Kerknieuws. Sfc e c li 18 z a k e ii. Gemengde Berichten. Zijn reis heeft voor het Verbond Amerika geopend. Hij heelt de groote verdienste den Nederlandschen stam in de Vereenigde Staten van Noord Amerika te hebben getoond in zijn ware gadaante, de vaagheid der voorstellingen te hebben weggewischt, klaarheid te hebben gebracht waar slechts illusie leefde. Zonder hem zou de wetenschap van dat alles veel moeite, langen tijd en vele dwalingen hebben gekost; hij, met zijn indrukwekkend gezag, zijn meesleepend woord, zijn rappe daad, vermocht wat buiten hem niemand zóó had gekund. In den korten tijd van zijn verblijf heeft hij den sluimerenden stamgeest wakker geschud, ineen wervel opgejaagd de geestdriftstol, en visioenen voor oogen getooverd van mogelijke stam- en taaleenheid, die na zijn vertrek de onwezenlijk heid van heerlijke maar onvervulbare droomen bleken. Een groep van het A. N. V. :s Amerika geworden, maar stand gehouden heeft zij niet. De dag baart den dag en iedere dag heeft helderder doen zien, nog na Dr. Kuvper's reis, hoe de ware verhoudingen zijn tusschen den Nederlander in Amerika en diens nieuwe vaderland. Twee waarheden vóór alle andere zijn ook hier gebleken. De eerste is, dat op den langen duur de moedertaal van welk volk ook, dus ook van onze landgenooten, in de Engelsch- Amerikaansclie verkeerstaal opgaat. De tweede is, dat de moedertaal reeds in het tweede geslacht versmaad wordt. Weten is altijd een voordeel en toen het A. N, V. deze twee waarheden kende, toen stond het op den bodem der werkelijkheid en kon zich wijden aan andere doeleinden dan het vruchtelooze kampen voor een zelfstandig voortlevende eigen taal. Niet dat die meer gesproken en gelezen wordt Integendeel, in tal van kerken wordt irr het Hollandsch gepreekt, tal van in het Hollandsch geschreven bladen en tijdschriften verschijnen nog. Maar de invloed hiervan is plaatselijk buiten den kerk- en huisdrempel heerscht in het onderling verkeer, bij elke aanraking met niet-Hollanders, de landstaal. Maar fier op hun afkomst zijn en blijven onze stamgenooten, hetzij zij van 't midden der zeven tiende eeuw de Dieuwe wereld bewonen en elke aanraking met het moederland hebben verloren, hetzij zij in het midden der vorige eeuw als vrijwillige ballingen ginder een veiliger oord voor het benauwde geweten hebben gezocht. Zij mogen er wezen in Amerika, de Nederland- sche Kolonisten. Zij doen hun moederland eere aan en zij bewaren, zooal niet de taal, hun karak ter. Is het niet kenschetsend, dat de Afdeeling Chicago van het A. N. V. blijkens haar laatste schrijven aan het Hoofdbestuur, pogingen zal doen om aan de Hoogeschool aldaar een Hoog leeraar te krijgen in Nederlandsche Taal- en Letterkunde en Geschiedenis Dr. Kuyper kan verzekerd zijn, dat zijn ver blijf daar ginder goed heeft gewerkt, en dat het Verbondsbestuur niet heeft gerust na zijn ver trek. Het bekende hoofdstuk in de Varia Ameri cana »Onze Stamgenooten in America" zal ten allen tijde de legger blijven veor onze kennis der Hoilandsch-Amerikaansche toestanden, al is ook niet alles daarin boven eenige bedenking verheven gebleken. Door Amerika heeft dr. Kuyper het moeder land aan zich verplicht. Ten slotte vermeldt het blad, wat Dr. Kuyper voor Vlaanderen deed. Ook in den strijd der Vlamingen heeft hij meegeleefd hij was steeds bereid om voor hem te doen wat hij kou, en daarvoor zijn de Vlamingen hem dankbaar. 2 December 1907. Provinciale Stoombootdienst op de Wes- terschelde. Staat van vertraging in den treinenloop te Vlissingen van Vrijdag 1 November tot en met Donderdag 28 November, waardoor geheele of gedeeltelijkeaansluiting verloren g'ng- 5 No7. trein 8.15 aaDgekomen 10.08 2) 5 11.44 12 35 1) 6 8.52 9.30 2) 7 8.52 9.18 1) 7 11.44 12.