IEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 5. 1907. Zaterdag 5 October. 22e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISGH 1 )ELB VUG: f VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed X DE JÖNGE-VERWEST, P. D'HUU, te Middelburg. Goes PRIJS DER ADVERTENTIËN HAVENDIENST. 6.20, 7.— 7.50, 8.20, 10.20,10.40 11.—,11.30, 1.80*, 2.40*, 3.-, 3.25, 0, 6.10, 6,55, 7,15, 7.85, sluis 6.10, 6.30 7.20, 150, 10.10, 10.30, 10.50, 2,45,1.20*, 1.40*, 2.50*, 10, 5.—, 5,30, 6.30, 7.05, vallen Zondag3 uit. SDELB. ROTTERDAM. stobar. |gezonderd Zondags, vau van Middelburg 8, 1,30. nat „S C loter Vrjjd. 18 Zater.19 Zond. 20 Maan. 21 Dins. 22 Woen.23 Dond. 24 Vrjjd.25 Zater. 26 Zond. 27 Maan.28 Dins. 29 Woen 30 Dond. 31 HELDE1' 8,30 9,— f,30 9,30 9,30 10,30 9,30 11,— 6,- 11,— 6,30 10,30 7,— 10,30 7,30 10,30 8,— 10,30 9,— 10,30 8,30 10,30 8,— 10.30 8,30 10,30 8,30 11,30 tal achter een datum ia te het tweede getal ii M- -ZIEBIKZEE. I r g 's morgens 7,30 u., |2 Oct. 2,30 en vervol- tondagsmiddags geen [ierikzae. Vijjd. 18 Zater. 19 Zond. 20 Maan. 21 Dins. 22 Woen.23 Dond. 24 Vrijd.25 Zater. 26 Zond. 27 Maan. 28 Dins. 29 Woen 30 Dond.31 7,80 7,30 7,30 6,15 7,- 7,30 6.30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 6,30 2,30 2,30 2,30 2,30 2,30 2,30 2,30 2.30 2,80 2,30 2,30 2,30 bsche of Spoortijd. t) nm. 3,23j) en 6,15a) 3,50y) en 6,45 55 a) en 4,45 23 en 6,15e)/) pn na het vertrek vai pe n. Neuzen vm. 8.30 pakens, Borssalen en I, Borsselen en Nsuzei April 31 Auguslu» 110,25 uit Neuzen ten kantelen, ten gevolge r, die alleen in zijn in de diepte wegzonk lgen werd. verborgenheid riep Iqpgewondenheid uit, ling toegesohotene het pgen ophalen„eene tonder waarschuwing, k in de eeuwigheid j berokkende hij zioh roekeloosheid, en is niet was te voorzien jtarin geheimzinnigs?" wedervraag, «waar- booten, die wij over- [rd Waarom bleven het lot alleen dezen I wel, men zegt«het is voorzienigheid, die ik heb daar geen urde is in mijn oog |s voorzienigheid kan |ds gave", hernam het recht het terug |en zooals Hij wil. heid is maar een I wezen Gods, omdat wegen, en zijne ledaohten zijn. Hij onbeperkte heer- |pselen, en niemand slaan of te vragen \Wordt vervolgd.) IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p.1,25. Enkele nummers0,02s. 4 October 1907. De Middelburgsche Courant zegt naar aanleiding der Franeker-verkiezing „De einduitslag zal echter ook nu wel weer zijn dat de sociaal-democraat Hels- dingen wordt gekozen. „Al wat vrijzinnig denkt, zal zich bij de herstemming wel op hem vereenigen om den candidaat der clericalen te weren. „En dat is ook gewenscht". Dat wisten wij wel. De Middelburgsche Courant heeft er altijd zoo over gedacht: liever een uit de party die met onze liefde voor Oranje spot, dan een uit de partij, die tot de hechtste stutten van den Konink lijken TrooD mag worden gerekend. Hy zou geen vrijzinnig-democraat zijn, die er anders over dacht. Voor onze jongere lezers, om uit te knip pen. Het is ons bekend dat er nog al van dergelijke onder hen schuilen. Zij kunnen nu voor zich en passant gevolgtrekkingen maken of voorspellingen doen. Kiesdistrict Franeker. Uitslag der stemming voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Genoraal. Namen der Plaatsen 1 2 3 4 5 Franeker 881 261 422 198 Franekeradeel Franeker 189 67 63 59 Ried 103 62 9 32 Zweins 83 48 12 23 Midlum 118 40 55 23 Achlum 125 37 59 29 Tzum 223 18 147 58 Menaldumadeel: Menaldum 298 105 115 78 Dronryp 352 185 82 85 Berlikum 400 136 213 51 Beetgum 322 150 112 60 Marssum 152 96 7 49 Deinum 193 62 87 44 Het Bildt St. Anna Par. 485 180 238 67 St. Jac. Par.. 392 223 74 95 L.Vr.Par. 151 62 63 26 Oude Bildtzijl 232 92 96 44 Baarderadeel Weidum 316 138 59 119 Bozum 272 110 90 72 Baard 326 132 84 110 Hennaarde radeel Wommels 398 70 60 68 Oosterend 282 38 173 71 Welsryp 105 18 77 10 Totaal 7514 6398 2330 2597 1471 1 is Aantal kiezers, 2 is Geldige stem men, 3 is Helsdingen, 4 is Van der Molen, 5 is Van Raalte. Herstemming tusschen de heeren Hels dingen en Van der Molen. By de periodieke verkiezing voor de Tweede Kamer in 1905 bedroeg het aantal uitgebrachte stemmen 6880, waarvan de Friesch Chr.