NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. eiken Palen, alen te loop No. 302. 19Ü7, Woensdag 25 September. 21e jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH uit m Pin.§. koop eeren9 ard te koop. to koop, Meid De en Veehouders! mm» ■jroenendraak", sren te koop. TARK^S koop IKÖOP IfVaara, KOOP rkpaard, Sfde en OÖP lfvaars OOP M Sz., Oostkapelle li e Meid ende Meid VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST te Goes F. P. D'HUU, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Op (Ie Levenszee, UIT BE PROVINCIE. malen en ongemalen e platte en ronde Maïs, 3S lage prijzen, ers voor Kippen, n. Zuiver Vleeschmeel. nagere varkens f3,00 r baal. )onderdag IDA, Middelburg. uttinge (Grijpskerktj. bij J. KOPPEJAN lande. oud, bij J. KODDE, res De Vijfhoek", zeer geschikt voor en en mestputten. IJT te Westkapelle. ode«Kabinef. Biggekerke. e rek., Abeelsche weg. jj J. KLEINEPIER e ras, 5 [maanden bij AE, Wolf aartsdijk. den aan idkneeht fOS, W esthoek Dg met October GEDEURE, Veere. ctober LDOF, 'tZand bij ovember den de 20 jaar, bij T te Wolfertsdijk. tober IELE MAKER Az., g met October 1 ei<I POTTER, Koude- Jb±t VJttUi - IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02®. UITGAVE DER FIRMA m VAN i van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Zij, die zich met 1 October as. op ons blad abonneeren, ontvangen het tot aan dien datum gratis. De opgaaf van den spoordienst komt in dit dommer voor op de ge bruikelijke plaats. Deze of de volgende week hebben de kiesvereenigingen eene beslissing te nemsn in zake het Kiesrecht. Dus is 't kort-dag. Zeer kort. Toch geldt het eene uiterst-bolangryke zaak, en met 't oog daarop kwam by menig een de vraag op of onze vereenigingen voor het nemen van zulk eene beslissing ryp zyn. Niet alsof er omtrent het blanco-artikel en 't algemeen kiesrecht geen publieke opinie onder ons is. Wie meeleeft, weet beter. En in 't holle van den nacht opgeroepen, weet ieder goed antirevolutionair een klaar antwoord te geven op de vrageD welke op de Deputatenvergaderirg aan de orde ko men en daarop betrekking hebben. Iets anders is het echter met de positieve beslissingen welke men wenscht genomen te zien. Al weder niet, waar het de vraag geldt of in art. 80 der Grondwet het gezinshoofden- kiesrecht al dan niet dient te worden opge nomen. Wie wars van het blanco, voorstander van een positief art. 80 is, verblydt zich dat ons centraal-comité voorstelt het buismans kiesrecht in de Grondwet vast te leggen. Waar echter wel nader over zal moeten gehandeld, ia eerstens het c^paciteits-stel- sel en tweedens de omschrijving van het begripgezinshoofd. Over die beide zaken, zoo komt het mij voor zal nu niet zoo gemakkelijk beslist kunnen worden. Al is het begrip „gezins hoofd", naar tot oordeelen bevoegden, niet onverdienstelijk omschreven, toch duiken hier en daar reeds bezwaren op. Ongetwij feld zullen onze juristen daar nog wel een woordje over spreken. Het moeilijke is echter dat de tijd dringt. Binnen 14 dagen moeten de bezwaren 19) FEUILLETON. „Houd zulke dwaasheden maar binnen, Charles. Als gij niets beters weet houd ik het er voor, dat gij geen zier belang stelling voor de heerlijke luchtbeelden hebt, en dat onze langdurige gesprekken daarover in uw oor enkel onzin waren. Neeri, mijne verklaring had niets met negers te doen, maar betrof iets zeer ern stigs; doch ik zal maar naar den heer Wilson gaan en hem mijne gedachten zeggen. Het zou mij Diet verwonderen, of hij neemt er aanteekeniüg van voor eene preeken dit zeggende stond Edith op om heen te gaaD. «Kom, Edith", sprak Charles nu min zaam, „blijf nog wat en ga niet heen. Ik zou heden avond zoo gaarne wat langer met u praten". En daar bij aan alles zag dat zij werkelijk te