NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No, 45. 1907, Donderdag 21 November. 22e Jaargan CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed S-. I DE JÖNGE-VERWEST te Goes F. P. D'HUU, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENT1ËN O" IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers 0,026. UITGAVE DER FIRMA EN VAÏi van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cem. Familieberichten var, 1 —5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 20 November 1907. Sn eek. Door Dr. Kuyper is onderstaand tele gram gezonden aan den Voorzitter van de Centrale Antirevolutionaire Kiesvereni ging te Sneek >Uit de bladen zie ik, dat de Centrale mij candid i.H heeft gesteld voor de Tweede Kamer. Gelijk ik u bij uw bezoek op 30 October ver klaarde, kon ik eene candidatuur voor Sneek zelfs niet in overweging nemen, tenzij de drie partijen van de Antirevolutionairen, Christelijk- Historischen en Roomsch-Katholieken mij ge zamenlijk candideeren wilden. Dit bleek niet het geval te zijn. Althans de bladen melden, dat de Christelijk-Historische partij hiertoe niet bereid was. Onder deze omstandigheden acht ik het, ter vermijding van een doellooze stem ming, mijn plicht, u te verzoeken aan de Cen trale te berichten, dat ik geenerlei verantwoor delijkheid voor mijne candidatuur aanvaarden kan, en haar dringend verzoek, een anderen candidaat in mijn plaats te stellen". Kuyper. Het feit dat de Christelijk-Historisohen wel geen tegeneandidaat zouden stellen, maar weigerden Dr. Kuyper te oandidee- ren, is nader bevestigd. Allicht zou 't ook zonder dit tot gelijk resultaat zijn gekomen. Nog onlangs had Dr. Kuyper aan den interviewer van het Centrum verklaard, dat hij «bijna zeker niet" naar de Kamer zou gaan. De Kamer wordt al minder een sinecure. Ze laat weinig tijd v«or anderen ern- stigen arbeid. Dr. Kuyper is daarom van 18771894, zeventien jaar, opzettelijk buiten de Kamer gebleveD, en er/ toen weer heengegaan, omdat Mr. De Savornin Lohman er sterk op aandrong. Slechts zeven jaren had hij toen zitting en raakte er in 1901 weer uit. Ware thans reeds de Grondwetsherzie ning aan de orde gekomen, zoo zou de verleiding allieht te sterk zijn gefeest. Voorshands is de behandeling van zaken onzerzijds in de Kamer in uitnemende handen, en ontbreekt er voldoende oorzaak, waarom de geoandideerde zijn studiën, die reeds zijn voorliefde hadden, er weer aan zou geveu. - (St.) Dr. Kuyper heeft de candidatuur voor Sneek, die hij tooh al niet ambieerde, afgewezen. Om een gegronde reden. Nu de ohristelijk historisohen geen plan hadden hem candidaat te stellen, en hem derhalve blijkbaar liever niet in de Kamer terugzagen, was hij 't aan de partij ver plicht zichzelf niet aan de kans van een nederlaag en de natie aan 't schouwspel van een onvaste Reohtsohe coalitie bloot te stellen. Natuurlijk geven wij toe dat in ieder kiesdistrict, ook in het meest vaste anti revolutionaire, de ohr. historisohen reeht hebben om een eigen candidaat te stellen. Maar dit deden zij niet. Zij gingen de kiezers vrij latendat wil zeggen, zij mochten stemmen op Ferf of Staalman, of op Vliegen desnoods, zij mochten ook thuis blijven; zij mochten ook Kin per stemmen, de leiders der ohr.-historisohen waschten hunne handen in onschuld. Dat is erger dan dat zij besloten hadden bij wijze van krachtmeting een eigen candidaat te stellen om dan bij herstem ming de eaadidatuur-Kuyper krachtig te steunen. Daar was niets tegen geweest. Maar zóó Wij sehatten dr. Kuyper in ieder opzicht te hoog om zoo met hem te laten spelen. In verband met de houding der anti revolutionairen sinds jaren in Goes, en nu bij de laatste verkiezing in Leiden, waar door de leiders der ohr.