-Historische ds. J. Ankerman, candidaat der christelijke partijen, 2880, de heer Tak, soc.-dem., 2170 en de heer Lieftink, candidaat der vrijzinniger, 1830 stemmen verkreeg. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op De Spiegel, de bekende week-ill ustratie voor 't Chr. gezin. In den 2den jaargang no. 1 trekken ons aan de photo's Prof. dr. L. Bouman aanvaardt z'n ambt als hoogleeraar in de Medische Wetenschap aan de Vrije Universiteit. Men ziet daar den spreker, de hoogleerareD, curatoren, directeuren en gedelegeerden der regeering broederlijk bijeen. Dr. A. Kuyper op het congres tot afsohaffing van den nachtarbeid der bakkers. Gouverneur Idenburg verlaat de R.-K. Kathedraal na den plechtigen dienst ter gelegenheid der komst van den nieuwen bisschop van Suriname. Het bestuur van het Britsoh en Buitenlandech Bijbelgenootschap te Londen in vergadering bijeen. i De Standaard schrijft Aan dr. Kuyper wordt verweten, dat hij de woorden van Hosea «hunlieder bakker slaapt den gansohen nacht", als argument in zijn betoog zou gebezigd hebben. Dit is onjuist. Juist integendeel heeft hij uitdrukkelijk verklaard, dat uit deze woorden niets hoe genaamd voor onze bakkersquaestie viel ai te leiden. Er is hier enkel een beeldspraak, waaruit mag afgeleid, dat te Jerusalem destijds 's nachts niet gewerkt werd maar uit dit bloote feit is geen enkele consequentie te trekken voor het bakkersbedrijf in het gemeen. Noeh voor, nooh tegen hetgeen hel Con gres begeerde. Nu wij over het luchtverschijnsel van Dinsdagavond melding maakten, komen ook uit andere plaatsen in onze provincie berichten van personen die 't ook hebben waargenomen ook uit Walcheren, ook uit Zegwaard en Rotterdam ontving de groote pers beschrijvingen van den vuurbol. Hoe jammer, zeggen zjj nu, dat had De Zeetiw ook kunnen melden. Dat is een goede leer voor deze vrienden om wanneer zy iets dergelijks weer eens waarnemen, 't niet meer voor zich te hou den, maar 't ons terstond mee te deelen. TWEEDE KAMER. Lager Onderwijswet. Het afdeelingsverslag nopens het wetsont werp tot wijziging van de Lager Onderwijswet (verbetering salarissen onderwijzers) is versche nen, en gewaagt van ingenomenheid met de indiening, al zouden sommige leden voor de vrij aanzienlijke som, die beschikbaar kon worden gesteld, liever h. i. belangrijker arbeid hebben gewild. Beweerd, doch bestreden werd de opmer king, dat dezelfde leden, die de lager onder- wijsnovelle van 3 Juni 1905 zoo afkeurden dit ontwerp, dat op dezelfde grondslagen voort bouwt, steunen. De aangevallenen weïen er op, dat de novelle van 1905 de vermeerdering van .subsidie aan de gemeente voor de be staande scholen weder ongedaan maakte door evenredige vermindering van subsidie wegens een andere wet. Het feit, dat naar aanleiding van dit ont werp niet werd gerept over verzwaring van lasten, werd gereleveerd om er op te wijzen, dat bij novelle van 1905 dit wel geschiedde, waartegenover werd aangevoerd, dat de aan neming van die wet inderdaad mede oorzaak is geweest van behoefie aan versterking van middelen. Geklaagd werd, dat niet met de positie der onderwijzers het onderwijs werd verbeterd, b.v. door een deel van de beschikbare som te gebruiken voor toelagen wegens het bezit van akten of voor verbetering van de salarieering voor het geven van herhalingsonderwijs. Teleurstelling wekte verder de handhaving van het minimum op f 500. In dit verband werd er op gewezen, dat zelfs te Rotterdam dit minimum wordt betaald. Eveneens werd verdere verhooging van het eindsalaris gewenscht (dat het ontwerp, naar men weet, van f700 op f825 brengt), werd verkorting gevraagd van den termijn van 5 jaren, die