ernstig voor scherts gestemd was, voegde hij er bij //Bsdertk, dat ik slechts uw leerling ben en Diet de gemeenzaamheid met de natuur heb, dio u eigen is. Wees zoo goed en verhaal mij nog eens wat gij zaagt en ik zal zoo oplettend zijn, dat ik eene verklaring durf wagen". Edith liet zich willig overhalen en be- sohreef nu nogmaals den aanschouwden zonsopgang. //Wel", zeide Charles, „het is mij nu alsof ik uwe teekeniDgin de werkelijkheid aanschouw. De witte nevel is het beeld der ziel, gelijk zij rein en heerlijk uit de hand des Scheppers kwam. Ziju oprijzen beteekende het eersto levenstijdperk, ver stoord door de opkomende en overseha- reeds zijn ingebracht, en wie een bezwaar inbrengt, zal billijkheidshalve beleefd wor den uitgenoodigd een proeve van betere omschrijving daarneven te leggen. Of nu in deze korte spanne tijds zulk een zaak tot een bevredigend einde kan worden gebracht, is voor 't minst aan twyfel onder hevig. Ik stel echter de vraag is dit wel noodig Is het noodig dat de Deputatenvergade- riüg du reeds cle omschrijving //gezins hoofd" vaststelt? Een kind begrijpt d&t de komende Grond wetsherziening niet vreemd is aan onzen komenden landdag. Men kon zich echter thans bepalen tot de vaststelling van een begeerde redactie van art. 80 en de omschrijving gezinshoofdver dagen, tot een kieswet die tot roeping heeft dat begrip te omschrijven werkeljk dagen de is. Blijft in dat geval over te behandelen als het puntof den capaciteit-kiezer in do Grondwet zelve een plaats geboden zal worden. Hiertegen is, dunkt mij, zeer ernstig bezwaar. Wel wordt de capaciteit-kiezer aange boden als vergoeding voor hst gemis van andere organische vertegenwoordiging, maar het profijtelijke, het goed recht, de principe daarvan is ra. i. in de stukken niet aangetoond. Gaat hst dan aan met zulk een kort6n tijd van voorbereiding eene beslissing te nemen, die tweeërlei kiezers in de Grond wet huldigt, het huismans- en het examen kiesrecht Het lijkt mij dat met de toelating van dit laatste in de Grondwet, min of meer wordt te kort gedaan aan het krachtig pleidooi, in het kiesreohtrapport gevoerd voor een organisch kiesrecht. Wordt nu niet naast een organisch kiesrecht (dat van 't gezin) een individueel kiesreoht (dat van den geëxamineerde) binnengelaten Hiermede wordt niet bedoeld, dat zij die niet ia de termen van het huismans kiesrecht vallen, dearom persé van de stembus moeten worden geweerd. Het ware te wensehen dat bijv. handel en arbeid, nijverheid en kunst zich dermate organisch konden openbaren, dat die krin gen het kiesreoht kon worden toebedeeld. duwende zwarte wolk, het afbeeldsel van de zonde en de wereld. Voor een tijd bedreigde haar ondergang, maar weldra verrees de Zon der gerechtigheid en de van de zwarte wolk verloste geest steeg met een sierlijken mantel van reinheid en gerechtigheid bekleed al hooger en hooger, tot hij in den glans der eeuwigheid mocht ingaan". „O Charles", riep Edith uit, „hoe ver wonderlijk, dat nu gij in ernst zijt, gij geheel en juist beschreven hebt wat in mij is opgekomen. Maar het is zoo, doorgaans weet gij mijne gedachten te raden". z/Wel Edith, ik geloof, dat een nauw verbonden zijn onzer harten ook oorzaak is, dat onze innerlijkste gedachten telkeDS overeenstemmen". Zwijgende zaten nu beiden een tijdlang nevens elkander, en staarden ieder in eigen gepeins over het water naar de in voile pracht ondergaande zon. Waren ook toen hunne gedachten in ééoe richting en in weerklank Wie weet het niet, dat er oogenblikben zijn, waarin de ziel als helder ziende een bevriend hart doorgrondt, en dat soms die blik wederkeerig is P Het kan od8 zijn, alsof de dooden om ons zweefden en nog met ons sprekenmaar is het in enkele oogenblikben niet evenzoo met den geest van hes, die