Kerknieuws. Gemengde Berichten. helderheid van geest en met die kracht van wil, waardoor reeds zooveel goeds voor ons land en volk in de voorbijgegane jaren tot stand gebracht werd. Daardoor volgen de namen der leden van het Centraal Comité. Door de Antirevolutionaire Kamerclub werd dit woord in het album geplaatst De Antirevolutionaire partij erkent, »dat het »eenzelfde God is, die zich èn in het leven der ^volkeren èn in zijn Woord openbaart, en dat »van eiken Staatsman zijn kennis van Gods ^ordinantiën het resultaat moet zijn van degelijke »kennis der volkeren en grondige kennis van »Gods Woord, bei niet dualistisch naast elkaar »gedacht, maar in zijn denkenden geest, onder »de controle van zijn geweten en onder den »invloed van zijn geloof, tot hoogere eenheid »van inzicht saamgesmolten." jOns Program blz. 125). De antirevolutionaire Kamerclub biedt met ontmoedigen dank aan God, hare hulde aan den Staatsman, die, voldoende aan dien hoogen eisch, de lijnen heeft aangewezen, die zij, ter vervulling van hare roeping, heeft te volgen. Dan volgen de Kiesvereenigingen, pro- yinoiesgewijs. Aan het hoofd van iedere provincie een woord van het Provinciaal Comiié, en dan alphabetisch de Kiesver eenigingen uit deprovinoie. EnkeleFriesohe VereeDigingen spraken zich in de Friesohe taal uit. Boven iedere provinoie is haar wapen uit de hand in kleur op perkament geschilderdterwijl voorts versohillende geschilderde sierletters een levendigen en blijden aanblik aan ieder albumblad schen ken. Na de politieke organisaties komen soci ale. De Vereeniging van Nederlandsche Patroons Baas opeBt hier de rij. Dan volgen de afdeelingen van Boaz en onmiddellijk daarachter komt het Nederl. Werkliedenverbond Patrimonium, welks hoofdbestuur zich aldus uit Het Nedeilandsch Werkliedenverbond Pa trimonium herdenkt met groote dankbaarheid den arbeid op het terrein van 6chool en maat schappij, door haar eere-lid Prof. Dr. A. Kuyper gedurende zoo lange reeks van jaren verricht. Namens alle leden van ons verbond brengen wij daarvoor onze hulde, en voegen daarbij de hartelijke wensch en bede, dat het Gode behage, den 70-jarigen vriend van ons verbond nog verder ten rijken zegen te stellen voor heel ons volk 1 Hierachter volgen dan weer de vrien delijke wersohen van de afdeelingen van Patrimonium. De volgende organisatie is die van de Christelijke Kantoor- et Handelsbedienden. Ook do afdeelingen van deze organisatie volgen. Da journalistiek sprak zich uit bij monde van den Bond, „de Kleine Pers". Daarna komen de Onderwijs-organisaties. Het Hooger onderwijs opent met het Bestuur van de vereenigiDg voor Hooger onderwijs op Gereformeerden grondslag; dan volgt het Curatorium der Vrije Universiteit en de Senaat van deze Hooge school. Voorts spraken zich uit de Hoogieeraren aan de Theologische school te Kampen, en de Besturen en Leeraren van de Cbr. Gymnasia hier te lande. Van deze laatste uitspraken halen we er slechts één aan zij brengt een weemoedige herinnering. Zij is die van den thans overleden Rector van het Gereformeerd Gymnasium te Amsterdam. Van zijn ziekbed, dat zijn sterfbed worden zou, zond Dr. Plipse de volgende regels «De last, om de eeuwige gletschers te for- meeren, is slechts aan de toppen boven de sneeuwlinie opgelegd". Na een woord van de Leeraren der Hoogere Burgerschool op Gereformeerden grondslag komt dan het Lager onderwijs. Christelijk Nationaal opent de reeks. Na de afdeelingen van deze Vereeniging komt het Bestuur van de Unie, een School met den Bijbel. Daarop volgt het Bestuur van den School raad. Na uitspraken van Gereformeerd School onderwijs en 't Gereformeerd Schoolverband, komt de Vereeniging van Christelijke Onder wijzers en Onderwijzeressen in Nederland en