moeten verloopen tusschen twee ver hoogingen en vermeerdering van het bedrag der verhoogingen zelf. In overweging werd gegeven, te bepalen, dat reeds na 2 ot 3 jaar een verhooging van f 50 moest worden gegeven en bij het einde van het eerste 5-jarig tijdvak andermaal een verhooging van f 5o. Nog vele desiderata van dien aard werden in de afdeelingen geuit. Zoo werd de ver goeding voor woninghuur gevraagd ook voor den gehuwde onder 28 jaar en voor vrouwen, die geacht kunnen worden aan het hoofd van een gezin te staan. Anderen wenschten weer geen onderscheid tusschen gehuwden en enge huwden of vroegere wettelijke regeling van de salarieering van zieke of op andere wijs ver hinderde onderwijzers. Uitdrukkelijke vermelding werd aanbevolen van den eisch, dat ook ten opzichte van de periodieke verhoogingen de jaren als gewoon onderwijzer doorgebracht voor de hoofden als diensttijd zou gelden. De vrees werd uitgesproken, dat de voorge stelde regeling wanverhoudingen zou in het leven roepen in de salarieering, n.l. in dien zin, dat onderwijzers van bijstand met verplichte UITGAVE DER FIRMA EN VAN hoofdacte hooger inkomen zouden kunnen ge nieten dan het hoofd van de school zelf waar aan zij zijn verbondenhierdoor zou, meende men, vooral ten plattelande, de beste leer krachten vaak kunnen weigeren zich beschik baar te stellen voor hoofd der school. De vraag werd gesteld, of wel de zekerheid bestond, dat de toegekende verhooging den onderwijzers inderdaad ten goede zou komen, met name werd erop aangedrongen, dat zou worden bepaald, dat onderwijzers, die thans reeds meer dan het minimum genieten, ook voortaan evenveel daarboven zouden blijven ontvangen als thans het geval is. De afdeelingen hebben benoemd tot rapporteurs over Hoofdstuk Vllb (Financiën) de heeren Van den Bereh van Heemstede, Van Veen, Brummelkamp, Plate, De Klerk Hoofdstuk VIII (Oorlog), vaststelling der vestingbegrooting voor 1908, verminderiug en wijziging van het VHIe hoofdstuk der StaatsbogrootiDg voor 1907, do heeren Bol- sius, Thomson, Tydeman, Talma, Ruys de Beorenbrouck Hoofdstuk IX (Waterstaat) en eenige kleinere wetsontwerpen,deheeren Drucker, Lely, Van den Heuvel, Schaper, Van de Velde Hoofdstuk X (Landbouw enz.), de heeren De Waal Halefyt, Van Foreeat, Lieftinck, Nolens, Janniuk Hoofdstuk XI (Koloniën), de heeren S. van den Bergh, Van Styrum, IJzerman, Van Deventer, Boga&rdt. Pachtcontract. In de gieter gehouden vergadering van den Chr. Boerenbond te Nymegen werd gesproken over het pachtcontract, welk onderwerp voor de aanwezigen Diet het minst belangwekkend was. Inleider ervan was mr. P. A. Diepenhorst, professor aan de vrije universiteit te Amsterdam. Spr. betu'gt den Ned. Boerenbond dank voor den steun verleend aan Boaz bij haar onderzoek naar de werking van het paohl- oontraet. Uit die samenwerking kan invloed ten goede uitgaan. Zijne inleiding zou er niet toe strekken een votum uit te lokken, doch bedoelen, be langstelling te wekken voor het vraagstuk. Den wensch van velen, dat het pacht stelsel wordt opgeheven, dat de boer eigenaar worde van het land aohlte spr. verkeerd, al kon hij de waarde van het ideaal erkennen. Het pachtstelsel is in beginsel goed, al leen moet het beter ingericht. Er moet getracht naar herziening van de betrekke lijke bepalingen van het burgerlijk recht, waarvan men niet om de daaraan ver bonden moeilijkheden mag afzien. Spreker verdedigde in zijn interessante rede de volgende stellingen 1. Afkeurenswaardig is het optreden van hen, die oordeelende dat voor verheffing van den landbouw de gebruiker van den grond noodzakelijk eigenaar moet weien, meenen dat behoort te worden afgezien van den eisch tot hervorming der regeling van- het pachtcontract. 