■HUB partij AFBRAAK, BIGGEKERKE. N Ni tiendvfije Bouwlanden Een Bascule met Gewichten Advertentiën. DE HOFSTEDE Kina Or. de Vrij W. HDBREGTSE. - Drogist. [ZAAK BOASSOM ZONEN. >u D Notarishuis Middelbnrg. Schouwing Voetpaden, een goed Wagenhuis met Pakhuis. een mtoraie Wteit DIENSTBODE. et pedkooj Bühelmagazp van onils bekend <n HET BESTE ABBES VOOB MAE UFA CT VB EE 18 BAT TAB L, E. BIVIEBE - OBOOTE Ut ABET BOEK OBAVEN8TBAAT - MIBBEIB VBO: - Ingezonden Stukken. LEESTAFEL. TE KOOP De N. V. Stoomhoutzagerij, Briquettenfabriek en Graanmalerij, van R. M. SMITS, Dam, Korte Delft G 28, Middelb. levert alle soorten drukwerken NETJES, SPOEDIG Eli BILLIJK VA! Snippet SCHOUW1H0. Grijpskerke, Serooskerke, 8 Nov. Oude Kraayert, 11 Nov. Koudekerke, Oostkapelle, 12 Nov. Biggekerke, 18 Nov. Waterschap 's Gravenpolder, 20 Nov. (Builen verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur Een goed begin. In een Ingezonden stuk in dit blad van Juni 1907, riep het bestuur van de vereeni- ging „Vacantia Buiten" de medewerking in van alle christenen in Nederland, ten einde te kunnen geraken tot de eerste uit zending van gezond-zwakkekinderen. Dank zy de bereidwilligheid, waarmede aan deze oproeping werd gevolg gegeven, kon het Bestuur in Juli, Augustus en September 22 kinderen gedurende B weken naar buiten zenden in christelijke gezinnen. Verschil lende predikanten, hoofden van christelijke scholen, landbouwers enz. hadden zich be reid verklaard kinderen te ontvangen. Tot zijne blijdschap mag het bestuur mededeelen, dat omtrent deze kinderen gunstige berichten inkwamen van de ont vangende familie's hun gedrag had niets te wenschen overgelaten. En dat het verblijf buiten den kinderen had goed gedaan, mag geconstateerd wor den uit de dankbetuigingen, die van de ouders inkwamen. Het bestuur van Vacantie Buiten" mag wel zeggen, dat de eerste proeve met eene in ons land nieuwe wijze van uitzending van stadsjeugd naar buiten wel is geslaagd. Daarom zetten wij dan ook boven dit stuk Een goed begin. Doch het is nog slechts 'n begin. In Denemarken toch, waar sedert 50 jaar reedB op deze wjjze kinderen naar buiten worden gezonden, bedroeg in 1906 het aantal der uitgezondenen ruim 17000. Ook hier echter begon men het eetste jaar met een goede twintig. Het bestuur hoopt, dat voor het volgende jaar de aanbiedingen zeer zullen toenemen, het twijfelt er niet aau of met de aanvragen om uitzending zal dit wel het geval zijn Onderscheidene families van dit jaar heb ben zich voorloopig bereid verklaard, het volgende j*ar weer kinderen te willen ont vangen. Wie sluit zich daarbij aan en geeft zjjn adres op Of ook wie wil door zijne bijdrage (contributie minstens f0,25 per jaar) het bestuur in staat stellen op den ingeslagen weg voort te gaan Daar van eenige plaatsen bericht in kwam, dat er in den voorzomer beter gelegenheid is dan later om kinderen te ontvangen, heeft het bestuur besloten het volgend jaar vroeger met de uitzending te beginnen. Daarom is spoedige hulp zeer gewenscht. Aan be langstellenden, die nog niet weten wat de vereeniging //Vacantie Buiten" bedoelt, worden gaarne op aanvraag statuten en reglement en gewenschte inlichtingen toe gezonden. Het Bestuur van //Vacantia Buiten", J. Th. R. SCHREUDER, Voorn J. Luykenstraat 19. F. LETTINGA, vice-Voorn. Nassaukade 81. G. MUYS, Seer.f Marnixkade 81. J. v. d. SLUIS, vice-Secr., v. Woustr. 27. K. v. d. BERG, le Penningm. Brederodestr. 1. J. KLOPPER, 2e Penningm., Ie Helmerstr. 195. M. A. SCHOLTZ, Algem.