li BalteHludsek Grsrziebi. RECLAMES. Niet ver van Woensdreeht. Afloop Kerknieuws. §cIsooliiieuws. "Gen het geens van eerlijke en eordaete Regen ten staende met den anderen in een goet verstaan en onderlinge eenigheit, ten goede vau staet, stad en familien verwacht en ge- desireerdt zoude kunnen worden diermae- ten dat het interest van den eenen onver- breekeljjk zal moeten zijn ende wezen het interest van den anderen- Tot confirmatie van 't geene voorz. is, is deze bij de ondergeteekende op eere en trouwe gesloten ende gesubscibeert op den 8den November 1670. Ende was het principael waeruit deze naegeschreven is, geschreven met de eigen handt van den Hre Baièlliu Mr. Pieter van Campen, gelyck ook de onderteekeningwas met de eige handen van de Hren deezen onderteekend hebbende. Pr. VAN CAMPEN, 1670. CORN. BOONE. EMMERIJ VAN WATERVLIET. DAVID VAN DER NISSE. DIGNUS NOLLENS. Overgenomen uit «Stukken van Ver schilde Nature, rakende de stadt Goes, archief G. H. Goes". Eau de Cologne De uitvinder van het Keulsohe water was de Italiaansohe koopman Giovanni Maria Farina, die in het jaar 1709, op den leeftijd van 25 jaren, zijne geboorstad Doma d' Orsola den rug toekeerde, om aan de oevers van den Rijn zijn geluk te beproeven. Hij verkocht zeep, parfumeriën en andere toiletartikelen, die hij uit Italië liet komen. Ook kon men ia zijn eenvoudig magazijn te Keulen op het Jülioh-plein een nieuw soort van reukwater koopen, welks wijze van bereiding zijn geheim wasde Eau de Cologne. Vele jaren achtereen drong de roem van het door hem uitgevonden product ternauwernood tot buiten de grenzen van het Rijnland door. Eerst de zevenjarige oorlog en het door trekken der Fransohe troepen verschafte aan 's mans ontdekking een Europeesohe vermaardheid. Farina leefde lang genoeg, om den triomf zijner ontdekking nog te aanschouwen hij overleed in 1766, op bijna 10-jarigen leeftijd. Zijn neef erfde zijn vermogen en zijn geheim. Deze erfgenaam der eerste firma heeft de fabriek op het Julioh-plein tot in het jaar 1792 bestuurd en haaT aan zijne zoons nagelaten. Sedert het jaar 1709 zijn slechts tien peisonen in het geheim der vervaardiging van het «Keulsche water" ingewijd geen Staatsgeheim is ooit met grooter nauwlet tendheid bewaard geworden. Het eigen handig door den eersten Farina geschreven recept berust in een kristallen beker, en deze staat weder in een drievoudig gesloten kast. In de kamer, die de uitvinder als zijn laboratorium gebruikte, bevindt zieh nog de reusachtige machine, waarin de oliën met behulp van een kruk dooreenge- mengd werden. Zij heeft veel overeenkomst met een boterkarn. Dit geheefe gedeelte van het gebouw is van steen en ijzer vervaardigd, en met dubbel si uitbare deuren afgesloten. De kelders zijn in verschillende afdeelingen gesplitst, die door dikke muren van elkaar zijn gescheiden. Iedere oei is op ziohzels afgesloten, om bij het uitbreken van brand het vuur terstond te kunnen bedwingen. Hier liggen kolossale vaten, die allen met Eau de Cologne gevuld zijn. En hier ru«ten ook nog flessohen met dit reukwater uit het jaar 1750. De Roomsche kerk en 't modernisme De strijd tegen het modernisme in de Roomsche kerk is nog lang niet uitgevoch ten. Het blijkt nu wel, dat het al veel grooier vorderingen maakte dan menigeen vermoedde. Vorderingen vooral onder de geleerde wereld. Het spreekt vanzelf, dat ook dit Room- sohe modernisme, dat op Diets uitloopt dan op een vernielen van alle waarheid, zieh in een zeer vroom gewaad aandient. Zoo gaat het steeds. Wij lazen nog dezer dagen een studie van een geleerde, die zou bewijzen, dat we niet van de godheid van Christus