2. Voor een verhouding tusschen ver pachter en pachter moet niet slechts worden gestreefd naar herziening van de wettelijke bepalingen van het burgerl. wetboek, maar dient bovenal te worden aangedrongen op eene veranderde geestesgesteldheid der handelende partijen. Van den Nederland- schen Boerenbond kan voor die bewerking der geesten een gezegende invloed uitga&D. 3. Bij de noodzakelijke herziening van de burgerrechtelijke regeling van het paohtcontract, waarbij de wetgever aan merkelijk minder ingrijpend zal kunnen optreden, dan in onderscheidene agrarische kringen wordt voorgestaan, zal met name moeten worden gezocht naar middeleD, die: a. de opname van allerlei drukkende het bedrijf belemmerende bepalingen keeren b. de verplichtingen van den pachter meer verband houden met de opbrengst van den bodem c. voor den pachter een vaster gebruiks recht kunnen scheppen j var, 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. d. voor uit de pachtovereenkomst voort- vlaeiende geschillen eene goede agrarische rechtspraak in het leven roepen. De heer Van Dalsum uit Hulst gaf in leider in overweging de stelling 3d terug te nemen. Agrarische rechtspraak toch kan geen andere dan leeken-reehtspraak zijn, die in theorie wel aardig is, maar in de praotijk geen doel zal treffen. Denkt in leider hier aan een soort verzoeningsraad, dan meent de heer Van Dalsum te moeten opmerken, dal dergelijke raad niet van groot nut zou blijken. Hij denkt hier aan de verzoeningsraden, die bij de wet op de Kamers van Arbeid worden gekend. Pater Van Eisen verklaarde, dat hij over 't geheel met den inleider kon meegaan. De heer MichielseD, kassier van een boerenleenbank, ondersteundede stellingen. De inleider erkende, dat 't moeilijk zal gaan een agrarische rechtspraak in 't leven te roepen, maar toch meende hij, dat dit punt bij de aotie niet moest achterwege blijven. De heer Lovink, directeur-generaal van landbouw, gaf het bestuur van den boeren bond in overweging ervoor te zorgen, dat de rede van den inleider, waarmede hij zich in hoofdzaak vereenigt in ruimen kring worde verspreid, omdat het gesprokene ernstige overweging verdient. De stellingen worden onveranderd aan genomen. UIT DE PROVINCIE. Middelburg. Gisterenavond hield de Vereeniging «Walcheren" V. P. N. alhier eene algemeene vergadering onder voor zitterschap van den heer J. F. van Dunné. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Van den heer P. Dieleman is een schrij ven ingekomen dat hij bedankt als lid van het bestuur, door drukke bezigheden In deze vacature zal moeten worden voor zien, terwijl het bestuur voorstelt om 't be stuur met een lid uit te breiden. De heer H. Worst deelt mede dat de heer de Broekert zal bedanken als pen ningmeester doch bestuurslid blijft en er dus eene nieuwe penningm. moet wezen. Hij beveelt hiervoor aan den heer J. J. L. vau Baarle, voor de vacature mr. P. Die leman den heer J. R. Tak te Serooskerke, welke beide heeren eene benoeming zullen aannemen. Tot stemming overgegaan wor den beide heeren met bijna algemeene stemmen benoemd, hun zal van deze be noeming worden kennis gegeven. Op de heeren Bruell, Helder, Eenierse en jhr. mr. Reijgersberg-Versluis werden 3 en 1 stemmen uitgebracht. Alsnu werd overgegaan tot het vast stellen van het Huishoudelijk Reglement. Van de afd. Zeeland is ingekomen het Huishoudelijk Reglement tot wijziging, door deze afd. nu zijn eenige wijzigingen gemaakt, daarom stelt het bestuur voor het Huishoudelijk reglement van deze afd. op deze vergadering niet te wijzigen, daar dit dubbel werk zou versohaffen. De heer Worst geeft de vergadering in overweging het Huishoudelijk reglement dezer afd. te laten rusten totdat dat van de afd. Zeeland is gewijzigd, en adviseert deze aangelegenheid over te laten aan het Bestuur, daar dit van de afd. Zeeland eene groote bespreking zou uitlokken en men zou tot het oneindige kunnen praten. De vergadering hecht hieraan hare goed keuring. Alsnu stelt het Bestuur voor het overnemen van het fokslation. De heer Worst licht dit onderwerp foe, waaruit blijkt dat het overnemen van dit station