NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 31. 1907. Dinsdag 5 November. 22e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGEWERWEST. F. P. D'HUIJ, te Middelburg. Goes PRIJS DER ADVERTENTJËN I£ e c It t s z a li e n. Gemengde Berichten. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. f 1,25. Enkele nummers0,02". UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cenr. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 4 November 1907. Provinciale Stoombootdienst op de Wes- terschelde. Staat van vertraging in den treinenloop te Vlissingen van Vrijdag 25 October tot en met Donderdag 31 Ootober, waardoor geheele of gedeeltelijke aansluiting verloren ging- 25 Oei 26 29 30 31 31 trein 11.44 aangekomen 12.05 11.44 11.44 8.16 8.52 11.44 12.05 12 05 3.85 9.10 12.03 Deze misten allen de aansluiting voor Neuzen en Breskens. Een ngrappig verschijnsel De Middelburgsche Courant sohrijfj «In Goes doet zich een eigenaardig en grappig verschijnsel voor. De samenwerking van Rome en D o r d t wordt steeds inniger en openbaart zich op bijzondere wijze. Twee daar verschijnende bladen, een puur Calvinistisch, al noemt het zich ook Christelijk Historich, en een Katholiek werken innig samen, zoo dat het eerstgenoemde zelfs Roomsche allures wil aannemen". De „Roomsche allures" van het „Cal vinistisch'' blad kunnen voor kennisgeving worden aangenomen, maar overigens is zeer juist, wat de Middelburgsche schrijft dat hetgeen zij belieft te noemen de samenwerking tussohen Rome en Dordt de politieke samenwerking tussohen Ka tholieken en anti-revolutionairen en ohris- telijk-historischen te Goes steeds „inniger", d. w. z. steeds krachtiger wordt. En nu meenen wij, dat dit verschijnsel voor de Middelburgsche en geestverwanten in werkelijkheid niet zoo „grappig" is, als zij het wil doen voorkomen. Te oordeelen naar de verdeel-en-heerseh politiek, die dit orgaan geregeld tot de hare maakt, komt het ons voot, dat die „innige" samenwerking door de heeren als een zeer ernstig gevaar voor de vrij zinnigheid wordt beschouwd. Maar wat inderdaad grappig is dat men van die zijde met knuppels gooit naar een coalitie, die een diepen grond en stevige basis heeft en die in de staatkunde zooveel punten van aanraking biedt om te be ginnen met het gemeenschappelijk grond beginsel, dat ook in den Staat met God rekening worde gehouden terwijl men zelf in bond is met de socialisten, met wie men sleohts negattief kan optreden en de geliefkoosde anti-oloricale sport beoefenen. Dat is het eene grappige. (N. Z. Crt.j Het 26e jaarverslag der Vereeniging tot Ohr. Verzorging van Krankzinnigen in Nederland is verschenenhet getuigt van toenemende zorg eu vermeerderden zegen. De balans der gezamenlijke stichtingen toont aan hel kolossale eindcjjfer van f3375299,90, dat is 3 miljoen 375 duizend 300 gulden. Er wordt jaarlijkseh Hink gegeven. Maar de behoeften zijn stijgende, zoodat steun dringend noodig blijft. De Dieuwe stichting Wolfhese is er nu ook bijgekomen. Wij vragen in de eerste plaats steun voor ons Vrederust l Maar de rijkst gezegenden vergoten daarom toch onze oude beproefde stich tingen Veldwijk, Bloemendaal en Denne noord niet. In het hoofdbestuur zit uit onze provincie de heer B. M. den Boer, voorzitter van de stichting Bloemendaal, die dankbaar elk nieuw zich aanmeldend lid of begunstiger uit onze omgeving inschrijft. De lezer lette op het volgende schrijven -. L. S. Mij niet in staat gevoelende de talrijke eollegies, vereenigiogen, bonden, redacties en particuliere personen, die mij op 29 Oct. j.l, van hun belangstelling deden "lijken elk afzonderlijk tebeantwoorden,veroorloof ik mij hiermede mijn erkentelijkheid en diepgevoslden dank te betuigen aan allen, die op wat wijze ook, er toe bijdroegen, om mijn zeventigsten verjaardag voor mij en m\jn gezin tot een dag van blijde en dank bare verheuging te maken, g Ik zal mij verplicht gevoelen, indien ook andere redactiën de goedheid willen heb ben om deze dankbetuiging in haar orgaan een plaats te verleenen. KUYPER. 