NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 48. 1907. Maandag 25 November. 22e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed S. X BE JON GE-V ER WEST te Goes F. P. D'KUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. f 1,25. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten var; J—5 regels 50 cent, iedere regei meer 10 cent. 23 November 1907. Wij hebben in onze driestar van Woens dag naar aanleiding van dr. Kuypers be danken voor Sneek, het gewraakt dat de chr.-hist. aldaar zijn candidatuur niet had den gesteld. Wij hebben bedoeld ni9thadden officieel gesteund. Een vergissing die De Standaard, wel wetenca dat wy beter wisten,in haar onder schrift onder de uit ons blad overgenomen driestar, verzuimt, om ze wel te releveeren aan het adres van Het Handelsbladdie de vergissing ook maakte, doch waarvan mocht verondersteld worden, dat zij een gevolg kan zijn van onbekendheid met onze organisatie en gewoonten. Intneschen nemen wij uit De Standaard van heden het hier bedoelde onderschrift over Op zich zelf is dit juist. Daargelaten de wederzijdsche plichten, die elke coalitie oplegt, konden de Chr.-Histori- schen in Sneek een tegencandidaat hebben gesteld, om bij herstemming, zoo hun candidaat uitviel, op onzen candidaat over te gaan. Intusschen mag niet uit het oog verloren, dat dit, blijkens het telegram, in Dr. Kuypers besluit om de candidatuur af te slaan, geen verandering zou hebben gebracht. Alleen indien de drie partijen hem candidaat hadden gesteld, kon hij, naar zijn overtuiging, de candidatuur in overweging nemen. Als wij de twee Chr.-Historische candidaten in Harlingen en Dokkum rechtstreeks en met vliegende vaandels steunen, eischt Coalitieplicht, dat ons gelijke conterprestatie in districten, waar onze candidaat voorkeur heelt, worde geleverd. Met stille trom mogen we onze candidaten niet binnen de poort laten escorteeren. Om dit punt ging 't. En dit punt moest hier scherp geaccentueerd worden. Thans is de aandacht van alle man Rechts hierop gevestigd. Stukken Gemeenteraad. Middelburg. B. en W. vragen aan den Raad of naar aanleiding van 't aangenomen voorstel-Schorer om in zake de reorgani satie van den geneeskundigen dienst hier ter stede, het advies in te winnen van de geneesheeren hier ter stede of de bedoeling zoo algemeen mogelijk is geweest, zoo niet, van welke geneesheeren 't advies moet worden gevraagd. Zoo ja, dan zal't advies gevraagd worden aan de geneeskundigen Berdenis v. Berlebom, Bylsma, Bolle, De Fouw, Gieben, Kindermann, De Man, Pil- ger, Sehoute, Verheijden, Weijl, Weijl Snuif, De Wijs. Naar aanleiding van verzoeken van de Ned. Schildersgezellenbond en de Ver. van Democratische ingenieurs om het gebruik van loodwithoudend6 verven voor gemeen tewerken te verbieden, met adhaesievan den Middelburgschen Bestuurdersbond, stellen B. en W. voor het gebruik van be doelde verven te verbieden in gemeente- bestekken en b\j uitvoering van werken in eigen beheer. Zy leggen hierbij °-a- over 7t rapport van den gemeontebouwmeester. In afwijking met zyn meening komt het B. en W. voor dat, ais loodhoudende verven gevaarlijk zijn, ze ook geheel moeten worden verboden, ook niet de gelegenheid moet worden gelaten in sommige gevallen het gebruik toe te staan. Naar aanleiding van een verzoek van het bestuur van den cursus voor de hoofdacte, om twee lokalen in de B. A. S. voor den cursus te mogen gebruiken, stellen B. en W. voor die vergunning te verleenen voor lokaal 6 gedurende D/2 uur en voor lokaal 8 gedurende 4 uur des Zaterdagsmiddags tegen vergoeding van f 15 voor vuur en f 10 voor den concierge. Naar aanleiding van 'n verzoek van J. H. v. d. Bel om vergoeding voor het kosteloos behandelen met