BI Openbare Verdagingen. RECLAMES. De Dankbaarheid vau een inwoner van Vlissingen. Uit de Tweede Kamer. Sc Ingez tavis van den Nederlandsohen Gemeente- I Werkliedenbond, die mededeelt, dal het hoofdbestuur van dien bond op Zaterdag 24 November j.l. in Den Haag een be spreking zou houden over het onwettig optreden van eenige leden. En dan schrijft de heer Vau Hinte„Nu werd ons door getuigen berioht gezonden, dat men ons op die vergadering zou afranselen met einden gasbuis, ja zelfs, dat enkelen re volvers mede zouden nemen. Natuurlijk namen wij onze maatregelen en waar schuwden de politie, terwijl wij ook een stuk of tien stevige kereltjes meenamen uit Rotterdam". Commentaar overbodig. (Tel.) Te Utrecht z'yn Vrydsg by eerste stemming, dank zij de samenwerking tus- schen de liberalen en de kiesvereenigingen der rechterzijde, gekozen tot leden van den Gemeenteraad de heeren mr.H. J. H. Baron van Boetzelaar (c-h., vrij-antirev.) en mr. J. P, Foekema Andrese (lib.) Een holbewoner. De rijkspolitie te Heeze besft den 23 jarigen v. E, die sedert geruimen tijd in de bosschen tus- schen Geldrop en Heeze aan de tramlijn in een hol zijne woning had gevestigd, inge rekend. Het meubilair in zjjn hol bestond uit een tafeltje, een stoel, een koffiepot en twee geweren. Reeds onder Herksel hai deze persoon een dergelijk verblijf gehad in vereeniging met anderen. Drankbestrijding. Men deelt mede aan de N. R. C. Gisteren werd te Utrecht opgeriehl een Bond van Christelijke Drankbestrijders- vereenigingen onder den naam van „Eukrateia". De vergadering werd geleid door dr. Slotemaker de Bruine. Aanwezig waren afgevaardigden van de Nat. Chr. Geh. Onth. Vereen., de Ned. Chr. Vrouwen G. O. Unie, de Geref. Vereen, v. Drankbestr., de Ned. Chr. Geh. Onth. Bond, de Int. Orde der Goeie Tempelieren, het Leger des Heils, de Pred. G. O. Vereen., de Chr. Onderw. G. O. Vereen., de Comm. v. D. d. G. in 't Ned. Jongel. Verbond, de Ned. Vereen. „Hoop der Toekomst". Al deze tien vereenigingen sloten zich voorloopig bij den bond aan. Een voor- loopig dagelijksoh bestuur werd gekozen bestaande uit de heeren A. Bakker (N. C. G. O. Bds. W. H. Gispen Jr. (Geref. Ver.), J. v. d. Horst (Goede Temp.), ds. D. van Krevelen (N. C. G. O. V.), endr. J. R. Slotemaker de Bruine (P. G. O. V.) Dit zal uit zijn midden benoemen een commissie voor 't ontwerpen van een regle ment, waarvan de hoofdpunten werden vastgesteld. Besloten werd zoo mogelijk een orgaan uit te geven en, indien de plannen kunnen worden uitgeroerd, in Januari a.s. de eerste aflevering te doen verschijnen. Het bezoek van den Duitschen Keizer. Men meldt uit Den Haag Het bezoek van Keizer Wilhelm aan H. M. de Koningin, te Amsterdam, zal plaats hebben op Vrijdag 13 Deoember. Bij deze gelegenheid zal, volgens het Hbl. een deel van het regiment grenadiers en jagers in de Hoofdstad komen voor het brengen van eerebewijzen. Naar men uit Amsterdam sohrijft zal H. M. de Koningin zioh den dag vóór het keizerlijk bezoek naar Amsterdam begeven en ten paleize aldaar overnachten. Men seint uit Zutphen Hedenmorgen is de heer A. V. T. V 27 jaar oud, met zijn fiets in volle vaart in de Berkel gereden en verdronken. Het lijk is nog niet gevonden. Een slecht bietenjaar. Met den suikerbietenoogst zit men nu in een letterlijke