NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 303. 1907. Donderdag 26 September. 21e Jaargang, HISTORISCH CHRISTELIJK- De „Tweeërlei Kiezers". Buitenlandse!! Uierzle&L VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J, DE JONGEWERWEST. te Goes F. P. D'HUiJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers 0,025. UITGAVE DER FIRMA ESS' VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Zij, die zich met 1 October as. op ons blad abonneeren, ontvangen het tot aan dien datum gratis. In het stuk van F. K. in ons vorig no., met welks inhoud wij ons over 't geheel wel kunnen vereenigen, komt 'n waarschuwing voor tegen 't opnemen in de Grondwet van 't individualistisch capaeiteitenstelsel naast het organisch huismansrecht, gelijk dit door het Centraal Comité bij wijze van vraag aan de Kiesvereenigingen is aan de orde gesteld. Uit 't beginsel geredeneerd, zouden wij zeggen, heeft F. K. volkomen gelijk. Een organisch en een individualistisch kiesrecht aaneengekoppeld vast te leggen in de Grondwet verdient uit 't oogpunt van het anti-revolutionair beginsel geen aan beveling. Wij moeten echter trachten tegelijkprin- cipieel en practisch te zyn. Principieel door te ij veren voor het huis manskiesrecht. Practisch door aan het Centraal Comité te antwoorden dat wij mits het Huismans kiesrecht in de Grondwet komt,en daardoor de weg voor algemeen stemrecht is afge sneden, desnoods er geen spijt over zullen hebben, wanneer de antir. Kamerclub, het capaciteiten-kiesrecht, om een andere partij wier steun voor Huismanskiesrecht anders zou worden verspeeld, in 'tgevlei te komen, er bij doet. De tijd is reeds lang voorby dat het Huismanskiesrecht tout court, gelijk dit door ons Program is aangeprezen, kan wor den gevoteerd. De verdeeldheid der Christenen in het Kiezerscorps, de geringere staatkundige ontwikkeling bij de Reohtsche partijen van dien tijd, en andere oorzaken hebben er toe medegewerkt dat de antirev.-parfij in 1886 bij de Grondwetsherziening haar invloed bij de vaststelling van art. 80 zag tekortschieten. En in 1894 was verdeeld heid in eigen gelederen niet minder oor zaak dat hetgeen in 't anaendemer tMaekay- v. Alphen nog van bei Huismanskiesreebt in de Kieswet-Tak te redden viel, ver loren ging. Ook nu zal stuurmanskunst met staats manswijsheid hebben saam te spannen om, ter wering van 'tdoor ons principieel weerstane algemeen kiesrecht, iets in de Grondwet te breDgen dat principieel ons ideaal bet meest nabij komt. Daarom zij men voorzichtig. Met een principieel „dat willen wij niet'' kunnen wij als partij onder elkander mis schien grooten roem behalen. Maar als deel der coalitie, en als oppositiepartij mede aansprakelijk voor den loop der zaken, hebben wij nog een roeping te vervullen tegenover den bondgenoot en het land. Wij gelooven niet dat wij er met den eisoh Huismanskiesreoht alleen nu nog komen kunnen. Dit had wel gekund een kwarteeuw terug. Wat natuurlijk niet wegneemt dat onze kiesvereenigingen gezamenlijk als hun mee- ningkunnen uitspreken dat 't capaciteiten- stelsel niet in de Grondwet behoort te worden omschreven. Voor onsbestaat dan echtïr Dog 't 1 ezwasr dat die omschrijving dan ook niet in de Kieswet (een organieke wet) zal kunnen; dewijl tooh deze wet op het Kiesrecht- artikel in de Grondwet zal behooren te steunen. WaDt wel bestaat hier de mogelijkheid, waarbij F. K. zeer terecht den vinger legt, dat menige arbeider, degelijk eD principieel en groofelijks belangstellend in de publieke zaak meer dan eenig geëxamineerde, bij den geëxamineerde wordt achtergesteld. Doch dit behoeft bij uitbreiding van het tal „geëxwnineerden" in den zin der Kies wet alzoo niet te zyn. Overigens beschouwe men het cspicitei- tenrecht niet als iets nieuws Reeds in 1880 sprak dr. Kuyper in zijn toelichting op Ons Program van „gegradueerden". Welnu dit denkbeeld wordt thans uit gebreid tot menschen die een examen achter den rug hebben voor elk mogelijk ambt, betrekking of bediening. Waaraan, zoo aan deze gedachte wordt vastgehouden, terwille van den degelijken arbeider die anders nooit tot het kiesrecht komt, misschien nog wel eenige uitbreiding te geven ware, bijv. van met vrucht te hebben genoten herhalings-onderwijs. 