NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 54. 1907, Maandag 2 December, 22e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VerWEST. te Goes F. P. D'HUIJ, fs Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN De Droogmaking der Zuiderzee, UIT DE PROVINCIE. Gemengde Berichten. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02s. UITGAVE DER FIRMA «>EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer s cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De beweging voor de droogmaking der Zuiderzee is reeds voor 1884 uitgegaan van de heeren Buma en v. Diggelen. Eerstgenoemde, Kamerlid voor Sneek, laatstgenoemde, ingenieur van den water staat, richtten in bovengenoemd jaar, na mislukte pogingen om de regeering voor deze zaak warm te krijgen, een Zuiderzee- vereeniging op, welke door brochures en teekeningen de natie op de hoogte stelde, en zioh tegelijk in verbinding stelde met de opvolgende regeeringen. Een voornamen steun genoot de vereeniging van den heer Lel}, ingenieur, die een uitgebreid on derzoek instelde, en den uitslag daarvan neerlegde in een achttal nota's, waarbij een plan tot het afsluiten der Zuiderzee, en 't droogmaken der afgesloten water vlakte, waarbij een binnenmeer zou achter blijven. Genoemde heer Lelj werd in 1891 minis ter van waterstaat, en men hoopte dat zijn optreden de zaak vooruit zou brengen. Evenwel, helaas, mag men hier wel zeggen, de politieke verkiezingen van 1894 brach ten den heer Lely van 't ministrieele kussen af, en met hem ging zijn wetsontwerp tot droogmaking der Zuiderzee, hetwelk hij had ingediend, weer voor een tijd in den lessenaar. Bedoeld wetsontwerp hield in de afsluiting der Zuiderzee door een dijk, die zou loopen van de Noord-Hollandsohe kust door het Amsteldiep naar het eiland Wieringen, en van daar naar de Friesohe kust bij Piaam. Twee gedeelten van het aldus afgesloten watervlak zouden worden drooggelegd. Het werk zou 18 jaar duren en 95 miljoen kosten. De opvolgende minister van waterstaat, v. d. Sleijden, bleek het plan wèigezind, doch ook hij kwam in 1897 te vallen gelukkig kwam Lely weer aan 't roer en haastte zieh 't voorstel in den hierboven genoemden vorm in te dienen. Bij zijn aftreding in 1901 geraakte 't ontwerp andermaal in de kast. Het mini sterie dat hem opvolgde vond door de veelheid van andere soeiale ontwerpen, die moesten voorgaan, niet den tijd om dat vraagstuk de noodige aandacht te wijden ofschoon het de beweging toejuichte. Toen in 1905 minister Kraus optrad, nam hij terstond 't onderwerp in studieen van hem is dan ook het wetsvoorstel dat dezer dagen op de voorzitterstafel ter Tweede Kamer werd neergelegd. Dit ontwerp is eoiiter veel minder omvangrijk dan dat van minister Lely. De minister Kraus be rekent dat in het tiende jaar na den aan vang der werken alles gereed zal zijn, terwijl de kosten worden geraamd op 28 miljoen. De minister erkent echter dat dit maar een begin is. Tasten de Kamers nu door, en wordt dit ontwerp, naar wij hopen, wet, dan zal wor den voortgevaren om het geheele plan der Zuiderzee vereeniging en daarop gevolgde Staatscommisie in ontwerp te brengen. En dan zullen de kosten komen op 189 miljoen, en de duur van uitvoering op 33 jaren. Nu is het natuurlijk heel mooi wanneer een plas als de Zuiderzee na verloop van het derde eener eeuw in een vruchtbare provincie kan worden herschapen. Vele landbouwers zouden dit met het oog op hun zonen en op den arbeidersstand van harte toejuichen. Maar zal men voor de uitgaaf van bijna 200 miljoen zooveel terugkrijgen dat het resultaat de kosten goed maakt. Welke zijn de baten De minister becijfert den kostenden prijs van den te winnen grond, met rente op rente, op f 1700 per hectare, welke uitgave in