Overzeesche bezittingen. De afdeelingen dezer Vereeniging volgen dan. Verder komt de Unie van Christelijke Onderwijzers en Onderwijzeressen in Neder land. Na de afdeelingen van deze Vereeniging komt de laatste groep der organisaties de Nederlandsche Bond van Jongelingsvereeni- gingen op Gereformeerden grondslag, welke Hoofdbestuur schreef En het zal geschieden, ten tijde des avonds, dat het licht zal wezen. In lange rij volgen, provinciegewijs en aphabetisch gerangschikt, de uitspraken der afdeelingen van den Bond. Daarmee sluit het eerste deel van het album, het deel der Organisaties; en daarna vangt het tweede aan, dat de namen der bijdragers bevat. Meer dan 15000 namen uit ruim 600 plaatsen van ons land, en voorts uit Riga, Grand Rapids, Shanghai, Batavia, Buiten zorg, Pjocja Keboemen, MedanPoerivoredjo, de Sangir-eilanden, Sito-Bondo, Soerabaja, froerakarta, Termangoeng, Wonosobo ea 1 uramaribo Ook de namen der bijdragers werden pro- vitc.egewijze alphabetisch iu het album geplaatst. Door er. H. Bavinck werd ook nog aan den jubilaris meegedeeld dat hjj thuis komende een meubelstuk zou vinden door vrienden hem bezorgd. Nog was een eigenaardige hulde dr. Kuyper bereiler had zich namelijk een commissie gevormd, bestaande uitdeheeren W. How, dr. J. Th. de Visser, ds. K. PcHARTEN, W. J. C. van Bl'UREN, W. van Doorn, G. Tomen, H. J. van Wijlen en Jac. van Oversteeg. Namens de commissie voerde ds. Schar- ten het woord, en wees er op hoe in de boeken „door deze kinderen gedragen" 35000 handteekeningen van schoolkinderen voorkwamen. Onder anderen zei Z.Eerw. Wij kunnen thans niet nalaten te gedenken dat in uw geboortejaar 1837, thans juist 70 jaren geleden, de eerste Christelijke bewaar school door jonkheer Elout van Soeterwoude werd opgerichtdat een halve eeuw geleden de wet van '57 de Vereeniging van Christelijk Nationaal Schoolonderwijs in het leven riep, en hoe in '78 het Volkspetitionnement een krach tige beweging deed gaan door de aderen van ons Christelijk volksleven om te roepen tot God omhoog, te smeeken voor Neerlands troon en daarna offers van tijd en kracht en geld neder te leggen op het altaar der Christelijke liefde tot zegen van het opkomend geslacht. Een achttal kiudereD, vier knapen eu vier meisjes, boden daarop de smaakvolle boekdeelen aan. Uit Zeeland waren er van 9 scholen 1561 handteekeningen in. Verder werd door een eomité uit de Christelijke onderwijzers in den lande, bij monde van den heer H. J. Emous, aan dr. Kuyper diens portret aangeboden, ge schilderd door den heer HavermaD, dat algemeene bewondering wegdroeg. DIT m PERS. Dr. Kuyper. In de Nederlandsche Spectator teekent dr. L. H. Wagenaar te Middelburg den man, die een raadsel is voor allen, die vreemd staan aan wat men in orthodoxe kringen noemt „leven uit het geloof in God'' en die zoo geliefd is door allen, die de kracht eener wedergeboorte uit God hebben ondervonden. Het politieke standpunt van dr. Kuyper wordt door den heer Wagenaar aldus geschetst Kuyper, in zijn denken beheerscht door de idee der electie, is in hait en nieren democraat. Met wat welbehagen sloeg hij in zijn eerste optreden de groote Conservatieve partij uiteen; zooals men met ijzeren hamer een glazen klok in scherven en gruizels slaat. Met wat blijden moed aanvaardde hij 't bondgenootschap met de radicale partij. Bitter teleurgesteld, vermeed hij echter later zorgvuldig alle «democratische klippen", en volbracht straks het kunststuk om, hoe hun verleden hier ook tegen in wrong, de antirevolutionairen van alle nuances saam te smeden tot een hechte coalitie. Deze heeft hem den toegang tot het presidentminister schap geopend. Ware het aan het ministerie-Kuyper gelukt door rijke, uit eigen beginsel afgeleide sociale