NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 33. 1907. Donderdag 7 November. 22e Jaargang. CHRISTELIJK- HisroRisen VERSeHIJNT ZESMAAL PER WEEK 'Wed, S- J. ÖE JONGE VERWEST. te Goes F. P. D'HUU, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Snippers uit de oude doos. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02', UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De opgaaf van den spoordienst komt In dit nommer voor op de ge bruikelijke plaats. Zoo is dan nu de strijd over het kies recht, die minder ingrijpend dan die voor da christelijke sohool ons volk verdeelt, een stapje nader tot oplossing gekomen. Een stapje nader. Meer niet, want niemand zal meenen dat in afzienbaren tijd twee derden van de stemmen der Stalen-Generaal zullen te verkrijgen zijn voor een gewijzigde kies- reohtsregeling die als de grondslag, het fundament van heel ons politiek leven mag beschouwd worden. Bij de weifelende meerderheid voor reohts zoowel als voor links is de toekomst voor algemeen stemrecht zoo goed als voor Huismanskiesreeht vrij onzeker, zooai niet hopeloos. Maar èn de regeeringsvoorstellen tot wijziging van art. 80 van de Grondwet, èn de besluiten van de Deputaten-verga- dering hebben den strijd in het land, het kiesrecht betreffende, tot vaste lijnen ge bracht en duidelijk gemaakt voor allen. Van beide zijden zijn dan nu de mee ningen openbaar, de wensohen geformu leerd, is de koers besproken en de weg afgebakend. Al is het einde van den weg niet te zieD, bij mogelijkheid zelfs niet te berekenen hoever de afstand tot het einde zijn zal, zeker is het dan nu welken weg de twee tegenoverelkander staande groepen in ons volksleven gaan zullen. De antirevolutionaire partij heeft met algemeene instemming haar wensoh uit gesproken, en als doel van haar streven gesteld dat het kiesrecht niet aan den persoon maar aan het gezin gebonden zij. Alleen daarnaast wensoht zij het kiesrecht ook verleend te zien aan manlijke gedi plomeerden die geen hoofden van gezinnen zijn. Tegenover dezen wensoh staat nu dien van alles wat zich democraat noemt in den lande, vrijzinnig-democraten en sociaal democraten* Hun wensoh is dat geen enkele bepaling 226) FEUILLEÏOH. DOOK SCALDIS. HULST. I. Wat de naamsafleiding van dit stadje be treft, meenen^ sommigen dat die moet ge zocht worden in het bestaan van een weleer hier veelvuldig voorkomend distelkruid, hetwelk zich laat kennen aan zijn groene en stekelige bladeren, Hulst genoemd. Dat dit halstergewas hier inheemsch is, blijkt wel daaruit dat men het, vooral vroe ger, veel gebruikte tot hagen of afschei dingen van gronden. Toen de Franschen in 1810 een groot ge deelte der boomen van de stadswallen ver kochten, was hieronder ook een kolossale hulsterboom, staande achter 't voormalige Gouvernements-gebouw. De Franschen noemden dien boom, Ie grand Roux en het heestergewas, lepetit Roux. Dat die naamsafleiding wel eenigen schijn van waarheid heeft, kunnen wij ook opmaken uit het wapen dier plaats, dat be staat uit sen gekroonden klimmenden leeuw van sabel met dubbelen staart, op goudveld het schild, omboord met 'n rand van sabel, is gekroond en omzet met groene hulstbladeren op hunne steelen. Rulst, de oude hoofdstad van 't land van Waes en van Hulster-ambacht, opgekomen in de nabijheid van een sterken burcht, was reeds in de 10a eeuw als eene villa bekend. Door hare gunstige ligging werd de stad weldra eene rijke handelsplaats en door de Vlaamsche graven met velerlei voorrechten