Sierkiiteiiws, ^ciïooluteuws. Uit de Tweede Kamer. Gemengde Berichten. De heer Tak vraagt waarom B. en W. vroegen f 15 voor de concierge en f 10 voor de gemeente. De voorzitter vindt het voldoende. De heer Den Bouwmeester zegt dat de ge meente er andera aan te kort komt. De heer Fruin vindt het te sterk om den man f 22 te geven, waar hij vroeger f 15 kreeg. JHy vindt het billijk dat de man f 15 krijgt. De heer De Rijcke vindt voor de man f 25 niet te weinig voor den tijd, welke hij er in steekthot is daD maar f 0,50 per keer. Het voorstel-De Rycke wordt verworpen met 9 tegen 8 stemmen, die van de heeren Gratama, v. Dnnné, De Rijcke, De Voer, Verhage, Heyse, v.d. Harst en v.Teyiingen. De heer Gratama stelt thats voor f 15 te geven. Dit wordt aangenomen met algem. stemmen, behalve die van dhr. Sprenger. Het geheele voorstel wordt thaDS aange nomen met algemeens stemmen. Aangehouden het voorstel van B. en W. tot 't mak' n van eene kolenbedekking aan de gasfabriek. B. en W. stellen voor een beslissing te nemen le. over het al of niet laten aan brengen van een luchtspoor 2e. over de kolenbedekking of die zal zijn eene loods of een open bedekking. B. en W. handhaven hun indertijd ge dane voorstel om niet over te gaan tot het maken van een luchtspoor en te besluiten tot 't bouwen van 'n loods van 24 M. lengte. De heer v. l)uurn' acht het moeilijk om in deze zaak een beslissing te nemen, waar de zaak van een luchtspoor niet voldoende is voorbereid, hij zou het beter achten deze zaak aan te houden tot een volgende ver gadering. De voorzitter zegt dat B. en W. dit niet voorstellen, omdat er geen geld is. De ho3r Tak vraagt waar het verschil in prijs, van daan komt. De voorzitter zegt dat bij B. en W. altijd de wenschelykheid heeft voorgezeten van een luchtspoor. De heer Tak heeft het nergens gezien en gelezen. De heer v. Dunnê licht zijn voorstel toe omdat hij 't wenschelyk vindt en omdat de commissie van financiën en fabricage hier niet i° geboord De voorzitter zegt dat een luchtspoor niet aan de orde is. Alleen heeft de Raad uit te maken of er een luohtspoorzalkomen, dan moet er een loods komen van sterker constructie. De heer Tak vraagt of de kosten meer zullen bedragen wanneer er nu besloten wordt om thans geen luchtspoor te bouwen, en aan de loods te bouweu of en er later wel een luchtspoor moet komen. De heer Sprenger zegt dat dan later eene loods van zwaarder constructie moet ge maakt worden. De heer Heijse zegt dat de luchtspoor uit de lucht is komen vallen, hij is het eens met den heer v. Dunné om aan te houden. De hoer Sprenger zegt dat de luchtspoor niet uit de lncht is komen valien, de stuk keu hebben lang genoeg ter visie gelegen. De heer De Veer is hot eens met den heer Heijse. De groote kosten zijn zeker uit de lucht komen vallen, hy is niet voor aanhou den, temeer daar er geen zekerheid is, dat de leden meer licht krijgen. De heer v. Dunné zegt dat de commissies dienen gehoord te worden. De heer Sprenger wijst er op dat de kolen in de lucht liggen. Het voorstel van den heer v. Dunné wordt verwerpen met 10 tegen 7 stemmen, die der heeren De Veer, v. Dunné, Boo- gaardt, Verhage, Heyse, v. d. Harst en öohorer. Thans komt in behandeling of er een luchtspoor zal komen. De heer Sprenger stelt voor om te beslui ten ter eeniger tyd een luchtspoor te doen bouwen en de loods naar die sterkte te bouwen. Da heer Boogaart kan het niet begrijpen dat de loods in verbinding moet staan met het te maken luchtspoor. Zjj kunnen toch best buiten, deltods hebben. De heer Den Bouwmeester zegt dat er een sterke loods