NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 59. 1907, Zaterdag 7 December. 22e Jaargang, HISTORISCH CHRISTELIJK- VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. 3, J. DE JONGE-VERWEST. m Goes F. P. D'HUIJ, té Middelburg. PRIJS DER AD.VERTENTIËN E e c li t s z a k e n, (semengdè Berichten. 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS, Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers Ci,026, UITGAVE DER FIRMA ÊSt' VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cenr, Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Zij die zich met 1 Jan. a. s op ons blad abonneeren, ontvangen 't gedu rende de maand December gratis 6 December, 1907. Sn eek 1 Sneek heeft zich uitstekend gehouden. Mr de Vries werd gekozen met ruim 1900 steuiiucu meer dan de beide o&ndidaten van Links. De liberale oandidaat verkreeg 620 stemmen minder dan zijn geestverwant in 1905 bij eerste stemming en 1376 minder dan deze bij de herstemming haalde. Dank zij den steun der Friesch Chr. Historisohen ontving de heer de Vries bij eerste stemming reeds al de Reohteohe stemmen. Wel had hij er nog 245 minder dan mr. Okma en ds. v. Eyk te zamen in 1905 behaalden, doch dit verschil is zeer gering wanneer men nagaat dat 't toen een periodieke verkiezing gold, waarbij uiteraard meer kracht ontwikkeld wordt dan bij een tuseehenlijdsehemr. Okma aftredend lid en een bij alle partijen bekende en geliefde persoonlijkheid was, zoodat distriotsinvloeden hem een grooten voorsprong gaven, terwijl de Friesch Chr. historisohen toen voor een eigen oandidaat opkwamen, wat hunnerzijds de actie meer prikkelen dan nu 'teen oandidaat eener andere groep betrofook had de scher mutseling der voorafgaande dagen allicht bij sommigen hunner kwaad bloed gezet, en werkte misschien nog eenigszins de oritiek op de houding hunner geestver wanten elders in 1905 bij enkelen na. Dit in aanmerking genomen, is 't cijfer door onzen candidaat behaald, een prachtig ojjfer, een moedgevend cijfer voor de cam pagne in 1909, een dementi aan den tegen stander die in de Rechtsohe coalitie een scheur had meenen te ontdekken. De Friesch chr.-historischen verdienen hulde voor hun krachtige hulpde anti revolutionairen voor hun prachtige organi satie en de katholieken voor hunne trouwe medewerking. Men heeft nogmaals gezien datdechr.- historisohen ernstig voor de saamwerkiDg zijn gebleven, en van achter blijkt dat, zoo zij vroeger ia de weer hadden kunnen zijn, 'took met den steun aandecandidatuur van dr. Kuyper wel zou gevlot hebben. Worde en biijve de verhouding, onder de leiders vooral, er eene van wederzijdsoh vertrouwen en onderlinge waardeering. Polderbestuur van Walcheren. Buitengewone vergadering van Donder dagmiddag. Voorzitter de heer H. P. den Bouwmees ter. Tegenwoordig 21 commissarissen. Af wezig de heer Zip met kennisgeving1 vacature. Vóór de punten der agenda in behan deling te brengen, wijdt de voorzitter een woord aan de nagedachtenis van den heer jhr. mr. L. Sohorer, waarmede de leden hunne instemming doen blijken. Het eerste punt der agenda is een voor stel van het dag. bestuur tot het in onder houd neinen van den te verharden weg tussohen Biggekerke en Meliskerke. Het voorstel luidt „Reeds meermalen werd door ons, in overleg met de betrokken gemeentebestu ren, de mogelijkheid overwogen van het verharden van den weg van Biggekerke naar Krommenhoeke tot aan den Noord- weg, benevens deze Noordweg van waar de weg van Biggekerke naar Krommen hoeke er op komt tot aan Meliskerke, waardoor