NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 26. 1907. Woensdag 30 October. 22e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed, S, l DE JONGE-VERWESÏ te Goes F. P. D'HUU, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Ouderdomsverzekering. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De regeering heeft haar ontwerp Ouder domsverzekering ingediend. Toen het ministerie-Kuyper met zijn ontwerp kwam, was het iets later, minister Veegens is er nu iets vroeger bijmaar als men rekent dat hy 't ontwerp van zijn voorganger tot leiddraad had, en .alle ge gevens aan zijn bureau aanwezig wareD, dan kan men niet zsggen dat hij er nu juist zoo vroeg by was. Het trekt de aandacht dat de vrijzinnige pers met zoo groote welwillendheid en in genomenheid dit ontwerp begroeten dat, terwijl 't ontwerp van de vorige regeering de invaliditeit op den voorgrond stelde. Wat toch zeker &eel wat beter was. Door dat ontwerp kon een werkman die bijvoorbeeld reeds op zijn 40e jaar invalide werd,dat wil zeggen ongeschikt omteicerken, het pensioen krygen, dat hy nu, door het ontwerp-Veegens, pas op zijn 65ste jaar zal kunnen genieten. Dit is de schaduwzijde van het ontwerp. Het wil alleen ouderdomsverzekering. Roodhujjzen riep in 1901 op de kiezers vergaderingen met 't oog op de invalidi teitswet van minister Kuyper uitwat heeft nu een dooie aan een rijksdaalder Wat hij nu uitroepen zal wanneer een invalide 25 jaar wachten moet eer hij zijn volle pensioen krijgt? Misschien wel niets. Doch dit is op 't oogenblikonzezaakniet. Deze is nu dat wij op dit ontwerp de aan dacht vestigen. De grondslag er van is aldus uitgedrukt in de artt. 1 en 2. „Een ieder die werkman is, is verplicht zich en zijne weduwe bij de Ouderdomsrentebank het recht op' een rente bij ouderdom te ver zekeren, voor zooverre hij niet in deze wet uit gezonderd of krachtens deze wet van den ver zekeringsplicht ontheven is.'' „Onder werkman verstaat de wet ieder man of vrouw, die na het bereiken van den leeftijd van ió jaien tegen loon van niet meer dan f iooo per jaar binnen het Rijk werkzaam is of in ten behoeve van een onderneming of inrichting of in een dienstbetrekking, daaronder niet begre pen een militaire." De kleine ondernemer onder 21 jaar, die geen f 1000 inkomen heeft, kan zich en zyn weduwe vrijwillig verzekeren. De werklieden worden ingedeeld in vyf loonblassen, naarmate het jaarlyksch loon is onder f 240, f 240—400, f400-6C0, 1600—800 of f800 en hoogor. Over elke kalenderweek wordt 'n premie geheven, die voor de 5 klassen aldus stygt 20,24,32,40 en 48 centen. De verzekerde die den leeftijd van 65 jaren bereikt en den wachttijd van 1218 premieweken vervuld heeft, heeft recht op ouderdomsrente. De rente bestaat uit lo. een grondslag, berekend door 345-maal het gezamenlijk bedrag der betaalde premiën te deelen door het aantal weken dat de verzekering heeft geduurden 2o. een verhooging van 15 pCt. der betaalde premienzy daalt Diet onder f104 per jaar. De betaling der premie geschiedt by werklieden door den werkgever, die be voegd is de helft van het loon af te houden. 