Kerknieuws. Gemengde Berichten. bewindsman gebrek aan kracht en energie. Hem ontbreekt de juiste kijk op de bui- tenlindsche verhoudingen; hij huldigt en als vrijhandelaar èo ook wel in audere op zichten het laat maar waaien systeem. Krasse beschuldiging voorzeker. Gelukkig als Z Kxo. vrat dikhuidig is. Ook was ome heer v. Asoh v. Wijck niet best te spreken, dat ons land nog niet behoort tot die landeD, welke neutraal verklaard zijp. Zwitserland, België en Luxemburg gingen ods voor. Noorwegen zal volgen Maar Nederland. Toeu 't onderwerp verleden jaar ter sprake kwam, werden er eeD paar woorden aange- wijd door dhr. Yan Doorn en daarme? uit. De Minister sprak er over uit la mort saus phrase en het was van de baan. En dhr. Van Nispen had ook nog wel wat aan het adres van Z.Exc. Hij was alles behalve gesticht over lo. de houding van Nederland op de Vredesconferentie; 2o. inzake de neutrali- teitsverklaring, hij wil ons land neutraal hebben en' toch zelfstandig, evenals dhr. v. Asoh v. Wijok dit wil3o. over 't garantie- traotaat met Japan. De Minister maakt zich er eenvoudig van af door te zeggen, het is niet noodig. Voorts noemde deze afgevaar digde als kleine grieven, o. a. de weinige voortvarenheid inzake den vee-invoer naar Oostenrijk, onder het motief van den Minis ter, dat hier te lande mond-en klauwzeer heersekt, inzake het de aanschrijving der consuls, om Nederlanders in den vreemde te. waarsohuwen.dat zij kans loopen het Ne derlanderschap te verliezen dan, de hou ding vsn Z Exo. inzake 't traotatenrecht en eindeljjk de geheimzinnigheid, waarin de Minister zich soms hult. We hooren soms van niets. Zoo is het met de Rijntollen en ook met de quaestie der le- vensverzekering-maatsohappijen. Zoo was het ook met de instructies voor de gedele geerden van de V redes- en Suikerconferen tie. Dit alles maakte den heer v. Nispen on gerust en scherp voegde hij er aan toe, dat de M nisier zich eenvoudig tegenover de Kamer onttrekt aan zijne verantwoordelijk heid. Gelukkig voor Z Exo werden al die grieven op het buitenlandsoh beleid binnen nauwere grenzen gebracht door de heeren De Beaufort en Piersou, o.a. door de opmer king, door voorbeelden gestaafd,dat Neder land als kleine mogendheid niet alles kan bereiken of verkrijgen wat het wil en zich soms in het onvermijdelijke dient te sohik- ken. Zij oogstten daarvoor den dank van Z Exc die, hoewel bijna onverstaanbaar, al 't mogelijke deed, om de heeren van hun ongelijk te overtuigen Na afloop van deze begrooting kwam de interpellatie Marohant over 't blijvend gedeelte aan de orde. Nei. Herv. Kerk. Bsrospsn te Marum M.. C. v.Wijhe, oand. te Utrecht; te Garderen en te Ter Heyde P. v. Toorn, cand. te Overschie. Geref. Kerken. Bedankt voor Waardhuizen door O. Boersms, cand, te Kampen. I-. AWDB O IJ W Proefvelden. II. Proefveld van den heer W. Goedbloed te Serooskerke (W Het proefveld was hooggelegen en had nog geen voederbieten gedragen. De grondsoort was zware klei, dooh goed water doorlatend. Als voorvruoht was rogge voorafgegaan, die in 190(3 een prachtig be- sohot had opgeleverd als proefvrueht wer den verbouwd groenkraag jaapjespeeëu. In het najaar van 1905 had het geheele proefveld eene bemesting ontvangen van pl. m. 40000 K.g. stalmest per Heet., zoodat de bemestingstoestand „goed" te noemen was. Het proefveld werd verdeeld in 3 percee- len, peroeel I, groot 7 Aren, werd bemest met 21 K.g. chili, 5(3 K.g. slakkenmeel, 35 Kg. kalk en 70 Kg. ksïaietperceel II, groot 7 Aren, kreeg met uitzondering van de kaï iiet dezelfde bemesting, terwijl pero. III, groot 4 Aren, onbernest bleef. De