I J eid NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 49. 1907, Dinsdag 26 November. 22e jaargang, PELS LKÖLEi. Smeekolen 5p CHRISTELIJK- HISTORISCH B VUG: - Arsthraciet m.H. T.LBHf. leid. ide Meid VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed, S, J DE JON GE-V ERWEST, ie Goes 1 F. P. D'HÜU,. ts Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN FEUILLETON. Snippers uit de oude doos, Poortvliet. Y. geboren 't vorig eid. En goed. ben dan raad ik i zalcen lieden gesell- happen. KAP. nten, BEUR, raat 9, N.-Br.) flacon f 0.50, K OOS, Midd'b. V eklopte Cokes, e Turven, ïtsveen Turf- >1 Stoof briïeet- iouten mérk i". m i d s. iretide prijzen. inex Behangerjj, ruime Woning, en Pakhuis, ruim burgerbe- veel uitbreiding ak." Adverten- OIJ Az., "iddelburg. mriburg (Z.-H.) Februari If was iktiecht or een jaar vast aars, bij W. DE i e. E Lz., Gapinge. ISSEN te Sint tegenwoordige, houdster DER YATE -©id. DBLO ED, UT, Seisweg, en veieischte. erwest - Goes, IEDEREN WERKDAG DES AVONDS, Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers 0,02s. UITGAVE DER FIRMA p| VAK - van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cerir. Familieberichten var, 1—-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent, 25 November 1907. Het wordt dus nu toch langzamerhand van vrijzinnige zijde, zij het nog ietwat schuchter, toegegeven dat dit kabinet fout op fout stapelt. Het aanblijven na den val van minister Staal, met wien het eerst had willen staan of vallen, werd onder meer door de Am- sterdammer veroordeeld. Het met stille trom laten inrukkeD, zon der eenig officieel bekend motief, van minister Stuart heeft ook aan die zijde verwondering gebaard. De flaters van minister v. Rappard zijn van alle kanten, schoon niet in de Kamer, anders dan door den oud-IiberaalTydeman, scherp afgekeurd. De zwakheid van minister Veegens die het gezag der uitvoerendo macht op losse schroeven zet en een knieval doet voor 't parlementaire stelsel, inzake de staats- mijnexploitatie wordt door Het Handelsblad onder handen genomen. Met de onbeduidendheid en geheim zinnigheid van minister Van Tets wordt in het kameroverzicht van de Hiddelburg- sche Courant den spot gedreven. Hoe minister Rink, vooral in de on- derwijsquaestie tegenviel, en dat nog wel nu de afdeeling Arbeid van zijn departe ment naar dat van zijn collega Veegens verhuisde, wordt in de onderwijsbladen van neutrale kleur onverholen uitgesproken. In de Kamer merkt men niet veel van teleurstelling. Daar houden over 't geheel de vrijzinnige heeren, misschien wel uit politieke overwegingen zich uitermate stil. Gansoh anders dan in de periode 1901 tot '05. Maar in de pers komt zich het overkropte gemoed van den onbevangen journalist nog wel eens ontlasten. De ervaring met dit vrijzinnig blaaoo- kabinet heeft voor de zooveelste maal geleerd dat een stel waarlijk knappe mannen, zooals met name Van Tets, De Meester, Kraus, Veegens, v Rappard en Fook inderdaad zijn, nog niet hetzelfde is als een knap krachtig kabinet dat indruk maakt door krachtig regeeren, 235) DOOS SCALDIS. III. (Slot.) We vinden omtrent de overgang der Re formatie te Poortvliet geboekt, dat, blijkens vonnissen in 1557 en 1562, tengevolge van de bloedplakkaten, op ingezatenen toege past, de Hervorming hier reeds vroeg is doorgebroken. Ook in 1566 heeft, helaas, de beeldenbreking en altaarvernieling er nog al op ruwe wijze plaats gehad. Nadat in de stad Tholen de eerstè predi- catie was gehouden door den afgevallen pastoor van Scherpenisse, werd in 1566 6n de twee volgende jaren ook te dezer plaatse gepredikt o.a. door Erasmus de Wever van St. Maartensdijk. Door de vervolgingen werd de nieuwe leer weder voor enkele jaren ten onder