iiorkititMiivti. ^ciiooliifeuws. U e c Hi t s z a k e n. LEESTAFEL. RECLAMES. Altijd welkom te Ooes. Gemengde Berichten. de schoonzoon van minister Van Raalte werd buiten de voordracht om benoemd tot hoogleeraar te Groningen. Deze opgaaf is zeer onvolledig. Wij herinneren onder meer aan de burgemees tersbenoemingen te Serooskerke (W.) en Barendreoht, gemeenten die zoo goed als heelemaal anti-revolutionair of chr.-his- torisoh zijn. Wij voegsn er echter aan toe dat niet altijd de benoeming van een liberaal in een overwegend niet-liberale gemeente of provinoie gevolg behoeft te zijn van par- tijdigheid. Zij is 't soms ook wel van gebrek aan niet-liberale sollicitanten. Dit heeft zioh onder meer voorgedaan, zoo wij ons niit vergissen, te Klundert, die benoeming ge'ohiedde trouwens niet onder 'ttegen woordige kabinet. Overigens, de klagers over partijdige benoemingen hebben gelijk. Het is erg. Op een afstand wonende, en in bijzonder heden onbekend met het havenbedrijf vallen de gestadige, bijna dagelijksche wisselingen in het havenbedrijf te Rotter dam schier niet te volgen. Van daag komen vreemde werklieden in vertrekken iater weder. Nu leest men dat er zoovelen zijn aangatomen en morgen dat er zoovelen gestaakt hebben. Het eene besluit volgt op het andere. Maar zooveel meenen we wel te kunnen hegrijpen dat het te Rotterdam denzelfden weg opgaat als het te Antwerpen gegaan is. De heele beweging gaat uit als een naohtkaars. De patroons zijn de sterken in't haven bedrijf, zij bezitten de middelen, ze hebben de organisatie en de werklieden gaan hals over kop, zonder voorbereiding tot staken •ver. De ohristelijke bootwerkers hebben, naar christenplicht tot het berekenen der kosten vermaand voor men een toren van hooger loon ging bouwen. Maar te vergeefs. Nog eens over de toenemende en ver blijdende sympathie van opvolgende regee- rinsren voor ons oudste bedrijf:delandbouw. We hebban dezer dagen om deze belang stelling te toonen eenige cijfers uit de staatsbegrooiing gehaald, en we hebben het cijfer Hee'arcu genoemd dat iade laatste jaren in Cultuur en bosoh is omgezet. Hoe groot het veld is dat nog voor be arbeiding open ligt, zullen zij die met oenigszins opmerkzaam oog onze provinciën Noord-Brabant, Gelderland en Drenthe hebben bezooht wel weten. Door de nieuwe meststoffen, die zoozeer zijn doorgedrongen en voor den landbouw van zoo groote waarde zijp, is een doel treffende en niet al te kostbare heide-ont- gicning mogelijk. Ais men weet dat de heidegronden in Gelderland gerekend wor den 3U cent per meter waarde to hebben en dat diezelfde grondeo, met kunstmest stoffen bewerkt in goed weiland kunnen herschapen worden, dan is voldoende aan getoond wat uitgebreid veld van werkzaam heid, vermoedelijk goed loonende werk zaamheid nog open ligt op onzen bodem. De Zuiderzee wordt gerekend millioenen te zullen kosten om die te maken tot een nieuwe en vruchtbare provinoie, de heide zou daartegenover gerekend weinig kosten en voortgaande in het spoor, door de Heide-maatschappij getrokken, vermoede lijk den arbeid loonen. Er ligt iets stuitends in dat op 24 dezer de juweelen van de algemeen in België zoo beminde, thans overleden Koningin, Marie Henriëtte, te Brussel onder den hauier komen. Toen de Koningin overleed werden hare kostbaarheden onder hare dochters,Louise, Stefanie en Clementine verdeeld doch het dopl van Louisa wsrl terstond door hare vele schuldeischers in beslag genomen. Er was zooveel bij waarop het stempel van het