NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND, No, 18. 1907. Maandag 21 October. 22e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISeH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE' JONGEWERWEST te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN FEUILLETON. Op de Levenszee. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS, Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,026, UITGAVE DER FIRMA SN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 34) Daarom ben ik geen vijand van het trouwen en kom er zelfs gaarne voor uit dal ik niets begeerlijker zou vinden, dan eene goede vrouw tot steun op den levens weg te vinden. Z,ulk eene heb ik echter in mijne tegenwoordige omstandigheden nog niet ontmoet, en ik ben, sinds ik u leerde kennen, ook op dit punt ernstiger geworden on schroomvallig om mijn inner- lijken vrede op het spel te zetten door de verbintenis met eene niet waarlijk vrome vrouw. Hoe dit zij, ik heb mijn weg in Gods hand gesteld. Zijne goedheid heeft mij tot hiertoe zóó geleed, dat ik ook te dezen aanzien, mijn Iet geheel in zijne handen stel. Maar ik heb minder behoefte om over mijzelven met u te spreken dan over mijnheer Amesbury. Onze oude ka pitein zeide nog gisteren tot mij «Beet- lebrow, Amesbury ziet er wel tien jaren ouder uit dan toen ik de vorige maal hier was." «Dat doet hij ook," was Charles' ant woord. „Zijn toestand boezemt mij zser veel zorg in, en ik weet niet wat ik meer voor hem doen zal dan ik reeds poogde. Zeer blijde ben ik, dat hij mede naar Nieuw-Zeeland gaat. Waarschijnlijk zal verandering van lucht en omgeving hem goed doen, maar tevens ben ik overtuigd, dat meer verandering van binnen dan in drukken van buiten voor hem noodig is." «Mijnheer Charles, niet altijd mag men het vertrouwelijk gesprokene oververtel len, maar wat ik zeggen wilde, moogt gij toeh wel weten. Op zekeren avond zat ik 19 October 1907. Het fonds voor de „stelling Amsterdam" is met 47 tegen 38 stemmendoorde Tweede Kamer afgestemd. j Bjj dit gewichtig treffen wsren 15 leden afwezig, die, althans inj hun meerderheid, allicht het ontwerp zouden hebben kunnen redden. Yan'de.Zeeuwsche afgevaardigden waren er 3 wegens de hoogst belangrijke Staten- zitting afwezig. Tegen het wet wetsontwerp stemden alle sociaal-democraten en vrijzinnig-democra ten, de aanwezige katholieken op 5. nade anti-rev. v. Vliet, v. Asch v. Wïjck, v. d. Velde, Okma en Talmade chr.-hiat. v. Wassenaar, v. Dedem en v. Veende unie liberalen Jannink, Thomson, Patjjn, Rood- huyzen, v. d. Bergh en De Klerk,en de oud liberaal v. Foreest. Aftredingen zal het votum wel niet tengevolge hebben. Er is een reddingsplank. De heer Talma hsd te voren geadviseerd, mocht 't ontwerp worden verworpen, een ilink bedrag op de vestingbegrooting te brengenen de heer Smeenge had gehoord dat de minister in dat geval hetgeheele bedrag op de vestingbegrootiDg wilde brengen. W ordt dit door de Kamer goedgekeurd, dan duurt alles wel wat langer, maar het komt toch terecht. Op de Dspuiaienvergadering der anti revolutionaire partij werd gisteren met 746 tegen 2 stemmen het navolgende be sluit genomen De georganiseerde Antirevolutionaire partij, op 17 October 1907 te Amsterdam in haar Deputaten-Verpadering bijeengekomen, spreekt als haar gevoelen uit le. dat de opneming in Artikel 80 der Grond wet van een blanco formule niet kan worden aanvaard 2e. dat zij zich tegen de invoering van het Algemeen Stemrecht uit beginsel verzet; 3e. dat zij blijft bij haar steeds beleden over tuiging, dat de grondslag v; n ons kiesrecht niet mag zijn individualistisch, maar moet zijn orga nisch 