heilgymnastiek van onver- mogenden, herinneren B. en W. den Raad dat 2 jaar geleden een dergelijk verzoek van B. ten Have is afgewezen; en een aan genomen voorstel van jhr. v. Teylingen om op de begrooting voor 1907 een bedrag uit te trekken voor kostelooze heilgymnas tiek niet is uitgevoerd wegens de financiën. Daar de financiën niet dermate zijn ver beterd dat er thans meer termen bestaan dan in 1.906 om zulk een post op de be grooting te brengen, welke post een jaar lijks terugkeerende zou worden, stellen B. en W. voor het verzoek af te wijzen. N. a. v. het verzoek van de keurmeesters Jongepier en Wijthoven om verhooging hunner jaarwedden met f100, dewijl zij op eigen kosteo een cursus te Botterdam en Amsterdam hebben gevolgd voor 't, inmiddels door hen behaalde, diploma als Rijkskulpkeurmeester, en zoo wat alle artikelen van dagelijksehe behoefte duurder worden, en ook hunne werk zaamheden geregeld tot voordeel der ge- meentskas toenemenstellen B. en W. voor die jaarwedden te verhoogen tot f900 voor elk. De ftuaneiëele eomiaissie echter advi seert, tot afwijzing, omdat zij het bedoeld diploma niet zwaarwegend genoeg aoht om een traktementsverhooging te wettigen en terug te komen op het ten vorigen jare inzake het onderhavige ontwerp ge nomen Raadsbesluit. Firma K. Meertens Jr. verzoekt een stukje grond iu de poort genaamd de drie epuiteD, gelegen Korte Delft, tussohen per ceel G 4/5 en perceel 7, waarop zij eenstal heeft gebouwd, en waarvan 'n gedeelte later is gebleken aan de gemeente te behooren, in erfpaeht te mogen hebben voor den tijd van 50 jaren. B. en W. adviseeren voor inwilliging. Het stukje grind is groot 6'/a e.A. tegen een jaarlijkschen eanon van 10 cent pero.A. De Oommissie van Fabricage vereeaigt zich hiermee, doch vraagt of niet eerst onttrekking van den publieken dienst bij besluit noodig is. B. en W. antwoorden bevestigsnd. De Commissie vau Finanoiëu kan zieh met het voorstel niet vereenigen. B. en W. zeggen wel, dat bedoeld terrein sedert onheuglijke tijden als eigendom der gemeente is beschouwd en ook de ligging er van daarop wijst, dcoh er zijn feiten aan het licht gekomen die reohtmatigen twijfel wekken of de bewering van B. en W. juist is. Immers onder het pakhuis van Meertens is een kelder, waarvan de toegang sinds onheuglijke tijden in zijn ongestoord bezit is geweest, benevens een pomp, welput en regenbak daar ter plaatse. Wel lag boven den welput een zerk waarin gebeiteld „1722" en was die zerk omgevfen door een afzonderlijke bestrating, was ook de regenbak gedekt door een zerk, doch van eenige afheining was geen sprake. W are onomstoetelyk het bewijs geleverd dat het geheele terrein dit is niet alleen het bebouwde, maar ook dat ingenomen door den thans versmalden toegang naar den kelder, benovens dat waar de doksteen van den regenbak ligt (de pomp is na den bouw van den stal verplaatst) gemeente eigendom is, v,por den openbaren dienst bestemd is, dan, maar ook slechts dan alleen, zou hier aan geen particulier eigen dom kunnen worden gedacht, zelfs al ware een „ongestoord bezit sinds onheugelijke jaren" te bawijzen. Trouwens B. en W. zijn niet al ijd hun tegenwoordige meening toegedaan ge weest. Bij den bouw van den poDystal in 1906 is vergunning verleend aan firma Jeras Zn. in verband mot do woningwet 6n gemeentebouwverordeniog om daar ter plaatse te bouwen. Een vergunning die wel niet zou gegeven zijn, indien toen bij B. en W- vaststond „dat het bebouwde terrein sedert onheugelijke tijden als eigendom der gemeente is "beschouwd en ook de ligging er van in de poort er op wijst dat het inder daad eigendom van de Gemeente is". Nog iets. Nadat bovenbedoelde stal in gebruik genomen was bleek dat dat min geurig