-Adjunk, Gov. Flinckstraat 191. LANDBOU W. Verkeerde meeningen. De bemestingsleer is een wetenschap van betrekkelijk jongen datum en het is der halve geen wonder, dat er nog vele ver keerde meeningen op dit gebied heerschen en dat menigeen er nog voorstellingen op na houdt, die door de practyk gewraakt worden. Jarenlang is er geleerd, dat eene bemesting met chilisalpeter op de weiden niet aan te bevelen was en thans is door tal van proeven gebleken, dat vele woilanden deze bemesting ruimschoots betalen. „De chilisalpeter pest den bodem uit", is er gezegd en menigeen praat dit gedachte loos na ofschoon de praktijk ook dit praatje al lang heeft afgemaakt. Neen, de chilisalpeter put den grond niet nit: als de landbouwer maar zorgt voor vol doende kali en phosphorzuur, dan zal de chilisalpeter met de beide andere stoffen een machtig driemanschap vormen, dat de bodem tot veel grooter productiviteit br-ngt. Hiel dikwyls is gezegd geworden, dat eene bemesting met chilisalpeter wel veel stroo leverde, maar ten ko3te van de korrel opbrengstwaarheid is, dat [dit enkel het gevolg is van een verkeerd gebruik en dat eene bemesting met chilisalpeter ook wel degelijk den oogst van korrels vermeerdert als men haar maar op het juiste tijdstip aanwerdt ChiPeslpeter heeft geen nawerking is er gezegd, proefnemingen hebben aangetoond dat ook deze meening onhoudbaar is. Vroeger werd algemeen geloofd, dat het phosphorzuur uit het slakkenmeel lang zamerhand in den bodem oplosbaar werd en dat deze meststof daarom alleen in den herfst of in den voorwinter mocht uitge strooid worden. Waarheid is, zooals prof. Naercker heeft aangetoond, dat het phosphorzuur uit het illakkenmeel in (fen bodem noch voor» noch achteruit gaat in oplosbaarheid, dat het door de wortels der planten vrij ge makkelijk kan opgenomen worden en dat men het slakkenmeel ook zeer goed kan aanwenden als voorjaarsb3mesting. De kalizouten werden, jaren geleden, als geheel waardeloos weggeworpen, toen sohoorvoetend aangewend op zandgronden, maar de berichten over de resultaten waren zoo ontmoedigend, dat de kalizouten geen vasten voet konden krijgen in de rij der hulpmeststclfen. Aan den wetenschappelijken landbouwer SchultzLupitz, komt de eer toe, den ban, die op de kalizouten lag, verbroken te hebben, en sinds dien tijd (1881) nam het gebruik van kalizouten als bemestings- middel steeds toe; ech'er alleen op veen- en zandgronden, want nog steeds bleef de meening heersohen, dat de betere gronden eeDe kalibemesting niet zouden betalen. Reeds Schultz-Lupitz en dr. Wagner spraken als hunne meening uit, dat dit niet in den haak was en prof. Schneidewind toonde door proefnemingen aan, dat ook de betere gronden eene kalibemesting veels zins loonen. Maar ook hier weer menige verkeerde voorstelling. Een overdreven vrees voor 't chloorgehalte der ruwe kalizouten hield de invoering tegeu en tbaus is ook de cloor- vrees voor een groot deel naar het rijk der fabelen verwezen en weet men, dat vele landbouwgewassen volstrekt geen nadeel van de chloor lijden, zoodat men de ruwe kalizouten ook in het voorjaar kan aan wenden. Door een kalibemesting zou het suiker gehalte der bieten afnemen, het ie gebleken dat ook deze meening onjuist is en dat de veredelde bietensoorten geen nadeelige ge volgen eener kalibemesting ondervinden. //Kalk maakt rijke ouders, maar arme kinders" ook aan dii spreekwoord is een luchtje, en niet één verstandig landbouwer is meer bang om van de kalk een gepast gebruik te maken. Zoo is in den loop der jaren menige voor stelling op