-historisohe partij in de Kamer konden blijven of terugkeeren, maakt de koelheid der Sneeksohe ohr.- historisohen op ons een onaangenamen indruk. En wij beginnen te vreezen dat 't ge rucht dat vóór de Schiedamsche verkiezing liep, als zouden de leidors der Chr. Hist, partij dr. Kuypers terugkeer op bet Bin nenhof niet begeeren, waarheid heeft bevat. Uit de Tweede Kamer. Na de trekking der atdeeliDgen werd Maandag de begrooting van Curacao aan genomen en met spoed begonnen om Suii- name's begrooting onder dak te brengen. Zelfs wera er avondvergadering gehoudeD, waarin o.ra. de voorgenomen geldieening op korten termijn, verdedigd bd afgekeurd wordt door verschillende sprekers. Zoo blijken de heeren Pierson en Pa'iijn tegen, dhr. Van Vuuren vóór de leening. In het het dagelijksohe leven mag men geen uit gaven doen boven zijn budget, maar wii nu een rijke oom de uitgaven voorschieten, dan staat de zaak anders. In zoo'n positie verkeert, volgens dhr. Vuuren, de kolonie Suriname. Het voorstel is het beste wat men krijgen kan. Voorts kwamen in die avondvergadering allerlei deciderata, wen- sohen en verlangens ter sprake, die ge woonlijk elk jaar terugkomen. Zoo dringt dhr. Van Kol aan op maatregelen ter bevordering der hygiène, op spoorweg bouw in het Sar&maoeadistriet, boeehoul- tuur en ook op zendingwant, zsgt hij, wat dit laatste betreft, in de 17e eeuw hebben de Jezuïeten in Guyana zooveel goeds gedaan en duizenden bekeerd. De Minister van Koloniën liet niet na de opmetkingen der heeren te beant woorden. Met genoegen had Z.Exo. ge hoord dat de sprekers tevreden waren over hetgeen is gedaan ten opzichte van de opiumbestrijding, waarover o. a. dhr. Van Doorn het nog in de middagzitting zoo druk gehad had, vóór dat hij het nut van een gouvernementssuikerfabriek had bepleit. Dhr. Van Deventer we spreken nu weer ven de avondzitting drukte ziju verwondering er over uit, dat wêer een aantal personen zijn gestraft wegens «af goderij." Die afgoderij moet bestaan in dansen ter bezwering van booze geesten. Wie denkt er aan zulks te bestraffen, al is dit dansen niet zoo onschuldig als men oppervlakkig zou denken zoo vraagt men Ea zulke kleinigheden werden er meer te borde gebracht. Door dhr. Schaper 0. a. het Bchenden van het brievengeheim, welke quaestie door den minister met een beroep op het reglement van Suriname er was sprake van een «rechterlijk bevel" wordt toegelioht. Vele van de bespreken punten kunnen we gevoegelijk laten liggen. Men dient wel specialiteit te zijn op het gebied der koloniale toestanden, althans veel studie gemaakt te hebben van de onderwerpen, welke bij de koloniale be grooting in debat komen. Ea a! is men werkelijk specialiteit, dan kan het niet anders of er is nog veel vóór studie noodig, als men zich geroepen acht zijn meening inzake sommige Indische be langen uittespreken. Daarenboven blijkt het steeds ook bleek zulks in de middag en avondzitting nu dat de specialiteiten of de mannen dis dit willen zijn, alles behalve eenstemmig denken ook over de koloniale aangelegenheden. Nog sterker kunnen we ons uitdrukken. Het blijkt soms, dat het advies of de beschouwing van een zeifden specialiteit telken jare varieert. Aires aan dhr. Van Kol, nog deze zitting, toen hij op den gouverneur, dien hij verleden jaar had geprezen, nu nog al wat had aantemerken. De afgevaar digde maaktezulke opinie-veranden'nggoed door op het verschil te wijzen tussohon toewijding en geschiktheid. Vermalden we nog, dat in de avond zitting de Surincamsche begrooting is aangenomen. Ing-eaonden Stukken. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur I Er is gisterenavond te Vlissingen een vergadering gehouden, ten doel hebbende j verbooging van den melkprijs, onder lei ding van de heeren D. de Buck en W. de Buck en een paar anderen. Het spijt mij, hoewel zulk een verg. wat laat opgeroepen per advertentie, dat de hesren hun naam niet onder die advertentie geplaatst heb ben, daar hst tooh geen geheime vergade ring was. Dan hadden er nog voel meer landbouwers bij tegenwoordig kunnen zijn. Nu is er verleden jaar een melkvereeniging opgericht, welkor bestuur sinds het ont staan flink gewerkt heeft, mot het oog op do gemeentelijke melkverordening. Nu ver wondert het my in deze dat deze heeren die vergadering opgeroepen hebben, daar hot besproken dool in werking is, zoo buiten het bestuur gehandeld hebben, temeer daar D. de Buck verleden jaar toen de melkvereeniging opgericht is, bij kiezing van een bestuur zijn benoeming niet aan nam uithoofde hij zeide ik heb het zoo druk en heb wel vior vergaderingen in de week, ik wil wol buiten het bestuur blijven. Nu zonder bezoldiging werken dis baantjes niet altijd voordeelig. Maar dit verwondert my zeer. Gisterenavand werd er besproken om nog een vergadering te houden op een andere plaats, bijv. te Middelburg, waarop alle melkleveranciers uit Walcheren uitge- noodigd zouden worden. Toen werd, in verband met die uitnoodiging,nog een com missie gekozen waar genoemde Da Buck weer in gekozen werd en nu nam hij zonder eenige reclame zijn benoeming aan. Ik ge loof zijn werkzaamheden zijn niet vermin derd, nu zou ik wel willen vragen, hoe komt dat? Is 'tsoms dat er verleden jaar te wel moeite aan verbonden was, of is het omdat door het nu bezwaren van de burgerij in zake den melkprijs ook verscheidene dub beltjes in genoemden heer zijn zak glijden Dan verwondert het mjj niet dat het be stuur voorbij geloopen is,maar spijt het mij dat die heeren hun naam niet onder de op roeping geplaatst hebben. Maar het zou ook kunnen zijn dat die heeren liever wat zelf standig handelen Inmiddels u dankend voor de verleende plaatsruimte, teeken ik mij, W. BRIELSMAN, Koudekerks. Evenredige Vertegenwoordiging. Geachte Redactie Sedert 189G bestaat in Nederland eene Vereeniging voor Evenredige Vertegen woordiging, opgericht door mr. J. A. van Gilse en mij, waartoe personen van allerlei politieke richting behooren, zoools reeds blijken kan uit het feit, dat niet allee» drie Ministers uit het tegenwoordig Kabinet lid zyn, maar onze Vereeniging ook twee leden telde in het vorig Ministerie. Tot nu toe hebben wij ons hoofdzakelijk bezig gehouden met het bestudeer en der quaestie. Thans echter, nu, bij de Grond wetsherziening, voor het eerst de E. V. offi cieel aan de orde wordt gesteld, schijnt voor ons de tijd tot krachtige propaganda gekomen. Doch daarvoor wordt grooter kracht ver- eischt dan wij op het oogenblik bezitten. Vergun mij dus eea poging om uw lezers te bewegen die kracht te helpen vermeerderen door zich als lid bij ons aan te sluiten. Tot welk een goed dool zij daartoe zouden medewerken, zal hen, hoop ik, duidelijk worden, als ik er op wijs dat de E. V. ons brengen kanvermindering van arbeid, nobeler Btrijd, zuiverder uitslag. Vermindering van arbeid Wanneer we zeggenonder een stelsel van evenredige vertegenwoordiging zal eene verkiezing minder arbeid kosten dan nu, klinkt dat velen zeker zonderling. Hoe minder werken men heeft altijd als oen der bezwaren tegen de evenredige ver tegenwoordiging hooren aanvoeren haar grooto omslachtigheidDat dit bezwaar niet ongegrond kan zijn, voelt immers ieder die kennis nam van de ingewikkelde tech niek der meeste stelsels, vooral van die der persoonlijke vertegenwoordiging mot haar overdracht der stemmen. Z8ker, het bezwaar, hoewel