wetgeving heel het volk aan zich te verplichten, zijn zetel zoude vast zijn gesteld, doch het zwaktepunt van Kuyper als staatsman ligt daarin, dat ook hij het principieele woord niet te spreken vermocht, dat bij 't licht der H. Schrift den weg ter sociale reformatie wijst. Hierdoor werd de in zijn jeugd assail- 1 a n t e strijder meer en meer de veldoverste, die de positie tracht te behouden. Was de jonge Kuyper de man van de «wigge", de oude Kuyper koos den troffel tot zijn symbool. De man, die vele wonden sloeg, staat naar rallie- ment. En naar mate de antithese tusschen, wat het Réveil noemde: «Christenen en on- godisten" en die thans tot innige ergernis voor de tusschenschakeeringen gewaagt van «Chris tenen en paganisten", zich sterker openbaart, met name ook in de tegenstelling van Chris telijke en hoog moderne moraal, en ook de dolbrullende wateren opschuimen der revo lutionaire strooming, wast de populariteit van den nog krachtigen bewindsman en treedt hij in 't licht van een Zafnath Paaneah, een Behouder des Lands. Daarbij komt, dat om uit een der fijne meditaties, waarop de zeldzaam vruchtbare auteur sedert jaren eiken Zondag zijn geloovi- gen vergast, een beeld te gebruiken de herfst vrucht uit Kuyper's gaarde fijner en zoeter is dan ooit zijn zomervrucht is geweest. Het te assaillante, soms noodeioos wondende of zonder erbarmen écraseerende, waaraan de partij organisator en aanvoerder, zich soms be zondigde, treedt terug voor het vriendelijk- waardeerende van den man, wien onver beterlijk optimist die hij is het zoo zoete vreugd zou zijn het vertrouwen en de liefde te winnen van geheel zijn volk. In het weekblad De Amsterdammer ie het dr. W. Geesink, die erop wijst, dat niemand onder onze tijdgenoolen zoo innig geliefd, maar ook zoo hartgrondig gehaat wordt als dr. Kuyper. Niemand wordt zoo sohier tot adoratie toe vereerd,' maar ook zoo diep verguisd niemand heeft zooveel vrienden, maar ook zooveel vijanden als hij. Uit het artikel van dr. Geesink halen wij Dog het volgende aan Al zijn (Kuyper's) werk doelde er alleen op, om, met handhaving van het christelijk karak ter van ons volk, ook in de wetgeving, in de vrije school en .de vrije kerk, in den vrijen burgerstaat, voor de belijders der gerefor meerde religie een terrein te scheppen, waarop zij zich or. belemmerd kunnen bewegen, even onbelemmerd als dit voor zichzelf begeeren de belijders van de christelijke religie in anderen vorm, ja ook, de belijders van wat voor hèm valsche religie is. En dit nu heeft hein strijd gekost. Een strijd, dien hij niet onder ons volk heeft gesticht, maar dien hij, als den strijd tusschen de tweeërlei wereld- en levensbeschouwing bij zijn optreden vond. De strijd, die niet alleen in ons land, maar in heel Europa sedert de vorige eeuw wordt gestreden. De strijd tusschen de christelijke en anti christelijke wereld- en levensbeschouwing. Esn derde vriend, prof. dr. J. Woltjer, schrijft over den jubilaris in het Nieuws van den Dag Waarlijk groote mannen zijn groot ook in het geen zij met anderen gemeen hebben. Wie inderdaad het leven van zijn geslacht meeleeft ondervindt de waarheid van het oude wooid, in velerlei vormen door Jood en Heidenen Christen herhaald, dat de mensch een strijd heeft op de aarde, dat leven is strijden. Groote mannen hebben een grooten strijd en zijn groot in hun strijd. Deze gedachten kwamen het eerst bij mij op, toen ik mij, op verzoek van de Redactie van dit Blad, er toe zette in een kort woord de beteeke- nis te schetsen van den grooten man, wiens 7osten verjaardag geheel Nederland thans ge denkt. Slechts de vale, bleeke nijd kan ontkennen dat Dr. Kuyper een der grootste mannen is van onzen tijdonmanlijke en domme vleizucht alleen