Suitenlandscii Overziebt. Bij President Steyn. Scliooliiieuws. UIT DE PROVINCIE. LANDBOUW. Gemengde Berichten. dus de bevoegdheid om mee te spreken waar het geldt een invloed oefenen op de Lands- regeering, worden ontzegd? Zijn er, als ge aan het onderwijs denkt, ook geen rijke »bedeelden"? Men zal zeggen, ja maar een arme bedeelde is zoo «afhankelijk" van zijn weldoener. Doch er zijn dan toch ook tal van andere menschen in de maatschappij die verre van arm zijn, en toch van auderen bijzonder afhankelijk. Trouwens heeft sedert de invoering van de geheime stemming dat argument van «afhan- kelijkheid" zeer veel van zijn kracht verloren. Wij gevoelen dus eenerzijds voor een uit sluiting van «bedeelden" bitter weinig, hoewel wij anderzijds beseffen, dat er misschien veel voor is te zeggen om allerhande grove mis bruiken bij de stembus te voorkomen en te weren. Maar, indien ge hen uitsluit, dan kunnen wij ons zeer goed begrijpen, dat het Centraal-Co- mité bijv. kerkelijk ondersteunden niet onder de «bedeelden" wil rekenen, maar verstaan wij niet, waarom alleen geheel of gedeeltelijk levenson derhoud van Rijkswege genoten, en dan nog slechts over een instelling van weldadigheid heen, het kiesrecht moet ontnemen. Immers, als ge „bedeelden" niet wilt toelaten, dan moeten van het kiesrecht worden uitgesloten allen, die van Overheidswege, hetzij direct, of ook in den door hetCentraal-Comitd aangewezen indirecten vorm, worden ondersteund. Ook de hulp van de stedelijke armenzorg, het- zij direct of indirect, moet dan het kiesrecht doen vervallen, evengoed voor de Kamer en de pro vincie als voor de gemeente. Het dankt der Rotterdammer niet gera den het door het C. C. aanbevolen art. 80, ook wat zyn derde alinea betreft, te aan vaarden Er liggen hier voetangels en klemmen. Misschien nog veel meer dan zonder verder onderzoek oppervlakkig is te zien. En zouden we dan zoodanig een art. 80, waar tegen zulk een reeks van bezwaren kan worden ingebracht, durven invoegen als nieuw artikel in onze Grondwet? Het zal natuurlijk practisch nooit zoover komen. Maar laat het óók nooit zoover komen, dat onze anti-revolutionaire partij, met het door het Cen- traal-Comité ontworpen art. 80 te accepteeren, zich zou maken tot een voorwerp van zeer ge rechtvaardigde critiek voor het gansche politieke Nederland. Thans houden de vrijzinnige bladen zich nog stil. Maar indien, de deputaten-vergadering over eenkomstig het voorstel van het Centraal-Comité eerst eens aldus besloot dan zou allengs de critiek loskomen. En dan zoudt ge wat hooren. Ja, veel hooren, waartegenover ge machteloos geslagen zoudt staan. In onze gemengde berichten geven wij een staaltje van droeve partjjtucht in de Duitsche S. D. A. P. Daar hebben twee soc.-dem. Rijksdag afgevaardigden in den stoet achter 't lijk van hun Groothertog geloopen, en krijgen hiervoor nu in het hoofdorgaan der partij een barre afstraffing. Nog schandelijker gaat het echter toe in de Fransche 8. D. A. P. Daar is een deel der partijgenooten zeer verbitterd op Briand die minister werd, en, schoon hij overigens zijn socialistische ge voelens niet heeft afgelegd, als 'n renegaat (afvallige) buiten da partij behoort gezet te worden. Althans volgens sommigen. Het nationale congres van radicalen en radico-socialisten zal hieromtrent binnen kort dienen te beslissen. Maar nu hebben 'n drietal partijgenooten, onder welke ook Basly, deelgenomen aan een ontvangst van dezen minister bij gelegenheid van diens bezoek aan eenige plaatsen in het Seine- departement. En nu zijn er al in de partij die, in anti cipatie, in vooiuitgryping van een door het congres te nemen beslissing, deze drie hebben uitgestooten, wegens hun vriend schap voor den „renegaat". Ook hier komt weer