- 3) 8 8.52 10.- 1) 8 11.44 12.05 1) 9 8.52 9.10 2) 9 11.44 12.10 1) 10 11.44 12.- 2) 12 11.44 12.15 1) 13 11.44 12.15 1) 14 8.52 9.13 2) 14 11.44 12.10 1) 15 3.16 3.50 2) 16 11.44 11.55 1) 18 11.44 11.59 1) 19 8.52 9.07 2) 19 11.44 12.05 1) 21 8.52 9 10 2) 21 11.44 12.04 1) 22 8 52 9.10 2) 24 11.44 12.- 2) 25 8 52 9.10 2) 25 11.44 12.20 1) 27 41.44 12.10 1) 1) Geen aansluiting met Breskena en Neuzen. 2) Geen aansluiting met Neuzen, wel met Breskens. 3) Geen aansluiting met Breskens, wel met Neuzen. Ned. Her v. Kerk. Beroapen te 's-Heerenhoek (toez.), A. Kortleve, cand. te Oud-AlblasIe Nieuwiand, H. J. de Groot te Leerdam te Poortvliet, P.v.ToDrn,cand. teO .'erschie; te Oosterland (toez), J J Homburg te Groede. Aangenomen naar Engelum door M. C. v. W\jhe, cand. te Utrechtaaar Vriezen- veen door L Okkum te Spijk. Men meldt ons uit Den Haag Zondagavond werd de van Goes hierheen beroepen leeraar ds. J. C. Schuller in de Groote Kerk tot zijn dienstwerk ingeleid door zye vriend ds. A J. A Vermeer (die hem ook in ziii eerste gemeente te Purmer- lacd had bevestigd.) De bevestiger had nu lot grondslag z'jcer rede Hand. 1 8 en 1 sprak naar aanleiding daarvan over het icerk van den bedienaar des Woords, de personen die er toegeroepen zyn, de wijze w»ar op zij het vervullen en de uitkomst van het werk. Na de bevestiging werd den nieuwen leeraar toegezongen Gez. 91 3. Verder werd gezongen voorzang Ps. 89 7, 8, onder de predikatie Gez. 238 1, 2 en 5, Gez. 155 2 en 5 en tot slot. Ps. 105 5. Een groote schare vulde het kerkgebouw terwijl verscheidene ambtsbroeders mede tegenwoordig waren, o a. ds J. T. Obbirk, die welwillend zijn taak aan ds. Vermeer had afgestaan. Geref. Kerken. Beroepen te Fjjnaart, J. Th\js, cand. te Kampente Kapelle-biezelinge, N. Postema, cand. te Warffum te Alblas- serdam, S. Datema te Deifshaven. Bedankt voor Winsum (niet voor Waar der) door R. v. d. Kamp te Axelvoor Hesrjansdam door E. A. Groenewegen te Westmaas. $<IïOOlUU'UW3. Tot tijdelijk ouder wij, zeres te Hans- weert is benoemd mej. WabekeArentz te Krabbendijke. M. G. Goes. Geslaagd le Amsterdam voor diploma Boekhouden (Vereeniging vau Leeraren) o. a. dhr. A. Arnoldi, alhier. LIT DE PROVINCIE. Op de groote Internationale Pluim vee-tentoonstelling, 30 Nov. - 2 Deo., van wege de Maatschappij „Het Neerhof" te Gent (België) geboudeD, behaalde de heer J. M. de Jonge Mz. te Goes twee eerste prijzen niet een haan en hen zwart Or- pingtoD, benevens de Eereprijs voor de beste Orpington van de tentoonstelling. 's-Heerenhoek Zaterdagavond werd in het lokaal van J. Hazen alhier, eene vergadering gehouden van de varkens vereeniging „Draagt elkanders Lasten" waarbij 33 leden tegenwoordig waren. Door den seor. werd verslag gegeven van den toestand der vereeniging, waaruit bleek dat, deze bestond uit 35 leden. Dat het grootste gedeelte der varkens, door den Rijksveearts was ingespoten ter voor koming der vlekziekte. En dat de vereeni ging dit jaar gunstig heeft gewerkt, om reden er geen sterfgeval is voorgekomen. Na rekening en verantwoording door den penningmeester bleek, dat er een batig saldo was ran f 18,62. Door het bestuur werd op verzoek van een der leden voor gesteld, een wijziging in het reglement (e brengen, n.l. een wekelijksohe contributie te heffen, en zoodoende een kas te maken. Dit voorstel werd met 29 tegen 4 stemmen verworpen. Nog werd besloten de be staande lang, die niet aan de eisohen vol deed, te doen vermaken. Hierna werd de vergadering, na de le den voor hunne trouwe opkomst bedankt te hebben, door den voorzitter