ilerkiiietiws. RECLAMES. heid worden tegengegaan. Gunstbetoon by het uitgeven van concessies zal voorkomen werden by staatsexploitatie, alsmede roof bouw en speculatieve beursmanoeuvres. Hy hoopte dat de regeering de onmiddellijk aan het staalsterrein grenzende mijngrou- den niet uit handen zou geven en de aange vraagde concessies niet zal verleenen. Spr. eindigde met het voorstellen van de vol gende motie „De Kamer, van oordeel dat staatsexploitatie van mijnen regel moet zijn; dat er thans geen reden bestaat om mjjnbouwconcessies aan particulieren uit te geven, gaat over tot de orde van den dag." Deze motie kwam in dadelijke be handeling. Hat was een afwisselend aan vallen en verdedigen. Da heer Citters (a.-r.) hield een pleidooi voor particuliere exploitatie als de grond gedachte der Mijnwet van 1810, welke door die van 1901 niet is opgeheven, en met wel ker stelsel zelfs de wet van 190-1 die een wijziging is van die van 1810, niet heeft gebroken. Hot betoog van den heer v. Kol werd uitvoerig dojr dezen deskundigen spreker (hij is lid van den Mijnraad) be streden. De Staat is onbevoegd om geen concessies te verleenen. De heer Lely (u.-l) bestreed dit. De Staat is daartoe wel dege lijk bevoegd. Overigens bestreed deze heer voorloopig de motie, omdat deze verder ging in zijn eerste deel dan de wet van 1901. De heer v. Doorn (u -1.) twijfelde hij wilde meer de voordeelen kennen van Staats exploitatie. Doch ook hij meent dat de m:*Uter geen vrijheid heeft concessies aan particulieren te weigeren. Daarom ver klaarde hij zich tegen de motie. Dit zelfde deed ook de heer Lohman (c.-h), onder meer op grond hiervan dat de minister toch volk. men vrijheid van handelen heeft. Over 't nut van Staats-exploitatie kan de spreker niet oordeelen maar hy kwam er tegen op dat de volksvertegenwoordiging hier op den stoel der verantwoordelijke regeering gaat zitten en gaat zeggen hoe 't zijn moet. Dat is iDgrypen in de rechten van bet uit voerend gezag. Minister Veegens beantwoordde de sprekers, nadat ook nog de heeren Nolens en Ruijs de Beerenbrouok (r.-k.) zioh ver klaard hadden voor staatsexploitatie daar particulier j een groot aantal vreemde werk krachten naar ons land zal trekken, ten nadeele van de vaderlaudsehe industrie. Minister Veegens ging den gang na van onze mij apolitiek en herinnerde hoe de commissie in 1894 10000 H.A. in Limburg wilde reserveeren voor particulieren. "De wet van 1901 maakte daar 14500 van. Toen is door minister Lely geweigerd ont ginning van een onbegrensd terrein door den Staat, hij wilde niet verder gaan dan hot voor den Staat gereserveerd terrein. En in 1903 bij de wet van minister Ovens werden bepaalde grenzen getrokken. Hier uit blijkt, dat Reg. en Staten-Generaal tot tweemaal toe de gelegenheid lieten voor bijgaan, in 1901 en 1908, geheel Limburg voor exploratie en exploitatie voor den Staat op te eieoben. Daardoor wonnen de aanspraken van de particulieren op concessies in kraeht. Bij de wet van 1904 werd bovendien bet uit geven van nieuwe mijn-concessies onder steld. Onder deze omstandigheden kan de Minister geen vrijheid vinden om aan hen die op het door den Staat vrijgelaten ter rein boringen hebben verricht en de aan wezigheid van steenkolen hebben aange toond, stelselmatig concessies te weigeren. Voor een krachtige ontwikkeling van de mijn-industrie in Limburg aeht de minister uitgifte van eenige concessies zeer ge- wensoht. Hoezeer het staatsmijnbedriji bloeit, het zal lange jaren duren eer alle mijnen ziju aangelegd waartoe het staats- mijnveld de gelegenheid biedt. Dat zal lang duren alleen reeds omdat wij in de eerste