het groote verschil, de scheur, uit t.usschen de groep-Jaurès die Briand wenscht te handhaven, en Her vé den grooten tegenstander van Briand. Overigens is 't een teekenend feit dat de heethoofden in de socialistische partij zelfs den ouden Basly niet ontzien, den man, die meer dan eenig ander voor de partij en voor den werkman deed, reeds dertig jaar ge leden met Camélinat da bezielende leider der werkstakers was en in de Kamer, waar van hij al die jaren lid was, de opvolgende regeeringen steeds meer wist te dringen in de richting der sociaal-democratie. Dien man wil men nu uitstootenIs dat vrij heid Keizer Frans Jozef van Oostenrijk en Koning Leopold van België zijn ernstig 03 gesteld. Volgens deofficiëele berichten baart hun oefaid eihter geen zorg. De Fransche gezant in Marokko, Reg- nault, is gisteren, eindelijk, dcor Sultan Abd-el-Azis te Rabat in audiëntie ontvan gen. Vergezeld door een schitterend gevolg kwamen Reguault en generaal Lyautey te Rabat aan. Bij de ontvangst door den Sul tan, voor wien Rsgnault het grootkruis van het Legioen van Eer had medegebracht, werden toespraken gehouden, waarin de Sultan beloofde te zullen medewerken om orde en veiligheid te herstellen, elk spoor van hetgeen vroeger geschiedde te doen verdwijnen, en de hervormingen in te voeren bij de Acte van Algeciras voorge schreven. H\j rekent daarbij op den wel- willenden steun van Frankrijk. Het spreekt vanzelf, dat deze goedevoor- nemens van Sultan Abd-el-Azis ia Frank rijk met groote ingenomenheid worden begroetmaar men etaat nog altoos voor de vraag, of hij in staat zal wezen, die voor nemens uit te voeren. De stemming in het land, onder de Kaï Is en Sherifs, is niet zoo vredelievend en meegaand als die van den Sultan blykt te zijn. Voortdurend blijkt, dat 'n diepgewortelde haat tegen de Chris tenen en een hevig wantrouwen tegen Frankrijk bestaat. Het optreden van de FranscheD iu Algiers en in Tunis wordt, op allerlei wijzen vergroot en verergerd, aan de Marokkanen ten voorbeeld gesteld. Men vreest voor Frankrijke bedoelingen, en de vrijheidlievende Berbers willen zich liever doodvechten, dan het Fransche protectoraat of de Fransche overheertohing te verdragen. Wil Frankrijk werkelijk bijdragen tot herstel van de orde en de rust en tot het doen herleven van het vertrouwen in zijne goede bedoelingen, dan moet hel door daden tooneo, dat het niets anders wil, dan de bepalingen der Acte van Algeoiras uitroeien, zonder bijge dachten. Hoe daarover gedacht wordt, kan blijken uit betichten van de Engelsohe pers uit Casablanca, waarin verzekerd wordtdat Frankrijk streeft naar het protectoraat in Marokko. Maar Frankrijk behoeft daarbij niet te rekenen op den steun van zijn Spaanschen bondgenoot. Immers Spanje wil juist niets anders dan de bepalingen der Acte van Algeoiras uitvoeren. De Spanjaarden in Casablanoa zouden wensohen, dat een Duitsehe enquête-commissie naar Marokko wordt gezonden, om de juiste toedracht van de gebeurtenissen en de aangerichte schade te onderzoeken. En hierin ligt de grondoorzaak van den koelen omgang tusschen deze bondge- nooten in Marokko. Er zijn zelfs Spanjaar den die gelooven aan de mogelijkheid van terugroeping der Spaansche troepen. Tus schen de beide chefs, generaal lirude van het Fransche, en majoor Santa Olalla van het Spaansche leger botert het al sinds lang niet meer. Eerstgenoemde beschuldigt zijn collega dat deze zich het recht aanmatigde, als politiechef buiten Casablanca optreden de, den Europeanen het verblijf buiten de poorten te verbieden. Geljjk in Oostenrijk dreigt ook in Enge land een spoorweg-wereld-quaestie. Het geldt ook hierverbetering der positie van spoorweg-ambtenaren en de erkenning der vakvereeniging door de spoorwegmaatschappijen. Weigeren