gesloten Vlissingen. Zaterdagavond, te laat om in ons blad te worden opgenomen, is alhier draadberioht ontvangen, dat bet blijvend gedeelte op den eerst bepaalden voet is hersteld, Voorwaar eene blijde tijding, als men weet, hoe hier metspanning dit bericht werd afgewacht. Heden vertrekken de daarop rechtheb bende miliciens met verlof. Men schryft onsHet schijnt nu toch wel als vaststaande te kunnen worden be schouwd dat wy een electrische tram ver binding tusschen Vlissingen en Middelburg zullen verkrijgen. Reeds langen tyd zyn twee concessie aanvragen in onderzoek, d 1. een van de heeren Boasson te Middelburg voor een electrische tram langs het jaagpad een linia reeta-lyn alzoo en een van dhr. W. Sutherland, eveneens te Middelburg voor een lyn langs den ouden straatweg van Vlissingen naar Middelburg, gelegen aan gene zijde van het kanaal. Bij deze twee aanwezigen is nu gekomen de derde van de bestaande stoomtram, die zich voorstelt reeds op 1 Januari 1909 de nieuwe ljjn te openen. Omtrent ds twee eerste aanvragen is nog geen beslissing gekomen, doch waar de bestaande stoomtram de prioriteit heeft is het wel te verwachten dat de keus op een gunstige beslissing op de twee eerste aan vragen hierdoor aanmerkelijk is vermin derd. Voor het publiek is het evenwel van het meeste belang dat wij in allon geval een electrische verbinding krijgen. Vlissingen. Sedert enkele weken wor den des Zaterdags in de buitenhaven boet oefeningen gehouden met de reddingsboot en sloepen van de mailbooten der maat schappij „Zeeland". Aan die oefeningen moet de gebeele equipage deelnemen en voor die oefeningen worden wekelijks aan gewezen de twee booten, die de oplegweek hebben gehad en dan Zaterdagavond (nacht boot) en Zondagmorgen (dagboof) weer in dienst komen. St. Maartensdijk. De kleiu-landbouwer J. Bout werd Vrijdagavond j. 1. by zyn thuiskomst aangenaam verrast, doordat hij het bedrag van f 105, dat hem in den avond van 20 Nov. j 1 was ontvreemd, weer juist in dezelfde waarde aan bankbiljetten en aangevuld met zilvergeld in zijne woning op de tafel vond liggen. In verband met dezen diefstal is Vrydag een echtpaar al hier in verhoor genomen en heeft er bij hen eene huiszoeking plaats gehad, zonder dat echter verhotr of onderzoek ten huize eenig resultaat opleverde, ten opzichte van schuldig bevinding. Aanleiding tot dit ver hoor en huiszoéking moet, naar wy verna men, hierin bestaan, dat dit echtpaar, vol gens verklaring van een reiziger, aan dezen op 22 Nov. een bankbiljet van f60 moet aangeboden hebben ter voldoening van een rekening,terwijl zy aan denzelfden reiziger op 20 Nov. zouden verklaard hebben niet toereikend te zyn om hun rekening te be talen. Bedoelde reiziger heeft echter dat bankbiljet niet aangenomen, dewijl hij,vol gens zyn beweren, niet van genoeg zilver geld voorzien was om daarvan te kunnen teruggeven. De echtelieden ontkennen echter dion reiziger een bankbilet te heb ben aangeboden. Hoe dit ook zy, men mag toch wel als vast aannemen, dat de werk zaamheid van burgemeester en politie al hier oorzaak is, dat de bestolene zijn geld terug heeft, wie dan ook de dader(s) iroge(n) geweest zyn. Volksbond tegen drankmi bruik. Te Terneu/.en is een afdeeling met meer dan 150 leden opgericht van den Volksbond tegen drankmisbruik. Sluis. Vrijdag hield de gemeenteraad eene vergadering ouder voorzitterschap van den burgemeester. Alle leden waren tegenwoordig Dc notulen der vorige ver gadering worden gelezou en goedgekeurd. De voorzitter verzocht den heer Bikker, zich naar de burgemeesterskamer te wiilen begeven en het nieuw gekozen raaislid, de heer J. N. Metz, uit te coodigen in de zitting