4e. dat, nu hierin voorshands nog niet verder kan worden gegaan dan tot invoering van het Gezinshoofdenkiesrecht voor de samenstelling van de Tweede Kamer, dit Gezinshoofdenkies recht in Art. 8o der Grondwet behoort te wor den vastgelegd 5e. dat zij eene toevoeging hieraan van Capaciteits-kiesrecht liefst gemeden ziet, maar desnoods hierin zou kunnen berusten, mits het zich beperke tot de manlijke gediplomeerden; 6e. dat zij het begrip van Gezin alzoo ver staat, dat hier ook onder mederekenen de onvolledige gezinsformatiën 7e. dat zij het billijk acht, dat de uitsluiting van bedeelden zooveel doenlijk worde beperkt, en dat er een uitweg gevonden worde voor hen, die door de vast te stellen regeling zouden ontkiezerd worden; 8e. dat zij alle nadere iormuleering en redac tie van het door haar begeerde overlaat aan de Leden der Staten-Generaal van onze partij, in overlegt met de andere partijen van Rechts, zoo mogelijk onder raadpleging van het advies van het Centraal Comité. Prof. Fabius verklaarde reeds in den aanvang, dathij aan de vaststelling der eoncept-verklaring geen deel kon nemen. Maar prof. Fabius stond alleen. Wel bleek het, dat sommigen zijner oud leerlingen eenigermateii)nbezw&re.n deelden. Dr. Kuyper werd met 733 tegen 12 st. op dr. Bavinck gekozen tot voorzitter dr. Bavinck in plaats van dhr. v. Alphen tot assessor. Dr. Kuyper en K. A. Grondijs uit Utrecht waren gekozen tot leden van het C. C. in de vacatures Kuyper en Kater. (Stichtsche Courant.) PROVINCIALE STATEN Zitting van Vrijdag. Voorzitter do heer mr. H. J. Dijckmeaster, commissaris der Koningin. Tegenwoordig 39 leden en de griffier. Afwezig met kennisgeving dhrn. Fokker, Hombach en De Smidt. De notu len worden goedgekeurd. De voorzitter deelt m8de, dat tot voor zitters en onder-voorzitters der afdeelingen zijn benoemdvan de le dhrn. Lucasse, en Heijsevan de 2e dhrn. Hombach en Den Boer, en van de 3e dhrn. IJsebaart en Elenbaas. Overgelegd wordt een nota tot specifica tie van het bedrag van f 200120,57B, bestre den uit de geldleening van 1905, deze nota is overgelegd naar aanleiding der vraag van den heer J. H. C. Heijse in de vergade ring van 8 October j. 1. Betaald zjjn de volgende posten Stoom boot West9rscheld8 f 134393,03 id. Walz- mijne netten te verstellen en mijnheer Robert kwam bij mij zitten en hij hielp mij uil al zijn maoht. Terwijl wij zoo bezig waren, zeide ik„Dat waren heerlijke dageD, mijnheer Robert, toen de groote Meester zoo bij zijne leerlingen zat, als zij hunne netten verstelden." «Ja, wel waren zij," was z'jn antwoord. „O hoe zou ik wensehen, dat ik nog eens voor een uur aan zijne voeten kon zitten een gesprek met den Heer zou, ik ben er zeker van, de twijfelingen van een geheel leven ver bannen." Nooit nog had ik mijnheer Robert iets op zoo ernstigen en belangstellenden toon hooren zeggen. Daarom ging ik door en zeide: «Mijnheer Robert, de Heer is niet zóó weggegaan, dat wij niet meer met Hem spreken kunnen. Ga met al uwe bezwaren en twijfe lingen naar Golgotha, en ziende op den Heer aan het kruis zult gij in Zijne liefde lot den dood alles vinden, wat uw hart noodig heeft". Gewillig luisterde hij naar mijn zeggen en zoo kwamen wij van het een op het ander. Hij had lang allerlei bezwaar en deed,vragen, die het mij moeite kostte te beantwoordden, maar ik deed wat ik kon en wees hem gedurig op zoo duidelijke woorden als: „Alzoo lief heeft God de wereld gehad, dat Hij zijn eeniggeboren Zoon gegeven heeft, opdat een iegeljjk, die in Hem ge looft, het eeuwige leven hebbe". Herhaal delijk zuchtte hij en eindelijk sprak hij „O Beetlebrow, hoe wenschte ik, dat ik kon