NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No, 23. 1907, Zaterdag 26 October. 2e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed S. J- DE JONGE-VERWEST, fe Goes F. P. D HUIJ» te Middelburg, PRIJS DER ADVERTENTIËN IHT DE PROVINCIE. Ileclitszake n. Gemengde Bericliten. i 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02B. UITGAVE DER FIRMA EM VAM van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 25 Ootober 1907. "Wij lezen in De Rotterdammer: Ons a Zeeuwtje". Wij hebben altoos sympathie voor ons «Z e e u w t j e". Niet omdat wij het nu precies altijd met de Zeeuw eens zijndat is ook niet noodig maar de redactie van het blad zegt steeds rond en fier haar overtuiging over allerlei punten in verband met den eisch van onze antirevoluti onaire beginselen, terwijl zij aan ar,dere mee ningen recht laat wedervaren. Zulk een blad kweekt zelfstandig denkend antirevolutionair volk. En dat is wèl noodig. Maar nu hebben we over ons Zeeuwtje te klagen. Het neemt onder zijn persrubviek uit ons blad over de geheele geschiedenis der socia listische bedriegerij met hun reis naar Ant werpen, gelijk die in ons nummer van 13 Sept., dus ruim een maand geleden, voorkwam. En dan voegt de Zeeuw daaraan toe, wat de Rotterdammer daaroverzegt. Nu kan natuurlijk een stuk in een persover zicht in een klein blad niet immer kersversch zijn. Doch thans gaf de Zeeuw haar lezers den indruk, alsof de Rotterdammer eerst in de tweede helft van October met een geschie denis uit de eerste helft van September was komen aandragen. Zóó acl te lijk zijn wijgewoonlijk niet. En dat moiten de Zeeuwen dan ook niet Van ons denkei. Of stond dit stuk persrubriek reeds meer dan vijf weken ter drukkerij te wachten Over dit stukje merken wij op dat het zonde is van de drukinkt die er voor vermorst is. Wij hebben uit De Rotterdammer 't doet er niet toe welken (want 't was uitgeknipt om als er plaatsruimte kwam, opgenomen te worden) de grap door Spiek man in Het Volk verteld, waar wij ze trouwens ook in gelezen hadden, overge nomen, en onze lezers duidelijk doen gevoelen dat 't uit De Rotterdammer was. „Maar nu hebben wij over ons Zeeuwtje te klagen", zegt onze collega, omdat er niet bij stond dat dit persoverzicht vijf weken oud is. Onze lezers welen dan nu, wanneer wij iets uit De Rotterdammer overnemen, dat ouder is dan vandaag of gisteren, dat wij er den datum bij zullen zetten. Onze Rotterdammer is in ieder opzicht een Jantje precies van den eersten rang. Iu de beginselen zoowel als in zijn organisatie. Dat is zijn deugd en zijn eere. Maar een deugd kan ook lastig zijn. Men kan van het preoiese in het peuterige vervallen. Van het sublieme in het ridicule 1 Op alle slakjes zout leggeD Dooh wij gaan verder, Adres tegen Vaccinedwang. Ds. Pierson te Ressen, de ijverige kam pioen tegen den vaeinedwang, deelt in 't jongste no. (17) van Het orgaan van den Bond tegen den Vaccinedwang een en ander mee oyer „het petitionnement" dat wij ouzen lezers niet mogen onthouden. „Den 26 Sept. werd door het Bestuur, bestaande uit voorzitter, secrelaris en pnnningmeester, het adres met het daarbij behoorende album, bevattende de inge zonden adhaesiebetuigingen, aan H. M de Koningin aangeboderi. Met een enkel woord van toelichting werd door den voorzitter dit adres overhandigd. Met belangstelling nam ook Hare Majesteit kennis van het album, en werden we in de gelegenheid gesteld even te wijzen op de daaraan toe gevoegde inhoudsopgave. Deze opgave was door ons in tweevoud opgemaakt. Eerst een alphabetisehe lijst der Kerke- raden (deze weer gescheiden in Hervormde en Gereformeerde), daarna van andere oorporalies en vervolgens, weer alpha- betisch, de plaatsnamen met er achter het uit de verschillende plaatsen ingekomen totaal der handteekeningen. Aan het eind daarvan een recapitulatie, nl. A. zooveel, B. zooveel enz.onderaan het totaal. Hieruit blijkt, dat ia het geheel ingekomen zijn aan adressen van Kerkeraden enz. 288, en aan handteekeningen uit 329 plaatsen 49 362. Het tweede register is ge maakt naar de Provinciën. Groningen 32 corporaties en 766 hand teekeningen, Friesland 43 en4.726,Drenthe 12 en 838, Overijsel 22 en 3.875, Gelder land 29 en 2.985, Utrecht 15 en 3.853, N.-Holland 25 en 4 498, Z -Holland 66 en 24.183, Zeeland 26 en 2,549, N.-Brabant 18 en 1 065, en Limburg 24 handteeke ningen. We zijn met het verkregen resultaat reeds zeer tevreden; het overtrof ver onze verwachtingen. We zagen daaruit het ver langen om toch verlost te worden van den dwang, om weer vrij te zijn, als men ge steld wordt voor de keuze óf zijn kinderen inenten óf ze niet naar school zenden. Er is door sommigen hard gewerkt voor onze zaak. Het recordcijfer is wel behaald door Veenendaal, dat 1.417 haudteekcuingen leverde. Rotterdam gaf 2.357, Kampen 1213, Enschedé 933 Damen. Jammer dat bij deze cijfers Amsterdam met zijn 1100 „stemmen" wel wat afsteekt. Onder de corporaties, die adhaesie be tuigden, waren 33 Ned. Hervormde en 217 Gereformeerde Kerkeraden. 't Valt te be treuren, dat de eersten 7,00 weinig ge voelden voor ons petitionnement. Maar 't is te begrijpen, waar over 't geheel genomen de Hervormde Kerk zoo bitter weinig zich om volksbelangen bekommert. Niet onvermeld mag blijven, dat de Bond voor natuurlijke leef- en geneeswijze een adhaesie-adres inzond. We stellen dit te meer op prijs, omdat men ook hieruit weer zien kan, dat de beweging in ons land geen per se godsdienstige is. Telken3 bemerken we dan ook, dat onder de meuseheD, die niet bepaald tot de streng gereformeerden behooren, velen zijn, welke om geheel andere redenen zich èo tegen den dwang èu tegen de vaccine verklaren. Ten slotte mogen we hier wel een har telijk woord van dank uitspreken aan allen, die zoo geheel belangeloos zich voor dit werk spanden. We ontvingen bij de lijsten vaak hartelijke brieven." Wij lazen dit overzicht met genoegen. Dat onze strijd tegen den vaooinedwang geen gereformeerde strijd is, moet steeds meer tot de mensohen doordringen. Bet is een nationale zaak, al mag zij, helaas, nog niet bogen op den steun der natie in al haar rangen en standen en rich tingen. Esq onzer lezera vraagt ons in een be leefd schrijven of wij niet iets zeggen moeten over de Goesche Vereeniging voor Wetenschappelijke Belangen in verband met 't optreden van sommige sprekers, die 't beter ware niet te hooren. Dat is een moeilijke quaestie. Wat wij van 't optreden van sommige sprekers weten, is ons slechts door anderen meegedeeld. Er liep in sommiger voor drachten wel een en ander dat indruischt tegen de waarheid der Schrift en tegen de Christelijke levensopvatting, zoo meldde men ons met bewijzen. Doch wat zal 't baten hiertegen te ge tuigen, zoolang onze vrienden door hun lidmaatschap,hun opkomst ter vergadering en hun som3 onverklaarbare sympathie voor het gehoorde deze vereeniging aan moedigen op den ingeslagen weg voort te gaan Een enkele die destijds Oedipus van de Vogel had genoten, waagde het op te mer ken dat een christelijk historisch man daar zijn plaats niet is. Hij vond 't de verfijnde comedie. Nu komt de heer Rooyaards, ook een