NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. koop, et gevraagd No. 35. 1907. Zaterdag 9 November. 22e Jaargang, CHRISTELIJK. HISTORISCH DP OP ïaard, 5 jaar .RÖDER, Bad- necht t iiieclit nknecht enarbeider n Handknecht irieobt Ceicl mdster VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK J. DE JONGE VERWEST, FP. D'HUIJ, tö Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN LAWDBOÜ W. ÜBG: OP eDing 22 Nov., bij D. KOOLE, rst. we SINGER- r schoenmakera. J, Middelburg. it RIPMEESTER, (Knol), Hoek nr, smid, Bigge- ed. A. BREEL, AÖE te Bigge- ICKE te Melis- met de paarden 1.10 in de vijf verige 1 gulden likbaar met 35 jaarlijks een .ppelen voor de ktijd 's morgens IJSMAN, elande. er per dag. Hobeinstraat, net Mei n kon, bij J. nge. Oostkapelle. an stonden aan leginselen, door burg. eene keizerlijke ter herinnering, tot het keizerrijk rvan het door de er leen wasont- oor de Franschen de lantaarn afge- paal geplaatst,en k en de klokken ie van het stad eer d ook de toren gebracht, zooals /■(Zwskerk te gaan jiet ver te loopen nis opgetrokken, in de gedaante uwe arduinsteen 70 was zij aaD- iwijls door brand oorspronkelijken kennen is. si af den 6 [Jan. ater, den 6 JJuni en ook bjj deze luizen in de asch 20 Nov. 1663, bij ook de toren rd. gebouw, op en Ie schoone toren, 76, naar de plan ners werd ge- irmde als de R. nen hare muren, nenkomst hopen en te bezien. ■>rdt vervolgd). -yst IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers0,02'. s UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regei meer 10 cent. Vergadering van het Hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering van Land bouw en Veeteelt in Zeeland van Don derdag jl. Voorzitter de heer mr. P. C. J. HennequiD, die door dhr. v. Heel namens de vergadering met zijn herstel wordt geluk ge wensoht en hiervoor dank zegt. Tegenwoordig zijn de afdeelingen Axel, Goes, Hulst, Kruiningen, Middelburg, Noord-Beveland, Oostburg, Tholen en Zierikzee. Tevens zijn uitgenoodigd om deze vergadering bij te wonen de heeren De Ruyter de Wildt, directeur van het R. L. P. S. te Goes, I. G. J. Kakebeeke, rij kslandbouwieeraar in Zeeland, te Goes, C. Zwagerman, zuivelconsulent en J. P. M. Camman, rijkslandbouwleeraar voor Zee land en N. Brabant (en ditmaal ook dhr. E. v. d. Bosch te Goes). Beide laatst genoemden hebben bericht niet tegen woordig te kunnen zijn. De heer Polderdijk deelt mede dat de rammen gearriveerd en aan de verschillende stations geplaatst zijnhet succes is goed als men in oogenschouw neemt dat de ram men joDgzijn. De heer Sturm zegt dat hem de rammen zijn tegengevallen. Da heer Zuidweg is ook zeer tevreden. De notulen der vergadering gehouden te Tholen worden vastgesteld. De voorzitter doet medsdseling dat zijn uitgevoerd de besluiten ter vorige vergadering genomen. Als gemeente waar het volgende jaar in de eerste helft van Juni in de afd. Oostburg de algemeene vergadering en de tentoonstel ling zal gehouden worden, wordt Groede aangewezen. Tot lid van het Dagelijks bestuur wordt herkozen de heer J. J. van Weel met algemeene stemmen, 1 blanco. Tot afgevaardigde naar hetNederlandsch Landbouwoomifé wordt op gelijke wijze herkozen de heer G. A. Vosterman v. Oijen, beide heeren nemen dezeherbenoemingaan. De voorloopige rekening van 1907 wordt vastgesteld met een goed slot, waarschijn lijk van f1500. Da heer v. Weel dringt aan op spoediger subsidie-aanvrage. Nu hebben er maar 5 afd. over beschikt, hij kan op deze wijze de administratie niet volhouden, hij stelt voor om als termijn uiterst te stellen 1 December, wanneer dan de f30 niet is aangevraagd worden zij verbeurd verklaart, dit dan in te doen gaan in 1908. Dit voorstel wordt metalgemeenestemmen aangenomen. Nu komt aan de orde de pensioenrege ling van den