TELËGEiHEÏ. iicrkiiieuws. Sclioolufeuws. I B r i a n d heeft een slaafsche meerderheid achter zich, en hij verdedigt zijn ontwerp dan ook niet op gronden aan het recht ontleend, maar met mctieven van politieken en... electoraten aard. «Hij heeft", zegt de correspondent derN.R.Ct. over het kamer-debat van Woensdag, «met handig aangebrachte gevoels- en verkiezings argumenten al de aarzeling of wroeging, die de scherpe juridische bestlijding zijner tegen- stan Iers en in het bijzonder het energiek betoog van meester Labori mocht hebben opgewekt, uit de radicaal-socialistisch-anticlericale gemoe deren verdreven". En ook dezen correspondent is dit bedrijt ven den Franschen bewindsman te machtig. Want wel prijst bij hem nog voor »de mees terlijke en beleidvolle wijze, waarop hij de uitvoering der Scheidingswet door alle moei lijkheden geleid heeft". Maar zoo laat hij daarop volgen»het de viaag of hij door zijn jongste wijzigings- ontwerp, dat nog wel niet voor i Januari 1908 wet zal zijn, maar waarvan hij heden toch door een reeds kwijnende, maar toch nog volgzame meerderheid in de Kamer de essentieele be paling wist te doen aannemen, niet misbruik gemaakt heeft van zijn gezag en redenaars talent en of hij niet bezig is, zijn roemrijke rol in een zoo belangrijk gedeelte der jongste Fransche geschiedenis te doen vergeten". Over die «roemrijke rol" zullen wij maar zwijgen. De Scheidingswet vertoont niet slechts op écn bepaald puut, maar in 't algemeen zulke monstruositeiten, dat daartegen ook bij herha ling door onbevooroordeelde liberalen verzet werd aangeteekend. En bovendien kan een minister, die over een slaafsche meerderheid beschikt, heel ge makkelijk zulk een ^roemrijke" rol spelen. Dat thans echter ook de Parijsche corres pondent der N. R. Ct. zij 't dan ook vrij zacht, protesteert bewijst wel, hoe verregaand het ge drag der Fransche regeering geworden is, en tot welk een brutalen aanslag op eigendom en recht haar anti-clericale politiek heeft gevoerd. Nu geldt dit alles wel de roomsche kerk, tegen welke wij, protestanten, met name ook in Frankrijk ernstige, historische grieven hebben. Maar onrecht blijft onrecht. En het anti-olerioalisme blijft zich gelijk. Ginds in Frankrijk tegen de roomsche kerk. Hier in Nederland tegen alle kerken, zoodra het er de macht toe heeft (Friesch Dagblad). Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Burgh J. v. d. Linden, cand. te Utreoht. Bedankt voor Oost Vlieland en Nieuw Dordrecht door H. W. Bosch te Limmen. Arnemuiden. Ds. B. G. C. Steenbeek hoopt 5 Jan. a s afscheid van zijn gemeente te nemen, en 12 Jan. d. a. v. intrede te doen te Ierseke, na bevestigd te zijn door zijn vader ds. G. J. Steenbeek van Lochem^Sf./ Men schrijft ons uit 's-Gravenhage Het wa9 heden een niet minder ge wichtige dag voor de Herv. Gemeente alhier dan Z>ndag, nu ds. J. C. Sehuller in de Groote Kerk zijn intreerede hield. Een groote schare vulde heden avond het kerkgebouw en vele zijner ambtsbroeders waren tegenwoordig, alsmede verscheidene ouderlingen, diakenen en oolleotanten. Onder het zingen van ps. 118 7 en 14 beklom de nieuwe leeraar den kansel en hield na gebed en gezang een keurige rede, die blijkbaar met groote aandacht gevolgd werd. In zijn iuleiding sprak ds. Sohuller aller eerst van zijn zeer gewaardeerden arbeid in Goes, waar hij het uitnemend goed had gehad onder het beminnelijke Zeeuwsohe volk en waardoor het scheiden hem zwaar was gevallen. Naar aanleiding