25 September 1907. Nationaal of Internationaal. Eens, het is lang geleden, stond iedere aanzienlijke huisinge opzichzelf, gereed anderen aan te vallen en zichzelf te ver dedigen. Later vormden de steden, met hun grachten en poorten op zichzelf staande deelen van het geheel. Nog later bepaalden de grenzen de ge westen met eigen huishouding en nog later vormden taal en historie nationale grenzen. Nu leven we met ieder jaar tussehen internationale organisaties. De berichten die in de laatste dagen uit de haven van Antwerpen tot ons komen, doen ons de aandacht onzer lezers voor een enkel oogenblib vragen voor het feit dat de omstandigheden leiden tot over schrijding der nationale grenzen. Die berichten zeggen ons dat de sociale strijd tussehen patroons en werklieden, een strijd die om beurten iedere haven teistert en den-arbeid bemoeilijkt tot inter nationale overeenkomsten leidt. Gelijk Antwerpen reeds vijf weken lang lijdt onder het daar ontstane loongeschil, zoo is ook weder twist ontstaan onder één tak van werklieden en de greanwerkers, in de haven van Rotterdam. Al die geschillen hebben aanleiding gegeven om te beproeven een wereld- scheepvaartvereenigiDg te vormen. Vanuit Hamburg kwam dit denkbeeld en als het verwezenlijkt wordt, dan zal, als in de eene of andere haven da werklieden of het zeevolk tegen een of andere reederij vsil optreden, zij bun kwestie uit te veehten hebben tegen al de reederijen van Europa, mogelijk zelfs ook buiten Europa. Met andere woordenreederijen en werklieden zullen twee vijandige kampen vormen en van beide zijden zal inter nationale ruimte de kracht verhoogen. Hoe treurig dit feit ook zij, vooral voor de toekomst, wij hebben er meer en meer rekening mee te houden dat de strijd der natiën voor de oeconomisehe ontwikkeling, een strijd die zoo menigen zegen braobt, langzamerhand overgaat in een klassen strijd die niet anders brengeD kan alB schade voor zoo menig bedrijf. Voor het Esperanto dat onze landstaal wensoht te verdringen is voorloopig geen gevaar, maar wel voor den internationalen strijd die wat bijeen behoort, tot ontwikke ling van het bedrijf hopeloos verdeelt. Zelf deel der Koalitie. Zeer-ad rem schrijft de Nederlander Het soc.-dem. hoofdorgaan wekt zijn vrienden op, te Franeker krachtig voer de overwinning van den heer Helsdingen te ijveren. «Dat de strijd heftig zal zijn", zegt het blad, «daarvan kan men zich verzekerd houden". Immers «verliest de linkerzijde de 5iste stem die zij heeft in de Kamer, dan is het Kabinet-De Meester volkomen machteloos. Van de beide burgerlijke koalities kan men dus de uiterste krachtsinspanning verwachten. Het zal niet noodig zijn dit aan onze vrienden van Franeker tweemaal te zeggen". Grappig zijn hier die «beide burger lijke koalities" onmiddellijk na die «51 s t e s t e m". Het blad wil blijkbaar weer den indruk ves tigen wij staan buiten die beide koalities, en nu het voor beide gaat om den beslissenden zetel in de Kamer en zij dus van weerszijden met groote kracht zullen opkomen, dient onzer zijds gewaakt dat wij niet het kind van de rekening worden door bij eerste stemming uit te vallen. Maar inmiddels vergeet het blad, dat het door die «51ste stem" zichzelf bij één der koalities heeft ingelijfd. Zoo er sprake is van 51 stemmen voor het Kabinet- De Meester, dan zijn de socialisten daaronder begrepen. En zoo de links-»burgerlijke" koalitie uit zucht tot behoud van die 5 iste stem buitengewone kracht gaat ontwikkelen, zal die buitengewone kracht zich niet keeren tegen j de sociaal democratie. Daarom is de redenee ring van Het Volk gewrongen en deed de redactie befer met zich niet in de ééne zinsnede een positie te kiezen, welke met haar eigen blik op den politieken toestand, zooals zij dien in de andere zinsnede geeft, in strijd is. Dat de Chr.