meststoffen, behalve de chili, werden uilgestrooid den 15 Maart endadelijkonder- gcploegd, de chili jverd uifgestrooid den 13 J ini. De jaanjespeeën werden gezet den 1 M i 1907 en den 25 October d a.v. gerooid. Perceel I bracht op 6990 K.g. 99850 K g. per Hectare. Pero. II bracht op 6000 K.G. 85700 K G. per H.A. Perc. III bracht op 3320 K.G. 83000 K G. per H A. Door eene bemesting met 1000 K.G. kaïoiet per H.A. werd dus per H.A. eene meerdere opbrengst van 14150 K G. ver kregen. Berekend tegen f 4 de 1000 K.G. hmft deze meerdere opbrengst een waarde Vvn f 56,60 trekt men hiervan af de be- m istiugskosten van 1000 K.G. kaïniet ad i ^2,50, dan blijft er een winst over van f34,10 per H.A Proefveld van deu heer I. de Buck te Ssrooskerke (W Het proefveld was laag gelegen en be stond uit, slecht het water doorlatende, lichte klei- Als proefvrucht werden verbouwd groen kraag Jaapjespsen, terwijl de voorvrucht wintertarwe was. Ie het najaar van 1906 was het geheele proefvel 1 bomest mot stalmest tegen onge veer 30000 K.G. per H.A zoodat de be- mestingstoestaod zeer goed te noemen was. Het proefveld werd verdeeld in drie even groote perceelen, ieder van 7 Aren. Perc. 1 bleef onbernest met hulpmest- gtoffen, perc. II werd barnest met 21 K.G. chili, 35 K.G. kalk en 56 K G. slakkenmeel. Perceel III kreeg dezelfde bemesting als perceel II en bovendien nog 70 KG. kaïniet. Alle kunstmeststoffan, behalve de chili- salpeter, werden uitgestrooid den 20 Maart en daarna ondergeploegd de uitstrooiing van de chili geschiedde den 6 Juni d. a. v. De Jaapjespeen werden gezet den 19 April en geoogst den 9 November d. a. v. Perceel I bracht op 5180 KG. d. i. 74050 KG. per HA. Perceel II bracht op 6000 KG.d. i. 85750 KG. per HA. Perceel III bracht op 6910 KG dat is 98700 KG. per HA. Door eene bemesting met 1000 KG. kaï- niet per HA. wordt aldus een meerdere op brengst verkregen van 12950 KG. per HA.. Deze meerder opbrengst beeft, berekend tegen f 4 per 1000 KG., eene waarde van f51,80; de bemesting voor deze meerder- opbrenget gebruikt, kost f 22,50, zoodat er per HA. een zuivere winst behaald werd van f 29,30. Daar dit proefveld juist bij droge zomers de beste oogsten oplevert, was het weder in den afgeloopen zomer voor dit proefveld bij uitstek gunstig. Overigens hadden de voederbieten vooral op 't proefveld van dhr. Goedbloed in Sept. te lijden van de groote warmte en droogte. (Wordt vervolgd). UIT DE PROVINCIE. Goes. De Commissaris van Politie alhier opent met 1 December a. s. een eursus, teneinde politiebeambten en goed bekend staande personen op Zuid-Beveland gratis in de gelegenheid te stellen zich te be kwamen tot het verkrijgen van een politie- diploma. Eiken Dinsdag-en Vrijdagavond zullen de lessen plaats vinden ten bureele van politie van ö'/j tot 7 uur. Wij noemen dat een goede gedachte van den Goesohen Commissaris. Langs dien weg kunnen nu jongelui die mettertijd een aan stelling tot gemeente-veld wachter ot rijks veldwachter wenschen te zooken, tot hun taak worden voorbereid. Onze „onbezoldigden" krijgen ook een goede gelegenheid voor opklimming door deze gratis opleiding. Goes. Tegen den koopman W. E is proces-verbaal opgemaakt wegens het ver spreiden van reolamebiljelten eener loterij „De Tijdgeest" in den vorm van een bank biljet van f10, strafbaar gesteld bij art. 440 W. v. S. Goes. Het Dinsdag alhier door den veekoopman Tjaarda van buiten de provin cie aangevoerd vee, dat vermoed werd tuberculeus te zijn, werd na keuring be vonden gezond te wezen, waarop toestem ming verleend werd voor den invoer in deze provincie. In den afgeloopen