NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No, 14. 1907. Woensdag 16 October. 22e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. 'I OE JONGE-VERWEST, te Goes ai) FEUILLETON. Op de Levenszee, F. P. D'HUU, ts Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN IEDEREN WERKDAG DES AVONDS, Prijs per drie maanden franco p, p. i ,25. Enkele nummers0,025. UiTGAVE DER FIRMA Eh VAN De opgaaf van den spoordienst komt in dit nommer voor op de ge bruikelijke plaats. 15 October 1907. Van de familie. De vrijzinnigen in Franeker hebben zich verklaard voor de candidatnur-Helsdingen den sociaal democraat, een der vrienden van de leiders van het anarchistisch avon tuur in 1903. Goesche en Middelburgsche Courant in onze eigen omgeving hebben zich tranche- ment uit gesproken voor een socialist indien die met een „clericaal" mocht in herstem ming komen. In verband hiermee is niet onaardig wat wij in vorige nommers hebben opgenomen omtrent den strijd in Amsterdam tusschen vrijzinnig- en sociaal democraten. En niet minder wat Eet Handelsblad heeft uitge vochten met den heer Henri Polak, ook een bekend voorman in de S, D. A. P. Het Handelsblad had, gelijk onze lezers weten den heer Oudegeest „den belhamel uit de stakingsdagen van 1903" genoemd. De heer Polak zegt nu in een ingezonden Btuk, dat de beschuldiging even onwaar als onwaardig is en zet dan zijn meening nader uiteen. Niet fraai is het dus, niet ridderlijk, het te doen voorkomen, alsof de Amsterdamsche Raad zou worden geblameerd door het lidmaatschap van den heer Oudegeest. Niet fraai, niet ridder lijk, deze poging, om, a la dr. Kuyper, van April 19o3 een apolitiek fortuintje" te willen maken Het Hbl. geeft daarop ten antwoord Wij kunnen ons oordeel over den heer Oude geest niet terug nemen, behalve dat 't misschien juister ware geweest hem »een belhamel" (in plaats van »d e n belhamel") van 1903 te noe men. Een »generaal" die, ook als tegen zijn ad vies oorlog wordt gevoerd, op zijn post blijft in dit geval nog wel als ^voorzitter van het Co mité van Verweer" behoort tot de leiders der belhamels. Hij blijft mede verantwoordelijk voor de ontzaglijke schade aan het algemeen belang, en voor al de ellende, door de onzinnige staking van 1903 vooral over vele arbeiders ge bracht. En het liberale orgaan acht de belangen der burgerij niet veilig in handen van zulk een partijman, merkt Het Centrum hierbij op. Mooi. Maar wat nu, als de heer Oude In de kajuit was het een lijd lang een waar Babel, zoodat toen Charles beneden gekomen was, Edith hem toefluisterde //Charles, kapitein Roe weet in een storm zich zoo bedaard te houden als had hij geen zenuwen, maar deze drukte vaD pas sagiers en gasten is hem te veelzoodat wij nu niet meer gaan //Ik vrees, dat er geen kans bestaat, dat hij ons dezen avond bezoektals wij dus gaan, missen wij al het nieuws, waar naar wij zoo brandend verlangen". Toch werd Ediths raad gevolgd, maar niet voordat de belofte verkregen was, dat de kapitein twee uren later hun op het kantoor van den heer Henderson een rustig uur geven zou. Trouw aan zijn woord versoheen de oude zeeman juist op tijd. «Welnu", zeide hij, terwijl hij plaats nam en een klein valiesje met brieven en geschenken op de tafel zette, «ik heb zoo veel te vertellen en zooveel af te leveren, dat ik nauwelijks weet, hoe te beginnen". „Begin maar met mij", zeide Edith. «Hebt gij mama gesproken «Ja, en allen ten uwent verkeeren in den besten welstand. Vol verlangen zien zij uit naar het volgende jaar, waarin uu haar overkomen naar hier als zeker be paald