leveu en wij liefhebben, en die zich zonder spreken meer rechtstreeks aan onzen geest ontdekt Hoe dit zij, Edith's blikken hingen aau hetzelfde schouwspel, dat Charles oogen boeide; eD toen bij zieh naar haar toe keerde om haar toe te spieken, gevoelden beiden, dat zij hetzelfde dachten. „Edith, laat mij nu eens beschrijven", zeide Charles, terwijl bij met jeugdige Het Centraal-Comité betreurt dan ook dat „vele vroegere organische geledingen van het volksleven bezweken zijn" en juicht dat „het gezinsleven stand hield en zijn wettelijken stempel behield". Allicht zal dan ook de komende kieswet een poging te wagen hebben om uit die gedesorganiseerde kringen tooh destemmen te vernemen, welke iu eene goede volks vertegenwoordiging tehuis behooren. En in de gedachte van het capaciteit stelsel is mogelijk die poging belichaamd. Maar iets anders is het, of die capaciteit- kiezer dan nu reeds een plaats in de Grond wet moet worden ingeruimd. Eerstens reeds zooals wy zeiden omdat de gedachte aan een organisch kies recht bij het voorgestelde art. 80 op den achtergrond raakt, waar 't geëxamineerde individu gelyk gestold wordt met den ver tegenwoordiger van het gezinmaar ten andere ook omdat daardoor onrecht gedaan wordt aan allerlei kring in ons volksleven, by wien hot //examen" onbekend is. W ij vragen of hot aangaat in de Grond wet den gediplomeerden het kiesrecht te verzekeren en allerlei man van handol, kunst, nijverheid en arbeid buiten te sluiten Of er grond is voor dit privilegie van het „gediplomeerd" intellect - Waarom toegelaten den geëxamineerde, en den man dis aan 't hoofd van een onder- reming in handel en bedryf staat, buiten gesloten De diploma's welke recht geven om op te treden in handel ofindustriezyntetellen. En wat reden is er,den arbeider die geen gezinshoofd is, achtertesteüen bij den ge diplomeerdevan zeg gelijken maatschappe- ly ken welstand en algemeone ontwikkeling, wat reden is er voor den Staat het kiesrecht van den geëxamineerde van hooger belang te achten dan dat van den zelfstandigen arbeider Men zou dit met voorbeelden te over kunnen illastreeren. Maar waartoe P Toegcj uicht moet zeker de poging om de organische gedachte in onze Grondwet te doen triomfeereD, maar moet dan niet af gelaten van de poging om het kiesrecht van den gediplomeerde als van gelijke waarde daarnevens te stellen, dat vastleggend in de Grondwet P vrijmoedigheid hare hand vatte, al klopte hem ook het hart met mannelijke kracht in de borst«ziet gij die beide wolken, aie elkander al nader komen. Beiden zyn gekleurd door dezelfde hemelsche tinten en beiden hebben zioh uit gindsehen zwar ten klomp losgemaakt. Zie met elk oogen- blik komen zij elkaar meer nabij, er is daarbij eene aantrekking werkzaam, die onweerstaanbaar is. Zie, Edith, nu zijn zij vereenigd en éénzelfde lichtstroom valt op beiden. Zij zijn in elkander opgegaan en nu rijzen zij al hooger en hooger, den hoogsten hemel steeds meer nabij". Edith waagde zioh aan eene verklaring niet, maar toen haar oog zioh van het luchtruim naar Charles keerde en zijn blik ontmoette, speelde er een vriendelijke glimlaoh om hare lippen. //Zijn onze gedachten wederom één, Edith? Ja, ik weet, dat zij het zijn. Deze beide wolken zijn het beeld van ons leven, ons beider leven is elkaar meer nabij ge komen, zoo nabij, dat ons denken en ho pen en onze blijdschap één zijn Zullen zij ook vereenigd worden om nooit meer te soheiden Wat dunkt u, Edith?" Die avond in het wolkenland was een gelukkige voor beider hart, en onwille keurig bleven beiden in éénzelfden zin spreken totdat de donkerheid hen werke lijk begon ie omriDgen. «Hoe heb ik het nuP" riep Edward Marston uit, terwijl hij zieh bij hen voegde, «gij beiden nog hier Ik heb vier spellen schaak met