UIT UK PUBS. Kerknieuws. Sdiooliiietiws. rëgTAT^ËS. Uit de Tweede Kamer. Wij laten u zelf oordeelen. Rechtszaken. Gemengde Berichten., Wanneer dan ook dat deel van 'tregee- ringsprogram de Grondwetsherziening mislukken mocht, zou dit van deze fout het laatste gevolg wezen. Waarvan ooknog een ander lastig incon venient vastzitte weten dat by de vol gende stembusactie elk der vry zinnige groepen zich al dan niet, al naar het pas geeft, aan de verantwoordelijkheid voor de daden en wetsontwerpen der regeering los maakt. Zoo wordt bereide de volgende stembus actie vertroebeld en het constitutioneel gezag van het kabinet en dat van zijn op volger, indien dit van dezelfde kleur mocht zyn, op bedenkelijke wijze ondermijnd. De spierkracht der bijen. De Fransohe natuur-onderzoeker Plateau heeft een nauwgezette studie gemaakt van de spierkracht der verschillende insecten, waartoe hij hen allerlei lasten, b.v. wagentjes, liet trekken. En daardoor is hij tot de merkwaardige ontdekking ge komen, dat de kleinste inseeten dikwijls de sterksten zijn. Blijkens zijne proefnemingen en bere keningen, is een meikever in staat om in verhouding 21 maal en een bij 30 maal meer voort te slepen dan een paard. Een bij trekt met gemak 20 andere bijen voort, en ontwikkelt in verhouding dezelfde kracht als een locomotief. Welk een verbazingwekkende spier kracht de bijen bezitten, kunnen wij het best zien door de waarneming van een dikwijls sleohts aan een zwak takje han genden bijenzwerm. De geheele zwaarte van den zwermlros wordt gedragen door de betrekkelijk slechts weinige bijen, die zich onmiddellijk aan den tak vasthouden. Laat de ijmker den zwerm lang hangen, zonder hem #in te slaan", dan wordt de spierkracht verbruikt, en de bijen trachten hunne positie te veranderen, doordien zij wegvliegen'1. Van kwaad tot erger. Onder dit opschrift schrijft zoo herin nert De Rotterdammer de Standaard De Vrijdenkers in Frankrijk hebben weer een Congres gehouden, en tal van resolution aangenomen. Een dier resolution toont weer, hoe fel deze heeren tegen de Christelijke Kerk gekant zijn, en op wat bittere wjjze ze haar pogen te vervolgen. Die resolutie luidt namelijk, dat bij landswet dient verboden te worden, dat iemand, wie ook, vóór het intreden van zijn meerderjarigheid het dusgenaamde Sacrament van den Heiligen Doop of van htt Heilig Avondmaal ontvange. Men ziet hieruit, dat het Radicalisme voor niets terugdeinst, en dat de strijd volstrekt niet, gelijk de afvallige pater Leyson waande, alleen tegen de Roomsohe Kerk gaatde vijandschap, die hier zich roert, is even fel tegen het Protestantisme gekeerd. Het huis van Voetius. In de i/Stemmen voor Waarheid en Vrede" schreef eenige maanden geleden Dr. Bronsveld een artikel over het huis van Voetius. Hij zegt De slooping is aangevangen van een der woningen in onze stad, waaraan meer den één belangrijke historische herinnering is verbon den. Wij bedoelen het huis, waarin de hoog leeraren Voetius en Heringa hebben gewoond, in het Voetius steegje. Wij hebben er een bezoek aan gebracht en de vele grootere en kleinere vertrekken door- loopen van die ruime maar donkere woning. Wij stelden ons voor den geest meer dan één vertrek ingericht als bewaarplaats van Voetius zeer uitgebreide boekerij. In den geest zagen wij dat scherpe door Maes zoo prachtig ge schilderde gelaat van den man, naar wien eens bijna de hell't der Hervormde Kerk zich heeft genoemd, en die door zijn geleerdheid, zijn leer-methode, zijn vroomheid een onbereken- baren invloed heelt uitgeoefend. Ik stelde mij eenige der beroemste men- schen voor, die Voetius aldaar, in die door hem aangekochte woning