misère, aldus schrijft men aan de Prov. Nbrt. uit hel land van Altena. Meestal heeft die oogst om dezen tijd een natten, kouden staart, maar zooals nu is 't meer dan erg. Hier en daar vallen er nog al wat te rooien, maar bij de huidige weersgesteld heid kan men niet opschieten. De wegen zijn in modderpoelen herscha pen, zoodat de voerlui, depeeënkarders,ern stig bezwaar maken, om er hun paarden en karren aan te wagen. In 't begin is er van zelf geen doorkomen aan. De paar- denpooten zakken tot aaD de knie in 't land en de wielen tot aan den dom. 'tls dikwijls haast-je rop-je voor den mor renden sohipper, die waohtensmoe, aast op een vracht, en als 't eens ging vriezen, was er heelemaal geen houden meer aan. Ver leden week zag men aandenBuilenkanteen paar van top tot teen bemodderde men- sohen, met een houdengespan bieten uit 't land zeulen, 't was een gewurm, en naar om aan te zien. Als we daarbij nog in aanmerking ne men, dat heel deze oogst min of meer een groote tegenvaller is, den kan men wel snappen, hoe de lui in hun modderpak onder dezen afloop gesteld zijn. De bietenoogst van 1907 zal helaas nog lang beugen. Volksstemming te Steenwjk. Gelijk men weet, werd vanwege de afd. Steenwijk e. o. dsr Nat. Chr. Geh. Ontbou- dera-Y erecniging, de Algemeene Geheel onthouders vereeniging teSteenwijk en de afdeelieg Steenwyk van het Kruiaverbond deze week een volksstemming gehouden, waaraan mannelijke en vrouwelijke inge zetenen boven de 21 jaar deelnamen. Aan hen was de vraag gesteld „Waaraan geeft gij de voorkeurdat het aantal drinbge- legenheden onbepaald is? blijft zooals het is vartnindc-rt of geheel verwijnt De uitslag van die stemming is, naar aan de N. R. f rt. gemeld wordt, deze dat het aantal drinkgelegenheden onbepaald is 50 mannen en 36 vrouwen dat bet bljift zoo als het is: 182 mannen eu 145 vrouwen; dat bet vermindert223 mannen en 249 vrouwen dat het geheel verdwijnt742 mannen en 866 vrouwen geldige stemmen 1197 van mannen en 1296 van vrouwen. In het geheel waren uitgebracht door mannen 1374 stemmen, door vrouwen 1481 stemmen totaal 2855 stemmen. Men meldt uit Rotterdam aan de N. CtSedert eenigen tijd bestond er een veete tusschen den kastelein Steenstra, in de Raamstraat, en een zekeren Lang, be woner van de Schavensteeg. Gisteravond kwam laatstgenoemde weder ruzie maken, welke twist zoo hoog liep, dat de zoon van Steenstra een revolverschot op L. loste, zonder hem te treffen. De inspecteurs van pelitie Dietz eu Burger kwamen toeloopen, doch Steenstra had zich in zijn woning teruggetrokken en loste van daaruit een aantal schoten op de politie, welke daarop door deze beantwoord werden. Dit geschiedde in een gang achter de woning. Daar het de politie niet mogelijk was, daar de wonig binnen te treden, ver schafte zij zieh toegang aan de voorzijde en arresteerde zij den schieter. Op straat ondervond de politie verzet van het pu bliek, dat Steenstra wilde bevrijden zij moest ook daar nog eenige schoten lossen om het publiek schrik aan te jagen. Het was een schietpartij in het groot, doeh niemand werd getroffen. De „auto" suggestie. Ook de Soesoe- hoenan van Solo, blijkbaar niet willende achterblijven bij den gouverneur-generaal, heeft zich het pleziertje gegund, uit Europa een groote luxe auto te bestellen, welk