NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No306. 1907. Maandag 30 September. 21e Jaargang, HISTORISCH Bultenluéseti Oferzlehl CHRISTELIJK- VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. 5. J. DE JÖNGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUU, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN O-. T7-. cl- PTTTTE, Op de Levenszee. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers 0,02'. UITGAVE DER FIRMA SN VAK van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. VLISSINGEN II. De Zeeuic steunt in de vacature van den anti-revolutionair Blum de candidatuur van den anti-revolutionair De iezer vindt de opgaaf van den Spoordienst (Winterdienst) in plaats van Dinsdag, reeds heden op de 4e bladzij van deze courant. Van zijn vrienden 1 Het begint langzamerhand als een paal boven water te staan dat de vrijzinnige partijen die in 1905 met hun negatief ge roep van Tegen Kuyper aan het bewind kwam, met hun macht en meerderheid verlegen zitten. De (groene) Amsterdammer heeft weer een van die snijdende artikelen om hun dit onder den neus te wrijven. Het is nu eens niet van De Koo, anders zou men zeggen, die moppert altoos. Het begint al heel strabant Meermalen heb ik me in den laatsten tijd, nadenkende over de politieke verhoudingen voor de naaste toekomst afgevraagd Wat zouden nu toch eigenlijk de leiders der liberale partij, van de liberale Kamerclub en van de liberale groote bladen wel denken over deze afzienbare toekomst. Zouden ze inderdaad meenen dat wanneer ze slechts zoo ongeveer tegen den verkiezingstijd weer flink op de groote trom slaan en „land dagen'' beleggen en over de politieke verhou dingen fraaie redevoeringen afsteken, wanneer zij slechts liberale verkiezingsboeken uitgeven of verkiezingskranten, met heel den aanhang van manifesten met of zonder portretten, strooi biljetten, kaarten, transparanljes, lucifersdoosjes met opschriften dat het dan wel in orde komen zal? In 1905 is dit spelletje gelukt, dank zij aan onze zij de afval van rechtsche en linksche zoomen onzer (in ruimen zin ge nomen) part(j en waren de vrijzinnigen aanvallers. Maar in 1909 zal dit niet gaan want dan zullen zij op hun beurt de aange vallen party zijn. En hoe zal dit dan moeten gaan, wanneer zij met leege handen voor 't front komen. Want het loopt er op uit dat middenstand en arbeider teleurgesteld zullen zijn, wijl in plaats van vervulling van sociale beloften, holle leege verkiezingsactie hun is gebracht. 22) FEUILLETON. Ieder voerde het woord op eigene wijs, en Charles zou ziehzelven overtroffen heb ben, waren niet op eens zijne aandoe ningen hem te machtig geworden, zoodat hij Diet in staat was verder te spreken en hij den kapitein, zijn vaderlijken vriend, sleehts met tranen de hand kon drukken. Eindelijk vatte ook de kapitein zelf het woord, en zeide op ronde zeemanswijs »Ik heb nu dertig jaren gevaren en heb bijna elke zee bezocht, meest ook met passagiers aan boord. Nooit echter maakte ik eene reis, die mij als deze zal heugen, wegens het vele goede, dat ik dankbaar gedenk. Veel ben ik u verplicht, want een kapitein is voor een goed deel wat zijne passagiers hem maken; en gij hebt van uwe zijde alles gedaan, om mij mijne taak te verlichten en mij de reis te veraangenamen. Een droevig, [een alleronvergetelijkst verlies trof ons op deze reis, maar voor u allen heb ik behoefte het uit te sprekeD, dat mij dat ontzettend voorval tot onuitspre- kelijken zegen is geworden. Met eer biedigen ootmoed belijd ik in midden, dat de hemelsche Vader de ontzettende gebeurtenis, die ons allen met droefheid vervulde, gezegend heeft als middel om mij een hooger leven te doen kennen en ik zou meenen iu ware dankbaarheid te