Uit de Tweede Kamer. Sterk nieuws. Schoolnieitws. UIT DE PROVINCIE. Gemengde Berichten. liefeo behooren, vior zoover de bepaling der loonklasse in deze wet niet op andere wijze is geregeld. Middelen tot dekking der uitgaven. De middelen voor de te berekenen dek king der uit te keeren renten, en zoolang deze niet ten laste van het Rijk komen, der administratiekosten, worden gevonden door het heffen van premiën van de ver zekerden of van de werkgevers van ver- zekeringspliohtige werklieden. Door het Rijk wordt ten behoeve van de verzekering van het tegenwoordig ge slacht de eerste 75 jaar in het onder- houdsfonds gestort een som van f 6,400,000 per jaar. Aanvangende met het 76e jaar na het tijdstip waarop art. 1 in werking treedt, komen de administratiekosten ten laste van het Rijk. Over elke week wordt geheven een premie ten bedrage in loonklasse 1 van 20 oent. ii II 24 v ii UI n 32 u h u IV 40 a V 48 n Zij wordt voor den gewonen loonarbeider door den werkgever betaald deze mag de helft der premie afhouden van het loon. Gedurende den militairen diensttijd betaalt het Rijk de premie, en wel die van de tweede loonklasse. Want de 2e loonklasse is die der gemiddelde verzekering. Renten der uit eigen hooide verzekerden. De rente beslaat uit een grondslag en eene verhooging. De grondslag der rente is het bedrag, dat gevonden wordt als men het 845 voud van het gezamenlijk bedrag der betaalde premiën deelt door het aantal weken.dat de verzekering geduurd heeft. De verhooging bedraagt 15 ten honderd van het totaal bedrag der betaalde pre miën. De som van grondslag en verhooging maakt de jaarrente uit. Over den tijd, waarover krachtens de Ziekteverzekeringswet 1907 ziektegeld wordt uitgekeerd aan den verzekerde, wordt hem de ouderdomsrente niet of niet verder uitgekeerd, dan indien en tot het bedrag, waarmede zij het ziekengeld over- traft. Renten der weduwen van verzekerden. Geen rente wordt aan de weduwe toe gekend, indien het huwelijk gesloten werd, nadat haar echtgenoot zjjn 60e levensjaar inge'.reden was en indien zij van tafel en bed was gescheiden. De weduwe heeft reoht op een rente, indien zij bij het overlijden van haar echt genoot den leeftijd van 65 jaar bereikt heeft of indien zij na dat overlijden dien leeftijd bereikt. De weduwenrente bedraagt 104 per jaar. Betaling der premie. De premie wordt betaald a. voor den werkman, die zijn loon niet uitsluitend van derden ontvangt aooh be voegd is dit voor het geheel af te houden van hetgeen hij ten behoeve van zijn werk gever van derden ontvangt, door zijn werkgever. b. in alle overige gevallen door den verzekerde. De werkman, die zelf de premie moet betalen, betaalt in den loop van elke week een premi9. De distrietskas kan den werk man vergunning geven de premiën om de twee of meer weken te betalen. De werkgever betaalt de premiën voor of gelijktijdig met de betaling van het loon aan den werkman. Is stukwerk verricht niet in de werk plaats nooh onder toezicht van den werk gever, dan wordt ter berekening van het aantal kalenderweken, waarover de werk gever een premie moet betalen, do werk man geacht per dag te hebben verdiend f 0.40 in de le loonklasse. - 0.80 a n 2e -1.40 ff 3e - 2.a a 4e - 3.5e a De werkgever mag de door hem be taalde of versohuidigde premie geheel noch gedeeltelijk op eenigerlei wijze op den werkman verhalen, voor zoover hem dit niet is toegestaan bij deze wet. Rentekaarten. De premiën worden betaald door het plakken van rentezegels op een rentekaart. De rentezegels strekken ter voldoening van een premie. De inrichting der rentekaarten, alsmede de termijn, binnen welken zij moeten wor den ingeleverd, worden bij kon. besluit vastgesteld. Met de