mogen spreken. Met wat vrome termen werd dit droeve werk verrioht Met heiligen sohroom begon de schrijver. Aan mooie woorden geen gebrek. Hij sprak van den Verlosser, van don Zone Gods, geen term ontbrak, maar onderwijl was de man al aan 't af breken. Rhetorische bloempjes moesten de ver woestingen, die hij aanbraoht, dekkeD. Droevig zelfbedrog. Welnu, de moderne richting in de Rvomsoh katholieke kerk, die er op uit is om de leer der kerk te vervormen naar de vondsten der moderne wetenschap, komt ook ia vroom gewaad. Als z'j poogde de leer der kerk meer in overeenstemming te breDgen met het Woord van God dan droeg haar streven een heel ander karakter. Maar haar pogen is met de leer der kerk ook de wsarheid der Sohrift te ondermijnen. Hoe mooi de moderne richting zieh voor doef, blijkt nit een schrijven van een hoog geplaatst geestelijke aan den Paus. Hij zegt dat de encycliek naar't woord we! gericht is tegen het verderfelijk moder nisme, maar in waarheid een veroordeeling inhoudt van de grootste geleerden, die der katholieke kerk en den Heiligen Stoel met ouverdaehie trouw zijn toegewijd. De schrijver wjjst erop dat de Roomsche kerk I in Duitsohland zich verheugt in sterkeren bloei dan ergens in Italië. «En niettemin" sehrijft hij „schijnt ge onze door vroomheid en geleerdheid uitstekende theo logen te vervolgen, als waren ze de ergste vijanden van de kerk. Tooh is hun eenig doel alles in Christus te vernieuwen. Maar zij gelooven dit doel eer te zullen bereiken, wanneer zij, reke ning houdend met de teekenen des tijds, in zekeren zin met nieuwe wapens en met gebruikmaking van de moderne wetenschap den ohristelijken godsdienst trachten te verdedigen. Vergeefsch is uw pogen om het rad van den tijd terug| te zetten en de jaren terug te roepen die door bijna alle ontwikkelden als duister worden be schouwd. Is het niet veel verstandiger om rekening te houden met den nieuwen tijd De schrijver betreurt het dat de Paus niet de geleerden, die na een onpartijdig vrij onderzoek misschien op een dwaalweg bleken te zijn, tot zich heeft geroepen en ze met vaderlijke liefde te vermanen en met christelijke zachtmoedigheid op den rechten weg terug te brengen, in plaats ze met geweld te onderdrukken en voor de geheele wereld te brandmerken. De sohr. neemt gaarne aan dat den Paus de toestanden in Duitsohland geheel onjuist zijn afgebeeld en waarschuwt hem daarom voor zijn raadgevers «die den tegenwoor- digen tijd niet begrijpen, de maoht der wetenschap niet kennen en den aard der Duitschers niet verstaan". Ten slotte ver klaart hij zich bereid naar Rome te komen „niet om zich voor u wegens dezen brief te verantwoorden want God alleen houdt gericht maar om breedvoeriger en nauwkeuriger alles uiteen te zetten wat mij voor het bestuur van onze kerk, zoo ver het Duitsohland betreft, heilzaam sohijnt te zijn''. Dat dit schrijven invloed zal hebben is niet te denken. De Paus blijft met alle kracht optreden tegen de modernisten. Zooals men weet hebben de Italiaansohe modernisten een schrijven gericht aan den Paus, een verdedigingsgeschrift. Het ant woord, dat de Paus gaf is aldus De kardinaal-vicaris te Rome heeft op bevel des Pausen een decreet uitgevaardigd, waarbij het verkoopen, koopen en lezen van het antwoord der modernisten op de jongste encyoliek verboden wordt. De anonieme auteurs van het boek worden gestraft met exommunioatie. Dat is duidelijk genoeg. Ook in Duitsohland ontstaan door den strijd tegen de modernisten velerlei moei lijkheden. In Bonn doceert zekere prof. Schrürs, een Roomseh geleerde, roet mo dernistische neigingen. Kardinaal Fisoher heeft nu aan de Roomsche