gelooven dat dit waar was 1" «Maar het is waar," hernam ik, «mijn hart zegt mij, dat dit de volle waarheid is. God kan niet liegeD, en deze woorden zijn Gods eigen woord. Ik wees hem nog eens op oorden f53593,ë55; overneming aanleg plaats Hansweert f 1763,06 maken 2 dukdalven aldaar f 3355,625eleetrische verlichting aldaar en te Walzoorden f349 haver.plateau, kolenbergplaats, kantoor en bergplaats te Hansweert f 5518,45 samen f 200120,575. Deze nota wordt voor kennis geving aangenomen. Nog wordt overgelegd een adres van don Algemeenen Nederlandschen Wielrijders- bond, Touristenbond voor Nederland, om in het reglement op de wegen en voetpaden bepalingen op te nemen tot het in goeden staat houden der wegen. Het wordt gesteld in handen van Ged. Staten, om in de voor- jaarszitting een voorstel te doen. Van het bestuur der vereeniging tot Chr. verzorging van krankzinnigen in Zeeland een adres om een voorschot voor den bouw van een gesticht onder Halsteren. Dit stuk is ongezegeld. De voorzitter stelt voor hst over te doen schrijven op zegel en dan te stellen in han den van Ged. Staten, om in de volgende vergadering een voorstel te doen. Dit wordt goedgekeurd. Daarna komen aan de orde de voor stellen van Ged.in de eerste plaats tot toe kenning van een renteloos voorschot van ten hoogste f17,000 aan den polder «Walcheren'' voor verbetering van wegen fussehen Biggekerke en Meliakerke voor de bestrating met klinkers der volgende wegen die van Biggekerke naar Krommenhoeke van den grintweg van Westkapelle naar Biggekerke tot denNoordweg; de Noord- weg no. 9 van dien ligger, van den Pastoorsweg in de gemeente Meüskerke, van den Oudenweg noordoost- en noord- westwaarts tot den geootrooieerden Melis- kerksohen weg, onder bepaling lo. dat op de genoemde wegen geen tol worde geheven en 2o. dat de voorwaarden, vastgesteld bij besluit van 10 November 1882 no. 15 van toepassing zijn, behoudens wat punt 1 aangaat, dat de teruggaaf van de voor- gesohotene som telken jare zal plaats hebben met een of meer twintigste ge deelten en, wat punt 2 betreft, dat de jaarhjksobe teruggaaf zal "geschieden vóór 1 December, de eerste maal io het jaar, volgende op dat, waarin het renteloos dat troostrijk een iegelijk en op den moor denaar aan het kruis en op de overspelige vrouw, en drong hem tot gelooven aan de plechtige betuiging: een iegelijk, die den naam des Heeren zal aanroepen, zal zalig worden «God zij gedankt voor wat ik daaruit uw mond verneem," antwoordde Charles. «Misschien heeft hij ook wel tot mij in dien geest willen spreken, maar is het hem gemakkelijker,j'gevallenj aan u zijn hart; te ontsluiten. God zij er voor ge dankt, datjiem deJmond „totjspreken is ontsloten geworden. Nu is er hoop." «Bijna ben ik verlegen," gingBeetlebrow voort, «om u het verdere te vertellen. «Willem," zeidè mijnheer Robert, «laat ons bidden jen bid gij voor mij." O hoe verlegen was ik op dat oogenblik. Nog nooit had ik hardop gebeden, dat iemand het hooren kon, maar de Heer gaf mij moed, en daar ik zoovele gebeden van David onvergetelijk in mijn hart geprent heb, bad ik als een broeder voor mijn broeder. «Dank Willem," sprak hij, toen ik amen zeide en hij mijne hand kramp achtig drukte. Tranen stonden hem in de oogen, en ik voelde de hoop, dat de Heer zijn hart getroffen heeft. Voor meDsohen- oog bleek echter zijne goede stemming niet. Het was alsof hjj verlegen was te veel gezegd te hebben. Hij toonde zieh nu in getrokken, en ik oordeelde nu beter hem aan zijne eigene gedachten over te laten, uit vrees door te veel te zeggeB, misschien te verstoren," wat jde Heer ten goede had gewerkt. Ik wilde echter