voertuig, dat maar even 22 mille heeft gekost, reeds is aangekomen en natuurlijk onmiddellijk in gebruik gesteld. De vorst rijdt nu dagelijks met vaart rond, zoodat den soloneezen haast geen tijd blijft om hem hun eerbiedigen groet te brengen Zoo zie je 'm en zoo zie je 'm niet. Door den soesoehoenan wordt nu eens klaps, naar bet Soerab. Hbl. verzekert, een bijzondere belangstelling aan den dag ge legd voor de wegen en bruggen in zijn ryk. Zooals men weet, is het op dit gebied in Solo geen ooleur de rose onze bestuurs ambtenaren hebben er ziek weinig aan ge legen laten liggen en uit ziohzelf doet een Javaan, ook als hij een vorst is, al heel weinig. De auto zal nu een wonder wroch ten de wegen in het rijk van Pakoe Boewono zullen worden verbeterd en alle rivierovergangen van eenige beteekenis worden overbrugd. Sympathieker keizerlijk speelgoed dan een auto laat zieh wel niet bedenken. (A. C.) Up 64-jarigen leeftijd is in Engeland overleden Lord Battersea, een liberaal, die eens een ondergeschikten post in een ministerie van Gladstone bekleed heeft Hij was getrouwd met een Rothschild, bevorderde de kunsten en beoefende de liefdadigheid. Hij was de eerste en de laatste baron Batterseadaar er geen erfgenamen zijn verdwijnt de titel met hem. Zijn geslachtsnaam was Flower. Er is Vrijdagmiddag te Londen een ongeluk gebeurd aan de Blaokfriars-brug, die verbreed wordt. Zeven werklieden waren bezig een caisson neer te laten. Op een oogenblik bezweek een ijzeren balk, en het gevaarte stortte met de werklieden in de rivier. Een bleef onder wafer, waarschijnlijk op den bodem vastgeklemd, de andere werden op het droge gebracht, enkele zwaar gewond. Een ervan bezweek spoedig, een ander moest een been afgezet worden enz. Aan zijn woord gehouden. De Londensche correspondent zendt aan E. C. de volgende aneodote, die in de locale pers in Engeland de ronde heeft gedaan Bonar Law, een der knapste jonge ministers onder Chamberlain, hield in een klein stadje bij Londen een protectionistische rede, waarin hij o.a. zei//Wie de politiek van tariefherziecingbestrijdtiseen verrader, die zijn land aan den vreemdeling verkoopt". Toen hij gereed was itond een eenvoudig aannemer op, om den oud-minister vragen te doen. V. Hoe oud is u A. Ongeveer 53. V. U is een der bekwaamste leiders uwer partij A. 't Is keel vriendelijk van u dat te zeggen V. Gelooft u niet dat een man op uw leeftijd de meeste geestkraoht en het helderste oordeel heeft A. Ik geloof wel dat dit zoo is. V. Hoe laog hangt u de tarief-politiek aan A, Zoowat 5 jaarzoolang als de heer Chamberlain haar verdedigd heeft. V. En houdt u dus vol dat u 48 jaar van uw leveu een verrader is geweest Houdt u vol dat de heer Chamberlain een verrader was, toen hij destijds op uw leeftijd zei dat belasting op 't voedsel diefstal was P A. Dat zijn maar praatjes voor den vaak. V. Houdt u vol dat de heer Chamberlain, die nu ongelukkig want hij is een groot man oud, ziek en versleten is, zoo ziek dat gij hem niet in 't Lagerhuis durft te brengen, dat die man 65 jaar zijns levens een landverrader was en nu beter kan beoordeelen, dan toen hij 53 jaar oud was, in de volle kracht van zijn leven dus, naar u zelf zegt, wat goede haudelspolitiek is Het antwoord bleef uit. Opnieuw komen berichten uit Odessa, waaruit