-Historischen in het distriet Schiedam waar zij groot gezag hebben, en geen gevaar loopen dat 'n deel der coalitie- menschen zooals te Leiden het district liberaal maken, dit niet aan een der andere Ghr. partijen cadeau doen, ligt voor de hand. Trouwens, de cijfers hebben hier ook wel wat te zeggen. In 1897 werd de chr.-hist. candidaat her kozen met behulp der katholieken. Hij had toen 3050, de a.-r. candidaat Idenburg 802 en de liberaal 1395. In 1901 eerste stemming had de chr.- hiet 1291, de antirev. Idenburg 2178, de liberaal 119, de vrijz.-dem. 417 en de soc.- dem. 518. Bij de herstemming stond het v. Limburg Stirum 2218, Idenburg 2139. Eerst iu 1905 werd hij terstond gekozen met behulp der a. r. en katholieken, en be kwam hij 3953 stemmen tegen 1642 op den vrijzinnig-democraat De Groot en 917 op den sociaal-democraat v. Leeuwen. In Franeker ontving 16 Juni 1905 Anker man (chr.-hist.) 2880 Lieftinek (1.) 1830 en Tak (soc2170. Bij de herstemming sloeg Tak Ankerman met 3843 tegen 3179. Schiedam. Terecht schrijft Het Centrum: In het Kamerdistrict Schiedam dreigt eenig ongenoegen, doordat in anti-revolutionnaire kringen ontstemming heerscht over het niet- stellen van dr K u y p e r als candidaat. In de Zaterdag gehouden vergadering der Gentrale Anti-revolutionnaire Kiesvereeniging ^Nederland en Oranje", werd een motie door enkele leden der Vlaardingsche Kiesvereeniging ingediend, om de candidatuur De Geer niet te steunen, wèl verworpen, maar eerst na warme discussie en op 't kantje af. De meerderheid bedroeg slechts één stem (lo tegen 9). En naar de Rotterdammer mededeelt, bedankten naar aanleiding daarvan reeds vele leden der kiesvereenigiDg te Vlaardingen, »ora zich n;et door den coalitie-geest der Centrale kiesvereeniging aan banden te laten leggen". Dit lijkt ons een bedenkelijk experiment. In de verworpen motie komen zeer zeker overwegingen voor, die van gewicht zijn. En niemand zal oatkennen, dat er alleszins termen bestaan, om een man als dr. K u y p e r weer in de Kamer te brengen. Maar tot welke critiek men ook gerechtigd moge zijn, boven alles staat het belang der samenwerking, noodzakelijk om Schiedam als vast district voor de Rechterzijde te behouden. Ea bovendien is het een onafwijsbare eisch voor elke organisatie, dat de minderheid zich, hoe sterk zij wezen moge, onderwerpt aan het besluit der meerderheid. Wij hegrijpen, dat, na de verkiezing te Leiden, waar men dr. De Visser in de Kamer terug bracht, het voor de anti-revolutionairen eenigs- zins moeilijk valt, te Schiedam wederop een chr.- historisch man te stemmen, vooral nu hun eminente leider nog altijdgeen mandaat herkreeg. Maar 't was ook voor de katholieken niet steeds gemakkelijk, hun kiezers te bewegen in districten met een sterk Roomsche bevolking op anti-revo lutionaire en christeiijk-hislorische candidaten te stemmen, en tóch deden zij het. De noodzakelijkheid der Rechlsche coalitie en het hooge belang, dat ons volk heeft bij een meerderheid en een kabinet uit de Rech terzijde, bepaalden den koers van hun beleid. Wy nemen bierbij nog 't volgende uit Be Nederlander over. „Er zijn dan ook inderdaad weinig dis tricten in ons land, waar de christelijk-his- torischen zich door historische redenen zoozeer van hun recht verzekerd houden als te Schiedam. „In de Vlaardingsche motie wordt ge doeld op 'n soort contra-beleefdheid tegen over Leiden. Dooh behalve dat te Leiden de chr.