soms schro melijk overdreven, heeft eenigen grond. Het opmaken van den uitslag ooner stem ming zal, dat i3 niet te ontkennen, meer tijd eischen dan tegenwoordig en de arbeid der stembureaus zal er zeker niet gemakkelij ker op worden. Maar wie op dit bezwaar wiizeis, vergoten, dat in de evenredige ver tegenwoordiging de herstemmingan, de aaavuiiings-verkieziugen en de tusscben- tijdsche verkiezingen geheel vervallen. Dat is toch wel 'n voordeel,dat dubbel en dwars opweegt tegen het zwaarder werk der stem- bureaux Laat bij eene algemeene verkiezing onder een stelsel van evenredige vertegenwoordi ging het werk der stembureaux 8, 4 dagen, desnoods zelfs een week in beslag nemen, een tijd, die ongetwijfeld ook voor het meest ingewikkelde stelsel nog te ruim is geschat, maar dan is ook alles afgeloo- pen. En nu Eerst de verkiezing dan de vele herstemmingen (soms 50 op de 100 vervolgers do aanvullingsverkiezingen ten gevolge van dubbele keuzen met de ook daarop soms volgende herstemmingen.Daar gaat een kleine twee maanden mede heen, terwijl de helft der kiezers en stembureaux tot dubbelen, sommigen zelfs tot drie- en viervoudigen arbeid geroepen worden. En eindelijk komen daar dan zoo af en toe nog bij de tusschentydsche verkiezingen met eventueels herstemmingen. Wat dus tijd en arbeid betreft valt de vergelijking tusschen de evenredige ver tegenwoordiging en 't tegenwoordig stelsel uit ten gunste der eerste. Nobeler Slrjd. De evenredige vertegenwoordiging zal den stembusstrijd veredelen. Daar zijn er thans velen, die walgen van dien strijd. En geen wonder Wie 't oog slaat op de groe peering der strijdkrachten en op de strijd wijze,aanschouwt niot veeï hartverheff rnds! Geheel onze stembusgesshiedenis is eene historie van coalities geworden. De lijd toen ééne ongedeelde partij, zonder hulp van bondgenooten, het overwicht kon krijgen, is reeds laBg, en vrij zeker ook voor goed voorbij. De groote blokken zijn gespleten, en ook van de stukken vliegen nog voortdurend spaanders af. Dat hamer en draadnagel het door den bijl vernielde zullen repareeren, verwacht zekerniemand. Neen, niet door fusie (waarvan de geschie denis onzer partijen slechts één voorbeeld kent), maar door federatie, door coalitie moeten de machten ontstaan, die «de helft -h 1" bereiken. Coalities, vluchtig en telkens anders gegroepeerd waar het de beslissing over een bepaald voorstel, duurzamer en minder veranderlijk van gedaante waar het de aanduiding der algemeene richting betreft, zijn in de Kamer, waar het «de heSft 1" noodzakelijk den doorslag moet blijven geven, nu eenmaal onmisbaar. Waar het «de helft 1" regeert, moet men wel coaliseeren. Het «de helft -f- 1" heerseht thans echter óók bij de stembus, en het roept daar de bakende stembusverbonden in het leven. Op die monster banden" is heel wat aan gemerkt. Tooh zijn er onder hen, die daar zooveel op te zeggen hebben, maar zéér weinigen, die niet genegen zjjn ze zelf te sluiten, wanneer zij inzien, dat zij tusschen zulk een verbond en volslagen machteloos heid te kiezen hebben. Welnu, de evenredige vertegenwoordi ging neemt die onaangename noodzake lijkheid weg, eenvoudig door bij destembus niet racer te vragen naar het «de helft -+- l". Zij geeft aan elke partij de gelegenheid, om de mate van invloed, waarop zij recht heeft, zioh ta verwerven met eigen kracht. Hulp van anderen is daartoe niet noodig, en hun tegenwerking is buiten machte het ie beletten. Waar het «de helft 1" niet nfher gehoord wordt, verliezen de stembus- coii'ities, de «monsterverbonden", allo alle reden van bestaan. Zoo verdwijnt voor goed uit de groepeering der strijd krachten al wat belemmerend werkt, el wat niet geheel