moet zijn om het spoor te dragen, het kan best zonder verbinding der loods. Het voorstel-Sprenger wordt verworpen met lO.tegen 7 stemmen, die van de heeren De Veer, Gratama, v. Dunné, Saouok Hur- gronje, FruiD, Ermerins en Sprenger. Nu komt aan da orde om een loods of kolenbedekking te bouwen van lichtere eonslruetie als is voorgesteld, die dus niet voor een luohtspoor dienst kan doen. De heer Den Bouwmeester zegt dat eerst moet worden beslist of er een loods zal komen of een bedekking. De heer Sprenger stelt nu voor om een loods te doen maken van 40 bij 18 Meter, met zoodanige constructie dat er geen luoht- spoorweg kan worden gemaakt. De heer Tak brengt in herinnering dat in Juli is besloten om een kolenloods te doen bouwen. De heer Fruin zegt dat 't in 't midden is gelaten. Het voorstel-Sprenger wordt verworpen met 9 tegen 8 stemmen die der heeren Boogaart, De Veer, Suouok Hurgronje, Gratama, v. Teylingen, Ermerins, v. Dunné eu Sprenger. Hierop stelt de hoer Sprenger voor het maken van een kolenbedekking. Dit voor stel wordt aangenomen met 15 tegen 2 stemmen, die der heeren Snouck Hurgronje en Sohorer. De heer Tak vraagt of er bezwaar is legen een publieke aanbesteding. De heer Sprenger zegt dat er bezwaar is dit mede te deelen in ;ea openbare zitting, hierop vraagt de beer Tak een gesloten zi'ting om opheldering te krijgen. De zitting heropend zijnde wordt de be handeling der agenda voortgezet. De rekening der schutterij over Januari^. Augustus 1907 bedraagt in ontvangst f 2'39 ?,165 en uitgaaf f20 04,905, goed slot f 337,27. Nadat verschillende heeren hunne meening hebben gezegd over het 7/,2 het welk de schuttersraad reoht heeft en diene dan de f81,34 te worden afgetrokken. De heer Fruin stelt voor de rekening te verminderen met f81,34, het voorstel wordt aangenomen met 13 tegen 3 stemmen, de heer De Rijcke is afwezig. De heer v. Teylingen stelt voor om inzake 't voorstel tot het houden van verplichte schoolvergaderingen te hooren de hoofden der scholen en de heer Tak, om de school commissie te hooren. De heer Sannes wil ook het advies hooren van 't sohoolpersoneel. Aldus wordt besloten. De heer Gratama vraagt of B. en W. pogingen willen aanwenden om denBaedu- porte zoo spoedtg mogelijk terug te doen keeren. De heer Den Bouwmeester zegt dat hij morgen terug komt. Hierna wordt deze vergadering gesloteD. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Arnemuiden (toezP. v. Toorn, cand. te Overschie (die voor Oud- Vossemeer heeft bedankt)te Lichten voorde (toez), D. v. Krevelen ta Beek bergen. Bedankt voor Oaddorp door B. v. d. Wal te Hasselt. Wemeldinge. Uitslag der Woensdag alhier gehouden herstemming voor twee notabelen. Uitgebracht 200 stemmen. Hier van verkregen Jac. de Bourgraaf 96, W. Dekker 103, Joh. van Klink 99 en C. Vleu gel Az. 97 stemmen. Onwaarde 1 stem. Zoodat gekozen zyn W. Dekker en Joh. van Klink. Tot ouderwijzer te Poortvliet ia be noemd de heer P. J. van der Weele, thans onderwijzer te Hansweert. UIT DE PROVINCIE. Middelburg, De ysclub //Middelburg" vergaderde gisterenavond in het Schutters hof. De rekening over 1906/7 tot 1 Nov. sluit in ontvang en uitgaaf op f 667,05 met een batig saldo van f 3,745. Het ledental bedraagt thans 265, tegen 261 een jaar te voren. De buitengewone uitgaven maken echter dat in plaats van een saldo er een tekort is van f 387,615. Daarvoor zal aan de leden per circulaire gevraagd uit vrij willige bijdragen dit tekort te dekken. O. en W. Souburg. Woensdag werd in de School met den Bijbel een openbare les gehouden, welke goed geslaagd mag heeten. De