NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 38. 1907. Woensdag 13 November. 22e Jaargang, GHRISÏELUK- HISTORISCH Se eersÉist van bet verstanfl. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JOlUGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, ts Middelburg. PRIJS DER ADVERTENT1ËN FEUILLETON. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers 0,02s, UITGAVE DER FIRMA m VA N van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer cenr. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De opgaaf van den spoordienst komt in dit nommer voor op de ge bruikelijke plaats. De kwaal des tijds eischt by dadelijke bestrijding ook wegneming der oorzaken. Eén dezer, en wel een der eerste, is de eeredienst van het intellectualismeanders gezegd het dwepen met de „verstands richting" zonder meer. Een halve eeuw en langer nu heeft men in den waan geleefdzy die dieper zagen, die de wysheid in Gods Woord zochten, weten beter dat van verstand en kennis alle heil te wachten en dus ontwikkeling daarvan het ideaal was. Volksbeschavingvolksheil". Was maar eerst heel 't volk ontwikkeld, knap, kundig dan zou de gouden eeuw aanbreken hoe meer scholen, hoe minder gevangenissen. Met de onkunde zou ook het kwaad wel wyken de toenemende ontwikkeling zou gelijken tred houden met de toenemende welvaart. Men weet wat van al deze droombeelden is gewordende ontgoocheling is volkomen geweest. Zelfs de vurigste voorstanders beginnen te erkennen, dat er in het stelsel something rotten, in het vaartuig, dat zoo prachtig zee zou bouwen, een lek is. Ongetwijfeld is kennis de eerste factor, (maar daarom niet de hoogstej in het leven. „De ziel zonder wetenschap is niet goed". Maar kennis is slechts inleiding, de toe gangspoort tot den tempel en de deur is het huis niet, al komt ge zonder door die deur door te gaan niet binnen. Dit zagen de groote mannen, de intelloc- tualisten voorby daardoor zyn zy be drogen uitgekomen. De ontwikkeling, deideale toestand moest worden verkregen door onderwijs. Dat onderwijs nu werd meer en meer Intellectual! sten zijn de mannen die alles van de ontwikkeling van het verstand verwachten. Intellectualisme wil zeg gen de eeredienst van het verstand, van welks ontwikkeling alle heil wordt verwacht. Wij lazen eenige weken geleden in De Nederlander De Bulgaren vieren feest. Hun vorst Ferdinand van Coburg regeert onafgebro ken sedert 20 jaar en sedert 20 jaar bestaat het Rijk. In 1877, op het slagveld, is de Bul- gaarsclie onafhankelijkheid verworven. Omdat zij vechten konden en vechten wilden, zijn de Bulgaren nu een vrij, wel varend volk, dat nog eene prachtige toe komst vóór zioh heeft. In de 14e eeuw kwamen zij onder het juk der Turken, en tot 1877 hebben zij daaronder gezucht. In 1876 trachtte een diplomaten-oonferentie te Constantinopel voor het eerst hun lot te verbeteren, maar toen alles afstuitte op den onwil van Turkije, moesten de wapenen beslissen. Vermoedelijk heeft Rusland toen heime lijk gestookt. Het wilde een voorwendsel hebben voor tusschenkomst en strijd met de Turken. Bulgarije zou ook blijvend onder Russisohen invloed en voogdij komen, als het aan Rusland zijn bestaan dankte, maar de Bulgaren daaehten er anders over. Zij wilden wel met Ruslands hulp van het Tnrksehe juk worden be vrijd, maar daarom uog niet onder het Russische juk komen. Op den duur wilden zij, evenais de Serviërs, zichzelf zijn, en zoodra zij zioh sterk genoeg voelden, hebben zij zioh in 1883 krachtig geëman cipeerd. De Russische officieren werden uit het leger weggezonden, en de Russischevoogdij werd opgezegd. Aan den