's-Qravenhage, 1 November 1907. Averechtsche vergelijking. Onder hen, die zich op den verjaardag van dr. Kuyper deden hooren was ook de bekende Père Hy- acinthe Loyson. Hjj zeide het te betreuren, dat hij zich niet kon aansluiten bij de hulde dr. Kuyper gebracht, wijl deze de houding van de Fransche Katholieken, ten opzichte van de Scheidingswet, had goedgekeurd. De schrijver eindigde zijn epistel, dat in •verschillende bladen werd opgenomen, aldus Ik zal bij dit onderwerp niet verwijlen, maar ik vraag mij af wat er geworden zou zijn van het land der Geuzen zoo uw landgenooten van toen even lankmoedig waren geweest als gij zijt voor de politiek der Pausen. Holland zou, evenals helaas België een Spaansche provincie zijn ge bleven. Ik schrijf u deze regelen uit Genève, waar ik jaarlijks eenige maanden vertoef. Tweemannen in de iöe en i7e eeuw hebben Europa en de Christenheid gered door de heldhaftigheid van hun denken en hun daden, 'n Franschman Calvin iste Gallus, gelijk men hem hier noemde, en een Hollander, Willem III, die koning van Engeland werd, terwijl hij stadhouder bleef van Holland. De Duitsche Keizer heeft voor laatstgenoemde een standbeeld opgericht voor 't paleis te Berlijn. De stad Genève maakt zich gereed Calvin te ver heerlijken door een monument, dat zij voor haar kathedraal moest plaatsen. Maar aan zulke man nen brengt men geen hulde in steen, in de zielen moeten hun doorzicht en hun moed worden na gevolgd, hun werk van Christelijke vrijmaking worden voortgezet, dat heden veel noodiger is dan ooit. De Nederlander maakt op deze laatste woorden een kantteakoning, en zegt Ziedaar een woord, niet waar, waarmede dr. Kuyper het op zijn 7osten verjaardag doen kan En eveneens al zijn politieke vereerders, die immers eveneens verraad hebben gepleegd aan de zaak der Hervorming, toen zij, afstammelingen der Geuzen, een verbond sloten met de R,-Ka- thulieken ter bereiking van hun politieke doel einden. Zóó deden niet Calvin of Willem III! Dat waren de mannen, die het werk van christe lijke vrijmaking hebben voortgezet, niet man nen als Kuyper en zijne protestantsche volge lingen Het moet o. a. voor de Midd. Crt. 'n genot geweest zijn dezen brief af te drukkon. Doch De Nederlander heeft een „maar" Maar als men zich beroepen wil op die helden der ióeen I7e eeuw, laat men zich dan ook eens afvragen, of die mannen ooit zouden hebben ge duld, dat geheel het openbare leven werd losge maakt van de christelijke kerk enden christelijken godsdienst; dat het volk werd opgevoed buiten alle christelijk geloof om, zonder Bijbel en zonder godsdienstonderrichtdat het ongepast zou wor den geacht in het publieke leven een beroep te doen op Gods Woorddat geloochend zou wor den, dat alle gezag berust op Goddelijke ordi nantie, dat de overheid daarin haar zedelijke kracht tot handelen moet zoeken, dat diens volgens ook de strafwet in de eerste plaats niet is een tuchtmiddel om den mensch wat meer „soci aal" te maken, maar een middel tot handhaving der goddelijke gerechtigheid; en wat dies meer zij. Staande op den bodem der Hervorming, waaraan gebondenheid aan Gods Woord ten grondslag lag, hebben de mannen der Hervor ming den strijd aangebonden tegen elke hiër archie,- die het vrije gebruik van het Woord Gods belette of belemmerde. Maar zouden zij zich eveneens aangesloten hebben bij de man nen, die staande op het standpunt der Fransche Revolutie, met God hebben afgerekend, althans in geheel het openbare leven Op politiek gebied, evenals in den oorlog, moet men soms kiezen tusschen twee tegen standers. Wie