heeft ontvangen. Ik dacht aan Mej. Schuurman, die zoo dicht mogelijk bij Voetius verlangde te wonen, aan Lodensteijn, Van de Bogaert, De Labadie, Willem Brakel en zoo vele anderen, die in- en uitgingen bij den man, die een tijdlang of levenslang hun leidsman en vriend is geweest. Hoe menigen gang heeft Voetius niet gedaan van deze, zijne woning, naar de Academie, om er zijn door tallooze leerlingen gevolgde lessen te geven, of er te prediken ook voor de uitheemsche studenten, die toen te Utrecht vertoefden. Wij weten, dat het oordeel over Voetius zeer uiteenloopend is. Hij is dikwerf afgemaald als een vijand van vrij onderzoek, als een dor scholasticus, die ook niet altijd onberispelijk was in de keus van zijn wapenen. Maar hoe dieper men indringt in dat lange werkzame leven, en in den tijd, waarin Voetius zijn strijd gestreden heeft, hoe toegeeflijker over hem het oordeel wordt. Wij zweren niet bij hem, en ook hij droeg zijn schat in aarden vaten, maar hij verdient het, dat ook zijn bostbeeld prijkt in den gevel van ons nieuw Universiteitsgebouw, want slechts weinigen, die na hem alhier arbeidden, kunr.en staan inde schaduw van dezen eersten Utrechtschen SS. Theologiae Doctor et Professor en daarbij tevens herder en leeraar der Utrechtsche Ge meente. Een geheel ander man als Voetius en kind van een geheel anderen tijd was Jodocus Herin ga, van 17941840 hoogt, in de godgeleerd heid te Utrecht en levende in hetzelfde huis, voorheen bewoond door Voetius. Meermalen sprak ik leerlingen van hem en Utrechtsche ingezetenen, die den begaafden, invloedrijken en gevatten Heringa persoonlijk hebben ge kend, Snedige gezegden en inecdoten van hem bleven lang in grooten getale in omloop. Heringa had niets dat, gelijk dit bij Voetius het geval was, deed denken aan een Kerkvader. Hij bezat een veel omvattende kennis, maar de mystieke ader ontbrak bij hem nagenoeg geheel. In zijn bloeitijd werd hij door zijn leerlingen hoogelijk vereerd, en de Utrechtsche gemeente stelde zijn prediking (hij was, ofschoon niet daartoe verplicht, ook predikant) op hoogen prijs. Zijn woning doorwandelend zag ik hem vóór mij, met zijn eigenaardig kapsel, zijn wijdgeopen de oogen, en dacht aan de schare van zijn leer lingen, die aan de gemeente brachten, wat zij noemden een Bijbelsch Christendom, vreemd aan de oude scholastieke vormen der overgeleverde dogmatiek. Welnu, de woning, waaraan deze en nog zoo vele andere herinneringen verbonden zijn, zal weldra gelijk zijn gemaakt met den openbaren weg. Alleen een schoorsteen en een trap er toe behoorende werden bewaard. Weldra gaat een grooter of kleiner stroom kinderen van onzen tijd over de plek, waar Voet us zijn kwartijnen schreef en knielde met zijn geestverwanten. De meesten weten waar schijnlijk niets van Voetius, al gaan ze door een straat der stad, naar hem genoemd. »Alles wis selt, niets blijft", zeide reeds een Grieksch wijs geer. En van Alphen zong reeds De parel der bestendigheid Rust in de schulp der Eeuwigheid. Laat ons van Voetius en Heringa leeren onzen tijd uit te koopenen laat het nieuwe Utrecht de mannen niet vergeten, die mede den roem van het oude Utrecht heinde en ver verbreid hebben. Wensohen en verlangens werden over vloedig geuit nu de artikelen aan de orde waren. Doch van eene geregelde discussie was geen sprake. Zoo o.a. bleek dit, toen de heeren Van Deventer en Van Kol aandrongen op wijziging van het regee- ringsreglement voor lndië, opdat ook daar in onze koloniën vrijheid van vereeniging en vergadering mooht kunnen verkregen worden. De Minister had er geen ooren voor. Het was onnoodig meende ZExc. De mensohen in lndië hebben er voor zich