UIT DE PROVINCIE. die op consekwent-revolutiomiren koers aan stuurt, moet alle Christelijke partijen steeds meer doen bedenken, dat het belang des lands toe nadering eischt. Moge niet het minst de pers er toe medewerken, dat al het tot verdeeling prikkelende worde vermeden om plaats te maken voor de breede basis van gewenschte eendracht.'* Dit laatste slaat natuurlijk op Sneek, maar wij maken er Nederland van. VrouwensUmrechi. Toen men eenmaal het massa-stemrecht op uitgebreide schaal had ingevoerd kwam ook spoedig het vrouwenstemreoht op de b»»n. Zoo leest men in Groen van Prinsterer's Ongeloof en Revolutie, 2de dr., bl. 200/01 «Von Haller verhaalt van een hoogleeraar te Wurzburg„il voulut (en 1804) admetlre lea femmea et les lilies oitoyens aotifs dans la corporation aouveraine".1) Dit ia zoo belagchelijk niet als het schijnt. Waar bet willens onbekend is dat God de Beer de vrouw als hulpe tegenover den man ge maakt beeft, opdat een iegelijk zijne vrouw alzoo lief hebbe als zich zeiven en de vrouw den man vreeze daar is de eohtgenoote onze reisgenoote op den levensweg en op den weg des Levens niet meer daar wordt ze mederegentes of slavin daar ia men veroordeeld, bij hel versmaden van de wijsheid en liefde Gods, in de dwaasheid van den filosoof of in de ruwheid van den barbaar te vervallen". D. P. D. FABIUS. Rotterdammer van 28 Nov. jl. Hij wilde (in i8o4) de getrouwde en onge trouwde vrouwen als actieve butgers in de sou- vereine gemeenschap toelaten. Het land moet toch niet met moties ge regeerd worden, zei dezer dagen een onzer afgevaardigden bij de begroetings-discua- siën. Dat is een waar woord, en juist ge grepen. De begrootings-discusaiën blijven beneden peil, omdat men van alle zijden zorgvuldig tegen iedere botsiDg waakt. Verdienste van deze laag bij den grond blijvende discussie is ongetwijfeld de kort heid. Konden de leden der Tweede Kam6r er nu ook eens toe komen om allerlei wenschen en verlangens die eerst breed toegelicht worden, in een motie te belichamen. Zoo danige motio wordt dan op haar beurt tot een nader te bepalen dag op zij geschoven, om daa reeds tot da overtollige of onuit voerbare gerekend te worden of aanleiding te geven tot een taai, onvruchtbaar debat. Een wetsontwerp is dan toch altijd een meer of minder gelukkig studiewerk, een motie vertoont meestal de sporen van een invallende gedachte of vluchtig opkomende wensch. Door het voorbeeld van het socialisme schijnt de zucht in parlementaire kringeD om ook tot in de onbeteekenendste dingen te wiilen mede-regeeren en mede-adminls- tratceren al dieper ingedrongen, en het begrip teruggedrongen dat de Kroon regeert door den Minister. Indien de Staten-Generaal gaat regeeren en administreeren, waartbe is dan eigenlijk een ministerieel departement en zijn hoold noodig Om de besluiten van de Kamer uit te voeren Maar dan wordt de Minister een ge hoorzame knecht van de meerderheid of een zetbaas. Een dienaar van de volks- souvereiniteit. Dit is zuiver socialistisch. Een kwaad dat vooral in onze dagen in het oog moet gevat worden en waartegen meer als ooit rusteloos waarschuwen noodig is. Waar ligt de grens fussehen „se'fhelp" en leunen op subsidies Niet zelden krijgt men den indruk dat het ietiocn op den Staaf, het zoeken naar subsidie de individualiteit doodt en eigen initiatief verlamt. Dat de kraeht gebroken wordt van wen'gen arbeid die, niet in staat tot plukken van den geraeensohappelijken boom, meer bloeien zou. Maar ook deze medaille heeft een keer zijde. Ais een onzer instellingen door concur rentie dreigt dood gedrukt te wordeD, of onze Boerenleenbanken zondersubsidiehaar nuttigen oeconomLchen arbeid niet ver richten kunnen, dan gaat 't