is, in de gegeven omstandigheden, d. w. z. hier te lande en in dezen tijd, de ge vaarlijkste Ziedaar de quaestie, die de heer Hyacinthe Loyson had moeten beantwoorden, alvorens van uit Genève Dr. Kuyper en de zijnen als ontrouwe zonen der Reformatie aan de kaak te stellen. Misschien willen de linksche bladen, die met zooveel welbehagen dezen brief opna men, zich ook wel eens 'n oogenblik bezig houden met de quaestie, door De Ned. naar voren gebracht. De regeering heeft een wetsontwerp tot ouderdomsverzekering op 65-jarigen leef tijd ingediend En niet een tot invaliditeitsverzekering. 't Is haast of de regeering ontwerpen in dient om za verworpen te zien. Daar is eerst de Grondwetsherziening, tot het wit maken van art. 80, en nu weder de ouderdoms verzekering. Immers is een zoodanige verzekering wel ooit noodig als er een invaliditeits-v6r- zekering is. Invaliditeit wordt door geen leeftqd be paalt, hoogstens kan men een grens stellen, boven welke men ieder mensch als invalide heeft te beschouwen. Maar dia zal toch wol niemand op 65 jaroa stellen. Daartegenover staat hoevelen zijn reeds vóór dien leeftijd invalide. Da regeering zegt te zullen onderzoeken hoe de invaliditeits-varzekering moet inge richt worden. De meerderheid in de Kamer zoowel als in het land zal wel van meening zijn dat dit onderzoek diende vooraf te gaan. En tot dit onderzoek zullen zich waar schijnlijk de opvolgers van de heeren De Meester en Veegens hebben te zetten. Er bestaat als gevolg van de invoering der Kindeïwetten te Zeist een meisjes tuchtschool, ingericht voor een 56 ver- ploegden, doch welke op het oogenblik slechts een twaalftal verpleegden herbergt. Ze bloeit dus niet. Dit verschijnsel is voor namelijk hieruit te verklaren, dat er veel minder meisjes dan jongens om strafbare feiten voor den strafrechter gebracht wor den. In zekeren zin zyn de meisjes braver dan de jongens. Doen zij dan minder kwaad? O, neen, maar do aard van het kwaad is anders. Om maar iets to noemen. Stelen en rooven is hars hoofdzonde niet, maar toch zjjn er velen, die zich aan niet minder kwaad schuldig maken. Zij zoaken haar eer in hare schande en wel als prosti- tués. Hieruit volgt in verband met 't voor gaande, daar n.l. prostitutie geen strafbaar feit oplevert, dat er meer meisjes voor een opvoedingsgesticht dan voor een tucht school in aanmerking komen. Hst bes taande meisjesgesticht te Zeist heeft alzoo een kleine bevolking, te klein inderdaad om zoo te blijven bestaan. Nu wil de regeering hierin wijziging aanbrengen. Het bestaande gebouw te Zeist zal Rijksopvoedingsge sticht worden en hot Rijks-opvoedingsge sticht ts Montfoort zal worden ingericht voor vrouwelijke tuchtschool, waar zij huisvesten, die door den strafrechter of door hare ouders met rechterlijke machti ging daarheen zjin verwezen. De gebreken, welke Montfoort als Rijksopvoedingsge sticht aanbleven, zijn, wanneer die stich ting tuchtschool wordt, met geringe kosten naar het schijnt, te ondervangen, of tot een rnimimum te herleiden. Daarenboven is de teestand, welke in 't leven geroepen werdt, ook provisioneel. De regeering schijnt streng de hand te willen honden aan de onderscheiding tusschen tuchtscholen, be doelende straf of vergelding en opvoedings gestichten, die jeugdige verdwaalden weer op den rechten weg pogen terug te brengen. Wellicht komt daarin later nog wel veran dering in dien zin n.l. dat èn tuchtschool èn opvoedingsgesticht worden gecombineerd. TWEEDE KAMER. T i e n d w e t. Ingediend is een wetsontwerp tot vaststelling van de begrooting van uitgaven van het Fonds voor de uitvoering van de Tiendwet 1907, voor het dienstjaar 19o8, waarop voorkomen: 10. afkoopsprijzen van rijkswege te voldoen f 8.000.000.00premiën van rijkswege uit te keeren f4oo.o0o.oo; 30. onvoorziene uitgaven