kort te schieten, t wanneer ik u vóór ons soheiden geen deelgenoot maakte van de genade, die mij is geschied. Mijne hee- renvervolgde de kapitein, terwijl hij gioh totzij n mede-soheepsbestuurdersriohtte, Zoo ongeveer zegt de sehrij ver van De Am sterdammer het ook. En hij vervolgt dan Terwijl de politieke strijd in ons land vrijwel is aangeland op 't doode punt, terwijl in de Kamer het meest onbenullige onderwerp tot de scherp ste politieke haarklooverijen ontaardt en alle talenten worden aangewend om elkaar een hak te zetten, terwijl heerschterop sociaal ge bied in ons land een buitengewoon opgewekt leven. De schrijver toont dan aan hoe alle par tijen zich midden in de sociale actie wier pen en er leiding aan geven maar dat de vrijzinnige partijen met de handen in de zakken rondslenterend, dit allesj'aarzien. De sociaal democraten voorop met hun oritiek en positieven arbeid. Maar niet de sooiaal-demooraten alleen. Ook de katholieken toonen duidelijk in te zien dat het een leven svoorwaarde is voor de toekomst der partijen, zich met meer kracht en ambitie te werpen in de sociale actie, en daarvoor tal van groepen uit hun kringen bijeen te roepen. Het congres te 's-Hertogenbosch waar ook over den vrouwen-, kinder- en man nenarbeid werd gesproken, getuigt er van hoe de geavanceerde elementen terrein winnen. En de antirevolutionairen, hoewel voorzich tiger dan de katholieken, volgen dit voorbeeld Deze week vond te Utrecht het groote congres plaats tot afschaffing van den nachtarbeidhet stond onder leiding van antirevolutionairen, zij hadden er althans den boventoon En zie nu eens naar de liberalen Wat wordt er op dit groote, breede, dank bare terrein van sociale actie door hen gedaan? Niets Het is alsof hun dat alles niet aangaat Uit hun kringen komen geen nieuwe, jonge krachten op sociaal politiek terrein. Het schijnt alsof ze wachten slechts tot den tijd van ver kiezingen om dan door een groot kwantum aan redevoeringen en geschriften maar weer hun zetels binnen te halen. Gelukt het, fiat, dan zjjn zij weer voor vier jaar binnen. Zoo gaat de sociale actie die in zoo velerlei uitingen tot een stroom gaat zwellen en de jongere krachten der burgerij tot zich trekt aan haar voorbij zonder haar te beroeren. En zoo gaan haar wortelen in het volk opdrogen en verkommeren. De nederlagen in Zuid Holland zijn nergens anders aan te wijten dan dat de liberalen in hun voornaamheid en zelfgenoegzaamheid de voeling met het volk hebben verloren. Hier wordt door een gezaghebbend vrij zinnig orgaan tweeërlei erkend lo. dat de liberalen in 1905 bij de stembus een roeke- i,ik hoop, dat niets in mijn gedrag u aan leiding heeft kunnen geven om te oor- deelen, dat de vreeze Gods mij een minder goed zeeman maakte. In mijne eigene sohattiDg heb ik het gevoel, dat meer eer bied voor onzen God mij alleen nauwge zetter gemaakt heeft, om jegens ieder aan koord zoo te zijD, als dat vandeDmelde zorg voor allen belaste mag verwacht worden. Ik dank u allen voor uwe mede werking en ieder uwer in het bijzonder voor de achting en welwillendheid mij bewezen. Moge die band tusschen ons steeds nauwer wordeD, en het Woord en de liefde des Allerhoogsten ons meer en meer zoo verbindeD, dat ons schip als een tempel Gods op de groote wateren worde". Eenzijdige lieden hadden misschien dat afsoheidssamenzijn vreemd geoordeeld, we gens zijne meDgeliDg van ernst en lucht hartige vroolijkbeid. Zij, die mede aan zaten, oordeelden zoo niet. Hun kwam alles in woord cd houding opreoht en on- dwongen voor, eene vrije en volle open baring des harten. En zoo ook was het. Het ware Christendom is leveD, het leven eener door Gods Heiligen Geest verwekte liefde, en daarom een staan en wandelen