TWEEDE KAMER. Gemengde Berichten. Gedachten 21e serie, dl. Ibl 13, leest men echter reeds „In beginsel is elk Christen a> ti-revolutionair. ,A.Ueen wanneer hij op politiek terrein zich in den asrd en de verhouding der partijen vergist, kan de Christen aan het liberalisme de hand reiken en voor het Evangelisch beginsel, in den (door de Re volutie in het leven geroepen) anti-revo lutionairen vorm, beducht zijn". Bestudeering van dien bundel zoude aan Dr. Bronsveld wellicht profijt kunnen doen. Men vindt daarin treffende passageszoo die in dl. III, bl. 5, over eenen vriend, die zeer nuttig aan Kerk en Vaderland zou kunnen zijn, als bij „het.gevaar eener oppervlakkige beschouwing en hetnonomnia possumus omnes') eenigszins meer in het oog hield".*) D. P. D. FABIU8. Niet ieder is tot alles in staat. J) Wie Groen hier bedoeld heeft, is niet ge heel, wel bijna zeker. Aan Dr. Bronsveld is dit woord zoo dikwijls voorgehouden, dat wij ver moeden mogen dat hij 't wel weet. Moed Van dag tot dag geeft in Met Handels blad in eon dier opstellen waarvan hij het geheim bezit eenige staaltjes van moed iu var band met den arbeid van zendelingen- bijbelvertalers en hunne vrouwen.} Onlangs trof mij het volgende verhaal, van iets, dat eenige jaren geleden ge schiedde in Burmah, voor dat de Britten dat rijk veroverd hadden. Een zendeling, dr. Judson, alleen door zijn vrouw ver gezeld, was in het onbekende land door gedrongen en had er jarenlang geleefd om de taai te ieeren, ten einde in staat te zijn het Nieuwe Testament te vertalen. Na veel vervolging doorgestaan eu geleden te hebben, had hij zijn groote taak juist ge ëindigd, toen koning Thibau hem liet grijpen en in de gevangenis werpen. Dr. Judson's vrouw had even tijd het kostbare manuscript te verbergen in een-shawl en om de rol papier te begraven in den tuin. Maar in den grond zou het verrotten en als hij van de bewaarplaats gewag maakte, zou bet manuscript vernietigd worden. Toen slaagde zijn vrouw er ten laatste in door moed en beleid, om het op te graven, in een rol katoen te verbergen en vergunning te verkrijgen die rol als hoofdkussen op deu sieenen vloer der gevangenis, aan haar ge- ketenden echtgenoot te geven. Zevenmaan den laDg legde de gemartelde man zijn moede hoofd avond aan avond op zijn schat, zijn levensdoel. Maar toen werd het manuscript ontdekt en het werd geworpen op den vuilnishoop der gevangenis, waar do straathonden, die des nachts rondzwerven, het besnuffelden en scheurden. Aan een ouden, kleinen inboorling, die hem in de gevangenis voedsel bracht, vertelde de zendeling ten laatste, wat hem des naohfs van angst wakker hield, en de oude man verzamelde het manusoript uit het vuil en bewaarde het als een gedachtenis aan den geduldigan, vriendelijken gevangene. En toen de Britten Mandelav met storm loop hadden ingenomen, vonden ze het manuscript iu het bezit van den kleinen ouden man Henry Notts en Joh. Williams wijdden twintig jaar aan het ieeren van de taal van Tahiti, en twintig jaren meer aan de vertaling van het Nieuwe Testament. Nu aacdoeulijk, dan vol humor zija de bezwaren, die ze te overwinnen hebben, al die zendelingen. Want ze moeten in zeer arme talen woorden vinden, die een denkbeeld geven van wat ze uit te drukken hebben. De Mosquito-Indianen van de Atlantische Oeeaan-kust van Nicaragua absolute monarchie is, maar Cuba dreigt ineen te storten, terwijl de republieken van Zuid-Amerika voortdurend door ver deeldheid lijdeD. Griekenland en Servië zijn nog geen