is. En zie hier", zeide hij en sloot het valies open, «hier zijn uwe brieven en bewijzen van aandenken, en daar", ging hij voort en reikte Edward een pak over, «dit is uw deel". //Hebt gij Rjrslip nog kunnen bezoeken geest met den candidaat van Rechts in her stemming mocht komen W at zal het Hbl. dan zeggen yan dezen belhamel der stakingsdagen Het is goed, voor nu of voor later, niet te vergeten wat het Hbl. ten deze geschreven heeft. Hst moet zorgvuldig worden bewaard. Het Hbl. zal intu3schen goed doen te lezen wat Het Volk zegt Onze partij heeft in 1903 zich solidair ver klaard met den strijd tegen Kuypers dwangwet- ten. Het is aan die dwangwetten te danken dat in I905 het Handelsblad de vlag kon uit steken omdat Kuyper gevallen was. Wil men zich nu, na geprofiteerd te hebben van de nawerking dier stakingswetten, wreken op de menschen die er zich tegen hebben verzet dan aanvaarden wij den strijd. Ondankbaar Handelsblad En homogene Linkerzijde Een flauwe nagalm van beschouwingen in de vreemde, hoofdzakelijk Fransohe pers, dringt ook tot ons door. Voor zoover deze met eenige politieke bijsmaak gemengd zijn, spreekt de Neder- landsohe per3 daarover eenstemmig in af keurenden of ontkennenden sin. Uit den toon onzer pers blijkt veel meer dat de Duitsohe Keizer een gezien Vorst is, wien een hartelijke ontvangst in ons midden bereid zal zijn. De Duitsohe Keizer is in ons oog een «man'' op den trooD, wiens kloek en zelf standig optreden, wiens wijs beleid, wiens steeds gunstig geslaagd pogeo, en wiens streven om den vrede te bewaren, harte lijke sympathie vindt onder ons volk. Daarbij komt, dat ons volk, bij hetwelk echte, degelijke huiselijkheid en een hoog- siaand gezinsleven steeds in hooge eere zijn gebleven, bekroond is door wat het van een gelukkig, inderdaad voorbeeldig familieleven van het Duitsohe hofgezin kwam te vernemen. En dan nog, wie als Keizer Wilhelm telkens als daartoe de gelegenheid is en die was er dikwijlsopenlijk en met klem, al is het dan ook niet altijd in woorden die we tot de onze zouden willen maken, zijne onderwerping uitspreekt aaD den God des hemels en der aarde en den was Charles' vraag, zoodra hij Edith en Edward met opgewonden drukte bezig zag, ®m hunne schatten in te zien en te regelen. «•Ja, en ik heb er zeer kort vóór mijn vertrek twee avonden met tante Esfhor doorgebracht. Charles, uwe tante is eene zeldzame vrouw, nog nooit ontmoette ik iemand, zoo degelijk en tevens zoo uiterst nederig en bescheiden. Zie hier een pakje van haar voor u. Zij zeide, dat zij geene vriendin van briefsehrij ven is, maar wat zij schrijft, is, naar ik geloof, waard om in goud gedrukt te worden". «•Ja", hernam Charles, «zij is eene beste, eerbiedwaardige vrouw", en was tegelijk reeds bezig met ook zijn pakket te openen en den inhoud begeerig na te gaaD. «Ik heb een paar uur bij uwe goede moeder doorgebracht, Amesbury", zeide de kapitein, zieh tot deze keerende, zij was beter en sterker dan bij mijn laatste bezoek, en uwe lasge brieven, die de mail haar geregeld brengi, zijn haar een waar levensgenot. Hier is ook yoor u een pakje, waarop «met zorg te behandelen'' staat, dus zeker een geschenk, dat u blijde zal maken". Na zoo al het jonge dolkje geholpen te Rebben, nam kapitein Roe bij den heer Henderson en zijne vrouw plaats, en ving met hen een gezellig praatje aan om ook hunne nieuwsgierigheid naar omstandig heden en oude bekenden in het vaderland te bevredigen. Het was dien avond een recht vroolijke gelukkige avond. Roberts gelaat had er in maanden zoo zonnig en opgeruimd niet