NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND i No 53, 1907. Zaterdag 30 November. 22e Jaargang, GHRISTELUK- HISTORISCH UIT m PEKS. i.,; a. t;> 13 o u w. mnmnmn bn, u mnnmnn T te koop, Botterdam. KOOP lienstl Tering, - en f 3.50. parti] ïilderde Kasten bsch Wagentje, |»ij Boekh. E A N O T mdknecht VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed JONGEWERWEST, te Goes F. P. D'HUU, te Middelburg. PRIJS DER ADVERT EN TIÉN )DBLB Ü£G: ft t de krachten vol- dan begint men het iring" te fluisteren, s tering een gevaar- men zeer zelden en ziet dus het ge- :ich blootstelt, wan- udheid of hoest ver- Idel aan te wenden, oemd is geworden eft. Wijd en zijd beroemd om hare en andere onge- et is een heilzaam m keelontstekingen. ershoek leed gedu- onische bronchitis), t zat en maar niet r. De eetlust was genoot haar onder- xlijsiroop gekocht, bezoek bracht. Ik 3n werking had die slijm, die vroeger anzelflos. Grauwe t bloed. Nadat ik iderde verkoudheid slaap 's nachts alsof CSE, K. Noordstraat EIJ, KRUININGJEN; ÜELDINGE; H. DE E DIE, CORTGENE 'LAAT; L.JOOSSE, MAAS Pz., KOTJDE- 1SE, ZOUTELANDE G.P.LEENDERT- M PIETERSE, WEST- ft ITHEK J. GELUK, AHPE, MELISKEE- ft tISWEEET M. DE W DIJK; C.DEKRIJ- ft RAVEN, KWADEN- 3WEGEN (bij Goes) iME Azn WISSE- OUWERSE, WEST- asmarkt, Middelburg, pogste prijzen voor en VELLEN. voorzien van keurig sch tegen zeer bil- 7 jaar, lANSE, St. Laurens. concurreerende prijs ruilen. Ook een paar Mden, bij f. HOOGESTEGER, Kortegeere K 340. lei bij C. VOLKERS, et Mei k,ncl kneelit BROUWER, Seroos- Irstond le Boerenknecht ziekte des tegenwoor- BROEKERT, W e m e 1 d 1 n g e. rstond 300GERD, VHeer Jt Mei VERHAGE, Koude' DBaftflBSSB 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers 0,02', UITGAVE GEK HRM-A EN VAN van 5 regels 40 cent, iedere regel meer 5 cenr. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regei meer 10 cent. EEaoEasssasassiasHBSEfitasssisaassssE De Nationaal Historische Partij. Deze partij, afgezakt smaldeel van de oud-liberale party met Chr. aspiratiën loopt gevaar in tweeën uiteen te vallen. Een deel zal ten slotte weer wel by da liberalen terecht komen, doch het betere deel zal zich wel by de chr.-bistorischen voegen. In laatstgenoemden geest werd dezer dsgen al een voorstel gedaan door den heer Wycber- held Bisdom, burgemeester van Baren- dr6oht, vroeger van Kortgene. Wy namen dit reeds vroeger op. Maar telkens komt in de Nederlandsche Stemmen, orgaan der Na tionaal Historische party, een schryven voor van mr. R. v. d. Meij, welke niet kan inzien, waarom de Nationaal Historische party den sedert eenigen tijd gevolgden stelregel zou moeten prys geven om aan gematigde candidaten, onverschillig of ze tot de rechter- of linkerzijde behooren, haar steun te verleenen. Mr. van der Mey wil den heer Bisdom toegeven, dat de oud-liberalen betreffende het blanco-artikel een „slag om den arm" hebben gehouden. Maar, zoo schrijft hij, wij willen vragen, vindt gij een grondwetsartikel verkieslijk, waarin aan ver over de millioen gezinshoofden, zoo vrouwen als mannen, zoo door gemeente of particuliere Instelling bedeelden als stoffelijk onafhanke- lijken, 't stemrecht toegekend wordt En staan in het kiesrechtvraagstuk de oud-libeialen, welke tenminste stoffelijk afhankelijken en wan betalers van belasting van het stemrecht uit gesloten willen houden, en 't kiesrecht voor de gemeenteraden van een aanslag in de plaatselijke belasting