vocht zich uit dien stal over de straat verspreidde. Dit gat aanleiding aan Meertens om B. en W. te verzoeken een afvoerleiding te mogen maken naar het gemeenteriool, hetwelk 28 Juni 1907 is toegestaan. En nu bleek de commissie dat èn in 't verzoek èn in de bepchikking ge sproken wordt, niet van den stal, maar van „het perceel G 10 Kortedelft", 't woonhuis dus van K. Meertens. Dit teekent. Der commissie schijnt slechts ééa op lossing mogelijk, en wel dat de gemeente aan K. Meertens tracht te verkoopen dat gedeelte van den grond door den stal, den deksteen van den regenbak en de nieuw gestichte pomp ingenomen als waarop zij eenig eigendomsrecht zou kunnen doen gelden, Moeht men dienaangaande tot overeenstemming kunnen geraken, dan zal bedoeld gedeelte aan den openbaren dienst moeten worden onttrrokken. Esd uitgifte in erfpaeht als in het request wordt be doeld, is onmogelijk, want waar ligt het gedeelte dat ia erfpacht wordt gevraagd en betgeen B. en W. voorstellen, kan, in verband met hunne beschikking van 6 Juli 1906 nauwelijks als ernstig gomeend worden beschouwd. Ten slotte merkt de commissie nog op dat de gemeente alleen zal kunnen «ontrae- .teeren met K. Meertens K.7, zieh noemende en schrijvende «firma K. Meertens", dewijl een vennootschap onder een firma geen rechtspersoon is en in voorkomende ge vallen alleen met de firmanten eener der gelijke vennootschap overeenkomsten zijn aan te gaan, om nog geheel onbesproken te laten of de firma door B. en W. ge noemd feitelijk wel bestaat. De voordracht voor een onderwijzeres aan school K bestaat uit de dames Geijp te Heinkenszand, v. d. Swaluw te Hazers- woude en Bontje te Harkstede. De finaneieele commissie vroeg inlich tingen omtrent de sohutterij-rekeniug over 1907, art. 22 der uitgaven „kosten" muziek korps ad f 1361,87. Bij de begrooting 1907 is op dat artikel toegestaan f2 1 95,195, 7/i2 hiervan is f 1280,53. De inlichtingen van den Schuttersraad hebben de commissie niet overtuigd daar om adviseert ze de rekening niet goed te keuren, tenzij altijd wanneer geenoomp- tabiliteits-voorsehriften zich hiertegen ver zetten mocht worden besloten dat aan het Middelburgsoh Muziekkorps van de aan dit korps over 6 mnd. van 1907 (Aug.-Dso.) toegekende subsidie zal worden gekort hetgeen door de schutterij te veel is ge noten, namelijk f 81,84. Dit is de meest eenvoudige oplossing. B. en W. blijven voor ongewijzigde vaststelling; doch moeht de Raad vast houden aan het denkbeeld dat van het 12 van de toegestane subsidie nadrukkelijk in de Tekening moet blijken en daarom de rekening niet willen vaststellen zooals die luidt, dan geven zij ia overweging aan den Schuttersraad te berichten dat de Raad zijn rekening niet beeft vastgesteld, doeh daartegen geen bezwaar heeft wanneer de posikosten van het muziekcorps worden verdeeld in subsidie en subsidie boven het 7/12 noodig om in de kosten der mu ziek te voorzien. Dit laatste is dan f 81,34. In zake het aangenomen voorstel aan gaande geldleening van f 100000 stellen B. en W. voor, teneinde te voorkomen dat het leeningabesluit niet wordt goedgekeurd, te besluiten dat te beginnen met 1909 f2000 zal worden afgelost, inplaats vau f 1000 waartegen de directeur van het pensioenfonds bezwaar maakte en Gedep. Staten bezwaar zuilen maken. Indertijd besloot de Raad tot aanleg van duinwaterleiding naar den Segeersingel. Door de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen werden toen vrij be zwarende voorwaarden verbonden aan een vergunning om de buis onder het stations- terrein te leggen. Toen is de buis over de hooge brug gelegd, de bevoegdheid waartoe door genoemde maatschappij, de Raad van Toezicht, de directeur generaal en de minister van waterstaat