nacht, ongeveer te half twaalf, zijn door den rijksrela wach ter brigadier-titulair J. Sturm en den rijks veldwachter-jachtopziener H. G. van Oor schot, beiden te Veere, op heeterdaad betrapt op diefstal van mosselen met behulp van een vaartuig op pereeel no. 197, J. J. v. B. en H. v. B. beiden wonende te Veere. (M. Crt.) Baarland. Het Duitsehe stoomschip „Ileinrid" en hel Eugelsohe stoomschip „Edie" zijn gisterea alhier aan den grond gevaren, dooh hedenmorgen weer vlot ge komen, waarna de schepen naar zee zijn trokken. Zierikzee. De burgemeester heeft, naar aan De Tel. bericht wordt, geen ontslag gevraagd. VHssingen. De provinciale stoomboot „Zeeuwsch-Viaanderen" (zie ons bericht in het vorig nummer) wordt aan de werf „De Schelde" gerepareerd, waarnaar de boot heden reeds is overgebracht. VHssingen. De klerk-telegrntist bij de Staatsspoorwegen alhier, dhr. P. A. van Hove, wordt met 1 December naar Rozec- daal verplaatst en alhier werkzaam gesteld als klerk-telegrafist dhr. J. H. van den Berge, thans in gelijke betrekking te Rot terdam. VHssingen. Hedon vertrok van hier naar Bergen op Zoom, de majoor P. A. F. Zanino, commandant van het 4e bat. Se reg inf. tot het bijwoaen der tactische oefe ningen op de kaart. Aan den mr. geweer maker II. Korn van het 4e bat. alhier, is de bronzen gesp voor 18 jaren trouwen dienst, op de gebruikelijke wijze uitgereikt. Serooskerke (W.) Woensdagavond hield de coöperatieve steenkolenvereeni- ging alhier, hare aigemeene vergadering. Uit de rekening van den penningmeester bleek dat de ontvangsten bedroegen f2190,32, de uitgaven f 2325,63, terwijl er in de bergplaats nog 220 H L. steen kolen aanwezig zijn, die voor de leden beschikbaar zijn k f 1,10 de H.L. 1945 H L steenkolen werden bij de leden aan huis bezorgd tegen den prijs van f 1,07 de H.L. De aftredende bestuursleden en com missaris, dhr. P van Hekken, J. Louwerse, L. Geerse en J. Jacobse, werden allen her kozen. Westkapelie. In da raada verga lering van Woensdag j.i. was de burgemeester voorzitter. Tegenwoordig alle leden. De ingekomen stukken werden voorgelezen en voor kennisgeving aangenomen. Naar aan leiding van een schrijven van den rentmee ster vak het Kroondomeinwaarbjj eene som van f 16,50 per jaar nu over 4 jaren als restitutie wordt aangeboden, voor een perc. bouwland groot 33 A. aan de gemeente ia eigendom toebehoorende en aan W. Ga- briëlse alhier verpacht, werd met alge- incene stemmen besloten dit aanbod te aanvaarden. Een suppletoir kohier van den hoofdel\jken omslag dienst 1907 werd met aigemeene stemmen goedgekeurd. De alsnu behandelde Vroonrekening over 1907 wijst aan dat aan verschillende huren, eoz. door de boweiders moet worden be taald de som van f 1274,99, waarvoor zijn geweid 65 stuks rundvee over een vol- en 34 over een halve weitjjd. Zoodat 't Vroon- geld voor één stuks rundvee f 13,59 eu voor één paard' f 14,59 over den vollen weitijd bedraagt De rekening in stemming ge bracht werd aangenomen mot 6 stemmen vóór o- 1 tegon die van dhr. W. de Visser. Beslotrnwerd om den lantaarnopsteker P. Hubregtse met 1 Dec. a eervol te ontslaan. Hierna werd de vergadering gesloten. Meiiskcrke. Woensdag had alhier de gewone jaarlijksohe diaconale conferentie der Geref. kerken in Walcheren plaats. Alle kerkeD, behalve ditmaal die van Domburg waren vertegenwoordigd. Het inoderamen werd samengesteld uit de heeren P. J. de Kruijter van Middelburg, voorzitter, J. Gideonse s an St.