van Joh. 1 vers 44—52 wees hij er de gemeente op dat al zijn arbeid een heenwijzen naar Jezus zou zijn al zou het ook evenals door Filippua op eenigszins onhandige wijze geschieden. Aan het slot zijner rede hield ds. Sehuller verschillende toespraken, in de eerste plaats lot zijn ambtsbroeders die hem met de meeste hartelijkheid ontvangen hadden, in het bijzonder tot ds. Vermeer zijn bevestiger en tot zijn vriend ds Obbink, vervolgens tot ouderlingen, diakenen en collectanten, alsmede tot de leden van het kiescollege, die bet vertrouwen in hem gesteld hadden. En ten slotte tot zijn fa milieleden en de Goesoho afgevaardigden, die hem de eer hadden aangedaan bij zijn intreerede alhier tegenwoordig te zijn. Voor de predikatie werd gezongen gez. 19 4 en 8 en aan het slot zijner rede liet de leeraar zingen Gez. 221:4. Bij het einde der godsdienstoefening werd Psalm 86 6 gezongen. Diep onder den indruk verliet de Gemeente het kerkgebouw. Ds. Dippel van Oo3twold zal Zondag 12 Januari a.s. te Groningen bevestigd worden door ds Ten Broek. Riliand Bij de Woensdag gehouden stemming voor twee notabelen werden uit gebracht 88 stemmen. Hiervan verkregen de heeren M Petri 22, G. Windhorst 20, J. P. J. Verplanke 13, J. Reynhout 12, M. Angusieyn 3, N. Nieuwdorp 3 en K. Leijs 1 stem. Gekozen is dus dhr. M. Petri en herkozen dhr. G. Windhorst. Geref. Kerken. Beroepen te Winsum J. Thys, cand. te Kampen. Aangenomen naar EzingedoorO.Boerema cand. te Kampen. Bedankt voor Wyckel-Balk door J. L. Jappers te IJselstein voor Pynacker en Nootdorp door O. Boersaaa, cand. te Kam pen voor Driesum door W. L. Milo te W arnp. Driewegen Alhier zijn gekozen en be- vestigd tot ouderlingen dbrn. J. Krijger en I J. de Muynck en tot diakenen dhrn. M.de j Dreu eu J. Moerman. Goesche Crt. Tholen. Zondag 15 Dec. hoopt ds. J. H. Lammertsma zyn intrede te doen 's avonds in de Geref. Kerk B alhier na des voornuid- dags bevestigd te zijn door zijn zwager ds. S. O. L >s, van Nieuweroord. Oud Geref. Kerk. Bedankt voor Kampen door G. H. Ker sten te Rotterdam. De Rett, meldt dat ds. M. Ozinga Dz., pred. te Amsterdam, nog niet zijn emeri taat zal nemen doch daar ziju krachten steeds afnemende zijn, heeft de Kerkeraad besloten nevens hem een tweeden predi kant te beroepen. Geslaagd te 's-Gravenhage voor acte wiskunde 1. 0. art. 86 dhr. P. de Hullu, van St. Annaland. Geslaagd voor het staatsexamen acte middelbaar boekhouden dhr. A. v. d. Eyk te Vlissingen. 's Gravenhage - Tweede Kamer. By de behandeling der begrooting voor VVaterstaat, af deeling Spoorwegen, klaagt de heer Passtoors over de slechte verhou ding tusschen den directeur-generaal en 't departement van waterstaat, welke ver houding zeer slecht werkt op het personeel. Spreker keurt ook af de intrekking van het Koninklijk Besluit van 1904, waarby alleen vrouwelijke ambtenaren in dienst mogen blyven wanneer 't belang van den dienst er niet door geschaad wordt. Door deze intrekking wordt do moeder aan het kind onttrokken, en het Neo-Malthusianis- me geprotegeerd. Ook trekken dergelyke vrouwen arbeidsloon. De heer Helsdingen bestrijdt dit laatste. De li6er Drucker vraagt uitbreiding van het aantal vrachtposttreinen, en betreurt het gebeurde met de De Ruyter-postzegels. De heer Lokman de verhouding bespre kende tusschen den directeur-generaal en den minister betoogt dat eerstgenoemde een zelfstandig, onder eigon verantwoorde lijkheid optredend ambtenaar behoort te zijn, waardoor echter de