den heer Wilson gespeeld, mijn hut ia orde gebracht en een praatje gehad met den stuurman. Een en ander heeft mij weinig minder dan vier uren bezig gehouden, eu nog altijd zit gij beiden Het komt my voor zeer gewenscht te zyn, dat de korte spanne tijds die ons rest, niet ongebruikt blij ve en dan ook in de pers een gedaclitenwisseling ontsta ter voorberei ding van onze komende hoogst belang rijke Deputatenvergadoring. F. K. De anti-revolutionairen en de kiesrecht-quaestie. Prof. mr. D. P. D. Fabius spreekt in De Rotterdammer over hel plan van het centraal-comité der aniirevolutionairepartij z/om zonder dat verkiezingen te waohten zijn, een programma te laten vaststellen over een onderwerp, dat misschien binnen kort bij de Tweede Kamer in behandeling komen zal". Aan de hand wordt gedaan, aldus schrijft hij, een wijziging van art. 8o Gw. al. l en al. 3, en de hoofdinhoud van de te maken kieswet. Is deze manier van handelen gewenscht Waar toe moet zij strekken Om den leden van de Tweede Kamer duidelijk te maken wat zij hebben te doen Inderdaad is twijfel mogelijk of deze weg aanbeveling verdient. Zou hij wel in overeenstemming zijn met de juiste verhouding die er tusschen Kamerleden en parlij bestaan moet. Men kan in onafhankelijkheid te ver gaan, zoodat de kiezers zelfs bij de stembus te nauwernood iets weten van overtuiging en richting van den te kiezen candidaat. Hiertegen heeft Groen van Prinsterer met kracht gestre den. Maar men kan ook in afhankelijkheid te ver gaan. In het laatste geval lijdt het constitutioneele leven niet minder schade. Ook wordt daardoor de bloei, de natuurlijke en gewenschte wasdom eener partij, waarvoor niet alleen het cijfer van beteekenis is, eer tegen gehouden dan bevorderd. Zet men eenmaal den voet op de nu voorgestelde baan, om tusschentijds, over een onderwerp, dat bij de Tweede Kamer aanhangig wordt, zelfs tot in bijzonderheden, een «gevoelen der patlij" te laten formuleeren, waarom clan straks niet nieuwe schreden in hetzelfde spoor B. v. over de belastingvoorstellen. Ook ware de vraag te stellen, meent de heer Fabius, of een vergadering als tegen 17 tOct. belegd werd, by uitstek geschikt is voor de taak, waarvoor zij zich geplaatst zal zien- Men ontmoet soms menschen, zoo zegt de schrijver, die schier over elk onderwerp u in hier als toen ik u verliet I Kom, kom, dat gaat niet aan, dat lijkt naar een samen spanning tegen ons". «Wij hebben samen een uitstapje ge maakt", hernam Charles lachende „wij zijn in den zonnewagen opgestegen en zijn op het strand van het nevelenland terecht gekomen, en waarlijk ik geloof, dat wij van daar niet zouden zijn teruggekeerd, als gij ons door uw onverwachte stoornis niet zoo plomp weder op de aarde had doen nederkomen". „En naar mijn inzien deedt gij het allerwijst de uachtkoü hier met een aan genamer dampkring beneden te ruilen. Maar daar gij zoo vroeg op geweest zgt,hebt gij misschien- eenige engelen-melodie af geluisterd, en dat zou goed komen, daar wij juist wat muziek maken en zingen wilden". Toen Charles op zekeren avond met kapitein Roe in zijne hut zat, geraakten zij in gesprek over Harveys plannen voor de toekomst. Spoedig na den dood zijns vaders had Charles naar zijne verwachting onder de papieren zijns vaders een stuk gevonden, dat niet alleen een overzicht gaf van diens bezitting, maar ook van zijne plannen voor zich en Charles indien ziekte of sterven hem overvallen mocht. Hierbij berustte een testament, waarbij de heer Harvey zyn eenigen zoon erfgenaam verklaarde van alles wat hij naliet, en dat was eene niet onbelangrijke som. In het eerste stuk gaf de bedachtzame vader zijnen zoon den raad om, wanneer hij zich als landbouwer vestigen wilde, dat niet te doen voor hij geruimen tijd bij anderen werkzaam