder dan 26 proefvelden verkregen, dan meenen we te mogen zeggen de President Kruger geeft op de gronden van het land van Aalst en met de gevolgde bemestingswijze inderdaad groote opbrengsten. Doch we meenen ook, dat op onze gron den en met onze bemestingswijze van deze variëteit over het algemeen even groote opbrengsten kunnen verkregen worden als de boven opgegevene, achten het wel van belang, dat onze landbouwers met dezen aardappel Dader keunis maken en geven hun daarom ernstig in oveiwehing, met het komende voorjaar, bij wijze van proef neming een zekere hoeveelheid van de „President Kruger" uit te poten. Middelburg. Het slot der voordracht van deu heer Zwagerman over Verbetering van het Runlvee en vermeerdering van de opbrengst daarvan. Dat hel vet- of botergehalte der melk van koeien van dezelfde boerderij zoo uiteenloopt is meer het gevolg van ver schil in aanleg. Men kan op elke boerderij goede, middelmatige en slechte boterkoeien ouderscheiden. De slechtste geven per 1U0 K.G. melk 2,25 pot. vet of 2,4 K.G. boter, de beste in evenveel melk 4,25 pot. vet of 4,6 K.G. boter. In een stal van 20 koeien werden 4 nagenoeg even oude koeien aangetroffen met de volgende opbrengsten No. 1 4168 K.G. melk, 103,5 K.G. boter f 124,20 waarde boter. No. 2 4134 K.G. melk, 119.4 K G. boter, f 143,28 waarde boter. No. 3 4116 K.G. melk, 150,6 K.G. boter, f 185,60 waarde boter. No. 4 4121 K.G. melk, 165,4 K.G. boter, f 198,48 waarde boter. Ook de aanleg om meer of minder vet rijke melk te geven erft over. Zoowel de stier als de koe doen die eigenschap op de kalveren overgaao. De kosten om 1 K.G. boter voort te brengen zijn bij de eene koe hooger als bij de andere. Aaugenomen mag worden dat de beste boterkoeien het voedsel het voordeeligst verwerken. De veredeling van ons vee moet dus voornamelijk geschieden in de richting van verbetering van bouw, verbetering van de opbrengsten en verbetering van de eigen schap om het voedsel voordeeligtebenutten. Die verbetering is vooral in Friesland allereerst door afzonderlijke landbouwers begonnen. Algemeen werd het werken in deze richting op die manier echter niet. In Denemarken en Duitschland was in- tussohen de veeverbeteriDg door vereeni- gingen van landbouwers ter hand genomen, welk voorbeeld men in ons land gevolgd is. Daartoe zijn opgericht eontrólevereeni- gingeo, stierenvereenigingen en fokver- eenigingen. De oontió'.evereenigingen beoogen alleeD bet gemeenschappelijk bepalen van melk en boteropbrengsten van de koeien der leden. De toestellen voor melkonderzoek worden samen gekooht, een controleur wordt benoemd, die éénmaal per 14 dagen of 3 weken 's morgens en 's avonds op elke boerderij moet komen om de melk van alle koeien te wegen en daar monsters uit te trekken. Die monsters worden onder zocht en de cijfers voor hoeveelheid en gehalte in melklijsten aangeteekend. De kosten van zoo'n oontróle vereeniging worden door de leden gedragen naar ge lang van het aantal koeien van elk. In Friesland, waar de eerste opgericht zijn, wordt dit ongeveer f 1 per koe en per jaar. In Zeeland zullen de kosten gemiddeld wel iets hooger worden, echter kaa men daar aan vee! tegemoet komen, daar de land bouwers zelf het wegen en monster nemen- der melk om de 4 weken te laten uitvoeren. Stierenvereenigingen moeten tot doel hebben goed gebouwde, gezonde stieren, van bekende goede afstamming ter be schikking van de kden te stellen en tevens het bevorderen van het zoolang mogelijk aanhouden van zoodanige stieren. Een stierenvereeniging kan allereerst een stier gemeenschappelijk aankoopen en ook ge meenschappelijk houden, terwijl in de tweede plaatB de stier