landbouwgebied gewijzigd ge worden en bleek het, dat ook op dit gebied de ideeën marcheeren dit juichen wij van karte toe, want niets is voor de beurs van den landbouwer en dus ook voor den natio- nalen rijkdom schadelijker dan een ver stokt conservatisme. Om de oude Wereldzee, door dr. A. Kuyper deal I (in twee stukken saam 548 bladzijden) Amsterdam, Van Holkema en Warendorf. Het is een heele taak om zich aan de recensie van dit boek te zetten, dewijl wij weten dat een bespreking of aanbeveling in deze rubriek, in een klein dagblad als het onze, zoowel wat qualiteit als uitvoerig heid aaDgaat, verre beneden de waarde van het boek blijft. Wie dit boek ook maar vluohtig leest, die bewondert den schrijver, die in korte spanne ty da de landen om de Middelland8cheZee in den driehoek Odessa, Tanger, Kartoem bezocht, zoo machtige indrukken verkreeg en in zoo keurigen stijl, zaakrijk van de eerste bladzijde tot de laatste, weet saam te vatten en weer te geven. Het werk zal in twee deelee verschijnen, waarvan dit het eerste is, en in twee groot octave deelen, gesierd door eonige gekleur de en ongekleurde illustraties,voor ons ligt. De omslag is versierd met Oostersche motieven. 't Werk bevat de volgende hoofdstukken: Het Aziatisch gevaar, Rumenië, Rusland, de Zigeuners, het Joodsche Probleem, Con- stantinopel, Klein Azië, Syrië, het Heilige Land. Niet het minst aantrekkelijke is in dit ryke reisverhaal de zoo uitnemend ge slaagde poging om den schat van land- en volkenkennis door den schrijver opgedaan, op zoo geheel andere wijze den in de ge wone reisbeschrijvingen geschiedt, ter kennis te brengen. Het is een arbeid aan weinigen gegeven, en ook voor weinigen mogelijk em de religieuse, sooiale en politieke toestanden in de onderscheidene streken van Europa, Azië en Afrika die in de Middellandsohe zee hun vereeniginspunt vinden, te be schrijven. Iets willen we er ditmsal van zeggen. Iets, wie zou in de mogelijkheid zijn van zoo'n werk in enkele dagen veel te zeggen? Het eerste deel opent met een algemeene bespreking van de positie waarin ons Europa tegenover het oudste werelddeel Az'ë komt te staan. Wij Europeanen hebben ons laDg geoefend om ons zelf als heer en meester van het aohterlijke Azië te beschouwen. We hebben Azië aangezien voor een werelddeel van ondergeschikte en achterlijke oultuur, en we hebben daarbij wel wat al te veel vergeten, hoo tooh eigenlijk alle initiatief voor hoogere cultuur ons uit Azië is toegekomen. Maar de toestanden veranderen. Azië leeft op. Onder de groote wereld- mogendheden is er reeds éón Aziatisch rijk dat meetelt. En de vraag is daarom niet te onpas,in wat licht we dezen omkeer in de wederzy dscbe verhouding hebben te bezien Na deze inleiding brengt de schrijver de kustlanden der Zwarte zee ter sprake, ook RumeDië en Rusland. Rumenié is een der nieuwgeboren staten van den tweeden rang, die de aandacht trekt door zijn snelle en voorbeeldige ont wikkeling. Daar is bijna geen staat van den tweeden rang waarvan de doodsklok niet reeds geluid heeft. Ook ons land deelde in /lie drukkende belangstelling. Met het oog hierop scheen de opkomst en de snelle ontwikkeling van RumeDië een levens- teeken dat moed geven kon, en daarom zegt de schrijver getroostte ik mij de moeite, in de Rumeensche toestanden iets dieper in te dringen. Noch Montenegro, noch Servië, noch Bulgarije zijn in dit opzioht ook maar van verre met Rumenië op éen lijn te stellen. In Rusland was ik getuige van de golving der revolutie tegen de autooratie, iets wat mij van