de opbrengst van de drooggemaakte gronden zal worden teruggevonden. In de Memorie van Toelichtig toch leest men het volgende De talrijke grondboringen in de laatste helft der 19de eeuw in de Wieringermeer verricht en het daarop gevolgd landbouw-scheikundig onderzoek hebben aangaande den aard der droog te maken gronden het noodige licht verschaft. Men mag aannemen dat daarvan, in ronde cijfers, 2'3 gedeelte zal zijn zware en lichte kleigrond en 'ƒ3 ged. lichte zavelgrond. Volgens het oordeel der hiervoor bedoelde commissie van landhuishoudkundigen zal men, ten einde zich een denkbeeld van de waarde van den grond in den nieuwen polder te vor men, zonder gevaar van al te zeer mis te tasten, den tegenwoordigen prijs der gronden in de Waard en Groet en Anna Poulowna-polders tot uitgangspunt kunnen nemen. In den Waard en Groetpolder schommelt de tegenwoordige huurwaarde der kleigronden van f 100 tot f 120 en van de zavelgronden van f 7o tot f 90. In den Anna Paulownapolder wordt naar verhouding van qualiteit voor lichten zavelgrond f 50 en voor zwaren zavel grond tot f 90 per H.A. pacht betaald. De onderstelling dat de jaarlijksche op brengst (pachtwaarde) van de klei- en zavel gronden in den nieuwen polder, na aftrek van den op f 12.90 berekenden polderlast, dooreen- genomen op zeker wel f 60 per H.A. is testellen, mag dus als niet gewaagd worden beschouwd. Dit is ook het bedrag, dat in het rapport der Staatscommissie als een gemiddelde te verwach ten opbrengst, na aftrek der polderlasten is genoemd. Gekapitaliseerd tegen een rentevoet van 3.5 pet., vertegenwoordigt het eene waarde van f 1714 per H.A., waaruit dus zou volgen dat de onderneming directe balen voor de schat kist zal kunnen opleveren. Maar aangenomen, dat dit niet het geval mocht blijken, aangenomen zelfs, dat de ver koop der gronden de kosten, met bijberekening van rente op rente, niet ten volle zal dekken, dan zullen toch ontegenzeggelijk de indirecte voordeelen, verbonden aan de aan zienlijke aanwinst van ons grondgebied, zoo groot zijn, dat er alleszins reden bestaat om tot de uitvoering van ket werk te besluiten. Een terrein ter grootte ongeveer van den Haarlem- raermeerpolder zal daaraan worden toegevoegd. Het spreekt van zelf dat wij de juist heid van deze berekeningen niet kunnen oontroleeren. Hiertoe zouden wij 't oordeel van be voegde mannen moeten inroepen, die den tijd hebben om zich in deze quaestie ge heel in te werken. Wij wijzen dan ook alleen op het feit, en prijzen daarbij de voorzichtigheid van den minister die ook de mogelijkheid aan neemt dat het niet meevallen zal. Dat de verkoop der gronden de kosten niet ten volle zal dekken. Maar mag dit vraagt de minister een reden zijn om het ontwerp af te stemmen P Immers er zijn ook indirecte voordeelen. Maar in den regel is men voor indirecte voordeelen minder geporteerd dan voor directe. Daarom verstaan wij 'tdat met name hel Kamerlid Schaper bij de behandeling der Staatsbegrooting tegen den eersten stap op dit glibberige terrein heeft gewaarschuwd En ook een der toongevende bladen ter Rechterzijde -Het Gentrum -doet zijn waar schuwende stem hoeren, ook met 't oog op zooveel en velerlei onontgonnen grond dat wel eens eerst aan de beurt mooht komen. Het blad wijst daarbij op de urgentie van het droogmaken der plassen in het noord-westelijk gedeelte van de provincie Utreeht, een werk, dat noodzakelijker schijnt, spoediger te voltooien is, lang Diet zooveel geld kö3t en veel minder risico oplevert". Waarbij nog komt dat de Zuiderzee nog wel eecige voordeelen oplevert, die niet te versmaden zijn. Men denke onder meer aan de visscherij, de oester- en mosselteelt, em de nijverheid in de kustplaatsen. Men noemt ze wel «doode steden aan de