behandelde leerstof werd dan ook met genoegen door belangstellenden, waaronder ook H.H. Raadsleden op ééa na vertegenwoordigd waren, gevolgd. De goede orde, alsmede de opgewekte stem ming onder de jeugdigen, gaf een aan ge- namen indruk, en strekt Souburg's Chr. Onderwijs met hare onderwijzers tot eer. Nadat de voorzitter van het Schoolbestuur, de heer J.Dorleyn, de aanwezigen voor hun betoonde sympathie had dank gezegd, werd aan ieder kind een boek of plaat tot aan denken uitgereikt, zoodat dan ook 27 Nov. 1907 by jong en oud in onze gemeente nog lang ia herinnering zal blijven. O. en W. Souburg. Mochten we dezen middag het genoegen smaken, werkzaam heden der kleinen te aanschouwen, thans was het de Ger. Zangv. //Hallelujah" dezen avond te doen om hare vrienden en be langstellenden op iets goeds te vergasten. In het doelmatige gebouw Rehoboth saamgesteld, spreekt allereerst haren Eere voorzitter, Z E W. ds. Kerkhof, eeD toe passelijk woord, roept de aanwezigen het hartelijk welkom toe, en werpt een blik op de wel voorziene disch welke op het programma is opgesteld, es gaat voor in gebed, hierop de leiding overgevende aan den ijverigen directeur dhr. Breel uit VlissingeD, waarop de hoorders welke in groot getal aanwezig waren opietsdegelijks werden vergast door //Hallelujah", voorn, no. 2 mag hierbij worden gerangschikt, versoheiden stukken werden met orgel begeleiding voorgedragen hetgeen bij de een meer dan bij het andere aardig effect maakte, zoodat gerust gezegd kan worden, dat deze avond voor eene 2e uitvoering als geslaagd mag heeten, zoodat dan ook Z E W. ds. Kerkhof bjj het eindigen naar voren trad en als tolk der vergadering de dank voor het genotene uitsprak, verzocht te zingen Ps. 42 vs. 11 en eindigde hierop met dankzegging. O en W. Souburg. D. V. zal Woens dag 18 December in het lokaal Rehoboth" in het belang der Chr. krankzinnigenver pleging in Zeeland optreden den Weied. Heer Bluin, lid van Gei. Staten van Zeeland. Veere. De gift van H. M. de Koningin voor de armen geschonken is door den burgemeester verdeeld als volgtDe alge- meene armen f 90de diaconie der Ned. Herv. gemeente f 75; idem der Ger. kerk f60; en de Doreasvereeniging f25. De direoteur-generaal van Staatsspoor wegen heeft bij dienstorder eervol doen- vermelden o.m. den machinist P. R. Paulus te Vlissingen voor betoonde oplettendheid en den telegrafiit P. Boone te Arnemuiden voor betoonde eerlijkheid. (if. C.) Staatscourant no. 229 bevat de statu ten der sohiet (weerbaarheids) vereeniging «Graaf Adolf van Nassau" te Nieuwer- kerk (D.) Dinsdag werden by de afdeeling Arbeid enkele onderdeelen besprokeD, niet van be lang ontbloot. Zoo b. v. de treurige toe standen in de lompensorteerderyen, een onderwerp van dhr. v. Kol over het werken met loodwit in het steen hou wersbedriif, waarover reeds ".in de vorige zitting een enkel woordje was gesproken.Ten opzichte van dit laatste betreurde dhr. Pastoors, dat de Minister geen speciale regeling daar voor wenscht te treffen. Moet men wachten tot de algeheels herziening vau de veiligheids wet, dan staat dit gelyk met uitstel voor jaren. De heer Schaper had heel wat te hooren over zijn scherpe critiek gisteren uitge bracht over de organisatie van de afdeeling Arbeid en de regeling der arbeidsinspectie. Dhr. Lohman meende echter dat het de moeite niet waard was de*3n spreker te weerleggen. De gehouden rede stond in liet Volk van 23-29 Juli en de bestrijding in do Nieuwe Courant, en wel in sommige Augustusnummers. Door die nummers op te s'i&an, indien men er benieuwd in was, kon men alles