Diet alleen een zeer gewensohte verbinding tussohen de gemeenten Bigge kerke en Meliskerke zoude tot stand komen, maar ook eene uitstekende verbinding tus sohen Vlissingen en Domburg, vooral met het oog op de voorgenomen bestrating van den Roosjesweg. Waar wegsverbetering in het algemeen zeer zeker een polderbelang is, meenden wij, dat het op onzen weg lag, deze zaak ter hand te nemen en dat ook van de zijde des polders daartoe financieel dient te wor den medegewerkt. Volgens raming zouden de kosten van aanleg van den weg 1 17000 bedragen Provinoiale Staten tan Zeeland hebben zich bereid verklaard, dat geheele bedrag als renteloos voorschot te verleenen, af te lossen in 20 jaar, dus ieder jaar f 850. Het bedrag van aflossingen is thans ge heel door de betrekken gemeentebesturen en particulieren bijeengebracht, zoodat alleen het onderhoud van den weg over blijft. Wij hebben thans de eer U voor te stellen, dit onderhoud geheel voor rekening van den polder te nemen. Aangezien hier mede alleen de begrooting van de wegen bezwaard wordt, zal de aanneming van ons voorstel geen verhooging van dijkge- sohot als anderszins tengevolge hebben, terwijl een groot gedeelte van Walcheren door het tot stand komen van den weg aanzienlijk zal gebaat worden.'' Het voorstel wordt zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming aangenomen. Een tweede voorstel strekt om, over wegende dat door het faillissement van den aannemer W. Dekker te Veere de polder in rechten kan worden betrokken,' het dagelijksoh bestuur te machtigen tot het voeren vaa alle rechtsgedingen, ge noemden aannemer betreflende zoowel eisohende als verwerende. De heer Leuwerse vraagt of de polder in rechten betrekken zal worden. De voorzitter antwoordt dat hij twqe maal voor het kantongereoht en eens voor de rechtbank is gedagvaard om te worden veroordeeld aan een leveraneier van Dek ker zekere som te betalen. De polder zal zich dus moeten verdedigen en daarvoor is de machtiging noodig dezer vergadering en van Gedeputeerde 9ialen. Daarna wordt het voorstel zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. De voorzitter zegt dat er nog een onder werp is dat niet op de agenda is kunnen geplaatst worden, wijl de zaak eerst eer gisteren haar beslag heeft gekregen. Het betreft het aankoopen van een stukje grond om daaruit zand tj kunnen halen. Het tegenwoordige contract met De Kam is afgeloopen. Het heeft wel eens moeilijk heden opgeleverd en ter voorkoming daar van en in verband met zwaardere eischen, heeft het polderbestuur een stuk grond van De Kam gekocht, groot 2 gemeten, tegen f 1000 per gemet. Het dag. bestuur vraagt goedkeuring van den koop. De heer Van Westen vraagt of er in het bedoelde land voldoende zand aanwezig is. De voorzitter antwoord toestemmend. Er is voor een 60 a 70 jaar voldoende zand, ongeveer 600,000 M3. De heer Louwerse juiaht het voorstel zeer toe. De polder kan den koop gerust goedkeuren. Zonder verdere beraadslaging of hoof delijke stemming wordt conform het voor stel besloten. De heer Corré vraagt nog eenige in lichtingen omtrent de werken die door den aannemer Dekker moeten worden verricht. De voorzitter antwoordt dat de onder houdswerken daags vóór de faillietver klaring zijn voltooid. Wat stormschade betreft, is in het bestek aan deD polder de vrijheid gelaten die op te dragen aan wien hij wil. Onmiddellijk na de failliet verklaring van Dekker is dit geschied en aan den heer Lindenbergh tegen het ge wone tarief. Hierna wordt de vergadering gesloten. Wegens