Zuiderzee", maar of die doode steden leven zullen wanneer de Zuiderzee in vruchtbaar land herschapen is, zal te bezien staan. Het Gentrum noemt met name «Spaken burg, Durgerdam, Elburg, Enkhuizen, Kampen, Huizen, de Lemmer, Volendam, enz. Om zich een voorstelling te maken van het belang, dat voor deze gemeenten de visschery met zich brengt, zij het vol doende hier in herinnering te brengen, dat de aanvoer alleen van haring in de voor naamste kustplaatsen (duizendtallen stuks) over 1905 bedroeg 114,493. Dat de baten van dit bedrijf spoedig door andere voor deelen zullen te vervangen zijn, moet nog bewezen worden. Men .heeft hier te doen met historische toestanden, die zich in een bepaalde richting hebben ontwikkeld en waarin het verre van gemakkelijk is een radicale verandering aan te brengen, die tevens 6en verbetering zal zijn". Waar dan nog by komt dat ons land nog 573 duizend hectaren woesten grond heeft. Hier tegenover staat echter het onmis kenbare voordeel dat 't in 't algemeen be lang gewenscht is den vaderlandsehen grond met ruim 16000 hectaren vrucht baren grond te vergreoten. Laat ons de besprekingen der deskundi gen in de groote pers afwachten. Op zichzelf beschouwd, afgedacht van de kosten, over welke wij ons geen oordeel mogen aanmatigen, lacht dit wetsont werp ons zeer toe. Bij de toeneming onzer bevolking, vooral die van het platteland, is de winst van zoo veel vruchtbaren grond een ware uitkomst. Laat het tegenwoordig geslacht er niet zooveel aan hebben. Door 't sluiten van leeningen tot dit doel legt men het grootste deel der geldelijke lasten op 't nageslacht, dat er wil van zal profiteeren. Onze Middelburgsche corresp. schrijft Onder de hulpmiddelen die het christe lijk onderwijs het meest noodig heeft om aan hare bestemming te beantwoorden, be hoort een suppletie-fonds. De Staat heeft gewild dat het openbaar onderwijs toegankelijk zij voor alle kinde ren. De Kerk wenscht dat het christelijk onderwijs toegankelijk zij voor alle kinde ren die in haar midden gedoopt zijn. In de beleden waarheid onderwijs te geven en te ontvangen is gebiedende eisch, onafhankelijk van bezwaren van buiten of van omstandigheden. Tot de bezwaren behooren voor tal van christen-ouders de geldelijke. Wie met een groot aantal kinderen is gezegend en leven moet van handenarbeid, kent wel den strijd van plichten, die hem aan de eene zijde driegt tot pliohtvervulling en aan de andere zijde hem die onmogelijk maakt. Van Diaoonie-gelden wenseht me nig eerzaam huisvader geen gebruik te maken. Met God en met eere kon hij steeds in de eigen behoeften en in die van zijn gezin voorzien, maar de guldens per maand voor schoolgeld voor zijn talrijk kroost, gaan in de jaren van de zwaarste uitgaven voor dagelij ksoh brood en veel slijtagie zijn krachten te boven. En het is in dien nood dat hetsupple- tiefonds voor hst schoolgeld hulp komt bieden. Door vriendelijke hand bijeengebracht en aan het bestuur alleen bekende ouders verstrekt, bieden die fondsen een nooit genoeg te waardeeren steun. Zij vormen de traid Wunion die het christelijk onder wijs en de ouders tot elkander brengt. Toen in het eerste opkomen van het christelijk onderwijs in zijn tegenwoor dige versohijning, de kerk nog allerwege het initiatief nemen moest tot het stichten van scholen, werd ook door het kanaal der Kerk althans gepoogd alle leden ia staat te stellen aan hunne doopsbeloften te voldoen. Maar toen de dochter der kerk, zooals men voor vele jaren de school wel eens noemde, tot volwassen leeftijd gekomen was, en Souvereiniteit in eigen kring pre fereerde en ginjj; beoefenen, toen nam het Suppletie-foDds een plaats in naast iedere volksschool. En terecht. Onder de beschermengelen die de vleu gelen over het