intiemefamiiioleven stond afgedrukt.Onder anderen een diadeem in 1873 aan de Konin gin door een dankbaar volk ter gelegenheid van haar zilveren bruiloft geschonkeneen kostbare paarlen armband met een minia tuur portret van den vader der Koningin, den aartshertog Jozef van Oostenrijk een dito met de beeltenis hsrer moedereen sluier in 1885 aan de Koningin door Bel gische vrou ven aangeboden; en nog voel mear van dat moois. Eq nu neemt men het don Koning kwalijk dat hij met uitzondering van den sluier, op 30.000 francs geschat, weigert deze siera- diën voor de heiligschennis van een execu- torialen verkoop te bewaren. Maar is dit verwijt wel billijk Wy weten niet of de Koning al niet eeng meer tusschenbeide getreden is Maar dat hy 't nu niet doet, ligt voor de hand, dewijl de heele verzameling op 400 duizend franca is geschat, en de schulden der prinses in de miliioenen loopen. O .k vaderzorg heeft grenzen. Maar de heele geschiedenis werpt een treurig licht op het leven eener Vorstin die zeker wel zal onderwezen zijn geworden in de kunst om een huishouden te besturen, doch wier praktijk niet beantwoordde aan de aast zooveel zorg ingestudeerde theorie. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Anlo, J. Korevaarts, cand. te Haastrecht. Aangenomen naar Herven en Aerdt door D. MuUsr te Zwar'ewaal. Goes. Wij hebben abusievelijk ge meld dat 1 Dec. de dag van bevestiging van ds. J. C. Schuller te 'a-Gravenbage eeD Woensdag is 't is een Zondag de beves tiging zal plaats hebben dos avonds in de Groote Kerk door Z.Eerw.'s vriend ds. A. J. A. Vermeer, van 's Graven hage, die ook tien jaar geleden ds. S. tot zjjn dienstwerk inleidde op diens eerste standplaats Pur- merland. Ds. Schuller hoopt Woensdag avond 4 Dec. daaraanvolgende in de Groot» Kerk zijn intreerede te houden. Goes. Zondagavond a.s. hoopt alhier in de Groote Kerk op te treden ds. H. Weiss, Zendeling-leeraar dor Evangel. Broederge meente, direeteur van „Bethcsda", protos- tantsche melaatschen inrichting ïd Suri name. Hij zal belangrijke mededeelingen doen over zijn arbeid onder deze ongeluk kige schepselen,die jarenlang verwaarloosd en vergeten, thans, dank zij 't eendrachtig optreden der drie protestantEche kerkge nootschappen in Suriname, zoo liefdevol worden geholpen. Het Comité, in 1897 op gericht, stichtte 'n Asyl voor deze krankeu; in 1899 deed de eerste er zy'n intrede en werd in vervolg van tijd door velen gevolgd die in dit „Buthesda" hun Heiland vonden. Ds Wei3S en zijn echtgenoote hebban in 1902 en 1903 Amerika afgereisd om vrien den te winnen voor dit groote werk, en zijn thans in Nederland om tot meerderen steun op te wekken. Hun werk is zeer gezegend. Ds. Weiss is in particuliere audiëntie ont vangen door H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Moeder. Hy heeft f 50.000 noodig en heeft nu in 9 maanden tyds bijna f 40.000 opgehaald. Een vijftal zusters ver plegen een 40-tal melaatschen van tuaschen de 12 en 80 jaar. Laster en smaad zijn niet weinig hun deel geweestdoch zij nemen toe in genade bij God en de menschen. En de Zendeling endeZenielingsvrouwwyden aan de verzorging al hunne krachten. Wij vertrouwen dat velen ds Weiss zullen gaan hooren. Dinsdagavond hoopt hij een licht beeldenavond te geven in «De Prins van Oranje'' tegen lOcsnt entree en collecte na. Dan is er nog gelegenheid voor de vrienden van buiten, en voor hen die Zondagavond mochten verhinderd zijn. Zondagvoormiddag sprak dr. J. R. Slotemaker de Bruine, wegens vertrek