29 O «tob er 1907. Nog eens: Geheimhouding. De Rotterdammer zegt dat wij in 1905 besloten hebben ons aan den plicht der geheimhouding van het verhandelde op deputatenvergaderingen niet meer te zullen houden,en datwedit deden uit teleurstelling over sohenning van 't geheim door andere bladen. Ter toelichting deelen wij uit ons no. van 17 April 1905 mede dat wij een eigen -verslaggever ter deputaten vergadering «'van 13 April 1905) hadden, die zijn verslag, behelzende zeer onschuldige mededeeliogen klaar had, doch 't voor zich hield toen de' voorzitter Jprof. Bavinek geheim houding had opgelegd. Toch bevatte De Standaard dien avond heel wat meer dan onze verslaggever van plan was geweest ons te melden* Hierover, immers terecht, ontstemd, heb ben wij beloofd wij eiteeren hier let terlijk «in 1909 indien wij leven en ter deputatenvergadering gaan, ons aan het verbod niet meer te zullen storen en, natuurlijk met inachtneming van partij- kieschheid en politieke voorzichtigheid, onzen lezers niet alleen het verslag der rede, maar ook onschuldige wetenswaardige bij zonderheden van de Deputatenvergadering te zullen meedeelen. Op 'tgecursiveerde komt 'taan. Zoo absoluut als De Rotterdammer het ons zeggen laat, hebben wij ons derhalve niet uitgesproken. Wij wareD, en zijn nog voor publieeering van alles wat behoort tot «de onschuldige wetenswaardige bijzonderheden". Hetgeen een deel onzer pers publiceer le, bijvoorbeeld wat De Rotterdammer betref fende de ervaring van den Middelburgschen deputaat meedeelde, behoorde hiertoe naar onze meening niet. Dergelijke „bijzonderheden" behoeft men van ons niet te verwachten. O verigens houden wy ons aan hetgeen wij reeds in 1905 (zie bedoeld artikel) op gemerkt hebben„Dat verbod van ook maar het geringste aan de eigen pers mee te deelsn, is kinderachtig en niet meer van onzen tyd". Hetgeen de Standaard opmerkt dat de pers het dan vooraf vragen moet, houdt geen steek. Het schynt ons gemakkelijker, geljjk op meerdere groote vergaderingen onzer rich ting geschiedt, dat een commissie uit de aanwezigen wordt aangewezen, die de zorg heeft voor een gelijkluidend persverslag voor a< onze bladen. Alleen zou in den rondzendbrief van het Centraal-Comité kunnen gezegd worden dat 't verslag per post aan alle bladen wordt gezonden, doch dat zij, die dit telegrafisch verlangen, zich te voren hebben op te geven. Zulk een verslag zal dan natuurlijk niet kunnen of mogen bevatten pikante bijzon derheden als er door ons hierboven uit De Rotterdammer een werd gesignaleerd. Provinciale Stoombootdienst op de Wes- terschelde. Staat van vertraging in den treinenloop te Vlissingen van Vrijdag 13 September tot en met Donderdag 24 October, waardoor geheele of gedeeltelijke aansluiting verloren ging. 16 Sept. trein 3.16 aangekomen 3.30 1) 17 1144 12.02 1) 23 11.44 12.- 1) 24 3.16 3.80 1) n 30 1 Oct. 2 18 21 21 22 3.16 3.16 3.16 11.44 11.44 3 17 8 52 3.30 1) 3.28 1) 3.26 2) 12.— 1) 12.03 1) 3 30 3) 910 2) 1) Geen aansluiting met Breskens en Neuzen. 2) Geen aansluiting met Neuzen wel met Breskens. 3) Geen aansluiting met Breskens wel met Neuzen. Het ryke leven dat, naar de schoone me- didatie in 't laatste nommer van De Heraut thans tot den ouderdom is genaderd, het leven van dr. Kuyper, den man uit wiens gedachtenwereld een geslacht heeft ge leefd en nog leeft, hetzy dan tot instemming hetzij tot bestrijding, geeft zeer terecht de geheele pers stof tot beschouwing op den zevenstigsten jaardag van een man wiens leven één stuk vaderlandsche geschiedenis is, en wiens gestalte, als uit graniet ge houwen, het beeld van kracht en ernst ver toont valt onwillekeurig het licht op het verleden en hoe het veranderde. En wie zegt op welk terrein het meest Op het terrein der politiek Op het erve der kerk Op het breede terrein der wetenschap Op schoolgebied Zoo gansch anders zijn onze inzichten en onze beschouwingen van de wereld om ons hesn. Onze redacteur heeft niet nagelaten daarop herhaaldelijk te wijzen. Maar onder zooveel dat verandert