tooneelspeler, Maandag met „De Koning van Venetië" en andere „voordrachten". Daar zullen ook weer velen van ons heen gaan. Naar „voordrachten" die volgens een groot deel der onzen behooren tot „de comedie". S Natuurlijk is er verschil. Aeschylus, Vondel, Shakespeare, Rooy aards, Van Maurik, Sara Bernhardt, Speenhoff dat loopt nogal uiteen. Maar waar is de grens. De evolulio, de verflauwing der grenzen grijpt onge merkt plaats. En wat wij en onze vaderen ter voordeur hadden uitgedreven, komt 0 zoo gemakkelijk ter achterdeur weer in. Naar onze meeniDg ligt in de bijwoning van dergelijke „voordrachten" voor onze jongeren een groot gevaar, vooral wanneer onze ouderen, onze leiders het voorbeeld gevon. Nu kome men niet aan met beschouwin gen over het heilige terrein der Kunst, dat wij dit niet aan de wereld moeten laten dit weten wij altemaal wel. Wij hebben ook wel wat gelezen, al hebben wij nooit iets van dien aard bijgewoond. Maar wij waar schuwen slechtswie nu schik krijgt in Rooyaards' voordrachten, wil straks „dub belzinnigheden" als van Speenhoffs Zijn Edel Achtbare of Van Mauriks Fijne Be schuiten gaan genietenom zich ten slotte te verlustigen in de perversiteiten van het kedendaagsch Tooneel. Hier liggen voetangels en klemmen. Toen laatst prof. Biester veld voor even- genoemde vereeniging zijn lezing hield, grootendeels voor stoelen en banken, waren er onder de weinige hoorders van andere richting die fluisterdeneen preekje 1 Van 't optreden van een man als Rooy aards zeggen wij op onze beurtcomedie Wij zeggen van die anderen dat zij het mis hadden. Zij vinden natuurlijk onze meening onjuist. Zij dat zoo. Hier is verschil van inzicht, wegens ver schil van levensopvatting. Dat kan zijn. Maar il n' y a que le premier pas qui coflfe. En de H. Apostel vermaant ons haat ook den rok die van het vleesch bevlekt is. Vlissingen. De generaal-majoor A. J. Vetter, commandant der 3e divisie infan terie, hield hedenmorgen eene inspectie over het 4e bataljon 3e regiment infanterie in het „Middenreduit". Vlissingen. De Hollaudsehe Lood3- hotter No. 2, schipper Auer, welke eer gisteren uitvoer, keerde heden middag één uur weer in de haven terug met geknakte voormast. No. 13 is nog niet terug. Kortgene. Woensdagavond werd alhier in „De Stadswijnkelder" de algemeene ver gadering der „Ambaohtsteekensehool voor Noovd-Beveland" gehouden. Uit de uitge brachte verslagen bleek, dat bet contri- bueerend-ledental bedroeg 50, bet aantal leerlingen in den winter-cursus 1906/7 had bedragen 14, komende uit alle 4 de ge meenten van diteiland. Twee onbemiddelde leerlingen volgden de lessen kosteloos. Uit de gedane rekening bleek dat over gemeld dienstjaar was ontvangen f 177,975 en dat dank der welwillendheid van de onder wijzers die zieh tevreden stelden met een geringer bedrag dan de hun werkelijk toe komende belooning, de uitgaven gelijk waren aan de ontvangsten. Medegedeeld werd dat er kans bestaat op het verkrijgen van subsidie van rijk en provincie, mits de bewoners van ons eiland nog meerdere blijken van belangstelling geven, waartoe de voorzitter opwekte. Het aftredend be stuurslid dhr. J. Kesteloo te Kortgene werd herkozen, en iu eene, wegens bedanken van den benoemde opengebleven vacature werd gekozen dhr. A br. Maas te Kortgene. Bij kon. besluit is in zijn rang over geplaatst bij den generalen staf de majoor P. D. Buijze van het 8e regiment infanterie. De Rijkstelephoon- of hulptelephoon- kantoren te Tholen, Vlissingen, Yerseke en Zierikzea zijn, met behoud van h6t reeds bestaand® Nederlandsch-Duitsch telefoon verkeer, toegelaten tot de telefoongemeen- schap met Euskirchen, Lüdinghausen, Porz, Sonsbeek, Bergheim (Erft), Pader- horn, Issum en Straelen (Kr. Geldern). Het kantoor Middelburg is toegelaten tot de telefoon gemeenschep met Bergheim.Pader- horn en Issum. Bij kon. besl. is bepaald dat boven en behalve de bijdrage, bedoeld bij art. 48 der lager onderwijswet een subsidie zei worden verleend van ('3500 aan Clinge f 400 aan Hengstdijk f I900aanKoewacht; f1150 aan Ossenisse; f450 aaa Overslag en f 1460 aan Zuiddorpe. 