-hist. candidal slechts gesteld werd om het district voor de rechterzijde te winnen, beseft men toch wel, dat het voor een partij niet aangaat, een district, waar ze breede wortelen onder de kiezers heeft en zich sterk gevoelt, pry's te geven voor een district, waar ze betrekkelijk weinig beteekent. Wanneer straks het tegen woordig lid voor Leiden bij een generale verkiezing ook elders gestsld wordt en b v. gelijk allerminst onwaarschijnlijk is, weer te Amsterdam of Rotterdam gekozen wordt dan zal voor den eventueel openvallenden Leidschen zetel, wanneer de wind in het land sterk genoeg rechtsch is, hoogst ver moedelijk weder een anti-revolutionair ge- candideerd worden. Voor een dergelijk onzeker bezit het moeizaam gewonnen en zelfstandig behouden Schiedam zonder slag of stoot prijs te geven,meen don de chr.-hist. leiders aldaar niet te mogen doen. «Op één punt dunktons de Vlaardingsche motie juist, n.l. wat aangaat de omschrij ving der coalitie zooals die sub lo. is aan gegeven. Daaruit volgt dan ook, dat men het onzerzijds den anti-revolutionairen o.i. niet kwalijk had kunnen nemen, zoo zij te Schiedam nogmaals een kans haddenwillen wagen en een eigen candidaat gesteld hadden. De coalitie, zooals die in 1901 na de verkiezingen en met 't oog op het op traden van het Kabinet tot stand kwam, liet dit inderdaad volkomen toe. Maar dit te erkennen ia geheel iets anders dan van de ohristelijk-bistorischen te ei- sohen, dat zij zonder strijd Schiedam zouden loslaten. Juist het ontstaan en het karakter der coëlitie, waarop de Vlaardingsche motie zich tegenover het eentraal-comifé beroept om een eigen eaudidaat te mogen stellen in een ohrist -hist, vaealure, maakt ook de ehristelijk-historisehen dubbel gerechtigd tot hun pogen dien vaoanten zetel te be houden. «Het komt ons voor, dat men eikaars rechten over en weer loyaal behoort te ontzien. Wanneer de anti-revolutionaireD een eigen candidaat hadden willen stelleD, had men dit onzerzijds hun niet kunnen euvel duiden. Wanneer de Vlaardingsche dissi denten dit nog willen doen, komen zij mis schien in coEflictmethunparty-organisatie, maar zeker niet met eenige verplichting tegenover ons. Doch anderzyds bestaat voor het //betreuren", dat de christelijk- histerischen in Schiedam dan zetel niet wilden abandonneeren, zeker ook aller minst reden." België. De staking te Antwerpen is geëindigd. In de groote bijeenkomst der havenarbei ders in het Rubenspaleis werd met een parigheid door de ruim vier duizend aan wezige werklieden onder groote geestdrift besloten het werk te hervatten onder de oude voorwaarden (5 fianes). Heden zal aan alle hoeken der stad een proclamatie aangeplakt worden, waarin de havenwer kers, die bij Willen is Kunnen zijn aange sloten, hun standpunt zullen toeliohten. Indien de belofte door den burgemeester gedaan, die in zijn voorstel aan de stakers verzekerde, de overluiging te hebben.dat zij over 14 dagen 0.50 frs. opslag zouden krijgeD, niet wordt gehouden, dan wordt onmiddellijk het werk weer neergelegd. De Landsraad der Socialistische Arbeiders partij heeft besloten met alle middelen de arbeiders opnieuw te ondersteunen, moest zulks gebeuren. Men wacht nu af wat er heden zal gebeuren. Aan den omtrek van het station verspreidde de tijding zich snel. Het nieuws liep rond a's een stroovuur, en overal zag men de menschen heftig pratende loopen 't I3 uitGedaan I Ein delijk Goddank 't Was of een steen van de harten viel. Een ooggetuige schrijft aan deH.C.i Het einde der vergadering heb ik bij gewoond. Het