-Laurens en P. Davidse van Meliskerke. Nagenoeg den geheelen vergaderingsdag die ten 4 uren eindigde werd het in de Walchersohe kerken in 't bijzonder aan de orde zijnde punten vDe Diaconie en de Kinderwetten". Door een van veel studie getuigend refe raat van ds. Van Loon van Koudekerk© werd de bedoeling en de beteekenis van deze wetten voor de Diaconale zorgen tegenover verwaarloosden of veriatenen uiteengezet, en aan de Diaccmiën ontraden om de hulp in fiuancieeleu zin en met die hulp dus ook het toeziokt der regeering te aanvaarden. De meerderheid bleek evenwel van andere overtuiging te zijn. Opgemerkt werd dat de referent voor zijoe waarschuwing enkel negatieve gron den aanvoerde. Schrift nooh belijdenis konden volgens eigs^g erkentenis stof tot deze afmamng levereD. Spreker bepaalde zich tot de her innering hoe de historie ons leert dat de zilveren koorde der kerk schadelijk is ge weest dat de publieke opinie in de Geref. kerken tegen rijkssabsidie zich ver klaart dat de barmhartigheid in Christus kerk in naam van den barmhartigen Hooge- priester niet het vragen van een O verheids aalmoes gedoogt. Daartegen werd opgemerkt dat de Over heid alleen materieële eischen stelt en be ginselen vrij laat dat de publieke opinie zich, noeh in de pers nooh in onze confe rentie tegen subsidie voor de verzorging van verwaarloosden en veriatenen heeft verklaard, en eindelijk dat niet een aalmoes wordt gevraagd, maar subsidie voor be wezen dieusten waarbij den Staat ook zijne belangen betrokken aoht. Van beide zijden werd het standpunt verdedigd en bestreden met een levendig heid zooals alleen een aotueel onderwerp, waarin allen belangstellen leveren kan. Na bespreking van eenige punten van meer algemeen maar minder direct belang giQg de jaarlijksehe Conferentie, na de noodige plichtplegingen, uileen, na bepaald te hebben dat de Conferentie het volgende jaar te Grijpskerke samenkomen zal. De moord te Zeist. Omtrent den moord te Zeist schrijft het U. D. nog het volgende Interessant is te vernemen, hoe de Zeister politie de misdadigers zoo spoedig op het spoor is gekomen, dat zij binnen 24 uren na den moord de vier verdachten aohter slot en grendel had. Toen men het lijk van Drost Zondag morgen in de sloot vond, werden de in specteur van politie De Lange en de adj.- inspeoteur Tenokinok gewaarschuwd, die zich met spoed naar de kerkhofsloot be gaven, waar men onder de daar aanwezige mensohen ook Kors, den melkboer aantrof Deze bleef den gansehen dag op straat stond ergens een elubje mensohen den moord te bespreken, dan voegde Kors zich onmiddellijk bij hen, kortom, overal waar iets voorviel, dat min of meer met de treu- rige {geschiedenis verband hield daar zag men Kors in de eerste rijen. Dat trok reeds dadelijk eenige aandacht, te meer, daar de man niet gansohelijk van zenuw achtigheid viel vrij te pleiten. Terwijl het lijk nog op den slootkant lag, verscheen ook Van Vaalen op het terrein, die bij het zien van den doode, zelf de politie mede deelde, dat de jongen daags te voren geld bij ham had geïod op een wissel van deu heer Prince. Men had dus dadelijk dit houvast, dat Drost Zaterdagmiddag omstreeks half één in het oafé van Van Vaalen was geweest. Vreemd was het echter, dat Diemand den jongen na half één had gezien. Het onder zoek moest dus aanvangen in het bierhuis van Van Vaalen; zeker toch was, dat hij daar te half één was binnengegaan, dat werd door Van Vaalen zelf met groote beslistheid verzekerd. Daarbij vernam men vau andere zijde, dat Drost ook des mor gens in het eafé was geweest. Daarnaar gevraagd, deelde Vau Vaalen, die toen nog op vrije voeten was, mede, dat hij Drost bij zioh had laten terugkomen, omdat hij (Van Vaalen) des morgens nog niet in het bezit was geweest van het noodige