ge bracht, doch in 1578 ontvlamde het licht weder opnieuw, zoodat toen, of althans in 't begin van 1579 Jan Camerlinck, hier als geref. schoolmeester fungeereudevan dezen vinden vermeld: dat hjj in 1581 „zich schikte tot de studie in de theologie'', doch die in de Cl. acta van 17 Mei 1586 te Tholen gehouden, nog als schoolmeester wordt ge noemd. Vermoedelijk was deze verwant aan Willem Camerlinckde eerste predikant te Waarde. Eindelijk waren er zooveel Hervormden te dezer plaatse, dat de gemeente kan ger ordend worden, en men dienter gevolge een eigen leoraar begeerde. Na met de verschillende Zeeuwsche Classen, in overleg te zijn getreden, werd door de Cl. van Schouwen, vermoedelijk reeds in 1579, als eersten, vasten dienaar .herwaarts gezonden De minister van buitenlandsohe zaken, baron Van Lijnden, is door de liberalen, tijdens zijn ministerschap in 't vorig kabinet, met spot en laBter vervolgd geworden. Men stak den draak met de onbeduidend heid van nZijn Voortreffelijkheid''. Hij was geen redenaar, kon niet besturen, stotterde, was afhankelijk van zijn ambte naren, enz. Thans hebben vsij als hoofd van dat departement jhr. Van Tets, een in de zaken doorkneed staatsman, die als gezant te Berlijn en aan andere hoven met alles op de hoogte is. Doch, zijn knapheid ten spijt, heeft hij door zijn optreden een allertreurigsten indrak gemaakt. Zijn hoogst onbelangrijke redevoeringen werden zoo fluisterend uitgesproken dat niemand op de pers-tribune ze verstond, en de Middelburgsche Courant die dit ver telt, voegt er bij dat het debat meer een relletje werd dan een bespreking en dat de Kamer telkens schudde van 't lachen. En dat niet dewijl de minister zijn speeches zoo gezellig te kruiden wist maar omdat hij 'ter zoo belachelijk afbracht. Minister v. Tets is een knap staatsman, daarom zullen wij 't voorbeeld dor vrijzin nigen met zijn voorganger niet volgeu. Maar het, kan een goede leer voor hen zyn, om by 't optreden van een volgend ministerie, hun oordeel omtrent de perso nen der ministers een weinig te matigen. Ook in zake de quaestie van 't blijvend gedeelte bleek 't optreden van den minister van oorlog niet schitterend. Het geval is bekend. Wij hebben het reeds vroeger meegedeeld. Minister v. Rappard had bij zijn optreden beloofd, dat hij niet tot de inkrimping van het blijvend gedoelto, door zijn voorganger Staal voorgesteld, zou overgaan zonder de Staton-Generaal er in te kannen. Nu rede neerde hij daarbij aldus Voor 20 Juli most er worden geloot voor 't blijvend gedeelte. Maar dan moe de sterkte van het blijvend gedeelte vaststaan. En dit kan niet voor ALBERTU8 KEMPE. Deze behoorde tot de Zierikzeeschefamilie van dien naam en was waarschijnlijk een broeder van Jan Corns. Kempe, die in 1568 als aanhanger der nieuwe leer uit Zierikzee gebannen werd en in 1589 pred. te Haam stede werd en aldaar in 1599 overleed. Het schijnt dat onzen ds. Kemps niet langer dan tot 1583 alhier in dienst is ge weest, dewijl den 3 Sept. van dat jaar zijn opvolger tot dienaar werd aangenomen. Van zijn verder wedervaren heeft de ge schiedenis ons niets bewaard. Door acht en twintig ambtgenooten werd ds. Kempe opgevolgd. Van drie hunner willen wij eenige bladzijden uit hun levens boek lichten, en wel van den on middel lij ken opvolger van den eersten leeraar THOMAS RAGEBOOM. Ook deze was een der eerste strijdbare helden voor de nieuwe richting en als zoovelen uit W - Vlaanderen afkomstig. Reeds vóór 13 Febr. 1582 was hij, volgens de aete der 01. Brugge van dien dag, predi kant te Uitkerke. Op die vergadering werd hij berispt over zijne onwettige verbintenis aan de gemeente té Leffmge (tusschen Oostende en Kieuwpoort) en hem de ver plichting opgelegd om te Uitkerke