naar Utrecht, een laatste woord tot zijn Nij- mïegsohe Gemeente, naar aanleiding van 1 Petrus 5 10. Gelezen werd Psalm 33 12 tot het einde. Gezongen werden Gezang 86 en 10Ps. 624 en 5 Gez. 38 6 en Ps. 277 In de St. Stevenskerk was geen plaatsje onbezet. Vóór het uit spreken van den zegen richtte ds. Osse- waarde namens de Gemeente een woord van warmen dank tot den scheidenden leeraar, waarna door de Gemeente nog gezongen werden de laatste regels van Gez. 96 met een kleine wjjziging. In de Damid- dagure maakten zeer velen gebruik van de gelegenheid om ds. Slotemaker de Bruine een laatsten groet te brengen. Rijken en armen, ontwikkelden en zeer eenvou- digen, ouden en jongen, kwamen hun leeraar, hun vriend, hun leermeester nog eeDS danken voor wat ze van ham hadden genoten. Aandoenlijk was het oogenblik toen ds geheele afdeeling van den Chr. Nat. Werkmansbond de zaal vulde en de voorzitter in eenvoudige, hartelijke woor den uiting gaf aan het gevoel van achtiDg en liefde jegens den vertrek kenden Eere voorzitter. Geref. Kerken. Beroepen te Hijum, J. Visser te Laar. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Sneek R. E. Sluiter te Murmerwoude. Vrije Evangel. Gemeente. Aangenomen naar Winschoten door J. Adolfs te Brussel. De examens vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek zullen worden gehouden te Breda, Haven 7, van 1619 Oct, 2426 Oct., 3t Oct. tot 2 Nov., 79 Nov., 1416 Nov vanaf 's morgens 5 minuten vóór 9. Eu te Rotterdam in het gymnastiek lokaal, St Janstraat 17, van 16—18 Oct, van 2125 Octvan 28 Oct. tot 1 Nov en van 4—7 Nov., telkons van des morgens 20 minuten over 9 af. Geslaagd aan de universiteit te Utrecht voor het theologisch caudidaats- examen I de heer W. A. v. Griethuijsen. UIT DE PROVINCIE. Middelburg. Wij herinneren er aan dat de oandidaat van «Handelsbelang" voor de stemming op a.s. Vrijdag voor een lid der Kamer van Koophandel albier is de heer A. A. MES. Sas van Gent. Maandagmorgen werd in het kanaal drijvende gevonden het lijk van den 60-jarigen Dr. Molenbroek uit Assenede, die sedert Dinsdag uit de ouder lijke woning vermist werd. Men vermoedt dat hij Dinsdagavond, komende van Sel- zaete, waar hij voor zaken geweest is, door den a.-ank en de duisternis misleid, te water geraakt en verdronken is. (Zeiand ia Vlissingen. Naar men met zekerheid verneemt worden hier en te Middelburg ernstige pogingen aangewend om tot de oprichting te geraken van een christelijk- historische kjesvereeniging. Vlissingen. Da hoofdmachinist A Risseeuw, gedetacheerd aan de werf der Kon. Maatschappij «De Schelde", wordt ge detacheerd by da conservatie op 's Rijks werf te Willemsoord. Goes. J. H. Bonze, pakhuiskneoht bij de firma wed. J. C. Massee en Zoon alhier, herdenkt heden den dag dat hij 40 jaren geleden in funetie trad. Deze dag is vo. r hem een dubbele feestdag, daar hij juist zijn 73-jarigen leeftijd bereikt. De firma heeft den trouwen bediende, die Dog nauw gezet zijn werk met ijver doet, getoond dit te waardeeren. Ook herdenkt, naar ook Het Volksblad meldt, H. Visser, magazijtikneeht, in de houttuinen bij de hesren Gebr. Dekker, heden zijn 25-jarigeindiensttreding. Z jre patroons stelden hem uit waardcericg et u enveloppe me! inhoud ter hand eu go'tu hem des middags gelegenheid om dien feestdag te herdenken. Patroonsen bediende waren al die jaren in de beste verstand houding. Scherpenlsse, In de Dksdag onder voorzitterschap van den burgemeester ge houden raadsvergadering waren aanwezig alle 