zelf noopte, mij beider weder- zijdsche verhouding nader te verklaren. Zoomin de bespreking van Rumenië als die van Rusland liet echter genoegzaam ruimte voor [het ter toetse brengen van twee geheel andere vraagstukken die Vooral in deze beide landen steeds aan de orde blijven, die der Zigeuners en der Joden. In het Westen maken wy ons van da be- teekenis dezer boide vraagstukken voor Rusland en Rumenië eenvoudig geen denk beeld. De Zigeuners, onder ons verloren eenlingen, treden in het Oosten nog altoes in massa op, en de Jodenkwestie is voor Rusland zoowel als voor Rnmenië een dei- grootste vraagstukken van den dag. Vooral het anti-semitistme wordt onder ons in zyn waren naam zoo weinig doorzien. Geleidelijk volgt dan daarop de bespre king van wat ik te Constant in spel waar nam, en van mijn bezoek aan Klein-Azië, vooral Khonia en Smyrna. In Khonia is het hoofdklooster van de belangrijke orde der Dervischen, wat mij aanleiding gaf om ook deze mystiek-osce- tische verschijning onder den Islam ter sprake te brengen. Na Klein-Azië bezocht ik Syrië, als van ouds het brandpunt van alle religieuse gis ting, waar nu nog gelijk van oudsher alle politieke en sociale, kerkelyke en missio naire invloeden met elkander worstelen. En uit Damascus toog ik eindelijk over Haurau naar het Heilige Land, by welks bespreking ik tevens de Barbisten, de Duitsche tempelieren, de Joodsche kolo niën en het vraagstuk van de betrouwbaar heid der overlevering omtrent de histo rische traditiën der heilige plaatsen hoop toe te lichten. Een Westerling zegt de schrijver kan zich gesn denkbeeld vormen van de courtoisie internationale, van de vriendelijke voorkomenheid die in het Oosten den toon aangeeft. Ze laat u nimmer in den steek en maakt u voortdurend verlegen door hare voorkomende vriendelijkheid. Een vierde gedeelte van zyn boek 150 bladzyden wydt de schrijver aan zijn bezoek aan Syrië en het Heilige Land. Het is genot aan zyn zy de plaatsen te be zoeken, ons uit de Schrift bekend, en de geschiedenis dier landen te doorloopen. Laat ons van zyn bezoek aan Nazareth het slotgedeelte mogen overnemen. Het zegt meer dan een heele bladzij met aan bevelingen. „Ook de Bottega de Ouiseppede werk plaats van Jozef, die men u zien laat, maakt weinig indruk, dan in zoo verre zy u toont hoe hier de werkplaats van Jozef kan ge weest zyn, waarin Jezus den schaaf en hamer gehanteerd heeft, ook al weet ge dat Jozefs oude werkplaats voor lang ver dwenen is. z/En toob, al kon nooh Bottega, noch de Gabriëlskerk mij bevredigen, toch had de blijkbaar zeer oude grot met de twee pilaren deze uitwerking dat de heilige ge beurtenis van de verschijning van Gabriël aan Maria zich hier sterker dan ooit voor mijn geloofsoog realiseerde, en ik dieper dan ooit de wereldhistorische beteekenis gevoelde van wat, zij 't dan op deze plek, zij 't in een andere woning van Nazareth, heeft plaats gegrepen. De toenadering van het Eeuwige Wezen tot ons mensohelijk geslacht, het groote doel van heel Israels historie, hier voleind door wat de insoriptie zoo welsprekend uitdrukt: «Hier is het woord vleesoh geworden". Ook hetheiligste en yerhevenste heeft, als bet indringt in ons mensohelijk leven, een plek en een oogenblik waarin het volbraoht wordt, en die heilige plek is voor de menschwor- diog van den Zone Gods hier in Nazareth. Van de grot kon ik afzieD, maar hier in Nazareth was het gesokied, en die grot, echt of niet echt, hielp mij om 't voor mijn verbeelding te looaliseeren. //Tooh was de indruk, dien Nazareth op mij