vorst Alexander van Battenberg heeft dat ten slotte den troon gekost. Toen door zijn invloed ook bloot oefening des verstands 't hart bleef buiten rekening, en daarmee verviel het hoofdelement, de opvoeding, zooal niet in theorie dan toch feitelyk. Als de jongens maar //knap" werden, dan was alles goed. Dit was èn oorzaak èn gevolg van het verlaten der goede beproefde paden van Gods .Woord. Dit tooh zegt u//Uit het hart zijn de uitgangen des levens". Dooh 'sHeeren ;Woord werd uit de school gebannen. De Christus naar de Schriften mocht daar evenmin blijven. Hoogstens zeker „Christendom boven ge loofsverdeeldheid", tot hetwelk men langs den weg der Christelijke en maatschap pelijke deugden" zou opklimmen. Deugd en plicht zouden alles wel afdoen hoofdzaak was toch maar, dat er veel in de hoofden kwam. De harten nu ja, daar waren immers de „kerkgenootschap pen'' voor. Wat wilt gij meer We zullen hierover niet uitweiden. Wij weten waartoe het gekomen is. De eenzijdige verstandsriohting, gevoed door middel der opstop- envolpropmethode, heeft onze jeugd niet veel wijzer gemaakt, is gebleken hoogst onpractisoh te zijn en dat in zulke moeilijke tijden als de ouze en heeft ten slotte, door dan geest waarin het werd ontwikkeld, geleid tot godsdienst- loosheid. Door een onderwijs zonder Christus kwam men tot een onderwijs zonder gebed, tot een opvoeding die naar de vruchten grijpt, maar den boom niet wil, en eindelijk tol volkomen ongeloovigheid. De onder wijzers werden ODgeloovigen, straks zelfs soms socialisten de kinderen zijn zonder God en Zijn gebod opgegroeid. En dit geldt, wat het beginsel betreft, niet enkel van de lagere schoolveeleer is het ongeloof in deze laatste uit de hoogere doorgedrongen. Van dat al plukken we eu de wrange vruchten. De verstandsriehting, eenzijdig en uit sluitend gevolgd, kweekt egoïsten, zelf- zuohtigen, die ten slotte hun kennis en verstand alleen gebruiken voor zichzelf, die slechts de vraag beantwoorden Hoe behartig ik 'tbest miin eigen belang? Rumenië zioh tegen den zin van Rusland, bij Bulgarije voegde, was de maat vol. In 188C werd bij in zijn Paleis opgelieht door officieren, die door Russisch geld waren omgekocht, en ten slotte deed hij afstand van de regeering. Zoo kwam de tegenwoordige vorst Ferdinand op den troon. Evenais in Griekenland en in Servië heeft ook in Bulgarije de eerste dynastie het niet kunnen houden. Zal de tweede gelukkiger zijn Tot nu toe zijn de uiikomsten gunstig. Vorst Fer dinand heeft niet de talenten van zijn voorganger, die vooral in 1885 bij den oorlog tuseohen Servië en Bulgarije zoo schitterend zijn gebleken. Vorst Alexander heeft toen zijn leger ter overwinning ge voerd en den laffen Milan van Servië overwonnen. Maar Ferdinand schijnt meer geduid te hebben en meer beleid en daar door bet r te slagen. Het lijden der Bulgaren in 1876 deed ten slotte in 1877 deu grooten oorlog tuseohen Rusland en Turkije losbarsten, nadat Gladstone in een vlammende bro chure over de Bulgaarsche gruwelen de aandacht van Europa op Bulgarije had gevestigd. Rusland behaalde ten slotte de overwinning, hoewel niet zonder de hulp van Rumenië, maar de kraoht door Turkije ontwikkeld heeft toen heel de wereld ver baasd terwijl Rusland ver beneden de ver wachting bleef. De Russische soldaat was bewönderens- waardig als altijd. Drie groote Russische generaals, Todtleben, Gourko en Skoboleff hebben toen ook den roem van het Rus sische leger sohitterend gehandhaafd, ter wijl in den laafsten oorlog tussohenRusland en Japan niet één Russische generaaljbij- zonder talent heeft getoond, maar de ver pleging