blijkt dat de toestanden daar no^ niet veel verbeterd zijn. Een achttal anar chisten had een inval gedaan in een kantoor en zieh met den buit verwijderd. Toen de politie hen vervolgde, wierpen ze met bommen naar hun vervolgers vijf agenten werden zwaar gewond en een districts opzichter werd gedood. De anarchisten ontkwamen. Intussckeu maakten de leden van het verbond van het Russchisohe volk, die er altijd van houden in troebel water te vi8se'nen, van de mooie gelegenheid ge bruik om ook hunnerzijds de zaken nog wat meer in de war te sturen. De voor bijgangers op straat moesten het weer deerlijk ontgelden. Er liggen thans als gevolg van de „actie" van het Verbond talloozen in het ziekenhuis, waaronder er zijn met zeer ernstige verwondingen. De universiteit en alle andere inrich tingen van opeubaaronderwijszijngesloten. Twee schepen vergaan. In de Oostzee is een driemastschoener „Merkur" tenge volge van een hevigen storm gezonken, een ander schip van hetzelfde type de „Victoria" sloeg wrak. Volgens een be richt uit Kiel zijn de bemanningen gered. Italiaansche roevers. Aan de poorten van Napels heeft zioh dezer dagen een af- sohuwelijk voorval afgespeeld, dat aan den bloeitijd van het rooverswezen doetdenken. Een rooversbende had zieh meester ge maakt van graaf Joseph Cito, broeder van hertog Cito, kamerheer van den koniog, en sioot hem op in de oataoomben van Fontanelles. Daarna eisohten zij van hem, dat hij een brief aaa zijn familie zou schrijven, waarin hij als losprijs 2500 frans moest vragen. Daar de graaf dit weigerde, rukten de bandieten hem één voor één de tanden uit, en schroeiden hem de voetzolen. Door de pijn overmeesterd, schreef de graaf den verlangden brief. Onmiddellijk na ontvangst van dit schrijven, waar- sohuwde zijn familie de politie, die de catacomben door carabinieri en soldaten liet omsingelen. Maar de roovers waakten. Zij wisten allen langs uitgangen, alleen aan hen bekend, te ontsnappen, en men vond graaf Cito stervende. Men verzekert, dat deze bende op dezelfde manier een anderen rijken en hoogge- plaatsten inwoner van Napels heeft gedood. De wereld wil bedrogen zijn. De New-Yorsohe correspondent van de „Daily Telegraph" verhaalt het volgende, waaruit de groote zucht van Amerikaansehe millionaire-vrouwen blijkt, om in de beste Europeesohe kringen te worden opgenomen. Drie weken geleden kwam te Pittsburg een jonge Engeleohman wonen, betrok een eerste-kiasse hotel en leefde op grooten voet. Dezer dagen werd hij echter gevan gen genomen op een aanklacht wegens bedrog. Het bleek dat hij er ziin werk van maakte om aan schatrijke Amerikaansehe dames per brief aanbiedingen te doen om in de beste Londensche kringen en zelfs aan het Hof te worden voorgesteld. Aan 300 dames had hij een dergelijke aanbod gedaan. Op zijn kamer vond de politie een groot aantal antwoorden, waarvan er geen af wijzend was. De vrouw van een bekend groot-slaall'abrikant bood 20,000 pd. st. als het den jeugdigen Brit gelukte haar aan het Hof ie doen voorstellen en een adel lijke echtgenoot voor baredoohterte vinden. Ten slotte gaf een miliionair de zaak aan, nadat hij den Engelsehmau van te voren gewaarschuwd had tegen net voort zetten van zijn „practijk". De aangeklaagde bood te vergeefs 7200 gulden borgstelling. Gevaarlijke