nagaan. En men wint hier tijd. Dhr. Talma besprak ook nog de rede des heeren Schapet'. Volgens dien afge vaardigde is er wel eonige reden tot klacht. De maatregelen zijn daar niet allen even piactisch. Dat ligt niet aan da ambtenaren, maar aan de organisatie. Er is niet genoeg contact met de practyk. Ook moet er meer verband zyn tusschen Arbeid en gezond heidsdienst. Op een en ander valt nog wel wat af te dingen volgens dhr. Talma. Dat meende ook dhr. Blooker. Meer contact met andere takken van dienst. Vooral met den gezondheidsdienst. De heer Blooker ia arts zooals de lezer denkelijk weet. Een heele discussie ontstond naar aan leiding van de uitvoering der Ongevallen wet. Ze begon met dhr. Schaper die de particuliere verzekering, die slechts leiden kan tot verzwijging van ongevallen en tot knoeierij volgens spreker, geducht onder handen nam. Ook pakte hij uit over de hou ding van dhr. Stork - den grooten werk gever die aan de risico-bank is verbonden die het in de Eerste Kamer voor de par ticuliere verzekering opnam. Op zijn beurt werd dhr. Schaper in deze materie ondsr handen genomen door dhrn. Lohman en Blooker. De laatste protesteerde met kracht tegen de wyze waarop de heer Schaper van een lid der Eerste Kamer heeft gesproken, deze verwijtende knoeierijen te steunen, zoo mede zwendel. Wie het verslag van de vergadering van gisteren leest, krijgt den indruk, dat de sprokers, vooral de socialis tische, zich niet gehouden hebben aan den raad des voorzitters, om toch vooral niet in bijzonderheden te treden over zaken, die by aangekondigde en reeds ingediende wetten te bespreken zijn. Uitzonderingen maken zeker wel de heeren Lohman en Blooker. Bij do gisteren aangevangen Justitie begroting werden als naar gewoonte vele wensohen naar voren gebracht, die de spre kers wisten voortestellen als bijzonder noodzakelijk en onmisbaar zelfs. Ze gingen niet alleen over sommige wetswijzigingen, maar ook over strafbepalingen, o. a. straf bepalingen tegen de sohenderij der open bare zedelijkheid. Bij namo trad dhr. Regout op tegen uitstallingen op den open baren weg, welks verderfelijk zijn voor het gemoed der kinderen, alsmede tegen homo-sexueeiepornographischa geschriften. En tevens hief deze afgevaardigde een tipje van den sluier op, die deze wereld van ongerechtigheid bedekt, door de mede- deeling, dat dit kwaad te Amsterdam ernstig bestaat, dat kinderen van 16 jaar herhaaldelijk bloot staan aan verleiding van homo-sexueele maanen. Ook wees dhr. Regout op de noodzakelijk luid van ingrij pen van den strafrechter tegen advertenties van neo-malthusianistisehe deskundigen, in zake het plegen van abortus, adver tenties, welke zelfs door den Neo-Malthu- siatjtiseheu bond worden afgekeurd. Dit ernstig woord van den Maastrichtsen af gevaardigde werd gevolgd door een niet minder ernstig woord van dhr. Talma over de bordeelen. Een verbod van het houden van bordeelen deze afgevaar digde zou het zoo gaarne zien tot stand komen zal zooals blijkt in de groote steden van het buitenland wel niet af doende baten, maar tooh zal het een einde maken aan het kwaad, dat de overheid zich met bordeelen inlaat. Zoo werden iu het debat nog meer zaken besproken, die dringend voorzieatng ver- eisohen. Dhr. Verhey b. v. had het over herziening van het militair strafproces. Hij had daarbij bet geluk de verzekering te ontvangen, dat de lijnen voor zulk een herziening reeds uitgeslippeld zijn en wel ten genoege van het drietal ministers, die er bij betrokken zijn. Zooals men in het dageiijksche leveu wel eens hoort op schrijven na is de zaak