c&tuur'ijk is. Ook in de strijders zal de evenredige vertegenwoordiging verbelering brengen. Nu, daar is heel wat in, dat om ver betering roeptWie kent niet de over dreven, soms belachelijke ophemeling van eigen candidaten Wio ergerde zich nooit aan eene verguizing, bespotting, ja zelfs belastering van den tegenstander, die soms de grenzen der strafwet naderde en altijd die der zedenwet verre overschreed Wien walgde niet een berg van woord verdraaiin gen, verwrongen citaten, gezochte en val- seho beschuldigingen, leugenaohtige bang makerijen en nimmer vervulbare beloften, waar het „mundus vult deeipi" duimen dik op lag? Wie toornde nooit tegen een ter stembus-zweeping met geld, drank of dreigementen Wie voelt niet de snijdende waarheid in die woorden, waarroede eens de leider van een geslagen groep hun nederlaag verklaarde, toen zij klaagden «Wij hadden te weinig geld en te veel geweten Van waar nu dit alles? Voor een deel zal de verklaring gezocht moeten worden in de meosohelijke natuur. Maar degrootste schuld draagt tooh alweer het «de lielft+1" Zoolang van enkele stemmen, soms van slechts één stem, overwinning of nederlaag kan afhangen, kan men verzekerd zijn, dat, om die stemmen te krijgeD, elk middel, hoe afkeurenswaardig ook, zal worden aan gegrepen. Sieoh's door het «de helft 1" bij de stembus niet langer te eisohen, slechts door het meerderheidsstelsel te vervangen door evenredige vertegenwoordiging, zal men genezing kunnen vinden voor die kwalen. Bij evenredige vertegenwoordiging toch is de winst van enkele, zelfs van enkele hon derden stemmen van geen- of althans van te gerffige beteekenis, dan dat men, zooals nu, naar die winst zou willen jagen door dik en dun. Minder steromen dan de tegen partij kan onder een stelsel van E.V. geen ander gevolg hebben dan minder succes, onar nooit, zooals nu, volslagen nederlaag. Van verandering van Kamermeerderheid, waartoe nu sleohfs eene verschuiving van een paar honderd stemmen over hael het land noodig is zal dan eene verschuiving van tienduizendtallen nauwelijksvoldotnde zijn. Het is duidelijk, dat eene dergelijke verschuiving niet met kleine, lage middelen is te bewerken. Welnu, wanneer dan van die middelen geen succes meer is te wach ten, zal men het" van zalf verleeren er naar te grijpen. Zuiverder uitslag. Eene verkiezing heeft ten doel de mee- niog der kiezers te doen kennen. Dat doet zij echter onder ods tegenwoordig kies stelsel niet. Drie oorzaken beletten het: het kiesverzuim, da verloren stemmen, de ongelijke waarde der stemmen. Voorzoover kiesverzuim zijn oorzaak vindt in bloote onverschilligheid, laten wij het thans buiten bespreking. Daartegen tooh bestaat geen remedie, zoolaDg men, m, i. terecht, bezwaar blijft maken tegen stemdwang. Maar wij mogen gerust aannemen, dat voor het grootste gedeelte het kiesverzuim voortvloeit uit andere oorzaken. Het is immers zeer goed begrijpelijk, dat ia dis- trioten, waar de uitBlag van te voren met tamelijk groote of ook met volkomen ze kerheid kan voorspeld wordeD, tal van kiezers uit moedeloosheid, of uit zorge loosheid te huis blijven. Het is immers geen wonder, dat men weinig lust gevoelt tot een arbeid, dien men te voren weel dal, óf vergeefseh, of on- noodig zul blijken, zoolang het «de helft 1" eea eisoh stelt, waaraan in vele districten de eene kiezersgroep onmogelijk en de andere veel te gemakkelijk kan voldoen. Zoodra eohter dia eiseh vervalt, zoodra, door E V., de stem van een rsiet-Roomeohe in L;tnburg, die van een Anti-revolutionair ia Drenthe, die van een Liberaal op de Veluwe werkelijk waarde krijgt, zal het aantal thuisblijvers heel wat

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1