oogenblikken. Een der matrozen van de Fransohe duik boot „Sjuftleur", die zooals men zioh her inneren zal dezer dagen in bolsingkwam met de „Bonité", vertelt hierover het vol gende We manoeuvreerden ongeveer 8 kilometer ten 003ten van Toulou en hadden bevel ontvangen alle naar de haven terug- keerende manoeuvre-schepen aan te vallen. Natuurlijk had elke duikboot zijn begrensd gebied. Op een diepte van 25 voet wachtte de //Souffleur" met geladen torpedo op de „Jaurégniberry". Plotseling duikt in het water vóór de //Souffleur" een grootezwarte schaduw op. In allerijl snelt hij op ons af. Luitenant Robillot zag dadelijk het ge vaar en gaf het bevel //zinken". Nog hadden we de hoop ie kunnen uitwijken, zoodat da „Bonité" over ons heen kon glijden. Het was echter te laat. Met alle vaart stiet de boot tegen ons aan. Ons duikstuur brak en daardoor verkeerden we in de onmoge lijkheid het zinken te staken. Knarsend baande de //Bonité" zich een weg over onzen bovenkant. De geheele commando toren werd verwoest. Gelukkig waren van binnen alle deuren gesloten anders zouden we als een steen gezonken zijn. De stoi t was zoo hevig, dat wij tegen de zijmuren gesleurd werden. Versoheiden kameraden liepen verwondingen op. De batterijen ven onzen accumulator werden om ver gegooid, 't Zwavelzuur kwam in aanraking met 't metaal zoodat vergiftige gassen de atmos feer bedieryen. Verscheiden mannen vie len bewusteloos neer, doeh we hadden geen tijd om ons met hen te bemoeien. Luitenant Robillot bleef trouw op zijn post. Weer dreigde een gevaar. De Bonité lag juist op ons en als we probeerden le siijgen zou er een tweede botsing volgen. Dus moesten we wachten met den dood voor oogen. De atmosfeer werd hoe langer hoe ongezonder en voortdurend zonk ons vaartuig dieper. Wanhopig keken we elkander aan, tot eindelijk de luitenant commandeerde//Gewichten los". Een oogenblik na angstige spanning, toen voel den we dat we langzaam stegen. De luiken werden opengezet, en we konden tenminste weer lucht happen. Nog was het gevaar echter niet geweken. De //Bonite" snelde toe om ons te helpen. Er ontstond een tweede botsing, waarbij onze aohterstevei besohadigd werd. Toen men onze boot eindelijk de haven binnensleepte, was het een wrak zonder stuur, waarop we ternau wernood aan den dood ontkomen waren. Maandag 2 Dec. 's-Gravenpolder, 10 uur voor dhr. Burger door not. v. Dissel op hotstede Filina 1 abeel en 61 zachte olmen. Woensdag 4 Deo. Middelburg, lOuurdoornot.Hos&ng houthout op stam, geslagen kaphout, es- sehen boompjes langs den straatweg naar Veere. En verpachten voor 3 jaar 30 perc. grasetting. Donderdag 5 Deo. K a p e 11 e 12 uur voor erven C. Le- poeter door deurw. Hoffmann en Verhoek eikenhouten kabinet, eikenhouten ÜDneii- kastje, 3 pluimbedden met toebehooren, tafels, verplaatsbaar varkenshok, enz. Vrijdag 6 Deo. Wolfertsdijk, half 10 op hofstede S. J. Klompe door not. Neervoort voor dhr. Hombaeh 39 olmen en 172 canada's en op de hofstede dhr. Koert 75 olmen. Nieuwdorp, half 11 bij Modder- kreke door deurw. Hoffman k Verhoek houtwaren, loopvarkens, meubels. Dindag 10 Dec. Goes, 8 uur op 't Slot door not. Pilaar een pakhuis met bovenwoning Vlasmarkt A 32 groot 33 cA. En een winkelhuis hoek Beestenmarkt D 117 groot 63 cA. uit het faillissement wijlen C. Bookelaar. Vlissingen in de Oude Vriendschap deor not. Paap 2 huizen Groenewoud no. 23 en Nieuwstraat no. 25 resp. 179 en 110 cA een pakhuis met bovenwoning Groenewoud no. 12 groot 45 cA.een pakhuis Rioolstr. 