maakte, hiermee niet voleind. Er is een plek in Nazareth, van minder heilig karakter, maar daarom niet minder u toe sprekend, de eenige bron die Nazareth, ook in zijn aloude gestalte, bezat en waar ieder toestemt dat Maria met het kindeken Jezus dagelijks het water in de kruik van daan droeg voor haar en haar gezin. Zoo als ik die vrouwen daar, met haar jongens aan de hand, haar kruiken zag vullen, zoo heeft daar een reeks van jaren ook Maria met het heilig kind Jezus gestaaD, en hier was alzoodelocaliseering volkomen. En van die bron richtte toen oog en gedaohte zioh op heel het tatereel dat voor mij lag. Het is deze hemel, het zijn die bergen, waarvan Jezus dertig jaren lang de weelde heeft ingedronken. Van hier is hij, toen hij twaalf jaar oud was, met Maria en Jozef naar Jeruzalem getogen en uit Jeruzalem teruggekeerd, bier heeft Jezus als kind met de jeugd van Nazareth gespeeld, onder het opgroeien dagelijks met de inwoners van het Nazareth ver keerd op de eenzame plaatsen in den omtrek heeft hij gepeinsd en gebeden bier heeft hij de synagoge bezocht en hier zijn geest verdiept in de H. Schrift van Israël. Dat Nazareth heeft hem later den rug toegekeerd en eens hem zelfs van de rots willen][ werpen, [zoodat hij ten slotte dat Nazareth verliet. „Maar al weten wij van die jaren niets het is tooh op drie jaren na heel zijn leven op aarde geweest, dat hij hier in dit af gelegen bergstedeke heeft doorgebracht. Ook al mag ondersteld dat hij met Jozef, gelijk in het Oosten regel is, ook naar de dorpen in den omtrek omtoog om huizen te bouwen of te herstellen, altoos tooh kwam hij naar Nazareth terug, [en toen Jozef was heengegaan, is 'tin een der nu verdwenen woningen van Nazareth, dat hij met Maria achterbleef, zioh in het heilige verzonk, in de verwachtingen van Israel inleefde, en biddend, peinzend en zianend rijpte voor de wereldtaak die hij zou volbrengen. Want al was het de Immanuel, God met ons, de schrift zelve getuigt tooh dat hij opwies, en toenam, ook in wijsheid, en die toeneming in wijs heid ze is hier in Nazareth voleind. Nieu were psychologen zeggen ons dat achter ons gewoon mensohelijk dagbewust zijn nog een geheel ander, subliminaal, be wustzijn van sohier oneindige diepte schuilt. Geloof nu dat in aanbidding dat bij Jezus in dit eindeloos diepe innerlijke bewustzijn van weet af het Goddelijk bewustzijn vol komen gloorde, dit Goddelijke was in den Mensehenxoon dan toch door zijn men sohelijk bewustzijn omsluierd, en het is hier in Nazareth dat dit mensohelijke be wustzijn van onzen Heiland in den loop van dertig jaar steeds in doorzicht winnend, in het eind tot zijn doorzichtige klaarheid ver helderd is. Toen Jezus uit Nazereth naar de woestijn der Verzoeking uitging, was het :ijn in hem voleind". Onze jongelingsvereenigingen zullen ge nieten en leeren van dit boek 1 Heden kwam tot ons uit N.-Amerika het treurige bericht van het overlyden van onzen geliefden zoon D. LOOI, in den ouderdom van 23 jaar, na eene huwelyksvereeniKing van circa 2 jaar met Maatje Trawper. De Heere die geen rekenschap van Zijn daden geeft, doe ons in Zyn wil berusten. A. BOONE—Tavenier. Rilland Bath, 31 Oct. 1907. Effecten, Coupons, vreemd Geld. Rente voor deposito's 1 dag, 1 maand, 3 maand. meiopzegging 4% 41<4% 4 Va °/o een best Boerenkabinet, twee Kinder wagens met twee du wei s, een Winkel- koflleinolen en een Vlucht, bij J. DE KLERK, Zusterstr. I 205, Middelburg. voorheen Van Verre en Van Houte te V 1.1 s s i n g e n beveelt zich beleefd aan voor het zagen