in de vrijheid, die vrijmoedig maakt om in woord en wandel waar te zijn. Dat Christendom, zoo geheel verschillend van de vormgodsdienatigheid dezer wereld, die hare onwaarheid met ijver voor leer- of kerkvormen dekt, dwingt' waar het geen instemming vinden of liefde wekken ban, minstens achting voor zijne belijders sf. Van daar ook, dat er onder stuurlieden of matrozen niet één was, die kapitein Roe er minder om schatte, toen zij gevoelden, dat een hooger beginsel hem dreef, om loos luk-raak spel gespeeld hebben en op een overwinning en een mogelijk over te nemen regeertaak niet klaar warenen 2o. dat de strijd in de toekomst over de sociale quaestie zal gaan en daarby slechts twee ernstig meedoende partijen tegenover el kander zullen staan de Christelijke en de Sociaal-Democratische. Het zal zijn Socialisme of Christendom. Laten onze jongemannen,onze propaganda- clubs, alle christ. partijen dit in hun oor knoopen, en voorts werken terwijl 't dag is. Uit Mainau komt bericht dat de doode- lijk kranke tachtigjarige groothertog van Baden gister met een korte onderbreking den geheelen dag in dommelenden toestand doorgebrachtuit Antwerpen dat alle En- g8lschen,Duitscherseu Pranschen gisteren middag om 4 uur den arbeid neerlegden en dat de Belgen, die verlangden nachtarbeid te verrichten, om 7 uur begonnen zijn. Voorts dat Pédération Maritime het besluit nam den stouwers last te geven, vanaf heden alle werklieden bij de algemeene handelsgoederen, terug te nemen. En ein delijk uit Madrid dat blijkens mededeeling van den gouverneur van Malaga er bij de overstrooming in die provincie72mensehen zijn omgekomen en 68 gewond wérden. Aan het ons gezonden verslag over het dienstjaar 1906—1907 omtrent den toe stand van 't waterschap /,Da Breede Wate ring bewesten Yerseke" ontleenen wy het volgende Het afgeloopen jaar was niet ongunstig daar geen onheilen aan dijken en oevers zijn voorgekomen. Wegens den geringen regenval bleven de exploitatiekosten van het hulpstoomge maal beneden de raming en werd het delf- werk in de hoofdwaterleiding begunstigd door goed weder, binnen den bepaalden tijd opgeleverd en uitgebreid. Hiertegen over staat echter dat do uitkomsten [der peilingen wederom voor eenige raaien min der bevredigend waren. fel Het aanleggen van steenglooiing, de gewone jaarlij ksehe vernieuwingen en her stellingen, benevens het onderhoud der zooals nooit te voren rechtvaardig en lief devol voor allen te zijn. Toen het uur van middernacht sloeg, stelle de kapitein voor, niet te scheiden dan na te zamen het lied te hebben aan gestemd »Looft God, van wien al 't goede ons komt". Des anderen daags morgens waren de passagiers reeds vroegtijdig en in hunne voor den vasten wal gereed gehouden kleeding op het dek. Met gespannen ver wachting zagen aller oogen uit naar de booten, die hen naar land zouden over brengen. Toen de eerste boot, die den heer en mevrouw Henderson, de bloed verwanten van Edward en Ediih Marston en anderen, die vrienden kwamen afhalen, bijleide, haaste zich Charles, die geen vrienden te wachten had, om daarmede naar land te keeren, om terstond de sohoone stad Melbourne te verkennen. Na vier maanden niets dan zee en lueht aanschouwd te hebben, is het zien van aanblik, dien het vaste land biedt, een waar genot. Iedere kerktoren, ieder rijtuig dat langs de straten rolt, heefc dan een aantrekkende macht. Zoo ging het ook Charles. Met opgewekten stap en met de oogen te gast gaande aan elk nieuw voor werp, dat zijn aandacht trok, liep hij straat in straat uit, zonder aan vermoeienis te denken. Eindelijk viel hem een groot gebouw in 'toog, en de mannen, die 6r wachtten en de aanplakbiljetten herin nerden hem, dat hij voor het Algemeen