willen afhankelijk stellen, ons niet veel nader dan de Kuyperianen Wij zijn bovendien overtuigd, dat de oud-liberalen, nu de Regeering hun in geen opzicht is tege moet gekomen, aan 't «hyperblanco-maken" niet zullen meedoen. Ook bestaat bij de oud-liberalen, aldus zegt de schrijver verder, de zueht om tegemoet te komen aan de democratische riohting op 't gebied van maatschappelijke vraagstukken. Doch wordt zij soms niet gevonden bij de christelijk-historischen De verzekeringswetten van de rechterzij (Kuyper) zijn voor de natio- naal-historische partij even onaannemelijk als die van de linkerzij (Veegens), en wanneer wij niet langer op vrij-liberalen mogen stemman, omdat zij zich, uit vriendschap voor de demo craten links, niet schrap genoeg zetten tegen 't Duitsche dwangverzekeringsstelsel, dan kun nen de christelijk-historischen ook niet onze mannen zijn, want zij zetten zich, uit vriend schap voor hun democratische mede-christenen al evenmin schrap genoeg. Mr. van der Mey betoogt voorts, dat ge loof en democratie zusterlijk kunnen samen gaan, en dat daarom reeds de Nationaal Historische party zich niet zonder meer zal kunnen aansluiten bij partyen, die «tegen ongeloofstryden. Wij zijn, zoo besluit de schrijver, totdeslotsom gekomen, dat op staatkundig terrein de oud- liberalen ook aan diegenen onzer, welke met den overvloedigsten godsdienstzin zijn bedeeld,nader staan dan de anti-revolutionairen en de katholie ken van de richting Aalberse, zoodat we onver standig zouden handelen door, uitsluitingszucht, op dergelijke tegenstanders te stemmen. Een onvoorwaardelijk meegaan met de rechterzijde staat gelijk met een prijsgeven van onze begin selen, een opofferen van onze zelfstandigheid, en ik twijfel dan ook niet, of de roepstem van den heer Wijckerheld Bisdom zal zonder weerklank wegsterven. Sneek en de coalitie. Er is nu ook van Friesch christ. hiet. zijde een verklaring gekomen van het standpunt, dat deze groep heeft gemeend te moeten innemen bij de candidaatstelling voorde Tweede Kamer in het district Sneek. De Banier, het orgaan van den Bond van kiesvereenigingen op christelijk-histori schen grondslag in Friesland, schrijft dat in I9°5 dingen gebeurd zijn, die den Friesch Christ.-hist. Bond dwongen zelfstandig op te treden. Hij deed dit in meer dan één district en gaf in andere steun aan de rechterpartijen in ruil voor elders gegeven hulp, terwijl hij pieend» in 's lands belang te handelen door bij de herstemmingen rechts te houden. Denzelfdeu koers hielden wij tot heden. Alleen werd in eerste instantie besloten onze kiezers in Sneek ditmaal vrij te laten, omdat het een tusschentijdsche verkiezing goid en omdat men, ondanks al het gebeurde in 1905, een conciliante houding wilde aannemen tegenover de antirev. Partij. Hoe men aan die zijde in de meening kon geraken, dat onzerzijds een a.-r. candidaat zou worden gecandideerd (wie dan ook) verklaren wij niet te begrijpen. De Banier zet dan verder uiteen, dat de Frie3oh-ohristelijk-h;storisohen de voorop gaande partij (in dit geval de anli-revo- lutiouaire) haar eigen candidaat lieten stellen, terwijl zjj zouden steunen. Ook de chr. hist, prof dr. S. D. van Veen mengt zich in de polemiek met het doel om de christelijk-historischen van alle schuld vrij te pleiten. Hij schrijft in het Utr. Dgbl. een laDg artikel, om aan te toonen dat de chr.-hist. op geensrlei wyze ook maar eenig blijk hebben gegeven dat zij dr. Kuyper uit de Kamer willen weren. Integendeelde ehr.