7 ieden en den secretaris. Na onveran derde vaststelling der notulon van de vorige vergadering werden overgelegd en voorge lezen de volgende ingekomen stukken, te weten: provinciaal blad no. 75 betreffende dankbetuiging van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden, wegens de ontvangst in Zeelandeen proces-verbaal van opneming der boe ken en kss van den gemeen te-ontvanger op 10 Sept. j.l. waaruit blijkt dat op dien dag in kas was f 824,18 eene missive van den directeur-generaal der posteryen en tele grafie, meldende dat wegens bestelloon van telegrammen aan deze gemeente over het le halfjaar is toegekend f 49,90 eene mis sive van Ged. Staten, waai by toezending geschiedt van een exemplaar van de goed gekeurde gemeonte-begrooting voor 1908 en een verzoek van het alhier op te richten muziekgezelschap om een gemeentelokaal in gebruik te mogen nemen voor het houden van oefeningen. Met algemeene stemmen werd besloten aan P. Deurloo Lz. e.s. en P. Suurland Az. een peroeeltje gemeentegrond in onder- bandsche huur af te staan, behoudens goed keuring van Gedeputeerde Staten. Tot lid der oommissie tot wering van schoolver zuim werd herbenoemd de hoer J. J. J. de Lange, hoofd der school alhier. Met algemeene stemmen werden B. en W. ge machtigd om op de oude voorwaarden over te gaan tot openbare verpachting der ge meente-eigendommen, waarna de voorzitter meedeelt dat die verpaohting is bepaald op Vrijdag 22 November 1907. Op voorstel van B. 6n W. werdt opge maakt een 2e Suppletoir kohier der belas ting op de honden voor 1907 op een bedrag van f '2,50. Met algemeene stemmen worden Burg. en Weth. gemachtigd om in 8poadei6ohen de gevallen en voor passende doeleinden een gemeentelokaal in gebruik af te staan, terwijl met 4 tegen 3 stemmen wordt besloten de achterzaal van het gemeente huis in gebruik af te staan aan het alhier op te richten muziekgezelschap voor het houden van oefeningen. Zulks tot weder opzegging toe. Na nog eenige besprekingen van ondergeschikt belang, sluit de voorzit ter de vergadering. St. Maartensdijk. Dat het bij de jougsileden alhier gehouden kermis Dogal rumoerig is toegegaan, blijkt hieruit d.it niet minder dan 18 processen-verbaal wegens mishandeling zijn opgemaakt ter wijl de polietie nog steeds in onderzoek is. Bericht aan Zeevarenden. Vaarwater voorloopig onbetrouwbaar. Schaar van Waarde. Schelde. Volgens inededeeÜDg van den inspecteur van bet Loodswezen is het vaarwater in den O. uitloop van hetSohaarvan Waarde,Schelde, sinds de uitvoering der baggerwerken in den overloop tuSschen de platen van Valke- nisse en de plaat van Saeftinge, voort durend a»d belangrijke verandering onder hevig, tengevolge waarvan beO. de spitse ton no. 5 niet op juiste ligging der tonnen gerekend kan worden en groote omzichtig heid bij het bevaren van dit gedeelte ge boden is. Kantongerecht Goes' Ter terechtzitting van 14 October zijn vervallen verklaard, de door de navolgende personen gedane verzetten. lo. J. v. H., Goes, veroordeeld wegeDS de Schelde bevisschen zender consent tot f2 b. 8 2 d. h. 2o. J. V., Heiukenszand, veroordeeld wegens dronkensohap en in dronkenschap de orde verstoren tot 2 m. f 5 b. s.2m.3d.h.; 3o. P. d. V., 's Gravenpolder, veroor deeld wegens in het veld doen van pogin gen om wild te bemachtigen tot f5 b. e. 3 d. h., en met verbeurdverklaring van vijf wildstrikken. Middelburg. Door den Officier van Justitie alhier is heden afgezien van liet door hem op 5 October j.l. ingesteld hooger beroep in zake P. Koole te O.