kant en klaar. De Rotterdamsohe afgevaardigde kan zich daarmee troosten. Nu de motie-Sohaper. Onze lezers kennen de aanleiding. Twee fabrikanten te Gro ningen werden beschuldigd den dood ver oorzaakt te hebben doorjschuld van een jongmaatje, dat door het vliegwiel in hunne fabriek was gegrepen. Tegen de waar schuwing in, was en bleef het vliegwiel niet omrasferd en nu stonden! de beide fabrikanten als beklaagden terecht. Veer tien dagen hechtenis, zeide het Arnhemsohe hof. Dooh de Groningeohe heeren vragen en krijgen gratie. De gevangenisstraf wordt veranderd in geldboete naar het eenparig advies van het hof te Arnhem. Daarover waren velen niet zoo best te spreken. Ze noemden dit gratie verleenen in zuik een geval onrechtvaardig. Dhr. Schaper diende zelf de motie in, om de Kamer te doen uitspreken, dat ze niet overtuigd is, dat nier een goed gebruik van het gratierecht is gemaakt. Eerst nu kwam deze ter sprake. Veel werd over den inhoud en de strek king van deze motie in het midden ge bracht. Ook door de heeren Lohman en Troelstra. Zeer uitvoerig werd de quaestie besproken door den Minister, zóó uitvoerig dat dhr. Lobman meent naar aanleiding van al die «adere uitleggingen en ver klaringen gerust te kunnen zeggen, dat de Kamer met al die mededeeiingen eigenlijk niets heeft te maken. Het lijkt haast of we hier zitten, zegt de Goesohe afgevaar digde, als reohtera van appel. En hier be gint dhr. Lohman nader zijn standpunt ten opzichte van het gratiereeht te stellen tegen over of naast dat des Ministers. Minister Van Raalte beschouwt dit recht meer als een middel om oubillijkhedeu wat minder hard te maken, bijaldien het hoogste recht in zijn toepassing zou gaan ontaarden in groot, zoo niet het grootste onreoht. Van daar dat in zulke gevallen naar het advies vau den rechter kan en moet geluisterd worden. De heer Lohman be schouwde de gratie dan ook als een gunst, er is dan geen sprake van rechtsspraak, maar van een gevoel van barmhartigheid. Tevens waarschuwde hij dat de Kamer niet op de zetels der rechters moet gaan zitten en hier in dit geval, waar de col leges zijn gehoord, niet te ver gaan met zich daarmede te bemoeien. De minister, zooals uit de diseassie blijkt, was alles behalve gunstig voor de motie gestemd. Z.Exc. nam de zaak zeer au serieux, zeer ernstig op. //Absoluut on aannemelijk" klonk het uit zijn moad. Aanneming der motie zou dan ook door Z Exo. beschouwd worden als een votum van wantrouwen en als gevolg daarvan zon hij heengaan. Het dreigement seheen te helpen. Althans de stemming wees uit, dat de motie verworpen werd met 47 tegen 27 stemmen. Na dit intermezzo vervolgt de Kamer de begrooting en wel de ar tikelen, alsof er niets gebeurd was. Immers de Minister was er nog. Een kantoorlooper te Amsterdam rnosst gisterenoohtend voor een makelaar in huiden bij een der grootste bankinstel lingen daar ter stede een som geldsincas- seeren. (/U krijgt drieduizend gulden niet waar", vroeg de baliebediende van de bankinstelling. //Neen", antwoordde de looper, zijn papieren overgevende #vijf-en- twintig", geloof ik". Daarop werd bem een check overhandigd voor de Neder- landsche Bank. Toen de looper daar de check presenteerde, werd hem een zeer groot bedrag uitbetaald. Zeer veel vandaag, dacht de looper, maar het zal toeh wel goed zijD. Je bent lang uitgebleven, zeide de patroon bij terugkomst van zijn bedien de. Ja, was het antwoord, ik moest ook naar de Nederlandsohe Bank, want ik kreeg een check. Een check, voor zoo'n klein bedrag? Wat u klein noemt, ant woordde de looper en hij droeg tot groote