-hist. zyn volkomen bereid dr. Kuyper openlijk te steunen overal waar een antirev. zetel open komt. Maar de anti-revolutionairen in Sneek hebben dr. Kuyper een slechten dienst be wezen. Zij wisten dat dr. Kuyper juist in dit district Sneek, waar de Hervormde kerk door de dole antie zooveel geleden heeft, bij zeer velen niet alleen geen persona grata is, maar zelfs de minst gewenscht geachte candidaat geacht mag wor den. Door nu hem te stellen wisten zij vooruit, dat zij de Friesch-Christelijk historischen, die warme voorstanders van de Nederl. Herv. kerk zijn, zoo hevig mogelijk prikkelden. Zij konden dus vooruit reeds rekenen op antipathie tegen deze candidatuur. En zij hadden er mee moeten rekenen, dat de Friesch-christ.-historischen in 1905 op hun eigen candidaat 959 stemmen uit gebracht hadden tegen 2837 op den in het dis trict geboren en wonenden mr. Okma, die ook bij vele hervormden zeer geacht was. Daardoor was mr. Okma in herstemming gekozen met den liberaal, die 2O20 stemmen verkreeg. En tegen dr. Kuyper heeft men in de Friesche hervormde kringen veel meer, dan men tegen mr. Okma had. De candidatuur-Kuyper was daardoorverre van gelukkig. En het was volstrekt niet zeker, dat zij slagen zou. Met haar was er zelfs kans, dat Sneek weer in handen der liberalen zou komen. Dr. Van Veen eindigt aldus Intusschen zal de zaak, waarom het den par tijen rechts te doen is, geen schade lijden door wat er geschied is de nu van anti-revolutionaire zijde gestelde candidatuur van mr. De Vries wordi ook door de Friesch christelijk-historischen gesteund. Dat de christelijk-historische partij hem evengoed zal steunen als zij het dr. Kuyper ge daan zou hebben, behoelt geen betoog. Het ^coalitie-element" laat dus nog niet los. Van een seheur is nog geen sprake. En er zal ook geen sprake van behoeven te komen, als men wat een personen-quaeslie is maar niet opblaast tot een beginselverschil en geen valsche beschuldigingen inbrengt of gelooft tegen de christelijk-historische partij, die zich in haar houding tegenover de anti-revolutionaire niets heeft te verwijten. Proefvelden. IV. Iu Walcheren wordt de aardappelteelt veel gedreven met behulp van Ammoniak- Superphosphaat, een meststof, waarin geen Kali aanwezig is. Met deze bemesting worden vaak goede resultaten verkregen, zoodat het bij velen de vraag was, of het nog noodig was, daarnaast eene kalibemesting te geven. Nu is het moeilijk, om te zeggen, wat noodig is of niet. Maar men kan de vraag ook anders steilen en wel zoo //Is het op onze gronden voordeelig, 0111 naast eene bemesting roet Ammoniak-Superphosphaat nog eene be mesting met Kali te geven, of m. a. w kan door eene bij bemesting met Kalimest de opbrengst zóó verhoogd worden, dat het de moeite loont?" Om een antwoord op deze vraag te krijgen, hebben verscheidene landbouwers in Walcheren in 1907 proeven genomen met eene Kalibemesting op aardappelen. Wij wenschen den uitslag dezer proeven in het kort roede te deelen en 7,00 noodig van opmerkingen te voorzien. Vooraf zij nog gezegd, dat bijna overal de kroesziekte veel nadeelheeft toegebracht en dat door het aanhoudend droog weder de aardappels te vroeg ophielden met groeien. Proefnemer de heer P. Melis te Seroo3- kerke (W.) Het proefveld bestond uit goeden, open zavelgrond, die goed het water doorlaat. Het was tamelijk laag gelegen en in het voorjaar van 1907 gespit. De