NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 6. 1907. Maandag 7 October. 22e Jaargang, CHRISTELIJK- HISTORISGH De vraag van den VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. l DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA EK VAK van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De zomer-vacantie was nauwelijks ten einde of bet vraagstuk van het kiesrecht, dat reeds zoovele jaren hier en daar op dook, kwam in vollen ernst aan de orde. Reeds om het kiesrecht-ontwerp op te nemen onder het regeerings-programma, was by het optreden van dit kabinet de eisch van Grondwetsherziening gesteld en door de huidige regeering was in uitzicht gesteld, dat de komende Grondwetsher ziening het kiesrecht open stellen zou naar de eischen van het oogenblik. Art. 80 van de Grondwet, dat nu de eischen voor het kiesrecht bepaalt, zou dan blanco worden en alzoo de gelegenheid geven om de beperking op te heffen 6n tot algemeen stemrecht voort te varen. Dat was de eisch der democratische par tyen, die met optocht en ophef somtijds, met propaganda zij het dan ook in stilte en goed vertrouwen algemeen stemrecht eischten, en om daartoe te geraken de deur wenschten te openen. Tegenover dezen eisch der democratische partijen staat de eisch der anti-revolutio naire party, de eenige van de partyen der rechterzijde die met een bepaald, goed be- lijnd voorstel inzake het kiesrecht voor het front is verschenen. Nog steeds schijnt de juiste bepaling van het begrip der kiesbevoegdheid by velen, ook bij de rechterzijde, niet gevonden te zyn en 't streven om tot afdoende regeling te komen niet overwegend. Toch behoort eindelijk eens beproefd te worden dit vraagstuk, dat altijd door aan de orde blyft, tot oplossing te brengen. De kiesrechtkwestie dreigt als wijlen de schoolkwestie de natie in twee deelen te splitsen. Het eene deel verlangt het kies recht voor Jan en Alleman en zalnietrusten voor het dit verkregen heeft. Het andere deel wenscht Huismans-kiesrecht, d.i. kies recht voor alle gezinshoofden en daarmee gelijk gestelden. Beide groepen begrijpen terecht dat de politiek onrustig blyft, zoolang op dit punt geen beslissing genomen ia. De schaal moet in evenwicht gebracht worden. Daar komt by dat onze politieke toestan den de onrust bevorderen. Slechts één district, b.v. Franeker be hoeft aan rechts toe te vallen dan staat de Tweede Kamer op het doode punt. Een meerderheid van enkele stemmen is geen zeldzaamheid in meer dan één district. Het was daarom dat met meer dan ge wone belangstelling kennis genomen werd van de zinsnede in de troonrede die het „eerlaBg" aan de orde stellen van de grond wetsherziening met bet doel om art. 80 tot een blanco-artikel te hervormen in uit- zioht stelde. Het was ook daarom dat met meer dan gewone belangstelling onder ons nota ge nomen werd van de op 17 October bepaalde Deputaten-vergadering ter behandeling van dit vraagstuk. Een vraagstuk dat meer dan eenig ander ingrijpt in ons politiek leven, en dat dan ook als vraag van den dag" onzer aller aandacht verdient. De sociale wetgeving sohijnt onder dit kabinet te zullen rusten en de vraag van Grondwetsherziening aan de orde te zullen komen. De beslissing wordt gewacht. Hoe? De slag wordt geleverd tusschen hen die persoonlijk en hen die organisch stemrecht wensohen. Laat ons beproeven het verschil tussohen deze twee groepen zoo duidelijk mogelijk te teekenen en alzoo deze vraag van den dag voor alle onze lezers in helder licht te zetten. Voorop ga echter de mededeeling dat, zoover ons bekend is, geen enkel anti-revo lutionair verlangt van het 80ste artikel der Grondwet een blanco-artikel te maken. Ons constitutioneel staatsgebouw rust op het kiesrecht als een huis op zyn fondament en niemand legt eenige losse steenen naast elkander om tot fondament te dienen, even min als iemand een open plek laat om daar by gelegenheid een steen in te schuiven. Blanco is niets, bedoelt ook nists te zijn, maar ruimte te laten voor tydelyke aanvul ling. Maar juist omdat het niets is en wy vastheid en duurzaamheid begeeren, kan geen blanco-artikel ons behagen. Evenmin kan ons algemeen stemrecht behagen, omdat bij algemeen stemrecht slechts de eenling, het individu, de persoon, in aanmerking komt. Met standen of groe pen rekenen de democratische partyen