begiftigd. wie tot kiezen al of niet gerechtigd zijn in de Grondwet worde geschreven. In gewoon spraakgebruik dat het artikel het kiesrecht bepalende blanco zij. Maar met de niet verholen en nooit verzwegen bedoeling om allen die niet ganschelijk tot kiezen onbekwaam zijn of ongeschikt het Blemreoht te verleeneD. Allen, ook vrouwen. Eisoh en reeht is dat ieder lid des volks in de gelegenheid zij tot stemmen. En ook het resultaat van dit algemeen stemrecht, gelijk het te wachten is, wordt niet onder stoelen of banken geborgen. Dan, als algemeen stemrecht heerscht, dan zal de klasse-strijd die nu nog slechts by één deel van 't volksleven ingang vindt, zich zeer gemakkelyk over alle deelen ver spreiden, dan zal de klasse stryd zich zelfs den toegang geopend zien tot de Staten- Generaal. Dan zal de numeriek sterkste groep, die der met de handen arbeidenden de baas zyn,dan zal de volks-souvoreiniteit geboren zyn. Ziedaar de antithese by het kiesrecht. Andere omstandigheden zullen ons de verwezenlijking van een van deze beide wenschen nader moeten brengen, op dit oogenblik is er nog geen zweem van te zien. Maar, hoezeer er ook nog veel water dooi de Schelde loopen zal, voor het Staatsblad een Grondwetsherziening inzake kiesrecht heeft te publieeeren, meenen we toch do uitgestippelde lynen door de regeering en de Deputaten-vergadering belangrijk ge noeg om behalve in onze verslagen-kolom men, daarop ook de aandacht onzer lezers op 'n andere plaats in ons blad.te vestigen. 6 November 1907. Publiek gebed. Een der beide jongstgekozen anti revolutionaire raadsleden te Souburg heeft voorgesteld dat de gemeenteraad de overheid du3 zijn vergaderingen voort aan met een kort gebed opene. Het voorstel verdient den steun van allen die nog niet voor geloofloos wenschen door te gaan. Tot zelfs in de Landsvertegenwoordi- ging van menigen Staat denkt slechts aan Engeland en Amerika iahetover- heidsgebed nog altijd regel. En slechts in De sterke vesting was ook, gelyk vele andere steden op de grenzen,veelvuldig be trokken in de onlusten die Vlaanderen ba- roerden, Uit dien woeligen en rusteloozen tijd weet de geschiedenis een voorval te verhalen, 't welk we niet mogen verzwijgen en waarbij ook nu de dapperheid der Hulste- t, aars aan het licht kwam. 'tWas bij de inname der stad door de Engelsehen in 1485, waarbij het leven van tal van ingezetenen, zoowel als van vijan den verloren ging, en het stadhuis vernie tigd werd. Den 2 Juli van genoemd jaar trok de Engelsche kapitein, Robert de Lange ge noemd, die met een bende krijgsvolk door die van Oent was afgezonden, Hulst binnen, om zich van de stad te verzekeren. De in gezetenen, hierdoor onverhoeds aangeval len, trachtten zich wel zooveel mogelijk te verdedigen, doch met geen ander gevolg dan dat het krijgsvolk daardoor verbitterd, in toome'ooze woede met pijl en boog ge wapend, zoodanig op de inwoners aanviel, dat bij het eerste treffen wel 130 burgers in de straten gedood of gewond werden. De vyand, zich alzoo meester van de stad wanende, stelde zich met geweld in het be zit van de sleutels der stadspoorten, welke ten huize van den toen afwezigen Baljuw, tevens bevelhebber der stad, bewaard wer den. Intusschen waren da verbitterde in woners op de markt te zamen gekomen en luidden de alarmklok, waardoor spoedig een groota menigte landlieden van buiten de stad binnenstroomde, welke versterking de ingezetenen in staat stelde, om nu aan- vallenderwys te werk te gaan. Spoedig