geld, om deD wissel te voldoen. Om te bewijzen, dat hij bij de tweede reaal be taald had, toonde Vau Vaalen den wissel van f 67.50. Da politie noodigde hem toen uit, eens mede te deelen, in welken vorm hij dit bedrag had betaald en het ant woord luidde in zes muntbiljetten van f 10 en drie rijksdaalders. Daar het verwondering wekte, dat Van Vaalen, van wien het bekend was, dat bij nooit ruim in de contanten zat, zaodat hij mog zeer onlangs in gebreke bleef een door hem verschuldigd bedrag te voldoen, Zaterdag plotseling een wissel van ten raaste bij f70 had kunnen betalen, giDg de politie dieper op de zaak in, waartoe zij te meer aanleiding vond, toen bleek, dat Van Vaalen nog in het bezit was van een kleine f20 in zilvergeld, en hij dus op den dag van den naoord de beschikking moest hebben gehad over f90. Bem werd daarom gevraagd de politie in te lichleu omtrent de herkomst van het geld daav voor hem een som van f 90 een zeldzaam heid was, zou bij zioh ongetwijfeld kunnen herinneren, van wie hij in de laagste dagen geld had ontvangen. Deze vraag verraste Van Vaalen zichtbaar; hij traohtte een beslist antwoord te ontwijken, toonde z'ch gejaagd en ongedurig. Dit was voor deu inspecteur De Lange aanleiding Vau Vaa len te arresteeren en mede te nemen naa>- het politiebureau, om hem daar verder te hooren. Hem werd verzocht met eenige agenten mede te gaan. Van Vaalen had daar eerst weinig lust in en gaf er de voorkeur aan, door een agent in burger- kleeding vergezeld te worden. Maar met die voorkeur werd begrijpelijkerwijze geen rekening gehouden, waarop de verdaehte naar het bureau werd gebracht. Hier draai- dri Van Vaalen met al zijn antwoorden, zoodat zonneklaar aau deu dag kwam, dat hij bij het gebeurde was betrokken ge weest. Van Vaaleu van zijn kant ontkende hardnekkig alle schuld, maar politie en justitie achtten termen genoeg aanwezig om hem in de cel op te sluiteu. De aan houding van Van Vaalen en diens zich telkeumaie tegensprekende verklaringen waren de aanleiding tot de arrestatie van Teunis van Ee, wiens naam door Van Vaalen herhaaldelijk werd genoemd. Maandagmiddag vroeg v. Valen in zyn cel den adjunct-inspectcur Tenckink te spreken. De politieambtenaar begaf zich daarop naar de cel, maar waarschuwde tegelijkertijd eenige beambten, opdat deze zouden hooren wat v.Vaalen tegen den heer Tenckink wilde zeggen, die reeds min of meer vermoedde dat deze verdachte aan 't spreken zou slaan, omdat bij zich in de laatste uren onrustig had getoond. Dit ver moeden bleek juist te zijn. Van Vaalen vroeg eerst of zijn vrouw aan het bureau was geweest, maar gaf blijken voor die vraag alleen dhr. Tenckink niet te hebben geroepen. Deze, aldus deelt msn ons mede, gaf den verdachte ten antwoord, dat diens vrouw niet op het bureau vertoefde, maar ried hem meteen aan, nu maar alles op te biechten, wat hij op z(jn hart had, want blijkbaar wilde hij meer zeggen dan alleen te vragen naar zijn vrouw. Van Vaalen draalde, was eerst niet genegen iets anders los te laten, maar bezweek voor den her haalden aandrang ontkennen kon hij toch niet bl(jven doen. Ëa toen kwam het hooge woord er uit„Ik ben een slecht mengch geweest". In de eenzaamheid van die cel was den misdadiger merkbaar de gedachte door het hoofd gegaan, dat men zijn vreuw wellicht eveneens onder verdenking van medeplich tigheid kon hebban geyangen genomen in de stilte, binnen de vier naakte muren, had de diepgevallene blijkbaar gedacht aan zijn jonge kinderen, die, aan hun lot over gelaten, tehuis zouden zijn, door de afwe zigheid van de moeder zwaar boetend voor wat niet was hunne