zeiven geen behoefte aan, naar het sohijnt. Want anders zou er meer drang van het Indische volk daarnaar uitgaan. Voorts kreeg men nog velerlei te hooren over de «koeliesohandalen. De heer Van Kol was ook hier in zijn element. Hij kent lndië van vroeger en blijft zooveel moge lijk op de hoogte met Indische toestanden. Nu en dan wordt hem meer dan hem lief is naar Nederland overgebriefd. De af gevaardigde van Enschedé werd zelfs hartstochtelijk als hij sprak van de gruwe len daar in die koelieswereld gepleegd. Doch de Minister bleef kalm, onverstoor baar kalm en noemde die berichten, óf overdreven, óf verjaard. Nu was het daar heel wat beter geworden. En wat de nieuwe feiten betreft, door dhr. Van Kol genoemd, de Minister zou ze onderzoeken. Dhr. Troelstra had het over langzame en slechte berechting van misdaden in lndië en noemde als oorzaken o.a. onbe kwaamheid der ambtenaren, onvoldoend vóóronderzoek en ook wel onvoldoende taalkennis van de voorzitters der landraden. En eens op dat chapiter, bracht dhr. Hugenholtz zijn verlanglijst over in zake het Indisch gevangeniswezen. Ook besprak dhr. Troelstra nog eenige ondergeschikte punten in zake arbeids-inspeotie, die om zoo te zeggen, met de hoofdzaak niets te maken hebben, en voor welker beant woording de Minister verwees naar de Memorie van Toelichting. Later bij de afdeeling Binnenlandseh bestuur kwam dhr. Van Kol de Kamer vergasten op een verhaal, uitgebreid ge noeg, van de knevelarijen, waaraan de hoofden zieh schuldig maakten tegenover het volk. Op verbetering drong deze af gevaardigde aan. De Minister zou echter naar zijn zeggen eerst het rapport der welvaartscommissie op dit punt afwaohten. Als dit maar niet te lang duurt, merkte dhr. Van Deventer op. Na enkele opmer kingen van de heeren Mees en De Waal Maletijt over emigratie, kwam de afdeeling Onderwijs. Voor hoogere subsidie van het bijzonder onderwijs in lndië werd een pleidooi geleverd door dhr. De Visser, daarbij gesteund door dhr. De Waal Ma- lefeitook werd door genoemde afgevaar digden er bij die gelegenheid er op aan gedrongen, dat de gouvernementssoholen in de Minahassa aan de zending zouden overgaan, waartoe de Minister in beginsel niet ongenegen is. De zaak zegt Z.Exe. eisoht eohter veel voorbereiding. De heer Ter Laan wil het bijzonder onderwijsalleen dan steunen, wanneer het aau zekere eisehen voldoet en het schoolgeld niet te hoog is. Anders is subsidie in lndië, even min als hier te lande, gewettigd. Dhr. Boogaardt ging accoord met de heeren De Visser en De Waal Maletijt inzake de subsidieering van het bijzonder onderwys in lndië, betoogende dat het volstrekt niet minderwaardig was dan hat openbaar. |Ook de Minister van Koloniën was vóór subsidie. Er wordt reeds druk gecorrespondeerd over deze zaak. Onlangs kreeg de Minister nog bericht, dat de rege ling reeds in handen is van den Raad v. Ind.ë. Zoodra de regeling bij Z.Exe. komt, zal deze- er spoed achter zetten, zoowel a's achter de pensioenregeling der In dische bijzondere onderwijzers, welke is ter hand genomen. Voorts werd bij deze afdeeling aangedrongen dhr. v.Deventer deed zulks op meer scholen ter op leiding van Indische ambtenaren, alsmede door dhr. Ter Laan op kweekscholen en hooger salaris der onderwijzers. De Minis ter was niet ongenegen, maar er komt zooveel kijken 'en alles niet in eens. Daarop kwam armenzorg. Veertien dui zend gulden stond op de begrooling voor armenzorg door den staat georganiseerd Deze post werd voor de eerste maal aan gevraagd. Enkele leden waren er tegen uit principe. En daarenboven was zoo'n organisatie wel wat duur. Het kongoed- kooper, meende de heer De Waal