deze laatsten, zoodat de vak vereeniging van spoorwegambtenaren niet als vertegenwoordigster der ambtenaren met de spoorwegmaatschappijen mogen onderhandelen, dan wordt de algemeene staking geproclameerd. Men meent dat het publiek op de hand der stakers zal zijn, dewijl de weigering der spoorwegmaat schappijen aan hooghartigheid wordt toe geschreven. De mijnwerkersbond heeft zich reeds uitgesproken dat de staking van 't spoor wegpersoneel steun zou verdienen. De leider der beweging, Bell, is een ver standig maD, de eenige naar 't schijnt, in staat om een conflict te voorkomen, wan neer er aan de aridere zijde ook maar eenige toenadering valt te bespeuren. Een verslaggever van Het Handelsblad heeft oud pres. Steyn opgezocht op zijn „plaats": Onze Rust. 't Is de moeite waard van zijn indrukken, bij dezen grooten Afrikaner verkregen, een en ander mede te deelen. Met een „kar" is hij van Bloemfontein vertrokken, om den president op te zoeken. Geven we hem verder zelf het woord «Niet zoo danig ver, baasnet maar een rukkie", zei de «driver", een kaflerboy. Maar dat «rukkie" duurde nog ruim een uur. Toen om een «kop" heen, recht op een «farm" aan. Daar zou het dan wel zijn. Het was daar echter niet. Wij draaiden links af, en daar werd in de verte een tweede «koppie" zichtbaar, met veel groen en hoog opgaand ge boomte aan zijn voet. Nog een tien minuten en wij reden «Onze Rust" op. De eenvoudige, maar vrij ruime en aan deze zijde geheel door warandes omgaven woning, van baksteen opgetrokken, werd tusschen het groen door zichtbaar. En niet zonder eenige ontroering herkenden wij een oogenblik later ook, in den uitgestrekten vruchtentuin bij het huis, de groote, breede, for- sche gestalte van den grooten patriot, die in zijn voorkomen het beeld geeft van zijn machtigen geest, zijn krachtig denken van groot staatsman, dien hij zich getoond heeft. Zooa's later bleek, nam de president zijn vruchtenboomen in oogenscouw, om te zien of er ook schade was gedaan door de rijp ge durende den nacht. Hij had den bezoeker al opgemerkt of men had hem op deze al attent gemaakt. Althans, nauwelijks «afgeklommen" van het voertuig en de richting ingsslagen van de plek waar de pre sident was, kwam deze ons ai te gemoet. Met lenigen, veerkrachtigen tred, rechtop, de lange, donkere baard lichtelijk fladderend in het ochtendwindje, kwam de president naar ons toe en, zoo waarlijk, hïj stak de hand uit naar zijn bezoeker de hand, die nog niet zoo lang geleden krachteloos was. Of de bezoeker binnen wilde zitten of buiten Nu, buiten was wel zoo verkieslijk, en zoo zat de president weldra op de zij warande in een badstoel en zijn bezoeker tegenover hem. De president is hoogst tevreden over den vooruitgang van zijn gezondheid. Wel heeft Z.H.Ed. nog niet het volle gebru.k van zijne handen, maar dat wordt steeds beter, en met de oogen gaat het nu al zóó goed, dat het lezen, zelfs van brieven geen bezwaar meer heeft. Alleen schrijven is nog niet mogelijk, maar dat doet in den regel mevrouw Steyn voor hem, voor zoovef het noodig is volgens dictaat. Het verblijf in Nederland is bij den president nog altijd in aangename herinnering. Hij ont vangt van tijd tot tijd Hollandschè bladen en kijkt die ook wel in, maar dikwijls bemerkt hij, dat men over het algemeen ten onzent nog maar slecht op de hoogte is van toestanden hier. 