ontstond een verwoed gevecht in de straten, met dien uitslag dat 't krijgs volk, geen stand meer kunnende houden, die landen, waar de geest der Fransche revolutie doordrong, is in da laatste hon derd jaren met 't publiek gebed gebroken. De Nederlandsche regeering houdt nog altijd vast aan de belijdenis van God Al machtig. Men ziet het aan het „Koningin bij de gratie Gods" in onzo wettenhet „God zy met ons" als randschrift op onze munten het „onder Gods Zegen" in elke Troonredeaan het „en hiermede bevelen wy u in Gods heilige bescherming" dat de wetsontwerpen vergezelt. De Kroon gsat dus voor. De ministers handelen evenzoo. De Amsterdamsche gemeenteraad hand haafde, ondanks de meerdere liberalisee- ring zijner meerderheid, 't openingsgebed, en gemeenteraden in kleinere gemeenten volgden dit voorbeeld. Is nu bij die alle het gebed geen doode' vorm, en wenscht men ook te Souburg het hiervoor niet te houden, dan spreekt het vanzelf dat dit voorstel door allen die op het standpunt van de erkenning van Gods noodigen Zegen staan, moet gesteund worden. Natuurlijk moet het een kort gebed zijn, dat voor de opening van alle raadsvergade ringen moet zijn geformuleerd en voorge steld. Een formulier-gebed. Natuurlijk 'n ieder vrijlatende in de consciëntie om er in te deelen of er zich buiten te houden, want vrijheid, in het geestelijke is volstrekt onmisbaar. Maar natuurlijk dan ook de vrijheid om met de erkentenis van eigen afhankelijk heid van Gods genade en almachtig bestier de overheids taak bij iedere raadszitting ter hand te nemen. Het bezwaar, door een der leden bereids geopperd als zou het gebed daarvoor te heilig zyn en althans door iemand die „voor het goede is" moet worden uitgesproken, houdt geen steek. Dat is verwarring van het persoonlijk ge bed met hetj'publiek gebed, Dr. Kuyper heeft het reeds voor jaren uitgesprok-nHet persoonlijk gebed moet in schuchterheid voor het heilige schuilenhet publiek gebed kan nooit anders dan een acte, een formeele daad, een naar het stadhuis terugtrok, hetzelve innam, om daaruit, als uit eene sterkte, de stad in toom te houdenzelfs ging hun overmoed zóóver dat zij uit een der vensters van het gebouw eene banier uithingen, be nevens een ontbloot zwaard en een paar ijzeren handschoenen, die als teekenen van gezag moesten gelden. Deze staat van zaken duurde tot den anderen morgen 5 uur, toen de burgers met goedvinden van den Magistraat, besloten, het stadhuis in brand te steken. De woede der vlammen was zóó groot, dat het geheele gebouw in een oogwenk in brand stond en gemelde aanvoerder, met al zijn volk in de vlammen omkwam, en zy, die zich daaruit poogden te redden, door het verbitterd gemeen in den vuurgloed werden teruggedreven of op eone wreed aardige wijze omgebracht. Ook tijdens den Spaanschen oorlog werd de stad, beurteling door Parma, Prins MauritsFrederilc Hendrik en Albert van Oostenrijk ingenomen. la 1672 werden de Fransche legers door den heldenmoed der ingezetenen buiten hare muren gehouden maar helaas werd in 1747 en 1794 de veste, zonder moeite, door den vyand vermeesterd. Dit alles heeft alzoo voor de geschiedenis b8teekenis genoog om ons met belangstel ling te vervullen, en 't ons met genoegen te doen opmerken dat deze stad, na zóóveel stormen het hoofd omhoog heeft gehouden. In 1413 werd zy door Jan van Vlaanderen bijgenaamd den Onversaagdemet muren om ringd en van poorten voorzien. Tot dien tijd bestond de sterkte der plaats in haar kasteel. Gezegde muren werden