Maletijt. Waarom geeft men het niet aan de kerke lijke diaconieën, dan kunnen die het uit deden en heeft men al dien omslag en die dure ambtanareu niet noodig. Subsi dieering dus van particuliere armenkassen. Ja maar, zegt de minister, alles goed en wel, maar waar zijn de menschen in lndië te vinden, die zich uit liefde voor de goede zaak aan de taak van armenzorg wijden. Ze zyn. er eenvoudig niet, de menschen heb ben het daar veel te druk. Er moet bepaald éen inspecteur en éen armenraad zyn. De kerkelijke armenzorg zal er niet door in het gedrang komen, de vereenigicgen krijgen geen cept minder subsidie. Zelfs niet het Leger des Heils, indien het subsidie aan vraagt voor een lepra-kolonie (inrichting voor melaatschen). Dat was nog eens een gedachte merkt de heer v. Kol aan, subsidie aan het leger des Heils. Dank Z.Exezegt hij, dank daar voor, want het Heilsleger heeft in lndië veel meer nut gesticht, dan alle dominé's te zamen. Maar toch hoezeer de afgevaardigde van Enschedé dit lumineuse denkbeeld van den Minister prijst, vindt hij veertien duizend gulden nog al veel. Die //ongeluk kige" 14 duizend gulden voor staatsarmen zorg wat beteekent ze Het is tooh maar een kleinigheid nog, had de Minister gezegd. Dat vond dhr. Van Kol nu juist niet. Hij zag kans om hetzelfde te bereiken met negen duizend gulden. Zelfs deed hg daartoe een voorslag. Hij stelde alzoo voor om den post met vijf duizend te verminde ren. Nu moest de Kamer kiezen. Ot de begrootingspost aannemen, óf ze met 5 duizend te verminderen amendement Van Kol, of ze geheel te schappen amendement De Wael Malefijt. De heeren kozen \o>r het middelste, het amendement Van Kol. Met 28 tegen 23 stemmen werd het aan genomen, nadat, het amendement De Wael Malefijt met 26 tegen 25 was verworpen. Er komt alzoo een gecentraliseerde ar menzorg in lndië, doch een niet van d9 duurste. By het artikel over den genees kundigen dienst waren de heeren Van Kol en Blooker aan hst woord over de bekende Indische ziekten. Vermelden we nog dat vroeger besproken incident beter mis verstand tusschen den Minister en dhr. Thomson is uit den weg geruimd. De ge heele beweging was gebaseerd op een ver gissing van een derde. Gelukkig zal die //grievende beschuldiging" geen //onaau- genamen indruk" op den heer Thomson nalaten. De hulde aan mr. graaf. v. Bylandt, afgevaardigde van Apeldoorn, die zijn 25-jarig jubilé als kamerlid herdenkt, heeft de lezer roede gisteren in ons blad onder de Teleqrammen kannen lezen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Overschie (toez W. J. Ros- cam Abbing te Wyckel. Aangenomen naar 's Gravendeel door A. J. Bosman te 't Woud Sbherpenisse. By de stemming ter verkiezing van 3 notabelen alhier zijn uit gebracht 46 stemmen. Hiervan verkregen J. van deVelde 45, J. Potter 45 en A. West maas 36 stemmen, zoodat gekozen zijn de drie bovengenoemde personen. De eerste twee waren aftredend, terwijl de derde in de plaats treedt voor wijlen dhr. J. Lokker. Geref. Kerken. Aangenomen naar Tholen door J. H. Lammertsma cand. Bedankt voor Haastrecht en Opperdoes door J. H. Lammertsma, cand. te Nieuwer oord. Aan de gemeente St. Phillpsland is, tot een behoorlijke inrichting van het lager onderwijs daar ter plaatse, boven en be halve de bijdrage, bedoeld by art. 48 der wet tot regeling van het lager onderwijs, een subsidie verleend van f 800. UIT DE PROVINCIE. Middelburg Gisterenavond werd de nieuw gerestaureerde Bogardzaal op plech tige wyze ingewyd. Een groot aantal ge meenteleden waren opgekomen om hiervan getuigen te zijn. Nadat ds. Jonker was voorgegaan in gebed en gezongen was Ps. 841 en 5, sprak hy een woord van dank aan