modelstaten, maar België, Rumenië en Bulgarije komen met eere voor deu dag, terwijl Frankrijk steeds meer verzwakt en Noord-Atnerika op weg schijnt naar de monarchie. Bulgarije ten slotte en ook de andere bovengenoemde jonge Balkan-staten zijn, zoo zij ziah flink ontwikkelen,een waarborg voor Europa en een barrière tegen Turkije. Het oude Turksehe gevaar, dat eenmaal Europa bedreigde, is nu voorgoed voorbij. Voor de muren van Weenen zal men de Turken niet meer zien. De kruistochten, waardoor de Pausen het naderend Turksch gevaar trachtten te bezweren, zijn nu niet meer noodig, maar toch bestaat dat gevaar Dog in een eenigszins anderen vorm. Alle staten en daaronder ook Nederland, die M jhammedaanscheonderdansn hebben,we ten hoe het onder de Mohammedanen gist en woelt en hoe zij zich voor den Islam een sohoone toekomst droomen. Hun oog is daarbij voortdurend op Turkijegeve3ligd. Hun geestelijk hoofd is de Sultan van Turkije. Uit Constaotinope! ontvangen zij het wachtwoord, inaar wanneer zioh nu op het Balkan-Schiereiland zelf kraohtige Chr'Ven-Staten vormen, die de Turken in bedwang kunnen houden niet alleen, maar steeds meer verdringen, dan zal de Sultan, naarmate zijn wereldlijk gezag inkrimpt, ook zijn geestelijk gezag zien verminderen. De Mohammedanen worden dan steeds meer een lichaam zonder hoofd en daar mede is ook het nieuwe Turksohe gevaar bezworen. V. hebben ge n woorden voor koning,priester, huwelijk, engel, heilig, zonde. De zen delingen vertaalden zoude door het woord sarro, „slecht om te eten". In Uganda wachtte dr. Crawford vijf jaar eer hij een woord voud voor plaag, tot hij eens een olifantenjager hoorde klagen over de dorpsratten, die zulk een „didebu" waren. En daar had hij bet woord Het was de zendeling Medhurst, die jaren lang verloren was, zonder uitweg, in wat men het „doode hart van Australië" noemt, een dorre woestenij zonder wederga. Maar daar in Centraal Australië, ver van allen bijstand en dood gewaand ouder de Christenen, bleef hij werken, prediken, vertalen. En vergetende ondragelijke hitte en dorst, verblijdde hij zioh omdat hij Matiheus II vrs. 11 vertalende voor „goud en wierook en mirre" woorden gevonden had. Wierook vertaalde met Kuli cgomu (een aangename geur) en goud dat de inboorlingen niet kennen ver taalde hij met marda tnaralje „rooden steen". Voor Purdy, die onder de Eskimos leefde om voor hen het evangelie te vertalen, volgde moeilijkheid op moeilijkheid. Scha pen, lammeren, waren hun onbekend. Hoe kon hij dan „het Lam Gods" vertalen Maar zittende in een Eskimo igloo,gebouwd van bevroren blokkeD sneeuw, en peinzend bij het lioht van een lamp met walviseh- traan gevuld, zag hij hoe kleine kinderen liefkoosden het kleine jong van een zeehond en hij vertaalde als stond er„the Little Seal of God". De teederheid der verge lijking werd dus begrepen Heldenmoed Wat zegt men van bis- sehop Soheresehewsky, die, oud en gebrek kig gewordeD, toch zijn leven wijdde aan de vertaling van het Nieuwe Testament in laag Wen-li, een der dialecten van China. Een beroerte had den ouden man slechts het gebruik van één voorvinger gelaten. Daarmede drukte hij op zijn typewriter, veertien jaar lang En hij vertaalde het Nieuwe Testament ook in Hoog-Wenli, in Mandarijnsch en in de dialecten van Shanghai en Fasohow. „Ik wil de vierhonderd millioen van China bereiken", zeide hij met een zach- ten glimlach. Niet minder heldhaftig was Gntzlaff, die als rondreizend chirurg langs de Chineesohe kust toog, duizenden malen zijn