is in 6n ook wel ten deele door hst leven van den man dien heel Nederland, maar inzon derheid de antirevolutionaire party in Ne derland op dezen jaardag herdenkt, is toch ook iets dat onveranderlijk gebleven is als te voren. Zelfs in vormen niet zoo heel veel van het verleden verschillend. Indien toch aan één onzer het schrift woord vervnld is «Zij hebben Mij gehaat, zij zullen ook U haten, dan zsker wel aan dr. Kuyper. Niemand dan hy had overvloediger zijn deel van den haat der wereld die om de be lijdenis Zyns Heeren hem toekwam. Tegenover dien haat staat de verkwik king van de liefde zijns volks en de trouw van zoovelen die met hem eens geestes zyn. Die liefde en die trouw is hem verzekerd van zoovelen wier gedachten en ervaringen hy dikwyls zoo aangrijpend schoon heeft vertolkt, van allen voor wie hij dien rijken schat van meditatiën heeft geschre ven, als uit de ziel gegrepen- van allen wie hy i3 voorgegaan in woord en gebed van allen wier smaad hy heeft mede gedra gen en door woord en pen verdedigd tegen tallooze aanvallen en met zyn wetenschap pelijk schild gedekt tegenover allerlei be spotting en bovenal van allen wier heerlijke en hoogst gewichtige roeping hy tot be wustzijn heeft gebracht in den stryd van onze en zyne dagen. Hy als wy, gaan haastiglyk voorbij maar we loven op 'n dag als dezen Gods goeder tierenheid die het dezen man gaf een licht straal op menig levenspad te werpen. Eigenaardig in verschil. W ij hebben een zwak kabinet dat her haaldelijk door den steun der rechterzijde in de Tweede Kamer op de been kan blyven. Dit feit valt niet te loochenen. Van rechts wordt die steun van de rech terzijde, terecht, hieraan toegeschreven, dat de rechterzijde niet aast op het bezet ten van het regeeringskasteel, doch in de eerste plaats rekent met 't landsbelang, en alle voorstellen steunt die op dit landsbe lang zijn aangelegd. Daarom stemmen de leden der rechterzijde ook steeds voor der gelijke voorstellen en wetsontwerpen van liberale „regeeriDgen". Maar van Links heeft men, blijkens het Voorloopig Verslag op de Staatsbegrooting gezegdneen daar niet van. Het is een voudig een bewijs dat dit kabinet zoo ver zoenend is in zijn optreden Zoo gaat het nu. Treedt een christelijk kabinet op, dan wordt dit van Links steeds heftig bestre den. Maar treedt een vrijzinnig kabinet op, en 't wordt ook van Rechts gesteund, dan ligt dit aan de voortreffelijkheid van dat kabinet. Het slechte kabinet was dan na tuurlijk het christelijke. Niet minder eigenaardig is het dat de vrijzinnige pers, wanneer er een christelijk kabinet aan het roer is, en er zoo weinig tot stand komt, dit toeschrijft aan de traag heid van het kabinet, dat „niets doet". Maar is er een vrijzinnig kabinet aan het werk, en de molen maalt niet genoeg, on danks zijn geduchte kleppering, dan ligt dat niet aan het kabinet, maar „aan den trage(n) gang van onze parlementaire machine". Dan heeft de Kamer het gedaan, en in die Kamer natuurlyk de Rechterzijde Waar dan nog dit bijkomt Wanneer een ehr. kabinet met een wets voorstel komt, dan wordt dit van Links ter stond met wantrouwen en afkeuring be groet; het is onvoldragen, ondoordacht, vol fouten en gebreken. Van waardeering heelemaal geen sprake. Denk maar aan de sociale wetten van het vorige kabinet. Doch komt er nu een sociaal wetsontwerp van een vrijzinnig kabinet, dan beluistert men een heel anderen toon. Bewonderend, waardeerend, en een woord van dank aan do regeering die «haar belofta heeft inge lost!'