studenten te Bonn verboden om de colleges van dezen professer bij te wonen. Dit verbod heeft groote beweging veroorzaakt in academi sche kringen. De Senaat der hoogesehool is onmid dellijk bijeengekomen en heeft, naar de bladen vermelden, met algemeene stemmen een scherp protest aan den minister van onderwijs opgesteld over deze ongeoor loofde inmenging in de inwendige orga nisatie der universiteit. Volgens de Köln. Ztg. heeft de Deken der katholieke theologische faculteit aan de stemming niet deelgenomen, maar enke een verklaring afgelegd. De minister van onderwijs heeft den curator der hoogesehool ontboden, om zieh door dezen o ver de zaak telaten voorlichten. Zoo wordt de regeering er nog in be trokken. (N. Prov. Gron.) Een broederkrijg, Dat het tusschen Grieken en Bulgaren nog Diet zuiver zit blijkt weer uit de jongste ontroerende tijdingen welke ons bereiken uit Saloniki. Woensdagavond drong een talrijke bende bij eenige inwoners van de dorpen Kleponsna en Strytzovon binnen en vielen het Grieksche dorp Anastasia, district Zihwa, aan, wierpen ontplofbare bommen en petroleum om het dorp iu brand te steken. Zij slaagden er slechts in twee huizen te vernielen, maar zij doodden een aanzienlijk ingezetene, verbrandden een zieke en twee vrouwen, verwondden doodeiijk twee kinderen. Er heersoht onder de boeren een onbeschrijfelijke paniek. Eeu andere Bulgaarsche bende ver wondde twee Mohammedaansche veld wachters van het dorp Aboellah Mahalla, district Serres. Als gevolg van de legen- maatregelen doodden de muzelmannen 4 Bulgaren. De dreigende spoorwegstaking. Engeland is nog altyd niet gerust op een dreigende spoorwegstaking. Da minister had reeds een samenkomst met vertegenwoordigers der spoorweg maatschappijen. Van hetgeen verhandeld is, lekt weinig uit. Het bestuur van do Great Western Spoor wegmaatschappij meent op 75pCt. van haar parsoneel te kunnen rekenen, die zieh niet by de spoorwegstaking zuilen aansluiten. Iu de vereeniging van spoorwegpersoneel z'jn er ook die van de dwinglandij van den leider Bell niet gediend zyn, en dus ook niet mee zullen doen. De conferentie van spoorwegwerkors uit Engeland, Schotland en Ierland heeft, echter roet algemeene stemmen een besluit geno- n.en, waarin zij verklaart het te betreuren, c'at do 'willekeurige weigering van deepoor- w^gböstuurders om de vertegenwoordigers raa de spoorwegarbeiders te ontmoeten, zelfs voor 'n vriendschappelijke bespreking t-?ner oplossing der crisis, een algemeene werkstaking der spoorwegwerkers van het geheele land onvermijdelijk maakt, over eenkomstig de lastgeving aan de bestuur ders van den Bond van spoorwegwerkers, gegeven door een overgroote meerderheid van spcorwegwerkers, die daartoe hun stem hebben uitgebracht. Allen zullen der halve gedrukte kennisgevingen ontvangen, waarbij ze den spoorwegbesturen de dienst- opzegging bateekenen. Hieruit leidt men af dat de spoorweg staking toch doorgaat, al is zij niet alge meen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen (toez.) te Oude en Nieuwe We tering H. P. de Pree te Hoogmade. Bedankt voor Wanswerd door H. A. Heijer te Staphorst. Geref. Kerken Beroepen te Gorinchem C. Lindeboom te Apeldoorn; te Woubrugge G. J. v. d. Vegtte Haren; teVelzen J. D. Speel man, caud. te Apeldoorn. Aangenomen naar Schettens door J. Douma, cand. te Ee. Morgen (Zondag) predikt ds. J. van Andel, van Gorinchem, zijn afscheid. Sedert 1861 diende ds. Van Andel de geref. kerken, achtereenvolgens te Zutfsn (KoIod- straat), in Noord-Holland als reizend pre dikant, te Heuaden, Leeuwarden en Gorin chem met grooten ijver en werkkracht. Ds. Van Andel schoonzoon