en de bewapening der Russen Ook redeneert men dan uiteraard zoo Waartoe zou een ander meer hebben dan ik Waarom zou hij niet met mij deelen En ten slotte komt men er toe, al het bestaande slechts te vinden en zijn heil te zoeken bij gewelddadige omkeering. jv Wat hebben we thans te doen P Tfj We hebben ons te bekeeren, dat wil zeggen om te keeren op den heilloozen weg, een beteren in te slaan. (#*.35 Zij die 't met den Christus houden hebben dit reeds lang, schoon niet in allen deele, ingezien. Zij hebben gezegd eu 't niet bij woorden gelaten we moeten beginnen met datgene voorop te stellen, waarbij de ziel leeft, met God en Zijn gebod, met Woord en Waarheid. Breng die in Zijn huis en schooi weder en alles komt terecht Hier nu moet het heen. Dat de eenzijdige verstandsriehting tot jammerlijke teleurstelling heeft geleid, is reeds openbaar. Het voldoet de hoogste behoeften niet, noch in geestelijken, noch in stofielijken zin. Want het kan de nooden des harten niet vervullen, en leert evenmin des broeders hoeder te zyn. W at wordt alzoo noodig to doen Ditmet het intellectualisme zonder godsdienst te breken, kennis en verstand wel hoog, maar niet het hoogst te houden en dienvolgens by de opvoeding in huis en school en waar ook er allereerst naar te streven ear. geslacht te vormen, dat de eera Gods on eigen wezenlijk hoil, gelijk dat des naasten, tot zijn levensdoel stelt, omdat het geleid wordt tot den Christus, die tot deze dingen bekwaam maakt. Wij willsn knappo menscben, maar vóór alles vrome mensehen wetenschap, maar boven deze geloof. Dit is het wat wij bedoelen met onze //scholen met den Bybel." En nu dringen we deze niemand op. Maar wel wenschen we, dat, nu het intel- tectualisme de proef niet kon doorstaan nu 't een geslacht blijkt te vormen zonder hoogere bezielingnu 't de zelfzucht voedt en wegens zijn beslist ongeloovige richting den meneoh van God afvoert in plaats tot Hem leidt wel wenschen we, dat alge- waren slecht en ook toen weer kwamen de vele rotte toestanden aan het lieht, die ook in den jongsten oorlog in Azië de kraoht des legers hebben verlamd. Plewna, waar nu wordt feest gevierd, is dientengevolge bijna een keerpunt; ge weest in den krijg. Osma Paeha wist zioh daar geheel onverwachts zoodanig te ver sterken, dat do Russen plotseling in hun vaart werden gestuit, en al bet eens be haalde sueees weer in de waagschaal werd gesteld. Todtleben, de beroemde verdediger van Sebastopol, die eerst door nijd van het slagveld verwijderd was gehouden, werd toen in allerijl ontboden, nadat drie be stormingen op de Turksohe verschansingen met ontzettende verliezen waren alge slagen, en bij zag dadelijk, dat een ge regeld beleg noodzakelijk was. Zooals hij zich in Sebastopol aanvallend had verdedigd,door telkens weer, onder het vuur des vyauds, nieuwe schansen op te werpen, moest hfj thans verdedigend aan vallen, daar zijn loopgraven en belegerings werken voortdurend door de dappere Tur ken werden bedreigd, maar met geduld en beleid verkreeg hij,wat het ruw geweld der dappere vechtersbazen niet had kunnen verkrijgen. Plewna viel na een lang beleg en zoo tenslotte dus voor Rusland alles terecht kwam, is dat aan Todtleben te danken, maar het fait, dat de Turken zoo lang achter vluchtige veldwerken stand hadden kunnen houden, heeft ook Neder land te denken gegeven. Op de verdedigers en op hun wapenen,niet op de verdedigings werken, bomt het in de eerste plaats aan. De sterkste wallen baten niet aanlafle verdedigers, terwyl dappere soldaten met goede wapenen zeer laug achter zwakke wallen kunnen stand honden. Bergen op Zoom