ganschelyk niet. Zy zoeken geen ander politiek verband en geen andere sociale overeenkomst als het staatsverband dat alleen toestaat over het bestuur van 's lands zaken te beslissen. Daartegenover staat nu den wensch der anti-revolutionairen, dat de vertegenwoor diging des volks bestaan moge uit groepen van personen die hunne belangen gemeen hebben. Personen scheiden zich veel lichter dan groepen. Hoe groot is niet allerwege de ongelijk heid. Van afkomst, van aanleg, van karak ter, van opvoeding, van bedrijf, van bezit, van levensbeschouwing en van wat al niet meer. Maar te midden van al die ongelijk heden vormen zich dan weder groepen van gelijkgezinden of gelyk bedeelden, die er belang by hebben om hunne belangen te bevorderen, hunne wensohen bevredigd te zien. Tot deze groepeD, die het groote staatslichaam vormen, behoorenin de eerste plaats de huisgezinnen en daarom pleit de antirevolutionaire partij dan ook voor huis mans-kiesrecht. Ziedaar de vraag van den dag waar het vermoedelijk in dit parlementaire jaar om gaan zal. Dit is de kern van het vraagstuk. En nu bréngen we onze lezers geregeld op de hoogte van de critiek, ook in eigen partij, die de behandeling van dit belang rijk vraagstuk brengt en we hopen dit te blijven doen. Voor ditmaal was het er ons alleen om te doen de hoofdzaak, waarbij de partijen rechts of links uiteengaan in het lichtte stellen. 5 October 1907. Wiens oordeel over den uitslag der Franeker verkiezing kan juister zijn dan dat van het Friesch Dagblad die midden in den strijd stond, en den uitslag heeft zien aankomen. Het volge hieronder Voor Franeker is er in Franeker mat ge stemd. Er zijn bijna een half duizend stemmen minder uitgebracht dan bij de eerste stem ming in 1905. Onze candidaat ging met byna 300 stem men achteruitde vrijzinnige verloor ruim 350 stemmon terwijl de socialist met 160 stemmen méér uit de bus kwam. Verwonderen doet ons dat niet. In 1905 was Franeker toegewezen aan de Christelyk-historischen die toen da. An- kermans candideerden. Nu hebben zij de aanwijzing van den candidaat (wegens bijzondere redenen) aan de anti-revolutionairen overgelaten) en wel heeft zoo De Banier als De Nederlander den heer v. d. Molen aanbevolen, doch de rechte geestdrift schijnt er by de Christelyk-his torischen toch niet geweest te zijn. Wel licht omdat onze candidaat niet Her vormd was. Ook hebben de Schiedamsche sporlingen geen goed gedaan. Eindelijk zyn de Franeker-stryders juist niet aangemoedigd door eene hartelijke belangstelling van heel onze partij in hunne worsteling want de thermometer dier be langstelling stond slechts weinig graden boven nul. Kortom, dat wy een verlies van 300 stemmen hebben te boeken is wel droef, maar gelet op de omstandigheden toch be grijpelijk. De liberalen zyn nu een kleine 4C0 stem men achteruit geboerd. Dit was óók te verwachten. Een deel van dat verlies komt zeker voor rekening van het nog steeds voortgaand proces, dat op de politieke landkaart het flauwe rose vervurigt tot vlammend rood. Maar een grooter deel is de schuld dsr vrij zinnigen zelf, die met een uithaemschen, hier gansch onbekenden kandidaat op de vlakte kwamen en niet schenen tebegrijpen dat bij zulke weinig pakkende candida- turen juist met dubbele kracht moet gewerkt. Bij hen was de dood in den poten zij ondervinden thans de waarheid van het gezegde „Wie niet zaait, zal ook niet maaien". Het electorale slagveld is geen Luilek kerland, waar de gebraden duiven ons in dan mond vliegen 1 De socialisten hebben dat beter begrepen dan hun vrijzinnige geestverwanten. Ze hebben hard gewerkt. Op alle eenigszins belangrijke plaatsen is door hen gesproken en op elke vergade ring hunner tegenstanders waren hun debatters aanwezig om den indruk der I redevoeringen te verzwakken. Ze zonden daarvoor geen mindere goden afneeD, hun kopstukken kwamen in het j geweer, zooals Troelstra es Schaper. En daar geen minder gunstige omstan digheden hun actie bemoeilijkten,hebben ze hun arbeid beloond gezien en was él de winst 160 stemmen voor hen. Tot de weelde van het nationaal leven behoort ook zijn kunstverzamelingen. Trotsche bouwwerken, sohoone kunst werken vormen mede den rijkdom van een nationaal bezit. Nederland, klein als het is naar grond gebied en zielental, heeft rijke nationale schatten. Zoo zal nu een