te blij ven, waaraan door hem gevolg is gegeven tot aan de ondergang der Reformatie in Vlaanderen. Zooals wij boven reeds zagen werd hij 3 Sept. 1583 te Poortvliet als predikant aangenomen, en heeft deze gemeente, tot aan zijn dood op 8 Juni 1624, dus bijna 41 jaren trouw gediend. Door het kleine getal lidmaten en om daartoe geschikte personen te vinden, kon er, onder de dienst van ds. Kempe, neg geen kerkenraad geformeerd worden. Eerst in 1586 gelukte het ds. Rageboom, na mijn deebetreflend wetsontwerp je door de Kamers zal zijn aangenomen. Maar allo, dat zal er wel voor 1 December door zijn. Ik zal dus maar alvast de sterkte van dat blijvend gedeelte bepalen. Er wordt dus geloot op den gewonen voet. En de miliciens bereidden zich voor om met 30 November heen te gaan, hetzy door hun nommer, hetzij door ruiling. DoGh zie nu bleek dat het wetje niet voor 1 Dec. aangenomen zou zijn. En toen schreef de minister op 31 Oct. j. 1. den mili ciens aan dat zy blijven moesten. Het wetje werd ingetrokken, tot teleurstelling van 3000 miliciens. Een fout van den minister, waarvoor hy zeer scherp ia een rede van den liberaal Tydeman, zeer zacht in een motie van den heer Lohman werd aangevallen. De heer Lohman vroeg in zijn motie er kenning dat de minister niet goed had ge handeld, en tevens recht voor de teleurge stelde milicien s, En nu wilden de liberalen wel 't laatste doch niet het eerste. De minister mocht geen afkeurend woord hebben. En dit is nu de fout van de vrij zinnigen geweest, en ook van de socialisten, uitgezonderd v. d. Zw&ag, die de motie- Lohmau af stemden, om to stemmen voor de motie Tydeman die 't alleen had over de miliciens. Wjj kunnen er uit hooren, dat zy dit deden uit vrees dat de minister heen zou gaan, en de miliciens in dat geval gevaar zouden loopen van toch, vcorloopig althans, te mogen blijven. Maar dat zelfs een zoo zachte motie als die van den heer Lohman en diens zoo welwillende toelichting hen tot die vrees dreef, is wel een bewijs hos weinig de Linksche party en gelooven in de krachtige positie van dezen minister en van dit kabinet. Zelfs geen zuur gezicht mag dit kabinet getoond worden, door diezelfde heeren die de vorige ministers te vuur en te zwaard vervolgden, en zeker, had 't vorig kabinet dozen flater gemaakt, sis Turken zouden ze (tweejarige moeite dit college te kunnen benoemen. Ook tot den herbouw der kerk, heeft dezen ijversgen dienaar zich uitnemend gekweten. Hij wendde in 1586 alle po gingen aan, zoo bij gecomm. Raden van Zetland, als bij den Raad van State cm de vereisehte geldelijke steun te verwerven. SAMUEL PANNEEL. Slaan wij de handelingen op van de voormalige Gl. Tholen en Bergen op Zoom, dan vinden wij van dezen predikant her haaldelijk gewag gemaakt, en wel, zooals we verder hooren zullen, in zeer ongun- stigen zin. Onmogelijk kunnen wij dienaangaande alles nagaan, waarom wij het voornaamste maar zullen aanstippen. Als prop bij de Cl. van Walcheren, werd hij alhier beroepen den 5 Oct. 1655, in plaai3 van den hier oyerleden ds. Petrus Doornick, en bevestigd 19 Nov. d. a. v. door ds. Daniel van Middelhoven van Tholen. Nog in 't zelfde jaar van zijne bevestiging verwekte hij grooie opspraak door het verbreken vau trouwbelofte met eene dochter van dhr. N. van Geel, waarover hij te Middelburg in proces geraakte, 't welk ten zijnen nadeele uitliep, doch waar tegen hij appelleerde. Intuesohen blijkt het, dat hij steun vond bij 't Coll. qual. te Poortvliet, zoodat de Cl. genoodzaakt was hare goedkeuring te onthouden aan bet genotuleerde over deze zaak door den kerkeraad, en wel zóólang totdat hij zioh bij den Magistraat van Middelburg zou «gezuiverd'' hebben. Enkele leden van de Cl. verlangden dat hij, gedurende