de /tpgekomenen voor den steun die zij gegeven hadden aan den Kerkeraad, waardoor deze historische plaats kon wor den bebouien blijven voor de gemeente. Daarna sprak hij een bezielend woord naar aanleiding van 1 Petrus 2:4—10. Nadat gezongen was Ps. 89 11, trad ds Molenaar op en sprak naar aanleiding Neh. 2 20. Na het zingen van Ps. 118 8 sprak ds. De Ligt het slotwoord waarin hij dank bracht aan de oommissie Hit den kerkeraad voor haar arbeid. Na een bezielend woord naar aanleiding van 2 Kronieken 20 12 sloot deze de samenkomst met gebed, waar na gezongen werd Gezang 50 4 laatste ge deelte staande. Jhr. mr. L. Schorer werd den 2en April 1848 te Koudekerke geboren uit het huwelijk van jhr. Johan Cornelia Sohorer met jonkvr Mary Vincentia de Jonge. Hij genoot zijne opleiding o. a. aan het gymnasium te Middelburg en studeerde aan de Hoogeschool te Utrecht, waar hy promoveerde op stellingen. De heer Schorer was van 1877 tot 1880 burgemeester van Axel en daarna tot 1887 van Culemborg. In Maart 1887 werd hy door Z. M. Koning Willem III, inplaat3 van wijlen den heer mr. C. J. Pické, benoemd tot burgemeester van Middelburg, in welk ambt hij in de zitting van den gemeenteraad van 5 April 1887 werd geïnstalleerd. Helnkenszand. Gisterenavond is de wed. v. d. W. in bewusteloozen toestand in hare woning gevondeü. Haar kleeren stonden in brand, waarschijnlijk doordat zij over een stoof met vuur gevallen is. Een buurvrouw die ze vond, trok haar de brandende kieeren van het lijf en slaagde er in de levensgeesten weder op te wekken. De vrouw bekwam ernstige brandwonden aan aangezicht en armen. Viissingen. Ia verband met de ophef fing van de gamizoensbakkerij is de heer J. Wattez, meesterknecht dier bakkerij, benoemd lot oppasser-schrijver in het klee ding- en naohtlegermagazijn te Naarden. Rilland. Het Zweedsoh stoomschip z/Osoar Fredrik11, dat gisteren bij Bath is gestrand, is heden met sleepboot-assistentie vlot gekomen. Daar het schip vermoedelijk averij had opgeloopeD werd het gesleept. Geloof niet onze woorden, hecht geen waarde aan hetgeen een vreemdeling zegt, dooh lees de onderstaande verklaring van eea bewoner van Goe3 en oordeel zelf. De heer A. Matthijse, wonende Ganze- poortsiraat 173 te Goes, meldt ons Sedert geruimen tijd was ik aangedaan met een nierkwaal, waardoor ik onophoudelijk een hevige pijn in den rug en in de lendenen had. Vooral wanneer ik mij moest bukken was mjjn lijden onuitstaanbaar en ik vreesde op mijn een en zestigjarigen leeftijd, dat ik niet meer genezen kon worden, welke idee nog versterkt werd door het feit, dat de verschillende voorgeschreven genees middelen mij niet de minste hulp brachten. Men raadde mij toen aan liet eens met Foster's Rugpijn Nierenpillen te probeeren, waarvan ik mij dadelijk een doos aan schafte en zonder overdrijving kan ik zeg gen, dat dit geneesmiddel mij reeds na een dag of vijf een groote verlichting gaf en twee weken later was mijn pijn geheel en al verdwenen. Vóór het gebruik van Uw middel leed ik veel aan slapeloosheid en het verheugt mij ten zeerste dat ook deze last geheel verdwenen is. Uit erkentelijkheid zal ik gaarne iedereen die op een dergelijke manier mocht lijden met Uw pillen in kennis stellen. Ik ondergeteekende verklaar dat het bovenstaande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Het gevaar dat een nierziekte na zieh slepen kan. De nierziekte komt zachtjes aan en men kan haar jaren onder de leden hebben zonder dat de lijder de ware oor zaak zijner kwaal kent. Misschien heeft hij hoofdpijn, pijn in de leden, zenuwpijn, heuppijn, rheumathiek, een gevoel van overspanning en buitengewone prikkel baarheid of vermoeidheid en neerslachtig heid, hartzwakte, waterzucht enz. Verzeker U dat men U de echte Fos ter's Rugpijn Nierenpillen geeft, dezelfde die den heer Matthijse gehad heeft. Wij waarschuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voor komt. Ze zijn te Goes verkrijgbaar by de firma Nathan Emanuol, en te Middelburg bij den heer Joh. de Roos,Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k f 1.75 voor één- of f 10 voor zes doozen. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft de twee beklaagden van den doodslag ia de Van Ostadestraat in da residentie schuldig verklaard en ieder veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf, met mindering voor een hunner van de ondergane voor- loopige hechtenis van 8 maanden.Het O. M. had voor ieder der beklaagden 15 jaar ge- eischt. Nieuwe rechterlijke uitspraken in zake de nabootsing van Singer naaimachines. Op 7 October j.l. is voor de 3e strafkamer van het Ryksgerechtshof in Duitschland een proces tegen den naaimachine-fabrikant R. Lehnmann te Braunschweig geëindigd, waarbij voor de zooveelste maal weder aan 't licht is gekomen, van welke kunstgrepen de oneerlijke concurrentie zieh al zoo be dient om tegen alle r6cht en billijkheid in de vruchten te plukken van het werk en de renommee van anderen. In de laatste jiren werden herhaaldelijk naaimachines in den handel gebracht, die, hoewel ze niet uit do fabrieken der Singer Maatschappij kwamen, niet alleen wat de constructie betreft, na bootsingen der Singer machines waren, maar ook in het uiterlyk bedriegelijk veel op hbt Singer fabrikaat geleken. Zooals den lezer bekend zal zijn, dragen de Singer naaimachines op het horizontale gedeelte van den arm in groote, gouden Latijnsche letters den naam Singer. Op het verticale gedeelte van den arm bevindt zich 'n klein plaatje van geel koper met 't ovale handels merk der Singer Maatschappij en 't geheele bovendeel der machine is bedekt met be paalde ornamenten. In het bovenstaande proces is nu uitgemaakt, dat de beklaag Je in aanmerkelijke hoeveelheden naaimachi nes gefabriceerd en verkocht heeft, die op dezelfde plaatsen als de Singer machines en in dezelfde lettersoort het opschrift «Sincera" en een klein plaatje van geel koper met een ovaal fabrieksmerk droegen en wier bovendooien van byna dezelfde ornamenten voorzien waren. De Recht bank te Braunschweig nu heeft niet alleen als in elk opzicht bewezen aangenomen, dat de nagemaakte machines, wanneer men ze niet met meer dan gewone opmerkzaamheid beschouwde, precies op do Singer machines leken, maar tovens, dat de beklaagde de bedoeling heeft gehad, het publiek te mis leiden, en hem met vonnis van 24 Juni j 1. wegens voortgezet misdrijf tegen de Wet op de Handels- en Fabrieksmerken veroor deeld tot eene boete van 1000 Mark en een schadevergoeding van 3000 Mark. Buiten dien gaf de rechtbank last tot verwijdering der wederrechtelijke ornamenteering en tot vernietiging der daarvan voorziene machi nes. Het hooger beroep, door den be klaagde tegen dit voDnis ingesteld, werd door het Ryksgerechtshof verworpen. Een ernstig geval. In 't laatst van September zou een pensionnaire van het Urselinenklooster te Venlo, Blanche W., die haar opvoeding in dat gesticht voltooid had, naar hare ouders in Engeland terug- keeren. Zij was een volmaakt onschuldig meisje, in 't algemeen en ook lichamelijk wat achterlijk, zoodat zij eer den indruk maakte 13 a 14 jaren te zijn dan 18, welken leeftijd zij evenwel eenige dagen te voren bereikt had. Hoewel de ouders hadden goedgevonden, dat zij alleen zou reizen, namen de kloosterzusters tooh eenige maatregelen tot hare meerdere