aan de gemeente (volgens B. en W. ten onrechte) wordt betwist. B. en W. vragen den Raad zich uit te spreken. Naar aanleiding van het verzoek der Vereeniging tot bevordering van 't schoon- heidsbeginsel in het onderwijs om verbete ring te brengen in het zangonderwijs op de scholen, stellen B. en W. afwijzende be schikking voor. De finaneieele commissie vereenigt zich met de argumenten en het advies van B. en W. Ingekomen is een adres van de afd. Mid delburg van dea Bond van Ned. onderwij zers met memorie van toelichting, om te be sluiten verplichtend te stellen het houden van schoolvergaderingen. B. en W, hebban advies gevraagd aan da commissie van toezicht op de scholen voor L. O., en inlichtingen aan gemeenten waar dergelijke vergaderingen bestaan. De com missie erkent de wenschelijkkeid van over leg tusachen hoofden en onderwijzers en acht bedoelde bijeenkomsten gewenscht, doch kan niet adviseeren tot verplichte schoolvergaderingen. B. en W. „betreuren hetdatdeCommis3ie deze laatste meening niet nader heeft ge argumenteerd, vooral omdat blijkens de berichten van andere gemeenten in de meeste daarvan de verplichte schoolver gaderingen voldoen" B. en W, achten dat aan dit verplichte een goede zijde is. Vooreerst zullen hoof den die het oor niet willen leeDen' aan onderwijzers die met billijke klachten en juiste opmerkingen over den gang van het onderwijs komen, gedwongen worden al thans eenige keeren in het jaar daarnaar te luisteren en daaraan gevolg te geven en vervolgens zullen die onderwijzers die uit gemakzucht of gewoonte geneigd zouden zijn alles te laten zioals het is, zelfs al is het verkeerd, moeien meegaan mat de verbeteringen in den gang van het onderwijs gebracht, door besluiten of ad viezen der schoolvergaderingen. B. en W. stellen dus voor over te gaan tot het invoeren van verplichte schoolver gaderingen, en in verband daarmede wijzi ging der verordening op het L. O. Naar aanleiding van het door dhr. Den Bouwmeester meegedeeld» in de vergade ring van 16 Oct. jl. hebben B. en W. de prijsopgaven enz. van een kolen bedekking in handen gesteld van den directeur der gas fabriek, uit wiens rapport blijkt dat het verschil in prijs zijn grond vindt in de zwaardere constructie van de duurdere bedekkingen dat die zwaardere oon- struotie noodig is voor een eventueel later te bonwen luohtspoor, dat hij (en niet B. en W.) wenschelijk vindt. B. en W. vragen nu den Raad te beslissen lo. ever het al of niet, nn of later, aat brengen van een luohtspoor2o. over de kolenbedek- king, of die zal zijn een loods of een open bedekking. B. en W. handhaven hun voorstellen om niet over te gaan tot het maken van een luohtspoor en te besluiten tet het bpuwen van een loods van 24 M. lengte. CIT DE PROVINCIE. Mïcltlelbui-js'. In de Raadsvergadering van Woensdag 27 November 2 uur a.s. worden behandeld de onderstaande zaken: 1 Notulen. 2. Stukken. 3. Eervol ontslag J. den Hollander als onderwijzer aan school J. 4. Benoeming onderwijzeres aan school K (vac Juffr. Visser- Meertens). 5. Voorstel B. en W. betreffende de aflossing der geld-leening gesloten bij besluit van 16 October 1907. 6. Suppletoir kohier Schoolgeld school J, over het schooljaar 1906/7 7. Voorstel B. en W. tot vaststelling van de voorwaarden, waaronder de schenking van de erfgenamen van Mevrouw Bomme- van den Broecke zal worden aanvaard. S. Idem naar aanleiding van het verzoek van de Commissie van beheer van het O. I. Huis om aldaar duinwater te verkrijgen tegen verminderden prijs. 9. Idem tot ingebruikgeving van twee lokalen in de Burgeravondschool aan den cursus voor de Hoofdakte, lo. Aangehouden voorstel tot het maken van eene kolenbedekking aan de Gasfabriek, lx. Voorstel B. en W. omtrent het al of niet aanvragen van vergunning tot het leggen van de buis der waterleiding over de Hooge brug. 13. Rekening Schutterij over Januari -Augustus 1907. 