particulier schilderijen- kabinet in Amsterdam, bekend als de verzameling Six, door den dood van den eigenaar verstrooid worden. Tot die verzameling behoort een schil derij bekend als het Melkmeisje van Vermeer. Dit schilderstuk, een der beroemdste van dezen Del ven aar, geniet een reputatie als de stier van Potter op de Schuttersmaaltijd van Vah der Helst. Men rekent de ver koopwaarde op 3 4 4 ton gouds. Met 38 andere schilderijen uit dezelfde verzameling kan de Staat ook dit stuk koopen voor b'h ton gouds, terwijl de Amsterdamsche vereeniging Rembrand er 2 ton zou bijleggen. Voor 77a ton zou "6 van de colleotie-Six dus te koop zIjd. Velen zeggen ook niet-sooialisten dat het te veel is. Anderen zeggen dat men wat over moet hebben voor het ophouden van zijn eer en goeden naam. Kunnen" onze lezers die in meerdere of mindere mate leven in een geestelijke atmosfeer aan de hunne gelijk, zich het lot wel voorstellen van een Christen-werk man in het centrum van het hedendaag- sohe leven Kennen onze lezers wel iets van de woestheid en de ruwheid, van de grofheid en het vloeken dat zich zooveel openbaart daar waar velen bijeen zijn f O, als onze lezers het kenden dan zou den ze ongetwijfeld met achting, met meer respect dan tot nu toe, den christen-werk man aanzien die onder zoo ongunstige conditiën zijn beginselen niet verloochent. Dan zou naast eerbied ook medelijden plaats kunnen vinden voor den christen werkman, die niet zelden bij armelijke levensomstandigheden, en huiselijke zorgen dag aan dag leven moet in een geestelijke omgeving die hem walgt. O, als velen het leven van den christen werkman in den oeoonomisohen strijd onzer dagen kenden Wilt ge een enkel staaltje. Bij het geschil in Antwerpen heerseht wapenstilstand, vermoedelijk voor lédagen, maar nu is in de haven van Rotterdam weder geschil van eenige beteekenis zoo dat een duizendtal vreemde werklieden zijn aangenomen. Enkele bonderden van dezen kwamen uit Duitschland. Van welke kracht deze waren kan blijken uit het feit, dat ze bij hst uitstappen van het eerste station op onze grenzen op baldadige wijze den boel kort en klein sloegen. Te Arnhem ging het niet veel beter. De klok uit de wacht kamer werd gestolen en verder een en ander stuk geslagen. De politie kon hun bedrijf niet heeren. Zij vielen als een woeste bende op het bestegoed aan en vielen als razenden op een mand worst aan om die te plunderen. Bij het vertrek loste dit gezelschap ean 20-tal revolverschoten. Toen waarschuwde de telegraaf overal ook ter plaats van bestemming Rotterdam, voor deze bengels en daar was een gansch legertje van oavalerie en politie op de been om deze mensehen, die nog wel den eervollen naam van werkmandragen in toom te houden, en te geleiden naar een sebip op stroom dat hun tot logies dienen zal en dat aan weerszijden beschermd wordt door een torpedoboot. Zoo werden deze geestelijk besmetten van de maatschappij afgezonderd om straks met anderen den arbeid te deelen. Eu niemand meene dat dit eeD eenig staaltje is. Zij die arbeiden willen op den tijd en ter plaatse waar stakers dat niet willen, worden „per ongeluk" getroffen door kist of baal of gereedschap. Worden ze naar hun werk op de rivier per vaartuig gebracht dan leveren koop waren of ledige botervaatjes gereedschap tot bombardement, of ean legertje posteert zich met keisteenen gewapend op de Maas brug. Dit zyn zichtbare middelen tot verzet tegen arbeidswilligen. Hoe zullen de hoor bare zijn Welke taal zal zulke daden ondersteunen? O, als men het leven van den christen werkman in onze dagen van oeconomischen s'rijd eens kende 1 Zouden er niet velen zijn die de sociale welvaart te duur gekocht achten De Nieuwe Courant heeft aan dr. Kuyper op diens rechtzetting van oen beschuldi ging in zake de aanhaling van een tekst uit Hosea op het Bakkers-Congres, met een paar volzinneD geantwoord, waarvan het zwaartepunt moet gezocht in den laatsten, welken wij hier afdrukken Aan dr. Kuyper werd dus verweten dat hij in een godsdienstig-neutraal gezelschap on toepasselijke aanhalingen uit de Heilige Schrift bezigde ter bloot literaire opsiering van een speech. Juist; zoo is 't. In een „neutraal" ge zelschap is 't gebruik van een bijbeltekst verbodendaar is de bijbel contrabande. En wie er een tekst uit aanhaalt, doet dit „ontoepasselijk". Neutraal