was een onvergetelijk aan blik, die u haast een beeld gaf hoe het bijv. in de Fransohe revolutie moet toe gegaan zijn. De danszaal Rubens heeft een onmetelijken omvang. Iu de zwoele schemering stonden die duizende hoofden tegen elkaar gedromd, en buitengewoon was de bewegelijkheid, maar vooral het enthousiasme der vergadering. Wieme, de voorzitter, was san 't woord. In zijn wild Gentsch dialect, dat bijna niet verstaanbaar is voor wie den spreker niet naar den mond ziet, klonk het in geweldige woordenreeksen, met dien bijzonderen scherpen humor den Gentenaar eigen. De man heeft het talent 't volk op te zweepen. Op een vraag door hem gesteld, waarvan ik den inhoud op afstand niet goed vatte, werd door allen als uit één mond een donderend /,neen" geroepen. Er was electriciteit in die massa. Doorgedrongen tot aan de tribune, waar het bureau zat, ontwaarde ik Chapelle in hemdsmouwen, wat verder Milio met den apostelkop, de begeesterde oogen bleek van aandoening. De socialistische senator en schepen der gemeente Schaarbeek Eibers voerde het woord. Hij vroeg verlof eenige weorden in 't Fransch te mogen zeggen, om de kameraden van Voruers die afgekomen waren op de hoogte t9 brengen. Daarna herhaalde hij 't in het Vlaamsch. Hy zei, onder sterk applaus dat, moest de Federatie over 14 dagen niet de beloofde loonsver- hooging hebben toegestaan, de Lsndsraad een week daarop hier wederom zou ver gaderen, en dan zou al 't mogelijke worden gedaan om van den vakbond der dokwerkers den machtigsten van ganech België te maken. Milio stond toen recht. Uit naam der Gentsche werkers wenschte hy hen „recht zinnig en uit den grond van zyn hert" ge luk met de aan den dag gelegde tucht. Met de Antwerpsche dokwerkers is niets te doen, had men gezegd. Hy had nu acht weken van 's morgens vroeg tot 's avonds laat met hen mede geleefd en gestreden hij had gezien dat het anders was. Hy hoopte dat de hoofdmannen eerlang weder zouden komen om hen //te onderwijzen'', dat de mannen dan even goed zouden luis teren en lid zouden blijven van den bond. De nu betaalde inleg van 0,30 frs. was be lachelijk, dat moet over een jaar op 0,50 fr. gebracht worden. Zij moesten geloof en vertrouwen hebben in de bestuurders van Willen is Kunnen. En zij zouden eens laten zien, of zij tegen de Federatie van Antwer pen, samengespannen met dievanHamburg en LondeD, geen kop zouden houden. Tegen het doode kapitaal ging het mat levend ka pitaal. Wilt gij dit doen, dan zult gij uw loon op redelijke wyz9 zien vermeerderen, en gy zult de achting van iedereen af dwingen. Een ovatie werd den Gentechen apostel gebracht door de werkers. //Mannen, we gaan 't Bondslied zingen kreet opeens Wieme. En daar eleeg opeens uit die massa een sterken, gedragen zang, waar men inder daad hun opgewondenheid, hun aandoening in hooide trillen Het H. v. A. vreest, dat de socialisten van Willen is Kunnen nu wel beweren zul len, dat zij het pleit hebben gewonnen. Maar de Federatie heeft over de loonsver- hooging nog niet eens beraadslaagd. Het blad weet vei der het volgende mee te deelen: //Het plan bestaat 4000 arbeiders als vaste mannen aan te werven tegen 5 fr. daags. Daarvan zou hun 4 fr. worden uit betaald en de vijfde fr op hun crediet wor den ingeschreven. Na twee, drie jaren zou die som hun worden uitgekeerd, by stipte naleving van het contractdoch die som alleen zou een waarborg zijn tegen con tractbreuken als die, weike geheel de be staande crisis uitlokte- Dit ontwerp gaat echter niet uit van de Fédération Mari tieme. Het blad is zeer teleurgesteld, dat van de 1400 (Katholieke) Christen-dokwer kers, die gister weer aan het werk zouden gaan, er niet meer dan een 200 dat gedaaa hebben.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1