NIEUWSBLAD TOOR ZEELAND. No 10. 1907. Vrijdag 11 October. 22e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISeH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S, 1 DE JONGE VERWEST. te Goes F, P. D'HUU, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN UIT m PEUS. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p.1,25. Enkele nummers0,025. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer S cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 10 October 1907. Op den uitkijk, de wakkere baas die in Het Friesch Dagblad wekelijks een artikel schrijft, om jaloersch van te worden, wijdt ditmaal een artikel, onder meer aan de Kiesrechtqu&estie, het Centraal Comité, de Deputatenvergadering en de Middelburg- sche motie. De veelszins zakelijke critiek in onze pers heb ik met groote belangstelling ge lezen en ik twijfel niet, of Centraal Comité en Deputatenvergadering zullen daarmee hun voordeel doen. Maar er is éen gedachte uitgesproken en dat nog wel in de met 16-voetsregisters uitgevoerde Hiddelburgsche motie, die ik niet onweersproken wil laten, want daar was ik het nu heelemaal niet inee eens. Ze kwam hierop neer, dat de Deputaten vergadering eigenlijk niets nader omschre ven moet, als zijnde daartoe niet gerechtigd maar dat ze zich zou moeten vergenoegen met eenvoudig uit te spreken, dat ze is vóór een «organisch kiesrecht". Nu zou ik mijn mond houden, als er ge zegd werdZie, voor het oogenblik zou het wy-3 zijn, als de Deputatenvergadering niet verder ging, daar ze de gegevens, de studie, de voorlichting mi3t om verder te gaan. Maar dat wordt niet gezegd. 't Snydt even dieper in 1 Er wordt gezegd, dat de Deputatenver gadering dat dus de kiezers in hun pro gramma's niet verder mogen gaan dan zeer algemeene uitspraken te geven en zich van elke aanwijzing, hoe zulk een uitspraak in een bepaalden,wettelijken vorm zou kunnen gegoten worden, moeten onthouden. Nu weet ik heel goed, dat daar veel mis bruik van gemaakt is. Ook wij zullen wel niet vrijuit gaan. Maar om nu met het badwater ook het kind weg te werpen, daar voel ik niet veel trek voor. De Middelburgers hebben er geen erg in gehad, maar zonder dat ze 't wisten of be doelden, hebben Z9 wijlen Groen van Prin- sterer nog na z'n dood op de vingers getikt. Groen bleef lang niet altijd bij algemeene uitspraken Daar heeft hij verdriet genoeg van gehad 1 Meermalen stak hij met de conservatieven in zee, als zy betuigden, dat ze toch ook wel wat voor christelijk onderwijs gevoelden om even vaak bedrogen uit te komen. Hjj durfde daarom wel verder gaan. Hij durfde wel een zeer bepaalde wetsformu- leering en wetsherziening aangeveE,met de artikelen, genoemd, erbij en de wijzigingen, die hij allereerst wou zien aangebracht. En dat dorst hij dan ten grondslag legg6n bij de verkiezingen, om daarover 't.oordeel der candidaten te vragen. Ja zal men zoggen maar dat was dan vruchtvan langdurig en mitsdien rijper overleg; had dus]meer«moreele"waardeenz. Dat kan alles waar zynik spreek dat niet tegeD, maar daar gaat het niet over! 