eerste rentekaart wordt uitgereikt le. een renteboekje, bevattende een be knopte mededeeiing van de voornaamste rechten en plichten van den verzekerde 2e. indien de werkman vroeger uit eigen hoofde verzekerd was, doeh zijn verzeke ring vervallen is, een kennisgeving, dat de vroegere verzekering herleeft. Invalide verzekerden. De nit eigen hoofde verzekerde, die inva lide is gewordeD, wordt op zijn verzoek blijvend invalide verklaard, indien er geen vooruitzicht bestaat op zoodanig herstel der verloron arbeidskracht, dat bij ophoudt invalide te zijn. Hij, die blijvend invalide is verklaard, behoeft geen premiën meer te betalen. Toekenning van renten. De renten, die bij deze wet worden toe gekend, zijn tot een beloop van f260 's jaars. a. onvervreemdbaar b. niet vatbaar voor verpanding of be- leeniag c. niet vatbaar voor exeoutoriaal of conservatoir beslag, nooh voor faillisse mentsbeslag. De betaling der renten en uitkeeringen geschiedt ten kantore der posterijen van de woonplaats van den rechthebbende. De renteuitkeeringen worden betaalbaar gesteld op Dinsdag van elke week. De termijnen, welke niet ingevorderd zijn binnen een jaar Da den eersten dag der betaalbaarstelling, worden niet meer uitbetaald. Beroep van beslissingen. Over de beslissingen van het bestuur der Ouderdomsrentebank, waartegen be roep openstaat, wordt geoordeeld door de raden van beroep en in hoogste ressort door den oentralen raad van beroep, be doeld in artikel 1 der B:roepswet. Aan de uitvoerige Memorie van Toe lichting zijn als bijlage toegevoegd een overzicht vau den toestand in bet buiten land (behalve Duitsehlaod) der ouderdoms- verzekering en een overzicht van 't onder zoek naar het evenwicht van baten en lasten der ontworpen ouderdomsverzekeriog. Vóór den Minister spraken nog de heeren IJzerman, De Waal Malefijt, Verhey ea Dujmaer van Twist. Over elk hunner speeches een enkel woord. De eerste en derde spreker uitten hunne waardeering voor 's Ministers beleid. Naast die waar- deeriüg kwam echter ook een woord van oritiek, billijke critiek, naar dhr. IJzerman meent, die den toestand op Atjeh onder handen neemt. Aan de daar gepleegde grnwelen dient eeneinde tekomen. Vroeger leed men aan gebrek van zelfvertrouwen, thana aan overschatting van eigen kracht. Niet ontijdig moet het militair gezag door het civiel gezag worden vervangen. Geen uitbreiding van troepenmacht wil dhr. IJzerman, maar toch krachtige vervolging van de kwaadgezinden. Op een innig ver band tusschen verschillende groepen van de bevolking, door eigen hoofden in be dwang te houden, komt het aau. Den hoof den moeten middelen verschaft worden om de bevolking tot rust en orde te brengen, b.v. eene kleine politiemacht, ter bsoor- deeling van de plaatselijke autoriteiten. Vooral in streken met krachtig verzet. En als men daarin met beleid handelt, zijn de kosten niet zoo groot. Dan zou de bevol king, die goed wil, een steunpunt vinden rond de hoofden. In het kort s&amgevat wil dhr. IJzerman, dat aan de tot dusver gevolgde gedragslijn wordt vastgehouden en dat de toestand van anarchie geleide lijk zal worden bsstreden. Dhr. Verhey kan zich by dit laatate wel neérleggen. Zulke maatregelen als dhr. IJzerman aan geeft, kunnen wel goed werken, maar toch, zou hfj gaarne zien, evonals een der vorige sprekers, dhr. Thomson, dat er meer troepenmacht op Atjeh was. Hy heeft zoo den indruk, dat er vele verkeerdheden vóórkomen. Het oorlogsbedrijf wordt niet altijd met den noodigen ernst ter hand genomen. En door vermeerderde troepen macht zou or een einde aan al die uit spattingen komen. Dat vindt ook dhr. De Waal Malefijt. Het is goed, zegt deze afgevaardige, als men zoo nu en dan eens meer