zuivelconsulent in verband met diens definitieve benoeming. De heer Hennequin prijst den zuivel consulent als een zeer bekwaam ambtenaar die een definitieve benoeming waard is, waartoe hij hem aanbeveelt. Hierop heeft de definitieve benoeming onder applaus plaats. De heer Zwagerman ter vergadering gekomen, en door den voorzitter geluk gewenseht, dankt voor deze benoemiDg en belooft zijn beste krachten er aan te wijden. De voorzitter deelt mede dat de regeling voorloopig is vastgesteld om zijn pensioen vast te stellen op 65-jarigen leeftijd en wel op f 1200, waaraan hij zal moeten bij dragen 2%, Bij goedvinden van den minister zal de zuivelconsulent zelve de maatschappij mogen kiezen waar hij wil verzekerd zijn. De heer Zwagerman dankt voor deze vrijheid, doch zou liever wensohen een kapitaal-verzekeringhij zal nader gaarne aan het dagelijksch bestuur mededeelen waarom hij dit wensoht. Dit wordt goed gevonden. De algemeene secretaris der Maatsohappij verzoekt om voorrekeningderMaatsohappij eene schrijfmachine aan te mogen schaffen. De voorzitter zegt dat de machine f300 zal kosten, eu voor de maatschappij f 150 en de rest door andere maatschappijen, waarvoor de heer Oyen optreedt. Dit voorstel wordt aangenomen. JJe begrooting voor 1908 wordt vastge steld in ontvangst op f 21.882,60'/2 en uit gaaf f 21,684.40'/a en onvoorziene f 198,20. Dit wordt goedgekeurd De heer v. Dixhoorn vraagt wat voor voordeel de maatschappij heeft met het lidmaatschap der Kamer van Koophandel te Londen. De voorzitter legt dit uit. De oommissie belast met de regeling van de inzending van landbouwproducten naar de nationale en internationale ten toonstelling te 's-Gravenhage brengt bij monde van den heer E. v. d. Bosch ver slag uit van hare werkzaamheden De voorzitter zegt den heer E. v. d. Bosch dank voor wat bij heeft gedaan in het belang dier tentoonstelling, vooral waar Zeeland zoo schoon was vertegenwoordigd. De heer v. d. Bosch brengt een keurig verslag uit omtrent die tentoonstelling, wat hij verduidelijkt door photografiën en tee- keningen. Hij brengt een woord van dank aan de leden voor wat zij voor de ten toonstelling hebben gedaan, om deze zoo schoon mogelijk te doen zijn, vooral de vrouwen hebben hier krachtig medege werkt. Voor Zeeland was een wandvlakte van 70 meter. De bronnen die hij voor het etaleeren heeft opgedaan, zijn uit Duseeldorf, waar hij een kjjkje heeft genomen., wat een suooes was. Alle inzendingen, vooral die der overstroomde streken, die eenig wareD, trokken vooral die granen de aandacht. Waar Zeeland niet kon wedijveren met andere provinciën wat hunne tarwe enz. aangaat, daar mag wel worden geboek staafd dat Zeeland de 2e prij3, groot f 100, behaalde. De subsidie van f900 is zeer weinig hooger gewordeD, wat erg is medegevalien. De voorzitter brengt nameDS de ver gadering dhr. v. d. Bosch, nogmaals dank, en tevens aan allen die de oommissie in dezen hebben geholpen. Verslag wordt uitgebracht omtreDt het examen in het hoefbeslag, afgenomen te Middelburg van 24—28 Sept. j.l. Dit examen was zeer ODganstig, doch dit ligt niet aan den leermeester, maar aan de leerlingen zei ven. De voorzitter zegt, dat een andere rich ting zal worden aangewezen voor de eerstvolgende oursus, zooals die door de oommissie wordt voorgesteld. Van H. Kruijt en L. Boogaert, zijn klachten ingekomen omlrent leerlingen aan den cursus te Axel. Voor kennisgeving aangenomen. Het verslag der cursussen te Cortgene en Hulst wordt voor kennisgeving aan genomen. H. F. M. Rejjniers verzoekt voor hem vergunning om de laatste 4 lessen in het hoefbeslag te Middelburg te mogen bij wonen. Wordt voor kennisgeving aan genomen. De commissie belast met het afnemen der examens in het hoefbeslag deelt mede dat van de 75 geëxamineerden geslaagd zijn 