Postkantoor stond. «Dat treft", riep hij onwillekeurig uit, z/ik kan nu terstond onderzoeken, of de mail ons oek met brieven is vóór geweest". aarde- kram- en steenglooiingwerken werd 14 Juli 1906 volgens bestek no. 1 dienst 1906—1907 aanbesteed, en aangenomen voor 1 pot. beneden de eenheidsprijzen van het bestek, uitmakende f119,06 voor de volgens genoemde prijzen verwerkte f 11905.755, terwijl het in profiel brengen van den buitenberm en het buitenbeloop van een gedeelte zeedijk onder Ierseke in eigen beheer werd uitgevoerd. Dit jaar werd aangelegd voor bekram- ming van gras ontbloote plaatsen op den buitenberm en het binnenbeloop van den zeedijk 3734 M2. zomerkrammat, waarvan 1589 M2. aan de noord- en 2145 M2. aan de zuidzijde van het waterschap. De werkzaamheden aan de sluizen be paalden zich tot het gewoon onderkou- en het doen van geringe herstellingen, zoodat van de geraamde f 900 slechts f565,26 moest worden uitgegeven. Het onderhoud van de suatiegeulen der sluizen daarentegen vereisehte meer uit gaven dan de vorige jaren, daar f88,50 moest worden uitgegeven voor het oprui men uit de geul van de sluis te Ierseke en het vervletten naar den teen der steen- glooiing vaa panslukken, steen en puin, en f49,87'/a voor het verwijden van steen enz. uit, en het herstellen der bermpjes laDgs de suatiegeul der Sehoorsche sluis, samen alzoo f 138,37'/a. tegenover eene raming van f 100,Totaal werd dus van de beschikbaar gestelde f 1000 uitgegeven f 7u3,63'/a. Dit jaar zijn geen bijzonder hooge wes telijke stormvloeden waargenomen. Voor het verheogen en verzwaren van den zeedijk van den Westhoek van den Stormezandepolder tot het kanaal door Zuid-Beveland en langs den Burenpolder werd f 149300 beschikbaar grsteld. Dit gedeelte van den zeedijk lang 2690 M., kwam het eerst voor verbetering in aan merking, daar dit tijdens den vloed van 12 Maart 1906 het meest had gelfdan, aange zien niet alleen het buitenbeloop werd be schadigd, maar ook gedeelten van de krnin wegsloegen en afschuivingen in de binnen- beloopen omstaan waren, waardoor de Burenpolder bijna onder water werd gezet. Wegens onvoorziene omstandigfcedenwerd echter de aanbesteding van dit werk ver traagd en kon eerst 10 Mei 1907 plaats Zijne hoop werd niet teleurgesteld. Een groot pakket, welks adres geschreven was met de hand van zijn ouden vriend Robert Amesbury, en een bundel nieuws bladen werd hem overhandigd. De brieven waren van Robert, tante Esther, de heer Woödbridge en anderen. In het bezit dezer schatten was lu Charles eerste streven om builen de stad een vrij plekje te vinden. Na allerlei verwarde inlichtingen van zooveel straten rechts en zooveel links, bereikte hij ein delijk den sohoon gelegen en dioht be lommerden Hortus Botanious en vleide cioh daar tot lezen op een stil, beschaduwd plekje neder. Hij ving aan met Roberts brief, die na eenige algemeene berichten ^uitweidde over het groot verlies, dat vooral hij in het heengaan van Charles en zijn vader geleden had. Zijne breede inleiding was de voorbereiding op een bericht van ern stiger aard. Reeds toen Robert nog te Ryslip was, was voor hem, gelijk wij vroeger zagen, het huiselijk leven door de harde en partijdige behandeling van zijn tweeden vader, den heer Lennelh, en zijn eigen driftig en hartstochtelijk ka rakter, zeer onaangenaam. Na daarven in zijn brief enkele nieuwe bewijzen veihaald te hebben, ging Robert voort,Uw oude goede hond Rover is dol geworden en heeft in zijne woede enkele sohapen ge beten. Ik deelde in de jacht om het arme dier onschadelijk te maken, en dit deden ook de heer Lenneth en Sam. Een oogen-' blik was de verzoeking mij bijna te machtig geworden. In schijn van op den hond te mikken leide ik op den