maehtsver toon op Atjeh laat zieu, dan krijgt de goedgezinde bevolking, die thans dikwijls minder goed behandeld wordl, o. a. werden kampongs van goedgezinden dood geschoten, omdat de bevolking schuil plaatsen van kwaadwilligen had aange wezen meer een gevoel van gerustheid. Maar dan liefst geen kleine troepjes van een man of zestien, want zoo iets hialt niets uit. Iq het algemeen moeten de overwonnenen overtuigd worden, dat zij het onder ons gezag goed hebben en het de bevolking wel zal gaan. Over het linanoieel beleid van den minister is dhr. De Waal Malefijt niet best te spreken. Nu de liaanoieele toestand wat verbeterd is, bespeurt men een neiging, om vooral geen nieuwe belastingen uit te voeren en wil men zelfs overgaan tot afschaffing van sommige belastingen. Daarover is deze afgevaardigde ongerust. Men moet die tijdelijke buitenkansjes o. a. van de tin- prijzen, niet te hoog aanslaan. Want als ze later eens tegenvallen, die tinprijzen, wat dat De uitgaven zuilen enorm stij gen die van het onderwijs 4 millioen, legeruitgaven met 6 ton meer en dat wel blijvend. Voorzichtigheid is daarom gebo den. Voorts bestrijdt dhr. De Waal Malefyt met dhr. Brummelkamp het opiumgebruik. Hy wijst op China, waar men geleidelijk tot een verbod van invoer en gebruik van opium tracht te komen. Dien weg moeten we volgens spreker o»k in lodië uit. Daar door bevordert men de zedelijkheid. Voor dit Jaatate heeft vooral dhr. JDuymaer vsd Twist ooren, die niet overtuigd is, dat de regeering krachtig genoeg in dezen op treedt. Zedelijkheidsbegrippen moeten in Indië en Nederland gelijk zijn. Dit blijkt echter niet altijd het geval te wezen. Denk maar aan het concubinaat. De bestrijding van dit suvel, ook in het leger, moet den minister meer ernst zijn. Nu is de minister aan het woord. Zijn beschouwing over de iinantiën is nog al optimistisch. Het gaat vooruit, er is op tinantiëel gebied gezonde ontwikkeling in Indië. Het]]tekorl is weer 2 millioen in gekrompen, dit jaar is 7 millioen meer aan gewoon uilgetrokkeD, terwijl derijtu'g- belasting wordt afgeschaft. Alzoo geen zorg voor het oogenblik. Maar dan de Atjeh-toestand De minister zeide naar India geschreven te hebben, om zoo noodig, de troepenmacht in Atjeh te vermeerderen doch beiden, gouverneur-generaal zoowel als de gou verneur vaD Atjeh aohten troepenver meerdering onnoodig. Ook deelde Z Exo. mede, dat met machtiging der Koningin de gouverneur-generaal zioh naar Atjeh zal begeven, om de gebeurtenissen der laatste jaren nauwkearig te onderzoeken en te overwegen, wat verder te doen staat. Dhr. Van Kol bleek met dat onderzoek niet tevreden te zijn. Zulk een onderzoek door den gouverneur-generaal ingesteld, om eigenlijk zijn eigen werk te eontro- leeren, achtte de afgevaardigde van De venter al te partijdig. Er moest en hij deed daartoe eene motie een beter, een onpartijdig onderzoek worden bevolen. Met bijna algemeene stemmen werd eohier die motie verworpen. De Kamer meende, dat de motie een blijk van wantrouwen was tegen den gouverneur-generaal en was daarmede niet gediend. Alleen de socia listen stemden voor. In de plaats daarvan werd een motie van dhr. IJzerman aangenomen, waarin het ver trouwen werd uitgesproken, dat de gouver neur-generaal een onpartijdig onderzoek zou instellen. Voorts ontstond er nog een woordenwisselieg tusschen dhrn. Verhey en Van Kol, alsmede een persoonlek inci dent tusschen den minister en dhr. Thom son, dat naar het schijnt in verband stond met de mededeeiing van besprekingen in de afdeelingen, die voor den Minister onaan genaam en voor dhr. Thomson bezwarend waren. Toen dhr. Thomson naar de gele genheid zocht om dit //misverstand'' by den Minister tot klaarheid te brengen, werd deze hem onthouden en hield de Minister vol, dat zijne voorstelling van de zaak de ware was, wat dhr. Thomson zoo vry was te ontkennen. Het was blijkbaar een onverkwikkelijk incident. De algemeene beschouwingen z\jn gesloten en enkele afzonderlijke artike len gingen reeds onder den hamer door. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Steggerda dr. F. Fokkema, cand. te Westergeest; te Burgh S. Ybema, hulpprediker te Kamperland. G.C. Aangenomen naar Niohteveoht door J. H. F. Rename te Rijswijk. Bedankt voor Haastrecht door J. Slot te Lutjebroek. Wemeldinge. Door het kiescollege alhier zyn Woensdagavond als ouderling gekozen dhr. L. Dominicus en als diakeoen de heeren Mztfeh. Schouwenaar (aftr.) en Joh. de Bourgraaf. Geref. Kerken. Aangenomen naar Baarn door H. A, v. Andel te Zuidland. Bedankt voor Westkapelle door A. Dek kers te Anna Jacoba Polder. Vrye Evang. Gemeente. Bedankt voor Oude Pekela door P. S. Dourna te Nijmegen. Geslaagd te Venlo voor de vrije-en orde oefeningen mej. G. J. v. Bakergem en A. C. Snoep van Viissingen, G. Anema en C. C. Boe3 van Middelburg. De Chr. Bewaar- en Voorbereidings school aan de Bree te Middelburg heeft dringend behoefte aan steun. In een circu laire «aan de belangstellenden in het Chr. onderwijs en de Chr. opvoeding der Jeugd" wordt dit uiteengezet. Het is bekend dat deze school in een dringende behoefte voorziet. Zij is de eenige inrichting te dier plaatse, waar Chr. voorbereidend lager onderwijs gegeven wordt. Daarom is het te hopen dat de bede om steun algemeen gehoor vinde. Er is een tekort dat gedekt moet. Er zyn nog tal van Christenen die g6en lid zijn van deze bewaarschoolvereeniging. Wij steunen dan ook den aandrang tot die velen om door hun lidmaatschap, of verhoogde contributie het bestaan dier school, welke alleen uit eigen middelen wordt in stand gehouden, mogelijk te maken. De drie gereformeerde predikanten steu nen het verzoek van het dame3-comité en 't bestuur, waarvan de heer A. D. Littoojj voorzitter, en de heer Ch. J. de Wolff pen ningmeester is. Goes. Woensdagavond circa half elf giDg een dogear van dhr. v. d. Linde van „Klein Frankrijk" op de Groote Markt by den Opril op hol. Dhr. v. d. Linde en zijn vrouw, die er in zaten, sprongen er uit. De terste viel en bleef met een hoofdwond op de Markt liggen. Spoedig toegesnelde hulp bracht hem binnen in het hotel „Zoutkeet" waar dr. v. d Harst de eerste hulp ver leende. Dhr. v. d. Linde, die een oogenblik buiten kennis was, kwam er buiten ver wachting goed af. Met een betrekkel'/k onbeduidende hoofdwonde en den schrik kwam hij vry. Zijn vrouw, die het eerst uit bet rijtuig sprong, werd eveneens met eenige kneuzingen opgenomen by den heer A v. Kalmthout op de Markt. Het paard en rijtuig, dat in dolle vaart den Opril opreed, heeft het wonder bo7en wonder tot de 's-Heer Hendrikskinderendyk gebracht het passeerde nog een ander rijtuigwaar het door dhr. S. Duvekot werd opgevangen. Het paard was gevallen. Het is wonderlijk, dat het paard zonder ongelukken te veroor zaken zoover heeft kunnen voorthollen. Per rytuig werden beide gekwetsten, van welke de vrouw zeer zenuwachtig was, naar hun woniDg vervoerd. Viissingen. De expres trein van het DuitscheKeizerpaar wordt Zaterdagmiddag om 3.49 (stadstijd) hier verwacht. Viissingen. De heer directeur-generaal der Staatsspoorwegen is gisterenavond met den Hollandschen sneltrein aangekomen en met de mailboot naar Engeland vertrokken. O.-en W.