leven wagend, maar altijd met het notitieboekje in de hand woordeu en zeggingswijzen opschrijvend en dus de „Delegates Version" van den Bijbel het aanzijn gevend, die met zulke verwondering gelezen werd door de Tai-ping opstandelingen in den tijd van Gordon. En de bezwaren welke ze ondervinden zijn talloos. „Dit is een mooi en goed verhaal", zeide een oude Hindoe, die de Gelijkenis van den Verloren Zoon gelezen had, „maar o, waar om was die vader zoo misdadig om een jonge koe te dooden." En op gelijke wijze werd groote ergernis gegeven in Upper Birmah toen de Boedis ten lazen, dat Petrus een vissoher geweest was, en dus zijn brood verdiende door dieren het leven te ontnemen. Het proces tegen Harden heeft heel w at pennen in beroering gebracht en is zelfs een onderwerp van bespreking geworden in den Rotterdamschen raad. Ten minste het verslag van het geding, zooals het door de groote bladen is weergegeven. Aanstoot gaf, volgens het raadslid Gerrit sen het „totaal onnoodig afdalen tot ia de allerkleinste, tevens soms allcrseiiunnigste bijzonderheden". Waarom, zoo vraagt men, moet zoo getrouw mogelijk dit schandaal proces weergegeven worden Is de jour nalistieke eer daarmede gemoeid P Zoo ja, laat dan in dit geval, zegt dhr. Gerritsen, de eerbaarheid gaan boven de eer. De quaestie, hier opgeworpen, is niet vau van daag of gisteren. Ze dateert van ouds. Het geldt hier de vraag, mag, ja moet de objectiviteit iu de mededeeling zoo ver gaan, dat dergelijke processen met al de onverkwikkelijke bijzonderheden zóó maar onder de oogen der lezers ge bracht worden, dat ieder, die op zoo'n literatuur belust is, naar hartelust kan genieten. Genieten, zooals velen tegen woordig helaas doen van de realistisohe en pornograii-iohe lectuur, waar ze deze maar kunnen machtig worden. Wij voor ons zouden die vraag ont kennend willen beantwoorden. Zoo sober mogelijk moet het verhaal van zulke treurige onthullingen zijn. In de. beperking toont zich ook hier de meester. Want, zonder het te willen en te bedoelen, zou de verslaggever, die gewoon is zijn nauwkeurige waarnemingen natuur getrouw te boek te stellen, daardoor aan leiding geven tot een „geestelijke infeotie", waartegen het genoemde raadslid en een breede kring met hem terecht toornen. Toch is er ook op dit gebied, afgedacht nu van het proces-Hard en, een grens, die. of aan de eene of aan de andere zijde licht wordt overschreden. De middenmaat is hier het meest aanbevelenswaardig. Het is een algemeen erkende wearheid, dat men het niet alle mensohan naar den z:n kan makeD. Eu al ware dit zoo, is het nog geen bewijs, dat de wjjze, waarop men stuitende of onverkwikkelijke tooneelen tracht weèr te geven, de juiste en beste is. De goed- of afkeuring van hef publiek is een onbetrouwbare balans, al worJtdie ook meermalen ter hand genomen, en al wordt daarmede niet zelden door schrijvers gerekend. Onlaugs lazen we zoo iets dergelijks van den welbekenden Engelsohen schrijver Dickens, die ver zioh gehouden heeft van het sehiijven vnn vevkeeïde lectuur. Het is niemand minder dan de Lord Msyor van LondeD, die het den vrienden van Dickens mededeelt in de pers. Diokeus zou als gewoonlijk voorlezen in St. James'-Hall Toen hij gekomen was aan het hevig hoofdstuk van Nancy's vermoording door Bill Sokes, stond er een mijnheer op, die heftig tegen Diokens uitvoer, dat hij n.l. zoo'u tooneel iu tegenwoordigheid van dames dorst voorlezen. Verontwaardiging aan de zijde van het publiek. De pro- testeerenda mijnheer