heer Lenneth aan, en ware niet juist toen mijn tBSsmsmwmamsmiiSB hebben, zoodat werd besloten deuitvoering van het werk op het volgende dienstjaar te brengen en bedragen dus de uitgaven dit jaar aanmerkelijk minder dan de raming. Aangezien de regenval het voorgaande jaar buitengewoon groot was is ze nu ge ring te noemen n.l. 499,25 m M of 318 m.M. minder dan het voorgaande jaar. Da regen val was het grootst in de maanden Mei en en October, respectievelijk 9 ,50 en 61, m.M. tegenover 41,50 en 128 m.M. in de zelfde maanden van het voorgaande jaar. Gedurig het twintigjarig tijdvak, loo- pende van 1 Mei 1886 tot 1 Mei 1906, be droog de regenval gemiddeld per jaar 590,95 m M. De grootste hoeveelheid water, die van 's morgeus 8 uur van den eeaen tot 's mor gens 8 uur van den andereu dagjviel be droeg 18 m.M. van 17 opclS Aug 1906. Het aantal dagen waarop regen viel be droeg 146 tegenover 157 in dienst 1905 1906 en 137 in 1904-1905. Voor 't onderhoud der grindwegen, aan gelegd dienst 1903/4 en 1904/5 werd in de begrooting f 2900 beschikbaar gesteld, waarvan f 2080 voor het leveren en vervoe ren van 650 M3. grind en f 820 voor dag- loonen voor het verwerken d8r grind en het gewoon onderhoud der wegen. Daar de gersamde hoeveelheid grind echter ontoereikend bleek te zjjn, moesten 718 M3. worden geleverd, waarvoor werd uitgegeven f 2440,15®, terwijl aan dag- loonen f 784,856 en voor het walsen van 1326 M. weg f 11,55 werd uitgegeven, samen f 3286,56. Tegenover eene raming van f 250 voor het onderhoud der grindwegen, aangelegd dienst 1905/6, werd f 188,12® voor dag- loonen en f 86,80 voor 't walsen van 5378 M. weg, samen f 274,92®. Voor deze wegen behoefde geen grind geleverd te worden, daar de overgebleven hoeveelheid van het vorig dienstjaar cok voor dit jaar voldoende bleek te zjjn. Het onderhoud van den Macadamweg, gelegen onder de gemeenten Goes en Kloe- tinge vorderde eene uitgaaf van f 814,44, waarvan f 693,41 voor het leveren langs den weg vaD 117 M3. steenslag, f 109,78 voor arbeidsloon enz. en f 11,25 voor vergoeding voor berging van steenslag. De raming voor dezen weg bedroeg f710, waarvan oog op uwe tante Esther gevallen, ik weet niet wat gebeurd zou zijn. Zij is door Gods goedheid de bewarende engel geweest die mij van het plegen van een moord heeft teruggehouden. Sedert eehter ben ik bang voor mij zei ven geworden. Tegen over de vernederingen en uitbarstingen, die Lenneth en zijn zoon mij aandoen, vertrouw ik mij zei ven niet langer, en ik moet mij een middel zoeken om ook zoo spoedig mogelijk van Ryslip weg te komen. Gisteren was het mijn jaardag, dien ik met plannen maken besteed heb want ofschoon ik eerst achttien geworden ben, heb ik een gevoel als ware ik reeds veertig. lederen dag schijnt mij een jaar toe, en geen enkele vroolijke gedachte verwarmt mijn hart meer. Ik zou u dit niet hebben geschreven, ware het niet, dat wij elkander zoo plechtig beloofd had den geen g/ hei men voor elkander te hebben. Helpen kunt gij mij niet, maar reeds is het mij een troost, dat gij mijn treurigen toestand kent en met uw oude vriendenhart daarin deelt". Charles las Roberts brief herhaaldelijk. Hij wist dat hel buiee'ijk leven van Robert geheel van het zijne v erschilde en dat zijne jeugd niet gelukkig te noemen was. Wei nig echter had hij gedacht, dat de ver houding tusschen Robert en den beer Lenneth zoo gespannon was, en dal zijn heengaan een zoo groot tegenwicht tegen het onaangename daarvan had weggeno men. Hoe gaarne zou hij met een tooverslag zich te Ryslip hebben willen verplaatst z'en, om nog eens zijn ouden invloed op Robert uit te oefenen. VTo. dt vervolgd,J (Prot. Illustratief

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1