't Is de vraag, of het dan kiezers, na nauw keurige overweging en goede voorlichting, ongeoorloofd zou zijn, om ook meer gede tailleerd hun meening over bepaalde pun ten van wetgeving uit te spreken en er de meening der candidaten over te vragen. Dan zeg ik, met het voorbeeld van Groen voor oogen Mits alle waarborgen tegen een overijlde, onbekookte uitspraak geno men worden ja! En ik vermoed zoo, dat men het in Mid delburg ook niet anders vestaat, anders zou 't me erg tegenvallen van een stad, waarin verscheidene onzer wakkere voormannen Wonen Wij g9looven niet dat de schrijver hier 't Middelburgsche gevoelen juist weergeeft. De Middelburgers kennen wel degelijk aan de Deputatenvergaderingen het recht toe om beelissingen te nemen. Alinea 1 en 2 hunner motie spreekt zich in dien zin vol doende uit. Maar zij meenen dat omschrijvingen als van 't begrip „Gezinshoofd" of dergelijke niet bij partijbesluit dienen te worden vast gesteld. Hetgeen wij beamen. Ofschoon wij van meening zijn dat er niet van vaststelling bahoeft sprake te zijD, wanneer do bi3svereenigingen verklaren, voorzoover zjj het kunnen beoordeelen, in een bepaalde formuleerïng hare gedachten over een bepaald punt van het program terug te vinden. Hier wordt dan niets bij gedecreteerd, doch alleen uitgesproken, opdat de volks vertegenwoordigers van onze, en ook die van andere richtingen, weten hoe de anti revolutionairen bijvoorbeeld het gezins- hcofdenkiesrecht opvatten. De Vlaardingsohe «bezwaarden" hebben er niet overheen gekund den heer De Geer te steunen; en hebben door hun zich onttrekken aan en ingaan tegen een be sluit van de Centrale Kiesvereeniging of zoo iets mag en of 't reglement van Kiesvereeniging en Centrale dit veroor loven laten wij in 't midden niets anders bereikt dan een voor de drie partijen dure herstemming, waarbij, vergissen wij ons niet, jhr. Ds Geer toch gekozen wordt. En wat erger is de herstemming te Franeker schijnt door deze Schiedamsche verkiezing ten gunste van den sociaal democraat beslist. Lauwe ehristeüjk-historisehen in Frane ker zouden bij een gunstiger uitslag in Schiedam wellicht te winnen zijn geweest. Nu krijgt ge ze niet meer mee. Ziedaar al de winste van deze «ein- spaisnerei". Hetgeen, ook met 'toog op 1909, te betreuren is. Jaren geleden verkneukelden zich de toenmalige liberale dagbladen in de wrij ving die gedurig, vooral bij verkiezingen, ontstond tussehen Roomsehen en Protes tanten, anders gezegd tussehen antirevo lutionairen en de Rcomseh-Katholieke Staatspartij. Ieder strootje werd opgeraapt om het, naar de gelegenheid van het oogenblik, de een of ander voor de voeten te werpen, met de. hoop dat de partij er over strui kelen mocht. Dat polilieke spelletje is uit. De ervaring heeft geleerd dat het niets meer geeft, 't Is warm loopen voor niks. Preoies hetzelfde herhaalt zich nu met en tengevolge van de scheiding tussehen antirevolutionairen en chr. hisiorisohen. Dat in Franeker minder stemmen op een anti-revolutionair worden uitgebracht. Dat in Schiedam zelfs twee candidaten van de rechterzijde stonden, dat is profetie van het aanstaand scheuren van de coalitie meent men. En toch zal men aan de linkerzyde zich verblijden met een doode musch. Waarom V Omdat die kleine twisten, ontstaan uit begrijpelijke winzucht of kortziehtige be krompenheid, tijdelijk verdeeldheid wek ken kunnen maar nooit blijvend. Heel spoedig, het spoedigst na een ge leden verlies, begrijpen de verschillende deelen der coalitie dat zij tot de rechterzijde en niet tot de linkerzijde behooren, en dat men het meest verstandig handelen zal zelf de zaken le bedisselen zonder z-ieh te storen aan de stokebranden van buiten. De antirevolutionairen en de ehr.