waardigheid van den verantwoordelijken minister onaange tast blijft. De heeren Heemskerk en Ru ijs de Beeren- hrouck steunen het protest van den heer Passtoors tegen de intrekking van het kon. besluit in zake den dienst der gehuwde vrouwelijke ambtenaren. Dhr. Limburg (vrijz dankt echter den minister voor die iDtrekkiDg welke aan den verkeerden reohtstoestaod der vrouwelijke ambtenaren een eiDde maakt. De heer Roodhujzen (Uuie-lib.) is 't met den heer Heemskerk eens en oordeelt dat wanneer eeo gehuwde vrouw wordt ge handhaafd in staatsdienst, de regeering van bet huwelijk een oariealuur maakt. 's Gravenhage, 5 Deo. Heden had de begrafenis plaats van den deze week juist op zijn 70en verjaardag overledengeueraal- majoor Vetter. Er was veel belangstelling. Aan ket graf waren onder meer aanwezig de oud-minister van koloniën Bergsma, de oud-gouverneur-gene^aal v. d. Wijok, vele Indische officieren en oud-offieieren,ambte naren en oud-amblenareD, en afgevaar digden van enkele verenigingen, waarvan de overledene bestuurder was. Berlijn, 5 Dec. De Commissie uit den Rijksdag ter voorbereiding van de behan deling der Polenvoorstellen heeft met 19 tegen 9 stemmen besloten den Rijksdag te aivisseren tot verwerping der voorstellen. Voor de voorstellen waren slechts de Na- t'ocaal-liberalen en vry-conservatieven. Deze laatsten hebben beloofd bij de tweede lezing van houding te zullen veranderen, wanneer do regeering wil rekening houden met hunne wenschen. Pietermaritzburg (Natal), 5 Dec. Een Europeaan die bij Dinizoeloe is geweest,ver haalt dat de doodgewaande Pausiataspring- levend is. Generaal Botha heeft by de (Na- talsche) regeering aangedrongen op een veldtocht tegen Dinizoeloe, dewijl diens •ptreden slecht werkt op de Swazi's. Berlijn, 5 Deo. In den Rijksdag naar aanleiding van het proces Harden-Moltke vielen gister harde woorden tusschen den ministrieelen liberaal Paasohe en den mi nister van oorlog, en stonden de bloc- partijen fel tegen-de S. D. A. P. en het Centrum over. Thans is de vrede tussehen de partijen onderling eu den Rijkskanselier weer gesloten. Ook Paasche en de mi- Dister van oorlog zijn weer verzoend. Madrid, 5 Dec. Uit Melilla verneemt men dat er een gevecht heeft plaats gehad tussehen troepen van den Sultan en op standelingen bij Marsjiki. Den uitslag weet men niet, maar de opstandelingen hadden 8 gewonden. Londen, 5 Deo. Daily Telegraph ver neemt ait San Francisco dat men daar al gemeen het vertrek van den Japausehen gezant Aoki toejuicht. Ook uit Tokio (hoofd stad vau Japan) verneemt het blad dat men in handelskringen aldaar gelooft dat Aoki voor goed is teruggeroepen en als gezant te Washington zal worden vervangen door den -Japansohen gezant te Weenen of dien te Berlijü. UIT DE PROVINCIE. Seroeskerke. Gisterenavond had een boerenmeisje uit deze gemeente, die met haar fiets naar de hofstede reed, waar zij dienstbaar is, het ongeluk met de kets om te vallen, juist bij het begin van den Ga- pingsohen grintweg. De val kwam zóó aan, dat zij haar bBen brak. Gelukkig kwam er juist een veldarbeider met z;jn voertuig van het land en die bracht haar naar huis. Hedenmorgen is zij Daar het Verpleeghuis le Middelburg gebracht, g Het Rykstelegraafkantoor te Goes verzond gedurende de inasnd Nov. 1907 1117 Telegrammenontving er 1048, opge nomen en verder geseind werden 1594, totaal 3763. Gesprekken. Uitgaande 527, inkomende 358, overgenomen 729, locale 161. Ont- Vee- Kantoren. vangen, zonden. Totaal. Baarland 34 27 61 Borssele 64 60 124 Driewegen 27 19 46 Ellewoutadyk 51 50 101 's-Gravenpolder 69 48 117 's-Heer Arendskerke. 