van wijlen prof. Brummelkamp heeft veel gezegd en ge schreven dat men met dan naam schoon, waar, goed, kan bestempelen. Reeds ia de oude Van Velzen's en Zalsmans Jaarboek jes schreef hij meesterstukjes. Wie herin nert zich niet zijn „Simon Evenbuis aan Pieter Lanting" met het aandoenlijk slot „Wij zien zelfs zijn beeld niet meer". Wie herinnert zich niet zyn optreden op Zen- dingsfeesten, met name zyn rede op 2 Juli 1873 op het Zendingefeest te Kloetinge, over de Engelen en de Zending, een rede, waarin hij zooveel stellingen verkondigde, die voor ons de aantrekkingskracht van het nieuwe en het stoute hadden. Want als redenaar schoot ds. v. Andel vaak sis adelaarswieken aan, en duizelde wie hem iu zijn vlucht zocht te volgen. Iu zijn voordrachten wist hij zoodanig te schilderen, dat zyn hoorders als aan zijn lippen hingen. Wie herinnert zich niet zyn voordracht over Titus en Drusilla voor en na de verwoesting van Jeruzalem. Als schrijver blijft ds. v. Audel zeer ge zocht. Zijn „De morgenstond van Jezus' leven", „Jezus' laatst vaarwel". Zijn „Avondster'', zijn artikelen in Wekstem, Roepstem en Bazuin, werden of worden nog met belangstelling gevolgd. En wie hem als predikant gekend hebben vooral in de eerste twintig jaren van zijn arbeid, die bewaren de herinnering van zijn machtige welsprekendheid, veelzijdige keDnie, en diepgaande tekstverklaring. Men kan gerust zeggen dat Van Andel een halve eeuw terug de oogen zijner naaste broederen geopend heeft voor den rijkdom der Schrift en tegelijk die der Taal; den rijkdom van de Bediening des Woords en van het Verbond en van den Doop. Een en ander heeft hem strijd gekost. Met tranen heeft hij gezaaid. Velen wantrouwden hem bij het vernemen van zijn nieuwigheden men schold hem in menigen kring ethisch. Herhaaldelijk, ondanks zijn aanbeveling door de curatoren der Theologische School, werd hij gepasseerd by de benoeming tot professor aan genoemde schooleen be trekking die hem zeker had toegekomen. Thans wordt vrij algemeen door onze gereformeerde predikanten geleerd, gelijk hij 'tin 1861 deed. Dit bewijst genoeg dat Van Andels werk als baanbreker voor juiste studie en evangelieprediking niet ijdel is geweest- Ook wat hy gedaan heeft tot bevordering van de vereenigiDg der kerkengroepen A en B zal niet licht worden vergeten, God geve ds. Van Andel nog een langen ryk gezegen den levensavond. Ken zoo werkzaam man als hy, heeft zijn emeritaat verdiend. Gereformeerde Gemeente. Drietal te Terneazen M. J. Beversluis te Rotterdam, G. H. KersteD, idem, en H. Roelofzen te Goes. Beroepen tot oefenaar te Krabbendijke, dhr. M. Romyn, van St. Filipsland. Geslaagd ^oor het examen scheikunde akte H. O. de heer A. K. de Jong te Mid delburg. Benoemd tot hoofd der R. C. Jongens school te Aardenburg de heer P. de Kok, hoofe eener openbare school te Hoofdplaat. ZEINDIING. No. 11 van Orgaan der Utrechlsohe Zendingsvereeniging bevat de agenda van de op 13 dezer fe houden vergadering in Tivoli. Voorts een brief van zendeling van Hasselt 8r. te Hansinsm, die op aandoen lijke wijze hel zoo plotseling verscheiden vau zijD gade verhaalt. Voorts eenige jaarverslagen, o. a. een van den Guru op Ron (Roon) A. B. Apituleij. No. 11 van Orgaan der Nederlandsohe Zendingsvereeniging bevat een brief van zendeling Iken te Bandoeng, meldende dat weer twaalf ho'denen door den doop in de gemeente werden opgenomen. Een be langrijk schrijven van zendeling Blinde te Tjandjoer vau de Neo-Irvingianen te Rawa-Selang, een stichting van rar. An thing die eenige jaren geleden op zoo treurige wijze om het leven kwam. De bedroevende mededeeling van 't overlijden te Zeist