christelijk onderwijs uit breiden behoort het Suppletie-fonds. Uw oorrespondent werd daaraan deze week herinnerd toen hij, in genietbareD, zelfs in aangenamen vorm, een jaarverslag te hooren kreeg van een hier bestaand suppletie-fonds, dat genaamd is met den goedgekozen naam Draagt elkanders lasten In tweeërlei zin draagt dit fonds anderer lasten. Eerst van de twintig huisgezinnen dien 't opvoeden en onderwijzen van hunne kin deren in den geest van het huisgezin moge lijk gemaakt wordt, en in de tweede plaats van het bestuur der school, die door het naast zioh hebben van suppletie-fondsen in staat was, ook in de zwaarste jaren, het sohoolgeld uniform te doen zijn en blijven. Daardoor werd de klasse-strijd buiten de schoolmuren gehouden en de zorgen van het Bestuur verlicht. Misschien is het do opmerkzaamheid der bestuursleden van onze suppletie-fondsen nooit opgevallen hoeveel deze hebben bij gedragen tot de ontwikkeling van 't chris telijk onderwijs in ons midden gedurende de laatste tien jaren. Als men toch wist dat een kleinehonderd kinderen, die op de openbare school zeker gratis onderwijs ontvangen konden, door de verschillende fondsen in staat gesteld worden gebruik te maken van 't christelijk onderwijs op de school Gravestraat gege ven, dan zou men wel eens de aandacht willen bepalen bij deze zij de van de werking der schoolfondsen in onze organisatie. Het schatten van geldelijk vermogen, het taxeeren van financieële draagkracht is een moeilijk, dikwijls een ondankbaar werk, maar op dezen donkeren achtergrond ver schijnt in helderen lichtglans het bevel der liefde Draagt elkanders lasten Vlissingen, Gisterenavond om 8 uur vergaderde ten tweeden male in de Chris telijke Bewaarschool aan de Glaoisstraat de onlangs voorloopig opgeriohttChristsrlijk Historische Kiesvereenigiag onder leiding van den onderwijzer der christelijke school, J. Van der Valk, tot het kiezen van een bustuur. Gekozen werd C. J. Nobels Jr., G. J. Stroo, L. Back, F. L. Ardewija en J. Van der Valk, de functies zullen nader onder elkander worden uitgemaakt. Binnen kort zal weer vergaderd worden tot het vaststellen van een reglemsnt. De vereeniging telt thans 32 leden. Vlissingen. Hedenmorgen zijn van hier met onbepaald verlof vertrokken de mili ciens der lichting 1907, welke hun eersten oefeningatijd hebben volbracht en niet be stemd zijn voor de eerste ploeg van het blijvend gedeelte. Wolfaartsdijk. Toen Vrijdag een paard van dhr. Verdonk, afkomstig van Hein- kenszand aan het veer alhier overgezet moest worden, en het in de hoogaarts ge plaatst was, zakte het beest plotseling ineen en stierf eenige oogenblikken daarna. VVolfertsdijk. Vrijdagavond hield de sfd. van het Groeno Kruis alhier haar jaar- lijksche algemeene vergadering. Met een welkom aan de aanwezigen wordt de ver gadering door den voorzitter geopend. De notulen worden voorgelezen en onveran derd goedgekeurd. Door het bestuur wordt 0. m. medegedeeld, dat er aan het eind der vergadering gelegenheid zal gegeven wor den, zich aan te melden voor een te houden cursus tot het verleenen vau eerste hulp bij ongelukken. Bij loting zijn als bestuurs leden het eerst aan de beurt van aftreding dhrn. H. Wessel en C. Koert, waaraan dool- het bestuur tegenovergesteld ziin dhrn. A. Beenhakker, C. J. v. d. Putte, J. W. v. d. Linde en A. Pot. Bij meerderheid van stemmen zijnde aftredenden herkozen.Aan genomen wordt op voorstel van 't bestuar, zich aan te sluiten bij verschillende Groene Kruis afdeelingen op Zuid-Bevaland, om tot een eventueel op te richten Zuid-Bave- landsche Groene Kruisvereeniging te ge raken. Het goed slot der afd. bedraagt p. m. f 100. Het ledental 227 tot een geza- melijk bedrag aan contributie van f 218. De begrooting