schuld. Och, wie zal 't zeggen, wat daar in die cel is gedacht, door het hoofd gegaan, en bepeinsd; wie het zeg gen, wat den moordenaar in de uren van zijn eenzamo afzondering voor oogen is ge komen, welke beelden hij heeft gezien van thans en van lang geleden? au Vaalen bekende, bekende zijn geheele misdaad van begin tot het einde, w6es v. Ee, Kors en Overhorst als zijn heipers en medeplichti gen aan, vertelde de geheele toedracht van de diep treurige zaak, die wij onzen lezers reeds in den breede hebben medegedeeld. Ea, dankbaar zjjn geweten te hebben ont last voor de menschen, keerde de man in zijn cel terug. Terstond werden door de politie maatregelen genomen om Overhorst in hechtenis te nemen, die kort daarna zwaar geboeid aan't bureau werd gebracht. Van Ee, Kors en Overhorst waren blijk baar verrast door het feit, dat de justitie de geheele geschiedenis bleek te weten, maar weken niet af van hun standpunt en bleven hardnekkig ontkennen. Van Vaalen deelde mede z\jn aandeel in de bus in veiligheid te hebben gebracht bij zijn schoonmoeder in de Koekoekstraat te Utrc-cht en met dat doel Zaterdagmiddag naar Utrecht te zijn gegaan. H(j had het geld vooraf bijeengebonden in een pakje met papier omwikkeld, zoadat het van buiten zich door niets bijzonders onderscheidde. Hij overhandigde het zijn schoonmoeder met verzoek dit pakje voor hen» te willen bewaren. In het minst geen kwaad vermoedende, werd het door haar in ontvangst genomen. Van Vaalen keerde 's avonds naar Zeist terug, waar later in den avond in zijn bierhuis kwamen Van Ee, Kors en Overhorst. Het was daar toen zeer vol, zoodat de mannen in gezelschap van verschillende bezoekers bleven zitten pra ten, totdat te middernacht de herberg werd gesloten. Toen werd het tafeltje met de grauiophoon weer vanjzijn plaats, naast het buffet, verschoven, het luik omhoog getild en het inmiddels verstijfde lijk van den jongen te voorschijn gehaald in de met rookwalm geheel gevuldegelagkamer. Kors nam het op de schouders en gevolgd door de drie anderan, droeg hij het lyk aan den achterkant het huis uit, om het, dwars door het veld naar de Kerkhofsloot te brengen. Wat toen gebeurd is weet men. Gisterenavond werd het der justitie be kend aau wie Teunis van Ee zjjn aandeel ▼an de f 1590 had toevertrouwd. Het bleek dat Vau Ee Zaterdag in Utrecht was ge weest om het geld tydelitk aan iemand in bewaring te geven. Op de Neude ontmoette Van Ee z\jn zwager, bode VeenhofVan Ee sprak bem aan en verzocht z\jn zwager tijdelijk wat geld voor hem in ontvangst te willen nemen. Veenhof, die van de zaak niets af wist, bad daartegen natuurlijk niet 't minste bezwaar en stak ruim f 300, hem door Van Eo ter hand gesteld, bij zich Van Ee zou het over een dag of vier komen terughalen. Veenhof versobeen gis teravond op uitnoodiging van de justitie voor den commissaris van politie, den heer Dammers, en werd later door den rechter commissaris, mr. Sohepel, gehoord, aan wien hij bovengenoemde bijzonderheden mededeelde. Het geld van Van Ee werd in beslag genomen. Waar Kors zijn aan deel heeft verborgen, is nog niet bekend. Tevens is aan het licht gekomen, dat Van Ee Zaterdagmiddag een bezoek heeft gebracht aan den koperslager W. op de Breedstraat, alhier, met wien Van Ee reeds jaren bevriend was. Aan W. heeft Van Ee de geheele moordzaak verteld onder bedreiging, dat hij (VV.) eveneens van kant zou worden gemaakt, indien hij ook m3ar het miuste van de geschiedenis aan een ander zou vertellen. Iumiddels moet worden verbeterd, dat het geld van Van Vaalen bij zijn familie in de Koekoekstraat in beslag werd ge nomen. Van