op 15 Oot. jl. van de vrouw van zendeling Albers. En voorts nog enkele belangrijke berichten uit Nederland. LAN X> B O W. De Minister van Landbcuw heeft goed gevonden met ingang van 2 November in te trekken zyne beschikking van 10 Oct 1907, afdeelicg veeartsenykundige dienst, voer zooveel daarbij verboden werd het vervoeren of doen vervoeren van herkau wende dieren en varkens uit, naar of binnen een kring in de gemeente Oosterland. Het is geen laDge reis van Goes naar Woensdreeht. Wij zien inderdaad de Woensdreehtenaren als onze buren aan. Het volgende zal daarom voor ons allen belangrijk zijD. De heer A. de Krom, wonende Aot- werpsohe straatweg 226 te Woensdreeht, meldt onsSedert geruimen tijd was ik aangedaan met eeD ellendige nierkwaal, waardoor ik onophoudelijk een snijdende pijn in den rug had, ter hoogte van de nieren. Ik had soms een gevoel alsof men mij met messen stak, ook had id dikwijls rheumatiek en 's morgens bij het opstaan was ik vaelal zwaar vermoeid. Ik beklaagde mij doorioopend over duizelingen en had steeds een kil, huiverig gevoel in den rug. De urine was meestal onnatuurlijk rood gekleurd en mijn masg geheel van streek. Toen mij overal zulke goede berichten omtrent Foster's Rugpijn Nierenpillen ter oore kwamen, liet ik dadelijk een doosje komen en hoe groot was mijn blijdsohap en verwondering, toen ik reeds na aeht dagen een groote verliohting bekwam en nadat ik de behandeling een paar weken had volgehouden, was ik geheel en al van mijn pijnlijke ziekte verlost. Het zal mij steeds een genoegen zijn, wanneer ik an dere meDschen door het aanbevelen van Uw krachtig middel van hun lijden kan verlassen. Ik ondergeteekende verklaar dat het bovenstaande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. De bovenstaande oprechte eenvoudige getuigenis bewijst dat wanneer de nieren aangetast zijn, de rag zwak wordtde pijn komt voort uit de nieren, die in het onderste gedeelte van den rug geplaatst zijn. Pleisters en zalven kunnen deze pijn niet verhelpen, daar ze de nieren, welke de smart veroorzaken, niet bereiken. Fos ter's Rugpijn Nierenpillen bereiken de nieren zelf en zijn een speciaal middel voor de nieren en blaas. Verzeker U dat men U de echte Fos ter's Rugpijn Nierenpillen geeft, dezelfde die Den heer De Krom gehad heeft. Wij waarschuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voor komt. Ze zijn te Goes verkrijgbaar by de firma Nathan Emanuel, en te Middelburg bij den heer Joh. de Roos,Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel f 1.75 voor één- of f 10 voor zes doozen. UIT DE PROVINCIE. Het Rijkstelegraafkantoor te Goes verzond gedurende de maand Oct. 1907 1224 Telegrammenontving er 1244, opge nomen en verder geseind werden 1600, totaal 4068. Gesprekken. Uitgaande 590, inkomende 405, overgenomen 852, locale 215. Ont- Ver- Kanteren. vangen, zonden. Totaal. Baarland 55 47 102 Borssele 102 74 176 Driewegen 37 32 69 Ellewoutsdyk .36 110 146 's-Gravenpolder 78 59 137 's-Heer Arendskerke. 63 33 96 's-Heerenhoek57 48 105 Heinkenszand 37 33 70 Hoedekenskerke 50 62 112 Kapelle99 117 216 Kloetinge 41 25 66 Krniningen 91 70 161 Kwadendamme40 24 64 Nieuwdorp 31 40 71 Nisse28 13 41 Oudelande 84 45 79 Ovezande48 33 81 Rilland93 59 152 Schore60 34 94 Waarde32 14 46 Wolphaartsdyk 102 106 208 Middelburg. Heden overleed alhier, Da een langdurig lijden, in den ouderdom van 63 jaar, de heer Jan Iman Nierse, oud-hoofd der openbare school B. Voor oogeveer l'<2 jaar werd de heer Nierse, op zijn verzoek eervol ontslagen. Ook was de overledene, oud-leeraar aan de Noimaalschool voor onderwijzers, dooh zag zieh reeds vroeger genoodzaakt