. En het ontwerp, al biedt het minder dan een dergelijk ontwerp van zyn voor ganger, wordt luide geprezen. Adres aan het ouderdomsonowerp. Dit noemen wij, aan het suaviter in modo gedachtig, eigenaardig. Lezer, hoe vindt gij 't 70ste verjaardag van Dr. A. Kuyper. In het begin dezes j aars werd van ver schillende zyden den wensch uitgesproken, om ter gelegenheid van den 70ston ver jaardag van Dr. A. Kuyper uiting te geven aan wat leeft in veler hartdankbaarheid te toonen voor den waardevollen arbeid, dien Dr. Kuyper mocht verrichten en hem hulde te brengen voor zijn groote talenten op zeer verschillend gebied. Teneinde die uiting zooveel mogelijk een algemeene te doen zyn, werd een Comité saamgesteld uit mannen, die gerekend mogen worden de verschillende volksgroepen te vertegen woordigen, en waarin byna iedere arbeid, waaraan Dr. Kuyper zyn krachten heeft gewijd, vertegenwoordigd is. Dit Comité werd aldus samengesteldProf. Dr. H. Bavinck, Voorzitter van het Centraal Co mité van antirevolutionaire Kiesvereeni gingen, Voorzitter J. van Alpiien, Assessor van het Centraal Comité van antirevolutio naire Kiesvereenigingen. A. S. Talma, Assessor van het Centraal Comité van anti revolutionaire Kiesvereenigingen. Mr. Th Heemskerk, Voorzitter van de antirevolu tionaire Kamerclub. W. Hovy, Voorzitter van de Nederlandsche Vereeniging van Christelijke Patroons „Boaz". P. van Vliet Jr., Voorzitter van 't Nederlandse!» Werk liedenverbond «Patrimonium". H B. Wey- land Jr., Voorzitter van de Nederlandsehe Vereeniging van Christelijke Kantoor-en Handelsbedienden. A Brummelkamp, voor zitter van den bond „De Kleine Pers". S. baron van Heemstra, Voorzitter van de Vereeniging voor Hooger Onderwijs op Gereformeerden Grondslag. Ds. B. van Schelven, Voorzitter van het College van Curatoren der Vriie Universiteit. Prof. Mr. D. P. D. Fabius. Rector van de Vrye Uni versiteit. Prof. M. Noordtzij, Rector der Theologische School te Kampen, Voorzitter der Vereeniging voor Gereformeerd school onderwijs en Voorz. van het Gereformeerd Schoolverband. Prof. Dr. J. Woltjer, voor zitter van de Hoofdcommissie der Vereeni ging voor Christelijk Nationaal School onderwijs en Curator van het Gereformeerd Gymnasium te Amsterdam. J. E. N. baron ScniMMELPENNINCK VAN der OyE VAN hoe VELAKEN, Voorzitter van de Unie „Een School met den Bybel". Ds. h. Pierson, Voorzitter van den Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel. R. Derksen, Secre taris-Penningmeester van den Schoolraad voor Scholen met den Bybel. J. C. Wirtz CznVoorzitter van de Vereeniging van Christelyke Onderwijzers en Onderwijze ressen in Nederland en de Overzeesche Bezittingen. G. Ypema, Voorzitter van de „Unie van Christelyke Onderwijzers en Onderwijzeressen in Nederland". Ds. J. E. Vonkexberg, Voorzitter van den Neder- iandschen Bond van Jongelingsvereenigin- gen op Gereformeerden grondslag.. R. C, Verweijck, Secretaris-Penningmeester. Jac. van Oversteeg, 2e Secretaris. Dit Comité wendde zich in het voorjaar met een circulaire tot de geestverwanten in den lande, teneinde zoo mogelijk samen werking te verkrijgen. En 't bereikte voor een goed deel zijn doel. Het ontving van zeer vele zijden bewijzen van hartelijke in stemming. Allereerst werd besloten om verschillen de corporaties uit te noodigen een vriende lijk woord te zenden, om dat in een aan dr. Kuyper aan te bieden album te plaatsen, en aan dat verzoek werd door 1061 corpora- tiën voldaanook de medewerking van particulieren liet niet te wenschen. De corporaties, die hadden deelgenomen aan de saamstelling van den inhoud van het album, werden in de gelegenheid gesteld