Vaalen heeft het pakje Za terdagmiddag daar gebracht, met verzoek het tijdelijk voor hem te willen bewaren. Toen Maandagmorgen hier ter stede, de moord te Zeist gepleegd, bekend was ge worden, kwam bij de familie van Van Vaalen de gedachte op, dat het geheim zinnige pakje, Zaterdags gebracht, wellicht iets met den moord had uit te staan. Men maakte het pakje open en vond er veel bankbiljetten inde schrik sloeg den mensohen om het hart. Zij wilden het geld niet langer in buis hebben, maar be sloten het onmiddellijk naar de politie te breDgen. Dit is geschied het pakje met inhoud werd door de familie uit de Koe koekstraat aan den commissaris afgegeven. Het is dus niet bij de familie in beslag genomen. Verder deelt men mede, dat de vrouw van Overhorst, den kassiersloopor, en feitelijk de hooldpersoon in den gruwe- iijken moord te Zeist, krankzinnig is ge worden. Men heeft algemeen niet haar te doen. Naar we met eenige zekerheid vernemen, moet bij de gepleegde misdaad ohloroform zijn gebruikt, ter verdooving van het slacht offer en bij een door de politie ingesteld onderzoek gebleken zijn, (lat de verdachte H. Kors, voor een tweetal weken bij een der apothekers alhier, chloroform heeft ge- koobt, voorgevende, daarmee een hond te willen dooden. Een nieuwe Overijselsche quaestie. Gisteren werd de vergadering der Staten van Overijsel die den vorigen dag was ver daagd, heropend. De voorzitter deelde mede dat Ged. Staten besloten hadden om aan 't verzoek van dhr. Van Alphen tot terugneming der voordracht voor een griffier te voldoen. Maar dan moeten de Staten, wier eigendom de voordracht is, besluiten de voordracht aan Gedeputeerde Staten terug te «enden. Mr. v. Setten (1.) achtte die wijze van doen in stry d met art. 36 der Prov. wet; en mr. v. d. Vegte (a.) niet, omdat de Staten feitelijk, zij 't al niet formeel, de voordracht al hadden terug gezonden. Het voorstel om de voordracht terug te zenden wordt nadat de voorzitter 'n nieuwe voordracht, en een tweede oproeping heeft toegezegd, en de stemming voor eengriffier tot de Zomerzitting ia uitgesteld, aange nomen mot 27 tegen 15 stemmen. (Rechts tegen links, terwyl de soc.-dem. Beunink zich by de meerderheid voegde. De heer v. Laar (lib. lid van Ged. Staten) wraakte 't dat twee Rechtsche leden van Ged. Staten zich by de meerderheid hadden gevoegd en in het Ged. College niet zoo hard tegen de bestaande voordracht waren opgekomen, waartegen de heer Essink (kath. lid van Ged. Staten) opmerkte dat men gedacht had dat er ook uit de rechtsche parijien een op de voordracht zou staan eu die meening bleek onjuist te zijn. Men meldt uit Haarlem: Vau de 30 inbrekers, die Haarlem en om streken onveilig maakten, zitten er nu 23 achter slot en grendel. De lauderven op het eiland Markt n staan door 't zeewater, dat ten gevolge van den harden wind over de dijken kwam, onder water, zoodat de boeren genoodzaakt waren hun vee te stallen. Molens of o«u watermaohino bezit Marken niet en aus kan die toestand weer van langen duur zijn daar het water eerst door de 3 f.puisluisjcs wegstroomt als de zee ver beneden gewcoa peil staat. Onveilig Zeist. Te Zeist is achter het Seminarium „R'.jsemburg" een dycamiet- bom gevonden, die daar door drie personen was neergelegd, zeker niet met goede be doelingen. Eene dame,dia de drie personen daar had gezien, waarschuwde de politie die weldra por automobiel de daders onder Leersum had ingehaald, waarop ze werden gearresteerd en naar Utrecht o\ ergebraebt. Ook de bom is in beslag genomen. Mem houdt de zaak zeer geheim.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 2