13. Voorstel B. en W. tot verhuring en uitgifte in erfpacht van ver schillende perceelen. 14, 15, 16. Idem n. a. v. het adres der Vereeniging tot bevordering van het schoonheidsgevoel in het onderwijs be treffende het zangonderwijs op de scholen, id. verzoek der keurmeesters van vee en vleesch tot verhooging hunner jaarwedde en dat van J. H. van der Bel om subsidie voor kostelooze behandeling van on- en minvermogende met heilgymnastiek. 17. Idem van Mr. Sannes tot regeling van de rechtspositie der werklieden in dienst der Gemeente. iS. Idem tot het invoeren van verplichte schoolvergaderingen. Middelburg Op den 269 dezer worden van het 2e bat. 3a reg. inf. alhier bij het bat. aangesteld tot milicien sergeant, de milicien-korporaals J. Smijtegeld Bedet, G. H. Bilier, H. Nieuwenhuijee, J. G. Kuipers, O. Pagter, G. J Molhoek en T. Swartbij het 4e bat. te Vlissingeu de milicien korporaal G. Klap. Vlissingen. Aan de gebr. Ratelbant is opgedragen de levering van schoenen en laarzen voor de gemeente politie, znlka over da jaren 1908 en 1&09. Vlissingen. Tot remmer bij de staats spoor is benoemd, W. Arends, zulks met ingsng van 1 December. Vlissingen. Hedenmorgen is alhier op de haven gekomen het Noorsohe stoomschip „Oranje Prince", komende met een lading melasse van Cuba. Vlissingen. In verband met bet ver vroegd omslag uit den dienst, van den sergeant M. Lobstein, wordt de sergeant J. Frijlink van het reg. Grenadiers- en Jagers, bij lut Algemeen Depót van Discipline gedetacheerd, Zoutelande. Donderdagavond werd door de Sohielvereeniging „Prins Hendrik der Nederlanden" alhier, een algemcene ver gadering gehouden, waarin is besloten, niet aan te sluiten bij Volksweerbaarheid. Goes. Wy moeten een vergissing her stellen. De halvestuiversvereeniging werkt niet direct in hst bolang der zending, doch speciaal voor de stichting te Heemstede (voor lijders aan vallende ziekte) waarvan de heer J. L. Zegars, oud-zendeling, direc teur is, en daarvoor komt de heer J. A. Hoe kendijk, oud-zendeling, Maandag a. a. spre ken. Dit is iets anders. Toch handhaven wij onze opwekking ten sterkste want ook do stichtingen ta Haarlem en Heemstede verdienen zeer onzen steun. Siuis. Door de R. C. broeders van het Christelijk pensionaat te St. Omer (Pas de Calais) wordt alhier eene inrichting voor Middelbaar Onderwijs gesticht waar spe ciaal Handelsonderwijs zal worden ge geven. Het belooft eene grootsohe inrichting ta zullen wordeD, waarin een 300-tal leerlingen kunnen worden geplaatst, zocdat het bevolkingoijfer van het toekomstig gesticht rnet haar leeraren en verdere beambten niet ver beneden de 400 zal zijn. Als directeur zal optreden inons. Pierre Guislain Aubelique, terwijl de bouw wordt uitgevoerd door mans, Masquilier, aan nemer van openbare werken te Tourkonje (Frankrijk). Architeot is mons. Vilain de Liile. Het hoofdgebouw heeft een gemid delde hoogte van 18 meter bij een lengte vaa 106 meter Het zal bovendien twee zijvleugels hebben. Voorts zullen in het gebouw zalen worden iagerieht, voor het middelb. onderwijs, vcor het vakonderwijs, voor het beoefenen van nauz ek, er zal een eetzaal, een feestzaal, een kapel, een ziekenzaal en een vereenigiagszaal voer broeders en een voor leerlingen zijn. De eerste steenlegging van dit pensionaat had heden 21 Nov. plaats, in tegenwoor digheid van den direotenr van het gesticht, van verscheiden leeraren en eud-leeraren, de voorzitter der vereeniging, een leerling van hst thans te St. Qiner gevestigde pen-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1