-hislo- risehen hebben in zoomenigopziehtdezelfde belaDgen te verdedigen en hetzelfde doel voor oogen dat tijdelijke twist tooh nooit tot blijvende verwijdering leiden zal. En hun gezond verstand is groot genoeg om den tegenstander het profijt der ver deeldheid niet zonder strijd in den schoot te werpen. Een por voor de Rechterzijde. Wij lezen in de Christelijke Onderwijzer Minister Rink slaat zijn slag. Als voorstander van het openbaar onder wijs, van het nooit volprezen openbaar middelbaar onderwijs bovenal, doet hij zijn best de alleenheerschappij der openbare school op dit terrein te bevestigen. Hij stelt daartoe voor de oprichting van drie nieuwe Rijks-Hoogere Burgerscholen. De minister zal deze scholen brijgen. De helft plus één zal ze hem in de Tweede Kamer geven en de meerderheid ia de Eerste Kamer kan er niet aan komen. Aldus haalt men via een paragraaf van de begrooiing een zoet winstje binnen. De minister heeft gelijk. Hij heeft zich verklaard voer de subsi- diëering van het bijzonder middelbaar onderwijsmaar bij heeft er bij gevoegd, dat een voorstel daartoe van hem niet te waohten is. De belanghebbenden mceten zelf de handen maar uit de mouwen steken. De belanghebbenden vinden hun ver tegenwoordigers in de Rechterzijde der Kamer. Waarom behartigt de Rechterzijde dan dit belang niet? Het is niet voldoende voor aanstaande predikanten, artsen, rechtsgeleerden chris telijke gymnasia te openen. De middenstand heeft behoefte aan goed, christelijk middelbaar onderwijs. Zonder subsidie kan dat er niet komen. Waarom pakt de Rechterzijde niet de koe bij de horens De ministerieele por is er nu ook. Men zou zoo zeggen, er behoeft op niets meer gewaeht te worden. De overwonnen rabbijn. Toen do bekende prediker Claudius Bu chanan zijn reis door Oost-Indië deed, kreeg hij van de Joden uit het binnenland een zeer eigenaardig boek, een vertaling van het Nieuwe Testament in het He- br66uwsch uit de 16e eeuw. De vertaler was een zeer geleerde rabbyn geweest en de vertaling vrij goed. De bedoeling van dezen man was, een nauwkeurige vertaling van het Nieuwe Testament te geven, ten einde dit te weerleggen en de bewijzen van zijn buren, die Syrische Christenen waren, te ontzenuwen. Men ziet, de goddelijke Voorzienigheid had het anders met hem be sloten. De vertaler werd door de macht der waarheid overwonnen en een belijder van het Christendom. Zijn eigen werk nam zyn ongeloof weg, en hij leefde en stierf in het geloof aan zijn Messias, den Heere Jezus Christus. Het handschrift bevindt zich nog in de bibliotheek te Cambridge in Engeland. De Kiesrecht quaestie. De deputatenvergadering zal, ook wan neer zij de capaciteiten-quaestie vooralsnog rusten laat, niet van deze quaestie af zyn. Over eenige maanden zou een volgende deputatenvergadering toch tot een defini tieve beslissing geroepen worden. Dit gevoelen onze kiesvereenigiagen zeer wel. Daarom ware het misschien niet onge- wenBcht dat de verschillende deputaten in onze provincie, die tGgon dat capaciteiten stelsel principieel bezwaar hebben, en zij die nog aarzelen zonder voorafgaande bree- de bespreking hun stem er aan te geven, zich met elkander verstonden, om in een motie de beide „meeningen" te vereenigen. Die motie zou dan behooren uit te spre ken, dat men principieel naast een orga nisch kiesrecht bezwaar heeft tegen een individualistisch kiesrechtdoch ter wille der partijen die zonder dit laatste niet voor het eerste zouden te vinden zijn, zich bij een regeling zouden kunnen neerleggen, die hier het naaste bijkomt. Het is toch eenmaal een fait, gelijk w\j reeds vroeger opmerkten, dat onze party een kleine party in de Kaoi6r is, die zonder coalitie m6t andere partijen niets tot stand brengt. De Tweede Kamer kan geen grond wetswijziging op het punt van het Kies recht invoeren dan met twee derden der stemmen. Er moeten dus, bijvoorbeeld wat het huismanskiesrecht aangaat, 67 stem