kan voorbijzien dat ook deze grootheid hare schaduwzijden heeft. Strijden voor wat hem waar en schoon en goed is, strijden met al de macht en kracht van zijnen rijken en grooten geest, dat is het levens werk van Dr. Kuyper; als kloeken, beleid vollen strijder, die slechts terugtrekt om met versterkte krachten weer aan te vallen, die zich door den vijand van zijn einddoel nooit laat aftrekken, eert of vreest hem geheel Nederland. In veelzijdigheid van geestesgaven verbonden met het in de diepte doordringend denken en voelen zal niet licht iemand hem evenaren. Na herinnerd te hebben aan Kuyper's wetenschappelijken arbeid vau den vroeg- sten tyd Werken van k Lasco en van den laatsten tijd Stone-Lectures, en o. a. zijn rede over Evolutie, door hoogleeraren in de biologie als met meesterlijke juistheid de kern van 't vraagstuk rakend geprezen, wijst de Schr. op Dr. Kuyper als theoloog, maar ook als letterkundigereeds te Leiden, onder Cobet en De Vries studeerde dr. Kuyper in de letteren. Zijn onovertroffen stijl, krachtig en klaar, keu rig en weelderig tegelijk, heeft hij natuurlijk niet aan academische voordrachten of oefeningen te danken, maar de invloed van De Vries op zijne taal- en letterkundige opvattingen is niet te mis kennen. Beide, zijn natuurlijke aanleg en leiding, die hij aan de Universiteit ontving, stelden hem in staat in latere jaren aan de Vrije Universiteit colleges te geven in linguistiek en geschiedenis der Nederlandsche Letterkunde voor eene over volle gehoorzaal, colleges, die onvergetelijk zijn voor allen, die het voorrecht hadden ze te mogen volgen. Aan wie dat voorrecht misten, kunnen twee uitgegeven studiën, „Het Calvinisme en de Kunst" en „Bilderdijk herdacht", eene voor stelling geven van Kuyper's kennen en kunnen, inzichten en bedoelingen op literarisch en op kunstgebied. Men merkt dat hij, wat de richtiDg in het algemeen betreft, meer romanticus is dan classicus. Dit is echter van minder belang wat den dieperen grond betreft, merkt de lezer reeds spoedig, dat Kuyper den strijd voor de hem heilige beginselen ook hier voert op meester lijke wijze, steeds met scherpen blik het zwakke punt in de wapeniusting van zijn tegenstander bespeurend, zijn eigen stelling met den gloed der overtuiging en de rijke middelen eener nooit te kort schietende welsprekendheid ver dedigend. Geschiedenis en wijsbegeerte staan weer op den achtergrond doeh zijn bem niet vreemd. Poneerend en imponeerend wil deze geest die beide liever maken, dan het gewordene en reeds voorhandene onder zoeken. Van zijn wijsgeerig-systematischen aanleg ge tuigen echter de drie deelen van zijn Encyclo paedic der Heilige Godgeleerdheid en dat hij fijn historisch détail-onderzoek niet schuwt, wanneer ia de polemiek ter handhaving van de door hem met rusteloozen ijver (beleden beginselen het noodzakelijk maakt, onder vond op onvergetelijke wijze de publicist, die bij de stichting der Vrije Universiteit het recht tot deze heroïeke daad betwistte. Kuyper's studie »Strikt genomen" had met éenen slag het pleit voor goed beslist, bij voor- en tegenstanders. Dan bewondert sehr. hem als jourcalist, sfylist en politiek man, waar nog bij komt Zijne veelomvattende kennis op elk gebied, zijn ver vooruitziende blik, zijne groote gave om in elk stelsel, in elke partij de diepe be ginselen op te merken, die de stuwkracht vor men in het politieke leven, zijne gevatheid en nooit falende slagvaardigheid, daarbij eene ongeëvenaarde welsprekendheid, door zijne tegenstanders niet minder dan door zijne mede standers steeds weer opnieuw bewonderd, geven hem eene eereplaats onder de groote staatslieden van onzen tijd. Gelijk Lohman in De Nederlander is ook Woltjer hier niet blind voor Kuypers ge