's-GravenpoIder. In de raadsverga dering van Donderdag waren alle leden tegenwoordig. Voorzifter de Burgemeester. Na lezing notulen vorige vergadering wer den enkele ingekomen stukken medege deeld. Op verzoek van Ged. Staten werden eenige wijzigingen gebracht in de begroo ting 1908 en in het suppl. kohier van den hoofdelijken omslag. Ia behandeling werd gebracht het voorstel tot aankoop van een lijkkoets. Met alaenaeene stemmen werd daartoe besloten. De kosten daarvan zullen gedekt worden uit de opbrengst eener te doene geldleening groot f500. Naar aan leiding van gemelden aankoop werd de verordening op hst begraven herzien en daarin opgenomen dat voor het gebruik der lijkkoets met alles wat daarbij be hoort zal moeten worden voldaan voor de le kl. f10, 2de klasse f6, 3e kl. f4 en 4e kl- f2, naar eene andere gemeente 8 en 4 gld. en voorbuiten de gemeente f 12, alles inbegrepen. Vervolgens werd op het verzoek van P. de Koster en andoren be sloten een lantaarn aan te brengen san hel huis bewoond door dhr, Huudersmarck. Heinkenszand. In den Oudenkamer is door G. Nijsse, aan den weg in de sloot, een rijwiel gevonden en bij de politie ter beschikking gesteld. Arrondi8sements-Rechtbank te Middelburg HedeD, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens mishandelingzwaar lichamelijk letsel tengevolge hebbende D. H. L, 16 j., fabrieks arbeider, Middelburg, tot 6 maanden tucht school mishandelingC. J. v. D., 23 j., arbeider, Sas van Gent, tot 14 d., en Ph. P., 22 j., koopman, Goes, tot 7 d. gev. straf, en Ch. Ch30 j, werkman, Hontenisse, en C. C. P., 40 j., hvr. van J. M., zonder beroep, Ierseke, beiden tot f10 b. s. 10 d. h. heling en diefstal: J. den H., 22 j., matroos, Wemeldinge, thans te Middelburg gedetineerd, tot 6 m. gev. straf, met aftrek van het voorarrest, en wederspannigheidJ. Lvrachtrijder, Wemeldinge, tot 14 d. gev. straf. Het gerechtshof te 's-Gravenhage bevestigde het vonnis der rechtbank te Zierikzee, veroordeelende A- D. de W., schoen- en zadelmaker te St. Maartensdijk, tot een maand gevangenisstraf wegens mis handeling. Door de rechtbank te Alkmaar is be slist dat W alther is Richter, die in 1904 door de Alkmaarsche rechtbank tot twee en een half jaar werd veroordeeld en uit de gevangenis te Utrecht ontvluchtte. Aan de Handelskade te Dordrecht is bij het uitladen van suikerbieten een werkman van de loopplank in het water gegleden en verdronken. Te Driel is een voerman by het werken op den hooizol der door een misstap van de trap gevallen en aan de gevolgen bezweken- Te Grootebroek is een anderhalfjarig kindje in een waschtobbe gevallen. Toen bet on geluk werd bemerkt, was het kind reods gestikt. Te Finsterwolde geraakte een arbeider bekneld tusschen een stoom- stroo-peis en een muur, tengevolge waar van hjj een rib brak en de longen warden gekwetst. De ongelukkige is aan de gevol gen bezweken. Te Bloemeindaal is een 14jarige jongen die op een kar wilde springen, er af gegleden, overreden en overleden. Het volgende gebeurde zegt Het Vad. een paar dagen (nachten) in een apotheek te Rotterdam. Midden in den Dacht werd de vrouw van den apotheker wakker door een aan houdend bellea. Z-s riep 'r man en zei, dat hij moest gaau kijken, omdat er een recept was. Hij, boos over zijn gestoorde nachtrust, trok gauw wat kleeren aan eu slofte naar de voordeur, riep door de brie venbus: „Ik ben d'r al man, hou maar op met ballen", omdat 't ratelen maar steeds doorging. Toen, omdat de vent 't zeker niet gehoord had, rukte hij de deur met 'n vaart open en beet hem toe„Sohei toch Hij had willen vragen zijn kind niet wakker te maken, maar zoover kwam hij niet, want er was niemand te zien, aan wien hij zijn verzoek kon aanbieden. Met 'n vreeselijk langen gaap sloot hij de deur weer en monpelde„Dan staat er zeker een aan de achterdeur". Zoo gauw als ziju slaperige beenen het veroorloofden, strom pelde hij naar 't andere deel van het huis. Daar was geen brievenbus om door te roepen, en 't was ook niet noodig, want kleine Hans was allang wakker. De deur open en: „Wat blieft En toen een hartig woordje want er stond weer niemand. De deur vloog met 'n smak dioht. „Zeg, vrouw", eohreeuwde hij aan de trap, „wie belt er toeh zooaan de voor deur is niemand, aan de achterdeur is niemand". Roep es aan de assistente, mis- sohien doet die 't in d'r slaap". De assistente, kiaar wakker door al 't gebel, beweerde er niets van te begrijpen, maar kleedde zich vlug aan, om 't geval mee te helpen onderzoeken. Mevrouw stelde voor, dadelijk de politie te telephoaeeren, maar mijnheer vond het beter eerst het huis zelf door te zoeken. Als er gebeld werd, moest er toch iemand op een knopje drukken, en als hij aan alle aan wezige knopje.? een bezoek bracht, wist hij waar de schuldige zich bevond. Mevrouw en de assistente togen, geaccompagneerd door het energieke belletje, mee op visite. Het resultaat was nihil. Behalve't drietal, het kind en de meid, die hoogst ontsteld, zich van puren angst als 'n bal in de dekens had opgerold, was geen ander schepsel aan wezig. Dan zouden ze ook maar die kamers gaan bezo ken, die gééa knopje bezaten. Ia alle vertrekken, keuken, kelders, laborato rium, enzer z., werd licht opgestoken. Kordaat streek de assistente in de huis kamer een lucifer aan. Plof! zei 't gaslicht, en meteen begon er iets te gloeien, net als een eindje touw. 't HiDg boven het gaslicht en kronkelde zich verder als een slang om den gasasoa naar beneden, eindigend in een dikke van houteen eleotrisoh knopje. „Mijnheer, mevrouw, kom gauw kijken, hier is 't, hier is 't", riep ze verheugd. Mijnheer kwam en gaf de juffrouw 'n pluimpje voor haar vindingrijkheid. Het koord van den eleetrischen geleidraad was weggegloeid, de zeren draden waren tegen elkaar gekomen en vormden een voortdurend contact, dat het aanhoudende bellen veroorzaakte. Heel voorzichtig boog de heer des huizes de draden van elkaar en de heele familie slaakte een zucht van verlichting, toen eindelijk de belgeest zijn seance staakte. Het bezoek van HH. MM. deDuitsche Keizer en Keizerin aan H. M. de Koningin zal plaats hebben op Woensdag 20 Nov. aanstaande te Amsterdam. Zij 7.ulien aldaar per keizerlijk jaokt Hohenzollern fe 11 uur voormiddag aankomen en 's avonds omstreeks 11 uur Amsterdam weder verlaten. Dien dag zal ten paleize een galadiner plaats hebben. Eergisteravond ontlastte zieh in de provincie Groningen een hevig onweder. Te Zuiderveen werd een schaap in de weide gedood. I De 104-jarige weduwe Zwart te Berkel, de oudste Nederlander is aldaar overleden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1