men zich daar vóór verklarenanders komt het er niet in. Nn bestaat de mogelijkheid dat wjj door toe te geven aan den eisch van andere par tijen 't huismanskiesrecht er door krijgen. Door dit na te laten, zouden wij het alge meen stemrecht krijgen, dat nog verder van het huismanskiesrecht af staat, ja principi eel er tegenover staat. De beslissing door de Staten Generaal te nemen zal zijnalgemeen kiesrecht of iets anders. En wanneer nu dit andere het huismans kiesrecht kon zijn, desnoods met cspacitei- tenkiesrccht voor mannelijke ingezetenen er bij, dan zouden wij van het onze althans iets wij zouden haast zeggen veel gered hebben. Met een «alles of niets" spelen wij het nu niet klaar. Indien er een moderne uitvinding is die zich niet in populariteit verbougon mag dan zeker wel de automobiel. Dat ding wordt allerwegen met tegenzin begroet. Het publiek staat er vijandig te genover. Zoo is het overal. Ook in de Deensche hoofdstad Kopen hagen. Maar om dien tegenzin te overwinnen heeft een club die zich voor dit vervoer middel interesseert propaganda gemaakt, en met goed succes. Op zekeren morgen ging een karavaan van voertuigen door de stad om de leden van het gemeentebestuur af te halen en tot een ritj a uit te noodigen. En zij kwamen terug, bekoord en bekecd door zooveel vriendelijkheid. Zulk een rit met zulke brave messchen was een heerlijkheid. Daarna stelden de eigenaars hun wagens beschikbaar voor heel de bevolking. Van pleinen en markten maakten zy rit ten, overladen met passagiers, meestal jeugdige. Dan heelen dag verdrongen c'e menschen elkaar om een plaatsje in de wa gens machtig te worden. En de vrees en tegenstand was daarna heel wat geminderd. De Keizer en de Keizerin van Duitseh- land zullen in de tweede helft van No vember van uit EDgeland te Vlissingen aankomen, en daar ontvangen worden door de Koningin en den Prins. Dit bericht heeft vooral de buitenland- sebe pers gelegenheid gegeven om de gewone vraag ook ditmaal te herhalen wat zit daar achter? Het noodlot van allen die^aan politiek doen is wantrouwen. Daar is geen sneller weg om vertrouwen en idealen te verliezen als de politieke. Wat ter wereld kan nu zoo'n vriend schappelijk bezoek van enkele uren door een verafstaand familielid te maken hebben met de politiek Men weet nu eenmaal dat de Reise-Kaiser overal komt behalve te Parijs. Waarom zou hij ook niet eens de schre den richten naar Holland, waar eeo sym pathiek stamgenoot den troon bezet Waarom zou een Hohenzollern, die zijn hoofdstad siert met de beelden der Oran- js's niet eenige oogenblikken verblijven in de sohaduw van den Oranjestam Tussehen Dillenburg en Holland bestaan toch nog hechtere banden dan politieke. Vrijheid Sedert 1895 bestaan thans ie Brussel drie anarchistische scholen. Heeren en dames geven er onderwijs. De lessen wor den afgebroken, zoodra de lieve jeugd teekenen van ocgeduldaandendaglegt,enz. De derde dezer scholen is gesticht door leerlingen der welbekende «Université Nouvelle". Hier heeft men zelfs geen directie en geen programma's de vrijheid der jeugdige leerlingen is er volstrekt on beperkt. Men heeft zelfs voorgesteld, niet langer de ouders van school verzuim kennis te geven. De antirevolutionairen en'tkiesrecht. De Rotterdammer zegt nog een enkel woord over het slot van het door het Centraal-Oomilé voorgestelde artikel 80. Thans luidt art. 80 alinea 3 der Grondwet Van de uitoefening van het kiesregt zijn uitgesloten zij, wien dat regt bij regterlijke uit spraak is ontzegd zij die in gevangenschap of hechtenis zijnzij die bij