't Gesprek liep toen eerst over den oeöperatieven woluitvoer, die voorloopig reeds 'n groot succes heeft, waarna de vraag aan de orde kwam, of ook de uitvoer van granen een toekomst hebben kan. Of de president meende, dat er met verlaging van spoorvracht voor granen naar de kust, met het oog op export over zee, gewacht zou moeten worden, totdat de Zuid Afrikaansche Statenbond er zou zijn. «Er zal volstrekt niet gewacht be hoeven te worden", antwoordde president Steyn, «want dat is eene zaak, welke m. i. de verschil lende spoorwegadministraties nu reeds gemak kelijk met elkaar kunnen regelen. Men zal die vracht zeer laag kunnen stellen. Nu moeten de goederenwagens na goed opgebracht te heb ben, toch ledig terug naar de kust. Men zal dus bij de bepaling van wat de vracht moet zijn in hoofdzaak slechts rekening hebben te houden met meer slijtage van rails, wissels enz. en van rol'end materiaal. Gaat dan verdei het graan als ballast mede met langs Zuid-Afrika naar Europa terugkee- rende schepen, dan is er geen twijfel aan, of er zal een toekomst zijn voor Zuid-Afrikaansche landbouwproducten op Europeesche markten. Wat echter Zuid-Afrika altijd zal doen achter staan bij Noord-Amerika, wat Export van granen betreft, dat zijn de wisselvalligheden, waaraan men hier blooigesleld is ter zake van de land- bouwpjagen, zooals droogte, sprinkhanen, enz. In den verderen loop van het gesprek kwam ook de staals-exploitatie van de Waterberg tinmijnen in transvaal te berde. De president liet zich zeer gunslig daarover uit en wilde nog verder gaan. Z.H.Ed. had bij zijn jongste be zoek aan Transvaal met generaal Botha van gedachten gewisseld over het exploiteeren door de Transvaalsche regeering van een goudmijn, ten einde aan Afrikaanders de gelegenheid te geven zich te bekwamen in het mijnwerk. Op Engelsche mijnen is daar maar min gelegenheid toe, ook ten gevolge van het zich afzonderlijk houden van de vreemde, geïmporteerde mijn werkers. En ten slotte kwam natuurlijk de vraag voor den dag, of de president nu werkelijk geen deel zou nemen aan het bestuur van het land, nu de verkiezingen voor het wetgevend lichaam aanstaande zijn en het optreden van eene re geering uit de Boeren als zeker te beschouwen is. «Voorloopig niet", was het antwoord. «Wel ben ik van verschillende zijden dringend aan gezocht, maar ik acht het beter nog een paar jaar rust te houden". Dit maakte een einde aan het bijzonder on derhoud, en eenige oogenblikken later hadden wij gelegenheid mevrouw Steyn te begroeten, die in het ruime studeervertrek van den pre sident thee schonk. Het gesprek met deze hoog intelligente vrouw, die geheel met haren be roemden echtgeeoot medeleeft, en met den pre sident liep verder meerendeels over huiselijke omstandigheden. De indruk, welken wij op den terugweg naar Bloemfontein medenamen, was, dat daar op «Onze Rust" twee warme harten blijven klop pen voor het Zuid-Afrikaansche Boervolk en de scherpe geestesblik van den president met de grootste belangstelling blijft volgen alles wat er met betrekking tot dat volk omgaat. Bicrknieaiws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te LaDgersk, A. v. Griethuijsen eend. te Utrecht; te Oostzaan, D. Mulder te Zwartewaal. Bedankt voor Donkerbroek door G. de Leeuw cand. Geref. Kerken. Beroepen te Nuntpeet, A. v. Dijk te Oudewater; te Sehettens, J. Douma oand. te Ee. De Unie-eolleete heeft dit jaar opge bracht te Aardenburg met Eede en St.- Kruis f 11,02. Tot onderwijzeres aan de openbare lagere sehool te Zouteiande is benoemd mej. J. G. Snijders te Middelburg. Den leu November 1907 zal het 25 jaar gek den zijn dat de Rijksnormaalsobool te Axel werd opgericht. Eenige onder wijzers hebben besloten dat 25-jarig be staan feestelijk te vieren en daartoe o.a. eene reünie te houden van alle oud-leer lingen die aan de Rijksnormaallessen aldaar hunne opleiding hebben genoten, alsmede van de leeraars, die aan die school werk zaam geweest zijn. De commissie bestaat uitB. van Ruijven, Axel, eere-voorzitter F. Schilfer, St.