gemeenschappelijk gekocht, en daarna onder zekere verplicht ingen aan een der leden weer verkoeht kan worden. De stier is de halve veestapel, en in dat verband kan men met goede stieren zeer veel verbeteren. In de fokvereenigingen vinden we de meest volmaakte vorm van gemeenschappe lijk veeverbeteren. Zoo'n vereeciginghoudt er een eigen stamboek op na, waarin de beste dieren van bouw en afstamming wor den iugeschieven. De afstamming der kalveren wordt van vaders en moederszijde gecontroleerd. De leden mogen slechts gebruik maken van door de vereeniging goedgekeurde stieren, terwijl af en toe keuringen van jong vee v. v. 1. worden gehouden, om de rationeele fokkerij aau te moedigen. Fokvereenigingen werken niet eenzijdig, omdat ze zoowel op bouw, als op produotie letten. Spreker heeft tot hier getracht het onder werp van algemeen standpunt te beschou wen, daaraan wensoht hij nog het een en ander toe te voegen over de middelen op Wa'cheren tot verbetering vau den vee stapel aan te wendeD. Die middelen zullen zich aau moeten passen aan de bedrijfstoestanden op dit eiland. De veestapel op Walcheren wordt in stand gehouden door eigen aanfok en door invoer van melk- en graskalveren uit andere provincies. Dat opgroeiende jong vee is bestemd voor de melkerij, voor de vetweide en om „dik" te worden afgezet, len en ander brengt mede dat noodig is een flink, goed ontwikkeld evenredig rund dat veel en botterrijke melk geeft. Mede te werken om daartoe te komen, ligt. op den weg van de Provinciale Veeverbete- rings-Commissie, die daarvoor elk jaar de. beselvkkiug heeft over f3000 uit de Pro vinciale en f3000 uit' de Rijksmiddelen. Daarvan worden f 5000 gebruikt om het aanhouden van goede stieren te bevorderen en f 1000 om oontröle-, stieren- en fokver eenigingen extra te steunen. Veel goeds is door deze gelden in Zeeland tot stand gebracht, «ohter ontbreekt nog veel aan de algemeene medewerking van de landbou wers. Die zal er volgens spr.'s meening moeten kemsu door de opriohting van stieren- en oontró'.e-vereenigingen. Het schijnt spr. toe dat aan de vee houderij op Walcheren nog de volgende gebreken aankleven le. De praktijk acht het noodzakelijk dat om de eigenschappen van 'c Zeeuwsohe veeslsg te verbeteren stieren van buiten de Provincie worden ingevoerd. Nog al te dik wijls worden volgens spr. stieren die op Walcheren geboren werden gebruikt. 2e. Men bepaalt zich bij de invoer van stieren niet voldoende tot één streek. Tus sehen de stieren uit Friesland, Noord- Holland en die vau Zuid-Hollandeohe eilanden beslaat groot verschil. Als men die door elkaar invoert zal men nooit een constant veeslag verkrijgen. 3e. Omtrent de afstamming van de in voer- en andere stieren is veel te weinig bekend. Dat is een groote rem voor de vee verbetering. Let men daar niet op, dan loopt men by invoerstieren bovendien nog het gevaar datgene te krijgen, wat men in andere provincies kwyt wil zyn. 4e. Spr. acht het feit dat een z. i. te groot aantal stieren gehouden worden en 't dek- geld te hoog is eveneens een groote rem voor de veeverbetering. Dat maakt het aan particulieren zelfs met steun van de provin ciale commissie onmogelyk om regelmatig goede stieren van bekende afstamming in te voeren. Daarom moeten do landbouwers die goede stieren gezamenlijk invoeren- 5e. Over de melkopbrengsten van de koeien van de verschillende boerderijen en het vetgehalte daarvan is veel te weinig bekend. Hiervoor beveelt spr. contrö'e- vereenigingen aan die niet zooveel behoe ven te kosten. In Zeeland bestaan thans reeds 6 stieren vereenigingen en 3 contrfile-vereenigingen. Vooral voor de vele kleine bedrijven op Walcheren voorkomende