niet van hier gaan en u methetj gebeurde onbekend laten, misschien geeft het u gelegenheid om de wordende goede gezindheid van den voorschot is verstrekt. In de afdeelingen vereenigden zich alle leden met het voor stel, een lid merkte echter op, of de weg aangegeven in De Zeeuw niet gewensoht ware en goedkooper zou zijn, wat een lid van Ged. deed opmerken, dat niet alle be langhebbenden bevredigd kunnen worden, maar dat het nu voorgestelde tooh de voorkeur verdientterwijl een ander lid herinnerde hoe reeds tien jaren te voren een verbinding tussohen die gemeentenis beproefd en 't niet bewezen is dat de kortere weg goedkooper zal zijn. In een andere afdeeling is 't verlangen uitgesproken, in 't vervolg bij dergelijke aanvragen de te bestraten lengteen breedte van den betrokken weg op te geven, ten einde het bedrag van het aangevraagde subsidie te kunnen beoordeelen. Zonder hoofdelijke stemming is 't voor stel aangenomen. Voorstel van Gedeputeerde Staten tot toekenning van een subsidie aan de ver eeniging tot oprichting en instandhouding van de ambachtsschool te Zierikzee, voor den tijd van 5 jaar (1908 tot en met 1912) berekend tegen f25 per leerling en per jaar, tot een maximum van f1200 per jaar onder voorwaardeo. a. dat onderwijs gegeven worde in timmeren, smeden en huisschilderen dat de gemeenten een sub sidie verleenen van f1000 per jaar; en dat het subsidie na verloop van elk half jaar zal worden uitgekeerd en worde ge rekend naar het aanial leerlingen, die ge durende dat half jaar aan de lessen h-.hben deelgenomen. In twee afdeelingen vereenigde men z'ch mot ket voorstel van Ged. Staten. Io een derde afd. wenschte een lid sub b. van hot ontwerp besluit te lezen als volgt dat door de gemeente Zierikzee, door andere gemeenten en door vereenigingen of particulieren te samen eene bijdrage worde verleend van ten minste f 1000 per jaar. Algemeen vereepigt deze afd zich met dezen uitgesproken wensch. Da heer Van Waesberghe doet zich ken nen als het lid dat deze wijziging beeft gewanscht, omreden dat hij de gelegenheid hierdoor wil gespaard zien dat Zierikzee niet alleen de f 1000 bijdraagt, doch met andere gemeenten samen, zulks ook ter ongelukkigen menseh te sterken." «Ik ben u ten hoogste dankbaar," her nam Charles «dat gij mij dat gezegd hebt. De armejjRobert is vermoeid en belast, het houdt er maar aan, dat hij tot den Eenige ga, die rust kan geven." Niemand beter dan Charles gevoelde hoezeer een.hoogere vrede voor zijn vriend noodig was. Welk geheim Robert drukte, was hem (onbekend, hij had eenmaal be loofd, daarnaar niet te visschen, maar dat het in nauw verband stond tot Amesbury's twijfel, die aan ongeloof grensde, daarvan was hij ten volle zeker, nadat hij in den vreemdeling, die het zijn vriend een tijd lang zoo lastig had gemaakt, een man had herkend, die in Ryslip als strooper bekend stond, en die, naar het scheen, Roberts wraakzucht gediend had op eene wijze, waarover deze na het zioh leggen van zijn hartstooht reden had zioh te scbameD. Charles verzonk in stil gepeins, en Beet lebrow liet hem een tijilang aan zijne gedachten over, toen zij op een3 voetstap pen vernamen. Het waren Robert en Edward, en Beetlebrow haastte zioh te zeggen «Mijnbeer Charles, wanhoop nooil, maar laat ons voor den ongelukkige blii- veu bidden, zeker zal het u gelukken hem tot blijde gedachten te brengen." Nauw waren hem deze woorden van de lippen, of de beide verwachte joBge mannen traden binnen, en Beetlebrow zeide op vroolijken toon «Welk een eer, het zal wel weinige gewone zeelui gebeuren, zulk een aanzienlijk gezelschap tot afscheids bezoek te ontvangen." «Ook