jaren over onvoldoende bekwame werklieden beschikken. Het moetlangzaam gaan, zeide de heer Nolens. Maar de minis ter waarschuwt tegen overdrijving. Men zegge niet ais een oud-gast vandeOmbiliën- kolenvelden «laat die kolen maar liggen". De minister meent dat het goed is dat naast den Staat, ook particulieren de mijn industrie ter hand nemen, vooral nu sedert 1904 de wet waarborgen biedt dat men alleen met ernstige exploitanten te doen heeft. Het betoog van den minister had geen ander gevolg dan dat de heer v. Kol den kop van zijn motie afkapte en daardoor deze alleen liet uitspreken dat op het oogen- blik concessie aan particuliere niet wen- schelyk was, terwijl hij nog een paar argu menten voor zyn motie aandroeg, die wel degelijk gewicht in de schaal legden.Onder anderen dat de particuliere trusts in den vreemde het betrekken van kolen uit het buitenland kunnen belemmeren en druk ken. Daarom is het goed dat wii ons door Staatsmynexploitatie onafhankelijk maken van die trusts (en wij hebben immers reeds in hun zwarte klauwen gezetenZeer ernstig echter was ook een der argumenten van dhr. Nolens Maakt toch, zoo vermaande die altijd nuchtere afgevaardigde, niet zoo een haast met onze kolenexploit.atie.Tracht niet zoo holderdebolder naar snelle uit breiding, door maar aan particuliere con cessies uit te geven op een gebied, dat vlak bij het Staitsgebied gelegen is, doch dat de Staat nu uog niet aanstonds kan ontginnen. Een kolenmijn is niet zoo ééa-twee-drie in werking te brengen, «alsof men een sigaren winkeltje opzet". Men heeft er, behalve geld, ook arbeidskrachten voor noodig en paiticulieren halen die waar ze die maar kunnen krygen, onbekommerd om 'f moreele gehalte. En wat dat' zeggen wil, dat weten wij in Limburg, zoo verzekerde spreker, nu reeis él te wel Een slot dat pakte. Want toen liet op stemmen aankwam, werd de motie aaDgenomen met 33 tegen 23 stemmen. Vóór stemden de sociaal- en vrijzinnig- democraten, de Unie-liberalen op 3 na, benevens 8 katholieken. Tegen stemde de rechterzijde fbehalve 8 voorstemmende katholieken), de oud-liberalen en 3 Unie leden. Er waren maar eventjes 44 leden afwezig. Gelukkig dat 't hier een beslissing geldt die de minister heel kalmpjes naast aich kan neerleggen. Overigens is dit éohecje voor den minister en het kabinet na'uurlijk niet aangenaam. Doch wat zal men zeggenAfstemmen sohiint in de lucht te zitten en de heer v. Kol viert zijn triomfen. Heden is de mijn-exploratiewet aan de orde. Niet te verwarren met de gisteren behandelde exploitatie wet. Deze tooh be doelde het geven van oonoessies. De exploratie wet regelt de gelegenheden tot het doen van boringen, enzter opsporing van delfstoffen, bezigheden die aan elke mijn-ontginning voorafgaan. Welk nut de beoogde uitbreiding van het voor parti culieren te reserveeren boorgebied nu, Da de gevallen beslissing, nog kan hebbeD, is ons eohter niet reoht duidelijk. Wie zai er nog gaan boren als hij weet dat hij tooh geen concessie krijgt Ned. Herv. Kerk. In de Ned. Hervormde Kerk te Winsum en te Pieterburen zal bij het Avondmaal de gemeenschappelijke beker weggelaten worden en ieder aauzittende een eigen beker gebruiken. Ds. De Looze te Oud-Vosmeer hoopt 24 November zijn afscheidsrede aldaar te houden en 1 Deo. a.s. zijn intrede te doen te Waarder, na vooraf door ds. Heemskerk uit Dordrecht bevestigd te zijn. Den 22sten December hoopt de heer H. O. Roscam Abbing, oandidaat te Mid delburg, zijn intreepreek te houden als predikant te Nieuvrerkerk a. d. IJsel na bevestiging door ds. P. J. Rosoam Abbing, van Middelburg. Geref. Kerken. Beroepen te Paesens