32. De afdeeling Axel verzoekt een één jarigen cursus voor hoefbeslag in te richten voor hen die in September 1.1. in hun exa men niet zijn geslaagd. Dit vindt de voorzitter bezwaarlijk met hot oog op de kosten. De heer v. Dixhoorn zegt dat dit verzoek is gedaan op advies van den veearts. De leerlingen klagen over den onderwijzer in de praktijk, die nooit eenigen hamer ter hand neemt. De heer Mulock Houwer spreekt dit be slist tegen. De onderwijzer werkt wel degeljjk, dit heeft spr. meermalen gezien. Het ligt aan de jeugd der leerliugen. Wanneer zij de cursus nog eenmaal bij wonen zullen zij met succes het examen afleggen. De heer Wagtho zegt ook, dat hij den heer Kruijt meermalen heeft zien werken, j alleen de jongelui van Ax8l zijn brutaal j tegenover den onderwijzer, daar heeft dhr. Kru\jt meermalen overgeklaagd. De heer Dixhoorn blijft er b'y' wat hij heeft gezegd, dat is hem door verschillende personen medegedeeld. De heer Mulock Houwer vestigt er nog de aandacht op, dat er jongens zijn die door militieplicht de cursus niet konden bjj- wonon. De heer v. Oijen zegt, dat er voor is ge zorgd doch het is geweigerd op grond, dat dit niet kon wegens den dieDSt. De heer v. Weel is er tegen om een een jarigen cursus te hebben wegens de kosten. Hij wil een tweejarigen cursus. De heer Dixhoorn vraagt stemming over het voorstel Axel, hetwelk wordt verwor pen met 20 tegen 2 stemmen, die der heeren v. Dixhoorn en de Feijter. Paardenfokker ij. De afd. Oostburg zendt een afschrift van een verzoek om andere oornagekeuring dan de tegenwoordige, met verzoek om be tuiging van adhaesie. De voorzitter zegt dat deze instemming niet door alle afdeelingen is gegeven. Ged. Staten deelen mede, dat de h h. H. A. Hanken te Kattendijke, Ph. J. v. Dixhoorn te Axel, H. J. Dorst te Stave- nisse en Th. Daelman te Westdorpe, be noemd zijn tot leden der Provinciale Rege- lingeeommissie v/d paardenfokkerij in Zeeland, eu in die oomraissie de heer C. A. de Bruyekere benoemd is, in plaats van mr. P. C. J. Hennequin die bedankt had. De Directeur Generaal van Landbouw deelt mede de voorwaarde onder welke hij bereid is eene subsidie van f600 te verleenen voor de inrichtingen van cursus sen in Paardenkennis. Voor kennisgeving aangenomen. De afd. Axel vraagt twee cursussen, een te Zaamslag en een te Axel, in Paarden kennis. Dit is nog niet te zeggen, zegt de voorz. Bepaald wordt dat over den tijd, wanneer de medailles zullen worden uitgereikt, toe gekend voor bekroonde merries van 4 8 jaar, later zal worden beslist. De afd. Axel verzoekt adhaesie te ver leenen aan het adres van de afd. Tiel der G. O. Landb. Mjj. om art. 17 uit de wet op de Paa denfokkerij te laten vervallen, het welk luidt, dat in iedere provinciale keu ringscommissie minstens een geëxamineerd veearts zitting moet heb bïn en dat aan de prov. regel, commissie en de prov. keurings commissie door den minister van oorlog een militair lid wordt toegevoegd. De hoer v. Dixhoorn licht dit voorstel toe. Er blijkt verschil van meening omtrent de waarde van een militair lid in de com missie op dit punt wordt Axels opvatting zeer bestreden. Het voorstel Axel wordt ten slotte verworpen met 10 tegen 3 stemmen7 heeren bleven buiten stemming, 2 heeren waren afwezig. Voorstel der afd. Tholen om den te St. Maartensdijk gestationeerden Yorkshire beer te verkoopen, omdat hij te zwaar wordt en dan eene liohteren aan te schaffen. De heer Snijders zegt, dat de boeren den beer niet meer wensohen, reeds is er aanvrage gedaan voor den verkoop. De beer zal worden verkocht, en dan zal er een nieuwe worden gegeven. Eveneens verzoekt zij opgaaf aan de Veeartsen-on der wijzers aan de oursussen van hoefbeslag door bemiddeling van het afdeelingsbestuur van de leerlingen die bij het examen voor het hoefbeslag