-Souburg. Woendagavond j.l. gaf in onze gemeente een genoeglijk samoEzyn. Het nieuwe lokaal in onze ge meente, staande oude' beheer der Herv. diaconie en onder opzicht van dhr. M. Joziasse, voltooid geworden, werd voor het eerst in gebruik genomen. Met éón oogop slag ziet men in den voorgevel staan gegra veerd de woorden uit Genesis 26 vers 22 laatste gedeelte „Rehoboth" d. i. „de Heere heeft ons ruimte gemaakt". Door het voor portaal treedt men dit in alles doelmatige lokaal binnen, hetwelk voor een 250 tal be zoekers plaats biedt. Op het eind der zaal bevindt zich de tribune, welke kan afge sloten worden door 'n tweetal schuifdeuren. Deze biedt ruim de gelegenheid voor een 50 tal personen, zoodat gerust kan gezegd worden, ook daar een 10 tal gaslampen d;t nette gebouw verlichtenin alles biykt niets te zijn ontzien, om aan het doel te kunnen beantwoorden- Op de tribune stond byeen de chr. zaDgvereeniging Boaz om enkele nummers ten gehoore te geven, ter wijl ds. Ter Nedo, ds. DeVisser uit Middel burg, ds. Tichelman uit Viissingen, ds. Nouta uit het naburige Ritthem en ds. Schouten nit St Filipsland er hadden plaats genomen. Eerstgenoemde heette de aan wezigen hartelijk welkom, en sprak den wensch uit dat deze eerste ure in dit ge bouw een gezegende mocht zyn, waarop door Boaz de Óud-Testamentische Zegen bede werd aangeheven en ds. Ter Neden opende met gebed. Hierop wijst spr. op de opkomst in deze ure, de noodzakelijkheid daarvan, en voegt er bij dat het kwik van het geestelijk leven al is het maar een graadje toch ook stijgt. Hij herinnert er aan hoe 27 Mei de eerste steen van de oude schuur is weggenomen en thans ziet ge dit gebouw voor u. De ker- keraad meent dan ook den HeeTe te mogen danken dat in zoo'n behoefte is voorzien. Boaz gaf nu onder directie van onderw. Breel uit Viissingen een lied ten gehoore dat aller lof inoogste. Ds. Tiohelman uit Viissingen trad nu naar voren om Neb 8 11 nader uiteen te zetten. Spr. haalt o.a. aan de tempelbouw van Salomo, en hoe de steen die de bouwlieden verwierpen tot een hoofd des hoeks is geworden, hierbij wijzende op het onwankelbare gebouw Gods dat blijven zal tot in eeuwigheid. Nadat Ps. 89 1 is gezongen en door Boaz het //dankt dankt nu allen God" is aange heven treedt ds. De Visser voor en brengt een eeresalut aan ds. Ter Neden voor alles wat hij tot heden deed in deze gemeente. Voornamelijk aan hem is het te danken dat we dezen avond hier mogen zijn. Deherders vau Izaak twistten over de putten, maar ds. Ter Neden is slimmer dan Izaiiv hij zet Rehoboth in zijn eigen tuin. Moet ds. Ter Neden eenmaal hier vertrekken, dan zal kunnen gezegd worden dat hij met zegen hier heeft gewerkt. Bewogen door de har telijke woorden hem toegesproken spreekt ds. Ter Neden zijn dank uit, waarop, nadat ds. Ter Neden Ps. 134 3 is toegezongen, ds. De Visser deze gezellige samenkomst ein digde met dankzegging. Bij de Dinsdag gehouden stemming voor den gemeenteraad te Tiel werden uitgebracht 863 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren F. C. J. F. Baesjou (r.k.) 465, Th. Corbelijn, die 3 Sept. als raadslid bedankte, 308 en H. J. C. G. van Dijk, die zioh terugtrok 90 stemmen, zoodat gekozen is de heer F. C. J. F. Baesjou. Te Groningen is een werkman in de suikerfabriek van 'n hoop zakken gevallen en aan de bekomen verwondingen over leden. Te Eist viel een voerman van den bok van zyn wagen, doordat zyn paard schrok van een koppel koeien. De man kreeg 'n schedelbreuk en overleed spoedig. Twee schoolkinderen die uit Ambt Vollenhove naar de stad gingen, waar zy school gaan, wilden, gelijk zij meer deden, op een melkwagen klauteren om een eindje mee te rijden. De jongste, een jongetje van negen jaren, had daarby het ongeluk te vallen, hij kwam voor het wiel terecht, het welk hem over de borst ging. Het kind werd dood opgenomen. Maandag hebben te Winschoten op de