niet aan om oen theorie van tegenstand tegen staatssubsidie te handhaven en te zeggen men moet zich zelf helpen. De oude Spartanen lieten alleen de kin dertjes in leveD, die welgeschapen ter wereld kwamen, maar het zwakke werd kortweg het leven benomen. Dat is niet aanbevelenswaardig en chris telijk evenmin. Het gebruk van de motie schijnt lang zamerhand tot een dwangmiddel in onze Tweede Kamer verheven te zullen worden. Men wil telkens dat bij velerlei gele genheid de meerderheid zich uitspreke b v. of bet minimum-salaris van een onder wijzer f550 of' f600 zijn zal of staats exploitatie wenschelijk is of niet of een grooter r-f kleiner deel van hel leger ge durende de wintermaanden huiswaarts keeren zal, of zooveel meer. De T weede Kamer heeft daartoe formeel het recht evenzeer als door amendementen wiiziginge te brengen in een wetsvoorstel. Maar als de meerderheid een motie heeft aangenomen heteekent dat nog niet daf daardoor da wet aan het Ministerie is voorgeschreven of (ie wijze van behande ling is behaald. Alleen £.ls de Minister door de toeliohting overtuigd is, dan is hij zedelijk aan de motie gebonden. Nooit ot nimmer kan gevorderd worden dat de Minister tegen zijne overtuiging handelf, maar zijn constitutioneel reef t is anders te handelen als het landsbelang z-oa's hij dat inziet hem dit voorschrijft. Tot regeeren is noch de Eerste nooh de Tweede Kamer geroepen. UIT m PEES. Predikants tractementen In de Ned. Herv. Kerk. De Standaard schrijft Er is bij gelegenheid van het onderwijswetje steen en been geklaagd over de ontoereikende tractementen van veel onderwijzers. We gaan hierin meê. Maar waarom let men enkel op den nood der onderwijzers, en niet evenzoo op dien van vele godsdienstdienaren Het tweede lid van Art. 171 der Grondwet zegt, dat de tractementen der godsdienst leraren, zoo ze ontoereikend blijken, kunnen vermeerderd worden. Nu staan deze tractementen schier overal op een tixum, dat reeds in 1848 als laag te beschouwen was. Sinds is de standaard van het leven zeker met een derde opgeloopen. Stellig zijn de toe standen van 1848 alzoo als thans geheel ontoereikend te beschouwen. De Grondwet nu onderstelt dit geval, en wijst ons den weg aan, om ze toereikend te maken. Nu weten we wel, dat men zoo ondershands het denkbeeld heeft doen post vatten, dat deze bepaling van de Grondwet steeds een d o o d e letter zou blijven. Maar beslissende kracht heeft zulk een opinie natuurlijk in geen enkel opzicht. En nu doet het toch vreemd aan, dat men voor de onderwijzers in het vuur [komt, en maar steeds de predikanten vergeet. Gelijk men weet, zijn wij voorstanders vah uitbetaling van het kapitaal der tractementen aan de gemeenten, opdat de Staat zich niet meer in 't leven der kerken hebbe te mengen. Maar aan hen, die ooit niet met ons eens zijn, en den financieëlen band bestendigen willen, mag dan toch met allen ernst de vraag gesteld: Zoo ge dan Art. 17I der Grondwet ook in zijn tweede lid witt handhaven, waarom dringt ge er dan niet op aan, dat het worde nageleefd Predikants tractementen in de Gere formeerde Kerken. De Heraut schrijft aan het slot van een tweede artikel tegen ds. Sikkel Al meer, zoo zegt ds. Sikkel, is het oog open gegaan voor de roeping der Overheid om niet alleen voor de stoffelijke, maar ook voor de geestelijke belangen van het volk te zorgen. Nu kan de Overheid in een land van gemengde bevolking daarbij niet een bepaalde richting begunstigen. Ze heeft niet de roomsche, gere formeerde, luthersche of ethische richting als de ware te proclameeren. De geestelijke worste ling, die in den boezem der Kerk gestreden wordt, moet de Overheid rustig haar gang laten gaan. Ze mag door haar staatsmacht