breken. Wetende dat hij door duizenden en tien duizenden in den lande, op wier stem en steun hij met zekerheid kan rekenen, vereerd wordt daarenboven zich bewust van zijne verbazende werkkracht en eminente gaven, ontgaat hij niet steeds het gevaar van overmoedals Minister heeft hij reuzenarbeid verrichtmisschien echter zou wat minder kracht nog meer resultaat hebben bereikt. Wie de onverzwakte gezondheid en trots zijn zeventigjarigen leeftijd niet verminderde werkkracht van dezen staatsman van nabfj kun nen gadeslaan, hebben goeden grond voor de verwachting, dat, zoo God wil, zijne politieke loopbaan nog niet is gesloten, maar ook dat de ondervinding, in de vier jaren van zijn minis terschap verworven, hem geleerd heeft sommige klippen ir. het politieke vaarwater nog meer te vermijden. Wie de strijdbare natuur van Dr. Kuyper uit het publieke leven kent, beoordeelt hem allicht verkeert, onderstellende, dat strijden zijn levens-element is. Dat is het inderdaad, waar het de handhaving, verbreiding en toepassing der beginselen betreft, die hem dierbaarder zijn dan het leven. Toch is hij eene zeer gevoelige natuur, vriendschap en liefde in ruime mate bewijzend en vergeldend. Te veel goed ver trouwen is meer zijn zwak dan te weinigtoe gankelijk en toeschietelijk als hij is voor een leder die tot hem komt, gebeurt het hem som tijds dat hij de voorzichtigheid uit het oog ver liest: de tache de beauté, die de schoonheid van het geheel te beter doet uitkomen. Ned. Herv. Kerk. Beioepen te Ruurloo, R. Ruibing te Wil- dervankte Poortvliet, J. Haring te IJae's'ein Aangenomen naar Groningen door J. L. Dippel te Oostwoldnaar Maassluis door J. Buenk te Harderwijknaar Zuylen door J. F. de Klerk te Cbarlois. Bedankt voor Busaum door G. H. Bee kenkamp te Huizen. Geref. Kerken. Beroepen to Waardhuizen, O. Boersma, cand. te Kampen; te Tkolen B, J. Lammertsma, cand. te Nieuweroord. Bedankt voor Nuuepeet door A. v. Dijk te Oudewater; voor Lioessens de or N. Duursema te Pieterbnren. Chr. Ger. Kerk. Bedankt voor Sneek door R. E. Sluiter te Murmerwoude. Evang. Luth. Kerk Beroepen te Zierikzee, J. Ph. Makkink, prop. te Rotterdam. UIT DE PROVINCIE. Uit versohillende gemeenten ontvin gen wij beriohten van gezonden telegram men aan dr. Kuyper. Wij volstaan met deze algemeene raededeeling. Goes. Hedenmiddag trad de heerJhr. de Muralt in 't Polderhuis alhier op met een voordracht over „gewapend beton". Van die voordracht laten wij onderstaand resumé volgen Cementbeton is een mengsel van grind, zand, cement en water in bepaalde ver houdingen. Beton, waarin op de juiste wijze ijzer is ingebracht heet gewapend beton. Beton en ijzer gaan goed samen omdat beiden dezelfde uitzetting vertoonen bij verwarming. De cement beschermt het ijzer tegen roesten, ja een geroest stuk ijzer in beton wordt door de inwerking van de cement op het roest gereduceerd, d.w.z. weer blank gemaakt. Verder kan ijzer goed tegeD trek en beton goed tegen druk. De twee materialen vullen elkaar dus aan. Ie. Glooiingen van beton zijn reeds vroeger gemaakt, doch steeds uit één vlak en dan scheurt de glooiïog, of uit platen, en die waren onsterk, op het goed vasthouden van de platen wiet men geen raad, voegen hielp niet. Ook kwam men niet op het idee niet alleen de glooiing in platen te ver deden, doeh ook de grond. Systeem de Muralt lost dit alles op. De glooiing de Muralt bestaat uit een aantal losse platen, die streng van elkaar ge scheiden worden door een balkenstelsel of raamwerk. Het raamwerk overkapt de platen, zoodat deze niet weg kunnen doch de balken gaan ook zoo diep, dat de grond ook wordt verdeeld in vakken. Dit raamwerk is juist het voornaamste. Da vorst komt onder een plaat van 10 c.M. niet dieper dan 20 c M. Een