Allerheiligenmarkt ernstige verwon dingen plaats gehad. Eén der verwonden mag zelfs, tengevolge van bloedverlies, i iet vervoerd worden, 't Is de 23 jarige timmer man Engel Kuilman van Blijham. Hem werd in den namiddag met een soheermes een snede toegebracht, over het voorhoofd, den neus, de bovenlip, de borst, den boven arm en de hand. Bewusteloos ward bij in de Privaatkliniek van dr. Mellema binnen gedragen, alwaar hij wordt verpleegd. Den 17-jarigen smidsknecht Jacob Mulder ven Blijham werd door een ander drie mes steken in den linkerarm toegebracht. Twee artsen verleenden geneeskundige hulp. Een ander stak Feiken van Niesoord met een mes in den rechterarm. Ook htm werd hulp verleend. En eindelijk zwaaide nog een ander nog woest met 'n mes. Deze verwondde echter zichzelf. Van twee vingers sneed hij zioh een stuk af, zoodat men ook hem verbond. Ds pas 17-jarige, reeds ge huwde Berend Koning van't Waar, moest «voor eigen en anderer veiligheid", gelijk de fraaie formule luidt, 'n tijdlang worden opgeborgen in de kazerne der maré- chaus éa omdat diens naar hui* laveeren m:t natte zeilen, wat al te hoekig ging. Z'u jonge vrouwtje kreeg hem later mee naar hu s. Gedurende de manoeuvres miste een officier in het kamp bij Oldebroek uit zijuc gesloten kist een overjas. Verleden week is deze teruggevonden bij een loodgieter uil Zwolle, die in het kamp was werkzaam geweest. Deze beweert dat hij de jas van een korporaal heeft gekocht, maar onder de in het kamp aanwezige korporaals kon hij hem niet aanwijzen. De zaak is in handen van de maréchaussees, die reeds eenige korporaals, welke inmiddels Daar hun garnizoen zijn teruggekeerd, hebben doen overkomen. (Avondp.) Een natuurverschijnsel. Te Kampen werd eergisternaoht, ongeveer half 2, een natuurverschijnsel waargenomen. Een groote blauwe bol versoheen in het lucht ruim, die alles verliehtte, gelijk een felle bliksemstraal, volgende de riohting van N. naar Zuid. Deze bleef pl.m. 3 seconden zichtbaar en verdween toen aan den hori zon, waarna een korten tijd later, pl.m. 3 min., een geluid volgde als het knallen van een sohot, gevolgd door een kort ge rommel, alsof het in de verte donderde. Een Amsterdantsche „run". Sinds Maandagmorgen kent ookdehoofd- stad haar „run", 't Is er een van een ander soort dan de Rolterdamsohe, maar trekt niet minder de aandacht. Lang voor den tijd namelijk, dat de bekende eolleeteurs der Staatsloterij 's mor gens hun bureau's openen voor den verkoop van loten voor de 386e, staat hel zwart van de mensohen, die zioh verdringen niet om hun geld terug te halen of te gaan sparen maar hun offer te plengen op bet altaar van den Speelgod. De drukte aan de adressen op den Dam, in de War moesstraat en Damstraat is vooral op de eerste morgens zoo enorm groot, dat een of twee politieagenten voor elk kantoor noodig zijn, om de orde te handhaven en vechtpartijen te voorkomen. Want de wachtenden dulden niet, dat een later aankomende vooruit dringt. Wij vestigden al eens vroeger de aan dacht op deze merwaardige taak, den dienaren van Hermandad opgedragen, en vroegen of men de noodige maatregelen niet aan de kantoren zelf zou kunnen overlaten. Wat voorts bij deze hardnekkige »runs" die ook 's avonds bd heden nog voort duurden opvalt, is de armoedige aanblik, dien zulke wachtende troepen van wel 100 aspirant-spelers opleveren. Veeleer zou men in algemeenen zin denken aan mensohen, die op bedeeling wachten, dan aan lieden, die geld over hebben om te dobbelen. Ziet die armoedig gekleede, poovere vrouwtjes maar aan, kijk naar de schamele plunje met afgetrapte broeken en afgeloopen schoenen van de mannen, die in de rijen der wachtenden plaats nemen, naar de gezichten vooral, die onmiskenbare teeke nen verfoonen van slechte voeding, van nooddruft zelfs en ge verbaast u telkens meer over dien stormloop van //proletariërs", zoodra maar een eolleote der Staatsloterij is geopend. 