J. Oosterveen, oand. Over den toestand van ds. O. Oranje, die op 1 Aug. 1905 zijn emeritaat verkreeg als predikaet der Geref. Kerk te 's-Gra- venhage, schrijft ds. J. van der Linden, in de «Geref. Kerkbode" van's-Gravenhage o.a.het volgende: De toestand van onzen geliefden broeder is onverwaoht zeer zorgelijk geworden. Toen hij mij een tiental dagen geleden eohreef, tot zijn groote spijt, voor de Kerkbode niet te kunnen zenden, wat hij toegezegd had, was de hoofdpijn „zoo ontzaglijk heftig, dat er van schrijven geen sprake was. Dit zware lijden in het hoofd is hersenvliesontsteking gewordon. Toen een telegram mij meldde«Toestand zeer zorgelijk, einde gevreesd" ben ik onmid dellijk naar Nijmegen gegaan, om hem no te zien en afseheid te nemen. Ik vond hem buiten kennis gelijk hij de laatste dagen meest doorbracht. Hoe pijnlijk dit ook was, tooh was het een verkwikking te weten, dat hij thans niet zoo leed. Vrije Evang. Kerk. Beroepen te Oude Pekela P. J. Douma te Nijmegen. UIT DE PROVINCIE. Wy ontvingen hot 2e jaarverslag der vereeniging tot Christelijk Hulpbetoon aan Tuberculoselijders in Nederland. Voorzit ter van deze vereeniging is prof. Bies t er- veld te Amsterdam, secretaris dr. J. v. Lonkhuyzen te Aarlanderveenpenning meester J. de Lange te Oudshoorn. Deze vereeniging beeft behalve te Middelburg, in onze provincie nog nergens leden of be gunstigers. Woensdag 30 Oct. houdt zij haar 3e jaarvergadering in het gebouw Patrimonium, Nieuwe HeereBgracht bij de Muiderstraat ta Amsterdam. Wij ontvingen de regeling van den prov. stoombootdienst op de Wester Schelde, waar'oy met 1 November a.s. de winter- dienst intreedt, en waardoor de lat6 booten naar Breskens en Ter Neuzen vervallen. By het 3e regement infanterie zijn geslaagd de milicien-sergeant De Krijger voor vrijwillig-sergeant en soldaat v. Page voor korporaal. De vergoeding voor woninghuur voor de onderofficieren en mindere militairen is door den miuister verhoogd. De vergoeding voor de militairen die hun brood niet wen- schen te ontvangen is verhoogd en ge bracht op 7 cent per ration. Middelburg. De kapitein A. C. de Vos, van het 3e regiment infanterie, alhier, is aangewezen om dit jaar het jaarlijksch on derzoek over het 39e Landweerdistrict (Zeeuwsch Vlaanderen en gedeeltelijk Z - Beveland te houden, en zulks ter vervan ging van den waarnemenden commandant majoor W. N. Roldanus. Middelburg. Door de politie alhier is prooes-ver baal opgemaakt tegen J. T., verdacht van het lichten der lade, ten na deele van een tweetal koffiehuishouders in de Segeerstraal en op den Dam. Hij is ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Goes. De voordracht ter benoeming van -en onderwijzer bij het openbaar lager onderwijs alhier, bestaat uit de heeren, l. f. C. Roldanus, Ter Neuzen, 2. J. Ruisa&r i, Rhoon, 3. G. J. Maas, WolfaartsdijF, Goes. De Commissaris van Politie alhier waarschuwt de winkeliers in deze ge meente, en andere gemeenten voor een psar vrouwen of mannen, dia oude stuivertjes on guldens van Koning Willem II, wenschen in te wisselen. Gewoonlijk gaat zulks ge paard met diefstal. Goes. Dinsdagavond hadden de belang stellenden in den arbeid van ds. Weiss onder do melaatscben van Chatillou in Suriname (Bethesda) hun lichtbeelden avond. Een 700-tal van allerlei stand en leeftijd vulden de groote zaal en aangren zend vertrek vaa de Prins van Oranje. Ds. Schuller sprak een klemmend openings woord, waarna hij voorging in gebed en de vergadering Ps. 25 4 zong. Toen trad ds. W t i s -p om in een tal van lichtbeelden een overzicht te geven van de gesteldheid van Suriname, de Jeefwyze der