uitgezien als nu. Edward en Edith waren weder geheel als kinderen tehuis. Zoo Heiland der volken, die heeft reoht op onze sympathie en genegenheid. Die hem ook geworden zal De herfst is ingetreden en de winter staat voor de deur. En met hef seizoen van koude en guurheid en korte dagen komt ook weder den tijd van zorgen voor onze diaooniën. En nu treft het misschien ook onzen lezers wel eens dat de z.g. anfi-clerieale bladen zich uitsloven om de sommen op te geven door een ooneert of uitspanning voor een of ander doel bijeengebracht of om den lof te verbreiden van inrichtingen als het Leger des Heils inzake haar maat3ohappe- lijken arbeid, maar stelselmatig zwijgen, of als exclusief veroordeelen wat de Kerk van Christus in dezen doet. Ons komt het voor, dat ligt aan tweeërlei oorzaak. In de eerste plaats omdat onze diaconieën in stilte werken. Alleen bij bepaalde in formatie is er iets van te merken. Voorzeker niet te betreuren. Die stille arbeid moge onttrokken blijven aan on bescheiden blikken. Er is ook een tweede reden en die is afkeer van de Kerk of voor 't minst van haar karakter. Ziet ge wat buiten uw kring geschiedt En wat doet gij Dat werkt verlammend op hem die geeft als op hem die uitdeelt. En toch wie zieh de moeite geeft de jaarcijfers van partiouliera vereenigingen met die van de verschillende diaconieën in dezelfde plaats te vergelijken zal wel tot de oonelusie moeten komen, dat de laatste niet behoeven tot schaamte te strekken, Waarschijnlijk wel hebben gevers en uitdeelers zich te schamen tegenover Hem die hun de zorg voor de armen toe vertrouwde. Ongetwijfeld niet tegenover anderen. Kurk. Het praotische artikel, dat algemeen bekend is onder den caam van kurk, is de dikke, buitenste, zwamachtige bast van een soort eikenboom, dien de geleerden quercus suber noemen. Deze kurkeik wordt van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. ËH leefden zij bij hunne brieven en geschenken als bij hunne mseder en zuster. Charles had het bijzonder druk met zijn vaderlijken vriend, en was het eene oogenblik de oude schoolknaap van Ryslip en dan de aan- aanstaande koopman van Melbourne. Niets geeft aan het leven in koloniën zooveel kleur en opgewektheid als het nieuws uit het moederland en verblijdende berichten aangaande vrienden en bekenden daar. Afstand en afwezigheid verteederen het hart, maken liefdebanden dubbel zoo sterk, en terwijl alle grieven en gebreken ver geten worden, blijft alleen het beeld van deugden en vriendelijkheden, die tot be minnen dringen. Na allerlei vragen beantwoord te hebben, oordeelde kapitein Roe, dat nu ook hij eens met vragen aan de beurt moest zijn en zijne eerste vraag was «En hoe maakt het mijn oude vriend Beetlebrow?" «Wel gezond en tevreden, en het gaat hem in zijne zaken wat best", antwoordde Charle3. «Hij is een degelijk man en zoo trouw als ooit aan zjjoe godsdienstige beginselen." «Wij hebben allen een groote mate van eerbied voor Beetlebrow", vervolgde Edith. „Ik beschouw hem zoo half als een voogd en raadsman. Hij heeft zulk een flink gezond verstand, dat, nu't door het geloof geheiligd is, hem altijd goeden raad doet geven. Ik heb hem lief als een ideaal van een zeeman". «Hij is een van de Montague's beman ning, Edith", zeide de kapitein lachende, «en niet een van de minsten. En nu heb ik u ten zijnen aanzien iets nieuws te vertellen, waarvan gij zult ophooren, maar als van een blijde verrassing". ruim dertig voet hoog, komt het meest voor in eenige zuidelijke streken van Frankrijk, in Spanje, Portugal, Italië en Barbarije, heeft in vórm