- en W.-Sou burg, waarbij deze door de Rechtbank alhier van het hem ten laste gelegde is vrijgesproken. Gedenkboek van het Koninklyk Bezoek aan Zeeland, 2e druk. Goes, Oosterbaan le Cointro. Met genoegen kondigen wy dezen 2en druk aan. Hy verschijnt ineen keurig om slag met rood-wit-blauwen rand, wel zoo mooi als dat van den eersten druk. Vindt ook deze tweede druk zijn weg. Goed nieuws van iemand uit odzö om geving is ons altijd welkom en wij zullen met belangstelling het volgend berichtje van een Bergen-op-Zoomsche lezen. Het zal eveneens voor velen onder waardevol nieuws zijn. Mejuffrouw A. Slager, wonende Klaver- straat E 165 te Bcrgcn-op-Zoom, deelt ons het volgende medeVoor ik gebruik maakte van uw Foster's Rugpijn Nieren- pilien, klaagde ik voortdurend over een hevige pijn in het benedengedeelte van den rug, die steeds erger werd. Gebukt, kon ik zelfs mijn huiselijk werk niet ver lichten en ik was dan gedwongen op mijn t uiësn te gaan liggen. De urine was immer troebel en verspreide een zeer onaangename luoht, wanneer zij eenigen tijd stond, was er veel bezinksel in. Ik had zeer weinig eetlust en het weinigje dat ik sliep, werd nog gestoord door be nauwde drooinen. Ik was dan ook immer aangedaan, met een vermoeid, afgemat gevoel, ik bevond mij in een deernis- waardigen toestand, toen ik gelukkig ken nis maakte met uw pillen; dadelijk bij het gebruik hiervan bekwam ik verlichting en toen ik ééo doosje geëindigd had, greep er een algeheele verandering bij mij plaats. De pijn verdween en ik ben nu veel sterker en (linker en gaarne zal ik diegenen, die lijden zooals ik voorheen met uw probaat geneesmiddel bekend maken. Ik ondergeteekende verklaar dat het bovenstaande waar ia en maohtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Het is rugpijn, waarmede het gevaar een aanvang neemt. Rugpijn is het eerste en zekere teeken van nierziekte. Foster's Rugpijn Nierenpillen genezen de pijn in den rug, terwijl zij de nieren in orde bren gen die zich daaronder bevinden, want inderdaad zijn het de nieren die de pijn veroorzaken en niet de rug. Verzeker U dat men U de echte Fos ter's Rugpyu Nierenpillen geeft, dezelfde die Mejuffrouw Slager gehad heeft. Wij waarschuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voor komt. Ze zyn te Goes verkrijgbaar bij de firma Nathan Emanuel, en te Middelburg bij den beer Job. de Roos,Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k f 1.75 voor één- of f 10 voor zes doozen. Te Drachten is een knaapje onder een rangeerenden tram geraakt en aan de gevolgen overleden. Te Hilversum viel een loodgietersjongen van het dak eener in aanbouw zynde villa. Met gebroken armen opgenomen stierf hy aan de bekome in wendige kneuzingen. In een woning aan ds Maaskade te Rotterdam viel gister oen 20 jarige dianstbode op den zolder door een glazen lantaarn en kwam te land op de trap der tweede verdieping. Zy overleed aan hersenschudding. By kon. besluit is bepaald, dat Hr. Ms. pantserscbip „Koningin-Regentes" met 28 October a.s. te Willemsoord in dienst zal worden gesteld en ia 't bevel over dien bodem alsdan opgedragen aan den kap. ter zee F. Pinke en is met ingang van 1 Oct. 1907 benoemd tot rykstuinbouwleeraar A. M Sprenger te Alkmaar. Een agent van politie te Rotterdam deed een grieselige vondst op een open terrein achter den Diergaarde, Het wes ren lijk. De poliliegeneesheer werd ge waarschuwd, want men dacht aan het lijk van een op afschuwelijke wijze vermoord mensoh. Na schouwing bleek het evenwel te zijn het lijk van een van zijn vel ontdaue Chimpansé, uit de Diergaarde afkomstig, en daar maarjnedergeworpen Bij de herstemming voor de Tweede Kamer in het district Franeker werden uitgebracht 6356 geldige stemmen. Geko zen dhr. W. P. G. Helsding8n (soc.