daarbij niet ingrijpen. Maar wel heeft de Overheid de roeping, om de Christelijke kerk in haar ge- heef te steunen omdat de geestelijke welvaart van het volk ook een staatsbelang is. Zonder daarom partij te kiezen in de kerkelijke ge- deeldheden, moet ze aan alle christelijke kerken subsidie verleenen. Aan onze christelijke volks actie is het te danken, dat de Overheid die roeping reeds heeft ingezien ten opzichte van onze scholendat aan onze lagere scholen en gymnasia reeds subsidies geschonken worden. En waarom zou de Regeering, wat ze tegen over de christelijke school gedaan heeft, dan ook niet mogen doen tegenover de christelijke kerken De fout onzer vaderen was, niét dat ze de financieele hulp vau de overheid vroegen, maar dat ze die hulp alleen voor de|g e p r i - vilegieerde kerk, voor de Staats kerk vorderden. Neem die fout weg, stel in plaats van de Staatskerk de christelijke kerk in al haar vertakkingen, en het juiste beginsel van Art. XXXVI komt tot zijn recht. Hoe verleidelijk dit betoog nu ook ztjn moge, vooral wanneer men in eigen Kerk met gebrek aan iinantieele kracht worstelt, toch springt, voor wie dieper nadenkt, de fout van deze rede neering wel in het oog. Die fout ligt hierin, dat het uitgangspunt genomen wordt in de sociale roeping der Overheid en niet in de levenswet, die Christus voor zijn Kerk gegeven heeft. De Kerk van Christus, al treedt ze in het sociale leven op, is niet aan dat sociale leven te danken. Ze kan daarom nooit met de school, of met welk ander instituut uit het volksleven ook, op één lijn worden gesteld. De Kerk is niet een instituut van de menschen, maar van Christus. Ze dankt haar oorsprong niet aan de maat schappij, maar aan de genade Gods. Ze staat wel in het maatschappelijke leven, maar ze heeft een eigen leven, een eigen Koning in de hemelen een eigen wet, die voor haar geldt. Naar die wet van haar Koning heeft ze alleen te vragen. En daarom gaat elke redeneering en elk betoog over de rechten der Kerk, dat zijn uitgangspunt neemt in de sociale belangen of de zooge naamde roeping der Overheid, en niet in de wet die Christus voor zijn Kerk gaf, fout. De vraag is niet en mag niet wezen, of de Overheid een zeker recht zou hebben om uit sociaal oogpunt de Kerk te subsidieeree. De Overheid, die waarlijk de Kerk eeren en dienen wil heeft voor alle dingen tc vragen, welke ordinantie Christus te dezen opzichte voor ztjn Kerk gesteld heeft. Eischt die ordinantie, dat de Kerk zelve voor het brood harer dienaren moet zorgen, dan helpt en dient de Overheid d« Kerk niet, met haar van die geldelijke zorg te ontslaan, maar dan verleidt ze daardoor de Kerk juist om tegen het bevel van Christus in te gaan. Van harte stemmen wc dus in met de be lijdenis onzer Vaderen, dat de Overheid aan de Kerk goede hulpe moet bewijzen. Een Christelijke overheid, die de Kerk van Christas niet beschermde, diende en hielp, zou haar Goddelijke roeping verzakc-n. Maar hierin ligt het verschil, dat onze vaderen onder die goede hulp ook de firfantieele hulp verstonden, terwijl wij die Iinantieele hulp juist een kwade hulp noemen. Een kwade hulp, niet alleen omdat de historie geleerd heeft, hoe de Kerk in haar levenskracht daardoor verzwakt wordt, haar energie wordt uitgedoofd en haar onafhanke lijkheid wordt bedreigd, Maar een kwade hulp, omdat ze ingaat tegen Gods ordinantie, dat de Dienaren des Woords niet het brood van den Slaat, maar het brood der Kerk eten zullen. Echter schrijft volgens Hollandia c!