aaneenge sloten laag bevroren grond is dus onder de glooiïog onmogelijk, omdat de grond verdeeld is. Kapot vriezen is dus onmoge lijk. Na Maart 1906 is reeds 60000 M2. aangelegd nergens is iets kapot gevroren. Beton-glooiïogen moet men niet in win ters aanleggenbevroren beton wil later wel eens afbrokkelen zooals te Domburg, boewei 't werk dan toch wel zeewaardig is. 2e. Dijks-verhoogiDg van beton volgens systeem de Muralt. Reeds zijn muren iter gezamenlijke lengte van 4 uren gaans volgens deze methode op de dijken aangelegd. De muur bestaat uit mooten, waartusschen lijsten zijn aangelegd. De geheele muur lijkt dus op 'toog uit één stuk te bestaan, doeh inderdaad zijn het alle losse stukken. Het scheuren vaa den muur door materiaal- krimping is onmogelijk. De vorm van den muur hangt nauw samen met de oorzaak van dijkdoorbraken. Ri vierdijken breken veelal door, zoodat het dijksliehaam zelf vermoddert, doeh meestal aoordat het water den dijkzaat vermijnt. Men krijgt dan wel een enkele maal bin- nenbeloopsche afschuiving. Veelal echter zakt de geheele dijk een eindje weg in het zaat van den dijk, het water loopt over den dijk en de doorbraak ontstaat. Slechts zeer zelden breekt echter een zee dijk aldus door. Over 't algemeen breekt een zeedijk door omdat zij te laag is. Door den druk van het deinzende water scheurt de dijk inwendig in de lengte richting. Door de trilling gaat de Echeur door naar boven in den kruin. Slaat het water op den dyk dan vult het de scheur telkens, de scheur verwijdt zich, de dyk vermoddert een weinig en spoedig wordt het binnen- talud door den inwendigen waterdruk af geschoven. Verhoogt meD dyken, dat is meestal vol doende, zegt spreker. Wordt de dijk te zwaar en rust hij op een slecht zaat, welnu leg dan een flinke binnen berm aan, als tegenwicht. Flinke binnenbermen zijn goed voor een goede voetiDg en als contra gewicht. Het aanbrengen of verhoogen van bin nenbermen aan oude zeedijken (waar hooge waterstanden steeds maar eenige nren aan houden) om doorbraken te voorkomen, heeft geen zin. Dergelijke dijken heeft men slechts te verhoogen. Somtijds echter eischt verhoogen ook verzwaren van de binnendijk. Te Baarland bijv. had verhooging van den dijk nabij veeDgrond gelegen gepaard moeten zijn gegaan met verzwaring van den binnenberm als tegenwicht. Na de verzakking van dien dijk is de binnenberm ook verzwaard. Spr. lichtte met proeven duidelijk toe hoe 'n dijkdoorbraak ontstaat en staaft zyn hypothese, Verder bespreekt de heer De Muralt zijn systeem van aanleg van zeehoofden van gewapend beton (niet van beton, want die zijn reeds ouder) zoosls er een is aangelegd aan de noordkust van Schouwen. Wijders zette spreker uiteen zijn nieuwe methode van zinkwerken. Toegelicht door tal vau proeven. Het zinkstuk bestaat uit betonplaten, die door een drijver op hun plaats van bestemming gebracht worden. De besparing is groot. De betonglooiingen kosten door verla ging vaa den prijs van het metaalgaas in 1908 f3,50 per M2. terwijl basalt-glooiin gen f5 k f6 per M2. kosten. De duinglooiingen aan Schouwen aan gelegd kosten f 4,50 k f5 per M2. terwijl de daar in de nabijheid door het Rijk aangelegde basaltglooiingen f10 a f 15 per M2. kosten. De dijksverhoogingen van beton geven in Schouwen besparing van 10 tot 35 in vergelijking met ophooging in grond. Het zeehoofd van beton gaf een besparing van f 10000 op een basal teoDstruoties. Met het nieuwe zinkwerk kan een be sparing verkregen worden van plm. 50 pet. Een groot voordeel van de betonwerken volgens systeem De Muralt is, dat de loonen hier in 't land bly ven, terwyl by bazalt de duiten in de zakken van Duitsche werk lieden en de aandeelhouders aan den Rijn komen. Met tal van lichtbeelden