van Boomstammen, Balken, en», in diverse leDgte en dikte. Inlichtingen te bekomen bij D. VAN VERRE, n. Iz. VAN HOUTE, Directeuren- De Notaris W. HIOOLEN zal op VRIJDAG 8 NOVEMBER a.8., des namiddags ten óen uur verkoopen w.o. Ribben,Balken, Vloerdeelen,Latten, Deuren, Kozijnen, Vloertegels, Brand hout, oud IJzer, Schaafbank, Veld smidse, Schoppen, Rieven, Mangel- molen, 2 Duiventillen, Wielen met As, Marktwagen, en wat meer is te be zichtigen op den morgen voor den verkoop. De Notaris D. C. VAN NIM WEGEN te Middelburg, is voornemens om op Woensdag 27 November 1907 namiddag 2 uur, in het koffiehuis by A. Westdorp te Serooskerke, in het openbaar te verkoopen: „LANDZIGT", bestaande in WOONHUIS gemerkt B 50, SCHUUR,WAGENHUIS onverdere getimmerten, met daarbij behoorende (alles vrijland), staande en gelegen aan elkander, in de gemeente Serooskerke, aan de Lepelstraat, samen groot 5 Heet. 20 Aren 60 Centiaren (13 gemeten 80 roeden). Te veilen in 6 perceelen en verschillende combinatiën. Bezichtiging der gebouwen 25 en 26 November 1907 en van de bouwlanden eiken werkdag. Notitiën gratis ver krijgbaar ten kantore van genoemden Notaris, Londensche Kade, H no. 53. STAALPILLEN 1000 fl.— PINKPILLEN f 1,75 ABDIJ PILLEN f 1,50 Echte Urbanu spi llen. Foster's Maagpillen. Foster's Nierpillen. Met 10'% BOES, aanvangende 18 November e.k. VOOR HOESTENDEN. Een uitstekend preparaat a 27y, en 37ys cents per flacon, bij Apotheker VAN DE GARDE. K.-Noordstraat, Middelburg. te koop. GROENE DRAAK, Langeviele, Middelburg. TE KOOP BIJ INSCHRIJVING Briefjes vóór 15 Nov. bij H. OVA, KoudekerkeWesthoek. Met Mei een JPfiardenlfiieolit benoodigd bij P. FRANCKE te Melis - kerke. Met Mei een Handknecht gevraagd bij L. VERHAGE te Bigge- kerke. Tegen Mei gevraagd bij A. MOL, mr. smid, Bigge- kerke. Met Maart een Smidsknecht benoodigd, P. G., bij P. RIPMEESTER, gediplomeerd hoefsmid (Knol), Hoek bij Ter Neuzen. Door dienstplicht met Maart of Mei een Handkneolit benoodigd bij C. CORNELISSE, Veer- sche weg, Middelburg. Gevraagd om terstond in dienst te treden eene flinke Dienstbode, van goede get. voorz. Loon f3,— per week. Adres: H. HAGOORT, ('Villa park, Hoek v. Holland. Met December eene aankomende Meid benoodigd, niet beneden 16 jaar, bij J. F. v. EENENNAAM, Grijpskerke. O O O O O O O O O c is dat van den Boekhandelaar R. M. SMITS, Dam, hoek Korte Delft G 28 bij de Graanbeurs te Middelburg. 0$*' Kerkboeken in alle formaten en prijzen. Oude Boeken worden als nieuw Ingebonden, Pi EI De opga: komt in dit bruikelijke Zoo is dao recht, die voor de ohi verdeelt, eei gekomen. Een stapje Meer niet, dat in aizie de stemmen verkrijgen z reohtsregelin fundament v beschouwd Bij de rechts zoowi voor algemt voor Huisnn niet hopeloo Maar èn wijziging vi èn de beslu dering hebb kiesrecht be bracht en Van beid ningen opei leerd, is de afgebakend. Al is het bij mogelijk hoever de zeker is het tegenovereik volksleven g De antire algemeene gesproken, dat persoon maa Alleen daari ook verleen plomeerden zijn. Tegeno van alles wi lande, vrijzi democraten' Hun wens 226) _FJ Wzt de na treft, meene zocht worder hier veel vu hetwelk ziel en stekelige Dat dit h blykt wel da ger, veel ge dingen van g Toen de f deelte der b kochteD, wa hulsterboom Gouverneme noemden di< heestergewa Dat die schijn van opmaken nit staat uit: i leeuw van e goudveld ;_1 van sabel, is hulstbladere Buist, de Wacs en va in de nabijhi reeds in de Door hare weldra eeni Vlaamsche begiftigd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 4