werd eenvoudig de zaal uitgezet en de spreker had niets te doen dau een oogenblikje stil te houden, tot de man verdwenen was. Later hoorde ik, zoo vertelt de Lord- Mayor, dat onze Diekens zelf die kleiue komedie had nitgedaohl, en met volkomen oprechte bedoelingen. Het was n.l. de eerste maal, dat hij het stuk in het publiek zou voorlezen en hij was "er zelf niet zeker van, of dit wel iets was, dat dames en heeren graag zouden hooren. De uitslag was zooals Diokens wea8ohen kon, volmaakt bevredigend, be halve voor deu mijnheer. Intussohea dient ieder, die voor het pu bliek spreekt of schrijft, wel rekening te houden met het niet te weerspreken feit, dat de bij honig puurt, uit hetgeen waaruit de spin vergif haalt. Van Irving, deu be kenden Amerikaansohen schrijver, wordt gezegd, dat hij zich niet behoeft te scha men over één regel sohrifts en de man heeft veel geschreven. Tegen verkeerde, realistisohe en por nografische lectuur ga steeds een nood zakelijk protest uit. Blijvend gedeelte. Nu het klaarblijkelijk onmogelijk is ge worden, dat het wetsontwerp tot verminde ring en wjjziging ven het VlIIete hoofd stuk der staatBbegrooting voor 't dienstjaar 1907 vóór 1 Dec. e.k. tot wet verheven wordt, terwijl toch alleen wanneer dit wel het geval ware geweest, de voor 't loopende begrootingsjaar bevoegde beperking van het blijvend gedeelte tot uitvoering had kunnen komen, heeft de minister van oorlog, na verleende machtiging door H. M. de Koningin, evengenoemd ontwerp inge trokken. De minister brengt deze aaugelogenhmd thans over naar de begrooting voor 1908 de minister zal zich beijveren, de spoedige indiening van de daartoe strekkende voor stellen zooveel mogelijk te bevorderen. lierküieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hornhuizen C. C. de Kloet," cand. Ds.M. J.Adriani, achtereenvolgens pre dikant te Bahr, Herkiagen,Brouw9rshaveu (1878'78), Warmenhuizen, Barendrecht, Edain en Almelo (1888 tot heden) herdacht gisteren zijn 40-jarige ambtsbediening. Rilland. Door het kiescollege dat juist voltallig was om te kunnen vergaderen, werd tot ouderling gekozen in de vacature ontstaan door het vertrek van den heer C. Traas, do heer M. Petri, hoofd dor school te Bath, met 8st. Verder verkregen dhrn. J. Reynhout, J. de Witte en L. van Weele, resp 3, 2 en 1 stemmen. Tot diaken werd herkozen dhr. J. Kournan met 11 stemmen tegen 1 op elk der heeren J. Reynhout, J. de Witte eu L. van Weole. Geref. Kerken. Beroepen te Pretoria dr. S. O. Los te Hilversum niet Nieuweroord.) Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Aalten J. W. Polman te Am sterdam te Delft W. F. v. d. Kodde te Kornhorn. Sdioohsieuws. Het examen van h8n die wenschen te worden toegelaten tot de verbintenis als vrijwilliger voor het reservekader by dö bereden korpsen, zal dit jaar plaats hebban bij de cavalerie en het korps rijdende artil lerie op 11 Dec. a.s. en bij do regimenten veldartillerie op 16 December d a. v. Voor nadere bijzonderheden zie men St. Urt. no. 264. Voor het examen vrije- en orde-oefe ningen der gymnastiek zijn geslaagd te Breda de dames A. Boudewijnse en C. v. Holthuijzen, beiden van Middelburg. De Uaieoollecte bracht dit jaar te Uo- lijrssplaat met Kats f 179,25 en te Heinkens- zand met 's Heer Arendskerke f 149,25 op. UIT DE PROVINCIE. Vlissingen De heer J. B. F. Willems, zeeloods bij het Belgisch loodswezen alhier, is met ingang van 1 Deo. benoemd tot chef-loods bij het Belgisch loodswezen te Terneuzen. Vlissingen. De sergeant Van