bewoners, reisgelegenheden, vervoermiddelen, ver schillende plaatsen, hoofdgebouwen van Paramaribo, bovenal don toestand der mo- laatschen, hun verplegingswyze, de arbeid der zusters in Bethesda enz. Spr. gewaagde met groote deelneming van 't treurige lot dier ongelukkigen, waarvan er 150 in het Gouvernements-gesticht en 50 in Bethesda verpleegd worden. Aandoenlijk was vooral hetgeen de heer en mevrouw Weiss na de pauze meer in bijzonderheden over de me- laatechheid in haar verschillende vormen vertelden, en op de foto's aanwezen van het vreeselyke lyden dier ongelukkigen. Aangrijpend de verhalen van jeugdige ly- deresjes en oudere lyders en van hetgeen dezen getuigen van hun liefde tot den Hei land. Mevrouw Weiss deed een beroep op alle vrouwen en dochters, oudere en jeug dige, om te helpen aan oud goed. Al is het nog zoo oud,'t geeft niet. Dagelijks zyn er in Bethesda 150 zwachtels noodig voor de wonden der melaatscben le verbinden al 't gebruikte goed wordt verbrandt. De wijkzuster te Goes zal gaarne alles in ont vangst nemen en alles opzenden aan mevr. Sillem te Amsterdam. Ds. Schuller die den spreker en me7r. Weiss bedankte, drong zeer op de totstand koming van een Goeschon Zwachtelbond aan, sprak nog een pakkend slotwoord, dat, gelijk de toelichting bij de lichtbeelden onder diepe stilte werd aangehoord en be sloot deze goed geslaagde bijeenkomst met dankzegging, waarna de vergadering ds. Weiss en zijn vrouw Pe. 134 3 toezong. Het was een zeldzaam stichtelijke bijeen komst, en dat in een zoo volle zaal by licht beelden wel een bewijs hoe de photo's tot de gemoederen spraken, en hoe de sprekers de juiste snaren wisten aan te roeren. Steune men Bethesda bly vend, ook door den Zwachtelbond Goes, Driemaandelijksoh verslag der werkliedenvereeniging «Eigen Hulp". Aan tal leden 335, 7 verlieten de vereeniging, terwijl er 8 toetraden, Aan 10 leden werd uitkeering verstrekt ad f98. De ontvangsten bedroegen f568,40, de uitgaven f 142,46, rest f425,94. Het saldo Juni j.l. bedroeg f 3744,28, zoodat het totaal bezit einde Sep tember bedroeg f 4170,22. Wegens 't perio diek aftreden van de heeren A. Engel vaart, vioe-voorz., P. M. C. Acda, seer., J. M. Barlelse, penningui. en J. de Keijzer en Job. de Witte, als commissarissen, werden herkozen de heeren Acda, Bartelse en J. de Keijzer. Gekozen werden de heeren Mart. Rooze en A. Schrijver, inplaats van Eogelvaart en De Witte. De eerste had verzocht niet meer in aanmerking te komen. Vlissingen. Naar wij vernemen heeft de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" zich gewend tot Gedeputeerde Staten met het verzoek te mogen meedingen naar de levering van do nieuwe stoomboot voor den dienst op do Wester-Schelde. Vlissingen. De man wien gisteren het ongeluk overkwam op «de Schelde", P. Velé geheeten, die gehuwd is en kinderen heeft, woont te Middelburg. Hij is gisteren middag ongeveer 2 uur overleden. Deonge- lukkigo had op 3 H plaatsen gebroken ledematen. Vlissingen. Op het Engelsche kanaal heeft een aanvaring plaats gehad tusschen een stoomschip en de Hollandsche loods- kotter no. 13, schipper C. A. J. A. Suther land. De kotter is met avery te Oatende binnengebracht. De opvarenden zyn gered. De transportschoener is op onderzoek uit gezonden. lerseke Gisterennamiddeg viel de 17 jarige L v. d. Jagt in eene lauabouwsehuur van den hooitas tengevolge waarvan hij zijn rechter arm brak. Sas van Gent. Een inwoner alhier had een nieuwe kachel gekocht en zon die de vorige week plaatsen. Een metselaar werd gevraagd om het noodigo gat in de schoorsteen te kappen en begon daaraan met ijver. Nadat een paar steenen waren uitgekapt, roept