verzuim van onzen berichtgever moesten wij dit verslag overnemen uit de Midd. Crt JU J^r JB O U W Proefvelden. Proefnemer dhr. J. Vreke, te Seroos- kerke (W.). Het proefveld, bestaande uit liohte klei, was tamelijk laag gelegen, zeer water houdend en verkeerde in een matigen be- mestingstoestand. Als voorvruoht dienden bruine booneD, terwijl op het proefveld werden verbouwd bonte Zeeuwsche aardappelen, welke den 4 April 1907 gepoot werden. Het proefveld werd verdeelt in 3 pero. Perceel no. 1, groot 7 Are, werd bemest met 28 K.G. patentkalie en 35 K.G. ara- moniak-superphosphaatperceel II, even eens 7 Are, kreeg alleen 35 K G. ammo- niak-superphosphaatterwijl perceel III, groot 4 Are, onbemest bleef. De meststoffen werden den 4 April in de putten gestrooid. Peroeel I bracht op: 945 K.G. groote, 162 K.G. poters en 126 K G. kriel. Peroeel II bracht op: 715 K.G. groote, 180 K.G. poters en 90 K.G. kriel. Peroeel 111 bracht op 292 K G. groote, 84 K.G. poters en 52 K G. kriel. Door de bemesting mot de patenkali werd dus op 7 Aren een meerderopbrengst ver kregen van 230 K.G. eetaardappels an 18 K.G. poters minder en 36 K.G kriel meer. Per H.A. werd dus meer verkregen 3285 K.G. eetaardappels en 515 K G. kriel en minder 260 K.G. poters. Geldswaarde der m&erder-opbrengst f 97,74 per H.A. Bemestingakosten voor 400 K.G. patent kali per H.A. f 25. Zuivere winst, verkre gen door een bemesting met patsntkali f72,74. Proefnemer de hoer M. Broerse te Ss- rooskerke (W.) Het proefveld, bestaande uit liohte zavel grond, was hoog gelegen en Z8er goed het water doorlatende en verkeerde in een ma tigen bemestingsteestand. De voorvrueht was tarweop het proef veld werden verbouwd bonte Zeeuwsche aardappelen, welke in het eind van Maart gepoot worden. Het proefveld was ver deeld in 2 perceelen, een controle-veldje ontbrak. Perceel no. 1, groot 1 Are, werd bemest met 5 K.G. Ammoniak-superphosphaat, perceel II, groot 3 A., kreeg 15 K.G. Am moniak-superphosphaat en 12 K,G. Patent kali, welke meststoffen den 28 Maart uit gestrooid werden. Perceel I bracht op105 K.G. groote, 36 K.G. poters en 67 K.G. kriel, pere. II bracht op 370 K.G. groote, 138 K.G, poters en 70 KG. kriel. Op de 3 Aren werd dus meer geoogst 55 K.G. groote aardappels en 40 K.G. poters en 130 K.G. kriel minder De geldswaarde van de meerderop brengst bedroeg f 1,17. Deze ineerderop- breDgst werd verkregen door eene be mesting met 12 K.G. patenikali, waarvan de kosten waren f 0,75. Op de 3 Aren werd dus een winst behaald van f 0,42 per H.A. dus een winst van f14. Proefnemer do heer Jac. de Visser te Serooskerke (W.). Het proefveld bestond uit zandige klei, tamelijk laag gelegen en tamelijk water doorlatend, de bemestingstoestand w&3 slecht. De voorvgucht was tarweop 't proef veld werden verbouwd bonte Zeeuwsche aardappelen, welke den 16 Maart gepoot werden en half October gerooid. Het proefveld was verdeeld in 3 perceelen. Perceel I, groot 7 are, word bemest mst 35 KG. ammoniak superphosphsatperceel II, eveneens 7 are groot, met 35 KG. ammo niak superphospbaat en 28 KG. patentkali; perceel III, groot 1 are, bleef enbemest. Perceel II kwam aanvankelijk achteraan, maar haalde perceel I spoedig in perceel III bleef steads ten achter. Perceel I leverde op: 1145 KG. groote, 95 KG. poters, 74 KG. kriel. Perceel II leverde op 1355 KG. groote, 100 KG. poters, 80 KG. kriel. Perceel III leverde op 123 KG. groote, 15 KG. poters, 13 KG. kriel. Perceel II, bemest met Am-super, en patentkali leverde dus 210 KG. eetaard appels, 