14 groot 39 cA. En eeu huis Molenstraat no. 14 groot 106 cA. Te zien 9 en 10 Dec. 10 -12 en 24 uur. Woensdag 11 Deo. Koudekerke, in café Centraal 10 uur door not. Loeff een hofstede bij het Tramstation 980 o A. En 4 pero. bouwland 11905 e.A. En 5940 o.A. weiland onder Souburg. En *320 o.A. id. Te zien 10 Dee. En om half 2 op de hofstede 2 geiten, 11 kippen, handgereedsohap, enz. B i e z e 1 i n g edoor not. Liebert bij Menheere 2 uur voor wed. v. Leerzum een huis en tuin 560 o.A., en 5 Are bouwgrond er naast. Donderdag 12 Deo. Middelbnrg, 8 uur in de Verge noeging door not. Struve 7 huizen Segeer- straat H 102 (koffiehuis), PenniDghoeksin- gel, Vlissingsohe Wagenplein P 17 (win kelhuis). Idem Q 17, Oosteratraat 81 en 82a en Oude Kerkstraat B 95 (koffiehuis) resp. groot 121, 120, 76, 84, 117, 276 en 34 o.A. Te zien 11 en 12 Deo. 10—12 en 2—4 uur. Uit dankbaarheid voor de verkregen weldaden en met den wensoh dat velen nut mogen trekken van zijne ondervinding, machtigt ons een inwoner van Vlissingen zijne volgende verklaring te publioeeren. De heer J. Ossel, wonende Lange Zelke 136 te Vlissingön, meldt ons Sedert ruim drie jaren klaagde ik over de nieren, ik had steeds verschrikkelijke pijn in den rug en in de lendenen en was immer aangedaan met een door en door vermoeid, afgemat gevoel hetgeen zioh reeds 's morgens bij het opstaan openbaarde. Mijn eetlust was zeer verminderd en ik was zeer neerslachtig en moedeloos, toen men mij opmerkzaam maakte op Foster's Rugpijn Nierenpiilen. Op aanraden van een vriend begon ik deze onmiddellijk in te nemen en dit was mijn geluk, want na een paar dagen gevoelde ik reeds dat ik opknapte en veertien dagen later was de pijn geheel en al verdwenen. Uit erkentelijkheid zal ik steeds gaarne de uitstekende hoedanigheden van Uw pillen bekend maken en ik gel oof dat ik daardoor tevens vele nierlijders een dienst bewijs. Ik ondergeteekende verklaar dat het bovenstaande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Verwaarloos nooit een pjjn in den rug. Het is het spit zegt hij, en gaat van zelf weg, zocals het gekomen is, maar dat is niet zoo, want al schijnt het weg te gaan, het komt veel ernstiger terug. Deze pijn in den rug is gewoon nierziekte en de natuur waarschuwt U op deze wijze dat Uw nieren hun pl'ebt niet doen en niet op de gewone wijze de onzuiverheden afvoeren van het bloed, dat ze tiltreeren moeten. Het bovenstaande is een overtuigend be wijs daarvan. Verzeker U dat men U de echte Fos ter's Rugpijn Nierenpiilen geeft, dezelfde die den heer J. Ossel gehad heeft. Wij waarschuwen tegen namaak en maken koepers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voor komt. Ze zy'n te Goes verkrijgbaar bij de firma Nathan Emanuel, en te Middelburg bij den heer Joh.de Roos,Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel êi f 1.75 voor één- of f 10 voor zes doozen. Vrijdag is de begrooting van Justitie aangenomen en wel zonder hoofdelijke stemming. Vooraf was er nog druk ge discussieerd over een motie Bolsius in verband met de van regeeringswege voor gestelde organisatie