onze metselaar met verba zing de vrouw des huizes en deelt deze mee dat in den schoorsteen een man zijn pyp zit te rooken. Beiden kyken door het gat en zien waarlijk daar den buurman in zyn kamer op zyn gemak zitten rookeD. Een oogenblik eikander verbaasd aanstaren en dan van weerszijden groote hilariteit. Het bleek nu dat de metselaar naast de schoor steen gekapt had. Het gat werd dichtge maakt en met beter succ83 een ander ge slagen. Zelandia Domburg. Gisterenavond had in de Algemeene vergadering der Weerbaar- heidsvereeniging „Domburg" de overrei king plaats van een presidentshamer 9&n den voorzitter van genoemde vereeniging den heer P. C. Labrijn, als blijk van waardeering en erkentelijkheid. Daar er groote kans bestaan heeft den voorzitter te verliezen, besloot menjdit niet ODgemerkt te laten voorbijgaan. Nadat besloten wer-1 e.» Donderdag 31 October een huishoude lijk ooneours te houden werd de vergade ring gesloten. Wissenkerke. In de MaaDdsg gehou den raadsvergadering waren afwezig di heeren J, de Looïï, wegens ongesteldheid, en J.C. Schippers met kennisgeving Ondei de ingekomen stukken komen voor: proces- vorbaal kasopneming, aangevende dat eej bedrag van f 358,04 in kas is bericht Geó Staten, berusten in het verleend subsidi van f 700 aan het Burgerlijk Armbestuur voor 1908 on gunstige beschikking op di reclame Hocfd. Omslag van L Wisse. Ver volgens wordt naar aanleiding eener op merking van Ged. Staten een vernieuw- beshjit voor de vergoeding pensioensbij drage aan dhr. J. Robyn vastgesteld en een besluit tot af- en overschrijving öegrootinf 1907 genomen. Daarna komt in behandeling de begrooting voor 1908. By den post pen sioenen deelt de voorzitter mede dat B. ei W. voorstellen om het bedrag van het pen sioen van den overleden oud-gemeente veldwachter en havenmeester L Bakker ar f 300 te halveeren ten behoeve zyner we duwe en deze ten haren behoeve een' uitkeering van f 150 p. jaar te continueerei zullende de overige f 150 dan komen tei behoeve van den post krankzinnigen welkt wegens vermeerdering van 't aantal krank zinnigen ten laste der gemeente, thans verhooging behoeft. De heer Marcusae zegt dia regeling zeer billijk te vinden, waar mede de vergadering instemt, zoodat z{ met algemeene stemmen wordt goedge keurd. Na afhandeling der overige posten worden de eindcijfers der begrooting in ontvang en uitg. vastgesteld op f 25010,30, met oen post voor onvoorziene uitgaven van f 404,3t>s. Alsnu komt in behandeling een verzoek der afdeeling N.-Beveland dei Maatschappij tot bevordering van Land bouw en Veeteelt in Zeeland, tot beschik baarstelling van een schoollokaal in de kom der gemeente voor het geven van een Lsndbouw-wintercuvsus op eiken Zaterdag van de maanden Nov., Dec., Jan. en Febr., en tot het verstrekken van 't noodige vuur en licht. Na de toelichting dat met het hoofd der betrokken school overleg zal worden gepleegd, welk lokaal daartoe het geschikst zal kunnen dienen, wordt het voorstel van B. en W., om gunstig op dat verzoek te beschikken, met algemeene stemmen aangenomen. Daarop wordt de vergadering tot opmaking van het suppl. kohier van den Hoofd. Omslag geschorst Na do heropening wordt, na toelichting met algemeene stemmen besloten, inge volge art. 48, 5e lid der onderwijswet, ont heffing te vragen van de toepassing van het 4e lid van dat artikel. Daarna worden B en W. op hun verzoek gomachtig! tot onderhandsche en publieke verpachtingen van gemeente-eigeudommen, waarvan de pachttermijnen dit jaar sfljopen. Bjj de gewone rondvraag niemand het woord ver langende, zegt de voorzitter zelve 6en paar zaken van grievecden