Leeuwen alhier, en do sergeant De Jonge van het 3e bat. te Bergen op Zoom, verwisselden gis teren van bataljon en garnizoen. Vlissingen. De sleepboot die volgens een onvolledig bericht in ons blad van gister het vaartuig VEscaut vergezelde, was, blij kens de Vlissingsche Crt., het bergings vaartuig „Redder". Vlissingen. By het vertrek van het Keizerlijk Echtpaar van hier bevonden zich aan boord van 't jacht twee Nederlandsehe loodsen, nl. de zeeloods L. M. Verheul en de binnenloods C. de Groot. Alvorens deze loodsen op de Noordzee het jacht verlieten, waar zy door een af kaalkotter werden af gehaald, werd hun door den commandant van het jacht, Ingenhöhl, namens d»n Keizer, aangeboden de gouden medaille verbondon aan de Kroonorde, zulks als een blyk van tevredenheid vau Z. M. voor dtn door hen verrichten loodsdienst. (Een dergelyk gister door ons ontvangen bericht legden vry wegens onvolledigheid ter zijde. Daarin toch was sprake van „ecu der Duitsche orden"en van één loods. Red Sas van Gent Zaterdagavond na 10 uur bleek uit hulpgeroep waarmede de be woners naby de uuJe sluis alhier werdi.u opgeschrikt, dat aldaar iemand te water was geraakt. Men zag, toeloopende, in da sluis klompen en eenige brooden dry ven. N i een tiental minuten te hebben gedregd werd een drenkeling opgehaald, en door den daar ook komenden schipper C. Ran ters herkend als zyn 15-jarigen knecht Frans Dekker, wonende te Vlissingen. Deze was,na aankomst aan de suikerfabriek aan den wal gezonden om brood te halen en vermoedelijk terugkeersnde door de dui sternis misleid te water gsraakt. Hetlyk zal op verzoek van den vader naar Vlis Bingen worden overgebracht. lerseke. Hedenmorgen werd alhier be richt ontvangen dat de Öesterkorsioomboot „Luotor et Emergo", alhier thuis behoo- rende, gisteren bij Gorinohem is gezonken. Benoemd tot vaandrig de reserve- segeanten J. Ente en A. J. L. Luten, beiden van het derde regiment infanterie. Borsselen. Door den dij braad voor de waterkeering der saRm. polder Borsselen is in een gisteren gebonden vergadering voor- loopig goedgekeurd de rekening over 1906 tot 1907 in ontvang op f 64f 57,62 in uitgaaf op f61981,47, dus met een goed slot van f2706,14, waarvan echter behoort te wor- deD afgetrokken f 1243,30 wegens onafge haalde rente, zoodat het zuiver overschot bedraagt f 1462,84®. Voor buitengewone werken is uitgegeven f 26484,35 en voor geldbelegging f 2I88S,24.Verder werd aan genomen een voorstel tot beschikbaarstel ling van f 1079,80 voor onafgehaalde renten van vorige jaren. Een verzoek van den werkman M. Karelse Az. te Borsselen, die 50 dienstjaren telt om pensioen krachtens art. 30A; van het reglement, daar hij wegens voortdurende lichaamszwakte niet meer tot werken in staat is,werd ingewilligd en hem werd van 1 Nov. af een pensioen van f 52 voor zes maanden geschonken, zoolang hij niet tot werken in staat is. Den 9 Sept. 1.1. besloot de dijkraad voor de waterkeering van den calam. polder Borsselen aan den aannemer van oeverwer- ben eene schadevergoeding van f 204,65 te verleenen voor het storten van steen by een mialukte zinking. Op technische gron den is daaraan door God. Staten goedkeu ring onthouden. IJzendijke. Bij de politie is aangifte gedaan van een diefstal van pl.m. f 150 ten nadeelo van dsn landbouwer A. v. H. Ge noemde som werd vermist uit een kast en was een apartje van wat zoo nu en dan aan boter- en eiergeld ontvangen werd. Itecktszake ïi. Goes. Voor het kantongerecht had zich gister te verantwoorden A.de