bemestingstoestand was goedin 1904 was het geheele proefveld bemest met'40000 K.G. stalmest per H.A. en in 1906 met ammoniak-superphosphaat. Het proefveld is verdeeld in 3 perceelen. Peroec-1 1 groot 200 roeden werd bemest met 135 K.G. ammoniak-superphesphaat en 100 K.G. patentkali; perceel 2, groot 200 roeden,kreeg alleen 135 K.G.aromoniak- superphosphaatperceel 3, groot 15 roeden, bleef onbemest. De beide meststoffen werden den 15,16 en 17 April in de putten gestrooid, terwijl op dezelfde datums de aardappelen werden gepoot. Als zelgoed weraen gebruikt, mooie Zeeuwsche bonte poters, terwijl als voor- vrucht dienden mangelwortelen. Heeds spoedig bleek het, dat de aard appels op perceel 1 vóór waren, en dit bleef den geheelen zomer door. Het loof op dit perceel was buitengewoon krachtig en weelderig, zoodat men reeds op eenigen afstand dit perceel van de andere kon onderscheiden. Het onbemeste perceel bleef natuurlijk achter. De uitkomst heeft geheel aan de verwachting beantwoord. Toen half Oct. werd gerooid, bleek dat perceel I op leverde5215 KG. groote aardappelen, 560 K.G. poters en 263 K G kriel. Perceel II leverde op 3760 K.G. groote aardappelen, 535 K.G. poters en 330 K G. kriel. Perceel III léverde op210 K.G. groote aardappelen, 26 K.G. poters en 26 K.G. kriel. Por H.A. werd dus opgeleverd Perceel 1 19560 K.G. eetaardappelen, 2100 K G. poters en 985 K.G. kriel. Perceel II 14100 K.G. eetaardappelea, 2000 K.G. poters en 1425 K.G. kriel. PsreeelIII 10.00 KG. eotaardappelen, 1300 K.G. poters en 1300 K G. kriel. Perceel I leverde dus per H.A 5160 K.G. eetaardappels en 100 K G potera meer op dan perceel II on 440 K.G. kriel minder. Rekenen wy de eetaardappels op f 3, de poters op f 1,50 en het kriel op f 0,60 de K.G., dan bracht perceel 1 meer op dan perceel II f 162,66. Deze meerderopbrengat was verkregen met een bemesting van plm. 400 K.G. patentkali, kostende f 25. Door de bemesting met patentkali werd derhalve op dit proefveld een winst bohaald van f 137,66. ÜIT DE PROVINCIE. Gees De afdeeling Zeeland der V.P N. der vereeniging tot bevordering der Pluim veehouderij en Tamme konijnenteelt in Nederland, hield heden in het café Bou- deling alhier eene algemeene vergadering tot reglementswijziging noodig geworden omdat sedert de oprichting veel onder afdelingen (8) zijn tot stand gekomen. Vooraf deelde de voorzitter de heer H. A. Hanken mede, dat een schrijven der afdee ling Waloheren was ingekomen, instem ming betuigende met de reglementswijzi ging. Dat van 't Hoofdbestuur een schrijven was ontvangen dat de gevraagde f200 subsidie niet toegestaan kan worden. De fluaaoiëele toestand werd per brief bloot gelegd, waaruit bleek dat het hoofdbestuur geen geld kon missen. Er zal nu op Dieuw aan de Provincie om subsidie gevraagd worden. De lezingen zijn, behalve op Noord-Beveland, good geslaagd. De kosten, een f50, zijn door bet Hoofd bestuur vergoed. Voorts had de reglements wijziging plaats, waarvan wij het voor naamste mededeelen. Het bestuur zal nu voorts bestaan uit minstens 7 en hoogstens 11 leden.Decommissarissen vervalléb,maar iedere onderafd. wordt vertegenwoordigd door minstens 1 lid. De losse leden worden door den voorzitter vertegenwoordigd. Voorzitter, vioe-voorzitter en secretaris penningmeester vormen het dagelijksch bestuur. De zetel der afd. blijft te Goes gevestigd. De onderafdeelingen die vroeger 40 leden moesten telleD, mogen nu op minstens 25 leden