en Bybel verstaan malkander niet. Dat is op de school gezien. Men ziet dat ook in 't dagelijksoh leven. Zeer tot schade j van die beide. De opmerking van de Nieuwe Courant is overigens tamelijk ouvserwetsohzoo niet reactionair. Toen dr. Kuyper voor 'teerst in de Tweede Kamer optrad, in 1875, werd hij door de „neutrale" liberale heeren op even- gelijke wijze afgestraft, over zijn aanhaling uit Jacobus Y. Niets nieuws onder de zon De stemmingen voor de Kamers van Arbeid in onze groote steden getuigen in den regel van weinig opgewekt leven. Dit ligt, zegt men, aan die Kamers. Het zou echter ook aan dekiezers kunnen liggen. Een staaltje. Eergisteren werd er te Amsterdam ge stemd voor 3 leden patroons voor de Kamer van Arbeid voor het Logements- en koffie huishoudersbedrijf Uitgebracht 2 stemmen. Volstrekte meerderheid 2. Gekozen Sequeira en Sickesz, elk met 2 stemmen. Herstemming tussohen Broek huizen en v. Goetem, elk met 1 stem Nog een staaltje, dat nog erger is Verkiezing van vijf leden-patroons voor de K. v. A. voor het Haven en Dokbedrjjf Uitgebracht0 stemmen. Volstrekte meerderheid 1 (de helft plus één Dus niemand gekozenen herstemming tusschen niemand of tussohen alle mogelijke verkiesbaren Voor een jurist een goed werkje om dat uit te maken. Gelyk algemeen bekend is, wordt de ge rechtigheid of rechtvaardigheid meermalen verpersoonlijkt. Justitie wordt dan voorge steld onder de gedaante van eene geblind doekte vrouw. In de eene hand houdt ze een ontbloot zwaard, in de andere een weegschaal. De reden dezer afbeelding wordt ons door den dichter Hooft, even fraai als vernuftig, in het volgende vers aangegeven Wie wil dit wezen De gestrenge dochter Gods, Die ieder 't zijne geeft. Wat doet ze met den [zwaarde Als iemand overtreedt 't bestek zijns rechten lots. Zoo wapent d' Overheid baar hand tot rust op [aarde. Waartoe geblinddoekt? 't Oog door haat noch [liefde moet dwalen, 't Oor luist're. Reden zij de evenaar der schalen. De laatste regel geeft don regel van han delen aan. Het oor hoore naar het voor en naar het tegen en de rede doe dan uitspraak. Gerechtigheid verhoogt een volk. Nog altijd zijn er mensehen, die Diet kunnen gelooven, dat muskieten een soort van muggen overbrengers kunnen zijn van malaria-infectie. Bedenkelijk schudden zij het hoofd, als zij daarvan hooren. Zij schrijven dan ook de malaria koortsen aan heel andere oorzaken toe, al kunnen wij niet altijd in elk speciaal ge val de oorzaken a&Dgeven en noemen. De Italiaansche regeering denkt erandors over. Zij heeft het voornemen opgevat om te beproeven de moerassige, door malaria geteisterde landstreken gezond te maken met behulp van zoetwatervissehen, die dan uitgezet zullen worden Dabij dg broedplaat sen der muskieten. Aldus meent men de larven der muskieten zooveel mogelijk te dooden en op te ruimen. LaDg heeft men gezocht naar een vischsoort, welke in de ondiepe, moerassige waterplassen kan tie ren. De Italiaansche consul te Sydney schijnt in dezen een reddende engel te zijn. Deze heeft zulk een vischsoort naar zijne meening gevonden. Reeds zijn eenige honderden dezer nuttige dieren onder de noodige voorzorgen uit Nieuw-Zuid-Wales naar Italië overgebracht. Mogen ze aan het' doel beantwoorden en de proef slagen. In de geldwereld worden gedurig ont zettende verliezen geleden. Dit behoeft niet altijd te zijn door speculaties, sleoht en onverstandig beheer. Getuigen daarvan de verliezen door velen betreurd inzake Russisohe effecten, dienende tot soliede geldbelegging. Nu en dan zelfs kraakten hypotheekbanken, nog altijd door vele eer zame lieden van klein kapitaal beschouwd als de beste, de zekerste geldbelegging, die er kan bestaan. Gelukkig zijn de be kend geworden malversatiën van sommige dier instellingen niet van dien aard geweest, dat de pandbriefhouders ernstige verliezen hebben geleden. Toch blijkt uit alles, dat er niets bestendigs is hier beneden en het even moeilijk is om aan geld te komen dan om geld te bewaren. Nu pas bereikte weêr een bericht uit Eindhoven onze lezers, dat n.l. de Meijerijsehe bank ten gevolge van ernstige onregelmatigheden in het be heer zieh genoodzaakt heeft gezien hare betalingen te staken. Zelfs most naar men zegt het aandeelen-kapitaal ongeveer drie

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1