was geweest, om zoo eerst land. weinige trekken weten mede te deelen wat daar bij aan de orde komt, hoe de zaak ligt, en wat daarbij veranderd moet worden. Zij hebben de geheele hervorming van Staat en Maatschappij in hun hoofd. Is het wenschelijk dien geest in breede kringen van ons volk aan te kweeken Zou dit ten zegen wezen Ook heeft voor het partijleven beteekenis de ervaring, die men meer en meer met het directe kiesrecht, ook het uitgebreide, opdoet. Te weten, dat op die wijze het gevoelen des volks niet gevonden wordt. In naam van het volk dient ook tegen het algemeen stemrecht te worden opgekomen. In naam van demo- cratischen invloed, als Groen van Prinsterer wenschte, meer dan in schijn alleen. Napoleon UI had drie plebiscieten achter den rug, en toch bleek hij straks weinig sfeun in de volksgezindheid te vinden. Iets kan lijken geheel van-onderen op te komen, zoo demo cratisch als het maar wezen kan, en toch inder daad zijn opgelegd, zelfs meer dan wie de volksstem gering schat zich veroorloven zou. "£7'jk. söbou w. Met het rooien dar aardappelen is in het westen vau Noord-Brabant op vele plaat sen begonnen. De Eigenheimers heeft do Kleijammen grootendeols verdrongen. De opbreDgst zal over het algemeen niet mee vallen de smaak en de vorm zyn daaren tegen uitstekend en mooi. Enkele partijtjes zijn verkocht voor f 1,85 per H.L. De arbei ders verdienen met het delven 25 k 30 cent per H L. ca kunnen daarmee een daggeld maken van f 1,50 tot f 2. Bij den wedstrijd voor oogstwagens op do internationale landbouwtentoonstel ling te 's Hage behaalden mej. en W. Dek ker te Neuzen den vijfden prijs, f 10; bij de ringrijderij, den vijfden prijs, een kunst voorwerp, F. Dekker, te Axel en Maria de Feijter te Zaamslag. Kijk in de Pot. Maandagnacht om half één werden de kampeerende en gekazer neerde troepen gewekt tot 't houden eener nachtelyke oefening. Nadat den kampee- reDden eerst warme koffie verstrekt was, werd naar de aigemeene verzamelplaats, Plein 13 afgemarcheerd en vereenigden zich de kampeerende met de gekazerneerde troepen. Wederom begunstigd door heer lijk weer, nu zelfs niet zoo koud als voor gaande nachten, had er eene aigemeene grond en volksgewoonten te leeren ken- neD. Eindelijk droeg de heer Harvey tante Esther aen zijne zorg op, om haar hetzij wat zij behoeven mooht, uit de kolonie te beschikken, of als zij dit later geraden achtte, hare overkomst naar Australië te bevorderen. „Kapitein", zeide Charles, „Daar alle waarschijnlijkheid zullen wij binnen eene week Australië bereiken, en gaarne won ik nu eens beslissend uw raad in omtrent wat mij daar het best te doen staat. Nog steeds stelde ik uit dit punt met u te be spreken, maar ik heb er veel over nage dacht en ik ben zekor, dat ook gij dit deedt. Kunt gij mij iets bepaalds raden" Charles beschouwde kapitein Roe bijna als een vader en hun onderling vertrouwen was zoo groot, dat zij voor elkander geen geheimen hadden. Harvey wist daardoor op wien hij sleuude eu dat hij t eilig door de oogen van zijn vriend kon zien. „Wel Charles", hernam de kapiteiD, „gij zegt wel, dat ik daarover reeds veel in uw belang heb nagedacht. Ik heb een plan gevormd, dat gij volgen of verwerpen kuut, en ik ben zeker, dat wat gij ook doet, gij geen blooteo lustmaarpliehtgevoel volgen zult." Ge weet, dat dit schip mij zoo goed als in eigendom behoort eD dat ik in den handel op Australië betrokken ben. Welnu, ik begin het varen moede te worden en denk mij na een of twee reizen voor goed aan wal te vestigen. Reeds heeft mijn zoon een handelsbuis op Nieuw Zeeland, dat bloeiend is, en terwijl hij daar mijn zaken drijft, denk ik in Australië onze firma voor goed te vestigen. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1907 | | pagina 1