f ïoOo.Oo totaal alzoo f 8.401.000.00, waarmede de begrooting van financiën is verhoogd. In de Memorie van Toelichting zegt de minis ter van financiën, dat het hem wenschelijk voor komt met de indiening van het ontwerp der eerste begrooting van het voorgestelde Fonds voor de uitvoering van de Tiendwet 1907 niet te wachten, totdat omtrent de instelling van zulk een fonds zal zijn beslist, doch dat hij het 'ge raden acht de Volksvertegenwoordiging instaat te stellen terstond, of althans weinig tijd na de goedkeuring van het ontwerp tot instelling van het fonds ook de eerste begrooting van het fonds en de daarmede verband houdende aan vulling van het Vilde hoofdstuk B. der Staats- begrooting te behandelen. Verreweg de meeste posten van uitgaaf, ge noemd in art. 1 van het wetsontwerp tot in stelling van het Tiendfonds, zullen in 19o8 nog niet voorkomen, vermits de meeste artikelen van de Tiendwet eerst op 1 Januari 1909 in werking zullen tredeD. Daar het waarschijnlijk is, dat een groot aantal tiendplichtigen, die met hun tiendheffers tot overeenstemming zijn gekomen omtrent den afkoopprijs, gebruik zal maken van de bevoegd heid om betaling van den afkoopprijs door den Staat te vorderen, is in verband met boven staande cijfers voor de voldoening van die afkoopprijzen van rijkswege 8 millioen uilge trokken. Wellicht blijkt dat bedrag veel te hoog; intusschen zou het te betreuren zijn wanneer de uilbetaling van afkoopprijzen ver traging zoude moeten ondergaan wegens ontoe reikendheid van den begrootingspost. UIT DE PROVINCIE. Goes. De treinenloop was van daag een weinig in de war wegens het in ge bruik nemen van het slation te Roosendaal. Verplaatst bij de posterijen en tele grafie de klerken 2a k!. F. Kloprogge van Zierikzee, L. v. Gelder van Hansweert, J. H. L. Nelissen van Raamsdonk en H. J. J. Muelman van Vianen, allen naar Rotter dam (t.), G. P. J. Risaeeuw van Sas v. Gent naar Geertruidenberg, en W. J. Heula van Veghel naar Zierikzee. Zierikzee. Bij de firma Hogerbeijdo en Jongoaans, sigarenfabrikanten is een werk staking om ioonsverhooging uitgebroken. De patroons hebben aaa htm werklieden verklaard, dat de deelnemers aan destakirg door hen sis ontslagen zullen beschouwd worden. Bij het te Bergen op Zoom ge houden examen voor milicien-sergeant zijn geslaagd de milicien-korporaals De Kort, Smelt, De Pagter, Van Gent, Schijve, Smij- tegeld Bedet, Minderhoud, Hovestadt, Bolier, Nienwenhnijze, Adriaansen, Loos, Kuijpers, Swart, Philipsec, v. Dam Nagels, Van Etten, Boussen, Burgel, Van Baal, Klap, Molhoek, v. Male, Schrooten, Busch, Lepeltak, Preiser, De Joodde en v. Hoof. 26 miliciens voldoden niet. De opleiding wordt voor hen voortgezet. Schijve, Minderhoud, Van Dam, Boussen, Burgel, Van Male en De Jocde zijn van het 4e b&tt. te Vlissingen. Pagter, Smijtegeld Bedet, Hovestadt, Bolier, Nieuwenhuijze, Kuijpers, Swart, Klap en Molhoek van het 2e bat. te Middel burg. De 0 verige van het le en 3e bat. te Bergen op Zoom. Bij de dir. belastingen is bevorderd de kommies der 2e klasse L. Michielsen te Vlissingen tot kommies le klasse. Tot kom. 2o klasse de kom. 3e klasse J- Qui3t te I Philippine, A. de Jong en H. Wesselste Kansweerd, G. Verhoek en W. v. Lierete IJzendjjke en P. A. Hubregtee te Aarden burg. Sas van Gent. Het bestuur dezer ge meente heeft aan de Tweede Kamer der Staten Generaal een adres gericht om te verzoeken goen subsidie te verleenen aan het tramcomité Hontenisse-Belgisehe grens als daaraan geen zijtak naar Sas van Gent wordt verbonden. Vrijdagmiddag kwam de stoomboot „Telegraaf IV" van de firma H. Braakman &Co., kapitein Verstrate, vóór stroom aan den steiger te Zijpe. De kapitein wilde het achtertouw laten vastzetten waarom hij een der matrozen toeriep een lijn aan den wal te werpen. De matroos vergat