-dem.) met 3340 stommen. Dbr. J. v. d. Molen (autir had 3016 stemmen. Bij de eerste stemming op Woensdag 2 October jl. was de officieels uitkomst, dat 6393 geldige stemmen waren uitgebracht, waarvan dhr. J. v. d. Molen (antir.) 2594, dhr. W.P. G. Helsdingen (soc-dem.) 2396 en dr. A.van Raalte (vry-dem.) 1473 kreeg. Bij de her stemming by de algemeene verkiezingen in 1905 werd dbr. P. L. Tak (soc.-demge kozen met 3943 stemmen tegen 3179op dhr. J. Ankerman (Friesch chr.-hist.) Dhr. v. d. Molen bleef derhalve nu nog 163 stemmen beneden dit cijfer. De antirevolutionaire candidaat heeft dus by de gisteren gehou den herstemming 422 stemmen meer ge kregen dan by da eerste stemmingde soc.-dem. candidaat kreeg 1014 stemmen meer dan toen, maar 459 stemmen minder dan bij' de eerste stemming werden uitge bracht op hem en den vrijzinnigen candi daat, hoewel bij thans ook door de vrijz. kiesvereenigingen candidaat was gesteld. Het verschil tusschen het aantal stemmen van den sociaal-deciocratischen en den ker- kelijken candidaat, dat bij de herstemming in 1905 764 bedroeg,was thans slechts 324. Men meldt uit Amsterdam De heer I. H. van Eeghen is tot zijn groot leedwezen genoopt geworden een aantal der door hem in bruikleen aan ons stedelijk museum afgestane schilderijen terug te nemen en naar wij vernemen zijn zij reeds in andere handen overgegaan. Het zijn er niet minder dan vijf-en-twintig, die tot heden al mede de glorie waren der kunstverzameling. Behalve prachtwerken uit de Barbizocsohool, bevinden er zioh standaardwerken onder van onze eigen groote meesters. Omtrent den in ons vorig no. ge- melden te Rotterdam gepleegden nachte lijken straatroof verneemt de N.R.C. nader: De beurtschipper V., liggende met zijn sohip in den Haringvliet, alhier, ging gis terenavond met zijn neef, een rijnsehipper, de stad in en bezocht eenige oafé's in de omgeving van den Vissohersdijk. Daar raakten zij van elkander af en de beurt schipper vervolgde alleen zijn weg. Straat in straat uit loopende kwam hij ook in de Bagijnenhofstraat en zag daar de vrouwen S. en v. E. staan. Hij presenteerde haar een glas bier, waar gebruik van gemaakt werd. In dit gezelschap bezooht de beurt schipper nu weder een aantal kroegjes, tot vannacht om half drie, toen een man en een vrouw zioh bij den beurtschipper en zijn gezellinnen voegden. Nu werd voor gesteld om een rijtoertje te doeD, waarvoor de beurtschipper sleouts een daalder zou hebben bij te dragen in de kosten. De rnau, die inmiddels geheel abnormaal was geworden, van geen tijd of plaats meer afwist, stemde toe en stapte met hstgaasehe gezelschap in een rijtuig, dat dadelijk bij de hand was. Na een kwartiertje, naar zijn gissing, te hebben gereden, wierpen zich de bet laatst bij het gezelschap ge komen man en vrouw op den beurtschipper ea berooiden hem met geweld van zijn portemonnaie, die in zjjn linkerbroekzak zat. Daarop kreeg de koetsier bevel om in een straat waar niemand liep stil te houden en de beroofde werd uit het rijtuig op de straat gesmeten. De drie vrouwen en de man reden dadelijk door, zich niet om hun slachtoffer bekreunende. Deze,door het geweld en den sehok eenigszins bij zijn posi tieven gekomen, wendde