in 1618 door de Spanjaarden afgebroken en door aarden wallen vervangen. ambtelijke recitatie zijn; en ontleent juist aan dat ambtelijke en offlcieele zijn boog ernstige beduidenis. Maar dan kan er ook niets tegen zijn, iDdion zulk een gebed door den voorzitter, den secretaris, of wien ook, wordt uitge sproken of voorgelezen. Wyi hebben in vrijzinnige bladen wel eens den drank zien steken, dat de heer Hovy, ons antirevolutionaire eerste Kamer lid, toen hy nog lid van Amsterdams ge meenteraad was, telkens als het gebed door den secretaris werd uitgesproken, zoo eer biedig met gevouwen handen en gesloten oogen zat mee te bidden. Een blaam, die tegelijk een eere is, en als zoodanig zeker gaarne door elk raadslid, die den Christennaam nog als zijn hoogsten eeretitel beschouwt, mede zal worden aan vaard. Zaterdagmiddag heeft in de Raadsver gadering te 's-Gravenhage het soc.-dem. gemeenteraadslid Hoejenbos gezegd dat hy in 't vervolg, als geen recht geschiedt aan de trambeambteD, de mensehen tot staken zal aanzetten. De voorzitter riep hem tot de ordeen vele leden liepen verontwaardigd heen. Wy zullen afwachten of een der bladen het offlcieele verslag weergeeft, want in Het Volk wordt de quaestie zeer onschuldig voorgesteld en zijn natuurlijk de sociaal democraten de onschuldige lammorkens, die, daar do voorzitter wegens onvoltallig heid de zitting sloot, in hun spreekrecht belemmerd werden Wat wy wel bennen Intusschen ook volgens Het Volk lieeft dit sociaal-democratische raadslid met aan sporing tot verzet gedreigd. Of 't gezag, 't verkeer, de ziekenverzor ging enz. enz. ook veilig zijn in die handen! Speculeeren. Er begint gang te komen in de aotie tegen het speouleeren. Na de N Rott. heeft nu ook de N. Crt. er tegen gewaarschuwd. Tooh wane men niet, dat men er daar mede is. De wortel van 't kwaad moet aangetast, en die wortel schuilt in de effectenbeurs. Tijdens haar grootsien bloeitijd had de stad ook eene goede haven. Ofschoon op last vau Karei V, in 1527 uitgediept, was zij echter in 1640 reeds weder onbruik baar. Van toen af bezigde men het Hellegat; doch door de bedijking van den Riet- en WulfdvjkpolAzT in 1789 en de toedamming van het Sas, bij Luntershoekin 1821 is de vaart geheel van de stad verwijdert en komen de sohepen thans te Walsoorden aan. Al zeer vroeg legde men zioh hier, met behulp van derrie, op de zoutnering toe, wat weldra een bloeiende tak van in dustrie werd. Wij lezen er o.a. van dat Graaf Boudeivijn in 1199, eens en vooral meende te moeten verbieden het graven van derrie onder aan de dijken, ten dienste der zoutziederijën. Na de uitvinding van het haringkaken begon men zioh met kracht toe te leggen op de bereiding van zout, welke Dij verbeid zóó toenam, dat men hier in den bloeitijd niet minder dan negenHg zoutkeetcn telde. Gaan wij nu de stad, van uit Axel ko mende, bezoeken, dan zien wij tussohen die plaatsen niets dan bouwland en weide, van lange lanen omzoomd en doorsneden; groene beplante dijken en breede iepen wegen, waaraan goed uitziende hofsteden bewandelen wijmaar geen water vaa eenige beteekenis komen we tegen. En laten wij straks van de wallen der stad het oog over den wijden omtrek gaan, dan is 't evenzoo polder aan polder. De groote waterplas met zijn schorren en slikkeD, die thans nog de plaats in neemt, waar de oude, merkwaardige heer lijkheid Saeftinge onderging, is van hier uit niet te onderscheiden. Niels dan vruchtbare velden zien wij Zoolang de gewoonte stand houdt,om