« Zuiger-Kerkbode. De Ned. Herv. Kerk ontvangt uit de Staats kas globaal genomen deze sommen kerkbestuur 4o duizend gulden tractementen i millioen en anderhalf tonne gouds kindergeld 82 duizend. De Ev. Lutherschen genieten kerkbestuur 4 duizend tractementen 37 duizend kindergeld f3500. Maar ook de H e r s t e 1 d Lutherschen, d. z. die gemeente die t. o. v. do Ev. Luth. Kerk staan ongeveer als de Geref. Kerken t. o. v. de Hervormden, krijgen Staatstoelagen voor kerkbestuur f1400; voor tractemeeten 1 4300 voor kindergeld f 500. Dus, hoe weinige er ook zijn, toch f 7200. De z.g. Remonstrantsche gemeentjes worden ook niet misdeeld. Ze krijgen samen f 22,500. En zelfs de rijke Doopsgezinden genieten nog 16 a 17 duizend pop. Rome ontvangt meer dan 5 e 11 een halve ton 4- pensioenen a f56.350. Voor de overige pensioenen wordt nog f238.798 uitgekeerd. Hiervoor moeten ook wij, Gereformeerden, mee betalen. En niets krijgen we terug. Een mijner vrienden zou zeggen, geen s o e, d. i. geen fransche stuiver. En nu staat er wat de Ned. Herv. Kerk aan gaat wel iets tegenover. Oorspronkelijk Room sche kassen en landerijen, die met de Refor- matie aan de publieke Kerk bleven toegekend, ook toen ze Chr. Gereformeerd werd, zooals men toen zei, zijn goeddeels genaast door den Staat; doeh dat ligt in 't grijs verleden. De toestanden zijn nu zoo geheel anders geworden. Een nieuwe regeling is eisch vau sociale rechtvaardigheid. Vroeger hadden we voor de Christelijke school een restitutie-idee. Wat is Rome practisch, met name ook in zake die subsidie van de kas voor zijn emeriti. Men noemt die post «Katholieke pensioenen" f56.350. Om vaD te watertanden. Doch 't beginsel schijnt nu eenmaal mee te brengen, dat wij daarvoor wel betalen, doch voor onze gepensionneerden geen duit restitutie mogen aannemen, zelfs al zou de Overheid 't billijkheic shalve aan zwaarbelaste gemeenten gaarne gunnen.... 't Zou o. i. een groot politiek belang zijn tot bevestiging der coalitie, als in deze richting gewerkt werd. Want die een pré heeft, is altijd angstig voor 't verliezen. En dit hindert de gulle samenwerking met ntisdeelden zeer. Rotterdammer Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Goes P. J. Steijaz te Sta- veni8se te Zanieweer J. Meeuwenberg cand. te Zeistte Oudenhoorn J. D Schmidt te St. Aiithoniepolder. Bedankt voor Hollandsoheveld door H. J. Olthuijs te Harmeien,; voorAlaieio door W. Westhof te Hardenberg voor Garderen en Bergschenhoek door P. van Toorn, cand. te Overschie, De beschuldiging tegen ds. Boers te Roordahuizum van fraude by een kerka- Ifjfce verkiezing is gebleken valsch te zyn. Ds. Boers is vrijgesproken. Garef, Kerken. Aangenomen naar Hoolddorp door R. W. de Jong te Noordwijk. Ds. Littooij te Middelburg legt met een enkel woord uit hoe 't komt dat ds. v. Dijk te Tholen zijn emeritaat nog niet kreeg. ZEerw. schryft en voegt er nog een opmerking aan toe Niet heelemaal juist. Inde wijze van aan vrage om emeritaat kan iets zijn, waarom die aanvrage niet terstond wordt ingewilligd. Zoo is het in betrekking tot de aanvrage van TholeD. Het beticht, gezonden aan de Middelb. Courant en overgenomem door De Zeeuw, daarna door de N. Rotterd. Crt., De Standaard en wellicht door meer andere bladen, is dan ook niet heelemaal juist. De Middelb. Crt. is ook niet de gewenschte bron voor dergelijke berichten. De inzender heeft de klok hooren luiden, enz. Het bericht was door ons ontleend aan de Mi<Jd. Crt., doch die had 't waarschijn lijk uit de Zuider Kerkbode. Ons bericht gister uit de N. R C. opge nomen, vindt in de Kerkbladen nog geen bevestiging. Het verbaast ons wel een weinig dat onze vriend ds. v. Dyk, die ons toch wel eens meer inlicht en voorlicht ons van de ver gissing onkundig liet. Wij blijven ons by ZEerw. en by alle vrienden dringend aan bevelen. Oud Geref. Kerk. Bedankt voor Ter Neuzen door H. Roe- lofsen te Goes. Yrjje Evangelische