zijn ontslag daarvan te nemen met het oog op zijn gezond heid s toestand Middelburg. Het adres door JOnder- dyk en J. A. Baljeu respectievelijk voor zitter en secretaris van den „Middelburg- schen Bestuurdersbond" in zake werkloos- beid, aan den Raad gezonden luidt, na den gebruikelyken aanhef, als volgt „dat zy uwen Raad beleefd verzoeken, pogingen in het werk te stellen tet beteu geling der steeds toenemende werkloosheid in de verschillende bedrijven, in elk geval, tot eenige tegemoetkoming in den nood, door werkloosheid in verschillende arbei ders gezinnen ontstaan dat zij van mee- niDg zyn dat, naast mogelyk door de gemeente nit te voeren werken, zulks het beste en doeltreffendst kan geschieden, door de hier ter stede bestaande of op te richten vakvereenigingen in de gelegen heid te stellen een werk'oozenfonds te vor men, om daaruit hunne leden by mogelijks werkloosheid te ondersteunen dat onder- geteekenden van oordeel zijn, dat de arbei ders financieel onmachtig zyn om geheel zelfstandig, door het vormen van een fonds, een bijdrage van eenigzins redelijken aard aan hunne werkloozen te verstrekken, en tevens de werkloosheid is 'n Maatschappe lijk verschijnsel,hetwelk onafhankelijk van den wil der arbeiders ontstaat en de ge meenschap daarom ten plicht heeft zooveel in baar vermogen is, hare werkloozen in deze tyden te ondersteunen dat de wijze om eenigzins daarom in den nood, door werkloosheid ontstaan, te voorzien, bestaat in de navolging van het z.g. „Gentsche stelsel" wat sedert eenige jaren ook te Am sterdam, Utrecht, Arnhem, enz. is inge voerd dat zy met vreugde er op kunnen wijzen dat de Minister van Landbouw, Handel en Nyverheidditverzekeringstelsel niet ongenegen is, wat blykt uit diens voor stel om aan Gemeenten, welke in dien geest werken door subeidies te verschaffen aan werklooze kassen, een bijdrage te verstrek- uit 's Rijks kas. Redenen, waarom adres santen uwen Raad beleefd in overweging geven, plannen te beramen, welke er toe leiden, hetzij dan Di0t overleg met den „Middelburgschen Bsstuurdersbond", dat een commissie worde benoemd welke tot taak heeft het verzekeringstelsel desboven genoemd voor te bereiden". In 'n uitvoerige memorie van toelichting wordt gewezen op de bekende werkloosheid in ons midden, o. a. onder de schildersge zellen, en op het meermalen in ons blad be sproken „Gentsche stelsel" tot 't tegengaan van werkloosheid. Er wordt in die memorie op gewezen dat van de ongeveer volwassen schildersgezellen in 1904 80, in 1905 21 en in 1906 30 werkloos waren. Het totaal aan tal weken van werkloosheid was in die jaren respectievelijk 252, 164 en 209. Daar bij moet in het oog worden gehouden dat verschillende schildersgezellen geen inlich tingen gaven en by 't onderzoek waren zy uitgesloten, die niet geregeld het schilder werk uitoefenden, doch zich in den winter aan andere bezigheden kunnen wy den. De werkloosheid in de bouwvakken is op dit tijdstip zeker van niet geringen aard. In voering van het „Gentsche stelsel" beplei tend, wordt dit in den breede uiteengezet en er op gewezen dat bij 't volgen daarvan alle arbeiders, van welke kleur of richting ook, op één lyn worden gesteld en gelijke lijk worden behandeld. De eenige voor waarde, die de gemeente stelt, is dat zij zelf toonen zooveel belang te stellen in hun eigen maatschappelijken toestand, dat zij een fonds vormen, hetzij als een onderdeel eener vakvereeniging. Vtissingen. Tot ds passagiers, die eer gisteren met de nachtboot uit Engeland aankwamen, behoorde ook het veel bespro ken meisje, Barbera Leposchin, dat in Londen verdwenen was. Onder hoede van haar vader ging ze met