en groei veel overeenkomst met den altijd groenen eik, en bereikt een hoogen ouderdom. Wanneer hij zekeren graad van rijpheid bereikt heeft, werpt hij van zelf zijn bast afmaar de hoedanigheid daarvan staat dan ver beneden die van den ba9t, dien men op den daarvoor gesohikten tijd van een boom afschilt. De meeste kurk is uit Catalonië in Spanje afkomstig. De bast van den kurkeik is ruw en zwamaohtig op den stam en op de hoofdtakken, glad en grijs op de kleinere takken, en wit en donzig op de jonge spruiten. Het beste kurk voor den handel wordt van de oudere boomen geschild, wijl dat der jongere boomen te poreus voor het gebruik is. Niettemin moeten de boomen geschild worden vóór zij twintig jaar oud zijn, daar dit noodig is om vervolgens beteren bast te bekomen, aangezien na elke afsehilling de bast in waarde toe neemt. Het eerst ingezamelde kurk is dun, vol scheuren, en uit dien hoofde van weinig waarde. Het kurk is de buitenste bast' die bij dea kurkeik dikker, in grooter hoe veelheid en gemakkelijker efsohilbaar is dan bij alle andere boomen. Bij het afschil len moet men altijd zorg dragen, dat de fijne, gevoelige bast, die het splint bedekt, niet beschadigd wordt, omdat hieruit, na verloop van weinige jaren, het kurk weder aangroeit. Doorgaans wordeD de boomen eens om de tien jaren geschildals de boomen zeer oud zijD, kan men het veilig om de vier of vijf jaren doen. De geschied vorscher, voor wien Diets te klein of te nietig is, heeft zieh ook met den stamboom van den kurk als sluitmiddel beziggehouden. En zoo zjjn wij ook te weten gekomen, dat het gebruiken van kurk voor het sluiten van flssschen, na3i' men over 't algemeen als zeker aanneemt, in de vijf tiende eeuw «in zwang" is gekomen. Na tuurlijk zullen de Chineezen wel weereen eeuw of tien vroeger met deze sluitmethode bekend zijn geweest, en de langgesfaarte Mandarijnen misschien reeds een mes met een kurketrekker in hun zak gehad hebben, eer wij hier een kurkeik van een beuk konden onderscheiden, maar dat spreekt «Goed nieuws van BsetlebrowDat jmoel gij ons dadelijk mededeelen", riep Edilh met onverholen ongeduld uit. «Wel, ik was op zekeren dag in het Jeruzalem-koffiehuis ts Londen, waar ik met iemand seheepssaken had af te doen, toen iemand, die blijkbaar op mij had gewacht, naar mij toe kwam en vroeg «Zijt gij niet kapitein Roe van de Mon tague?" Op mijn bevestigend antwoord, deed hij mij de vraag, of ik hem gaen inlichtingen kon geren over een man, die nog de voorlaatste reis met mij moest gedaan hebben en die George Antleff heette? „Antleff, Antleff", zeide ik, «neen, mij is niemand van dien naam bekend". «Mis schien", ging hij voort, «staat hij bij u onder den naam Beetlebrow te boek O ja", was mijn antwoord, «dien ken ik best. Die Beetlebrow is als zeeman een opperste beste, en in alle opzichten eeadegelijk braaf man". „Wel dat doet mij genoegen", vervolgde hij, maar als vreesde hij, dat ik een lofrede zoo gaan houden, haastte hij zich er bij te voegen, «overigens heb ik juist geen getuigenis omtrent hein noodig, mijn patroon is het voornamelijk te doen om te weten, of de man nog in leven is". *Wie is uw patroon vroeg ik. «Da procureur Adams van Linoolns Inn", zeide hij, en overhandigde mij tevens diens kaartje, waarna hij mij zoo oppervlakkig iets van de zaak verhaalde. George Antleffs groot vader was ook zeeman en had, wat weinigen doen, een kapitaaltje vergadert. Toen liet hij het zeeleven loopen, trouwde en zette zieh in een dorp aan de kust neder. Zijn huwelijksleven was evenwel verre van gelukkig, waartoe ook