-Jansteen, voorzitter H. de Caluwé, Sas van Gent, penningmeester; J. F. Peuleman, WestdorpeJ. F. An- driessen, Koewacht; mej. Joh. de Kraker, A. de Kraker, P. van de Peil en A. Pauw, Terneuzen en mej. O. M. J. Waalpat, Zuiddorpe, secretaresse. Ds. J. H. Donner te Breda heeft wegens zijn menigvuldigen arbeid voor zijn benoeming tot curator van het Geref. Gymnasium te Kampen bedankt. Geslaagdaan de universiteit te Leiden voor het doetoraal examen rechts wetenschap de heeT J, C. W. N. de Bruyn van Melis en Mariekerke, geboren te Middelburg. En aan die te UtrechtAa» ex dier- en delfstofk.A. F. Baert. Cand. rechten: A. J. Moll en L J.J. van Apel doorn LJz. (met lof); eu aan die te Am sterdam doctoraal examen scheikunde cum laude de heer H. Dutilh. Middelburg, De sergeant J. Zonruiter van het 2e batalj. 3e reg inf. alhier, wordt van 15 October—31 Januari as gedeta cheerd by de normaal-schietschool te 's-Gravenhage tot het volgen van een gymnastiek, soherm- en zwem-cursus. Middelburg. De bij het 3e reg. inf. nieuwbenoemde 2e luitenants, J. W. M. Wins en L F. van der Benden, worden ingedeeld bij het 2e bat., in garnizoen alhier. Naar wij verne,men, wordt als gevolg van de jongste brochure, uitgegeven door den heer Van Dalsum, door'n staatscom missie 'n nieuw onderzoek ingesteld naar den toestand op het kroondomein, rent ambt Hulst. Stcrt. no. 237 bevat de statuten der Veilingsvereeniging „Walcheren'' te Mid delburg. Ierseke, De Werk mans vereenigiDg „Eendracht maakt Macht" heeft het huis van den heer A. Hoebeke uit de hand ge kocht voor f1300. Waarschijnlijk zal het gebouw worden ingericht tot vergaderlo kaal dier vereeniging. Borsele. Bij H. M. de Koningin is bezwaar ingebracht tegen de verkiezing van een wethouder alhier, omdat de g.- kozene en zyn tegen-candidiat, in stryd met art. 46 der gemeentewet, deel hebben genomen aan eene herstemming tusschen den benoemd® en zijn mededinger. II e e ii t s z a k e n. Het Gerechtshof te Amsterdam deed uitspraak in de zaak van den 66-jarigeu H. E van den Dool, door de 4e Kamer der Amsterdamsohe Rechtbank veroordeeld tot 6 jaren gevangenisstraf, omdat hij een gewoonte heeft gemaakt van het opzettelijk koopen van verfwaren en aame'wante artikelen, waarvan hij wist dat de ver- koopers ze hadden verkregen door weder rechtelijke toeüigeniDg uit een pakhu's. Het vonnis werd vernietigd, en opnieuw rechtdoende, beklaagde veroordeeld tot 5 jaren gevangenisstraf met aftrek van 8 maanden voorloopige hechtenis. De Mangelwortel teelt. II. Van de mangel wortels en voederbieten bestaan heel wat raesen. Sommige dezer rassen worden maar bepaald in sommige streken verbouwd en zyn dus meer plaat selijk, andere worden meer algemeen ge teeld. Dat deze rassen onderling veel in productievermogen en in gehalte aan voe dende bestanddeelen kunnen verschillen, hebben we reeds in een vorig nummer aan getoond. Ook in grootte, kleur en vorm der wortels, alsmede in den vorm en den stand der bladeren verschillen ze veel. Naar ver houding bevatten de kleine wortels meer droge stof en dus ook minder water dan de groote. Do kleur heeft wel geen invloed op de productiviteit, maar toch is zij daarvan een kenmerk. Wanneer men b.v. van het zelfde ras twee soorten kweekt, dan zal man bemerken, dat de gele soort hooger op brengst geeft den de witte. De vorm heeft met 't productievermogen niets te maken de meening, dat de langwerpige soorten meer opbrengen dan de ovale of ronde soorten, doch dat de laatstgenoemde het van de eerstgenoemde in gehalte winnen, is niet juist. De soorten welke het moest opbrengen zyn le. de Eagelsche roode, of lange roede; 2e. de rosé Jaapjespeen 3a. de groenkraag Jaapjespeen 4a. de gele Duitsche, of lange gele5e. de Golden Tankard6e. de Eckendorfer. De eerBle vier soorten bobben lange wortels en worden in ons land veel ver bouwd. No. 1 groeit voor 