82 39 121 's-Heerenhoek40 50 90 Heinkonezand 53 40 93 Hoedekenskerko 34 37 71 Kapelle142 125 267 Kloetinge 50 37 87 Kruiningen 85 64 149 Kwadendamme. 26 22 48 Nieuwdorp 31 27 58 Nisse27 13 40 Oudelande 26 27 53 Ovezande52 47 99 Rilland92 67 159 Schore79 68 147 Waarde48 34 82 Wolphaartsdyk 113 117 230 Totaal 1225 1018 2243 Krabbendijke. Over de maand Nov. Telefoon. Uitgaande gesprekken 57, in gekomen 9, totaal 66. Telegraaf. Verzonden telegrammen 116, ontvangen 179, totaal 295. Aan den Gemeenteraad van Middel burg is 't onderstaand adres verz-nden geeft met versohuldigden eerbied te ken nen de Walehersohe Turnbond (goedge keurd bij Kon. besluit van 20 April 1906 no. 14), waarbij thans, wat deze gemeente betreft, zijn aangesloten de Gymnastiek- en Sobermvereenigingeu „Achilles'1 en „Modioburgum", de Turnolub „Ons Huis", de Christelijke Gymnastiekvereniging «Exelsior'' en de militaire Gj mnastiek- en Sohermvereeniging „Atilla" dat de beoefening van het turner in deze gemeente zeer wordt bemoeilijkt, omdat niet in voldoende mate kan worden be schikt over de benoodigde localiteit dat weliswaar tot dusver ai en toe enkele Verenigingen gebruik hebben kunnen ma ken van de gymnastieklokalen op de Groen markt, maar dat telkens haar deze gele genheid weder is benomen, hetzij omdat die lokalen voor andere doeleinden, dan voor gymnastiek werden gebruikt (repe- titie's vau het muziekkorps, voor klepper en trommelmareeh, het opbergen van af braak, enz.) hetzij omdat de onderwijzer(es) aan de gymnastiekeohool de lokalen niet besehikbaer meent te kunneu stellen dat het ook thans slechts aan eerstge noemde verenigingen is toegestaan van één der lokalen op de Groenmarkt ge bruik le maken, terwijl de anderen (be halve „Atilla", die over een lokaal in de Kazerne kan beschikken) Of niet kunnen oefenen, Of op de meest gebrekkige wijze zich moeten behelpen dat misschien zelfs, zooals uit de onlangs gehouden bespreking in Uwen Raad is gebleken, over eenigen lijd de lokalen op da Groenmarkt in het geheel niet meer voor gymnastiek zullen kunuen gebruikt worden dat in een tijd, waarin bet nut en de noodzakelijkheid van de beoefening der gymnastiek algemeen worden erkend en deze van alle zijdeD, ook van overheids wege, wordt bevorderd, tooh ook in onze gemeente daarvoor een gesokikte gelegen heid dient te bestaan vooral omdat hier ter stede in allerlei kringen de lust lot deelneming aan gymnastische oefeningen zeer levendig is en in de laatste jaren het vereenigingaleven op turngebied alhier zeer in omvang en beteekenis is toegenomen dat de Walehersohe Turnbond daarom de vrijheid neemt zich tot u te wenden met het verzoek j le. te willen bevorderen, dat de gym- nastiekvereenigingen zooveel mogelijk in de gelegenheid worden gesteld, gebruik te maken van de thans voor de beoefening der gymnastiek bestaande lokaliteiten, en 2e. de noodige maatregelen te willen beramen, opdat in deze gemeente ook in het vervolg de noodige lokaliteit beschik baar zal blijven, waarvan de turnvereeni- gingen op daartoe te stellen voorwaarden, zullen kunnen gebruik makeD. 't Welkdoende, enz. (Get.) HERMAN SNIJDERS, voorzitter. C. J. MAZURE, le seoretaris. Kruiningen. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is het waachgoed ontvreemd van F. K. H. L. en A. J. dat men, vertrou wende op de eerlijkheid van anderen, op de bleek had laten liggen. Herplaatsing uit de Goesche Crt wegens onvolledigheid van 't bericht in ons vorig no. Onvolledige berichten worden voortaan ter zijde gelegd. Red.) Kruiningen. Er worden ernstige pogin gen aangewend voor den aanleg van een tramlijn vanllansweprt—Walzoorden-boot langs den Achterweg naar het station KruiningenIerseke, zoodat de wagen- dienst Hansweert—station Vlake dan komt te vervallen, G. C. Borsselen. Alhier zyn in de afgeloopen campagne in 't geheel 6,608,876 Kg.suiker bieten gewogen. Verleden jaar bedroeg de verscheepte hoeveelheid 7,124,202 Kg. en 1905 8,226,230 Kg. Waarde. Maandag j 1. namen burge meester en wethouders dezer gemeente oen prachtige rouwkoets in ontvangst, die aan gekocht werd by den heer Bliek, handel in rijtuigen te WemeldiDge. G. O. O -en W.-Souburg. Woensdag ver gaderde de gemeenteraad alhier onder voor zitterschap van dhr. burgemeester. De notulen der laatstgehouden vergadering werden zonder op- of aanmerkingen goed gekeurd. Onder de ingekomen stukken kwamen voor 'n concessie-aanvrage stoom tram MiddelburgVlissingen voor den tijd van 50 jaar de behandeling van welke aanvraag op voorstel van den voorzitter werd aangbhouden, terwijl aan de directie eenige voorwaarden zullen gesteld worden. Hierna kwam in behandeling een verzoek van de diaconie der geref. kerk om de com missie voor de Nieuwe Jaarscollecte saam te stellen buiten de diaconieën om, en zoo, dat elke richting er billijk in vertegenwoor digd is. De raad besloot, wijl bet vroeger zoo geweest is, de regeling weer op den ouden voet te herstellen en derhalve het verzoek in te willigen. Een aanvrage van het hoofd der openbare school om verhoo- ging jaarwedde met f 50 voor berokkende schade aiia zijn tuin, die door vergrooting der school aanmerkelijk kleinerwordt werd na eeniga discussie met 5 tegen 2 stemmen afgewezen. Dhr. De Pagter stelde voor een jaar- lijksche vergoeding toe te staan, hetwelk werd goedgevonden, de vergoeding werd tot wederopzeggens bepaald op f 25 's jaars. De behandeling van een antwoord van het bestuur vau het vereenigingsgebouw «Rehoboth" dat het gebouw tegen een vergoeding van f50 'sjaars gedurende 3 uren per week beschikbaar stelt voor het houden van vrije- en orde-oefeniDgen voor de leerlingen der 0. 1. school werd aange houden, en daar het bedrag den raad wel wat hoog voorkomt, zullen B. en W. trach ten voordeeliger voorwaarden te verkrijgen. Een voorstel-Joziasse om de openbare vergaderingen van den gemeenteraad met gebed le openen en met dankzegging te sluiten, werd met 5 tegen 2 stemmen aan genomen. De heeren Gemier en Cevaal stemden tegeD, terwijl de heeren Jobse, De Pagter en Polderman vóór stemden op voorwaarde, dat het gebed door een der antir. raadsleden geschiedt. Daarna kwam in behandeling de benoeming van een des kundige inzake de bouwverordening. Dhr. De Pagter stelde voor om voortaan alle gemeentewerken publiek aan te be steden, en dan teveDs den deskundige der bouwverordening te belasten met het op zicht daarover enz. Dit werd met algem. stemmen aange nomen en besloten een oproeping daarvoor te doeD, op een jaarwedde van f 100. Ecd verzoek van dhr. Plugge, arts alhier, om een ontsmettingsmachine aan te schaffen door de gemeente werd met het oog op het voordeel dat de gemeente er bij heeft, aangenomen. Bij de gewone rondvraag vroegdhr.de Pagter, nu er een geschikt lokaal is, of het niet wenschelijk zou zijn, om alle ver gaderingen die in