geslaagd zijn. Dit zal worden gedaan, zegt de voor zitter. De afdeeling Axel vraagt een tegemoet koming in de reiskosten van Jao. Brakman, voor het volgen der lessen in hoefbeslag aan de staalssmidssohool te Brussel. De heer v. Dixhoorn verdedigt deze vraag met het oog op het koude bloed van het paard. Naar deze school gaau ap het oogenblik drie leerlingen welke met suooes de school volgen. De heer v. Weel bestrijdt de vraag Altijd wil men genieten uit de kas, waarom betaalt Axel de f 45 zelf niet, zij heeft er hel meeste profijt bij. De heer Kakebeeke steunt het voorstel Axelwijl men krijgt een bekwamen hoefsmid. De voorzitter zegt dat f 45 wel wat veel is. De heer r. Dixhoorn laat bet aan het hoofdbestuur over, hij wil noemen f25. Het voorstel wordt aangenomen met 13 tegen 7 stemmen. De afdeeling Tholen stelt voor om in het vervolg aan de leden van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw geen vrijen toegang meer te verleen en op de tentoon stellingen onzer maatschappij of van hare afdeelingen, omdat die vrijen toegang aan de leden onzer maatschappij werd gewei gerd op detentoonstellingte'sGravenhage. De heer v. Weel ontraadt ten sterkste de aanneming van dit voorstel op grond dat deze tentoonstelling ontzettend veel geld heeft gekost. Hij stelt voor om aan alle zustermaatschappijen te vragen om een eventueel te kort te helpen dekken en vindt het onbillijk hun den vrijen toegang te ontzeggen. De heer Jhr. v. Vredenburgh zegt, dat wanneer do afd. Tholen had geweten dat de subsidie hiervan afhankelijk was ge weest, zij het niet had gedaan. Z\j trekt nu het voorstel in. De afdeeling Tholen vraagt voor de jaren 1906 en 1907 eene subsidie van f 60 en voor de volgende jaren van f30, als belooning voor de leden der commission, belast met het onderzoek omtrent den toestand der be werking en bezaaiing van de overal roomde gronden in Tholen. Het dagelijksch bestuur ontraadt dit voorstel, het algemeen belaDg wordt er niet door gediend. De heer v. Vredenburgh verdedigt dit voorstel als zijnde allicht een algemeen en zeer stellig een Zeeuwsch landbouwbelang. De heer v. Weel iö het eens met den voorzitter, hij raadt aan de f 30 provinciaal subsidie hiervoor te besteden dan hebben ze toch geld hiervoor. Bpr. betreurt het, dat de landbouwers in die streek er niets voor over hebben, zij hebben er belang bij. De hear Dominicus vraagt of de commis- siëu aldaar zooveel werk hebben gehad. De heer Kakebeeke antwoordt bevesti gend. Het is een gevolg van de overstroo- ming. De hoer v. Dijk heeft er veel moeite voor gedaan. De heer Moolenburgh vraagt of de zaak is behandeld in de vergadering dier af- afdeeling en of deze bijdrage is geweigerd, wat de heer v. ""Vredenburgh ontkennend beantwoord. Het Hoofdbestuur stelt thans voor f 30 te verleenen. Dit wordt aangenomen. Eveneens brengt deze afd. verslag uit, omtrent het adres van de Hollandsehe Maatsohappij van Landbouw inzake het wetsontwerp op de Landbouwongevallen- verzekering en betuigt daarmede hare instemming. De voorzitter zegt dat in de afd. der Tweede Kamer deze zaak is ter sprake gebracht, doeh dit verslag i3 nog niet verschenen. Nu wensoht hij te wachten, totdat dit is verschenen. Hiermede ver- eenigt zich de vergadering. De afd. Axel verzoekt medewerking van het hoofdbestuur, om bij de betrokken autoriteiten verzoeken te richten tot wijzi ging, verbetering of verandering van a hengsten, die op de laatstgehouden keuring in België zijn afgekeurd, bij invoer hier te lande niet gosd te keuren b. in de waggons bestemd voor veever- voer in 't vervolg drinkbakken te plaatsen o. opheffing der verplichting, dat de verzender van vee en paarden met de provinciale booten de verklaring moet teekensD, dat de schipper van alle ver antwoordelijkheid ontslagen