van het rijksopvoe dingswezen, waarvoor 170 mille op de begrooting was uilgetrokken. Dhr. Bolsius wilde n.l. dien post met 30 mille vermin deren. De zaak zit zoo. Minister Van Raai te wil de reorganisatie van het rijksopvoe dingswezen aldus. Er zullen vier ver schillende opvoedingsgestichten van staats wege zijn, n.l. een ontvanggesticht voor de observatie, een leergesticht voornamelijk voor de jongeren, ook een ambachtsge sticht en eindelijk een gesticht voor de discipline, dat ook onmisbaar is voor dege nen, die aan geen tucht gewoon zijn en verkeerd willen. Een regeling, waarin ook de ltek zioh denken kan, en die aan past asm de behoeften. Nu zijn er nog drie oude bestaande gestichten bruikbaar, n.l. Alkmaar, Avereest en Doetinchem alleen moeten zij eenigermate verbouwd worden. Rest dus de bouw van een nieuw ge sticht, waarvoor de gelden aangevraagd werden, die dhr. Bolsius niet zoo maar voetstoots geven wou. Was deze afge vaardigde dan een tegenstander van do or ganisatie of reorganisatie van het riiks- opvoedingswezen In geenen deele. Niet in dien zin, dat hij zoo wonder hoog loopt met een „gansche omwenteling" van een stelsel dat nauwelijks twee jaren werkt, maar toch dhr. Bolsius ie liberaal genoeg, om mede te gaan als hij maar geen uiting meent te zien van //ziekelijke overdrij ving". Maar deze post is hem al te kras. Vandaar het voorstel tot schrapping. De Minister, zoo zegt deze afgevaardigde, rekent niet genoeg met het particulier initiatief. Het rijk moest meer steun verleenen aan particuliere vereenigingen deze zoo noodig voorschotten verleenen, en dan zou men wel gewaar worden, dat het rijk zooveel niet heeft uit te geven. Daarenboven is er in de bestaande ge stichten geen sprake van overbevolking. Dhr. De Visser heeft toen een poging gewaagd en ze is hem gelukt om den heer Bolsius te overtuigen, dat het met dat particulier initiatief, hetwelk ook hij met alle kracht voorstaat, zoo geen vaart loopt. Alleen de stiehting te Hoenderlos neemt thans 60 regeerings kinderen op de R. Katholieke vereeniging St. Aloysius neemt zoowel als een vereeniging van katholieken te Breda en 's-Gravenhage zulke kinderen op. Maar dat is ook al. De overige particuliere gestichten kunnen of willen geen regeeringskinderen opnemen en daarom is het op het oogenblik met die regeeringkinders maar treurig gesteld.Ver volgens hing spr. 'n droef tafereel op over den onhoudbaren toestand, met het oog op 't ideaal der kinderwetten,van de bestaan de ryksgestichten.Zijn flink woord pakte en daar „de nood drong" ook volgens den minister, werd het amendement-Bolsius met 53 tegen 21 stemmen verworpen en daardoor het regeeringsplan aangenomen. 's Middags kwam het ontwerp om de minima-salarissen der onderwijzers te ver- hoogen, wat aan het land jaarlijks één en een kwart millioen zal kosten.Met veel animo werd dit voorstel niet ontvangen. Dhrn. Roodhuijzen, Nolens, Tydeman, Ter Laan, Borgesius en Ketelaar waren er niet best over te spreken. Ging het hun te ver? Integendeel, het ging hun niet ver genoeg. De onderwijzerssalarissen zijn te laag, veel te laag. De gemeenten, ook de groote, aldres Rotterdam, houden zich aan de mi nima. Verbeeld eens, een stad als Rotter dam. Hoor dhr. Tydeman maar eens „De materieele positie is slecht, en ver gelijking