beveiligiog op reis. Eene der zusters bracht haar naar het station te Venlo en verzocht telepbo- niseh aan den stationsohef te Boxtel haar bij het overstappen in den trein naar Vlis- singen te heipen. Iets dergelijks schijnt geschied te zijn en het meisje kreeg plaats in een dames-ooupa van den D-trein, die ongeveer 8.33 des avonds uit Boxtel ver trekt. Onderweg kwamen twee heeren bij haar in het compartiment en knoopten een gesprek met haar aan. Toen de conducteur versoheen, bracht hij dezen mannen onder het oog, dat zij niet mochten vertoeven in een dames-afdeeling, maar deed, toen zij zieh aan deze vermaning niet stoorden, geen stappen hen te verwijderen. Dit plichtsverzuim is het meisje noodlottig ge worden een der onverlaten heeft zieh, terwijl de ander op den uitkijk stond, aan het kind vergrepen. Blanche W. heeft bij hare aankomst te Londen het voorgevallene verteld aan hare ouders en later, in het bijzijn van dezen, aan de Londensehepolitie zulke uitvoerige omstandigheden mede gedeeld dat daaruit reeds bleek wat ook verklaard is door de zusters te Venlo dat zy ganschelyk geen begrip had van het gevaar dat haar bedreigde. Dit zou dan ook moeten verklaren, waarom zy zich Diet ernstig verzet of om hulp geroepen heeft. Tot zoover de verklaringen van het jonge meisje de treinbeambten, reeds ver hoord, verklaarden er niets van te hebben bemerkt. N. v. d D. Blijvend gedeelte. In de Tweede Kamer heeft de heer Marchant een interpellatie aangekondigd over den maatregel van den Minister, het blijvend gedeelte in haar ge heel onder de wapenen te houden. Die in terpellatie zal vermoedelijk nogvóór 1 Dec. plaats hebben, opdat de Kamer zoo noodig den maatregel ongedaan kan maken. Benoemd in de orde van Oranje-Nas- sau tot officier R. P. J. Tutein Nolthenius, voorzitter der algemeene commissie voor de in 1907 te Amsterdam gehouden internatio nale tentoonstelling van ambachtswerk tuigen. Men schrijft uit Uitgeest De kwaadwilligen die hier den toestand onveilig maken, hebben altijd nog vry spel en hebben er zoo den schrik onder gebracht dat velen die vermoedelijk aan de justitie wel belangrijke inlichtingen zouden kun nen verschaffen, er do voorkeur aan geven te zwijgen uit vrees voor wraak. Liefst spreekt men hier zoo weinig mogelijk over de daden der bende, maar van tyd tot tyd lekt er toch wel iets uit. Zoo werd Donder dagavond uit het hotel „De Ooievaar'1 een fiets gestoleD, die later in een tuin werd teruggevonden. Tijdens een uitvoering op een bovenzaal in datzelfde hotel, werd uit de koffiekamer een barometer gestolen. De ongewenschte bezoekers drongen daarop de huiskamer binnen en namen vandaar de werken van Justus van Maurik en een paar albums mode. Een ladder werd togen de achterzijde van het hotel geplaatst en met behulp daarvan verraste men de gasten der uitvoering met een tafelkleedje, dat als werptuig werd gebezigd naar den Rijks veldwachter, den vertegenwoordiger der gemeentepolitie en den nachtwaker, die by de uitvoering voor de handhaving der orde zorg droegen. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan het station, waar men zich op de steenkolenopslagplaats voorzag van wintervoorraad. Onderweg werden nog een tiental roode kooien van een spoorweg arbeider meegenomen. Te Arnhem is de oudste'inwoonster der gemeente, de weduwe Juta, op 102-jari- gen leeftijd overleden. Een 13-jarig schoen makersjongmaatje te Nijkerk, pas veertien dagen in het werk, viel bij zijn patroon van de (rap en is na eenige uren bewusteloos te zijn gebleven, gestorven. Een werkman te 's-Graven hage staande op de bovenste sport eener

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 2