zijn appèl zijn dienst vrij willig zou neerleggen. Tijdens zijn zaak nog hangende was, kwam er in de Cl. van 8 Jan. 1658 eene missive in van die van Walcheren, inhoudende dat ds. Panneel, nevens zijn vorig schandaal zioh ook sohul- hebben opgespeeld over zyn zich vergrij pen aan de heilige rechten der volksver tegenwoordiging. Minister Veegens heeft in hot debat over zijn begrooling wij herinnerden er hier boven reeds aan een constitutioneel struikelingetje begaan, waar by het weer niet een vrijzinnig Kamerlid was dis hem op de vingers tikte, maar de vrij-antirevo- lutionaire afgevaardigde voor Goes de h6er Lobman, de bekende bewaker van do rech ten der overheid, der volksvertegenwoor diging, der wet, der natie, enz. Een liberaal blad klaagde in 1900 dat deze aloude rechten door Thorbecke geves tigd, niet meer veilig schenen in de handen dei' vrijzinnigen, maar in die van Kuyper en Lohman. Iets dergelijks mocht thans wel worden herhaald. De zaak is deze. De heer v. Karnebeek klaagde dat door de aanneming der motie v. Kol eenige weken geleden aan particulieren geen con cessies voor mynontginning meer mochten verleend worden. De minister sloot zich hierbij aan en deelde mede dat die motie onuitvoerbaar was, dewijl aan staats-exploi- tatie van bet gebied waarom het ging nog niet viel te denken. Hy sprak daarom de hoop uit dat de Kamer er op terug zon komen. Maar hij zou niets doen in deze zaak zonder de Kamer er in te kennen. Hiertegen nu kwam de heer Lohman op Hij wees er op dat de minister ongrond wettig handelde met zich hierin doormoties der Kamer te laten leiden. Hij is gerechtigd en verplicht de lands wetten uit te voeren naar eigen inzicht. Gaat een minister dat inzicht wijzigen naar uitspraken der Kamer, dan verstoort hy het constitutioneel evenwicht der machten en regeert in plaats van de Regeering ds Kamer. Do minister antwoordde dat hy 't in be ginsel met den heer Lobman eens was, maar hij zou 't onheusch vinden jegens de Kamer, als hjj naar dat beginsel handelde. Het Handelsblad verklaart 't eens te ziin dig gemaakt had aan het heimelijk wegvoeren uit Middelburg van Johanna Apollonius, minderjarige dochter van wijlen ds. Wilhs. Apollonius, pred. aldaar. Hij dreef de onbeschaamdheid zóó ver dat hij zich, met goedkeuring van zijn kerkeraad te St. Philipsland door ds. Ketelaar aldaar in ondertrouw liet opnemenwaarop de kerkeraad door de Cl. gelast werd ds. Panneel uit den dienst te ontzetten. De leden versohenen in Cl. van 22 Jan. met verzoek eene deputatie af te zenden naar Middelburg, om de familie van de bruid te bewegen toestemming tot het huwelijk te geven. Dit weigerde de Cl. en deze besloot nu dat ds. Panneel zioh van den dienst zou onthouden en dat de gemeente van af 27 Jan. door haar zou bediend worden. Eindelijk werd hij op autorisatie van Gecomm. Raden voor zes weken geschorst. Voortdurend weigerden èu kerkenraad èn ds. Panneel te gehoorzamer, waarop ge noemde Raden het besluit namen cat hij met 30 Oei. 1658 floaal uit zijn dienst ontzet werd. Zijn huwelijk afgesprongen zijnde, vroeg nu ds. Panneel in het volgende jaar aan de Cl. hem eene attestatie te geven, om zioh elders beroepbaar te stellen, waartoe deze den 15 Mei 1659 overging. Nu werd bij den 1 Oct. 1660 in de vacature te St. Philipsland beroepen, welk beroep echter door tusschenkomst van de Slaton vernietigd werd. Wel bleef mea zioh te St. Philipsland nog een tijd verzetten, maar eindelijk werd er den 22 Dec. d. a. v. een ander beroep uitgebrasht. Van ds. Panneel wordt eohter niets meer vernomen. Uit verschillende aanteekeningen in ds cl. acta van dien tijd blijkt intusschen dat de kerkl. toestand van Poortvliet veel te wenschen overliet, o.a. dat er sinds 