schier al ous overgewonnen kapitaal zoo goed als uitsluitend in vreemde effecten te beleggen, is het dobbelen niet te keeren. Het is en blijft een ongezonde toestand, dat industriëele ondernemingen en onder nemingen van verkeer enzhier te lande met vreemd kapitaal tot stand komeD,en dat wij ons geld geven aan vreemde Staten of Maatschappijen. Wij bouwen sporen in Amerika, en Amerika moet helpen om een tram van Haarlem naar Amsterdam te leggen. Nu pas weer zijn op het eiland Walcheren niet onbelangrijke ondernemingen in En- gelsohe handen overgegaan. Dit toont, dat ons beleggend publiek geen vertrouwen genoeg heeft in ondernemingen van Nederlandsohen oorsprong, en hieruit blijkt weer, dat onze oeoonomisohe politiek niet is wat ze zijn moest. Zat er meer moed tot ondernemen in ons bloed, was er meer technische kennis, en dege ontwikkeling op handelsgebied, we zouden met ons nog altoos aanzienlijk kapitaal ons land oeeonomisch, zonder al te groote inspauning, ten minste 25 pCt. opheffen kunnen. En zoolang men dit Diet inziet, blijft zweren bij een verouderd dogma van Vrij handel, het teehnisoh onderwijs verwaar loost, zelf aan geen handelsacademie aan wil, en voor scheepsbouw zich met Delft moet behelpen, zal al het geroep tegen het dobbelen niets uitwerken. De tuberculose van de effectenbeurs zal blijven voortwoekeren, en de vertering van onze kracht zal blij yen doorgaan. (Standaard). Wraak. Dat sommige liberalen en socialisten te Schiedam kwaad zijn over de verkiezing van De Geer is te begrijpen, doob datzy hierover zelfs wraak nemen bij een ker kelijke stemming, waardoor zij de politiek in de kerk halen, is al heel zonderling. En dit juist is te Schiedam geschied. Daar moest voor het Kiescollege der Ned. Herv. kerk herstemming plaatsheb ben tussohen den aflredenden beerSohellevis, oandidaat van „Evangelie en Belijdenis" en Baron, oandidaat van een „meer gerefor meerde" groep. en het zou vrij wat onderzoek vereischan> als wij ons trachtten voor te stellen, hoe zich de landstreek vertoonde, tijdens de verschillende gedenkwaardige belegeringen die Hulst in oaze geschiedenis vermaard hebben gemaakt. Dat evenzeer in de stad zelve vrijwat gewijzigd werd, is natuurlijk, en wie haar geschiedenis uit de bronnen navorsohen wil, stuit op niet wenig onbeantwoordde vragen, gelyk bij het verdwijnen van tal van ge bouwen, eens binnen of nabij hare muren te vermelden heeft. Zoo zijn verdwenen de drie edele Hoven, te Assche, 't Slo'e en ten Eede. Verdwenen is het kasteel Maelstede en de huizen van de machtige Abdijen van ter Duinen, Bonloe, ter Does en Cambron, die evenals het kapit tel van Kortrijk, zooveel landen en tienden in Hulsterambacht bezaten. Verdwenen zijn ook de talrijke kloosters, evenals de,|vele zoutkeeten. Maar genoeg, wij vinden in Hulst, veel meer dan eene der andere steden vau Z.-Vlaanderen, die wij reeds bezoohthebben en waarvan het grootste deel verloren ging, nog een welbewaarde stad, nog in haar geheel met wallen en poorten voorzien. Wandelen wij nu, eer wij de stad in gaan, hare wallen rond, waarvoor wij ruim een half uur noodig hebbeE, dan zien wij dat zij weleer vrij wat grooter moet ge weest zijn, dan tegenwoordig zij beslaat, binnen bare wallen dan ook niet minder dan 23 Heet. gronds. Onze rondwandeling geeft ons dan ook binnen die wallen meer tuinen, moesgronden, boomgaarden en open erven te zier, dan wel van bloei en behoefte aan woniDgen. (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1