2/3 boven den gronl en is vrij gemakkelijk te rooien. De beide soorlen Jaapjespeer groeien grootendeels in den grond zij munten uit door hun hoog gehalte aan suiker en aan droge stof: 9-10 pet. suiker en 13 15 pet. droge stof. De rassen vermeld onder nos. 5 en 6 hebben rolronde wortel, die weinig in den bodem dringen, zoodat zij heel gemakkelijk te rooien zijn. No. 5. de Golden Tankard heeft een gele kleur en een hoog gehalte aan suiker 7-8 pet. en aan droge stof 12-13 pet. De opbrengst van dit ras valt echter nog al eens tegen zoodat de Golden Tankard het af moet leggen tegen no. 6, de Eckendorfer. Van dit ras teelt men gele, roode en witte soorten. De cilindervormigs wortels hebben in hel midden eene insnoering, veelal zijn zij van onder iets dikker dan ran boven. Zij dragen zeer weinig loof. De opbrengst is zeer hoog en het gehalte aan voedende bestanddeelen nog beter dan bij de Gotden Tankard. De Eokendorfers bevatten 8—9 pet. suiker en 13—14 pet. droge stof; zij komen dus iu gehalte aan voedende bs- slanddeelen de jaapjespeen zeer nabij Wij zouden hot van groot belang achten, dat de landbouwers met de genoemde soorten eens vergelijkende proeven namen; dit is een zaak, die weinig moeite kost en toch van groote beteekenis is. Wanneer men kleine proefveldjes van pl.m. 1 Aro aan legt aanlegt, kan men zonder veel tijd ver lies elk jaar een aantal proeven nemen. Een verschijnsel, dat men ieder jaar kan waarnemeD, hoewel het eene jaar meer dan het andere, is bet doorsohieten der mangel- wortels en voederbieten. Dit doorschieten is een teruggang tot den stamvorm. Oor spronkelijk was de mangelvrucht esn één jarige plant, die in heizelfde jaar van deD uitzaai, dus bloem en zaad gaf. De cultuur heeft hem echter tweejarig gemaakt, geen wonder dus, dat de mangelwortel soms neiging vertoont, om tot zijn „natuurstaat" terug te keeren. Dit doorschieten is zeer nadeelig, daar de wortels in dit geval klein blijven, houiig zijn en weinig suiker op leveren. Dit verschijnsel kan ook een ge volg zijn van te vroeg of te diep zaaien, waarom het aan te Taden is, niet te vroeg of te diep te zaaien. Sommigen snijden de zaadstengels af, doch dit geeft weinig baal, beter is het, de mangelwortels, welke door schieten, zoo spoedig mogelijk uit|letrekken daar zij maar onnut plaats beslaan. Ten Rodengate Marissen raadt in zyn „Bijzondere Plantenteelt" aan, om dit uit trekken te doen vóór 15 Juli en nadien datum alle nog komende doorschieters te laten staan, daar deze nog voor veevoeder geseh k zijn,tenminste als de nazomer niet al te droog is. Wordt vervolgd. Het ongeluk te Rotterdam (zie ons vor'g no.) met J. P. S. op 't stoomschip Southport heeft zich eenigszios anders dan wy meldden toegedragen. Hy was in het ruim bezig met lossen en kreeg plotseling een ledige mand, die per ongeluk uit den haak was geschoten, op zyn rug. Hy werd daarom boos en giug naar het dek om den man die bij dezen haak stond af te straffen. Na een kleine woordenwisseling ging hy weer naar beneden en bleef daar plotseling dood. Gisteren greep op de Waal voor Rossum 'n afvarende sleepboot den anker ketting van een daar liggende vischaak. Deze lag ook met een kabel aan den wal vast. De visscher wilde dezen kabel vlug losgooieB, doch raakte er in verward, waar door hem het onderbeen werd afgekneld, zoodat hem het been by de knie afgezet moest worden. Te Enkhuizen viel een verversknechtje, 15-jarige zoon eener we duwe, uit de goot vau een vry hoog huis en kwam met het hoofd op straat terecht. Hij werd per brancard naar het ziekenhuis ver voerd, waar hy aan de gevolgen is over leden. Gisterennacht waren 4 personen uit Tilburg op den Bojschenweg aan het uitvoeren van allerlei baldadigheid aan de woningen langs den weg. Juist