wekt spr. op ten deze te denken aan het gezegde dat men zichzelf helpt door elkaar te helpen. UIT DE PROVINCIE. Al sinds eenige dagen wisten wy dat het niet zuiver stond met de zaken van notaris Bosch te Vlissingen, doeh dat een justiti eel onderzoek te zjjnen huize geen resultaat had opgeleverd. Daarom weigerden wij iets omtrent deze treurige zaak op te ne men. Ook gieter ontvingen wij een zeer ssnsatief bericht dat wy, wyl'tal erg ge noeg is, ter zyde legden. Nu echter onge veer de geheele Zeeuwsche pers 't bericht opnam, willen ook wjj niet achterè lijnen doch vermelden alleen dat de heer B. zich gister ten parkette te Middelburg heeft aangemeld en op bevel van den officier van justitie in verzekerde bewaring is gesteld, verdacht van oplichting. Goes. Gisteravond trad in de „Prins van Oranje" voor een dertigtal belangstellenden op de heer K. le Cointre (in plaats van den heer mr. G. J. Sybrandi, die verhinderd was), teneinde uiteen te zetten het doel van de Chr. Patroonsvereeniging Boaz en het nut van een afdeeling dier vereeniging te dezor plaatse. Na oenig debat, dat op dit woord volgde, en waarbij leedwezen over de afwezigheid van den voor dezen avond aangewezen spreker betuigd werd, stelde de voorzitter van het comité voor dat wie in beginsel nu reeds voor 't slichten eener afdeeling was, zou blijven, de anderen konden dan heengaan. Nadat dit geschied was, werd de afdeeling geconstitueerd met 15 leden, en koos de vereeniging tot leden van 'i bestuur dat uit 7 personen zal bestaan, de heerou K. le Cointre voorzitter, A. S. J. Dekker 2e voorzitter, L de Bestesecretaris, M. Kok Jr. penningmeester, G. J. Holle- stelle, algemeen adjunct, J. W. v. d. Weert en P. Oosterbaan. Goes. Woensdagmiddag 3 uur wordt de heer J. J. Ramondt albier begraven. Middelburg. De le Luitenant A. J. R. Brandt van het 2e bat. 3e reg. inf. alhier, is met ingaDg van 2 Januari 1908 over geplaatst bij het le reg. inf. te Assen. Wemeldlnge. Maandagavond hield de vereeniging voor chr. volksonderwijs alhier in de chr. school een ledenvergadering. Deze werd na gezang en het uitspreken van een zeer toepasselijk woord door den vice- voorzitter met gebed geopend. Aangaande de werkzaamheden dient inzonderheid te worden medegedeeld lo. dat 5 rentelooze aandeelen, waarvan er drie in portefeuille waren, werden uitgeloot; 2e. dat de begroo ting over het a.s jaar werd voorgelegd en goedgekeurd en 3o. dat de aftredende be stuursleden de heeren F. Wabeke Az. en C. Dekker werden herkozen, die ook staande de vergadering hun herbenoeming hebben aangenomen. Hierna hield de voorzitter een korte toespraak, waarin ZEerw. er aan her innerde dat het juist vijf jaron geleden was, dat deze school werd geopend, en verder cnet dankbaarheid herdacht de ontwikke ling welke de school, die thans 138 leer lingen heeft, in dit korte tijdvak reeds heeft mogen maken. Alles moest ons nog maar steeds meer tot dankbaarheid nopen. Daarna bracht het hoofd der sohooi, dhr. van Dijl, zijn dank aan het bestuur voor de wensohen jegens hem geuit, en voor het vele goede zijnerzijds van het bestuur reeds genoten waarna nog door een der leden, dhr. Florusse, het bestuur werd geluk ge- wenscht met dezen dag, en dank gezegd voor het vele goede dat zij tot hiertoe voor de vereeniging hebben gedaau. Nadat nog gezongen was Gezang 12 I sloot ds. Drost deze vergadering met dankgebed. Wemeldlnge. In de Zaterdag gehouden gemeenteraadsvergadering is o. a ook nog ingewilligd een verzoek van d'hrn.Hopmans en Traas, om afsohrijviug van belasting op den Hoofdelijken Omslag, dienst 1907, wegens vertrek uit de gemeente, ook werd afsohrijviug voor 3 maanden voor