aard onder de aan dacht der leden te moeten brengeD. En we) in de eerste plaats, dat in de haven te Kam perland zonder overleg met B. en W., onder wiens toericht gemelde haven staat, door den timmerman A. van Hee voor do firma Schippers een s eiger is geplaatst, en dat hem by onderzoek is gebleken dat de een zich beroept op den ander en deze tenslotte weer op de toestemming van den voorzitter van het waterschap Heer Janse. Daar nu z.i. het gezag over de gemeentehaven enkel toekomt aan B. en W., is hij (voorzitter) voornemens,indien de overtreders zich niet alsnog met B. en W. verstaan, de zaak in handen der justitie te stellen, opdat die kunnen uitmaken of dergelijke brutale ter zijde stalling van de wettige beheerders ongestraft kan plaats vinden. De vergade ring geeft te kennen een dergelijke kleinee ring van het bevoegd gezag eveneens af te keuren. Het andere geval, zegt de voor zitter, betreft de z.i. te hooge kostenbere kening van de in de laatste dagen weg gevoerde krankzinnige Jacomïna Vende- ville. Hieromtrent vraagt hy den leden of daarvoor, naar hunne meeniDg, daggelden van f 3 bestaanbaar zijn Tevens wonscht hy er van dezo plaats op te wijzen, dat het geen hoogen dunk van goede buurschap geeft om, zooals in dit geval ook wordt ge daan, belooning te eisohen voor bewakiug door de geburen. Door verschillende leden wordt met dit oordeel ingestemd, waarna de vergadering wordt gesloten. In de Maandag te Koudekerke ge houden gemeenteraadszitting werd mede gedeeld een schry ven van het bestuur der feestcommissie uit „Volksweerbaarheid", houdende bericht dat zij geen gebruik be hoeft te maken van de door den raad toege stane subsidie van f 50. De rekening van het burgerlijk armbestuur over 1906 werd vastgesteld op f 895,03s, met een goed slot van f 259,90 en de begroeting voor 1908 op f 876.90. Ala lid van het bestuur werd her kozen de heer P. de Witto Cz. Een voorstel strafbaar te stellen meer dan een persoon (geleider) of een gebrekkige, of meer dan dan twee kinderen tot 10 jarigen leeftjjd op een hondenkar te vervoeren, werd na breedvoerige discussie verworpen met 6 stemmen voor stemde de heer J. Kramer. De kosten der feestviering by 't koninklijk bezoek hebben f 402,64s bedragen. Zij werden gevonden uit den post voor onvoor ziene uitgaven. Door den voorzitter werd dank gebracht aan allen die tot 't welalageD der feesten hebban medegewerkt. De jaar wedde der gemeenteveldwachters werd vastgesteld op f475 voor J. Roth en f 450 voor J. L. Plansoeu. Na enkele op-en aan merkingen werd de gemeentebogrooting voor 19u8 vastgesteld op f 12 558,39s, met een post voor onvoorzien van f353,85. M.C. Met ingang van 1 Nov. a.s is de kom mies 3e klasse bij de belastingen M. Boot- zema te Oostburg verplaatst naar Maten. In diens plaats is benoemd de kommies 3e klasse J. Bogaart te Ottersum. Een boodschap van Steenbergen. De raad die een Sleenbergsohe aan de inwoners van Goes geeft. Het volgende zal de lieden vaa deze stad zeer zeker belang inboezemen. Mejuffrouw P. de Sain, wonende B?rg- sehe Grintweg F. 47 te Steenbergen, meldt ons: Het is Ihans reeds twee jaren dat ik geleden heb aan een doffe pijn in het beneden gedeelte van het lichaam. Mijn maag was totaal van streek en ik kon letterlijk geen eten meer verdragen, na eiken maaltijk werd ik onpasselijk, het eten kou schijnbaar niet meer verteeren. Eveneens bad ik veel last van duizelingen en kreeg ik dikwijls opstijgingen van hst bloed naar het hoofd, welke door plotse linge huiveringen gevolgd werden, alsof het koorts was. Met mijn slaap was bet treurig geslteid, deze was immer erg on rustig en ik gevoelde