tot stand komen. Leden die in November of Dsoember toetreden betalen over dat jaar geen con tributie, tenzij zij het tegendeel wenschen, doolfhebben geen stem oij de vergadering. Leden die z:oh schuldig maken aan knoeierij in den handelvanverwanteartikelenkurnen op voorstel geroieerd worden. Het gewij zigde reglement zal ter goedkeuring aan het Hoofdbestuur opgezonden worden. Voor het sluiten der vergadering ver kreeg een der afgevaardigden der afd. Waloheren, de heer Worst, het woord om hulde te brengen aan het bestuur voor haar degelijk optreden en alles zoo heeft weten te regelen, dat de onweerswolken zijn afge wend. Spr. hoopt dat de afdeeling Zeeland der V. P. N. steeds krachtigmogeoutwikke- len. Deleidraad die iu het orgaan steeds ge vonden wordt, kan er veel toe bijdragen om de belangstelling steeds gaat.de te houden, wat tot voordeel en uitbreiding der afdee ling kan ten goede komen. De voorzitter dankte voor de vleiende woerden, maar be treurt dat op de vergaderingen daarvan een slecht voorbeeld wordt gegeven, daar de belangstelling ook nu weer zoo gering was Onder dank aan de aanwezigen voor de be langstelling sluit de voorzitter de verga dering. Goes. Naar wij vernemen zal op Maan dagavond 9 Deo. as. alhier eene vergade ring gehouden worden van de vereeniging van Nederlandsche patroons «Boaz" ten einde doel en werkzaamheid van «Bcaz" in haar tegenwoordige organisatie te be spreken en het goed recht eener christe lijke patroons-organisatie te bepleiten. A's spreker hoopt op te treden nar. G. J. Sybrandy van Almelo. Dergelijke samen komsten zullen ook gehouden worden in diezelfde wsek te Middelburg en te Ierseks. Waarde. Mej. C. W. Blok, geb. alhier, thans verloskundige te Scherpenzeel, on langs als zoodanig benoemd te Breukelen- St. Pieter, is nu mede benoemd voor Breukelen en Nijenrode. St. Kruis. Door onbekende oorzaak is gisteren het landbouwsohuurfje van den koehouder F. Beun verbrand. 's-Gravenpclder. In de raadsvergade ring van Donderdag waren alle leden tegen woordig. Voorzitter de heer burgemeester. Na voorlezing der notulen van de vorige vergadering zyn enkele ingekomen stuk ken medegedeeld en voor kennisgeving aangenomen. Voorts werd medegedeeld dat de heer Westvoer de minste inschrijver is voor 30 nieuwe schoolbanken ad f 176,75, dat twee inschrijvingen zijn ingekomen voor het bergen der lijkkoets ad f 30 en f 35 per jaar en dat voor het vervoer was inge schreven ad f 2 per keer. Op verzoek van Ged. Staten zijn nog een paar kleine wijzi gingen gebracht in da verordening op da begrafenisrechten, die in de vorige verga dering herzien was. Vervolgens i3 de reke ning van het burgerlijk armbestuur over 1906 goedgekeurd. Deze bedraagt in ont vang f 3325,74 en in uitgaaf f 3229,74, goed slot alzoo f96. De begrooting over 1908 van dat middel is vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f3438,125 met een onvoorziene post van f351,325. Tot lid van het burger lijk armbestuur is herbenoemd de heer L. Hubregtse met Irom stond op de voordracht de heer C, Felius. Op de reclame tegen dan aanslag in den hoofdelijken omslag van G. Meijaard werd besloten hem een klessa te verlagen. Ten slotte is de jaarwedde van den gemeenteveldwachter, in togas® 1 Januari 1998, met f 50 verhoogd en ge bracht op f 450. Koudekerke. Donderdagavond bield da afdeeling van «Patrimonium" alhier haar vierdo jaarvergadering. Na een openings woord door den voorzitter en de