is, dit verzoek is niet doenlijk d. vermindering van de herhalings oefeningen voor militiepliehtigen, of die althans te doen houden op een meerge- sehikten tijd dan gelijk» nu bijna altijd plaats heeft in den oogst e. wijziging van art. 2 van het „Regle ment" op het verleenen van aanhoudings- bijdragen voor merriën in dier voege dat „één veearts" wordt gelezen inplaats van twee veeartsen f. wijziging van art. 11 van dat regle ment, zoodanig, dat de bekroonde merrie, die vertoond wordt zonder veulen de medaille ontvangt. Het dagelijksch bestuur wensoht dit over te laten aan de veeartsen, het zou zeer onbillijk zijn deze bepaling te maken. De heer v. Dixhoorn verdedigt het voor stel als alleszins billijk. Het is de bedoe ling minderwaardige hengsten te weren. De heer Yorsterman van Oyen zegt, dat dit niet doenlijk is. In Belg'ë verandert een paard van naam als men wil, een merk aan het paard te geven is niet te vertrouwen. Dat maakt men heel gemak kelijk na. De heer v. Dixhoorn zegt dat er dan een bewijs bij moet wezen van de Belgische keunngscom missie. Het hoofdbestuur zal deze zaak onder zoeken. Punt e wordt na bestrijding door de heeren v. Weel en Vorsterman van Oyen verworpen met 12 tegen 4 stemmen, 4 bleven buiten stemming. Bij punt stelt de heer Roggeband voor, deze medaille slechts eenmaal te geven. Dit wordt goed gevonden. De invoerformulieren zijn bij den heer Directeur- Generaal nog in onderzoek. Verder vraagt Axsl, of het niet slagen van een zoo gering aantal leerlingen bij het examen in het hoefbeslag niet moet worden gezocht in de benoeming van een Holland- schen leermeester en of het niet beter is voortaan een Belgische te benoemen. Het gevoelen wordt niet gedeeld. Voorts deelt zij mede dat de aldaar gestationneerde beer niet is althans volgens hare meening van 't Yorkshire ras, dat hij heeft gedekt 27 zeu gen, welke hebben geworpen 260 biggen waarvan 5 mannelijke tegen 4 vrouwelijke. De vergadering zegt dat de beer is van zui ver ras. Aan de leerlingen der landbouw- cursusson zullen voortaan diploma's worden uitgereikt a's zij alle lessen hebben bijge woond. De heer Kakebeeke zegt dat het Land bouwonderwijs begint met 60 cursussen. Hij zou wenschen dat van gemeentewege meer steun wordt verleend. Hij verzoekt do medewerking van de vergadering. Deze wordt toegezegd. Goedgekeurd worden de rekeningen der wintercursassen voor de landbouw. Over gelegd wordt het verslag van de werkzaam heden van den Zuivelconsulent over Juni Augustus. Id. stukken betreffende de ten toonstellingen te Tholen en 's-Gravenhage. Voor kennisgeving aangenomen. De afd. Zierikzee vraagt een nieuwen beer, omdat de thans gestationeerde te zwaar wordt. Zal worden ^rstrekt. G8d. Staten vragen het gevoelen omtrent het adres van B. en W. in Zuid- en Noord- Beveland in zake het reglement op wegen en voetpaden. Hierop kan niet worden ge adviseerd. De afd. Axel verzoekt doorzending van een adres om in Axel de agentschap te ves tigen der Ned. Bank. In een schrijven aan den directeur-generaal van landbouw, be vattende adhaesie aan het adres van Oost- burg in zake cornage keuring. Op bovengenoemd adres is van den minister van financiën reeds antwoord ontvangen. Schrijven van de Rijksverzekeringbank te Amsterdam, aanslag der maatschappij wegens een verzekeringsplichtig bedrijf in den zin der wet, hot Laboratorium te Middelburg, Deze zaak is thans aanhangig. Aan den directeur-generaal zalsteun wor den gevraagd voor landbouw-boekhouden. Toegezegd worden de rijkssubsidiën van f 350 over 1907 voor de varkensfokkerij, en die van f 808,38 winterhalfjaar 1907/8 voor de cursussen voor volwassenen. De heer Lucieer te Oostburg vraagt f,10 voor reiskosten voor den cursus aan dhr, Meijer.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1