misschien zijn oude gewoonten bijdroegen, Hoe dit zij, van zelf, en dat trekken we ons ook niet aan. Opmerkelijk is het, dat zoo niet het, dan toeh de kurk, als zoovele andere din gen, weldra haar tijd zal gehad hebben. De «beugelsluitiag" heeft, reeds grooten- deels de «kurksluiting" van onze tlessohen verdrongende kurk moet zich tot het beperkte terrein der kruiken enapothekers- flesohjes bepalen, de kurkensnijder zal er het beugelmaken bij moeten leeren, en de dagen zijn komende, dat we met onze kindskinderen naar een museum van oud heden stappen, om hun te laten zien, hoe 'n grappig ding zoo'n «kurketrekker" toch was 1" Alle goed kan door overdrijving kwaad worden. Tegenover het begrip dat de straf moet geëvenredigd zijn aan de misdaad staat de leer der humaniteit die niet zelden recht voorbijziet ea straf vergeet. Onlangs voelde heel de beschaafde we reld daar iets van, want men murmureerde omdat de President aan den gruwelijksten moordenaar der laatste tijden gratie van de doodstraf had geschonken. In een Parijseh dagblad wordt dezer dagen melding gemaakt van het veeljarig verblijf van den moordenaar der Ooeten- rijksche Keizerin. Deze moordenaar was, zooals zich wellicht sommigen herinneren, een anarchist, die roeping geveelde vorsten welke dan ook, te vermoorden. Deze gestrafte staat 's morgens zeven ure op, gebruikt voor zijn ontbijt een liter koffie met melk en één kilogram brood. Van 7 tot half twaalf werkt hij. Om twaalf uur tweede maaltijd, in een schotel 'n liter groente, voorts aardappelen, wortelen of rijst, met hetgeen er by behoort goed klaargemaakt. Tweemaal per week krijgt de veroor deelde als alle anderen, soepvleesch, voorts een halve liter wijn per dag en 's Zondags meer. Van half een tot een ure wandelen. Alle veroordeelden, ook hij, hebben recht op een pijp tabak. Van 1 tot 2 ure onderwijs, daarna werkt hij weder tot half zes, daarna opnieuw wan deling, om zes uur avondeten en negen ure bedtijd. hij verliet vrouw en kind, en begaf zieh naar Amerika. Hier wist hij winst te doen met het medegenomen geld en werd een rijk man. Hij schreef aan iemand in het moederland en zij, die daar hem gekend hadden, rekenden het ook niet de moeite waard om naar hem te vernemen, of naar briefwisseling met hem te trachten. Toen hij oud geworden was, deed eeDe toeval lige omstandigheid hem Beetlebrows va der ontmoeten die, misschien omdat hij zieh in den smokkelhandel had laten be trekken, naar Amerika de wijk had ge nomen, totdat hij de zaak durfde dood gebloed aohten. Verheugd zijn kind zoo ongedeerd weder te zien, vooral toen hij hoorde, dat zijne vrouw, die hij ontvlucht was, reeds jaren overleden was, drong hij er bij dezen op aaD, om zijue vrouw en gezin naar Amerikate brengen. Beetlebrows vader is daarop teruggekeerd, maar het schip verging op de Engelsche kust, en wel in de nabijheid van het dorp, waar Antleff gewoond had. Antleffs lijk werd daags daaraan gevonden, en de plotselinge sehrik werkte met zulk een sohok op zijue vrouw, dat zij bewusteloos werd en reeds daags daaraan stierf. Haar zoon bleef nu ongedeerd over en werd zoo wat aan zijn lot overgelaten, zoodat 't mijn patroon niet weinig moeite heeft gekost hem op het spoor te komen. Reeds had hij bijnaden moed opgegeven, toen een oud man van die plaats, die van ons onderzoeken gehoe rd bad, ons berichtte, dat hij onder den naam Beetlebrow voer, en allerwaarschijnlijkst door ons onder de bemanning van de Montague zou gevonden worden. (Prot. Illustratie(Wordt vervolgd j

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1