passeerde daar een berucht persocn en meenende, dat ook zijne woning het ontgelden moest, maande hjj hen tot kalmte aan. Daarop vielen de onverlaten hem met messen aan en brachten hem vierhoogsternstigesteken in den rug toe, welke terstond door een heelkundige moesten verbonden worden. Sinds Zaterdagavond werd te Prinsen- hage een alleenwonend man vermist. Toen hij zich Dinsdagmiddag nog niet vertoond had, drongen de buren de woning binnen, en daar vonden zij hem dood in den kelder liggen. Vermoedelijk is hy uitgegleden en van den trap gevallen. Een 8 jarige knaap te Frankhuis by Zwolle had terwijl hij bezig was om noten te plukken, het on geluk uit den boom te vallen. Hy stierf aan hersenschudding. Door de stoom tram Haarlem—Leiden is e. n landlooper die vooraf het voornemen had te kennen gegeven zich te laten dooden, zoo over reden, dat hoofd, arm en been van de romp gescheiden waren. Op de kermis te Osch is het weer warm toegegaan. Een man werd zoo toegetakeld, dat hy door bloedverlies haast niet meer voort kon. Hy had een 7 c.M. lange snede in het hoofd en in den rug. De daler is gearresteerd. Eergisterenavond is te Hlllegom door de stoomtram een zwerver, bekend onder den naam Kees de Matroos overreden en onmid dellijk gedood. Naar méu verneemt worden tussohen de regeering en het gemeentebestuur van Rotterdam onderhandelingen gevoerd over het leggen vau een vast garnizoen aldaar, ter sterkte van een bataljon infan terie. Door het gemeentebestuur moeten voor de kazerneering reeds zeer aauneme- lijke voorwaarden zijn aangeboden. Men schijnt de Mauve-pomp te Laren maar niet roet rust te kunnen laten. Thans is een der slurven met koperen plaat en beker afgerukt en ontvreemd. (Vad.) Van een zending geelkoperen patroon- hulzen, afkomstig van scherpe en losse patronen, verzonden van Arnhem naar de Hembrug, worden niet minder dan 18000 stuks vermist. Herstemming Franeker. Het Centraal bestuur van Vrijzinnige Kiesvereenigingen in het district Franeker besloot bij de aanslaande herstemming de oandidaluur Helsdingcn te steunen. Omtrent den Dinsdagnamiddag nabij Mijdrecht neergedaalden luchtballon,deelt men mede, dat het een militaire luchtballon was, bemand met 2 Belgische genie-officie ren 1 Belgische onderofficier. Volgens hunne mededeelingen waren zy om circa half 4 nog op een hoogte geweest van 8000 M. toen plotseling de ballon zeer snel begon te dalen, zonder dat men de oorzaak kon nagaan. Het uitwerpen van ballast hielp niet. Na eerst nog langs het dak van een hofdtede in den polder „Groot Mijdrecht" te zyn gestreken, wierpen ze het anker uit, doch dit pakte niet terstond. Eerst by de tweede maal gelukte dat, maar toen begon de üallon zoo geweldig te slingeren, dat de mand keerde en alle drie, gelukkig zonder zich ernstig te bezeeren, er uit tuimelden. Per fiets kwam onmiddellijk de noodige hulp opdagen en de ballon na van zijn gas te zyn ontdaan werd opgeborgen. Den bo6r, wiens bezaaid land, totaal was vertrapt, beloofde men vergoeding der schade, door de Belgischs regeering. De balion werd door het drietal reizigers naar Amsterdam gebracht, vanwaar zy Woens dagmorgen weder naar Antwerpen zouden vertrekken. Het drietal glimlachte, toen werd gevraagd, of ze een kykje hadden willen nemen van de fort ficatiën te Am sterdam. De onlangs in een goudsmidswiukel plaats gehad hebbende diefstal in de Pas sage in Den Haag kwam onverwachts Zondagnacht weer eers ter sprake. Daar had men een vechtpaity je op den Fluwe3- len Burgwal tusschen esn paar vrouwen en een man. Deze laatste kreeg oen klap met een parapluie (hy werd later door de politie verbonden) en riep in zijn woede, dat de vrouwen maar eens eraan moesten denken

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 2