dezelfde belasting verleend, wegens overlijden, at n da erven J. Kole, terwijl op het 2e supple toir kohier H. O. 1907 werden gebraobt als vorens voor 4/,2 in de 32e klasse dhr. J. Traas en voor 9 maanden in de 22e klasse inej. J. TraasVan Nieuwenhuijse. Wllhelminadorp. Bij het hegknippen had J. Merison het ongeluk een tak in het oog te krijgen, waardoor geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De genees heer verklaarde dat hij met spoed naar Leiden moest worden vervoerd omziohdaar onder behandeling te stellen. G .Ct.) De verplaatsing van den kommies 2e klasse bij de belastingen I M. Looy van Vlissingen naar Rotterdam is ingetrokken. Mon meldt ons Plaats der handelingde zoogenaamde weidjes" onder Kloetinge. Personen: een fietsende schooljongen, twee toeschouwers -+- een hond. le bedrijf: fietsende schooljongen geeft gratis-voorstelling in toeren van behendig heid over den modderigen, glibberigen kleigrond rijdt door eenige slootjes, dat het water om hem heen spatzet eindelijk peddelend zyn weg voort, koersend naar houten bruggetje boven breeden, vollen sloot. 2e bedrijf: de „olou" komt; met sier lijken zwaai zal 't over 't bruggetje gaan Kort, dreunend geblaf.... een dofl'a ploDs fietsende schooljongen af spartelt tussehen fiets en boekentasoh in het bruine water versohijnt na eenigen tijd in deerniswaardigen toestand ten too- neelemopperend. Laatste bedrijfToeschouwers hond af.... sobooljongeD, mopperend, blijft. VI S S C H E RIJ. Men meldt uit Zeeland Bij de opeising van de mosselzaadban- ken in de Zeeuwsohe Stroomen werd ook dit jaar weer bitter weinig verwacht, want van alle zijden was opgemerkt, dat er weinig zaaci was gevallen of althans tot voldoende ontwikkeling was gekomen. Na de opening sohijneD sommige vissohers toch nog hier en daar banken gevonden te hebben, die niet verwachte resultaten ga ven, zoodat den mosselkweekers tegen goeden prijs eoht Zeeuwseh zaad kon ver strekt worden, dat in handelswaarde ge meenlijk verre boven Zuiderzee-zaad wordt gesteld en dit was dus voor de mosselzaad- vissohers een waar buitenkansje. Door een vrij goed bezette Kamer werd Maandag de Marine-begrooting voortgezet. De Minister las zijn rede voor en wel in snel tempo. De velen, die bij de behande ling tegenwoordig waren, zullen alzoo niet veel gesnapt hebben, van hetgeen minister Wentholt zooal te zeggen had. Ook durven wij den raad van dezen bewindsman aan dhr. Hugenholtz gegeven, om tooh vooral in de dienst-regiementen het hoofdstuk „Godsdienst" te lezen omdat het zoo mooi is, niet aan onze lezers geven ten opzichte van 's Ministers rede want ze zouden er o.i. al heel weinig aan hebben. Gelukkig is onze Minister een man vol hoop en in de verwachting, dat zijne plannen ten op zichte van de verdediging onzer kust zoo wel ais ten opzichte van Indië wel zuilen slagen. Als ze er maar eenmaal zijn en er „toon" in zit. Z.Exo. wil wel haast maken. Doeh zekerheid geven, wanneer de rappor ten zullen verschijnen, kan de Minister niet. Maar dit is zeker, nieuwe schepen ze moeten er komen, zelfs onderzeesohe vaar tuigen. En met de daarvoor benoodigde matrozen zal het wel gaan. De sterkte van het personeel neemt gaandeweg toe. Nu en dan bij de repliek als de Minister voor do vuist sprak, had hij wel neiging om zioh met ern grapje van iets aftemaken. Dan had de Kamer een schat van plezier en lachte hartelijk om dejou en dan grap pige zetten. Zoo zei Z Exe. toen er ge sproken werd over de behartiging der zedelijke belangen van het personeel, en wel over het verleenen van naohtpermissie. Het gaat niet aan groote mensohen over-i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 2