doet het ons niet woiDig leed u te zien gaan," zeide Amesbury, en hoe eer gij terugkomt, hoe liever het ons wezen wille der uniformiteit. In Oostburg en Hulst geschiedt dit ook aoo. Spr. dient in dien geest een amendement in. De heer De Jonge zegt, dat Ged. Staten bun voorstel niet hebben gewijzigd, omdat Ziorikzee dit zelve niet heeft gewenscht, andera had zy dit wel te kennen gegeven. Er is misschien iets voor uniformiteit te zeggen maar men moet rekening houden met de gemeente die aanvraagt. Mocht do vergadering evenwel met hat voorstel van den heer v. Waesberghe medegaan, Ged. Staten zullen er zich niet tegen verklaren. Da heer Heijse zag liever een minimum bepaald voor het aantal leerlingen. De heer De Jonge zegt dat bjj Ged. Staten geen bezwaar tegen dit denkbeeld bestaat. Echter is dit te Zierikzee niet noodig. Het amendement-v. Waesberghe wordt aangenomen met 27 tegen 10 stemmen, die der heeren De Casembroot, Hoogen- boom, v. Rompu, Siegers, Blum, Moolen- burgh, Hollestelle, Fruijtier, Heijse en De Jonge, terwijl dhr. Den Bouwmeester bij deze stemming afwezig is en dhr. Merokens blanco stemt. Het voorstel van gedep. staten wordt hierop zonder stemming aangenomen. Ook het voorstel subsidie ambachtsschool Oostburg en Hulst, de laatste ook aan de teekenschool f 150 per jaar gedurende 3 jaar; benevens aan de ambaohts-teeken- school te Kortgene f 50, onder voorwaarde dat gemeeate en belangstellenden f 100 per jaar bijdragen, wordt aangenomen zonder stemming. Voorstel van Ged. Slaten tot intrekking van het besluit der Staten van 12 Juli 1907 en tot toekening aan de Zeevaartschool te Vlissingen van A. eene Bubsidie van f 3700 per jaar voor het tijdvak van 1 Januari 1908 tot en met 31 December 1912, onder voor waarde dat a. door de gemeente Vlissingen en be- langhebbet den gezamenlijk wordt bijge dragen ten minste f1650 per jaar; b. wanneer de machinisten-cursus niet worden gegeven, het subsidie wordt ver minderd tot f2500 en de onder a. ge noemde som tot f1050; c. jaarlijks worden overgelegd afdruk ken of afschriften van de begrooting, de rekening en het verslag zal. Als ons uitstapje niet voor de deur stond, zou ik lust hebben uw huisje (e huren, of die geest van zijn tegenwoordigen bewoner ook in mij wilde overgaan." «Wel antwoordde Beetlebrow, «het is maar eene bekrompen ruimte, en toch zal ik dat huisje nooit vergeten, want ik heb er de gelukkigste dagen van mijn leven in doorgebracht. Weinig beter dan een heiden was ik, mijnheer Charles, toen ik mij hier nederzette, en cu, van mij zei ven heb ik niets te roemen het is alles genade, en naast God, hoeveel ben ik u niet ver plicht, dat ik u nooit kan vergelden. O ik heb hier heerlijke dagen doorgebracht. Ik versta nu mijn Bijbel, en heb geleerd en ondervonden, wat bidden is en in welk eene mate het gebed kraeht en blijdschap geeft." «Mij hebt gij voor niets te danken, Beet lebrow," zeide Charles, «maar wel heb ik den Heere dank te brengen, dat Hij mij als middel heeft willen gebruiken, om u op den goeden weg te helpen." «Ik begrijp u," hernam Beetlebrow, «want in uw voetspoor heb ook ik getracht voor den Meester te werken. Zoodra ik door u iets beters heb leeren kennen, was het mij behoefte, om voor den mast pogingen te doen, om mijne medem&tro- zen te winnen. Geve God, dat wij wel haast weder zoo hier eens samenzijn, en hoever ik in ontwikkeling bij u achter sta, mijne jonge vrienden, ik weet u niets beters te wensehen, dan dat u die vrede en die blijdschap geschonken worden, die ik in deze vissohershut heb leeren kennen." (Prot. Illustratie.) (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1