de openb. school worden gehouden te weren. Wel zijn reeds alle vergaderingen ge weerd, behalve de Zondagschool, maar spr. wil ook die geweerd hebben, daar ge noemde vereeniging ook wel eens reden geeft tot klachten aangaande het gebruik dier school. Besloten werd met algecneene stemmen met 1 Jan. 1908 het gebruik der school aan genoemde vereeniging op te zeggen. Dhr. Joziasse vraagde of er geen moge lijkheid bestaat om betere verlichting aan te brengen, en wel op den Nieuwon Vlis- singsehen weg bij den wissel. B. en W. zullen een nader onderzoek daar ter plaatse instellen. Niets meer aan de orde zijnde, ging de zitting over in een met gesloten deuren. Colijnsplaat. A. s. Maandag 9 Deo. zal alhier door dr. H. Feijkes, van Dordreoht vanwege het Looaal Comité der ÜDie «Een School met den Bijbel" oen rede gehouden worden in 't belang van Chr. onderwijs Nederl Met ingang van 15 dezer zal het hulp- telefoonkautoor te Serooskerke (W.) alsmede de rechtstreeks aan dit kantoor aaugesioten of nu aan te sluiten peroeelen en openbare spreekcellen worden toege laten tot de telefoongemeenschap met de Duitsehe plaatsen welke tot het telefoon verkeer met Poeldijk zijn toegelaten. Het algemeen eomité tot het honden van periodieke Katholiekendag in 't bis dom Haarlem heeft een aigemeen regle ment vastgesteld, krachtens hetwelk een hoofdbestuur is gekozen, waarin a.a. zitting hebben de heeren W. C. de Crane te Zie- rikzée, Aalberse en Passtoors resp. Kamer leden te Leiden en te 's-Gravenhage. Woensdag 20 Mei 1908 zal te Haarlem een Diocesane Katholiekendag worden ge houden. Westkapelle. Woensdagavond werd in de kolenvereeniging „HelptElkander" alhier de gewone jaarlijksche rekening en verantwoording gedaan, waaruit bleek dat by het begin van het boekjaar een tekort in kas was van f 86,11 met een kolen voorraad van 246 HL. Aangekocht werden 4861 HL. waarvan nu nog in voorraad 436 HL.de ontvangsten aan contributiën en verko p van kolen bedroegen f5842,42 en de uit gaven (waaronder het tekort) f 5685,90s, zoodat nog in kas is f 206,51s. Den leden werden de kolen aan huis bezorgd tegeu prys van f 1,12, f 1,15 en f 1,18 per HL. Wegens vertrek werden 5 leden afgeschre ven en 5 nieuwe traden toe. De vereeniging telt nu 271 leden. Wegens periodiek aftre den van het bestuurslid dhr. Jan Brasser die verzocht had niet meer in aanmer king te komen werd gekozen de heer W. v. Rooyeu, en wegens jaarlijkecli af redtn van den bode dhr. P Verhage werd in diens plaats gokozen de heer Lourus Miuderhoud Janiszoon. Wemeldinge De Chr. Zangschool «De Lofstem", directeur de heer C. van Dijl, gaf alhier, Woensdag (dankdag voor het gewas), 's avonds in de Ned. Herv. Keik hare eerste uitvoering. Een talrijke schare vulde het kerkgebouw. Na een kort ope ningswoord door ds. Dros', en afgewisseld door eeD korte pauze waarin mede door ds. Drost een toepasselijk woord werd gesprokenwerden alle 14 nummers van het programma ten gehoore gebracht, en met onverdeelden aandacht aangehoord. Alles getuigde van degelijke studie en flinke oefening. De WelEerw. Heer ds. Drost was dan ook zeker wel de tolk van alle aanwezigen, toen hij aan het einde, zijn dank bracht aan het ZaDgkoor voor den genotvolleu avond, en den wakkeren directeur geluk wensohle met het suooes behaald, met dit, nog zoo kort beslaande koor. De opbrengst der collecte, was na aftrek der onkosten, bestemd voor „Elim" tehuis voor Joden Rotterdam. Velen zullen dankbaar op dezen genoeglijken