was indertyd een bijna onneembare vesting, die slechts zwak werd verdedigd, meen een ommekeer plaats hebbe en de be gane dwaling erkend worde door ver betering. Zoo kan het niet langer. Ons volk moet in al zijn kringen niet mear worden opgevoed en gevormd door mannen, die met allen godsdienst hebben gebroken, of door lien, die het socialisme als den godsdienst der toekomst begroeten. Niet langer moet de kennis, de weten schap gehuldigd als de groote, uit den hemel gevallen Diana. We staan zser op ontwikkeling des verstands, maar ris het hart er onder moet bevriezen tot een klomp egoïsme, dan is ons de keus ni8t twijfel achtig. Want by dat laatste raakt ten slotte heel de maatschappij uit haar voegen, wordt alles geoorloofd wat voordeelig is, krijgen we Spartaansche toestanden en, wat het meest zegt, wordt de leer van Christus in theorie en practijk vertrapt. Daai'ffioe nu gaat land en volk ta grond. Daarom gekeerd, eer het te laat is 12 November 1907. Wij zijn benieuwd wat de Tweede Kamer immers nog deze week beslissen zal inzake het blijvend gedeelte. Vele jongelui zijn geschrokken van het onverwachten besluit der regeering om het blyvend gedeelte nu maar onder de wape nen te houden. Gelyk men weet is bij de begrooting van 1906 een som toegestaan om een deel van dat blijvend gedeelte onder de wapenen te houden. Nu hebben meerdere miliciens er op ge rekend in hun maatschappelijke betrekking te kunnen terugbeereaanderen hadden daartoe met hun wapenmakkers geruild, wat voor velen een geldelijks opoffering meebracht welke niet licht te tellen is. Ofseheon wy hart hebben voor een goede landsverdediging, en ook dezen maatregel, indien het landsbelang en de gisting onder de bootwerkers van Rotterdam dit vordert, van harte zouden toejuichen, zagen wij toch ook niet gaarne, ook maar één man te veel onder de wapenen blijven, indien de dienst en 'tlandsbelangdit niet gestreng vorderen. terwyl zoowel in Sebastopol als in Piewna da geestkracht der verdedigers de zwak heid der wallen heeft goed gemaakt. Ook nu nog is het waar, dat de borsten der soldaten de beste schansen zijn voor een land. Is er dus tyd noch geld voorblijvende versterkingen,dan kan er met tydolijke nog zeer veel worden gedaan. De levende weermiddelen blijven altijd hoofdzaak. Plewna heeft dat opnieuw be wezen en uit dat oogpunt beteekent dia naam niet slechts een keerpunt in den Rus sisch-Turkschen oorlog, maar tevens een keerpunt in de krijgsgeschiedenis. Ten slotte heeft het Congres van Berlijn over hot lot van Bulgaryo beslist. Rusland is toen ten deele beroofd van de vruchten zyner overwinning op d0 Turken, zooals Japan later beroofd is na ziine over winning op China en op Rusland. Bulgarije werd toen een half souvereine staat. In naam ia het nog aan Turkije onderworpen. Het draagt ook nog bij voor de Turksche schuld. Gezanten bij vreemde mogendheden heeft Bulgsrye niet. Aan de handelsverdragen van Turkije is ook Bulgarije gebonden. Turkije vertegenwoordigt Bulgarije te genover het buitenland, maar het is niet waarschijnlijk, dat een krachtig volk, als het Bulgaarsche, op den duur iu dien toe stand zal berusten. Vroeg of laat zal het zich geheel van Turkye bevryden, zoodra het zich finantiëel en militair sterk genoeg gevoelt, en nog niet lang gelsdon dreigde een oorlog tusschen Turkije en Bulgarije te zullen uitbarsten. Bulgarije is een troost voor allo verdruk ten, die tijdelijk onder't juk moeten zuch ten van machtige overheerschers. Hoe ellendig was niet de Turksche heerschappij en hoeveel eeuwen heeft zij niet geduurd. Aan de Tweede Kamer da taak om dit te