zioh tot de politie en deed mededeeling van 't voorgevallene. De hem ontstolen portemonnaie bevatte vier bankbiljetten van f25, drie van f 10 en ongeveer f30 k 140 aan zilvergeld. Bovendien is hij ook zijn horloge kwijt. Natuurlijk werd dadelijk door de politie aan de hand van de vage gegevens van den beroofde een onderzoek ingesteld, met het gevolg dat de twee eerstgenoemde vrouwen al spoedig achter slot en grendel zaten, na door den beroofde te zijn herkend als de vrouwen, waarmede hij het eerst kennis maakte. Hedenmorgen zijn daarop gearresteerd en naar hetzelfde politiebureau gebraoht v. D., een bewoner der Trouw- steeg en vrouw W., uit de Zandstraat, die herkend zijn als de man en de vrouw die de berooviDg pleegden men is er niet in geslaagd het gestolen geld en het horloge terug te vinden. Treinvertraaingen. Naar wy uit goede bron vernemen is dezer dagen door de di rectie der Staatsspoorwegen een schrijven gericht tot alle inspecteurs van de Maat schappij in zake de treinvertraging op hare lijnen. In deze aanschrijving wordt er de aandacht op gevestigd dat niettegenstaande het drukke seizoen thans is sfgeloopen, toch nog vertragingen in den treinenloop zich blijven voordoen, waaraan een einde behoort te worden gemaakt. De inspec teurs worden daarom uitgenoodigd door eigon onderzoek aau de stations de oor zaken van deze vertragingen op te sporen en middelen te beramen om den toestand te verbeteren, een en ander zoo noodig met behulp van de adj -inspecteurs. De nadruk is gelegd op eigen onderzoek. De directie der Staatsspoorwegen wacht van hare in specteurs de rapporten betreffende dit on derzoek af, om alsdan te overwegen in hoe verre van de door de inspecteurs gegeven wenken ter verbetering gebruik zal zijn te maken om een geregelden treinenloop over de lijnen der S.S. te verzekeren. U. D Te Brussel is Zondag dr. Requette, een geneeskundige die bekend is om zijne kankeronderzoekingeD, bezweken aan kan ker van het strottenhoofd, waarmee hij zich besmet had. Requette had anderhalf jaar geleden al zijn verdienstelijken medewer ker dr. Jacobs verloren, die zich met de zelfde ziekte besmet had. Te Sowerby Bridge bij York is een ernstig ongeluk met een eleotrische tram gebeurd. De tram vloog tegen een gebouw op, met hst gevolg dat twee menschen gedood en 31 ernstig gekwetst werden. Het zijn meest werklieden. De overstroomingen in Spanje. Telegrammen uit Barcelona beriohteD, dat de schade, door de overstroomingen in Catalonië aangericht, ernstiger is dan men eerst geloofde. Vele dorpen zijn onder water gezet. En zoo het aantal verdronken inwoners gering is, het grootste gedeelte van het vee is omgekomen. Te Mauresa heeft het water hei kerkhof zoo woedend geteisterd, dat een aantal lijken is bloot gelegd. In de provinoie Saintander ver oorzaken de hevige regens ontzettende schade. De spoorweg langs de kust, die San Sebastian met Biibao verbindt, is zwaar beschadigd. Het verkeer is gestremd Gisteren hadden ia een kruitfabriek te Fontanot (Indiana,; drie ontploff ugen plaa's. Alle gebouwen in een cirkel met een straal van een halve mijl werden vernield, daaronder inbegrepen een school van de leerlingen dier sohool zijn er vijftig gewond, sommigen dood slijk. In het geheel zijn 40 personen gedood of stervende, zes honderd gewond, twaalf honderd dakloos. Vrijdag waren nabij Pontarlier zeven man aan 't werk bij een brug over de Doubs. Verrast door een hevig onweer,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 2