Gemeente. Beroepen te Bergumerheide H. Visser te Vriescheloo. Schooiiiietiws. i£|De Unie-Collecte bracht dit jaar op te Biezelingemet Kapel leen Eversdijkf 108,35, te Oosterland mei Kapelle, Vianen, Ouwer- kerk en Sir Jaasland f 44,92 en te Vrouwe polder f24,75. Te Baarn is gisteren in den onder- dom van 71 jaren overleden de heer Jaco bus Johannes Raaiondt, oud-wethouder van Goes. J. J. Ramondt werd 2.3 Dec. 1835 te Goes geboren. Hjj was jarenlang aan de admini stratie der Qoesche Crtdaarna werkzaam in Indië. Van daar te Goes teruggekeerd 1877, werd hij in September gekozen tot lid van den gemeenteraad, in plaats van den heer J. M. Pilaar, die zich niet her kiesbaar stelde. Al dadelyk werd hy in verschillende Raadscommissies benoemd, onderen anderen tot lid der ftnantieele commissie, en na de eeds-strubel van 1884, op 19 Mei van dut jaar, ter vervan ging van jbr. Do Marees v. Swinderen ge- bozen tot wethouder. In April 1903 nam hy als wethouder en raadslid ontslag en vertrok 27 April 19(6 naar Baarn. Wij, die hem in ds laatste jaren van zyn raadslidmaatschap vsn zeer naby gekend hebben, hei denken bera met groote achting dewyl hy behoorde tot onze nobelste tegen standers. Meliskerke. In 4o raadsvergadering van Vrijdag onder voorzitterschap van den burgemeester waren alle leden tegenwoor dig Onder de ingekomen stukken kwamen voor een van het Polderbestuur WalchereD, zijnde een aanvraag om subsidie voor het verharden van een verbindingsweg Melis kerke—Biggekerke groot f 150, gedurende 20 jaar, de Polder Walcheren zou dan den onderhoud op zich nemen. De voorzitter zette in korte wo, den het nut van dezen weg uiteen. Dhr. Jakobsen stelde voor een subsidie te verleenen gedurende 20 jaar,groot f 100. Het verzoek van den Polder Walcheren wordt afgewezen en het voorstel Jakobsen aangenomen, beide met 6 tegen 1 stem. Daarna komt ter tafel een verzoek van dan gemeente-veldwachter om zijn tracte- ment met f UO te verhoogen, dit werd ver worpen m6t 5 tegen 2 stemmen. Do voorz. stelde toen voor een gratificatie te geven groot f 30, dit werd aangenomen met alga- meene stemmen. Nog was, na de vaststelling der agenda, ingekomen oen adres van 5 ingezetenee van Meliskerke tot het verharden van den weg van Meliskerke naar het tramstation Zoute- lande, welk adres is gesteld in handen van B. en W. Westkapelle. Door dhr. J. Mesu onder wijzer te Nieuw- en St. Jooelaud, zal dezen winter 's Z&terdagavonda een landbouw- cursus voor volwassenen gehouden worden in bemestingsleer. Do cursus zal aanvan gen op Zaterdagavond e..s. Baarland. De suikerbieten zyn alhier ook ingescheept. Op de leerbank gewogen 1,975.660 kilo. De opbrengst was tamelijk goed; niet vpel waren er uitgezaaid geweest. Vrouwepolder. Beguaotigd door prach tig weder hield de schiet voreeniging «Ko ningin Wilhelmina" al trier Vrijdag een huishouclelijken wedstrrd. De prijzen be stonden uit huishoudelijke artikelen en werden behaald: le pryu S. de Visser, 2o F. Kerkhove, 3e O. Oste, le J. de Ryke, 5a O. Hollebrandse, 63 P. Vermeulen, 7e H. VVairave, 8e J. Vermeulen, 9e P. de Vos, 10e G. Tilroe, lie J. W. Willemse, 12e H. Polderman, 13o L. Duvekot, 14e P. Duve- kot, 15eW.de Vos, 16e A. Kodde, 17e C. de Kam, 18e J. da Visser, 19e J. Polderman, 20e 8. Duvekot, 21e W. Duvekot, 22e A. Tilroe Az., 23e C. Vermeulen, 24e G. Vlie ger, 25e A. Tilroe Sr., 26e J. Louwerse. Over 't algemeen werd goed geschoten, er Laerschte een goede stemming en er was veel belangstelling. Na afloop der schiet oefeningen werden de prijzen aan de leden uitgereikt en liep ook deze welgeslaagde wedstrijd in de besta orde sf. Devereeni- ging verheugt zich in een bloeienden toe stand, doordat het aantal leden