regterlijke uitspraak of beschikking of het beheer over hunne goe deren hebben verlorenzij die in het burger lijk jaar, voorafgaande aan de. vaststelling der kiezerslijsten, van eene instelling van weldadig heid of van een gemeentebestuur onderstand hebben genoten en, voor zoover de kieswet, hetzij zeker bedrag van den aanslag in eene of meer Rijks directe belastingen, hetzij het bezit van een of meer grondslagen van zoo- danigen aanslag als vereischte van kiesbevoegd heid stelt, zij die hun aanslag in die belasting niet heben voldaan. Het Centraal-Comité stelt voor die alinea te wijzigen in dezen zin Van de uitoefening van het kiesregt zijn uitgesloten zij, wien dat regt bij regterlijke uit spraak is ontzegd zij die in gevangenschap of hechtenis zijnzij die bij regterlijke uitspraak de beschikking of het beheer over hunne goe deren hebben verlorenzij die in hun woning gelegenheid geven tot het uitoefenen van ontucht of bij reg terlijke uitspraak zijn verklaard aan misdrijf tegen het gezin; zij die in hetburger'lijkjaar,aande vaststelling der kiezerslijst voor afgaande, gedurende drie maan den of langer geheel of gedeelte- lijk levensonderhoud hebben genoten van een instelling van weldadigheid, die onder Rijks- beheer staat, of door het Rijk geldel ij k is gesteun d". Aan het gespatieerde ziet men het ver schil tussehen deze alinea vau het huidige art. 80 en de alinea gelijk die ontworpen is door het Centraal-Comité. In het slot is dus alle spreken over voldoen van be lasting weggevallen. Daarover zal De Rot terdammer niet treureD, evenmin als over het evectueele verdwijnen vaa het geheele oensus-kiesreeht. Uitsluiiieg wordt voorts door het C. C. gewe-n8cht van degenen «die in hun woning gelegenheid geven tot het uitoefenen van ontucht." Het is spoedig zoo neergeschreven, maar wat wordt hieronder nu verstaan Als een bordeelhouder naast zijn bordeel woont, en dus niet in zijn woning gelegenheid biedt tot het uitoefenen van ontucht, mag hij dan kiezer blijven werd reeds terecht in „Ne derland en Oranje" te Hilversum gevraagd. Wat wordt voorts verstaan onder uitoefenen van ontucht? Vallen onder degenen, die deswege van het kiesrecht werden uitgesloten, ook de Neo-malt- husiaansche ongehuwde «mevrouwen-deskun digen", die, in het bezit van een dienstbode, volgens de voorstellen van het Centraal Comité als «gezinshoofd" kiezer zullen zijn Wij ge- looven van niet. Ter loops merken wij hier op, dat het Cen traal-Comité niet aanbeveelt uitsluiting van «kroeghouders" en van «familiehoofden" die voor onbetaalde schuld gedenonceerd werden en derhalve bleken hun eigen huis niet wel te regeeren", zooals de Standaard van g December 1878 tevens verlaugde. Wij zouden uitsluiting van „kroeghouders" niet durven verdedigen, maar zouden toch wel eens willen weten, waarom nu het Centraal- Comité tot uitsluiting van de kroeghouders niet adviseert, hoewel door de Standaard bordeel- en kroeghouders in één adem genoemd waren (zie groote editie van Ons Program, blz. 414). Uitsluiting wordt vervolgens gewensoht van degenen, «die bij rechterlijke uitspraak schuldig zijn verklaard aan misdrijf tegen hel gezin." Maar wie, vraagt De Rotterdammer, kan vertelleD, wat jd oDze dagen door den rechter wordt gehouden voor een «misdrijf tegen het ge-zin" T Het staat nergens ge schreven. Op zich zelf is uitsluiting vau sbedeelden" iets dat tegen de borst stuit. Waarom moet een arme, die formeel onderstand moeten genieten, van het kiesrecht worden uitgesloten, en heo;

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1