lichtte spreker zyn voordracht nader toe. Er was van half 2 tot 4 uur onder de talrijke opgekomenen onafgebroken een gespannen aandacht. De heer Kakebeeke leidde den spreker in en bedankte hem onder applaus der vergadering. Kamperland. Als een bewijs in welk een treurigen toestand de veerweg op dit oogenbiik is, dient vermeld te worden dat men hier Zaterdagmiddag bezig was den weg door middel van een eg te slechten. Het was 't eenige middel om hem voor den Zondag althans in eenigszins dragelyken toestand te brengen. Melden wij hierbjj nog dat in de afgeloopen week op genoem den weg twee wagens in modder en slijk zyn stuk gereden, dan zal ieder begrypen, hoe treurig de toestand is gesteld. Wan neer zullen onze vroede vaderen eens zoo vropd worden dat zy inzien dat het zoo niet langer kan Te Dordrecht werd sedert Maandag ochtend vermist een 14jarig meieje die 's morgens 6 uur de ouderlyke woniDg had verlaten om te gaan werken op een bleek. Eerst te half tien kwam zy daar aan en ont ving hiervoor een berisping met bedreiging het aan haar moeder te zeggen. Dienten gevolge durfde het meieje niet meer naar huis gaan, doch bleef op straat. Wat er verder met haar gebeurd is, weet men niet, doch Zaterdagavond werd haar lyk uit een sloot opgehaald. Naby Heiloo is een oude doove man die den overweg wilde oversteken, door den trein gegrepen en ge dood. Te Berkel wilde een schoen maker, zich niet houdende by zyn leest, op jacht gaan en had het geweer op een mest kar gelegd. Toen hy het er af nam bleef de trekker haken en kreeg hy de volle lading in den buik. Hij stierf aan de gevolgen. Men seint uit SneekOnder veel belangstelling had hedenmiddag te 3 uur de begrafenis plaats van het stoffelijk over schot van het Tweede Kamerlid mr. H. Okma. Aan de geopende groeve voerden 't woord de hoeren Pollema, lid van Gedepu teerde Staten van Friesland, die den over ledene herdacht als geestverwant, ds. Tal- ma, die het lid der antirev. Kamerclub de laatste eer kwam bewijzen, ds. Koopman (predikant der Geref. Gemeente alhier) en de heer Lovink, directeur-generaal van den landbouw, die wylen mr. Okma her dacht als lid van de landbouwcommissie. Een zwager van den overledene bedankte voor het bewezen eerbetoon. Twee der grootste Amsterdamsche diamantslijperijen, die der bekende firma's Asselen en Ed. van Dam, zullen dezer da gen voor on bepaalden tijd stop gezet wor den. Op deze fabrieken werken ongeveer 700 diamantwerkers. Een en ander staat in verband met de financieele crisis in Ame rika. De toestand van den handel in gesle pen diamant is in den laatsten tyd niet rooskleurig. De beide genoemde juweliers zullen voorloopig niet laten werkenen eerst trachten den voorraad geslepen diamant van de hand te zetten. Het U. D. meldt, dat de Duitsche treinen met groote vertragingen aankomen en daarvan wordt het reizende publiek in Holland de dupe. Nu is door de directie der S.S. bepaald dat, indien de ochtend sneltrein uit Beirlyn (aankomst te Utrecht 9.41) met meer dan 40 minuten vertraging van Emmerik zal vertrekken, een extra- trein op tyd uit Arnhem zal gaan zoodat de reizigers van Utrecht dan op tyd naar Den Haag en Rotterdam (9.46) en naar Amsterdam (9.49) kunnen vertrekken. Drinken onder dienst. Men meldt aan de Ned.: Aan den mi- nieter van Oorlog is een adres gezonden, waarin de aandacht van den minister wordt gevestigd op eenige volzinneD, die onder liet hoofd „Ongeschikt voor den dienst" voorkomen in het weekblad De Wereld- strijd, orgaan van de Nationale Christen- GeheeloothoudersvereenigiDg, hoofdredac teur ds. D. van Krevelen, te Beekbergen. Deze volzinnen zijn „'k Hoorde voor een poosje van een mijner vrienden, hoe onder

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 2