steeds to meemt. Vlissingen. Heden morgen om 5 uur is de naehtuiailboot „Koningin Wilhel mina" bij het binnen komen op de haven door den mist aan den Ooatdam omhoog geloopen, maar tooh weer spoedig glad gekomen zoodat zij toch nog ongeveer half zes aan de Ponton gemeerd lag. Wemeldinge. In de gemeenteraads vergadering van heden ia tot lid van het burgelijk armbestuur herbsnoemd dhr. J. Lindenberg Fz. met 4 stemmen. Twéé biljetten waren van onwaarde en één blanco. Zicrikzee. By de verkiezing voor een Hoofd Ingeland in het bestuur van 't water schap Schouwen, vacature wijlen N. L. de Oude is gekozen mst 38 van de 74 geldige stemmen dhr. J. Smallegange Wz. Voorts b»kwamen do keeren G. L. Klompe 17, S. M. Hanse 13, J. den Boer Cz. 4, P. Éfoogeu- boomJx en L, de Oude elk 1 stem. De ge kozene had dus nat do volstrekte meerder heid. Bij de directe belastingen zijn ver plaatst ingang 1 Januari naar Rotterdam de kommiezen le klasse J. v. Bevereo, van Bruinisse, N. Oost Lievense, van St. Maartensdijk, L. L;ps van Ter Neuzen, en de kommiezen der 2e klasse V. A. v. Aerde, vau Tholen, I. M. Looy van Vlissingen en A. F. Schoolland, van Delfzijl. Krabbendijke. De coordeinde vao de Wilhelminabaan, zal door de bewoners daar geholpen door anderen wat worden verbeterd. Daartoe zal er een wagon kool- gruis worden besteld. Wat betere verlich ting was voor de Wilhelminabaan ook wel noodig, daar alleen aan de einden een lan taarn staat. Uit de Tweede Kamer. Als welkome afwisseling tussohen do bespreking van locale en distriotsbelangen en aanrukkende klachten van links en rechts een principieel vraagstuk n.l. de positie der vrouw. Een ware St. Nieolaas surprise. Het gold n.l. meer in het bijzonder de vraag, of vrouwelijke postambtenaren, die in het huwelijksbootje stappen, in hare betrekking kunnen gehandhaafd blijven ja dan neen. Er lag siads 1904 een koninklijk besluit, waarbij bepaald werd van neen. Dit besluit is steeds uil gevoerd geworden, dooh gaf Dimmer tot eenige mooilijkheden aanleiding. Immers de be trokken personen, wisten waar hethuwelijk haar op kwam te staan, en namen haar ontslag. Of het nu juist altijd van heeler harte ging is een andere vraag. Minister Kraus heeft eohter intrekking van dit K. besluit verzocht, aan welk verzoek dau ook gevolg is gegeven, en wel op 23 October 1907. Vrouwelijke assistenten en commiezen bij de posterijen kunnen dus voortaan bijaldien ze huwen in hare be trekking blijven. Daarover nu waren de gevoelens der leden verdeeld. Sommigen keurden den maatregel van den minister goed, anderen keurden ze boogelijk af. Zoo trok dhr. Pastoors er dapper tegen te velde, 't Is een premie op het Neo-Malthu- sianisrae. Wat moet er in zoo'n get al vau de kinderen terechtkomen Maar en hier wordt de zaak uit een ander ooppuut bekeken de gehuwde vrouw drukt de arbeidsmarkt, daar zij het aantal sollioi- tanten verhoogt en alzoo loonsverhoogiug van de mannen tegenhoudt. Eeu argument, dat wel meer dienst ge daan heeft, tegen de feministische beweging. Andera tegenstanders van den getroffen maatregel, o.a. dhr. Heemskerk,Sohokking, Ruijs de Beerenbrouek en ook wel Rood- tauijzen hadden en terecht meer de belangen van het gezin en het gezinsleven op het oog. Wat, zoo vroegen ze met meer nadruk dan dhr. Pastoors, wat moet er in dergelijk geval terecht komen van de vrouw als huismoeder, als opvoedster harer kinderen De vrouw behoort in het gezin, zegt dhr. Roodhuijzen. En dhr. Heemskerk, zoowel lettende op de sooiale zijde van het vraags'uk als dhr. Pastoors, komt voorna melijk k iertegen op, dat de maatregel van den minister aanbeveling is van een kinder loos huwelijk. Da gezinsband wordt door de intrekking van het besluit