verwondering van zijn patroon f25,000 af. Je moest f2500 ontvangen, riep de patroon uit, nog steeds in zijn verbazing. Ja, ja, antwoordde de bediende. Dat bedrag wist ik zoo om en nabij en ik noemde het ook. Maar de looper had 25 gezegd, toen de bediende aan de bankinstelling van drieduizend sprak. Deze bediende dacht dadelijk f25,000 en hoewel er wel nagekeken zal zijn, dat er maar f '2500 moest worden, speelde bij het iuvullen van de check den bediende het cijfer 25,000 door het hoofd en het kwam op de check te staan. De Nederlandshe Bask betaalde natuurlijk uit. De eerlijke kan toorlooper bracht zoo gauw bij kon de f 22,500, welke hij te veel ontvangen had, naar de bankinstelling terug en ODtving een belooning. (ZV. v. d. D.) Malaise in Ben Haag. De Haagsphe Kiekjesman van het N. v. h. N. schrijft o.a Er heersoht hier een vreeselijke werk- leosheid. De bouwerij, welke reeds het geheele jaar slecht ging, moet thans on geveer geheel stil liggen. Dit brengt al een goede 4000 man op straat. Dan wordt er ook steea en been in andere vakken geklaagd. Nergens wordt er iets verdiend, oredieten zijn niet meer te verkrijgen het kapitaal heeft zioh voorloopig op non- activiteit gesteld, met het treurige gevolg, dat de arbeid rusten moet. Ook verleden jaar boorden wij veel van malaise, hielden werkloozen optochten, maar toen bestond de kapifaal-orisis nog niet, waren het alleen de bouwers, die geen werk meer lieten uitvoeren. Nu heerscht echter achter uitgang en stilstand over de geheele linie, en dat ondanks de buitengewone inkom sten, welke wij dezen zomer van de Vredesconferentie en het zeer drukke vreemdelingenverkeer genoten. Alles klaagt thans. Winkeliers, restaurateurs, de ondernemers van de publieke vermakelijk heden, ja, zelfs de hotels moeten het voor het seizoen slap hebben. Zouden wij de 7 magere jaren tegemoet gaan Men sehrijft uit Winterswijk Voor eenigen tijd werd melding gemaakt van een slager uit Did am, die dood of ziek vee per advertentie te koop vroeg met de kennelijke bedoeling het vleesoh te ver- koopen of in de worst te verwerken. Wat deze slachter in het openbaar vroeg,gebeurt op onderscheidene Geldersche plaatsen in het geheim niet door geregelde slagers, dooh voorai door personen, die het slachten als bijzaak beschouwen of sleobts in oom missie slachten en wanneer ergeenescherpe controle van den veearts bestond op al het hem bekend zieke of ondeugdelijk vee en de politie geen waakzaam oog zou houden, dan kreeg menigeen de slechtste waar te eten. Deze controle en dit toezicht is even wel niet overal mogelijk. Het volgende moge een bewijs zijn van de noodzakelijk heid. Een landbouwer onder Winterswijk had eene koe, die aan eene ongeneeselijke kwaal der dracht leed. De veearls, die het dier behandelde, stelde voor, het ten slotte te vernietigen. De boer kreeg daarvoor schadevergoeding uit het veefonds. Het bestuur van dit fonds trachtle het zieke dier tooh nog aan den man te brengen, ten einde zoodoende zijn risico te vermin deren. Weldra was een slachtertje gevon den, die het voornemen had, het dier voor consumptie te slachten. De veearts werd dit gewaar, waarschuwde de politie eD deze voorkwam het slachten. De nieuwe eige naar verkocht het dier aan een export slachter te BotcuIo, die het beest wel slachtte en uitpelde, zeker voor eenen opkooper uit Amsterdam. Toen de politie te Winterswijk op toevallige wijze van den verkoop hoorde, verwittigde zij daarvan den burgemeester, die op zijne beurt zijnen ambtgenoot te Borculo biermede langs telegraphiechen weg in kennis stelde en deze liet