echter den lijn aan den staaldraad vast te maken, zoo dat deze niet aan den wal kon wordsn ge trokken. Toevallig passeerde de hoogaarta van schipper P. van den Berge van Brui- nisse, die door de schroef der van achteren afdrijvende boot zoodanig werd getroffen, dat z?j in zinkenden toestand op het Blik achter den steiger moest worden gesleept. Hoedekenskerke. Tot directeur van het fanfarecorps „Con Amore" alhier is be noemd de heer F. X, Mannhardt te Goes tot onder-directeur de heer N. Gelok alhier' Kantongerecht te Middelburg, Zateidag zijn veroordeeld wegens strooperij H. L. v. d. W., Vlissingen, f 2 b. s. tucht- schoolstraf van 1 week, H. M., K. M,J. v. B., Arnemuiden, f2 b. s. tuchtschoolstraf van 14 dagennachtrumoerW. M. V., Middelburg, f 2 b. s. 2 d. h.het loopen over eens anders grond waarvan de toegang is verboden K. v. d. W., Domburg, f 1 b. s. 1 d. h.overtreding ijkwetJ. K., Middelburg, f 0.50 b. s. I d. h., L. J. P. M., W. F. W., M. IJ. H., wed. A. S., J. A. v. P., J. J. H. vr. van P. A. v. M., J. E., M. V., J. G. vr. van D., v. d. B., J. W. L., Middelburg, W. D., Sint Laurens, f 1 b. s. 1 d. h., C. K., I. A. P., Middelburg, 2 maal f 1 b. s. 1 d. h. iedere b., W. H., Middelburg, W. P. vr. v. P. P., Sint Laurens, 3 maal f 1 b. s. I d. h. iedere b., M. O. vr. v. A. P., Middelburg, f3 b. s. 2 d. h., met verbeurd verklaring der inbeslag genomen maten en gewichten rijden met een rijwiel zonder lichtA. C. P. M., Vrouwepolder, f 1 b. s. tuchtschoolstraf van 1 week, J. C. P., M. L. B., J. M. d. W. H., Middelburg, W. A. H., C. B., A. R., A. v. D., J. v. L., J. L., Vlissingen, J. H. Cz., Sint Laurens, A. B„ Koudekerke, H. C., Westkapelle, W. V., Zierikzee, f 1 b. s. 1 d. h,rijden met een rijwiel zonder bel: A. M. v.'t W., Middelburg, £2 b. s. tuchtschoolstraf van 1 weekdes nachts lijden met een voertuig niet voorzien van eene lichtuitstralende lantaarnJ. V., Serooskerke, f 2 b. s. 2 d. h.zijn hond laten losloopen zonder muilkorf wanneer dit hier van een muilkorf moet zijn voorzien D. d. V., Middelburg, {2 b. s. 1 d. h.en wegens dronkenschap J. K., Vlissingen, eene berisping, J. E., M. S. d. R., Vlissingen, f 1 b. s 1 d. h., J. A., Cardiff, [2 b. s. 2 d. h., J. M., Nieuw en St. Joosland, 3 d. b., D. K., Arnemuiden, 14 d. h., C. B., A. R., Vlissingen, 3 weken h. De verzetten, aangeteekend door C. S., Arnemuiden en C. B., Vlissingen tegen vonnis sen respectievelijk gewezen den 29 Juni, 14 en 21 September j 1. zijn door niet verschijning van de beklaagden vervallen verklaard. M. C. Tegen den 22-jarigen zeeman P. to Rotterdam die een liohte vrouw J. M. Bouterse, met wie hij verkeerde op haar kamer doodschoot, is 10 jaar gev. straf geëisoht. Thans zijn te Haarlem vier mede plichtigen van den Vrijdag gearresteerden Haarlemschsn inbreker Kollaard aange houden, nameljjk de beruchte Stiphout, Hofsté en Laurenburg, benevens een 17- jarige knaap, die allen Kollaard bijstonden bij de talrijke door hem in den laatsten tijd gepleegde rijwieldiefstallen. Een kluchtOp een verkooping te Joure werd een kanarievogel met kooi ten verkoop aangeboden. Hierop werd geboden door een man en cok door zijn vrouw, die zich op eenigen afstand onder het talrijke publiek bevond en niet wist dat ook door hem werd geboden. Beiden schenen veel belang te stellen in de kanarie en boden aanhoudend tegen elkaar op, totdat de man eindelijk tegen een hoogen prijs kooper werd. Het verwekte onder 't publiek groote hilariteit. Zaterdag zou te Dordrecht een win kelierster aan de Voorstraat, die al jaren verzuimd had de rente te betalen van de j hypotheek, rustende op het door haar be woond wordende huis en die, nu hasr huis j verkocht was, ook voor den nieuwen eige naar onwillig was, uit haar woning gezet tg

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1