bij de aanbieding er van tegenwoordig te zyn, en een kleine 400 hunner gaven be richt,dat zij de aanbisdingwildenbijwonen. Deze waren daartoe hedenmorgen verga derd in 't gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Den Haag. Een Commissie uit de Residentie, bestaande uit de heeren A. S Talma, dr. T. van den Hoorn, Joh. Krap, L. Looyen ea H. de Wilde, aan welke voor het Hoofdcomité was toegevoegd de he6r R C. Verweyck, had voor een passende ontvangst en versiering van de zaal ge zorgd, terwyl door een 12-tal heeren stu denten der Vrye Universiteit bereidwillig de taak van Ceremoniemeester werd ver vuld. Eod zangkoor had zich welwillend aangeboden om eenige nummers uit te voeren. Toen dr. Kuyper en zijn familie te 11 uur de zaal binnentrad, werd hij begroet met het zingen van Neander's Lofzegging s Lof zy den Heer, den almachtigen Koning [der eere Dat aarde en hemel den lof zy'ner glorie [vermeere Meng in 't geklank, Ziel, uw aanbiddenden dank Zinge al wat ademt den Heere 1 Lof zij den Heere, die werelden dacht, en [zy waren, Die al de dropp'len geteld heeft der [golvende baren Die met zyn staf Hesrscht van uw wieg tot uw graf Psalmzinge uw hart met de snaren Lof zy den Heer, die uw bevende vrees zal [beschamen, Noem Hem Uw Vader de Kroon van zijn [heerlijke namen Dwars door den dood Neemt Hij u op in Zijn schoot Looft Hem in eeuwigheid, Amen en onmiddellijk daarna werd het woord gegeven aan den Voorzitter van het Comité Prof. Dr. H. Bavinck, wiens toespraak vergezeld ging van de aanbieding van een album op lezenaar, bevattende van 1061 corporatiën enkele woorden. De eerste pagina heeft een zeer sobere opdracht, en daarop zijn geplaatst de hand- teekeningen van de leden van het Comité. Dan komen de politieke corporatiën namelijk 425 Antirevolutionaire Kiesver eenigingen èn 42 Antirevolutionaire propa- gandaclubs. Voorop gaat het Centraal Comité van Antirevolutionaire Kiesvereeni gingen, dat dit woord inzond Het Centraal Comité van Antirevolutionaire Kiesvereenigingen betuigt aan Dr. A. Kuyper ter gelegenheid van zijn zeventigsten verjaardag zjne warme hulde en zijn diepgevoelden dank. Het acht zich niet in staat, in een kort woord samen te vatten al wat het aan hem, als Voor zitter van het Centraal Comité en als Leider der Antirevolutionaire partij, verschuldigd is. Maar het eert in hem den man, die, ootmoedig buigende voor des Heeren Woord, zyn gansche leven beheerschen liet door het streven, om de beginselen van dat Woord te handhaven en toe te passen op de nieuwe toestanden, welke onder de leiding van Gods voorzienigheid in deze tijden allerwege ingetreden zyn die niet slechts in het algemeen, maar ook concreet in alle aan de orde komende vraag stukken van godsdienstigen, zedeljken, weten- schappelijken, staatkundigen en maatschappelj- ken aard voor zichzelf wist wat hij wilde en anderen de richting aanwees, in welke de op lossing gezocht moest worden; en die, zelf aan 't hoofd en in 't heetst van het gevecht, met onbezweken moed en ruste- looze energie wilde wat by moest, en anderen aanvuurde en bezielde tot den s rijd. Terwijl het Centraal-Comité, gedachtig dat alle goede gave en volmaakte gift van den Vader der lichten nederdaalt, in de gave den Gever en in het instrument den Werkmeester eert, spreekt het bij zijn hulde en dank de bede uit, dat het Gode moge behageD, den hoogge- achten jubilaris nog vele jaren levens toe te voegen en in dat leven hem te bij ven toerusten met die beslistheid van overtuiging, met di«

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1