te komeu, teueinde als zoodanig te worden btëedigd. Naeat de heer Metz de eeden had afgelegd, voorgeschreven in art. 39 der Gemeentewet, sprak de voorzitter ongeveer het volgendemijnheer Metz, het is lieden voor U een gewichtig oogen- blik. Nadat in d8 vorige zitting uw ge loofsbrieven zijn onderzocht en in orde bevonden en ge heden de vereisohte eeden hebt afgelegd, moogt U in ons midden zitting nemen ter behartig'ing an de al- gemeene belangen dezer gemeente. Wij hopen dat U steeds met lust deze taak zult vervullen en dat ge met ons het goede moogt zoeken te bevorderen voor ons vermaard stedeke en dat gij zoo haar bloei zult helpen bevorderen. Mededeeiing wordt gedaan van de goedkeuring door Ged. Staten der raads besluiten a tot wijziging der begrooting over 1907 en b. ruiling van gemeentegrond met dhr. O. Grahame. Van den heer G. Goossen is eene dank betuiging ingekomen voor zijne benoeming tot onderwijzer bij hetherhalingsonderwijs. Voorts zijn bij Burg. en Weth. voor het gemeente-archief en de oudheidkundige verzameling ingekomen: 1, van de regenten over het Burger-weeshuis te Aardenburg „De geschiedenis van den Disoh later het Burger-weeshuis te Aardenburg door den heer G. A. Vorsterman van Oyen". Door het ooilege vaa Burg en Weth. werd aan het ooilege van regenten daarvoor eene dankbetuiging gezonden. 2. Catalogus der Prov. Bibliotheek (lie en Ille deel). 3. Door mej. Jansen alhier werd de Oudheids kamer ten geschenke gegeven vier teeke- ningen van de voormalige St. Janskerk Sluis. De voorzitter stelt voor aan mej Jansen eene dankbetuiging te zendeD, daar het een aardige winst voor de verzameling' is, deze teekeningen te mogen bezitten. Alzoo wordt besloten. Het verzoek vau het algemeen Arm bestuur van Heille tot wijziging der be- grooting over 1907 en 1908 worden ingewilligd. Een voorstel tot goedkeuring der begrootingen over de Godshuizen wordt aangenomen en deze vastgesteld wat bet Gasthuis betreft tot een bedrag van f3862.11; wat het Weeshuis aangaat tot een bedrag van 1 1810 76. Vervolgens werd het suppletoir kohier van de hondenbelasting 1907 vastgesteld op een bedrag van f 12,25. Daarna gaat de zitting over in een met gesloten deureD. De vergadering weer openbaar geworden zijnde wordt vastgesteld het suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag 1907. Niets meer aan de orde zijnde en niemand het woord verlangende wordt de zitting door den voorzitter gesIotSn. Wlssenkerke. In de j.l. Vrydag in Wielersrust" alhier gehouden jaarverga dering der vereeniging „Landbouwbelang" te Kamperland, werd door hot besluur ver slag uitgebracht en rekening en verant woording gedaan. Uit het verslag bleek, dat de vereeniging 31 leden telt die ge- zamentlyk hebben aangekocht voor f 10600 kunstmest en f 112,50 taais. Het vorige jaar was de omzet f 8306,24. Overéeniid bestond ontevredenheid, daar deze, niet tegenstaande zyn lidmaatschap, steeds buiten do vereeniging om zijne inkoopen deed. Het slot der besprekingen luidde, dat met slgemeene stommen besloten werd dat lid te roieeren, indien hij op die wijze bleef handelen. Uit de rekening van het administratief beheer bleek dat was ont vangen ƒ110,975, uitgegeven ƒ100,623, goed slot alzoo f 10,35. Daarna overgaande tot stemmingen wegens periodieke aftredin gen, werden mot algemeene stemmen her kozen de heeren J. J. P. Flikweert als pen ningmeester, J. Wisse en G. B. Leendertse als bestuursleden, en P. Dieleman en J. J. P. Flikweert en A. J.Bierens als commissie belast met toezicht en monstersteking. De eerstvolgende leveringen werden bepaald op half Decemb. en in 't laatst van Januari. Ten slotte herinnerde de voorzitter aan