gewone verslagen van secretaris en penningmeester gaf ds. L. Bouma van Middelburg in een prettige en met aandacht gevolgde causerie de motieven aan, waarom „Patrimonium'' krachtigen steun verdient van alle chris tenen, die een warm hart hebben voor de belangen van ons volk, met name voor de arbeidende klasse. Door verschillende leden en ook gasten werden toespraken en voordrachten gehouden, terwijl in de pauze ververschingen werden aangeboden. Ds. L. van Loon sprak het slotwoord en eindigde met dankzegging. We gingen heen met dank aan God, die ons ook hier eene afd. van „Patrimonium" gaf eu in de overtui ging, dat de goede geest tusscben patroon en arbeider, ook door dezon feestavond weer versterkt is. Koudekerke. Hier worden pogingen aangewend om een afdeeling van de ver eeniging tot christelijke verzorging van krankzinnigen in Zeeland en N.-Brabant op te richten. Aan de schietverescigiDg „Willen is kunnen" te Westkapelleis van Rijkswege een geldelijke tegemoetkoming verleend in de kosten van oprichting barer schietbaan. Axel. Hedenavond had alhier in do Geref. Kerk A een openbare vergadering plaats van de Chr. Jong. Ver. „Ora et Libora", voor wien als spreker optrad ds. Van der Hooft, Ned. Herv. predikant te Domburg, met het onderwerp „Onze tijd van ongeloof", de vergadering word opge luisterd met zang door de Chr. Zangver. „Halleluja". Oadacks het ongunstige weder was de vergadering nog al druk bezocht. Domburg. De kapitein L. A. Geill van Vlissiagen hield hier gisleravoud voor eene eivolle zaal eene lezing over het moderne oorlogschieten. Spreker wierp een hel lioht op het ver keerde der in rchietvereenigingen nog algemeen gevolgde schietwijze (staande vrije hand). In eene boeiende rede door drong hij zijn gehoor van de noodzakelijk heid tot veelzijdiger schietoefening, tot invoering van den factor «tijd" (treffer product) en bovenal op de wensoheiijkheid tot verwerving van een maehinalen hori zontalen aanslag met bliksemsnel riekten. Hef gesprokene werd na de pauzo met lichtbeelden nog nader verduidelijkt. Spr, oogstte, naast luiden bijval de voldoening dat de Weerbaarheids-veree niging «Domburg" met algemeece stemmen besloot tot aansluiting bij den Zeeuwschen Sehietbond. De heer P. J. Eiout werd gekozen tot gevolgmachtigde op de eonstituieerende vergadering van dien bond, de heerP. C. Labrijn tot candidaat voor het hoofdbestuur daarvan. Heinkenszand. Gisterenavond verga derde alhier de vereeniging «Het Groene Kruis". Aanwezig wa^en 43 leden. De begrooting voor 1908 werd vastgesteld op f285 aan ontvangsten en uilgaven, waar onder f100 vóór versterkende middelen, hulp in de huishouding bij ziekte en ver pleging. De heer Hoorweg, aan de beurt van aftreding werd herkozen. Medege deeld werd, dat het bestuur zieb voorstelt het volgend jaar, tot het bouwen van een regenbak over te gaandaarvoor zal ge tracht worden, een rentelorze leening, in de gemeente te plaatsen, met ruime jaar- lijksehe aflossing. Besproken werd daarna de wensehelijiriieid van'aansluiting aan de provinciale vereeniging. Aan het bestuur werd overgelaten te handelen naar om standigheden. Als alle afdeelingen in Zuid- Beveland zich vereenigen tot één vereeni ging, dan zou het voor deze afdeeÜDg niet gewensoht zijn afzonderlijk bij de provin ciale vereeniging aangesloten te zijn. Het bestuur werd uitgebreid met 2 ledeD,waartoe 'onge-Verwest - Goes.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1