5 KG poters en 6 KG. kriel meer op dau perceel I, enkel bemest met Am.super. Per H A. dus 3000 K.G. eetaardappels, 70 K.G. poters en 85 K G. kriel, gelds waarde f91,56. Deze meerdere waarde w&s verkregen door eene bemesting met 400 K G patent kali per H.A., kostende f25, zoodat de bemesting met patentqali een winst gaf van f 66,56 per H A. Op de weegbrug te Nieuw en Sint Joosland werden dit jaar gewogen 2.135.285 K.G. suikerbieten. In 1906 was dat cijfer 2.539.790 K.G. UIT DE PROVINCIE. Goes. Benoemd is tot gemeente-deur waarder de heer J. J. Vijverberg, alhier. Middelburg. Aan den le luitenant adjudant jhr. H. P. van der Misden van het 2e bat. 3e reg. inf. alhier, is op heden bet ondersoheidingsteeken voorlangdurigen dienst als officier toegekend. Het bestuur der Vereeniging voor Geref. onderwijs te Middelburg ban met dankbaarheid berichten dat de geldleening groot f20,000 is voiteekend. Middelburg. Tegen de winkelierster T. B., huisvrouw van A. B., is door de politie proces-verbaal opgemaakt wegens het verkoopen van sterken drank in 't klein zonder de vereisohte vergunning te hebben alsmede tegen een viertal jongens genaamd J. v. E., A. d. S., L. B en M. E. I., wegens wederspannigbeid. Middelburg. Da minister van justitie heeft lo. aan C. Wiersma A Gz., inspecteur der registratie en domeinen te Amsterdam, op zijn verzoek, met ingang van 10 dezer, eervol ontslag verleen j uit zijn betrekking van lid der kamer van toezicht over de notarissen en oandidaat-notarissen, geves tigd te Middelburg2o. benoemd met ingang van 10 dezer, tot lid der katuer van toezicht over de notarissen en eandi- dast-notarissen, gevestigd te Middelburg, W. A. Kleyn van de Poll, inspecteur der registratie en domeinen te Middelburg. Vlissingen. Bij kon. besluit is aan dhr. mr. dr. F. 9. Witteveen eeryol ontslag verleend ais auditeur bij den schuttersraad bij do thans opgeheven schutterij alhier. Vlissingen, Eergisteren is te Antwerpen de 22-jarige zoon van den heer S. alhier, die als matroos op een sleepboot voer, over boord gevallen en verdronken. Heinkenszand. Indo gemeenteraadsver gadering van Donderdag onder voorzitter schap van den Burgemeester, waren tegen woordig 6 leden en de secretaris, afwezig de wethouder P. v. d. Dries. Ingekomen zijn van Ged. Staten goedkeuring van gemeenterekening over 1906, suppletoir kohier hoofd, omslag 1907, idem wijziging begrooting gemeente over het loopende jaar. Alles voor kennisgeving aange nomen. In de begrooting over 1908 worden ingevolge enkele opmerkingen van Ged. St. eenige wijzigingen gebracht. Eer vol ont slag wordt aan mej. J. A. Geym, onderw. alhier verleend wegens benoeming te Middelburg, met iugaag van 1 Maart 1908 of zooveel vroeger als in de vacature zal zijn voorzien. B en W worden gemach tigd tot het doen eener oproeping. Opeen reclame tegen suppletoiren aanslag in den hoofdelijken omslag over 1907 (van wiet? Red.) wordt in guostigen zin met aigemeen goedvinden beslist. Een gevraagd eervol ontslag van een der ambtenaren (wien Red.) van den Burgerlijken Stand wordt aangehouden tot de vulgande vergadering. Ee.rgistflrr.acbt zijn door tot nogjtoe onbekend gebleven personen bij deweduwe F. te Sint Laurens 5 kippen gestolen. Toen men den diefstal ontdekte, vond men nog een tweetal kippen dood in hat hok. Vermoed wordt dat een hond gebruikt is om de beesten dood te by ten, althans men vond bij hot hok sporen van een hond. M. G. In de week van 27 November tot en met 3 December 1907 zijp in Zeeland voor- j gekomen 3 gevallen van typhus en febris typhoïdea, 5 van roodvonk en 12 van dyphtheritis, te weten van typhus en febris typhoïiea l geval te Goes, 1 te Tholon en 1 te Wemeldingevan roodvonk 1 geval te St. Kruis, 2 te O - en W.