onderzoeken. Het zou inderdaadoverweging verdienen om de jongelui die reeds door ruiling in hun dienst hadden voorzien, alsnog in de ge legenheid te stellen met 30 November a.a. in het burgerleven terug te keeren. Wel gaat algemeen belang boven per soonsbelang doch een regeering zou een groote fout begaan, wanneer zij over dat persoonsbelang, wanneer het landsbelang geen schade lijdt, lichtvaardig heenstapte. Wy herinneren ons levendig welk een teleurstelling 't onder de miliciens in 1877 baarde, toen de toenmalige regeering door 'n deel der liberale partij onder aanvoering van Kappeyne gesteund, ondanks het ver zet van Van Houten, een besluit doordreef om de miliciens die 15 Juli met groot verlof dachten te gaan, op eenmaal tot 29 Septem ber onder de wapenen te houden. Sedert dien tyd is de dienst heel wat zwaarder geworden, zijn de sympathieën voor den dieast e.r niet op verbeterd en zyn de tyden zooveel slechter geworden dateen milicien die uit zyn betrekking werd ge rukt, met grooter teleurstelling den tijd van zyn langer dienen zou tegemoet zien. Bij de infanterie moeten volgens art. 108 en 109 der Leger wet hoogstens 7500 man onder de wapenen gehouden worden. Dat „hoogstens'' geeft derhalve recht om be neden dit getal te gaan. Eo daarvan zou de regeering die jongelui uit de steden kunnen doen proliteeren, die hun tijdelijk verlaten handwerk terstond weer zouden kunnen opnemen, en dit des- gevorderd hebben te bewijzen. Minder juist. Onder oit opschrift schrijft prof. Fabius aan zeker adres in De Rotierdammer Io de Stemmen voor Waarheid en Vrede van October 11., bl. 996, leest men //door Dr. A. Kuyper werd het als een axioma ingeprentwie vasthoudt aan het Evan gelie, moet in de politiek antirevoluonair zijn". Eene eigenaardigheid van Dr. Kuyper. Eizoo Ia Groen van Prinsterer's Nederlandsche Geen volk demoraliseertanderevolkenmeer dan 't Turksche. Toch hebben de Bulgaren niet alleen hun taal,hun nationaliteiten hun godsdienst weten te handhaven,maar tegen de verdrukking in weten te groeien, zoodat zy nu 'n jong,veerkrachtig, frisch volk zyn, vol levenslust er, levensmoed, dat zich Dog eene schoone plaats zal kunnen veroveren. Bulgarije is ook 'n bewijs, dat ook kleine staten nog eene toekomst hebben en dat het volstrekt niet waar is, dat zij steeds meer door de groote worden opgeslokt. Wij zijn volstrekt niet op weg naar de wereld-mo narchie. Integendeel. Griekenland, België, Rumenië, Servië, Bulgarije, Noorwegen, Cuba en tal van kleine republieken in Zuid- en Midden- Amerika zijn sc'aeppingea van de laatste 100 jaar. De Philippijneu zuilen als zelf standige staat volgen, zoodra zy daartoe rijp zijn. Zuid-Afrika is naar de zelfstan digheid op weg en daartegenover staan maar Egypte rn Korea, die grootendesls hunne zelfstandigheid verloren, maar best kans hebben die later te herwinnen. Da geest des tijds echjint dus eerder de vorming van kleine staten to begunstigen dan te balemmeren. Bulgaryo is ook een pleidooi voor de mo narchie. Wij maakten reeds vroeger de op merking, dat bijna al de staten die in de laatste tijden zijn ontstaan en die vrij hun regeeringsvorm konden kiezen, aan de monarchie de voorkeur hsbbsn gegeven. Noorwegen deed dat nog onlangs. Sleohfs Cuba koos den republikeiasohen regee ringsvorm, eyenals de staten van Zuid- Amerika. Brazilië ging bovendien van da monarchie tot de republiek over, maar door elkander genomen zijn de monarchieën veel beter dan de republieken geslaagd. Mexico gaat flink vooruit, omdat de zoo genaamde republiek daar feitelijk eene

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1