de reeds uitgepelde koe door den veearts afkeuren en het vleeseh begraven. Dergelijke gevallen komen meermalen voor en bezorgen de beroemde Geldersche worst een kwaden reuk. Levend verbrand. Omtrent 't gister in onze Telegrammen gemelde ongeluk uit Winterswijk, ver nemen wij nader Toen gisternacht een der leden van het gezin van den arbeider Ubbink, wonende in de Dabijheid van den Misterweg te Winterswijk wakker werd, bemerkte hij een zware rooklucht. Naar de reden daarvan zoekende, zag hij dat de kamer, waar de 29-jarige dochter sliep, geheel met rook gevuld was. Een verder inge steld onderzoek deed zien, dat bedoeld meisje dood te bed lag en grootendeels verkoold, terwijl het beddegoed nog smeu lend was. Vermoedelijk heeft zij een oogenblik het bed verlaten en, zioh weder ter ruste begevende, een lucifer aange stoken en, daar zjj erg bijziende was, niet gemerkt dat die lucifer in het bed is terecht gekomen. Naar de ligging van het lijk te oordeelen, moet zij reeds zijn gestikt vóór dat het vuur zioh aan haar liohaam mede deelde. In de bossehen tusschen Doorn en Leersum houden zich tegenwoordig veel herten en reeën op. Door de bebossohing van de vroegere heidevelden hebben deze dieren meer gelegenheid om zich te ver bergen dan voorheen. Een jongen te Bakhuizen had ver leden zomer een jongen kraai getemd en ze waren de beste vriendjes geworden. Met het najaar evenwel was de kraai plot seling verdwenen en sedert lang vergeten, tot dezer dagen, ongeveer een jaar na dato, het beest terugkeerde en zich neerzette op den schouder van zijn baas, die druk aan 't spelen was met andere jongens. Over en weer groote blijdschap Of zoo'n kraai ook een goed geheugen heeft 1 (Lw. Ct Te iJmuiden is binnengebracht een door schipper P. Bijl, van de Enkhuizer visohsohuit E. H. 156", in de Noordzee gevonden lijk, door de familie herkend, als te zijn dat van den 13-jarigen Joost van der Beidt, te Maassluis, die drie weken geleden met vader en nog een broeder, varende op een schokker, is verongelukt. De koetsier Meiier, van de familie Van Panhuys te De Leek, de eenige die, naar men weet, bij het bekende treurige ongeval gered werd, doch wiensgezondheid ernstig was benadeeld, is thans geheel her steld. Hij heeft reeds zijn bezigheid op Nienoord herval. Een familie die per rytuig naar don trein te Nieuweschans zou gebracht wor den, gerankte door het op hol slaan der paarden in een sloot, een der inzittenden een oude vrouw bleef van schrik in't rij tuig dood. Te Altforst had een voer man het ongeluk door het plotseling aan trekken van het paard achterover van zyn kar te vallen. Bij was op slag dood. Aan het hoofdpostkantoor te Amsterdam viel een vrouw door een glazen bedekking. Zy kwam op het hoofd terecht en was on middellijk dood. Zy laat vier kinderen achter wier kostwinner zy was dewyl haar man tot de werkloozen behoort, Naar uit New-York wordt gemeld i3 het aantal personen dat uit Amerika naar Europa terugkeert, ondanks de met 10 dol lars verhoogde tusschendekspassageprij zen dezen herfst reeds ruim 100,000 grooter dan verleden jaar. Men verwacht nieuwe verhooging van den passageprys. Oorzaak van het verschijnsel is het feit dat vele in- dustrieele ondernemingen hun productie verminderen. Wegens de op oeconomisch gebied in de Kaapkolonie heersehende depressie, wordt in de Staatset. door 't gouvernement dier kolonie tedbr ernstig ontraden zich thans daarheen te begeven, teneinde werk te zoeken. Maandag 16 December disntdezaak Harden voor de 4e strafkamer van de recht-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 2