-Souburg en 2 te Vlissingenvan diphtheritis 1 ge^al te Axel, 1 te Boschkapelie, 1 te Brouwers haven, 2 te Duivendjike, 3 te Goes, 1 te Hulst, 2 te Neuzen en 1 te Nieuwerkerk. Kantongerecht Goes. Door A. de W. te Goes is op 6 December hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van 25 November 1.1., waarbij hij wegens 't niet toegelaten zijnde, uitoefenen der geneeskunst, werd veroordeeld tot 2 maal f 15 b. s 2 maal 10 dagen hechtenis. ArrontMssements-Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag zijn veroordeeld wegens diefstal: D. W. G., 14 j., zonder beroep, VlissingeD, tot 1 jaar tuchtschoolA. B., 46 j., opperman, Hontenisse, thans te Mid delburg in hechtenis, tot 2 m. gev. straf, met aftrek van het voorarrestJ. T., 25 j., werkman, Middelburg, tot 1 m., en C. H., 19 j., veldarbeider, Boschkapelie, tot 14 d. gev. straf wederspannigbeidJ. F. de F, 28 j., arbeider, Hontenisse, tot 14 d. gev. straf; vernieling P. J. W., 32 j., tinnegieter, Halst, en H. W., 38 j., arbeider, Hoede- kenskerke, beiden tot f5 b. s. 5 d.h., en mishandeling: A. v. D., 41. j., werkman, zonder vaste woon- of verblijfplaats, tot f 10 b. s. 10 d. h. Vrijgesproken: P. C. du B., 19 j., voer- m aas knecht, Groede, beklaagd van mis handeling. Voor het gerechtshof te's Graven- haga werd gisteren behandeld de zaak van M. G. J. M.V., redacteur-uitgever te Sas van Gent, door de rechtbank te Middelburg tot f 25 boste of 10 dagen hechtenis veroor deeld ter zake van het opnemen in de Zeeuwsche Koerier (in verband met een ver kiezing) van een artikel,waardoor de oer en goede naam van J. J. F. v. Z. te Hulst zou zijn aangerand. Advocaat-generaal mr. Reitsma eischte ook in deze bevestiging van 't vonnis, terwijl mr. J. J. Heys®, advo caat te Middelburg, vrijspraak vroeg. Te Euvcigaane is een vrouw door de duisternis misleid te water geraakt en verdronken. Twee stroopers, die giste rennacht in een veld nabij Helmond aan het etroopsn w-iren, werden door jachtop zieners vervolgd, üe stroopers namen de vlucht. Het geweer van een van beiden ging daarbij af en trof den anderedoodelijk. De dader werd onmiddellijk aan de politie overgeleverd. Ia twee villa's aan de Stadhouders laan te 'a Gravenhage is gisterennacht ingebroken en veel zilverwerk ontvreemd. Opmerkelijk, zegt Het Vaderland, is het dat juist dezer dagen het vijftal personen die geruianen tijd, als verdacht van den diefstal bij den heer Gotidsmit in de Passage in voorloopige hechtenis doorbrachten, op vrije voeten waren gesteld, en dat gedu rende den tijd, dat zij waren opgesloten, geen inbraken zyn gepleegd, Te Eindhoven is gisteravond het groote mode- en macufacturenmagazyn der naamlooze vennootschap de Jongh totaal uitgebrand. Bij het ontsteken van den kerstboom in de étalage viel een vonk op de in de nabyliggende goederen en het vuur greep zoo snel om zich heen, dat san redden niet te denken viel. Een der kler ken en een winkeljuffrouw konden nauwe lijks nog met moeite het brandend perceel ontvluchten. Het vuur werd krachtig ge voed door den aanzienlijken voorraad ka pok en veeren. Het magazyn, de winkel, da zolders zijn totaal uitgebrand. Bij het neer vallen van de telefoon, waarmede de zaak was aargcsloteD, struikelde eeu der heeren daarover en brak een been.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1