avond terug en verlangend naar een volgende uitvoering uitzien. St. Maartensdijk. In een Woensdag gehouden bijeenkomst van ingezetenen is besloten tot oprichting van eene aldeeling van «Het Groene Kruis". Bereids traden 81 personen als lid toe. De volgende week zal een leden-vergaderÏDg gehouden wor den, waarin een bestuur gekozen,oontrbutie zal vastgesteld worden, enz. Scherpenisse. Door wijlen wed. Van Zuien geb. Hage alhier is aan de diaconie der Ned. Herv. Gein. alhier een legaat van f 500 vermaakt. Scherpenisse. Gisteren zyn de laatste suikerbieten aan boord gegaan. De op brengst is byna een millioen kilo minder dan verleden jaar.Op de fairbank «Vooruit gang" werden gewogen 2.90000C kilo en op do fairbank „Eendracht maakt macht" 3.295000 kilo. Dat de straten veel te lyden hebben van de zware vrachten, die tijdens de bietencampagne daarover worden ver voerd, laat zich begrijpen. Dit zal nog meer te zien zijn als deze weer eens gesohuurd zijn, hetgeen volgens ouder gewoonte eerstdaags weer door Bur gemeester en Wethouders zal worden be volen. Ook de wegen worden door dit drukke vervoer er niet beter op. Vooral op het zoogenaamde «Kooldijkje" en op den Sloofdijk ziju de sporen goed ziohtbaar en daar valt dan ook veel te verbeteren, eer alles weer in zijn ouden toestand is. Schore. Openbare raadsvergadering van Woensdagavond. Alle leden waren tegenwoordig. Voorzitter de burgemeester. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stuk ken Bericht van Gedeputeerde Staten dat de aanslag van dhr. Van Doorninck door dat college is gebracht van de 35e naar de 25e klasse. Dhr. Verhaagen merkte op dat door het college van Ged. Staten niet behoorlijk was gehandeld. De firmant v. Doorninck gaat van jaar tot jaar vooruit blijkens de vele aanvragen om telkens de fabriek te mogen vergrooten. Üok de geheele raad en de voorzitter waren overtuigd dat de aanslag niet was overeenkomstig het inkomen en in geen geval overeenkomstig den uiterlijken staat van dhr. Vau Doorninck. Kas en 'boeken van den gemeente ontvanger waren opgenomen en in orde bevonden. Op advies van de gezondheidscommissie (met zetel te Kruiningen) werd de woning van J. Stevense Sr. onbewoonbaar ver klaard met bepaliüg binnen 6 maanden te ontruimen. Een 2e suppletoir kohier hoofdelijken omslag werd vastgesteld tot een bedrag van t" 91,7Is en een le suppletoir kohier hondenbelasting met een bedrag van f5. Over een te plaatsen vangput kon de raad het na lang beraadslagen niet eens worden. Dhr. Glerum en Verhaagen ver dedigden 't eigendomsrecht en daarmededen plioht tot het maken van een vangputter wijl dhr. Karelse op de geldelijke gevolgen wees die eene rioleering zou kosten als het plan van U. en W. werd ten uitvoer ge bracht, n.ra. om dhrn. Zoeteweij en Paasse op te dragen door hun erf eene rioleeriDg te leggen eu daardoor het water dat van den openbaren weg komt af te leiden. De heer Verhaagen zegt, de gemeente heeft niet het recht particulieren op te dragen ten behoeve van de gemeente een riool te laten leggen door hun bijzonder eigendom. Moet zulks toch per eé door dat erf, dau zit er niets andera op dan onteigenen ten algemeenen nu'te. Doch zulks behoeft niet. Het water kan best worden afgeleid over gemeentegrond. B. en W. worden door den raad ge machtigd te handelen in 't belang der ge- n eeate. Bij de rondvraag verzoekt dhr. Verhaa gen de voor de gemeente benoodigle grint

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 2