het op 16 Nov. 1906 genomen besluit, om po gingen aan te wenden 'n landbouw-winter- cursus met rijkssubsidie in deze gemeente te krygen. Hij kan thans mededeelen dat die pogingen, dank zij de medewerking daartoe van de af Jeeling Noord-Beveland der Maatschappij tot bevordering van land bouw en veeteelt, en de gunstige beschik king voor vrij lokaal, vuur en licht van ons gemeentebestuur, waren gelukt.Tot groote voldoening kan het bestuur dan nu ook mededeelen dat die landbouwwintercureus den 16en dezer in de openbare school onder leiding van den heer K W. van der Slikke van Wolfaartsdyk is aangevangen en dat thans daaraan 12 leerlingen deelnemen. Jacht. Door den Commissaris der Koningin in Zeeland is bekend gemaakt, dat de sluiting der jacht op hazen, pa trijzen, fazanten, korhoenders ev kwartels in die provincie is bepaald op Dinsdag 3L December a.s. met zoDsondergaog ei dat het tijdstip van de sluiting der jacht op houtsnippen en waterwild nader zal worden vastgesteld. Kantongerecht te Middelburg. Heden Vrijdag zijn veioordeeld wegens het laten staan van een trekdier op den openbaren weg: B. J. J. P., Middelburg, f i b. s. I d. h. nachtrumoer: M. d. R., A. F., H. J., Middelburg, J. C. B., Vlissingen, 1 I b. s. i d. h.; het rijden met een rijwiel zonder lichtE. J. F. 'L., Middelburg, P. G., Vlissingen, f 1 b.s. I d h.des nachts rijden met een voertuig zonder lichtJ. C., Nieuw-en St. Joosland, f 3 b. s. 2 d. h.het zijn regenbak op de stoep niet afsluiten met een slot: P. J. d. B., Middelburg, f o.óo b.s. i d.h.het uitkloppen van kleedjes op den openbaren weg L. W. v. d. S., vr. v. H. J. B., Vlissingen, f 0.50 b. s. t d. h.het rijden met een voertuig op een trottoir A. M., Vlissingen, f 1 b. s. 1 cl. h., het plaats nemen op een met een hond bespannen voertuigP. W., Koudekerke, 1 l b. s. 1 d. h.en wegens dron kenschap M. A., Middelburg, P. V., Vlissingen, A. M., Arnemuiden, P. B Aagtekerke, f 2 b. s 2 d. h., C. P., L. S., Middelburg, 1 3 b. s. 2 d. h., C. v. d. G., Arnemuiden, 3 d. h. Het verzet, aangeteekend door P. D., Arnemui den, tegen een vonnis gewezen den 22 Juni j. 1., is door niet verschijning van den beklaagde ver vallen verklaard. (M. Ct.) Uit Den Haag meldde men Zater dag aan het N. v. d. D. Op de hoeken der straten staan ze weer, de coileoteerende dames, die wij nog kennen uit de dagen van de watersnood de ellende in Zeeland. De vriendelijke vraagsters hebben de hoeken der straten weer afgezet, ditmaal om den voorbijganger geiegeDheid te geven eene gave te offeren ten bate vau den strijd tegen aetuberculose. Mooi weer begunstigt de inzameling,zoo dat verwacht mag worden, dat een flink bedrag de kas zal stijven, waaruit de kosten voor de nieuwe lighal aan den Pomp- stationsweg moeten worden bestreden. De landbouwer J. Kroon te Zuid- wolde (Drente) had dezer dagen een vette koe verkocht. Aangezien het dier echter wild scheen geworden, weigerde de kooper het te ontvangen. De koe zou daarop ge slacht wordeD en werd aangegeven voor slechts f 80. De kommiezen, met de verificatie belast, benaderden het dier wegens te lage aan gifte. De koe zou daarop door hen naar Hoogeveen worden vervoerd, dooh wist onderweg aan hare geleiders te ontsnappen en werd eerst den volgenden dag bij de Steenbergerstuwe, waar zij den nacht had doorgebracht, door den Rijksveldwachter Ebbioge doodgeschoten. Bij de worsteling om de koe in handeu te krijgen, heeft de heer Schuiling, kom mies der directe belastingen, uit Hoogeveen, een zijner beenen gebroken. Gevaarlijk goedje. Het aantal revol vers door de politie te Rotterdam tydens de werkstaking in beslag genomen en ter griffie van da Kantongerechten