5, 6 of meer jaren geen kerberaadsvermaking had plaats gehad en dat zelfs in den namiddag met den 1 en- Lobman, en zegto Mirister, wat begint gij! Eerst wacht gij een jaar mtt uwe beslissing op een motie der Kamer, en dan gaat gij zeggen niet te willen handelen voor de Kamer in de zaak is gekend. Zoo haalt gy zelf de Kamer er in, en verleidt haar op te treden als een tweede Raad van State, als een college van advies, en wel in een zaak die zuiver tot de bevoegdheid der uitvoerende macht behoort. Dat is beden kelijk. Gy staat da:rdoor, constitutioneel gesproken, glibberig. Dat is flink gesproken te meer, dewijl de vrijzinnigen in de Kamer daarvan ni6ts voelden, althans zwegen, of bij monde van den heer v. Doorn, den minister een pluim op dsn hoed st;kei over zijn deferentie voor de Kamer. Wij herinneren ons een scène die jaren geleden in de Tweede Kamer voorviel toen een conservatief minister uit het Kabinet Heemskerk wii meenen dat 't da minis- tor van koloniën Van Bloemen Waanders wasiets dergelijks uithaalde als nu deze vrijzinnig-democratische minister in een vrijzinnig kibinat. Hat was by de b handeling zyner be- grooting. Een amendement tot vermindering van een post op de begrootiDg werd aange nomen. En toen stond da minister op om te zeggen dat indien de Kamer nog eenige posten wilde schrappen of verminderen, hij gaarne bereid was zich daarnaar te zullen gedragen. Hij wees zelfs die posten aan. Wij herinneren ons nog zeer goed aldus deelt een man van de tiibune uit dien tijd ons mee welk een storm van verontwaardiging er na deze naïeve mede- deeiing opstak op de banken der Linker zijde. Wij meentn on3 zelfs te herinneren dat de be§r)oting van evaegenoemden minister van koloniëo, om die reden juist, door de vrijzinnigen, die toen de meerder heid hadden, ook, gelijk nu, van ongeveer twee stemmen, werd verworpen. Zulk een minister was niet waardig lan ger te leven. Eu de heele vrijzinnige pers was 't er mee eens. Maar die minister was niet zoo vrijzinnig als nu afluister Veegens. van don 2den Paasehdag (22 April 1658) twee ouderlingen publiek een groot schan daal verwekt haddon, zender dat den ker kenraad zich er mede bemoeide. Nadat de onaangenaamheden, in verband met ds. Panneel geëindigd waren, en er een beroep moest worden uitgebracht, werd door de cl. de ouderling Willem loele als de voornaamste auteur in de treebeien uit zijn dien3t ontzet. SAMUEL IMMENS. Deze werd geboren te Oirschot, uit het huwelijk van Robertas I, predikant aldaar en Maria van der Deli'ên. Ala proponent by de cl. te 's Hage, werd hy alhier beroepen 8 Jan. 1686 en bevestigd 3 Mrt. d.a.v. door ds. Adr. Beukelaar van Tholen. Prof. Jac. Wïllemsenpred. to Middelburg geeft in zyne voorrede vóór het werkje van Samuels broader Petrus, mede in dienst te Middelburg, getiteld„De godvruchtige avondmaaiganger enz." uitvoerigs berich ten omtrent de familie Immens en in 'E bij zonder over 't sterven van Robertas, mede broeder van Samuel en pred. te St. Anna ter Muiden aldaar komende zullen wij meer ven dezen hooren Ook omtrent het over lijden van onzen Samuel zegt hij «op zekeren tijd nam hij, schoon gezond en friseh, in een plechtige leerrede, afscheid van zijne gemeente Poortvliethaar betui gende dat hij hensrgiug naar zijn vttder te Oirschot, om aidasr te sterven. Gelijk hij dan ook, het huis van zijn vader intredende en van zijne zuster Maria verwelkomd, tot haar zeide: „„Zuster ik konie hier in 's vaders huis om over te gaan in mijns Vaders huis daarboven."" Het gebeurde ook zoo. Hy werd kort daarop ziek en is aldaar gestorven den 2 Juni 1686 en werd ook te Oirschot begraven. (Bevolkingin 1824 985 in 1907 1559 zielen.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1