met andere ambtenaren treurig. Boden, concierges en tuinlieden hebben salarissen van negen honderd gulden, waarnaar de onderwijzers niet kunnen rei ken." „Zeer juist," klonk het in de Kamer. Volgens dhr. Tydeman en velen met hem worden de onderwijzers de //volksopvoe ders" schraal, al te schraal betaald. En loeh wat 'nverschil met nuongeveer een dertigtal jaren terug. Toen was men al blij voor een 450 hoogstens 500 gld. geplaatst te worden. En dat kreeg men lang niet altijd, ten minste niet bij het bijzonder onderwijs. De menschen konden ook veeltijds niet. Nu beleven dezelfde menschen andere tijdeD. Intusschen blijft dezelfde vraag v an toen aan de orde: „Wie zal dit alles be talen De Minister zegt„ik kan niet verder gaan", da VU millioen meer 's jaar lijks begroot men nu al. En Z.Exe. houdt het slot dicht, wat de heeren ook zeggen en voorrekenen. En van het „historisch moment" in de gesohiedenis van het onder wijs, waarvan dhr. Ketelaar sprak, dunkt ons, zijn we nog ver. Wellicht weet een der amendeerende heeren de amende menten kwamen al aan en er zullen nog wel enkele volgen wel een tooverwoord te vinden, waardoor de zoozeer begeerde verhoogingen de onderwijzers in den schoot vallen, zonder dat de belastingbetalenden dit al te zeer voelen. Want de een moet niet weenen, terwyl de andere lacht. De minister hield zich kalm, kwam niet te voorschijn hoewel hy uit zijn standplaats gelokt werd, doch zal zich naar hij hoopt Maandag verder uitspreken. Wie Onderwijzers met minder dan 5 dienst jaren f5oo; met 5 doch minder dan 10 f 600 vroeger f 5 5° met 1° doch minder dan 15 f675 vroeger f600; met 15 doch minder dan 20 f750 vroeger f650; met meer dan 20 f 82$ vroeger f 70Q, komen er nog kunnen met gen beleven, surprise zal zoo vrij} te bi zien. Beroepen Riepema te Wemeldii Anthonisse, c bedankt, is d gekozen dhr. Blezelingi H. Burger ei W. van Lien wenschte te Hzn. Beide m hunne benoe De bet Sohuller als zal Zondagav kerk gesohie kant in diem Woensdags Sohuller, dit intrede. De Nederh Als bevest Goes, die a.s. als predikan 's-Gravenhag Vermeer. Veere. K Ned. Herv. sloten een bi einde daarin te bewaren. Dit stel is van de Hee daarin is geg met bijsohrif Bij genoen ook nog eei gere Waalse Beroepen Grijpskerk. Benoen Geref. School Boot) mej. J tijdelijk onde (Buiten vertu Gea Mag ik no van het sohr voor het vol Waar het B. een lage soon was, d( heden, daar mij zelven Waar hij e niet een va gelegde feite hij ook niet slechts een e Vooreerst 1 als //ik wist „voor dezen h uit de pen onverschillig En verder, vergadering heer B. er 0 zooals hij in houd vol, da was, om derj Waar hy ai heeft om my der dubbeltji mijnheer, wai plichtingen men daar ooi omgaan. No onzin is om 1 onderteekeuil kunnen tegei Waar de hee schuldigt als hebben, daar zoeken dat te recht had ve danken, wist geenzins beta in tegenstelli het juist niet lof over en ging en het be wil zijn is zijl hy weinig ge pelyk vereeni als zouden vi eeniging hun hem geuit hef is wel aan bi de voorzitter geen gesprek Als laatste dergelijke gi voorlaatste ve terwege had met de zaak mijn inzien n< beid uit blijk ik het, den h in 't vervolg soneD, enkel Wat of hij of sohrijven, maar laat het tijdige leaers f Dankend Koudekerke

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 2