gedepo neerd, bedraagt ruim 200. H'et blijvend gedeelte. Men meldt uit Den Haag aan de N. R. C Thans wordt medegedeeld, dat de manschappen die be gin November boven het oorspronkelijk getal voor het bly vend gedeelte waren aan gewezen, huiswaarts zijn gezonden, zoodat tot de verminderde sterkte van het bly vend gedeelte op de basis van de aanschrijving van 12 Juli is beslist. Kamerverkiezing Sneek. De Banier meldt: „Het doet ons genoegen, aan de chr. hist, kiezers in het district Sneek te kunnen mededeelen, dat de samenwerking der geheele rechterzijde is tot stand geko men voor deze verkiezing mot goedvinden van 't Prov. Comité der Fr. C. H. P., thans voor 't eerst van A. R. zijde geraadpleegd. Ds aanbeveling van den heer inr. S. deVriee Gz. geschiedt dus thans officieel, hetwelk ons zooeven telegraphisch werd bericht." Een meevaller. Een oud vrouwtje verpleegde in het diaconie-armenhuis aan den Korreweg te Groningen, is dezer dagen een zeer belangrijk buitenkansje ten deel gevallen- Vroeger behoorende tot de notabele ingezstenen onzer stad, was Grietje W. zoo heet het oudjelater toen zy haar derden man had getrouwd, meer en meer achteruit gegaan, zoodat ze ten slotte in 't armenhuis terecht gekomen is. Een paar dagen gelsden nu vervoegden zich in het armenhuis 2 heeren, die Grietje mededeelden, dat ze een groot bedrag, men spreekt van f 190,000, had geërfd. De erfenis moet het oudje zijn geworden door het overlijden van familie te Veendam. Nieuwsbl. v. h. Noorden. Speelhuizen te Amsterdam. De Amsterdam8che politie voert met zeer veel succes een aotie tegen de speel huizen, door den bezoekers den toegang tot de beruchte peroeelen eenvoudig te weigeren, althans hen niet toe te laten dan nadat zy zich op 't politiebureau voldoendo hebben gelegitimeerd. Dit werkt zoo schrijft het llbl. zoo belemmerend, dat reeds tal van speelhuizen verdwenen zijn en dat o.a het huis gevestigd op den Singel by de Munt eenige weken geleden ontrirmd werd. Toch gaf men den moed i ie' op on juist acht dagen geleden werd in hi' .elfde perceel een „sigarenwinkel" gevestigd. Da politie die wel wist dat achter de kistjes Havanna enz werd gespeeld, bleef ten op zichte van de cliënten van dezen „sigaren winkel" dezelfde tactiek volgen. Dit ver droot don ondernemer zoo zeer, dat toen gistermiddag wederom een groot aantal bezoekers geweigerd werd, men den agent molesteerde en zulk een tumult maakte, dat in een ommezien de Singel zwart van menschen stond. Natuurlijk verspreidde zich het gerucht dat de politie een inval had gedaan, doch dit is niet juist. De agent verkreeg de noodige hulp, zoodat men er spoedig in slaagde de passage weer vrij te maken. Geheimzinnige, brandjes. Wy meldden in 'n vorig nummer, schrijft de O. II. Ct., dat ten huize van den heer 1. A. van der Boom, Coornhertstraat té Haar lem, een brandje was ontstaan, dat door den bewoner was gebluscht. Dat brandje, hoe gering ook in omvang, had een geheim zinnige en daardoor een ernstige zy de: men weet namelijk niet hoe den brand is aange komen. Men ontdekte toen dat in eon pas beslapen bed de matras vuur hadgevat. Ho» dit mogelijk was, is 'n raadsel. Dienst boden en kindeten werden ondervraagd, het gaf niets, het raadsel werd niet ont sluierd. Men was daarmee niet aan het einde. In den loop van den dag kwam op den zolder een herhaling voor, even raad selachtig. Op een zeker oogenblik bemerk ten de bewoners brandreuk en rook en op onderzoek uitgaande, bleek het hekwerk aan het zoldertrapgat in brand te staan. De zolder werd leeggehaald alleen liet men er een kist met gedragen ondergoed staan en in den loop van den dag kwam rook uit de kist. De