't Wijst op een fout in het volkskarak ter, 't bewijst tevens, dat betrekkelijke armoe en absolute idem niet sterk genoeg zijn, om mensohen te beletten, aan hun speelzuoht te voldoen. (Tel.) Een merkwaardige kip. Men meldt het volgende aan de Delftsche Ct z/Bij Th. Klumpers te Hof van Delft, is een kip die geregeld 's morgeDS vraagt binnen gelaten te worden, dan 2 trappen hoog loopt, om vervolgens in de wieg ven het dochtertje des huizes een ei te leggen. Wanneer zij haar plicht heeft gedaan, komt zij weer naar beneden en vraagt om buiten te worden gelaten. Gedurende 8 weken is zij op die wijze al bez'g en ruim 50 eieren zijn al door haar in de wieg gelegd". Jammer, dat er niet bij vermeld staat of de kip ook gouden eieren legt. De oorrespondent van de N. R C. te Groningen seint Hedenavond is door den mist, nabij Hoogkerk te water geraakt het rijtuig, waarin jhr. H. van Panhuys, burgemeester van Leek, en jbr. mr. J. M A. van Pao- huys, minister "nn staat, gezeten waren met hun eohtgenooten. Alle vier de in- z (lenden zijn verdronken; de koetsier en de paarden gered. De politie te Rhenen heeftin arrest gesteld J. C. de L. uit Haarlem. Hij wordt verdacht van diefstal met inbraak,gepleegd op 23 October in het Doorgangshuis te tloenderloo. Door uitsnyding van een ruit had hij zich toegang verschaft tot de schoenmakery, stal een lOtal pareD nieuwe bottines en eenig schoenmakersgereed schap, dat hy in een zak meden am naar Arnhem, waar 't by een opkooper in beslag werd genomen. Men denkt daarmede den dader in handen te hebben van de vele in braken in de omstreken van Arnhem, Yelp, De Steeg'en Oosterbeek. Hy is 20 jaar oud en heeft reeds vier vonnissen ondergaan, twee wegens rijwieldiefstallen een wegens verduistering en een wegens diefstal van ®i. f 1200 van zyij sel, welk gele Duivelbal In de verm Dowie woonc jaar, Letitia de laatste tv bedlegerig wa ders dan hinl had bewogen.! aanhangster vi aanhangster Charles Parh^ leer verkondil duivel stamt, door aanhoud kwaal verlos helpers bezitf lichaam van Natuurlijk spoedig tot dj baunenden Ct van hot nieuv nog met hartl De kindere vrouwen en slaagden oved tot do overtul moest word er Eeist moei vigen eohtgel tamelijk gemj liet zioh me| wegsturen. Tegen zevl schenen de d| het ziekbed allereerst lanj vraag gesteld voelde. Op hl Letitia werd I gezet. Na eef guustig teeke| zakelijkheid in. Do door armen van heen en wd iieelemaal oml verscheurend vigen noamd| duivel. Men gelijke wijzd lang duurde d| bewusteloos «Hoera, hd want ze meel wonnen wasi uur lang del hebben, weeif Dat eohter volle, maar od vond hij zijt De politiel en de vijf gef klacht van Samuel Amerikaansol heeft een proif hij de werkg voorwendsel Trots deze pro en ontslagen! De werkloosif Een ins nieuwe uitv| ommekeer ir zal brengen I slechts een d| ontwikkeld paardek raehtl daags beproe| en men verv onmogelijk Te Leid wegbeambfe,]' vader en twee revohel gewond wel gebrachtdel aan. Te Mai| werker zijn een einde al was niet laol ontslagen, wl moord, geplel In een[ zaakten de ploffing. Er i sprongen uit naar benedezj lijke kwetsul De che| gouveinemeB riteilen te PI van een po; gevangenen (S berië). Het begeld soldaten. Tel lingen onder ken van de snelden zij naar de ganl tem is een gev te trachten te maken. Zl den te krijgt de eerste veril nen zij te sol genen neder. hunner echte de schild wac de bossohen| zocht. Zes soldaten doodelyk. Door e| Ja het Lzdog

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 2