van groot belang is voor de leden. Het bestuur wil enkele foksfanimen aan houden en deze plaatsen bij enkele boeren uit den omtrek. De heer Boone te Koudekerke is bereid een fokstam te houden en den leden de eieren te verkoopen tot lagen prijs. Hij vraagt of er hier nog iemand is die ook een fokstam wecscht te plaatsen. Ook wensoht het bestuur de broedmachine te behouden en by iemand te plaatsen, waar de leden de eieren kunnen laten uitbroeden. De heer Meeuwse vraagt of, waar het afgeloopen jaar ongelukkig is geweest, het nu met deze wijziging beter zal gaaD. De heer Worst wensoht de risico niet langer voor de Vereeniging te laten, van daar het voorstel om ze te plaatsen bij landbouwers. De heer Baans zegt, dat waar door het bestuur wordt voorgesteld om de fokstam- men bij particulieren te plaatseD, bij niemand kan aanraden dit te doen. Spr. zou liever zien het heele station over te doen aan een persoon, en dezen dan een subsidie te geveD, dan lijdt zoo een man geen schade. De heer Worst zegt dat het bestuurs voorstel geschiedt naar aanleiding van andere plaatsen waar dit wel goed gaat. De heer v. d. Weele wijst op de groote moeilijkheid met het plaatsen van eieren in de broedmachine. Dit bezwaar wordt door den heer Worst weerlegd. Het voorstel van het bestuur wordt thans zonder stemming aangenomen. De heer Baans teekent protest aan tegen deze stemming, daar het naar zijne meening niet eene stemming was, maar eene be spreking. De stemming blijft eohter ge handhaafd. De heer Kögler wensoht debroedmaohine te verhuren. Dit zal worden getracht, zegt de voorzitter. Tot afgevaardigde naar de Algemeene Vergadering der afdeeling Zeeland te Goes wordt benoemd de heer H. Worst Jr. met 44 stemmen. Op de heeren K. Meertens 6n jhr. P. J. Bogaard ieder zijn 2 stemmen en op de heeren P. J. de Broekert, J. Kramer en W. K. Hering is 1 stem uitgebracht. Tot tweede afgevaardigde wordt thans be noemd de heer K. Meertens met 32 stemm. Op de heeren J. Kramer, J. F. van Dunné, jhr. P. J. Boogaard en L. Koekman, waren resp. 8, 2 en 1 stemmen uitgebracht. De gekozenen nemen hunne benoeming aan. De mededeeling van den heer Meertens omtrent de te stichten eierenmyn, dat zich slechts 6 liefhebbars hebben opgedaan, wordt voor kennisgeving aangenomen. Thans worden de zes fokhanen aan de leden verdeeld welke er een wenschen, het zijn echte Vreeburgers. Zy worden onder de vele liefhebbers verdeeld, t.w. de heeren Wigard, Petiet, Baans Srv. Oss, Houter- mau en 'tHart. De heer Baans stelt thans voor om de hanen te kweeken en dan er eene tentoon stelling van te makeD. Dit idee vindt geen ingang. Hierna sluit de voorzitter deze vergade ring onder dankzegging voor de goede opkomst en aan de Pers voor haar tegen woordigheid. Morgen en heden vertrekken de Iaa'- ste miliciens der oude lichtingen welke bij de inf. voor herhalings-oefeningen onder de wapenen vsaren. Met het toezicht op de lessen bij het voorbereidend militair onderricht zijn o.a. belastde 2e luit. Buis op Krabbendijke en Rilland en de 2e luit. Kers op Zierikzce en Dreisehor. Middelburg. Dinsdagmiddag was in het Kunstmuseum alhier aaa de bestuurs leden en ook aan de pers de gelegenheid gegeven om da schilderijen (e bezichtigen, door wijlen den heer en mevrouw mr. G. N. de Stoppelaar aan deze kunstinstel ling nagelaten. Het zijn een vijftal stukken die een mooie aanwinst vormen voor de veel te weinig bezochte eolleotie, welke daar aanwezig is Een paar alleraardigste Spelende Katjes van Henrietfe Eonner een Itabaansoh zwerverspaar Trekvogels, van Willy Moes; een paar Spelende kinderen van F. Nachtweh; een zeegezicht Storm van Schütz Sr.en een stuk met Honden van Cunaeus. Voorts prijkte op de kast in de achterzaal een stel vau drie vazen, Roozenbnrgsoh aardewerk, eveneens een nalatenschap van genoemd echtpaar. Het uiterlijk van de gang vóór de zalen ia

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1