heer Van der Boom sleepte die naar beneden, naar den tuin, en geheel de inhoud bleek verkoold. Geheel den dag waren de heer Van der Boom en zyn vrouw ongerust, zoodat zy den nacht van Dinsdag op Woensdag niet naar bed durfden gaan. Ook den afgeloopen nacht waren ze nog niet bekomen van den schrik, doch door vermoeidheid vielen ze in slaap. Voor de dienstbode, die na het voorgevallene niet op haar zolderkamertje sliep, was 'n nacht leger opgeslagen in de werkkamer van den heer des huizesook de kinderen waren niet op hun gewone kamer. Wie beschryft hun schrik, toen het echtpaar Woensdag nacht, omstreeks 4 uur, wederom gewekt werd door den brand op hun zolder 1 De matras, den vorigen nacht nog door de meid beslapen en neergezet in de kamer van de kinderen, had vlam gevat. Hoe? 't Is de bewoners onbegrypelyk In dan eersten schrik brachten de heer en mevr. Van der Boom hun kinderen in veiligheid bij de buren en een en ander van hun be zittingen naar buiten. Het vuur werd intusschen door de politie gebluscht. Slan genwagen en ladderwagen inmiddels uit gerukt behoefde geen dienst te doen. Een onderzoek door de politie bracht geen nader licht in deze geheimzinnige zaak. Men vermoedt, dat eenige vonken van de matras die Dinsdagmorgen in brand was geraakt, hier of daar zijn heen geBtoveD, zijn blijven smeulen en daardoor opnieuw brand ver oorzaakten. Mag men de berichten der buiten- landsohe bladen gelooven, dan heerscht er in Montenegro op het oogenblik een waar sohrikbewiud. Volgens de Piccolo, die te Triest verschijnt, is de oppositie totaal onderdrukt, leder, die slechts eenigszins onder verdenking staat het niet volkomen eens te zijn met het thans heersohende stelsel, wordt meedoogenloos vervolgd. Een groot aantal aanzienlijke burgers van Cettinje is dan ook naar het buitenland gevlucht. En met de enkele tegenstanders van de regeeriag, die gebleven zijn, maakt men korte metten. Zoo werden verleden Woensdag zes leiders der nationale partij met boeien aan de voeten ten aansehouwe van de verschrikte menigte over de groote markt naar de gevangenis geleid. Een bakker te Brussel, die een brief had ontvangen van den Spaatischen schat graver, liet zich verleiden om aan diens aanlokkende voorstellen gehoor te geven, maakte al zijn papieren te gelde en vertrok zonder te zeggen waarhoen maar hij had, bij het heengaan, aan zijn vrouw gezegd, dat hij rijk zou torug komen. Na eenige dagen afwezigheid heeft de vrouw, door in zijn briefwisseling te zoeken, de brieven van den Spaansehen bedrieger gevonden, in welke deze aan haar man 115.000 fr. belooft van den schat, dien hij hem zal doen ontdekken. Op dit oogenblik zal de man al wel geplukt zijn, De politie is verwittigd. De doodelijke Japansche concurrentie* Een bericht uit San Franoisoo, te New- York ontvangen, en langs dien weg aan de Frankf. Ztg. overgebracht, meldt Dat de Duitsche, Engelsohe en Ameri- kaansohe stoomvaartlijnen door de Japan ners feitelijk reeds uit den kusthandel in het Verre Oosten zijn verdrongen, staat als een paal boven water. De juist hier aangekomen Amerikaansohe consul in Amoy (in de Chineesohe pro vincie Yukien), Harry L. Paddock, ver klaart, dat het onder de markl bieden van. de Japanners slechts is mogelijk gemaakt door de booge staatssubsidies der Japan sche stoomvaartmaatschappijen en de lage loosen, die zij haar matrozen belalen. Schandaaltooneel in de D*ema. In de Doemaz tiag van Zrierdag deed de cadet Koditsjet een uiterst harts och e- lijken aanval op de regeering bij de be spreking der gisteren door den premier, Sttlipin» afgelegde verklaring Hij zeide;

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 2