W., omdat hy in Kapelle tot tweemaal toe als onbevoegd geneeskundige was opgetreden. Drie vrou welijke getuigen werden gehoord de 4do ontbrak wegens ziekte. De getuigen ver klaarde dat beklaagden geen geld had ge vraagd, maar wel liet hij zich de zalf be talen. In verband met een vroegere veroor deling voor hetzelfde feit, werd tegen De W. geëischt twee boeten elk van f 60 subs. 2 maal 25 dagen hechtenis. Over 14 dagen uitspraak. Omtrent den dood van de familie v. Panhuya meldt nog de L. Crt. Een minuut of 7 nadat 't rijtuig te water was geraakt, passeerde de Lemmerboot. In 't voorbijvaren heeft het personeel der boot met stukken steenkool de ruiten ingegooid van het huis van den boer aan den overkant om zoodoende het daar liggend bootje machtig te worden. De boot stoomde direct op de eene nog brandende lantaarn vau het rijtuig aan en met de kraan werd het rytuig omhoog gedraaid,zoover dat de inzittenden zoo goed als boven water waren, liet bleek der bemanning toen echter dat allen reeds moesten zijn overleden. Begrafenis familie van Fanhuys. Gisterenmiddag om 3 uur had te Leek de teraardebestelling vaa de familie van Panhuya plaats. Eenige oogeublikken daar voor had zioh in het zandpad naast Neinoord een groot aantal corporaties opgesteld, die de zoo diep betreurde dooden de laatste eer wilden bewijzen, die aan de naaet- berdaanden wilden toonen hoe diep reen door het noodlottig ongeluk is getroffen. Daar zag men de leden van den gemeente raad van de Leak uaet den secretaris, de kerkeraden der Ned. Herv. eu der Geref. kerk, het bestuur van het Ziekenfonks, de leden vau het fanfarecorps „Het Leekster bloempje", waarvan de burgemeester be- sobermheer was, met huu met rouwfloers omhangen vaandel; het onderwijzend per soneel van alle openbare en bijzondere scholen, enz. enz. Een voor een werden de lijkkisten naar buiten gedragen een indrukwekkend schouwspel en ia de vier gereedstaande lijkwagens gesohoven. De stoet, o. a. de vertegenwoordigers van H. M de Koningin- Moeder, graaf van Limburg Stirum, eu van H. M. de Koningin, jhr. Dir. W. Alberda van Ekenstein, vervolgen» de familieleden, de burgemeester van Gro- ningen, de commissaris der Koningin, en anderen, allen te voet er aohter. Op korten afstand volgden de vertegenwoordigers au de oorporaties, die zieh op het zandpad hadden opgesteld en daarachter eene ein- delooze rij van vrienden onder de inwoners van de Leek pa omliggende gemeenten. Inwoners van de Leek droegen een kost baren schat van bloemen, kransen en palmtakken. Zoo waren er voor elk der overledenen een krans vau het gemeente bestuur vau de Leek, vau de ingezetenen vau Midwolde, een van het onderwijzend personeel te de Leek en van de Hard- draverijvereeniging te Groningen, van den graaf en de gravin van Limburg Stirum te Oranjewoud enz. enz. Een reusaah- tige bloeinensohat. Bij de kerk te Midwolde aangekomen, namea de zoons van de opzittende boeren van het landgoed Neinoord de lijkkisten over en droegen ze naar den pas geopenden grafkelder achter de kerk, gemaakt naast het graf van de familie Ion- und Knipphau- scd. Vier vakken naast elkaar, waarvan het muurwerk niet is te onderscheiden van de witte bloempjes, groen en varens, die er zijn overgestrooid. De gemeente Leek bleek één groot sterf huis. Alle openbare gebouwen, de open bare en bijzondere lagere scholen, het raadhuis, de winkels, waren den geheden dag gesloteD. Om twee uur waren in alle particuliere woningen de gordijnen neer gelaten. Door de antirevolutionaire