gerekt, zegt dhr. Sehokking, die het niet begrijpen kan, dat dhr. Limburg, die het anders zoo druk heeft over staatsbeseherming van mannen en vrouwen, voor den dag komt met de stel- litig, dat de staat feitelijk in dezen alleen maar te leiten heeft op de dienstbelangen. Volgens dhr. Limburg toch heeft de staat zich niet te bekommeren of intelaten met het gezinsleven, ook Diet met het lot der kinderen, indien maar de vrouwelijke post ambtenaar er voor zorgt, dat de dieDstbe- langeu niet worden geschaad. Gaat de dienst naar behooren, dan is alles al lang goed. Wat komt er zoodoende van de ethische politiek terecht? vraagt dhr. Sohokking. Dhr. Limburg vreest maar, dat bij aldien de vroegere maatregel be stendigd was geworden, het concubinaat in de hand zou gewerkt worden. Mag men niet meer huwen by de posterijen, welnu, dau zullen die vrouwelijke ambtenaren daarop wel een weg weten, zonder ont slagen te kunnen worden. Zoo waren de meeningen te dezen opzichte verdeeld. Het vraagstuk is trouwens niet van de gemak kelijkste. Ook de Minister bracht niet veel hcht. Politieke motieven zijn bij den Minis ter in dezen niet in het spel. Nu dat laat zioh verstaan. Z.Ex. vroeg sleohts naar reoht en billijkheid. Vóór hel besluit vau 1904 rezen er geen moeilijken. En daarom kan die toestand wear jntreden. Temeer, tiaar volgens Minister Kraus de maatschap pelijke toestanden er niet naar zijn, dat de v rouw zieh uitsluitend kon wijden aan het gezin. Met dat al kwam er nog een motie vau dhr. Pastoors, betreurende de intrek king van het K. B. van 2 Maart 1904, deze materie rakende. Ze zal later ten linale worden afgedaan. Vermelden wenog.dat dhr. Fruytier bij het begin der vergadering klaagde over de vertraging in de werken van het kanaal van Zuid-Beveland, welke verband houden met de verruiming spoor- brug bij Vlake. Spreker droeg op bespoedi- giug aan. Er sohijnt gerechtelijke onteige ning vaD terreinen noodig te zijn. Indien dit het geval mocht zijD, zegt dhr. Fruytier, dan geve de Minister toeaanmaligeeischen. Dhr. Kraus antwoordde hierop, dat ont eigening van niet iu der minne te verkrijgen terreinen noodig was voor de aanbesteding ran noodzakelijke werken. IntusscheD, de zaak zal bespoedigd worden, omdat geen onteigening bij de wet noodig zal zijn. De aanwijzing der terreinen kan bij K.B. plaats hebkea. Vryaag werd de waterstaatsbegrooting afgehandeld en zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. De Kamer was er lang aan bezig, vooral door de buitengewoon vele grieven en klachten. Zeer waar schijnlijk zullen er avondzittingen volgen, tenzij de verschillende sprekers nog de noodige kortheid betrachten. Ook nu waren de klachten nog niet verstomd, hoewel de discussies op hooger peil gebracht werden dan een paar dagen te vorerr, toen de Kamer en de Minister moest volgen bet ge'neele land bereisde van noord tot zuid van oost tot west. De heer Foreest had het over de dure bouwplannen van waterstaat, vooral over de „luxurieus" ingerichte postkantoren en dhr. Van Asch v. Wjjok over de ODgun- stige ligging van dat te Zeist, n.l. in een afgelegen straat. De minister gaf ten ant woord, dat hij steeds de zuinigheid wilde betrachten en te Zeist de min kostbare plek he) kantoor licht slechts 3 minuten van de kom had gekozen. Had Vol- lenhove maar zulk een kantoor, daoht dhr. Duymaer v. Twist, wat zouden de Vol- lenhovers tevreden zijn. Hij solliciteerde er dan ook om bij den minister. De „ohaotisehe" toestand of beter «bijna chaotische" toestand waarin de tele foondienst verkeert tengevolge der wet van 1904, ten opzichte van te verleeuen oonoessies, driDgt dhr. Van Kamebeek tot

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 2