mij ten eenen male lusteloos en ellendig, toen men mij wees op de vele genezingen door Uw Foster's Rugpijn NiereDpilleu tot stand gebraoht. Dadelijk maakte ik hier gebruik vaD en het verheugd mij U te kunnen melden, dat zij mij veel goed gedaan hebben. Ik voelde na een paar dagen de pijn vermin deren, bet eten giDg veel beter en nadat ik twee doozen gebruikt bad, kende ik mijzeif niet meer, zoo flink en veerkrachtig gevoelde ik mij weer. Uit dankbaarheid zal ik dit probaat geneesmiddel gaarne root dergelijke ziekten aanbevelen. Ik ondergeteekende verklaar dat het bovenstaande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Indien gij op de een of andere wijze lijdt aan de nieren, loopt gij gevaar een ontsteking aan de nieren te bekomeD, steenen ia de blaas, waterzuoht, suiker ziekte enz. want aangetaste nieren genezen nooit van zelfindien men ze verwaarloost en zonder hulp laat, is het einde noodlottig. Verzeker U dat men U de echte Fos ter's Rugpijn Nierenpillen geeft, dezelfde die Mejuffrouw De Sain gehad heeft. Wij waarschuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voor komt. Ze zijn te Goes verkrijgbaar bij de firma Nathan Emanuel, en te Middelburg by den heer Joh. de Roos,Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k i 1.75 voor één- of f 10 voor zes doozen. LANDBOU W. De bemesting van hooiland. Een llinke hooioogst onttrekt aan den grond 160 K.G. stikstof, 4 K G. phosphor- zuur en 165 K.G. kali. Dewyl in hooiland de grassen ten op zichte der klaveraoorten verre in de min derheid zijn en dus de hoeveelheid stikstof, die door deze laatste uit de lucht opgeno men worden, klein is, mag men zeggen, dat alle de genoemde voedingsstoffen voor een aanmerkelijk deel van de opgegeven hoe veelheden aan den grond moeten worden teruggegeven, als het hooiland in staat zal blyven llinke oogsten te leveren. M.a w- de hoeveelheden stikstof, phos- phorzuur en kali, die men op hooiland dient aan te wenden, mogen niet geriDg zijn. Vooral met het aanwenden van de beide laatstgenoemde voedingsstoffen zy men niet karig, omdatle. alle in het hooiland gewoonlijk voorkomende grassen, met uit zondering van ruw beemdgras (Poatrivialis) slechts moeilijk phospborzuur en kali kun nen opnemen2e. omdat deze voedings stoffen zich slechts zeer moeilijk in don grond verspreiden. Als stikstofmest wordt vaak stalmest, beer, ale of wel compost aangewend. Over voldoende hoeveelheden dezer meststoffen heeft men evenwel bijna nooit de beschik king, terwyl daarenboven, volgens Lawes, de stalmest voor hooiland een ondoelmatige mestsoort is, en da oorzaak dat zich by voorkeur grove, minderwaardige gras soorten ontwikkelen. Volgens Wielsen is ook beer op hooiland niet zeer winstgevend. Derha've zal men vaak zijn toevlucht moeten nemen tot de stikstefhoudende kunstmeststoffen ohilisalpeter of zwavel zuren ammoniak. Vooral de eerstgenoemde heeft een zeer snelle werking. Zoawel op droge als op zure gronden, op gronden dus, waar de salpeterzure gistiDg slechts lang zaam gaat, is de werkiög van chilisalpeter steeds aanmerkelijk beter dan die van zwavelzuren ammoniak. I rouwens, onder alle omstandigheden sohijnt de chilisal peter met den palm te gaan strijkt n. In proeven, onder leiding van den heer De Vuijst, een bekend Belgisch landbouw- kundige gedurende drie achtereenvolgende jaren op z g. «meersehen" genomen, kreeg men de volgende resultaten (in verhoudings getallen en prooentisch uitgedrukt ie jaar 2e jaar 3e jaar Sollanitzout 3 proeven. 3 proeven. 3 proeven. (Chilisalpeter) '00 100 Zwavelz.-amm. 9°,9 *5 96.g

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 2