kiesver- eenigingen in de gemeente Wymbritsera- deel, kiesdistrict Sceek, ia candidaat gesteld voor de Tweede Kamer, de heer dr. A. Kuyper. De heer v. Ditmar, firmant der be kende uitgevers-firma Nijgh v. Ditmar is gisteren te Scheveningen in een vlaag van wanhoop, waarschijnlijk over geleden verlies bij de jongste bankbreuken van de pier in zee gesprongen en verdronken Te Berlicum is een oud-wegwerker door de stoomtram overreden en gedood. Eeu bjj het maken eener nieuwe schoeiïag op het emplacemeut vau een spoorwegstation te Lelden werkzame onderopzichler kreeg ongenoegen met twee werklieden, van welke de een hem een slag in 't gezicht gaf en de ander hem een schop tegen het soheeubeen wierp, üe getroffene gaf last de politie te waarschuwen, dooh zakte na dit gezegd te hebben bewusteloos iueen, en overleed tjjdens men hem naar het Acade misch Ziekenhuis vervoerde. Te Rotter dam is een man door een motorwagen aan gereden en aan schedelbreuk gestorven. Aldaar werd een zeeman op dcD Sohiedam- schendijk die de siraat dwars overstak ter wijl er een wagen beladen met hooi aan kwam, door den wag-n aangereden, met het hoofd tegen een paal geslagen over beide beenen gereden en, in 't politiebureau gedragen, aan de bekomen kwetsuren over leden. Nabij Rhenen werd een 7-jarig knaapje dat den weg wilde oversteken door de automobiel eener Amsterdamschefamilie gegrepen en overreden, en op de plaats ge dood. Zaterdagnacht werd aan de ko ninklijke papierfabriek te Velzen een 20 jarige jongen die nachtdienst had door een riem gegrepen, en voor er hulp kwam op dagen gedood. Eon 60 jarige man uit Tie! is ta Duisburg in een moddergat ver dronken. Te Hillegom viel Zaterdag nacht een 88-jarige verpleegde uit't Arm huis uit een raam. Des morgens 4 uur pas werd hij ernstig gekwetst gevonden. Zon dagmorgen overleed hij. kruidenier uit Haarlem is te Halfweg bij het visschen te water geraakt en verdronken. Te Mets- lamier sloeg een paard op hol, de voerman die op den wagen zat, werd er afgeslingerd en overreden en bleef op de plaats dood. Vrijdagmorgen ontdekten de kinderen eener weduwe te Neede dat hun moeder niet meer in bed was. Men ging dadelijk kijken en vond haar buiten dood in dan put leggen. Te Nijkerk viel een schoen makersleerling door een trapopeniug. Be wusteloos opgenomen, stierf hij na eenige uren aan schedelbreuk. Te Groenloo viel een werkman aan de steenfabriek van eea bakwagen en raakte er onder. Hij werd dood opgenomen. Op de uiterwaarden boven Tiel zyn Zaterdag by het grondwerk 2 Spaansche dolken gevonden, waarschynlyk uit de 17e eeuw. Vroeger werden daar menschenge- raamten gevonden. Het bericht, dat door het gemeente bestuur van Staphorst eene verordening zou zya „ia hei leven geroepen, waarby het aan vrouwelijke ingezetenen verboden is op een heerenfiets te ryden", wordt door den burgemeester dier gemeente in de stand. tegengesproken. H. M. de Koningin Moeder verlaat morgen Territet en brengt op de terugreis eon bezoek aan de Prinses Weduwe von Wied (prinses Marie der Nedirlanden). H. M wordt Zaterdag op Het Loo verwacht om er eenige dagen te blijven, alvorens haar winterverblijf te 's-Gravenhage te ba- trekken. Gou7erneur-Generaul v. Heutz gaat 21 dezer naar Atjoh per s s Rembrandt. De bsnoeming van den heer DeWilde te 's-Gravenhage tot wethouder ge schiedde met 34 stemmen tegen 3 op den heer Ter Laan, 1 op elk der heeren Snoucfe Hurgrooje, v. d. Kemp en Warneke en 1 in

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 2