den sneltrein verder. Vlissingen. In de zitting van den raad werd overgelegd een adres van de firma Izaak Boms n Zonen, bankiers te Mid delburg, verzoekenke om concessie voor den aanleg en de exploitatie van een elec- trischen tramweg voor 't gedeelte van den weg, Vlissingen betreffende. Als voorloo- pige plaats van aankomst en vertrek wordt genoemd de Zeeboulevard. Aan den eervol ontslagen gemeentebode C. de Vries werd een pensioen toegekend van f 534 's jaars. Het voorstel van B. en W. tot herziening der verordening, regelende de rangen en jaarwedden der ambtenaren ter gemeente secretarie, werd goedgekeurd. De gemeen- tebegrooting werd behandeld en vastge steld in ontvangen uitgaaf op f 414.870,23®, met 'n post voor onvoorzien van f 2099,42s. De hoofdei, omsl. werd bepaald op f 88.750. Het nieuwbenoemde raadslid G. v. d. Putte werd geïnstalleerd. In de Woensdag te Borsselen ge houden raadsvergadering werd de heer C. van de Velde als raadslid beëedigd. De ge- meentebegrooting voor 1908, bedragende in ontvang en uitgaaf f 14383,49, werd door den raad vastgesteld zooals zy door B. en W. was opgemaakt, uitgezonderd een 3-tal posten betreffende gratificatie voor politie diensten, vergoeding tuinhuur v«n 't hoofd der school en verhooging der jaarwedde van den bouwmeester. De begrooting van het burgerlyk armbestuur, bedragende in ontvang en uitgaaf f 1045, keurde de raad goed. In het belang van een grintweg be sloot de raad eenige langs dien weg staande boomen te verkoopen.Ter bescherming van voetpaden werd goedgevonden 100 zware palen aan te schaffen. In de havenverlich ting werd voorzien door aanstelling van een beambte, die tevens op zich zal nemen de levering van de benoodigde petroleum. Tot verdediging van den nieuwen haven- dam besloot de raad 400 M2. wintermat op dien dam te leggen. In plaats van gerooide ieponboomen zullen Canadaboomen ge plant worden. By kon. besl. is benoemd tot bestuurs lid van den polder Walcheren A. W. Ber- deDi8 van Berlekom te Middelburgtot bestuurslid v- d. waterkeering van den Calamiteusen Willem Annapolder C. D. Vereeke te Eversdyk. Wemeldinge. Alhier is eene oommissie gevormd van leden, nl. de heerea P, Lindenbergl Ruisaard, Dominious doel binnenf Kerk bijeci vergadering een Or ge lf<| middelen eq St. Maa houden reri werd de jl openb. soho 5 onderwijl lingsonderw 4 stemmen benoemd d| schikt op el lokaal te nl van een ou| Westka. derde het bi houden eerf bestaande brielee Sz.,| Janz., P. en Mar. kozen Ds. brielse Sz. tot penningl beraamd oif die school Krabber, van zyn rel West weg bl anngewend f niet slagen| de wegen, c het gevaar weer, wannl ook voor dl wonen of laif De TheI van de benl rector der Si van de 8t. J| „Door zyn een maD, dl Maart 19061 af tot het li den uit Ouq school ondrj alleen met maar op wil leiding vooa ging rustte. zyn huis, zl die dagen be[ behoevende! aan het veil lenvoorzekel Clarys in z(j gelukkige ja Te Haarlemschl steerd terwl wielen te v| Men is met 2,000| vertrokken. vau goud, Menl Crohtalspool zissen de la| de viaduot sonen werdj van wie er f De Vried bosch' Boek een aardigel «In 't hart gl aantrekkelijl Mannheim, tige spiegel! levensbeschf rik van Bal en zijn opvj legen slot overleed, over LutheJ gezegendenJ Kerkhervorif bewerkt in Bellamy, dezer dage! de Ridders van den Oss worden voo ook weer de Koningitj zendingsfeea met zijn eonl en portrettej en ds. A. «Ontspannid Eo niet 't ml «Ter Jacht' Ter Ned in de Calaij polder, zijo toegewezen I te Krabben! BVKt Van VLISSIï Engels, 25 j O v e r 1 W. Std van Cleefïj M. Prins. THOLEll Cornelia, d|

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 2