voor hot volgend jaar is opge maakt op ruim f 300. Door den voorzitter werd een lezing gehouden over „bloedver giftiging". Dat het onderwerp zeer in den smaak der aanwezigen viel, blijkt wel hier uit, dat spr. tot het einde van zijn rede zich in een stil en aandachtig gehoor mocht verheugen. Niemand meer hst woord ver langende werd de vergadering met dank aan de aanwezigen gesloten. Voor den te houden cursus meldden zich vier personen aan. Verdronken In het nauw van Bath heeft men Dinsdagmorgen een mosselvaar- tnig zien drijven met de kiel naar omhoog. Daar verschillende daar gepasseerde sche pen noodkreten hebben gehoord, (enkele hebben nog getracht hulp te verleenen), vermoedt men dat het vaartuig door den hevigen wind ia omgeslagen en deopvaren- den de mosselbooten zijn gewoonlijk met twee koppen bemand zyn verdron ken. N. Ct. Men schrijft uit Rozendaal bij Velp aan de Ge'd.Op de Terletscho heide in deze gemeente trok Dinsdagmiddag een allerzonderlingst voorval de aandacht van twee daar juist vertoevende jachtopzieners. Een schijnbaar arme krankzinnige, een oud man liep woest gillend en schreeuwend de heide af, een bijl dreigend zwaaiende boven zijn hoofd. Niet zonder moeite wis ten zij den ouden zwerver tot kalmte te brengen. Op het bureau werd hy onmid dellijk herkend als de 66-jarige J. C. Zjjn toestand was verschrikkelijk. Bedekt met lompen, geheel vervuild, rammelde de on gelukkige van den honger. De rampzalige doelde mede zelfmoord te hebben willen plegen, daar hij- geen uitkomst meer wist. Drie-en-dertig jaar geleden had zijn vrouw hem verlaten, waarna hij aan het zwerven was geraakt. Bedelen wilde en kon hy niet. Hoe hy dan leefde In den laatsten tijd hield hij zich staande van hetgeen de een of ander hem ongevraagd toewierp. Langen tijd was er een lichtpunt in zijn laven ge weest, een gelukkige periode in zyn zwer versbestaan. In de Koningastallea te Arn hem, waar de paarden van de bereden officieren stonden, mocht hij verblijven. De oppassers, goedhartige medelijdende jon gens,verschaften hem al dien tijd de weelde van eenig brood en wat warm voedsel daags. Uit dankbaarheid kruide hy voor hen den most uit den staldoch z'n kleede ren raakten op, hij schaamde zich nog lan ger daar te blijven en vatte opnieuw den zwerversstok op, stil verlangend dat de dood een einde aan dit treurig leven zou maken. Zoo bracht by de laatste vreese- lyke nachten, waarin de barre winter zich zoo plotseling onmeedoogenloos aanmeldde in de snerpende winterkoude doorwy, wel doorvoeden en warmgekleeden begrij pen zulks niet. Wanneer de dood, zoo vurig verlangd, vanzelf niet komen wilde, dan zou hy ea zoo vonden de jachtopzie- dera den radeloozen grijsaard op de heide. Op het bureau werd hem koffie en brood verstrekt en door bemiddeling van 't burg. armbestuur is do arme thans in een loge ment opgenomen, en zal men trachten hem in het werkhuis onder dak te brengen. Onze Volkszang. Een onderwijzer te Rotterdam zou een nieuwe zangklasse oprichten, maar wilde de stemmen der kin deren kennen, om ze daarnaar te kunnen Wie van jullie kent het Wien Neér- landfch bloed P Geen antwoord. Wie kent het Wilhelmus? Weer geen antwoord. Wie van jullie kentO, schitterende kleu ren vau Nederlands vlag Hetzelfde resul taat. Wie van jullie kent: Japieisgetrouwd? Alle kinderen steken den vinger omhoog Hoe is het mogelijk Of worden op de openbare school onze Vaderlandsche lie deren niet meer gezongen Een nauwgezet ambtenaar. Te Eps is proces-verbaal opgemaakt tegen den osbezoldigdsn gemeente-veld wachter H, J. de W., wegens .stroopen van een haas. Onder arbeiders. In Het Volk komt een uitvoerig artikel voor van den heer N. van Hinie, secre*

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1